VNG-onderzoek kost tachtig mille meer Opheffings uitverkoop De Leidse bioscopen Little big man De Tien Geboden Slaapkamer Mazurka De cowboy Sportstichting maakt zich grote zorgen over tekorten FAMA Laatste dag 28 juns LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 JUNI 1972 LEIDEN Deze week weer vijf nieuwe films in Leiden. Behalve „De Gedegenereerden" in Studio heeft geen enkele film een pro longatie gekregen. Burt Lancaster is in LIDO te zien als de held „Valdez". TRIANON probeert het deze week eens met een sex- comedie over een in de liefde onervaren leraar: „Slaapkamer Mazurka". Een man, die niet goed weet of hij nou bij de India nen hoort of bij de blanken, is Dustin Hofman met zijn „Little big man" in REX. De nachtvoorstelling in hetzelfde theater is een produktie met Peter Fonda en Nancy Sinatra in de hoofdrol len „The wild Angels". Nu al bijna legendarisch, maar nog al tijd leuk om te zien is John Wayne in zijn nieuwe film „The cowboys" in LUXOR. Voor liefhebbers van een historische film heeft CAMERA de al zeer oude film „De Tien Geboden". Voor de jeugd heeft het theater de bekende slapstick figuren, Chaplin, Laurel en Hardy. In de nachtvoorstelling is Mick Jagger te zien met „Performence". REX Het is geen echte western, maar ook geen satire. De film met Dustin Hofman in de hoofdrol „Little big man" hangt er zo'n beetje tussen in. Het zoals de hoofddiguur Jack of Little big man voor zijn Indiaanse opvoeders er een beetje tussen inhangt. Opgevoed in een Indiaans dorp, wordt Jack op ongeveer 20-jarige leeftijd aan de boezem geprangd van z'n zuster Caroline, die hem echter na enige tijd weer verlaat. Wanneer zijn vrouw door In dianen wordt ontvoerd, neemt hij dienst onder een nogal hard vochtige generaal. Aanvankelijk heeft hij grote bewondering voor de generaal tot hij ziet op welke manier het leger een In dianendorp uitmoordt. Hier komt het keerpunt. De anders wat bange Jack besluit de ge neraal te vermoorden. Maar typisch voor zijn karakter is hij er te laf voor. Hij geraakt aan de drank tot hem weer de mogelijk heid geboden wordt om zich te wreken maar ook nu moet hij het zaakje door iemand anders laten opknappen. CAMERA Het loont nauwelijks de moeite om een volledige re censie van „De Tien Geboden" te geven. Vele Leidenaars hebben deze film al meer dan een keer gezien. Voor de echte enthou siastelingen geven wij nog even een korte beschrijving. De film is niet geheel ontbloot van glamour. De mooiste meisjes dartelen rond op het hof van de farao. Alleen de figuur van Mozes, gespeeld door Charlton Heston, heeft regisseur Cecil B. De Mille uit de sfeer van de glamour weten te halen. Hoewel de film geen openbaring is van de filmkunst heeft het toch een geschiedkundige waarde door schetsing van de Mozes figuur, Wie de moed heeft de drieënhalf uur van de film uit te zitten, komt tot de slotsom dat „De Tien Geboden" een aardige opfris sing geeft van de kennis van het Oude Testament. TRIANON De makers van sex-komedies willen meestal van twee walletjes eten en dat betekent bijna automatisch dat ze er tussenin en door de mand vallen. Zo ook regisseur John Hil- brand, die naar een novelle van de Deense schrijfster Soy (ook verantwoordelijk voor het sex-lachertje „Zeventien") acteur Ole Soltoft een „Slaapkamer Mazurka" liet dansen. Als Ieraar op een kostschool voor rijke jongens moet hij dat wel, wanneer hij in aanmerking wil komen voor rector moet hij ge trouwd zijn. En aangezien de leraar (luisterend naar de fraaie naam Max Mikkelsen) van een vrouw alleen het gezicht in na tuurlijke staat heeft gezien, proberen zijn leerlingen hem alle ontbrekende anatomische kennis bij te brengen. Aanvankelijk vlucht hij gillend uit elke slaapkamer als het ernst begint te worden. Totdat hij een werkelijk aardig meisje ontmoet. Dan smikkelt Max van alle verboden vruchten. Voor alle duidelijkheid: de slaapkameruitstapjes vinden op de maat van de Mazurka, de lijfmelodie van de school, plaats. Waar tradities al niet goed voor zijn. LUXOR Mark Rydell heeft een spannend jongensverhaal ver filmd, niet meer en niet minder. De rolprent doet zijn naam eer aan. Het verhaal gaat over 11 jongens, die met een keiharde mister Anderson (John Wayne) 1200 stuks vee naar de stad mo gen drijven. Nog nooit hebben ze een dergelijk stout stukje uit gehaald, maar het harde leven, compleet met sabotage van wraaklustige desperado's en moordtoestanden maakt hen in twee uur totkeiharde mannetjes, die even behendig met een schiet ijzer omgaan, als hier de jongens met een voetbal. Een onbetwist bare western. In het voorprogramma kan men „genieten" van een schandalig, gruwelijk filmpje over Zuid-Afrika. O wat is het er toch allemaal heerlijk. De blanken bloeien, terwijl de bantoes op het land kunnen zwoegen „om het ook wat beter te krijgen". Verder zijn ze alleen goed voor toeristenvermaak. LEIDEN De Gewestraad van het Gewest Leiden miste gister avond tijdens de vergadering in het Leidse Stadhuis een belang rijk stuk. De reeds enige tijd door de Vereniging van Neder landse gemeenten toegezegde beleidsadviesnota ontbrak bij de stukken. Voorzitter Vis kon de raad ook geen mededeling doen over het tijdstip waarop deze nota wel door de VNG uitge bracht zou worden, maar hij verwachtte heel spoedig. Wel was aanwezig een voorstel van het Dagelijks Bestuur van het Gewest alsnog een extra be drag van ruiiti 80.000 goed te keuren bestemd voor de meer kosten van het door de V.N.G. gedane onderzoek in het Gewest Leiden. Oegstgeest was de mening toege daan dat het financieel flink uit de hand gelopen is en deze af gevaardigde wenste opheldering over de mededeling dat de in 1968 gedane opgave van kosten door V.N.G. eerst van 153.000 gestegen was tot 374.500 en thans terugebracht is tot ƒ290.000. Voorzitter Vis deelde de leden mede, dat deze kosten verhoging tot in de hoogste in stanties door hem aangevochten is. Uiteindelijk was de Ver. van Nederlandse Gemeenten bereid 84.500 te laten vallen. Met het oog op het door de VNG gedane dure onderzoek naar de samenhang van het Gewest Lei den vond Drs. Van der Laan (Voorschoten) het niet juist om thans in te gaan op het verzoek van de Provincie over de vraag of Gewestvorming noodzakelijk is. De heer Van der Laan stelde voor de provincie te berichten dat het Gewest bezig is met ge westvorming en spoedig zal ant woorden. De heer Van der Laan kreeg de steun van 13 leden, waaronder 2 leden van het Da gelijks Bestuur. De heer Van Aken (Leiden) kon zich niet voorstellen dat het Gewest Lei den geen antwoord zou kunnen geven aan de provincie. Nu wordt het Gewest en de ge meenten ingeschakeld en krij gen een bepaalde vorm van in spraak en dan kan men het ant woord niet op de lange baan schuiven. De heer Staab (Was senaar) meende dat het beste antwoord gevonden zou kunnen worden in de vage formulering zoals door de meerderheid van het Dagelijks Bestuur is voorge steld, aangevuld met de menin gen van de elf gemeenten. Op voorstel van de heer Vermeulen (Katwijk) werd de behandeling van dit voorstel verdaagd tot maandag 10 juli. De „Nota Stadsgewest Den Haag", welke volgens voorstel van het Dagelijks Bestuur van het Gewest voor kennisgeving zou worden aangenomen ontlok te een lange discussie. Het Dagelijks Bestuur meende dat er onvoldoende aanknopingspun ten bestonden om dit rapport te bespreken. De heer Vermeulen (Katwijk) stelde dat de nota Stadsgewest Den Haag sterk verouderd is. Natuurlijk staat er wel in die nota dat alles ge richt moet zijn op Den Haag. Met enkele regels wordt gesteld dat Leiden, Delft en de gehele Bollenstreek gericht zijn op Den Haag. Geen zinnig mens, die dat geloven kan, aldus de heer Vermeulen. Enige leden van de Gewestraad meenden echter dat er een voor het Gewest dodelij ke raad in zit n.l. het totaal op slokken van Leiden door Den Haag en dat deze raad zelfs reeds invloed heeft gekregen bij het provinciaal bestuur, die ook spreekt over conurbanegewes- ten. De Gewestraad Leiden zal voor 1 augustus een regeling voor het Gewest Leiden gereed moeten hebben. Op die datum loopt de voorlopige overeenkomst tussen de elf gemeenten af. Omdat er een zware taak gelegd wordt op de commissie bestuurszaken stelde het Dagelijks Bestuur voor deze commissie tijdelijk zodanig uit te breiden dat alle gemeenten een afgevaardigde in die commissie konden krijgen. Hierover bestond geen verschil van mening, wel over de geko zen personen. Van iedere ge meente werd voorgedragen de burgemeester, wat de heer Driessen (Leiden) de uitspraak ontlokte dat de burgemeesters reeds hun eigen kring hebben en nu dus dubbel bijeen zijn. De heer Van Aken (Leiden) poogde nog enige raadsleden in de com missie te krijgen, het bleef bij een poging. De vergadering werd rond elf uur verdaagd tot maandag 10 juli. Aangemoedigd door een groot aantal supporters heef Rieny Stolwijk van het damesvoetbalteam van Floreant gistermid dag in de supermarkt van de firma .Asscherman aan de Gouclsi Rijweg kans gezien voor een bedrag van f 871,22 aan levensmiddels in 7j/2 minuut bij elkaar te „pluderen". Zij mocht dit doen omdat zi een prijs had gewonnen in de Coca-Cola shoping Olympiade actie Op de foto. Rieny Stolwijk deponeert een lading gebraden kippen ii haar wagen LEIDEN Het bestuur van de Leidse Sportstichting maakt zich ernstige zorgen over de toekomst van de georganiseerde sport in Leiden. Men sch'rijft dit in het jaarverslag over 1971, waarin meer negatieve dan po sitieve zaken gemeld konden worden. In het verslagjaar kwa men slechts twee zaken van de grond: de verlichting van het zwembad De Vliet en een nieuw hek rond het veld aan de Burg- gravenlaan. De lichtinstallatie is een aan winst, het hek slechts een nood zakelijk kwaad. Er kon in 1971 niets gedaan worden aan het verkleinen van de achterstan den, het opheffen van noodsitua ties op velerlei gebied in Leiden speciaal waar het de accommo daties betreft. Voor het voetbal is het beeld nog het somberst. VOORSCHOTEN B en W van Voorschoten vragen de raad in de vergadering van volgende week vrijdag een krediet van 1.454.000,- beschikbaar te stel len voor het bouwrijp maken van Noord Hofland. Daar zullen onder meer 34 vierkamerflats, 6 tweekamerflats, winkels, 13 ga rages en 42 eensgezinswoningen verrijzen. Het Voorschotense college heeft geen bezwaar tegen de grens herziening met Leiden. Deze herziening is uit practische overwegingen noodzakelijk ge worden na het gereedkomen van het nieuwe Korte Vlietka- jiaal en de eventuele realisatie van provincialeweg 16 bis. Het terrein voor de paardemarkt die dit jaar op 28 juli gehouden wordt zal groter zijn dan voor heen. Omdat de markt sterk uit gebreid is wil men voor dit fes tijn de hele Voorstraat, Blok- Jaan en de Kon. Marinelaan re serveren. De al vele malen aangetoonde veldennood werd zelfs nog ver groot doordat het verlies van de velden aan de Haarlemmer weg slechts gedeeltelijk kon worden gecompenseerd. Er wordt één veld aan verloren. Over de tijdige vervanging van nog twee ten dode opgeschreven velden kreeg men geen enkele zekerheid, terwijl de afgekeurde kleedkamers van Unitas niet mochten worden vervangen. De jarenlange inspanningen voor verbetering van hun accommo daties hadden geen succes bij' Swift, Die Leythe, Scylla, LKV, De Spartaan en de tennisclub Roomburg. NOORDW1JK Er is nu een begin gemaakt met de beslissing van de noord-zuidverbinding en baanweg. De verkeerssituatie in de Pickéstraat is daardoor grondig veranderd. Het verkeer Lijnbaanweg-Gladiolusstraat heeft voortaan voorrang op die van de Pickéstraat. Eveneens h verkeer van de Gladiolusstraat voorrang gekregen op het verkeer van de Achterzeeweg. kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hij een JOHNSON JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Haarlemmertrekvaart 16 a Telefoon 01710-54054 Zaterdag en zondag geopend. •If'Aittfcl De Voorstraat in Voorschoten C Er is een lange tijd verschil van mening geweest tussen de winkeliers van de Hoofd- le gemeenteraad. De gemeenteraad wilde de kop van de Hoofdstraat in de zomermaanden i-15 augustusafsluiten voor verkeer. De winkeliers zagen hierin een vermindering van hun compromis: Men probeert het deze zomer een keer. Wanneer het goed bevalt wordt de Hoofdstraat definitief voor verkeer afgesloten. Aannemer kreeg 3 weken voor rijden op stoep LEIDEN-DEN HAAG Een 47- jarige sloper uit Leidschendam is door de Haagse politierechter veroordeeld tot een gevangenis straf van zes weken. De man stond terecht omdat hij onder invloed van drank inbraken ge pleegd had op bouwwerken. Een 51-jarige plantsoenwerker uit Alphen werd, omdat hij 'n onge luk had vecoorzaakt in de Dorps straat zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken, een boete van tachtig gulden en een verbod om een auto te besturen voor acht maanden. Een Leidse aannemer is veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie weken en een ontzegging van rijbevoegdheid voor twaalf maanden omdat hij onder invloed over de stoep van de Geversstraat in Oègstgeest gereden had. EXAMENS Geslaagden Chr. Mavo-school Lis- se: Mavo 3; Tineke le Feber. Y.VONNE VAN üT Oever. Mavo -1Ineke Aangeenbrug, Rla A-4-:Wllma Baay, kers, Frans Blijleven, Peter den P. Voer, Ronald de Borst, André Bou- de: dewljsn. Gea de Bruin, Jan Buiten huis, Wlm Buurman. Bram Haas noot, Jeannette Hollander. Coos Kla- renbeek. Jaap Kuipers, Hennie Möh- len. Anja Möhlmann, Yvonne Mol, Mar ja Moolenaar, Nelleke Nieuwcn- huls. Jan Hendrik van der Pol, Ine- Rljssel, Lidy Sehunhart, Egmond Leiden, E. v. Everdlnck Lei den, C. Fuchs Lelden, A. v.d. Geest fijjfi Geilen Leiderdorp, Oud-Ade, P. Kraan Lelmulden, G, Margre Slottje, Marius Smits. pers. Doortje van Turer mien Verbeek, Saskla Lonneke de Visser. Aa Arja de Weerdt, Annet Wissels, Dirk Vries. Jan Zonneveld Geslaagden LOI doktersassistente: M. Eck-Ver- Lelden, P. Langelaan. Lis: Lijster-Streel, Leiderdorp, M. Mee- i ***»-- Ch. Lelden, L. School, Alphen: P. Asl A. Blanken, Boskoop, "'-nvkoop, A. Boele, Alphen, M-. Juliana" Alphen, Blom, Brand, Alphen. I. Breedljk, Aarlan- derveen, A. de Bruin, Alphen. W. Bruins. Boskoop. E. van Dam, Al phen. E. Egberts, Ter Aar, N. van Egmond, Alphen, A. Francken, Bo- Groot, Lelmulden, Waddlx\ degr; Hogeweg, Alphen, H, Holstei •m, Alphen, a. ivezemier, tsoaegraven, R. Kool eman, Ter Aar, H. Koeleman. Ter Aar. A. Kooman, Benthuizen, M. Langenberg, Boskoop, N. Hooljman, Langeraar, R. Nlleuwmeljer, Al phen, W. van den Oord, Alphen, C. van der Pol. Alphen, A. Reijn, Al phen, D. van 't Riet, Aarlanderveen, Y. Scheerder, Alphen, H. Sprev. Al phen, C. Valentijn, Ter Aar. Q. Ver meulen, Ter Aar, W. Versluis, Ter Aar, M, J. Vink, Alphen. T. van Vliet, Zevenhoven, R. Voshart, Kou- Adrlchem, ;aak de Bre Lijst, Sjaak Neeleman, Henk Rodenburg, Kees Stalman. Afdeling metaalbewerken T-stronm ker, Leen Bakker, Rinnle Blijleven. Arie Bremer. Nico Gareman. Krijn van den Heuvel, Arie Hoogduin, Kees van der Kley, Kees Laban, Maurits Mlcell, Peter Oudesluys. ia, Wlm Portier. Rudl Rijn, Leo van Borst, Mlcky Braam, Henk van de Ashof, And van der Salm, Chris Westermnn. Afdeling Ummeren T-stroom: Jan' Bergenhenegouwen, John Berk, Rn- nald Bocrefljn John Bolleboom. Jaap Bregman, Ton van der Burg, j Ben van der Burg, Herman van der I Hydrav Jaap Hofman, j Seniel, Kees Tetteroo. Plet Waltmnn. geslaagden Paulus Scholengemeen-., schap: Klas 4: P. v. Amsterdam Leiderdorp, R. van Bemmelen Lei- I derdorp. E. Bentvelzen, Lelden, E. ring, R. Messemaker Oegstgeest. Molenaar Lelden, P. Montanus I den, H. Neljenhuls Zoeterwoude, Oudshoorn Rijpwc Oegstgec Th. Schonagen 1 Lelden, R. Sch Spendel Voorschoten, Straathof Rljpwet, H. Strijk Leiden, T. Tim merman Zoeterw. H.R., I. Turk Rijpwet, J. de Vriend Lelden, K. Vrouwenvelder Lelden, M. v.d. Weij- den Leiderdorp, J. Winkelhuis. Lei derdorp, A. Zandvliet, Rljpwelering, K. Zandvliet Lelden. A. v. d. Leiden, R. v. d. Zon Leiden. M. Zwaan. Sassenheim, C. Brandt, I derdorp. ENORME KOOPJES voor eseren- VSIENDER Breestraat 3 LEIDEN gekt wij gem gem mat: i instt scha func gin. Sa de Frai dein

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6