Bloedbad An Lod it krijg sraad voor 23111 23111 23111 23im 23im Kansen stijgen voor McGovern 231m Nixon nieuwe vraagt wapens mmm,rum met rozijnen lustu aardbeien? s T' Zware eisen tegen opstandige gevangenen trek in banaan? liever kersen? voorkeur voorananas? gels op pêche melba? r 197l VRIJDAG 23 JUNI 1972 LEIDSE COURANT lose Abner Munoz Vega, leider van de groep van Portoricanen, onder wie bij de aanslag op het vliegveld Lod bij Tel Aviv zoveel slachtoffers zijn gevallen, in de getuigebank bij het vooronderzoek tegen de Ja panse terrorist Okamoto, de enige aanslagpleger die nog in leven is. Rechts: de kaalgeschoren Okamoto met zijn tolk. Verzet tegen vestiging in ons land van Beach Boys JTRECHT (ANP) Het'hoofdbe stuur van de bij het NVV aan gesloten Algemene Nederlandse Organisatie van Uitvoerende Kunstenaars (ANOUK) is tegen de vestiging van de Amerikaan se popgroep de Beach Boys in Nederland. Het heeft de minis ters van justitie en van sociale zaken dringend gevraagd, de musici van deze groep geen ver- blijfs - of werkvergunning te verlenen. ie ANOUK meent, dat de vesti ging van de Beach Boys in Ne derland niet past in het tot nu toe door het ministerie van so ciale zaken gehanteerde toela tingsbeleid, waarbij alleen een werkvergunning werd verstrekt als er sprake was van inciden teel optreden en indien daar- doof de werkgelegenheid voor de Nederlandse musici niet werd aangetast. Afgifte van een verblijfsvergunning voor de le den van de Beach Boys zou een onaanvaardbaar precedent scheppen. Op grond van de in Amerika geldende beschermen de bepalingen kunnen Neder landse musici niet of nauwelijks in de V.S. werken, laat staan dat vestiging daar mogelijk is. Wegens vakantiedrukte Geen militair jerkeer tijdens weekeinden 'EN HAAG (ANP) Minister de Koster (Defensie) heeft voor de periode van 23 juni tot en met 18 september gedurende de weekeinden een algemeen ver bod ingesteld voor militaire co lonnes en militaire voertuigen van bijzondere afmetingen. e bewindsman komt met deze regeling tegemoet aan het ver zoek van zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat om even als vorig jaar bij te dragen aan de vermindering van het ver keersaanbod tijdens de vakan tiedrukte. (ADVERTENTIE) sh i in handige portiebekers lekker, ieder z'n eigen smaak I* LANDBOUW Roken in de V.S. WASHINGTON (UPI) Het aan tal rokers in de Verenigde Sta ten neemt af, maar het aantal Amerikanen dat meer dan een pakje sigaretten per dag rookt, neemt toe. Dit blijkt uit een rapport van het nationale cen trum voor gezondheidsstatistie ken, dat betrekking heeft op een periode van vijf jaar, eindigend in 1970. (Van onze correspondent) WASHINGTON De kans dat se nator McGovern als nummer één wordt geplaatst op de lijst van democratische president kandidaten is weer groter ge worden aangezien kleine aantal len gedelegeerden, die nog geen beslissing hadden genomen, zich achter hem gesteld hebben. Een groep van 50 tot 75 neger-af gevaardigden, die nog geen keu ze gedaan hebben, heeft be kend gemaakt, dat zij tegen het komend weekend deze keuze be kend zullen doen. Volgens waarnemers kan McGo vern aan het begin van de vol gende week verwachten dat on geveer 1430 afgevaardigden hun steun aan hem zullen geven; de senator zou dan nog slechts 80 stemmen tekortkomen voor de eerste plaats op de lijst. De Gallup Polls hebben nu voor de eerste keer senator McGo vern aangewezen als de eerste keus van de democratische kie zers. Hij zou 46 pet. van de stemmen halen; dat is 3 pet. meer dan Humphrey. Tien pro cent van de democraten zou nog niet weten op wie zij moeten stemmen. De uitslag van dit opinieonderzoek laat duidelijk een probleem zien waarmee McGovern nog heeft te kampen. De overwinningen in de Voorver- zingen waren voor het grootste gedeelte gebaseerd op de in spanning van toegewijde jonge vrijwilligers. De grote massa van de democratische partij kan nog steeds geen beslissing nemen of maakt zich zorgen over de radicale, zoniet revolu tionaire politiek die McGovern wil gaan voeren inzake de be lastingen, de sociale wetgeving en defensie. TEL AVIV (RTR) In Tel Aviv is gisteren de eerste fase begon nen van het proces tegen Kozo Okamoto, dt enige overlevende van het uit drie leden bestaande Japanse zelfmoordcommando dat op 30 moi een bloedbad aan richtte op de Israëlische lucht haven Lod. Met elke hand geboeid aan een Is- raëëlische militaire politieman en bovendien nog bewaakt door vier politiemannen in burger verscheen Okamoto voor een Is raëlische krijgsraad van drie of ficieren. Hij zag er verschrikt uit en verzocht de fotografen hem met rust te laten. Het is nog niet het eigenlijke pro ces, waarvoor nog geen begin datum is vastgesteld. De zitting was nodig om de leider van een groep Portoricanen, van wie er velen door de Japanners werden gedood of gewond, de gelegen heid te geven 'n getuigenverkla ring af te leggen, voordat hij naar zijn land terugkeert. De 24-jarige Okamoto die afkom stig is uit Osaka, verklaarde ,,de feiten van het proces niet te bestrijden" Hij voegde hier aan toe dat hij tijdens het pro ces zijn politieke opvattingen tot uitdrukking wilde brengen. De verdachte wordt beschuldigd van het lidmaatschap van een groep die schoten afvuurde en handgranaten wierp, het zelf ge bruiken van vuurwapens en het gooien van granaten en het ver lenen van diensten aan een on wettige organisatie (het volks front voor de bevrijding van Palestina). Voor drie van de vier punten van de aanklacht kan hij de doodstraf krijgen. Bij de schietpartij in de douane hal van de luchthaven Lod wer den 26 mensen gedood onder wie twee van de drie Japan- Activiteiten van N.K.V. op sociaal en politiek front Noordvietnamese aanval bij Hué SAIGON (UPI) Zuidvietnamese parachutisten en Amerikaanse vliegtuigen hebben een grote Noordvietnamese aanval op de verdedigingslinie van Hué afge slagen. Volgens militaire krin gen in Saigon werden daarbij achttien tanks van Russische makelij uitgeschakeld en zeker 60 tegenstanders gedood. Naar schatting 2.000 Noordvietna mese militairen waren gisteren de rivier de My Tsjanh overge stoken. "Zij probeerden de Zuid vietnamese verdedigingslinie rond de voormalige keizerlijke hoofdstad te doorbreken. De aanval was de grootste sedert de verovering van de provincie Guang Tri aan de andere kant van de rivier. Uiterst linkse studenten hebben op de toren van de universiteit van Kyoto portretten gehangen van de twee, bij de aanslag op Lod omge komen Janpanse terroristen, Okudaira en Yasuda. De portretten waren voorzien van de opschriften „Herinnering aan onze kame raden". Kostbaar herstel jacht Britse vorstin ONDEN (AP) - Het jacht van de Britse koningin, de Britan nia^ zal binnenkort reparaties en veranderingen ondergaan die 15 miljoen gulden zullen kos-1 ten. Verwacht wordt dat deze jmededeling van het ministerie I van defensie, een hoop mensen zeer nijdig zal maken die toch al vinden dat het schip drijft op een zee van belastinggeld, i de Londense pers heeft men al kunnen lezen dat tegen de tijd dat de werkzaamheden gereed jzullen zijn de kosten door de in flatie wel behoorlijk zullen zijn (gestegen, wellicht tot 20 miljoen gulden. De Britannia is een 6chip van 5000 ton en heeft een bemanning van 250 koppen, al len van de marine. aa] jroepsvervoer de per vliegtuig soepeler ^SHINGTON (AP) - De Amc- llBrikaanse dienst voor de burger- luchtvaart heeft besloten dat luchtvaartmaatschappijen die ;nhage.Daar de Verenigde Staten vlie gen met ingang van 1 juli meer Jan één charter groep aan boord van een toestel mogen 'ervoeren. Er mogen zo veel {roepen van 40 of meer passa- vr liers worden vervoerd in een joestel als mogelijk is. internationale associatie voor )et luchtverkeer (IATA) had jerder verboden dat meer dan [en charter groep werd ver roerd. k heeft de dienst besloten dat |ATA beperkingen, waarbij Aan Fidel Castro is door de Tsje- choslowaakse academie van we tenschappen het eredoctoraat verleend. In het gebouw van de universiteit van Praag werd hem de bul overhandigd. (ADVERTENTIE) Wan 50.000 leden mochten heb- pen en minstens twee jaar hoesten hebben bestaan voor- fat zij charter vluchten konden .jitvoeren, niet langer van tracht zijn. in handige portiebekers lekker, ieder z'n eigen smaak Groningen (ANP) De officier van Justitie bij de Groninger rechtbank, mr. J. Muntendam, heeft gisteren forse straffen geëist tegen de deelnemers aan de opstand in het Groninger Huis van Bewaring, op 4 no vember van het vorige jaar, waarbij gewonden vielen, en veel schade aangericht werd. De 23 jarige J. J. uit Groningen hoorde een jaar en vier maan den tegen zich eisen. Hij werd algemeen beschouwd als de lei der van de opstand. De 22-jari- ge machinebankwerker J. K. uit Groningen hoorde één jaar te gen zich eisen. Tegen de 19-jari- ge H. van O. werd tien maan den geëist, tegen J. H. (21) acht maanden, evenals tegen G. K. uit Nieuwwolda. Tegen M. J. A. uit Delfzijl eiste de officier zeven maanden, terwijl B. M. uit Zwolle acht maanden hoorde ei sen. Tegen de 18-jarige A. H.P.R. werd twee maanden voorwaardelijk geëist. Van de negen verdachten versche nen er slechts drie ter zitting. (ADVERTENTIE) in handige portiebekers lekker, Ieder z'n eigen smaak I '«Hiirtif1 MENKEN LANDBOUW WASHINGTON (Reuter) Presi dent Nixon heeft op een onver wachte persconferentie gezegd dat de veiligheid van het land ernstig in gevaar komt als het Congres weigert gelden toe te wijzen voor aanvalswapens die niet vallen onder het verdrag met de Sovjet-Unie tot beper king van strategische wapens. „Amerika heeft die wapens no dig", zei hij, „om te voorkomen dat het in een militair slechtere positie komt dan de Sovjet-U nie." De Russische partijleider Leonid Brezjnjev had tijdens de jongste besprekingen in Moskou ge zegd, dat de Sovjet-Unie voort gaat met de kernwapenpro gramma's, die niet onder het verdrag vallen. Ratificatie van de overeenkomst met de Sov jet-Unie, die slechts een paar soorten aanvalswapens beperkt, zonder gelden voor andere wa pens te voteren, zou de wereld vrede in groot gevaar brengen. Het zou een uitnodiging aan de Russen zijn meer onzekerheid in de wereld te scheppen en het zou het gevaar van agressie vergroten, vooral in zulke po tentieel explosieve gebieden als het Midden-Oosten. De Sovjet-Unie vindt dat nog steeds de mogelijkheid van een atoomoorlog met de Verenigde Staten bestaat, ondanks het SALT-verdrag ter beperking van de strategische bewapening dat in mei tot stand kwam, al dus een commentaar dat giste ren in de Pravda stond. „De sluiting van het verdrag ter beperking van de strategische bewapening heeft het gevaar van een atoomoorlog niet weg genomen. al bewegen we ons wel in die richting", schrijven de Pravda-commentatoren O. Grinev en V. Pavlov in een arti kel over de Amerikaanse-Russi- sche besprekingen. tfET N.K.V. maakt anno 1972 nieuws: ten eerste door met kracht aan te sturen op een zo nauw mogelijke samenwerking met het NW, wat door velen niet ten onrechte als de voorbode van een fu sie wordt beschouwd. Ten tweede doordat de NKV-top zich bereid verklaard heeft tot een gesprek met de politieke oppositie over de voorwaarden van een meer vooruitstrevende politiek dan die welke de huidige regeringscombinatie produceert. De eerste stap lijkt niet alleen een voorspel op fusie, maar is tevens een tegenvaller voor het CNV, dat zich nu een beetje in een dwangpositie gebracht ziet; verder zit de mogelijkheid erin. dat het de eerste oorzaak wordt voor een nieuw afscheidingsproces binnen de vakbeweging. Omdat bepaalde bonden zich om ideologische dan wel materiële redenen minder thuis zullen voelen in een vakbewe ging die, op welke manier dan ook, straks kan leiden tot een lastige minderheidspositie voor de mediale werkers. TIET contact tussen NKV en Progressief Akkoord gaat tot stand ko- men onder de uitdrukkelijke verzekering van de NKV-Ieidlng, dat men zijn standpunt terzake van politieke ongebondenheid zal handhaven. Maar het lijkt ons niet onbegrijpelijk wanneer onderen zich afvragen, hoe lang de vakbeweging in het algemeen, en daarnaast het NKV in het bijzonder deze theorie niet zal laten volgen door daden die met de theorie strijden. Niet voor niets is drs. Den Uyl onmiddellijk in gegaan op eens desbetreffende uitdaging in het NKV-orgaan. Het zou niet onaardig zijn, wanneer straks de drie christendemocrati sche partijen, als ze programmatisch helemaal rond zijn, het NVV of alle drie vakcentrales zouden inviteren voor een soortgelijk ge sprek als nu gaat plaats vinden tussen het NKV en de politieke op positie. Al was het alleen maar om dan van de zijde van de vakbe weging eens concreet mededelingen los te krijgen over offers welke de vakcentrales zouden willen brengen om belangrijke zaken waar op ze terecht blijven hameren (woningbouw, onderwijs, cultuur, ont wikkelingshulp, prijsbeheersing) in praktijk te kunnen realiseren. W/TANT niet alleen door politieke partijen, maar ook door vakbonden wordt naar onze smaak nog te veel met slogans gewerkt. Om die reden is ook de opstelling van de vakbeweging naar onze smaak „de facto" dikwijls te vrijblijvend. Kamer wil geen apart reclit voor militairen Den Haag (ANP) De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer is voor de afschaffing van de krijgsraden en het hoog militair gerechtshof als afzon derlijke instituten. Met alleen d? stemmer van de fracties van SGP en GPV tegen heeft de kamer gisteren uitge sproken, tijdens de eindstem ming over de nota militair strafDrocesrccht, dat het de voorkeur verdient als rechters gespecialiseerd in militaire za ken zoveel mogelijk geïnte greerd zijn in commune gerech ten als militaire strafkamers van deze gerechten. „Vrienden van Schiphol" HOOFDDORP (ANP) Als te genhanger van het actiecomité Schiphol Stop heeft de in Hoofd- dor pwonend? oudmarconist van de KLM M. Koopman een stich ting vrienden van Schiphol op gericht. Mensen met belangstelling voor de luchtvaart kunnen voor 2.50 een lidmaatschapskaart krijgen. De stichting wil voor de ledeti on der meer gratis excursies naar Schiphol organiseren. Huwelijk geen ontslagreden hij onderwijs DEN HAAG (ANP) De tweede kamer is gistermiddag akkoord gegaan met een voorstel om het onmogelijk te maken dat vrou welijke onderwijskrachten wor den ontslagen als zij trouwen. Deze regel zal gelden voor open baar en bijzonder onderwijs. De fracties van SGP en GP waren om principiële redenen tegen. in Orson Welles, viel in Spoleto een opval- de zijde van Amerikaanse studenten, toen zij het Teatro Nuovo betrad. In Spoleto is het Festival van Twee Werelden" geopend, een van de belangrijke culturele gebeurtenissen in Italië. (ADVERTENTIE) in handige portiebekers lekker, ieder z'n eigen smaak MENKEN LANDBOUW Mgr. Olav Smit hediend VATIKAANSTAD (KNP) - Mgr. dr. Jan Olav Smit, kanunnik van de St.-Pieter In Rome, Is het sacrament der zieken toege diend. Mgr. Smit, die 89 jaar Is, is tientallen jaren voor duizen den Nederlanders in Rome een toeverlaat en vraagbaak ge weest. Op 29 juni is het vijftig jaar geie- den, dat hij bisschop werd ge wijd, maar in verband met zijn slechte gezondheidstoestand, heeft paus Paulus hem al eer der een persoonlijk schrijven gestuurd om de „goede bis schop" - zoals mgr. Smit in Rome wordt genoemd - te dan ken voor zijn leven en werken in dienst van de kerk. Hulp aan Bangla Desj DEN HAAG (ANP) Leden van verschillende fracties uit de Tweede Kamer hebben minister Boertien (Ontwikkelingssamen werking) gevraagd de andere EEG-landen te bewegen tot een aanmerkelijke uitbreiding van de EEG-Voedselhulp aan Bangla Desj. De Kamerleden wijzen op de acu te noodsituatie van Bangla Desj en informeren of ook niet extra Nederlandse bijdragen beschik baar moeten worden gesteld. In de vragen informeren de ka merleden nog of het aangekon digde hulpbedrag van 18 mil joen voor Bangla Desj reeds is besteed en zo ja, op welke wij- Geheime gepubliceerd LOS ANGELES (AP) Volgens de Amerikaanse regering Is het zeer waarschijnlijk dat de advo caten van Daniel F.llsberg ge heim materiaal uit de Pentagon papers, die zij ter Inzage heb ben gehad, doorgegeven hebben aan de pers. De Amerikaanse regering heeft In een verzoek aan een rechtbank gezegd dat bepaalde inlichtingen die nog steeds geheim zijn deze maand zijn gepubliceerd door columnist Jack Anderson. Deze inlichtingen waren uit do vier boekdelen die op 27 april aan de advocaten van Ellsberg ter in zage zijn gegeven. Volgens het ministerie van Justitie zou Ells berg deze vier delen van de Pentagon Papers niet ter be schikking hebben gehad voordat deze aan zijn advocaten ter in zage werden gegeven. Het gaat hier om vredesonderhandelingen in de periode van 1965 tot 1968. (ADVERTENTIE) t r—r i__- iJPll \-loghurl metAnamf HÈ Wil In handige portiebekers lekker, leder z'n eigen smaak Si* MENKEN LANDBOUW Lenny Kulir naar Frans festival (Van onze showredactie) DEN HAAG De Nederlandse, in Frankrijk wonende en wer kende zangeres Lenny Kuhr zal van 6 tot en met 8 juli deelne men aan het „Festival rose d'or" in de badplaats Antibes. Zij is daarmee de enige niet Franse artiest, die aan dit song festival kan deelnemen. Haar liedje introduceert ze dinsdag a.s. in een uitzending van de Franse televisie. (ADVERTENTIE) \l)rikozcii!l\'rzikai-\ -TT. In handige portiebekers lekker, ieder z'n eigen smaak MENKEN «LANOaOUW Timothy Davey mogelijk naar Britse gevangenis ANKARA (AP) De destijds te Ankara tot 6 jaar en 3 maanden gevangenisstraf veroordeelde Britse 14-jarigo Timothy Davey (reden het smokkelen van ver dovende middelen) zal vermoe delijk zijn straf kunnen uitzitten In een vorbeteringsgesticht in eigen land. In Turkije is namelijk een wet voorbereid die toestaat dat in Turkije schuldig bevonden en gestrafte buitenlanders naar huis kunnen worden gezonden als hun eigen regeringen garan deren dat de straf daar wordt voltooid. Het betreffende wetsontwerp is al aan de volksvertagenwoordiging voorgelegd. Wordt dc wet aangenomen dan zullen ongeveer 80 buitenlanders die in Turkije gevangenisstraf ondergaan, meestal in verband met verdovende middelen, naar hun land terugkeren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9