Eindelijk niet langer alleen maar die lieve jongen JACCO VAN RENESSE: Wijzigingen pop in Holland Festival VARA wil praten met DS '70 Maigret achter Gele Hond aan Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 JUNI 1972 HENSBROEK Natuurlijk, Jacco van Re- nesse is nog steeds good-looking en zijn blauwe ogen kijken ook nog steeds fier en mooi de wereld in. Deze uiterlijke gaven hebben hem lange tijd tot een geliefde verschijning op de vaderlandse beeldbuis en planken gemaakt. Een geboorteca deautje echter dat, hoe vreemd het ook moge klinken, ook zijn negatieve kanten heeft. Want om nu altijd maar het mooie, lieve jongetje te moeten spelen, valt niet mee, ook al ben je zo'n theaterman die alles voor het vnb over heeft. Goed, zoals gezegd Jacco van Renesse is nog steeds dé Jacco van Renesse, alleen zijn z'n ac teer/dans/zang-talenten de laatst tijd ook in, op ander niveau liggende rollen waar genomen. Deze gang van zaken stemt Jacco uiteraard tevree. Hij is eindelijk weer 'ns thuis (na weken Duitsland en Amerika) in zijn Hensbroeker woonstee, omringd door die broodnodige frisse lucht en rust. De 35-ja- de tuin een terras te fabriceren en met rige theaterman heeft nu even tijd om in een glimlach de voorgaande jaren die tot het moment van nu en de jongste ontwik kelingen hebben geleid nog eens voor de geest te halen. Zo erg oud behoeft men nog niet te zijn om in het achterhoofd de naam Van Renesse onmiddellijk te verbinden met televisiemusi cals en fragmenten met als on verbrekelijke partner Jenny Area31, ettelijke jaren geleden. Een gebeuren dat Jacco's car rière een flinke stoot omhoog gaf en tevens voor een image zorgde, dat hij zeer lang mee heeft moeten torsen. ,,Het was op hei laatst zo erg. dat toen Jenny met acteur Huib Rooy- mans trouwde de mensen zeiden dat ik die klap wel nooit te bo ven zou komen. Ze haaiden het televisiewerk en ons privéieven door elkaar. Hoewel dat een prachtige tijd is geweest, wilden Jenny en ik ons toch op het laatst losmaken, wij hadden im mers onze eigen rollen en wil letjes. Zij gingen naar Ensemle en ik naar de Haagse Comedie. Wij zullen samen echter heus nog wel 'ns gasten zijn in één of ander televisieprogramma". Dat Jacco nu, na een flink aantal jaren in het Amsterdamse woonregister gestaan te hebben een rustig dorp als Hensbroek als domicilie heeft gekozen, is echt niet zo heel vreemd. Zijn jeugdjaren bracht hij namelijk door in het piepkleine Zeeuwse dorpje Noordwelle dat weer dicht bij Renesse ligt. (Nu één keer raden waar Jacco zijn ar tiestennaam vandaan heeft). Na do nodige hbs-jaren en het van zeer dichtbij meemaken van de watersnoodramp vertrok de jon ge Zeeuw naar de grote stad vol avontuur en tevens de plaats die de kunstnijverheidsschool binnen de grenzen had: Amster dam. „Ik had nog nooit aan toneel ge dacht. Wat wil je eigenlijk, dat is toch iets wat je op het platte land niet iedere dag tegenkomt. Nou ja. toen bleek dat Amster dam wat dat betreft een para- dijs was: toneel, muziek, dans alles. Het jongetje uit de provin cie klapperde flink met z'n oren, geloof me", Geen talent Toen moest het er van komen. Jacco wilde per se naar de school die van mensen acteurs maakt, „Met de nodige moei lijkheden thuis. Schilderen, te kenen en ontwerpen mocht, maar net zo worden als die ar tiesten die naar schmink roken. Ach". Misschien klinkt het vol gende weer een beetje vreemd, maar als Jacco niet van diezelf de toneelschool was getrapt met in sierletters op zijn rapport „geen talent" dan... nou ja. (In het niets kijken is erg moeilijk). „Natuurlijk krijg je een klap, waar je trouwens later hard om kunt lachen Toen dat verwerkt was dacht ik, ik zal jullie eens wat laten zien. Ik voelde dat ik het wel kon en dat wilde ik kostte wat het kost tonen" Eind 1958 ontfermde Wim Kan zich over hem en liet hem zes jaar meedraaien dn het ABC-cabaret. „En dat is mijn leerschool ge weest. Keihard werken, ijzeren discipline en 300 maal hetzelfde doen en je daar dan niet met een Jantje van Leiden afmaken. Bij Wim Kan heb ik Jenny Arean ontmoet We hadden bei den een balletopleiding en kon den dat mooi toepassen in een duet „Twist" geheten. Alibert Mol zag dat en haalde ons als koppel in televisieshows. te slaan bewerkte Willy van He- mert zes musicals o.a. „Vader tje Langbeen". Echt, het was in die tijd, geloof ik, tijdens de uit zending net zo stij op straat als nu bij Ajax". Daarna volgde de tijd bij de Haag se Comedie en daarbij kwamen de zang en dans een beetje in het vergeethoek je. Een contract om de rol van Oscar in Sweet Charity te doen, veranderde dat onmiddellijk. „Dat was mijn fijnste seizoen '68—'79 Niet al leen omdat de karakterrol mij beviel, maar ook de samenwer king met een vakvrouw als Jas- perina de Jong. De rol van de verlegen Oscar die aan claustrofobie lijdt was een uitdaging, ik heb daarvoor alles op alles gezet. Ik hou van hard werken, laat me maar zweten. Pien gaat ook als een ijzeren trein door haar werk, echt, zij is perfect. Het klinkt misschien ouderwets, maar ik hou niet zo van die geïmproviseerde toe standen, van wat zullen we nou vanavond weer eens gaan doen. Nee, ik prefereer een theater stuk .waarvoor keihard gewerkt is". Minder leuk is waarschijn lijk de herinnering aan het plaatsje ïn de Knokkeploeg van 1970, met een optreden dat enigszins de mist inging. Vrolijk verder echter met een zangver tolking van Tony in het West Side Story-concert dat met het Rotterdams Filharmonisch or kest o.l.v. Edo de Waard in de Feyenoordstad en tijdens het Holland Festival gebracht werd. Duidelijk dus dat Jacco's stem niet verwaarloosd mag worden. „Vroeger kon ik niet goed zin gen. Ik heb geen natuurtalent zoals bijv. Jenny Arean. Daar om maar zangles genomen bij Jacco van Renesse: keihard werken en ijzeren discipline in het artiestenvak Ahmed Muthalib, terwijl Coby Riemersma nu nog steeds m'n stem bijspijkert." Accentje Allemaal redenen te over, vond de Duitse regisser Heinz Liesen- dahl, om Jacco in het begin van dit jaar een contract aan te bie den voor een hoofdrol in de Ba- varia-televisiemusicalproduk- tie „Ti vor tu". Hoewel Jacco zich nog steeds afvraagt waar om daarvoor buiten de grenzen van de oosterburen gekeken moest worden (waar zijn Rex Gildo, Peter Krauss 'enz?) nam hij het aanbod met beide han den aan. Dat betekende vier weken in München aanwezig zijn voor op namen van de 990 minuten du rende produktie die dn herfst op het Duitse scherm komt. „Waarschijnlijk koopt Neder land deze ook, omdat een eigen man meedoet. De musical is geënt op de dertiger ja/ren, met slapstickscènes en de sfeer van revues la Ginger Rogers en Fred Astaire. Erg fijn allemaal. De vrouwelijke hoofdrol is in handen van Marianne Mendt. En het betekende ook mijn eer ste grote dansrol". Buiten vier weken fijn werken, was Jacco eigenlijk wel weer blij naar Holland 'terug te kun nen keren. „De Duitsers zijn niet zo erg gastvrij, dus je zat maar op de hotelkamer. Overi gens was het overdag zo hard werken dat je 's avonds bekaf En dan m'n Duits zij vonden het daar wel goed, „een accent je klinkt wel leuk". Kijk trou wens maar naar het succes van Rudi Carrell en al die andere grensoverschrijdende vaderlan ders. Maar enfin, ikzelf was er niet zo tevreden over. Dus, ik elke avond hardop een stuk uit die autobiografie van Hildegard Knef lezen, het heeft nog gehol pen ook geloof ik". Over de gastvrijheid van de Ame rikanen is Jacco echter meer te spreken. „Ik ben net terug uit Amerika om wat agenten te be zoeken en de mogelijkheden te onderzoeken. Die zijn er wel. De agenten geven me ook een kans. Ik deed een gastoptreden in de New Yorkse nightclub Danger Glelds en ze waren en thousiast. Maar om werk in Amerika te krijgen dat is een heel andere kwestie. Dat bete kent voor mij weer audities, weer op zolderkamertjes wonen, weer afwachten. Ik heb geen zin om alles hier op te geven, voor Iets waar ik nog niet zeker van ben. „Ik ben wel stapelgek van het theater daar. Fantastisch! Moet je op Broadway komen, alles vlak naast elkaar, om te water tanden. IK ga daar heen om me op te la den, moed en inspiratie op te doen. Echt, nightclubweik prachtig. In Nederland wordt dan gedacht aan blote vr< tjes bij het horon van die naam, maar in feite is het een intieme ruimte voor ongeveer 60 tot 80 mensen en een entertainer, vrouwen als Shirley Bassey en Nancy Wilson vallen onder die noemer. In zo'n club moet je les alleen doen en je wordt niet beschermd door decors, door medespeler. Het gaat om jouw stem, jouw prestatie. Echt, zoiets kennen wij in Nederland nog niet". Toekomstplannen? Die zijn er wel, maar Jacco wacht liever eerst de reacties af die de uit zending van de Duitse musical kan hebben. Momenteel houdt hij zich tevens bezig met het vertalen van Engelse teksten o.a. van Elton John. Plannen voor een elpee vol eigen teksten zijn nog zeer vaag, maar dat zit er wel in. Jacco houdt nu echtèr even rust om het volgende weer goed aan te kunnen pakken. We zeiden het al, hij blijft mooie blauwe ogen houden, maar ze zijn wel van iemand die don dersgoed weet wat hij wil en kan. ANNELIES V. D. HOUTEN DEN HAAG (ANP) Van de geprogrammeerde popconcerten in het Holland Festival gaan er drie niet door. De popconcerten van het komende weekeinde zijn alle afgelast. De programma's van de tweede serie van drie concerten zijn opnieuw vastge steld. Liet eerder de Engelse groep „It's a beautiful day" het afwe ten om naar het Holland Festi val te komen, door ziekte van drummer John Marshall van de Engelse „Soft Machine" kan ook deze groep het komende weekeinde niet optreden. Bij het opnieuw opstellen van de pro gramma's voor de concerten die wel doorgaan, is er voor de Ne derlandse groep „CCC" geen plaats meer gevonden. De programma's vermelden thans voor 30 juni In De Doelen in Rotterdam Soft Machine en de Amsterdamse groepen Focus en Sail: voor 1 juli in het circus theater *in Scheveningen Soft Machine, Super Sister uit Den Haag, en Alquin uit Delft: en voor 2 juli in het concertgebouw in Amsterdam Soft Machine, Focus en Alquin. Euson en Ben Cramer naar Split (Van onze showredactie) DEN HAAG Op het Interna tionale Songfestival van Split, dat van 3 t/m 9 juli in deze Joe goslavische plaats gehouden zal worden, is Nederland vertegen woordigd door Ben Cramer en Euson. Op de lijst van belangrijke inter nationale songfestivals staat dat van Split op de tweede plaats, dank zij de deelname van talrij ke grote artiesten. Dit jaar zul len dat o.a. zijn Clodagh Ro gers, Fred Bongusto, Neil Reed en Michaela Mihai. Euson, drievoudig winnaar van het Chileens Songfestival in Vi- na-del-Mar, zingt zijn eigen compositie Angelina, terwijl Ben Cramer Sail To The End Of The World, geschreven door Harry de Groot, die tevens gast- dirigent en jurylid is, ten geho re zal brengen. Een ander Neder lands jurylid is Wouter van Roon; Organisatiebureau Paul Acket). TELEVISIE HEDEN NEDERLAND (Van onze radio- en TV-redactie) DEN HAAG VARA-voorzitter André Kloos heeft aan de frac tie van DS'70 in de Tweede Ka mer meegedeeld, dat hij het op prijs stelt met bestuursleden en leden van de kamerfractie van deze partij van gedachten te wisselen ver de verhouding van DS'70 tot de VARA. „Wij noch u hebben er belang bij dat door onvoldoende inzicht in eikaars bedoelingen een moge lijk goede verstandhouding wordt verstoord. Het kan daarom nut tig zijn eikaars bedoelingen en opvattingen beter te leren ken nen, aldus de heer Kloos De uitnodiging tot een gesprek komt voor in een briefwisseling tussen de Tweede Kamerfractie van DS'70 en de VARA n.a.v. een opmerking van een VARA- medewerker in een uitzending „het socialisme van DS'70 wordt steeds meer nationaler". DS'70 protesteerde tegen deze beoordeling. De VARA gaf toe dat de opmerking „zeer grie vend" voor DS'70 is geweest. Deze mening van de VARA is ook meegedeeld aan de betrok ken medewerker, de heer P. van den Ende van de rubriek Van de Voorpagina. De DS'70-fractie in de Tweede Kamer heeft de VARA ge vraagd om in een uitzending te mogen antwoorden op de op merking in Van de Voorpagina. Daarna ziet de fractie een bete re basis voor een gesprek over de verhouding DS'70 - VARA. De VARA is echter niet op dit verzoek ingegaan. Herhaling Dief van Washington (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Dief van Washington, een serie van de TROS. heeft blijkens de reacties zoveel succes gehad, dat men er een aantal van gaat herhalen in de komende zomer en wel 7 stuks. Donderdag a.s. komt de eerste. Jean Richard als commissaris Maigret Vanavond komt Maigret op het scherm in de aflevering, die veertien dagen geleden werd uitgesteld, omdat er voetbal op de buis kwam. De titel van dit verhaal luidt: Maigret en de Gele Hond, een be denksel van Slmenon. Het speelt in het Bretonse vissersplaatsje Cöncarneau, waar een za- Follyfoot kenman door een onbekende ernstig wordt verwond; Er gebeuren Charley met de witte voet is trouwens meer vreemde dingen: mensen slaan op de vlucht, er zijn anonieme beschuldigingen en een gele hond heeft onder dit alles ernstig te lijden. Na Kees Brusse en Jan Teulings als Maigret krijgen we nu in deze rol Jean Richard. Studiozomer, het nieuwe TROS- programma, Het bij ons een flauwe nasmaak achter. Om de al te „zachte" presentatie van Pim Jacobs, om het verschrik kelijk lage tempo en vooral om de wijze waarop elk onderdeel als kauwgummie werd uitge trokken. Voorbeelden: een rolschaatsnum- mer betrok twee man uit het publiek in zijn act. Dat telde goedkope minutên bij en die werden nog extra aangevuld door een onbeduidend gesprekje achteraf. Zo ook de kwis „Op het eerste ge zicht". Dat was gewoon „Poets", maar dan langdradig verwerkt in een onaantrekkelij ke formule. Voorts waren er de amateur-moppentappers. TROS- idee dat niet lukte. Dat kan voorkomen. Maar de TROS zond die mislukking des ondanks uit en benaderde hier de anti-t.v. van de Fred Haché- Show van de VPRO, die in som mige onderdelen een rake paro die bood van wat de TROS gis teren als tv-amusement presen teerde. In de reeks Montreux-program- ma's kregen we eerder Roos winnaars te zien. Die deden bij ons de mening postvatten dat het peil van de inzendingen uit zonderlijk laag moest hebben gelegen. Een Gouden Roos voor die Marty Feldman die we maandag j.I. zagen deed het ergste vrezen. Gisteren zagen we via de TROS de Franse inzending: show van Averty rond Marcel Amont. Die viel buiten de prijzen. We vin den dat een gekke zaak. Want Amont is niet onze favoriete artiest en Averty herhaalde de regiegrapjes die hij al jarenlang toepast. Maar Averty Is een on gelooflijk goede vakman en deze show was zonder meer be tere t.v. dan alle andere Mon- treux-programma's die we tot nogtoe zagen. Had de jury een gaatje in het hoofd? We vrezen van wel. Te weten het gaatje van „Als het niet anders is deugt het niet". Averty was niet „anders" omdat zijn formu le goed gebleken ls. Hij viel derhalve buiten de prijzen. Die prijzen gingen nu naar pro gramma's die wèl anders wa rén. Een enge vergissing van de Mon- - treux-jury. Omdat die „andere" programma's niet goed waren, in elk geval duidelijk minder dan het „al geziene" vakwerk van een man die met het t.v.- medium weet om te gaan. Met plezier keken we via de TROS naar „de FBI". Niet om dat het zo'n sterke aflevering was, maar omdat Jack Gim- berg, onze landgenoot die in de USA als John van Dreelen ope reert, er een mooi karakter in maakte. Glmberg kreeg natio nale faam om zijn rol in „De kleine zielen". Het is gewoon leuk om te zien hoe hij in Ame rika aan de kost komt... Vg Holland Festival op de radio Holland Festival vanavond op radio van 20.05 tot 22.30 uur, Hilversum I: Circustheater in Scheve ningen. Een gezamenlijke produktie van het Mobiel Ensemble Nederland, de NÖS en het Holland Festi val Live Music now m.m.v. het Kwartet Chris Hinze, een Big Band for matie, het Radio Kamer orkest o.l.v. David Porce- lijn en het Metropole Or kest o.l.v. Dolf van der Linden en solisten. titel van het verhaal, dat van avond rond Follyfoot speelt. Ned. II 19.05 uur. Pipo Rond de grotten van Blauhilde H^t komt het tot een treffen met de boeven. Ned. I 19.05 uur. Dikke zoen vriend De Keeshond komt aan bod, even als nog wat andere hondse merkwaardigheden. Startgeld blijft een enerverend Ned. II 19.30 w beroep, waarin goed verdiend wordt. Maar is dit startgeld of Mensen, mensen smartegeld? Op deze vraag Gerard v.d. Berg laat weer een gaat de motorrenner Rob Bron aantal mensen praten, die veel nader in. of weinig te vertellen hebben Ned. I 22.35 uur. Ned. II 20.21 uur. Brigadier Dog Uit de kunst maal onder de loep genomen, Freddie en Muskie maken het bri- Het Holland Festival staat weer van LOM- tot MOK-scholen. gadier Dog erg lastig. Ned. II in het middelpunt. Ned. 11 22.20 Ned. I 21.45. uur. 18.45 uur. uur. De motorrenner Rob Bron vertelt over de moeilijke kanten van zijn vak VARA: 18.45 uur Brigadier Dog (tekenfilm) 18.55 uur Journaal 19.05 uur Pipo op Bizarra 20.00 uur Journaal 20.21 uur Commissaris Maignf 21.45 uur en een dikke zof van de juffrouw 22.35 uur Startgeld (film van motorrenner) 23.00 uur Achter het nieuws 23.25 uur Journaal NEDERLAND II NCRV: 18.45 uur Brigadier Dog (tekenfilm) zie Ned,| 18.55 uur Journaal 19.05 uur Follyfloot 19.30 uur Dier en Vriend 20.00 uur Journaal 20.21 uur Mensen, mensen, mensen 21.30 uur Hier en nu 22.10 uur Zang en orgel 22.20 uur Uit de kunst 22.50 uur Journaal 22.55 uur Den Haag vandaag ja, ah MORGEN NEDERLAND AVRO: 16.00 uur Journaal 16.02 uur Trumpton (film) 16.15 uur Maar ik wil helemal niet trouwen, film 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Rallyecross 19.40 uur Dag Nederland (toeristische tips) 20.00 uur Journaal 20.21 uur Drieluik 21.45 uur Sportpanorama 22.35 uur Imperial Palace (film) NOS: 23.20 uur Journaal 23.25 uur Samenvatting TT-races NEDERLAND II 18.55 19.05 19.20 19.30 19.50 20.00 20.21 22.05 uur Brigadier Dog uur Journaal uur Zolder 9 uur Van hart tot hart uur Elke stam, taal, vo| en natie uur Tenslotte uur Journaal uur Hamlet (toneel) uur Het Concertgebouw-1 orkest uur Zorg voor het kindf uur Journaal RADIO HEDEN Echo. 1S.S0 Verkenning: infomaU® programma "IS.58 Marktberichte!™ 19.00 (S) Eigen Fabrikaat: lictfl muziek uit KRO-produktle. antwoord op uw schrljvt Overweging. 22.30 Nleu« 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Zom ergoa 1SportprogramB met veel muziek. 23.55-2^ HILVERSUM II. <S> Holland Festl liet Radio Kamerorkest: Metropol orkest met solisten: modern ziek. VARA: 22.30 <S) -NAR: 23.20 (S) Radio Kamerf klassieke en moderne 1 MORGEN *OS: Tussen 7.00 en 18.00 i den de programma's onderbrow voor reportages van de TT-racesf Assen. 7.00 Nieuws. 7.02 <S> Ontf reportages en berichten. (7.30 Nie Nieuws). 10.00 (S) Als nenverzoekplatenprogra (10.30—10.32 Nieuws). 11.65 MedcB Jingen. Overheidsvoorlichting: 12Ï Franco huis. Informatie voor het drijfsleven. 12.2G Mededelingen t Nic T i'hfc voor automobilisten. 14.00 (S) JsF Sir: Jazz-cocktall. 14.45 (S> Trtf' Countrv. 15.30 Nieuws. 15.33 (S) 1 Hugo- 'van Gelderen T.T.-Sh. ter licht muziekprogramma. V Kort-Binnenkort. HILVERSUM II - VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgji nastlek. 7.20 (S) Z.O.: gcvarloé programma mot om 7.25 Van voorpagina; 7.54 VPRO: Deze d( 8.00 Nieuws: 8.11 AktuallteltenSf' Waterstanden. 10.30 (S) Zaterdag} lormatlc: muziek- en Infor show. (11.00-11.02 Nieuws). Nieuws. 13.11 Aktualltelten. 13.23 I Dit ls het beginJongeren»- gramma. 14.33 VARA-Varla. HI% 14.35 Het Plus-Hlro-Mngazlne. do positieve kijk en met de on~ drubrieken. NOS: 15.05 De kornet week ln het Nederlandse muzlell ven. 15.30 Dichters ln de kolk: dracht van gedichten en zang. Nieuws. 16.03 (S) NOS-Jazz._ lf Inzet, een programma over a rlstlsche muziekbeoefening. Uitzending van De Vrije Gedac» NOS: 17.30 Heb U geluisterdfpTnpi radioprogramma's ln de belanglp y1 ling. VARA: 17.65 Mededelingen. Made HILVERSUM 111 -de iteWnis Nieuws. 10.03 Muziek) de koffie. (11.00 Nieuws). ll"e re Nieuws. 12.03 Elpee Pop. l'net S Nieuws. 13.03 Nee. we noemen Sf namenverzoekplatenprogramt tj.™ (14.00 en 15.00 Nieuws). l'uo,ar Nieuws. 16.03-18.00 Sportshow: spval w vanda_ag_ gemlxed met topftstig b 1 strijdl jie be (Nederlandse uitzending) jparke 12.00 Nieuws. ,iB. 12.50 Buitenlands persovorzlfP eige 13.00 Nieuws. Aansluitend: Ton»partij genda. 13.20 PlatenprogranlUj (14.00 en 15.00 Nieuws). 15.60 Ht L- spel. 17.00 Nieuws en mededellnf Wedst 17.10 Nieuwe ^platen. 17.55^ W'tief v< ft'voorn schaal. 18.00 Nieuws. 18.05 Mui programma. 18.15 Jongt van deze tijd. 18.45 Sportmagi ls 55 Tim l\\ enken 16 57 Li. t ziek. 19.00 Nieuws. 19.30 Mu me. 22.00 Nieuws en De Zcvt sten. 22.20 Dansmuziek. 23 Nieuws. 'oortc 'brach 'Pgeti

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2