I ALPHEN IS GEBAAT BIJ GROOT GEWEST ..J)e gemeente wil wel maar er geen sjoege van'' Uitbundige huldiging juf Ruigrok CREATIEVE KATWIIKER: AR-werkgroep tegen B. en W. S3* Warner foundation beantwoordt aan de hoogste eisen OOK Wat u moet weten 19 VRIJDAG 23 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 len" a; en j ri4630*iPHEN AAN DEN RIJN 1In kringen Van de AR ,in Al- phen zijn stemmen opgegaan, die pleiten voor de instel- mancejjng van een groot gewest voor Alphen en Gouda. Een werkgroep van de Anti-Revolutionaire kiesvereniging in 'r- DijAlphen komt in een studierapport tot de ölotsom, dat zulk 5 "uur een gr00t gewest de belangen van het zgn. Groene Hart in ""g dit deel van Zuid-Holland het best kan behartigen. De uu8roeP blijkt het geheel oneens te zijn met de standpunten en 2ljvan het college van burgemeester en wethouders van Al phen en het Intergemeentelijk Overlegorgaan Noord-Oos- cowbo; telijk Zuid-Holland. Deze laatste instanties voelen het en 20.j meest voor de vorming van een klein gewest, dat zou moeten bestaan uit de tien gemeenten van het Interge- ïazurk» mcentelijk Overlegorgaan met de gemeenten Alkemade, 1 Bodegraven en Boskoop, 14 j uur. 2j de gemeenteraadsvergadering .15 uuivan donderdag 29 juni zal de „lAlphense raad zich over de ge westvorming gaan uitspreken. De nota van de AR-werkgroep zal dan Zeker ter sprake komen. SAls de raad over de gewestvor ming zijn standpunt heeft be de RJpaald, zal aan Ged. Staten een nota worden gezonden. ?rdórp. |it college heeft enige tijd gele- ïe. p. iden een Interimnota Gewestvor- JScj m'nS het licht doen zien. Op ba- w»sis van deze nota is de groep jVo^rs^aan het werk gegaan en heeft aanleiding daarvan het herejrapport uitgebracht. In het kort itroom 86ZeSd k°mt het standpunt van 'w. j.'de groep er op neer dat de vor- P- B- ming van een zgn. Groene stijnm! Hart-gewest de grote gemeen- itompwij schappelijke belangen van de 32 gemeenten als woon-, recreatie- en agrarisch gebied tegenover de opdringende stedelijke agglo meraties van Rotterdam, Den Haag, Leiden en Utrecht het best kan dienen. De 32 gemeenten van het „grote gewest" zouden volgens de groep moeten zijn: Alphen en omliggende gemeenten (Alke made, Leimuiden, Rijnsaterwou- de, Nieuwveen, Zevenhoven, Ter Aar, Woubrugge, Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude, Boskoop, Bodegraven en Nieuw koop), Gouda en omstreken (Waddinxveen, Reeuwijk, Drie- bruggen, Moordrecht, Gouderak, Stolwijk. Haastrecht, Berken- woude, Bergambacht, Schoonho ven en Vlist) en de gemeenten Taken voor grote gewest Het rapport somt heel concreet de belangrijkste taken van het gewest op. Het zijn: poli tie, brandweer, BB, volks huisvesting, energievoorzie ning, reiniging, milieubeleid, giote publieke werken, re creatie, werkgelegenheid, ruimtelijke ordening, scho lenplanning en schooladvies dienst, verkeer en vervoer, volksgezondheid en enkele sociale taken. De zgn. fractiebegeleidings groep is in Alphen ingesteld na een zogeheten intensieve landelijke ledenwerfactie van AR beging dit jaar. De opzet ervan is om deskundige en belangstellende leden van de AR-kiesvereniging nauwer te betrekken bij het gemeente lijk beleid. De groep geeft adviezen aan de gemeente raadsfractie. Het komende seizoen zullen nog nieuwe werkgroepen worden inge steld. De werkgroep heeft zich in haar beschouwingen onder meer gebaseerd op het rapport van de landelijke brede partijconferentie van de AR over de bestuurlijke vormgeving van februari 1970. Benthuizen, Moerkapelle, Bleis- wijk, Zevenhuizen, Nieuwer- kerk, Ouderkerk en Lekkerkerk. Volgens een in februari 1970 uit gebracht rapport van een lande lijke werkgroep van de AR moet een gewest worden inge steld voor een gebied waarin duidelijk eenzelfde ontwikkeling te zien valt. Bovendien moet globaal gezien een gelijke taak stelling zichtbaar zijn en op grond van de samenhangen een sociaal-geografische eenheid te vormen zijn. Volgens de Alphen- se werkgroep voldoet een Groe ne Hart-gewest heel duidelijk aan deze vereisten. Men zegt hierover: het is een overwegend agrarisch gebied met een toenemende betekenis als woongewest voor de omliggende grotere steden en een toenemen de betekenis van de recreatie. Gewezen wordt hierbij onder meer op het plassengebied. Hiermee wil men overigens niet komen tot een isolementspositie ten opzichte van de omliggende stedelijke agglomeraties. Wel denkt men aan het vormen van een nieuwe bestuurslaag, die veel doeltreffender afspraken kan maken over het handhaven van het eigen karakter van de streek dan de huidige nog gro tendeels verdeelde gemeenten in het Groene Hart. De werk groep vindt dat dit zowel in het belang van de grote steden is als in dat van de gemeenten in het Groene Hart. De makers van het rapport zeg gen zich er van bewust te zijn, Temidden van de verstedelijking moet aan de recreatie in het Groene Hart een toenemende betekenis worden toegekend, aldus de werkgroep. Foto: Het recreatiemeer De Bijlen te Alphen, ontstaan door zandwinning voor het Alphense stadsdeel op de achtergrond. dat met het instellen van het ge west Alphen-Gouda misschien een zekere rivaliteit kan ont staan tussen enkele gemeenten. Dat is niet bezwaarlijk: het is beter onderlinge belangen intern te confronteren dan - in het ge val van het vormen van twee gewesten in het Groene Hart - deze eventueel tegen elkaar te laten uitspelen door hogere in stanties, aldus het rapport. Hoewel landelijk gezien nog niets vast ligt over een gewenste ge westvorming, gaat de groep er van uit dat een te vormen ge west geen intergemeentelijk overleg- of adviesorgaan wordt, maar een zgn. supragemeente- lijk bestuursorgaan. Hierin moet het beleid worden vastge steld ten aanzien van de ontwik kelingen die binnen het gewest aan de gang zijn. ,,De optimale bestuurseenheid ligt op dit mo ment ergens tussen de grootte van de huidige gemeenten en de provincieomvang van Zuid-Hol land". „Schaalvergroting is geen won dermiddel aldus de groep. Het mag nooit Inhouden zo wordt geconcludeerd, dat de burger vervreemdt van zijn be stuursapparaat. De AR-groep pleit er dan ook voor niet alleen de overdracht van gemeentelij ke taken naar het gewest in een verantwoord tempo te laten ver lopen, maar ook om de gemeen ten binnen het gewest hele dui delijke taken te laten behouden. Wat betreft de financiële rege ling voor de gewesten gaat de voorkeur uit naar een te vor men gewestfonds met daarnaast door het Rijk te verstrekken doeluitkeringen. Aparte gewes telijke heffingen acht men min der doelmatig. Als de gemeenten te veel tijd no dig zouden hebben met bespre kingen over de gewestvorming, dan zou van rijkswege tot het instellen van gewesten moeten worden overgegaan, zo vindt de groep. Zij spreekt zich namelijk uit voor een wettelijke regeling van de gewesten, waarbij de voorkeur uitgaat naar het groeien van de gewesten „van onderop". „Maar men bedenke wel, dat de gewesten er moeten komen en dat het groeiproces ook weer niet te lang mag du ren. Daarom pleiten wij voor het instellen van een „fatale da tum", waarna bij stagnatie van de besprekingen op gemeentelijk niveau, van rijkswege tot het in stellen van gewesten moet wor den overgegaan," aldus het rap port. Veel taken van de provincie moe ten in handen komen van de ge westen, zo vinden de opstellers, wel acht het rapport het van het grootste belang, dat tussen de gewesten en het ministerie van Binnenlandse Zaken ter vervanging van de bestaande provincies een coördinerend be stuursorgaan wordt ingesteld. Het is naar het inzicht van de AR-groep zeker mogelijk, dat deze organen de huidige provin ciegrenzen overschrijden. Men denke hierbij aan vier vijf van deze bestuurlijke organen in ons land. F. Mole J. V Wijk OEGSTGEEST „Een gewel dige vrouw met een groot hart", zo werd gisteravond mej. F. J. G. Ruigrok door een aantal sprekers in de stampvolle zaal van het Wil- librordgebouw te Oegstgeest gekenschetst. Het hoofd van de Mariaschool, de heer A. v.d. Heijden heet te de jubüaresse, haar ou ders en familieleden alsmede alle aanwezigen van harte welkom om zich direct daar na te ontpoppen als een be kwaam regisseur van de kin dermusical „Het koffertje van mijnheer van Dalen" van Bennie Vreden. Het had iets te maken, met een klein koninkrijkje waar een spuit- bussenindustrie het milieu aantastte en een actiegroepje zich daartegen begon te ver zetten. Kompleet met zang, dans eneen groep uit de reklame weggelopen ver- gelers. Mej. Ruigrok werd namens de school een cassette-recorder aangeboden. De heer v.d. Heijden: „Ik ondervind veel steun van u. Mede door uw hartelijkheid en warme vriendschap". Woorden wel ke door de inspecteur van het lager onderwijs de heer Boogaard werden onder streept. Namens het school bestuur sprak de heer Tol- kens die de „ontembare akti- viteiten" van mej, Ruig- benadrukte. Namens het ge meentebestuur werd het woord gevoerd door de wet houder van onderwijs, de heer J. E. Temminck: „U bent een bindend element in de school maar ook daarbui ten door uw medewerking op koninginnedag en de school sportdag etc." BODEGRAVEN Eind 1973 heeft de Nederlands Hervormde Kerk weer een spiksplinternieuwe toren. De kerk die dateert uit de 17e eeuw is in het voorjaar van binnen geheel gerestaureerd, weer in gebruik ge nomen. De gemeente, aan wie de toren toebehoort, heeft thans de restauratie van de toren ter hand genomen. Onder leiding van de Leiderdorpse architect P. van der Sterre is men op het ogenblik bezig de toren te ontmantelen. Voor de nu verwijderde spits zal een geheel nieuwe achtkantige spits in de plaats komen. LEIDEN Dat de Hollandse vrouw, net als haar Amerikaan se en Franse zusters, niet alleen aan haar boven- maar ook aan haar basiskleding steeds meer aandacht èn geld besteedt, be wijst Warnecke met de fraaie Warner Foundation-collectie. Niet van eigen „stempel", maar een vertrouwd Amerikaans merk, sinds 90 jaar met interna tionale bekendheid. De collectie is dezer dagen door Warnecke in een van haar zaken (Sta tionsweg 24, Leiden) getoond en nok in de laatste week van juni en de eerste juli-week krijgt deze „body stiling", met mede werking van een Warner-advi seuse, de extra aandacht die ze verdient. De meest verwende en veeleisend- «te vrouw kan hier haar keuze bepalen en ook heel belangrijk is het eerste behaatje, dat het jcnge meisje in haar groei tot volwassen vrouw draagt. De huidkleur is, eveneens bij het jonge volkje, nog steeds favo riet; pas daarna komt brique, de nieuwe kleur ijsblauw en vooral voor het komende najaar „neo black". Ook de vraag het Voorstraatpand KATWIJK. Van 29 juli tot 12 augustus houdt de groep van de Oude Pastorie een expositie in het oude pand van P. de Gruy- ter op de hoek van de Badstraat en de Voorstraat. „We pretende ren niet kunstenaar te zijn of kunst te maken. We produceren creatief werk", zegt Jan Noord huis, een van de creatievelingen aan het werk in het Voorstraat- pand. „Met z'n allen hebben we het pand aan de binnenzijde ge deeltelijk van een nieuwe kleur voorzien. „We mogen de boel wel schilderen, maar we mogen er niet in breken". De groep bestaat uit Jan Noord huis. Corry van Egmond, Stof fer Winter, Wiesje Schaafsma,- Petra van Dijk en Bart Bave- laar. Op de expositie zal van Corry van Egmond boetseerwerk te zien zijn. Stoffer Winter en Wiesje Schaafsma zullen schilderijen tonen. Van Wiesje Schaafsma zullen ook enkele plastieken zijn te bewonderen. Petra van Dijk zal tijdens de expositie potten draaien aan de draaischijf. Bart Bavelaar laat verschillende pro- dukten van handvaardigheid zien, zoals maskers en lino leumsneden. Jan Noordhuis ten slotte komt met tekeningen, twee pentekeningen en 'n schil derij. De groep zal nog enkele avonden aan de Voorstraat bezig zijn voor het pand gereed is voor de inrichting van de expositie. De ruimte van de oude supermarkt leent zich uitstekend voor een expositie. Het is bijzonder gun stig gelegen en bezit een ruime vloeroppervlakte. Behalve de oude winkel is er een grote ruimte op de eerste verdieping en een flinke kelder. De kelder denkt de groep tijdens de expositie niet te benutten. Voor de inrichting van de ruim te op de eerste verdieping zijn de plannen nog vaag. Men noemt zich de „groep van de Oude Pastorie", maar hoe lang dat nog reëel is, is de vraag. De Oude Pastorie, aan de straat staat in het saneringsgebied Katwijk aan den Rijn en zal binnen niet al te lange tijd wor den gesloopt. Een vervangend pand heeft de groep nog niet. Jan Noordhuis: „De gemeente is heus van goeden wille. Ze heb ben er alleen helemaal geen sjoege van. Ze hebben ons een zolder aan willen bieden. Er viel daar helemaal geen dag licht naar binnen. Je kan toch niet alleen maar bij neonlicht werken? Ons ideaal is een ruim te waarin iedereen goed ge scheiden kan werken. Natuurlijk geen hokjes van één bij twee, want daarin kun je niet schilde ren. Verder zou er goed licht De Oude Pastorie was wat dat be treft ideaal. Goed hoog en mooi licht en ruime kamers om in te werken. We zoeken eigenlijk iets dergelijks, Maar we reke nen er wel op dat we een ander pand hebben voor de Oude Pas torie wordt gesloopt. We begrij pen heus wel dat de gemeente ook niet alles kan. Ze zijn van goeden wille. Dat zie je al aan het feit dat ze ons dit pand aan de Voorstraat voor de expositie ter beschikking stellen". De groep wil als dat mogelijk is in hun toekomstig onderkomen de activiteiten uitbreiden. Noordhuis: „Op het gebied van de creativiteit gebeurt er nau welijks iets in Katwijk. Dat is toch wel een beetje heel erg vreemd voor een gemeente met 37.000 inwoners. De groep wil in het toekomstige pand gastvrij heid verlenen aan mensen die vrijblijvend creatief bezig willen zijn. Eventueel wil de -groep aanwijzingen geven. Dot was in de Oude Pastorie helaas niet In het pand van de Gruyter aan de Voorstraat-Badstraat zal slechts een expositie worden ge houden. De gemeente schijnt het pand In de toekomst te wil len benutten voor die midden standers die tijdens de sanering zonder verkoopruimte zitten. naar wit blijft, wat we o.a. za gen in de witte kanten b.h. met diepe V-uitsnijding. Van alle kleuren zijn setjes verkrijgbaar met bijpassende slipjes, jupons of onderjurken. Voor de niet meer zo jonge figu ren wat niets met leeftijd heeft te maken zijn de body stockings, of in de meer populai re benaming panty corselets, ideaal. Deze zijn zowel in kort als lang model, goed corrige rend voor de zwaardere boven benen, verkrijgbaar. Ook de pantalon is hierover beter te dragen door de mooie bipsver werking met dubbelgestikte, zeer platte naden. Daarbij komt, dat hei materiaal van zachte soepele stretch is, goed wasbanr en snel droog, met verstelbare en afneembare jar retels en lage ruguitsnijdingen. Deze modellen zijn ook te krij gen met ingcpreste naadloze b.h. en ingeweven nopjes, niet alleen voor „het gezicht", maar ook ter versteviging. Tien jaar geleden bracht Warner de panty-slip op de markt, een artikel dat ook bij ons Neder landse vrouwelijk schoon erg gewaardeerd gaat worden nu men -Ie goede eigenschappen er van kent omdat het o.a. dc pan ty-nylons onberispelijk op hun plaats houdt. Voorgevormde b.h.'s zijn bij Warner uit den boze. De goede pasvorm vraagt hier ook niet om. want voor elk figuur is er een Juist model. We denken bijvoorbeeld aan de nieuwe ingepreste naadloze b.h. van dubbelgebreide polycsther, die perfect zit en voor de c-cup ter ondersteuning een plat naad je en beugel heeft die men niet voelt. Onk zeer geschikt bij de sportbeoefening is de free lift, de z.g. zwevende b.h., waarvan de beugel losstaat van de cup. Een geheel nieuw materiaal, tenslotte, is Qiana niet trans parant met de allure van zui ver zijde en het praktisch on derhoud van nylon, maar dat de huid niet irriteert. A P. v. d. S. ZOETERWOUDE De Vrouwenweg, Vlietweg Cronesteln welke ook na annexatie tot Leids gebied de post kregen bezorgd van uit Zoeterwoude, krijgen deze nu vanuit Leiden. Dit mede door de uitbreiding van de gemeente in het gebied West einde. Bij de adressering kan dus voortaan de toevoe ging: Post Zoeterwoude, ach terwege blijven. ZOETERWOUDE Aan het eind van het schooljaar zullen mevrouw V.d. Linden, Mej. A. de Leeuw en de heer J. den Blanken de Sjaloom- school verlaten. De opvol gers zijn mevr. B. v. IJsel- muiden en de horen J. Bow- less en J. v. Rijn. Volgende week wordt beslist over opvolging van mej. C. Spen- del die verbonden is aan de kleuterschool „Hummelhof" en welke benoemd is tot hoofdleidster te Nieuwveen. Bij de andere r.k. scholen- De Aloysiusschool en „Zon- negaarde" - zijn geen m ties. ZOETERWOUDE Dezer dagen verschijnt de Kerken- gids van Zoeterwoude-dorp, de eerste gezamenlijke uitga ve van de r.k. parochie de N. H. gemeente. Deze be vat veel informatie over plaatselijke kerkelijk leven. De pastores schrijven in voorwoord dat het gezien de goede onderlinge verhoudin gen vanzelfsprekend dat in deze gids niet alleen de gegevens van de parochie, aan wie het aanbod voor de uitgave werd gedaan, zijn opgenomen maar ook van de Hervormde gemeente. Zondagnacht is er weer kopie. KATWIJK Het vuurwerk, dat aanstaaande zaterdag zou plaats hebben, Is wegens de slechte weersomstandig heden voorlopig een week uitgesteld. 600 gulden boete voor Boskopi er BOSKOOP/DF.N HAAG De Haagse politierechter heeft een 58-jarige kantoorbediende uit Boskoop veroordeeld tot een boete van 600 gulden en hem bovendien zijn rijbewijs ontzegd voor de duur van zes maanden. De kantoorbediende was enige tijd geleden dronken aangehou den toen hij met zijn auto op de Mendelweg in Boskoop reed. Dc oorzaak was niet op de eerste plaats het gebruik van een gro te hoeveelheid alcohol als wel het gebruik vnn het kalmerend valium. Do kantoorbediende zei niet op de hoogte te zijn van het feit dat het door elkaar gebrui ken van kalmerende middelen en alcohol een uiterst gevaarlij ke uitwerking heeft Omdat de man nog niet eerder veroor deeld was liet de rechter do geëiste voorwaardelijke gevan genisstraf vallen. Waar blijft chemisch afval van universiteit LEIDEN (ANP) De Leldse Universiteit zoekt naar oplossin gen voor een verantwoorde uf- voer en verwerking van che misch afval van universitaire laboratoria. Op den duur wil de Leidse Universiteit komen tot samenwerking met alle univer siteiten en hogescholen. Do pro blemen rond de afvalstoffen wa ren gistermiddag onderwerp van gesprek tussen de Leldse Universiteit en de inspectie van de volksgezondheid in Zuid-Hol land. Geslaagden LHNO TER AAR/LAA'GERAAR In te- genwoordigheid van veel ou ders, en een aantal belangstel lenden o.m. burgemeester nir. H. v. d. Poel werden In dc school voor LHNO dc diplo ma's uitgere'kt door drs. N. van Wersch. De volgende me:sjes zijn geslaagd i voor de theoretische vakken: j Anita Dobbe, Jacqueline Hart veld, Marijke v d. Hoorn, Elly Houdijk Gonny van Rijn, Lia Slof, Corrie van Zaal, Jozefien I Boxee, Ans Fransen, Rita v. d, Hoorn, Ellv Hoogenboom, Do- renda Hoogeveen, Mariene Lek, j Ellen Pietersc. Lien v. d. PIJ!, j Tiny v. d. Pijl, l.eny Sunders, I Rina Valentin Greet Vermeu len. Mirgre v d. Berg en Corry van Rijn 2. Herexamens. Voor het P.T.-examen slaagden i Anne Marie Robertz, José Valen- 1 tijn, I rancien van Kempen, j Cire v. d. Zwaan en Adrle Hee-1 man. Uitreiking verkeers- diploma Nieuwkoop - Gistermiddag zijn in De Rank verkeersdlplomn's uitgereikt. Er namen 220 kinde ren aan het examen deel. Van de OL School 61 (twee met lof geslaagd) van de H. Hartschool 87 (9 lof), Marunuthaschool 29 en Antoniusschool 43 (1 lof). Lisse De afd. Lisse-Engel van de LTV gaat het seizoen beslul- en met een feestavond op dins dag 27 juni in restuurant „Mor genzon" in Dc Engel om 8 uur. Leiden Morgenmiddag wordt gestreden om het kampioen schap van Nederland tussen de krachtsportverenigingen Helios uit Simpelveld en De Spartaan uit Leiden. Dc wedstrijd wordt gehouden in de Vijf Meihal en begint om drie uur 's middags. Voor de Spartaan treden aan: T. Sanders, H. Fllippo, T. Ma* rijt, A. Swagers en D. v. 't Riet.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5