Wapenstilstand in Noord-Ierland 1 „Waterland Airport" plan tweede luchthaven caballero filter van goeden huize Het kopen vari een >P hi eigen huis. Weet u dat u bijdeAmroBank een hypotheek kunt krijgen? amro bank Staatsiebezoek aan Frankrijk beëindigd Ook spaarbekken in Markerwaard Oppositie vraagt kameruitspraak bezuinigingen VRIJDAG 23 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Ook loon- suppletie voor oud- zelfstandige DEN HAAG (ANP) Laat ook vroegere zelfstandigen en werk loos geworden hoger gesala- rieerden In aanmerking komen voor het toekennen van een loonsuppletie bij het aanvaarden van lager gehonoreerde arbeid. Dit heeft de Raad voor de Ar beidsmarkt minister Boersma van Sociale Zaken aanbevolen. Deze aanbeveling van de raad (een commissie van de sociaal- economische raad) is een aanvul ling op het advies dat hij in september 1970 heeft uitge- k bracht over een suppletierege- ling als instrument van arbeids marktbeleid. De raad geeft unaniem in overwe ging een loonsuppletie ook te kunnen geven aan werknemers wier salaris uit een nieuwe dienstbetrekking de maximum i premiegrens van de werkloos- heidswet en van de wet werk- loosheidsvoorziening overtreft. Op die manier zou een geleide- lijke aanpassing aan het nieuwe loonniveau mogelijk zijn. De raad denkt aan een maximum suppletiebedrag van dertig pro cent van het dagloon voor de berekening der uitkering. LONDEN De provisionele IRA en Groot-Brittannië dat in Noord-Ierland vertegenwoordigd wordt door minister Whi- telaw, zijn het gisteren eens geworden over een bilaterale wapenstilstand. Dit belangrijke keerpunt in de geschiedenis van de Noord- Ierse kwestie zou voor onbepaalde tijd kunnen leiden tot een herstel van vrede, die echter vooral in het begin nog erg wankel zal zijn. nen, vooral niet wanneer Groot Brittannië voldoende toegevin gen doet, die zouden leiden tot een vrij spoedige hereniging van Ierland. Inmiddels hebben 383 mensen in Nd. Ierland in de afgelopen drie jaar in de strijd het leven verlo ren. Het opperbevel van de provisione le IRA in Dublin maakte gister middag bekend, dat het verzet in Ulster zal staken vanaf aandag te middernacht, op Londen, waar minister White- law nu de held is van de socia listische oppositie. Hij werd in het Lagerhuis uitbundig gepre zen door ex-minister Wiison. voorwaarde dat het Britse leger Zowel de Ierse republikeinen als zijn bedrijvigheid tegen de re publikeinen, in de vorm van huiszoekingen, arrestaties en zo meer, eveneens zou stopzetten. Hierop werd gisteravond in het Lagerhuis van Londen geant woord door minister Whitelaw, dat de Britse troepen dit zeker zouden doen, als er werkelijk geen geweld meer gepleegd werd in Ulster. Leiders van de provisionele IRA in Dublin heb- de regering in Londen zijn van oordeel, dat het historische ogenblik aangebroken is voor onderhandelingen over een blij vende oplossing van de Noord- Ierse kwestie. Aan de geplande conferentie over de toekomst van Ulster zal nu vermoedelijk deelgenomen worden door afge vaardigden van de Sinn Fein, die de IRA zullen vertegenwoor digen ben deze verklaring gunstig ont- Voor die conferentie begint en de haald. Het nieuws van de wapenstilstand veroorzaakte grote opluchting In (ADVERTENTIE) Bij het kopen van een eigen huis komen ingewikkelde dingen kijken. Vragen rijzen, zoals: Kan ik hypotheek krijgen? Hoeveel procent van de koopsom? Welk bedrag kost dat dan per maand aan rente en aflossing? Wat is het verschil tussen k.k. en v.o.n.? Wat zijn de fiskale mee- en tegenvallers? Wat is erfpachtscanon? Weet u dat allemaal? En een handig boekje over allerhande problemen bij het kopen van een huis? Bon voor gratis vraagbaakje. j Stuurt u mij het handige boekje „Het kopen van den eigen huis" Invullen, uitknippen en in open envelop zonder postzegel L£X opsturen aan AMRO bank; Antwoordnummer 441, Amsterdam. rust werkelijk weergekeerd is ii Ulster, zullen de nog overblij vende 370 geïnterneerden vrijge laten worden. Het valt nu nog te bezien of alle manschappen van de provisione le IRA in Ulster gevolg zullen geven aan de beslissing van hun leiders in Dublin. Als de provi sionele IRA werkelijk de wa pens neerlegt, zal het gewapen de verzet in Ulster niet zo ge makkelijk meer opnieuw begin Zeker 110 doden bij treinramp Soisson SOISSONS (AP) Het aantal do- den bij de botsing van twee per sonentreinen In een tunnel ten noorden van Parijs zal vermoe delijk tussen de 110 en 115 be dragen, zo i« gisteravond be kendgemaakt. Er zijn reeds 106 slachtoffers gevonden en men denkt dat er minder dan tien lijken zijn overgebleven In de massa verwrongen metaal in de tunnel. Functionarissen zeiden dat er nog ongeveer 5 of 6 personen wor den vermist. Een officieel onderzoek zal wor den ingesteld naar de oorzaak van de ramp waarbij twee trei nen op elkaar inreden in de tun nel nadat vermoedelijk een deel van het dak van de tunnel was ingestort. SOESTERBERG (ANP) Ko ningin Juliana en prins Bern- hard zijn gisteravond terugge keerd van hun staatsiebezoek aan Frankrijk. Ook op de laatste dag van hun bezoek had het ko ninklijk paar een druk program ma af te werken. Koningin Juliana ontving gister ochtend in de Prefectuur van Straatsburg waar zij de nacht had doorgebracht, delegaties van de Raad van Europa en het Europese parlement. Prins Bernhard maakte intussen met een helikopter een rond vlucht boven het zuidelijk deel van de vlakte van Elzas. Daarna begaf de koningin zich naar de juridische faculteit van de universiteit van Straatsburg waar zij een redevoering uit sprak. »,Van onze verantwoordelijkheden tegenover de wereldgemeen schap zullen wij ons ook in rui mere samenwerkingsverbanden moeten kwijten. Atlantisch en mondiaal." zo zei de koningin. Zij verklaarde voorts dat het nog maar de vraag is of Euro pa zonder het wat zij noemde grootmoedige hulpprogramma van de V.S. het Marshall-plan de verwoestingen van de tweede wereldoorlog te boven zou zijn gekomen. ..Sedertdien hebben wij op de weg naar de Europese gemeenschap grote vorderingen gemaakt, die overigens nog maar een begin zijn. Ik hoop dat de Europese topconferentie wegen zal weten te vinden tot een verdere versterking van de instellingen van de gemeen schap en haar democratisch functioneren", zo zei de konin gin. Ka de lunch in Versailles met de Franse eerste-minister, chaban- delmas woonden de koningin en de prins een vergadering bij van de organisatie voor econo mische samenwerking en ont wikkeling (Oeso). In deze ver- gadering^ kwam een aantal mi lieuproblemen ter tafel. Koningin en prins bezochten ter afsluiting van hun staatsbezoek een van de oudste wijken van Parijs, de Marais. Om actot uur gisteravond vertrokken de ko ningin en de prins, na op het Elysee afscheid te hebben geno men van president Pompidou, vanaf de Parijse luchthaven Orly naar Nederland. Staking bij kernreactor Petten PETTEN (ANP) Het personeel van het euratomcentrum In Pet ten (NH) heeft gisteren gestaakt om te protesteren tegen de plannen tot sluiting van deze Euratomvestiging. Het perso neel, bijna tweehonderd man, was wel naar het centrum geko men. De gehele werkdag werd gebruikt voor discussie over de plannen van de commissie van de Europese gemeenschappen tot herstructuering van het ge meenschappelijk onderzoekcen trum van Euratom. De herstructuering zou sluiting van het centrum in Petten tot gevolg hebben en stopzetting van de exploitatie van de hoge- fluxreactor in Petten. Ook in Ispra (Italië), Karlsruhe (Wdld.) en Geel (België) werd gisteren gestaakt uit protest te gen de plannen Van de commis sie van de Europese Gemeen schappen. Heiiirich Böll niet in contact met Baader- Meinhof-groep BONN (DPA) De voorzitter van het internatloncle PEN-cen- trum, de Westduitse schrijver Heinrich Böll mag er niet van verdacht worden dat hij direct of indirect betrekkingen met de Baader-Meinhofgroep onder houdt. Dit heeft de Westduitse minister van Binnenlandse Za ken, Hans Dietrich Genscher, in een gisteren in Bonn gepubli ceerde brief verzekerd. Böll had aan Genscher gevraagd op welke gronden gewapende politiemannen op 1 juni huiszoe king bij hem verrichtten, omdat de indruk werd gewekt dat hij tot de geestelijke vaders van de anarchistische beweging behoor de. Twee gasten in zijn huis werden ondervraagd. Genscher heeft geantwoord dat de politie in Keulen er van was uit gegaan dat de twee gasten die in Bölls huis verbleven, er mis schien zonder zijn kennis als le den van de Baader-Meinhof groep een toevlucht hadden ge zocht. (ADVERTENTIE) r? Ga óók eens naaf een opéra die u niet kent van de plaat. In Schevcningen kan dat Want in het Circustheater staat m 1972.1973 een zeer aantrekkelijk operaseizoen te wachten, met een boeiend On uiterst gevarieerd repertoire. Een keuze uit 4 eeuwen muziek- theater Reprise van Monleveidis L Incorqndzione di Poppca', die vorig jaar zoveel succes oogstte Geliefde opera's als Verdi's 'Nahur- coStrauss' Fiedermaus', Wagners 'Lohengrin', Puccini's 'Tosca' en Donizetti's 'Lucia di Lamnioimoor Première voor Nederland: 'Idu-, menoo' van Mozait. Met Elly Amehng. Reprise van Haydns speelse 'FedeltA PrrmiaU Mel Renato Capecchi cn Eugenia Ratti. Twee Sla- -vischo opera's (Bartók's.'Blauwbaard s Burcht'en JanaCek s Uit een- Dodenhms in Nederlandse vertalingen En samen, met Ligèti s Aventures et Nouvcllcs Aventures op ébn avond de wereldpremière van 'Satjlncon' van M.idernn, onder leiding van de componist. De Nederlandse Operastichting brengt een scala aan mogelijkheden voor liefhebbers én voor hen. die het muziektheater nog nier kennen. Er is dan ook pp u gerekend. In het:<j"lrcustheater. Reserveer bijtijds uw abonnement. Dan weet u zeker dat u straks goed zit. Stuur mi) gratis de geïllustreerde brochure met hef complete programma voor het seizoen 72/73 In het Circustheater te Scheveningen. De Franse premier, Jacques Chaban Delmas trad even op als burgemester van Bordeaux toen zijn zoon, Jean-Jaqques (23) in het huwelijk trad met Diane de Olivelra-Cézar (eveneens 23). (ADVERTENTIE) Van onze parlementaire redactie) 8.000 hectare, die eventueel voor uitbreiding van de luchthaven DEN HAAG Drie Nederlandse gebruikt zou kunnen worden, aannemingsbedrijven hebben Het Indijken van het spaarbekken gisteren een plan gelanceerd zal volgens de berekening de aanleg van de tweede nationale luchthaven in de Mar kerwaard in combinatie met de aanleg van een groot spaarbek ken (13.000 hectare) voor de drinkwatervoorziening (capaci teit 500 miljoen kubieke meter). De drie bedrijven, Ballast-Ne- dam groep N.V., N.V. BagRer- maatschappij Holland en Hol lands Aannemersbedrijf Zanen Verstoep, hebben hun plan aan geboden aan minister Drees (Verkeer en Waterstaat). Ze be schouwen hun plan als een vrij blijvende bijdrage In de discus sie voor het oplossen van de problemen rond het zoeken naar een vestigingsplaats voor de tweede nationale luchthaven. Voorgesteld wordt het noord-oos- telljke deel van de Marker waard in te polderen, de zgn. kleine Markerwaard, en gebruik te maken van de bestaande dijkvakken, waarbinnen de luchthaven en het spaarbekken kunnen worden aangelegd. De bestaande dijkvakken lopen vanaf Enkhuizen tot midden in het IJsselmecr en vanaf Lely stad. De bedoeling is dat deze op elkaar aansluiten. Voorts zal er een nieuwe dijk moeten worden aangelegd vanaf Hoorn tot aan de polder Oostelijk Flevoland, ten zuiden van Lelystad. Binnen deze dijken kan liet spaarbek ken en de luchthaven .Water land Airport", zoals hij in het plan van de drie bedrijven ge noemd wordt, worden gereali seerd. Met het zand dat van de IJsselmeerbodem wordt wegge- haggerd om een diep spaarbek ken te krijgen wil men een drooggelegd terrein van 4.000 hectare opspuiten. Op dit opge spoten gedeelte zal dan „Water land Airport" kunnen verrijzen. Er blijft dan ten westen van Le lystad nog een polder over van de drie bedrijven ongeveer 200 miljoen gulden kosten. Het in dijken van het terrein voor de luchthaven, de resterende pol der, het grondwerk voor 6 start banen en het grondwerk voor het luchthaven-terrein komt te staan op in totaal 460 miljoen. Achttien jaar in gevangenis voor klap RIO DE JANEIRO (AP) De Braziliaanse autoriteiten zijn op het spoor gekomen van een man, die 18 jaar in de gevange nis heeft gezeten, omdat hij zijn rokende vrouw een klup gaf. Celino Pinto, een kapper in het Zuid-Braziliaanse stadje Cama- qua, werd In 1954 aangehouden nadat zijn vrouw polltiehulp in riep l.v.m. eer huiselijke twist. De toen 32 jaar oude Pinto. die nimmer rookte, had mevrouw Pinto een klap pegeven toen hij haar betrapte bij het roken van een zelfgernlde sigaret. Hij werd in voorarrest genomen met de bepaling dat bij een psychia trisch onderzoek zou moeten on dergaan. De nieuwe commissaris van poli tie van Camaque. Rubens Abreu, ontdekte onlangs dat Pinto nog ateeds in voorarrest zat. Hij Is nimmer voorgeleid cn heeft in de afgelopen 18 jaar in de streek rondom Camaque in diverse gevangenissen geze- Plnto deelde Journalisten mede, dat zijn vrouw en belde doch ters hem In die 18 jaar slechts eenmaal bezocht hebben. 25/1.75 few» Een opgeluchte koningin Juliana en prins Bernhard op de Amsterdam- se luchthaven Schiphol. De regeringsfellowship waarmee het Ko- ninklijk Paar uit Parijs in Nederland terugkeerde cirkelde als ge volg van een misverstand een half uur boven het vliegveld Soester- berg. anders dan andere filters Ed. Lturens Continental DEN HAAG Het matte debat in de weede Kamer over de voorjaarsnota van minister Ne- lissen (Financiën) de tussen tijdse balans van de rijksuitga ven kreeg niet de minste op leving, toen de oppositie gister middag twee moties indiende. In de eerste motie vroeg de heer De Goede (D'66) vun de regerjng onverwijld de Inflatle- bestrijding aan te pakken, de overheidsfinanciën te saneren en de werkloosheid te bestrij den. PvdA en PPR steunden deze motie. Namens de drie op positiepartijen vroeg de heer De Ruiter (PvdA) In een tweede motie om de in de voorjaarsno ta aangekondigde bezuinigingen In de scholenbouw, stadsver nieuwing en woningverbetering achterwege te laten. Opmerkelijk was dat zowel minis ter Nelissen als de regerings partijen de twee moties nauwe lijks een woord waardig keur den. Oppositieleider Den Uyl had een motie In het vooruit zicht gesteld waarin met spoed om maatregelen tegen de werk- loosheid werd gevraagd. Maar minister Nelissen had al laten weten dat die maatregelen nog deze weck worden bekend ge maakt. En de oppositieleider liet het indienen van de moties dan ook maar over aan zijn fractie genoot De Ruiter en aan de de mocraat De Goede. De heer de Goede veronderstelde dat de begrotingstekorten straks weer veel groter zullen blilken dan uit de voorjaarsnota valt op te maken. Van camouflage of versluiering is geen sprake zei de minister. Wel moest minister Nelissen er< kennen dat de ramingen van de ontwikkeling der rijksuitgaven heel betrekkelijk zijn. ..Ik steek mijn handen niet in het vuur voor de hardheid van de cijfers en voor de begrotingsuitkom' sten", zei de minister. Het eni ge dat we nu met zekerheid kunnen zeggen is dat de cijfers straks niet juist blijken te zijn.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7