Harrie Pools zag z'n droom werkelijkheid worden met Unimel B Koersbaan in Baarlo wil weer voor 'vol' worden aangezien ZATERDAG 24 JUNI 1972 LEIDSE COURANT HET BINNENHOF PAGINA 15 17 (van onze sportredactie) BEVERWIJK Een echte topper te hebben: dat was het grote ideaal van pikeur Harrie Pools uit Beverwijk. Sinds hij als vijftienjarig stalknechtje in de paardenwereld te recht kwam droomde hij van dat klassepaard. Een droom die nog vuriger gekoesterd werd toen hij als eenentwintig jarige voor zich zelf begon. Nu als 29-jarige. gerijpte pi keur, vindt hij zijn ideaal verwezenlijkt in de fraaie lij nen van de Franse import Unimel B. De achtjarige hengst, die onlangs op Duindigt Harrie Pools naar een overwinning in de grote koers om het zilveren renpaard voerde. „Man, wat was ik gelukkig'', zegt Harrie Pools na die overwinning. JAN WAGENAAR JR Die zege namelijk legde ook een aantal van die zogenaamde paardenkenners het zwijgen op. Die hadden het klassepaard van Harrie Pools, dat debuteerde met een glanzende overwinning, maar vlak daarna in Groningen niet verder kwam dan de derde plaats al afgebroken. „Ik ging naar Groningen toe met een topper en als je de mensen moest geloven ging ik met een paard dat er helemaal niets van kon weer naar huis", grijnst Harrie Pools. „Maar dat is natuurlijk onzin. Want de werkelijke reden is gewoon ge weest dat ik zelf een fout ge maakt het). Ik had het paard na die eerste zo gemakkelijke overwinning overschat. En ik heb toen gewoon te weinig ge werkt met Unimel B. Dat is zo'n moment waarop je zegt: Kijk, ik leer toch nog alle da gen -wat. Want begrijp me goed. Ik ben echt niet fluitend wegge gaan van die Groningse baan. Het doet je echt wel wat, als de mensen je voor de koers al ko men feliciteren en }e dan toch verliest". Maar wakker geschud uit zijn dromen besefte Harrie Pools dat je zelfs met een top per wel de juiste aanpak moet hanteren. Want dat Unimel een topper is „daar twijfelt Harrie Pools echt al niet meer aan. „Toen ik Unimel in Duitsland zag lopen, toen heb ik direct de gro te klasse al gezien. Het paard was toen helemaal niet in condi tie, dat zagen Tom Kooijman en ik direct wel, maar het won toch royaal. Dat wees op grote kwaliteiten. En toen heb ik te gen mezelf al gezegd: Als dat paard nu in werkelijk goede conditie komt, dan moet het nog beter kunnen". Duur paard I'arrie Pools, die al vier paarden uit Duitsland importeerde, wist een eigenaar te vinden die een kapitaal bedrag voor Unimel B op tafel wilde leggen. En begin maart verhuisde de Franse im port naar de stallen van Harrie Pools in Beverwijk. „Nee hij staat niet in mijn nieuwe com plex in Heiloo. Ik hou hem nog in Beverwijk." zegt Harrie Pools, die de draver, die na een zwaar koersprogram- ma in Duitsland vier maanden op rust had gestaan, voorzichtig prepareerde op de Nederlandse koersen. Toen ook leerde Harrie Pools zijn nieuwe toppaard ken nen als een „braaf paard". „Dat is erg belangrijk voor een koerspaard. Als Unimel wat zou mankeren, dan zou het echt doorgaan. Wat dat betreft is het een echt karakterpaard met een enorme speed. Echt, de eind sprint is zijn grote kracht. Ik geloof niet. dat het nu zo'n ge weldige stayer zou zijn". Met die eindspurt veroverde Uni mel al een totale winsom van 138.000,- Harrie Pools: „Dat is het officiële wtmst/bedraig. Maar volgens mij ligt zijn werkelijke winsom al veel hoger. Ga maar na: in Amerika heeft hij al meer dan vijf koersen gewon nen. En daar is 8000 dollar per koers een heel normaal be drag. Verder heeft hij in Frank rijk nog veel gekoerst. Die be dragen zijn er gewoon niet bij geteld". In Frankrijk is Uriimed zelfs nog steeds recordhouder met een ki lometer tijd van 1.22,7 als twee jarige. De scherpste kilometer tijd van Pools nieuwe aanwinst is nu 1.17,1. Topdraver Een tijd waarmee hij volgens Harrie Pools gewoon onder de Nederlandse toppaarden is te Harrie Pools met een van zijn vroegere paarden, For Ever, op weg scharen. „Misschien wel in de- is daa-rvov- te veel realist, zelfde klasse als een Henri Bui- Zo besluit Harrie Pools, de man tenzorg. Al zal hij volgens mij die naar zijn zeggen nog alle da- wel niet het niveau van een gen leert in het paardenvak. En Halros Deux of een Quicksilver S halen. Daar is het paard ge loof ik niet hard genoeg voor". Daarom is Harrie Pools toch wel benieuwd naar de grote test voor Unimel: de Grote Prijs der Lage Landen, waarvoor de Franse import staat ingeschreven „Ik weet wel dat Unimel in Duitsland tegen klassepaarden erg goed heeft gelopen. Pas ge leden werd ik er op Reckling hausen nog derde mee, maar met een beetje geluk was ik nog eerste geworden. De hele grote klasse ontmoet Uni mel echter pas in de Grote Prijs der Lage Landen. En echt, ik maak me wat dat be treft heus geen overdreven illu sies. Als Fideel start, dan maakt Unimel B geen schijn van kans. Maar ja, dan beeft geen enkel paard uit Holland een kans. Ook niet als dat Noor se paard Dart Hannover komt. Die heeft al een kilometer tijd van ongeveer 1.15 gelopen. Nee, daar doe je niets aan". Nee, Harrie Pools wil zijn droom niet teveel roep meegeven. „Je moet tenslotte nog altijd maar zien of een paard net zo goed foopt als je dertkt dat het kan". De 29-jarige trainer, die net te gen de grote twee pikeurs van Nederland, Jan Wagenaar en Jan van Dooyeweerd aanleunt. die eerlijk zegt dat het bezit van een klassepaard als Unimel B hem wel extra zorgen baart. Dat zijn de vrij lichte nadelen waarbij je niet direct denkt als je een droom verwezenlijkt ziet worden al is het dan in de ge daante van een klasse paard. JAN VAN DOOYEWEERD ogelijk. 79,50 DEN HAAG De draf- en rensport staat bij „het pu bliek" minder hoog aange schreven dan voetbal. Toch zouden de meeste clubs uit de eredivisie willen dat ze zoveel publiek bij een thuiswedstrijd konden trekken als er naar de dra verijen en rennen gaan. Zonder toppers van for maat trekken bijvoorbeeld banen als Hilversum en Duindigt bij Den Haag zo'n vijfduizend liefheb bers gemiddeld. Maar ook de kleinere banen kunnen zich verheugen in een groeiende publieke belang stelling. Hoogtepunten als een Grote Prijs der Lage Landen, een Derby, een in terland met onze Zuiderbu ren of een andere grand prix zorgen voor een uit verkocht huis. )e vraag komt onwillekeurig naar voren: „Waarvandaan deze be langstelling?" Sinds de grijze oudheid zijn mens en paard on verbrekelijk met elkaar verbon den. De oorzaak daarvan schuilt in de kracht en de snelheid van het paard. Deze eigenschappen maakte de mensheid zich le ei gen nutte. Vooral voor verplaat singsdoeleinden' heeft het paard zeer lang een belangrijke func tie gehad in 't verkeer tussen stammen, dorpen en steden. Een maal tot huisdier gemaakt, is het paard een grote rol gaan spelen in de geschiedenis van de mens. ^een elitesport iet is niet meer na te gaan wan neer het paard zijn intrede in de sportwereld heeft gedaan. Maar 't moet toch wel zeer lang geleden zijn. Thans neemt het paard een zeer belangrijke ,1 plaats in. Steeds meer paarden en ruiters komt men tegen in de I bossen, op rustige wegen en in de duinen, terwijl de jeugd „ge- I pakt" is door de viervoetige vrienden, de paarden en pony's. Het aantal maneges, maar ook de ruiterverenigingen en pony clubs groeit gestaag, ie draf- en rensport is voor het publiek zeker geen elitesport. Net als bij voetbal worden de diverse banen bezocht door mensen uit alle lagen van de bevolking. Ze leven intens mee met de draverijen en rennen, let is een echte publiekssport zo wel voor de liefhebbers als voor de drieste of voorzichtige gok- ker. '°kje wagen 02521- 'eruit het grootste gedeelte van 1 het publiek waagt wel een gok je. Dat is niets bijzonders, want 4e Dan. 01710- ken, omdat dit zelfs voor insi ders bijzonder moeilijk te voor spellen is. Natuurlijk zijn ook de verrassin gen niet van de lucht. Bij voet bal zegt men wel „de bal Is rond". Maar de vaak hyperner veuze renpaarden kunnen een misstap maken en worden dan door de kocrsleiding uit de strijd genomen. Natuurlijk kan een pikeur een onjuiste taktlek toepassen, maar het allerbe langrijkste is toch wel dat een paard een eigen wil heeft en nu- tuurlijk zoals ieder mens In de sport meer of minder goed in vorm kan zijn, of een „offday", hebben. Knocipartijen komen hoogst zelden voor. Enerzijds omdat de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport scherp toe zicht houdt, anderzijds ook om dat de trainer moet leven van de prijzen die hij met paarden van eigenaren die hem ook een pcnslonprijs voor training, stalling en voeding voor 't paard betalen wint. Die totalisator speelt natuurlijk in de draf- en rensport een grote rol. De populariteit van deze sport kan men gedeeltelijk van de omzetstijging aflezen. Was de toto-omzet in ÏOHO nog 14,5 miljoen gulden in 1971 werd een omzet van ruim 63 miljoen ge haald en dan te weten, dut in tegenstelling tot bijvoorbeeld de voetbaltoto nog steeds uitslui tend gewed kun worden op de banen, alhoewel 'momenteel een initiatief-wetsontwerp van de he ren Gcurtsen en Van Schaik tot liberalisatie van de Wet op de Kansspelen op stapel staat, die het mogelijk maakt de paarden- totalisator ook buiten de baan te krijgen via officiële wedkanto ren door geheel Nederland, naar het voorbeeld van Frank rijk. Van deze toto profiteert natuurlijk de draf- en rensport in zijn totaliteit, allereerst ook in het te verrijden prijzenbe- drag, dat evenals de toto-omzet in de laatste jaren sterk is ge stegen. Hierdoor zijn meer lief hebbers overgegaan tot de rijen van de eigenaren van dravers en volbloeds en ook tot het fok ken van deze puurden. Fokken populair agd Neder- wie dc wekelijkse omzetten van bijvoorbeeld de voetbaltoto be kijkt of de omzetten van de Du'tse lotto bijhoudt waar wekelijks vele Nederlandse guldens in verdwijnen kan zich af gaan vragen of niet ie der op zijn tijd een gokje maakt. Ook de draf- en rensport kan zich verheugen in de be langstelling van de wedders. want in tegenstelling tot bij voorbeeld dc lotto duidelijk gokken wordt de geregelde koersbezoeker, die paarden en rijders met verrichtingen en prestaties van week tot week bijhoudt, een wedder, die zijn kansen zeer serieus kan Wikken en wegen, ook al door de varia tie in wedmogelijkheden. De in zetten kunnen variëren en zijn, behalve voor trioweddenschap pen die vanaf een gulden ge speeld kunnen worden, minimaal twee gulden per Inzet. Weddenschappen Het is duidelijk dat het publiek juist door een gokje enorm ge boeid wordt. Voor een leek is 't niet moeilijk om zich gauw in te leven in het wereldje van de ge regelde koersbezoekers. Ook niet om met succes mee te doen aan een bescheiden gokje, want niet n'leen geven veel dag- en streekbladen koersprognoses, ook zijn er op de draf- en ren banen krar.tjes te koop met de motiveringen van de voorspel lingen. Naar gelang de kansen der paarden worden de uitbeta lingen gedaan en daarom ook spreekt men op 'n koersbaan niet van gokken maar van wedden, omdat door 't bepalen der keu ze op bijvoorbeeld winnend of plaats via voorgaande verrich tingen een zekere staat op de deelnemers gemaakt kan wor den, zodat men bijvoorbeeld uit sluitend bij trioweddenschappen zou kunnen spreken van gok- Op dit gebied Is bijv. Limburg ze ker niet achtergebleven en het fokken vrn renpaarden is in deze provincie bijzonder popu lair, want een lijst van fokkers leert, dat in 't Limburgse de meeste fokkers van volbloeds huizen en dat terwiil er in Ne derland slechts één renbaan (Duindigt) is. In populariteit wint dan de draver het van de volbloed, althans in Nederland. Ondanks de grote omzetstijging in de totalis.-:lor, blijft men in Den Haag, bij o.a. de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport en bij do Stichting Totalisator Nederland, waak/aam. Dat leid de er toe, dat men het aantal banen wilde in het noorden Sappemeer, Aduard e.d. zouden cr klappen vallen. Maar ook in Limburg. De enige baan te Baarlo, werd van de koerskalcnder geschrapt. En dat terwijl juist door de Berckt de drafsport in Limburg ging bloeien. Tientallen Limburgers werden actief. Lieten zich in- schrijven als eigenaar of oma- tcurrijdcr, terwijl honderden liefhebbers dravers gingen hou den of fokken. De naam „Bui tenzorg" kreeg een wereldfaam, dankzij de gebroeders Snetse- laar uit Venlo, die voor enige jaren terug con enorm bedrijf uit de grond stampten en in no- time de grootste fokkerij van Nederland hadden. Maar ook bijvoorbeeld Sjeng Hendrikx zorgde dat Limburg uit de ver getelheid raakte, door zijn won- 1 der-merrie Cherlc Spencer, die 1 niét alleen In Nederland na im muakte, maar ook in Frankrijk, ja zelfs in Amerika op de New Yorkse baan Roosevelt Race- wuy aan de start verscheen. Toch werd de opbloei van dc Limburgse drafsport niet se- rieus genomen en de vele Lim- burgers die wekelijks naar j Duindigt, Hilversum, Groningen, Wolvega, Alkmaar of Nootdorp gaan. zagen de panr meetings van Baarlo met lede ogen wor- den geschrapt, van een koers ka- J lender met ruim driehonderd J meetings omdat, zoals men in Den Haag redeneerde, do bc- langstelling, vooral in toto-cij- fers uitgedrukt, te gering bleek te zijn. Drie meetings Maar het stichtinsbestuur van het sportpark de Berckt in Baarlo, gesteund door de plaatselijke" publiek-trainer Peter Koppejan, die in zijn stallen op dc Berckt zo'n 43 dravers heeft van vele Limburgse eigenaren, toog naar Den Haag, om te pleiten voor - de Limburgse drafsport. Dat re sulteerde in de toezegging van drie meetings, die bij welslagen zeker uitgebreid zullen worden.; Een mager programma welis waar, maar een basis om op te werken. Het eersto werk Is nu achter de rug en dankzij vele sponsors is de eerste mccling een succes geworden. Im mers hoge pril'en garanderen een goede bezetting, en 'n goede bezetting weer een goede sport. Dat werd dan ook op deze eerste meeting geboden, met voor velen als extra attrae- tie ereprijzen. In de loop der Jaren is bijvoorbeeld de aar- oeienmcetlng van Alkmaar een jaarlijks kasstuk geworden, ho pelijk wordt de aspergesmeeting van Baarlo een kasstuk voor dc Berckt, het Limburgse draf- sportbolwcrk, dat in verband met plannen die cr in Zuid-Lim burg bestaan - een tweede baan, mixed-baan wel te verstaan, du# 'n dral- en renbaan - van zeer grote betekenis kan zijn.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15