SPELERS AZ WILLEN MEER GELD OP TAFEL Lieverdje embleem voor FC Amsterdam KNVB GEEFT JEUGD VOORRANG IN VERNIEUWDE B-COMPETITIE Koude oorlog tussen Italië en Nederland reeds in volle gang Van der Hart: Dan kopen we anderen Stunt je van sportminnende jubilaris Pellikaan VRIJDAG 23 JUNI 1972 LEIDSE COURANT ALKMAAR Vandaag loopt het ulti matum af, dat AZ aan alle spelers heeft gesteld. ,,Voor vrijdag", zo stelde de AZ-leiding in een aan alle spelers van de nieuwbakken eredivi sieclub gestuurde brief, „zullen de aangeboden contracten moeten wor den getekend. Zo niet dan worden de i condities minder" Het ziet er echter niet naar uit, dat de spe lers van AZ vanavond massaal op de stoep bij AZ-directeur Hartland zullen staan. On danks alle beweringen die het bestuur van AZ de laatste dagen aan de pers hebben doorgegeven zijn er slechts drie spelers die I hebben getekend. Dat zijn Marcel van der Woude, Piet Vuil en Bob van Rijssel, die een beter contract kregen aangeboden dan De andere spelers hebben nog niet getekend en hebben zich ook niet akkoord verklaard met de gestelde condities. „Die zijn name- r lijk veel te laag", stelden zij. „Wij hebben niet zo hard gewerkt voor de promotie om nu minder te verdienen dan vorig seizoen. En dat doen we als we de condities van AZ accepteren. De basissalarissen (2000 gulden plus een onkostenvergoeding van 3000 gulden, red.) zijn namelijk hetzelfde gebleven. Wel zijn de premies omhoog ge gaan bij winst 500 gulden, red.). Maar de verwachting is natuurlijk wel, dat we in de eredivisie veel minder wedstrijden zullen winnen dan toen we in de eerste divisie speelden. Als wé bijvoorbeeld 25 punten halen, wat voldoende is voor behoud, dan verdienen we nog minder dan vorig sei- Ruud Suurendonk naar AZ? zoen. Dan kan de leiding wel zeggen, dat ze ons garanderen dat we meer gaan ver dienen, maar dat zou betekenen dat we meer dan 35 punten moeten halen en met zo'n totaal eindig je zeer hoog in de mid denmoot. Terwijl toch duidelijk is, dat juist het eerste jaar in de eredivisie uiterst moeilijk is". Aldus de mening van de spe lers die op een bijeenkomst, kort n laatste wedstrijd tegen Heracles, besloten gezamenlijk het been stijf te houden en niet te tekenen. „Alleen degenen die er beter van worden, kunnen tekenen", aldus de spelers van AZ, die vastberaden uiting geven aan hun ver ontwaardiging over de gang van zeken, die volgens hun zeggen door de leiding va club verdedigd wordt met de slagzin „Er is geen geld". „Maar als er geen geld is", stellen die spe lers, „waarvan zijn Kees Kist en Henk Zoe- tendal dan gekocht? En waarvan denkt het bestuur dan eventueel nog andere nieut spelers te kopen, zoals gedreigd is?" De leiding van AZ is vooreerst niet van pli voor de argumenten van de spelers zwichten. „Ik heb steeds gezegd, dat ze h geld op het veld moeten verdienen. Ook vorig jaar, toen al werd geprotesteerd te gen de in de ogen van de spelers lage ba sissalarissen. Toen heb ik ook gezegd: Jul lie zullen meer verdienen dan vorig sei zoen. Dat is dubbel en dwars uitgekomen. En nu verzeker ik, dat de spelers nog meer zullen verdienen, maar dan wel op het veld", aldus trainer Cor van der Hart, die de laatste dagen de spelers onder druk trachtte te zetten door veel geruchten over aanstaande aankopen te verspreiden. Ge ruchten waarvan hij zegt: „We bluffen niet, als de spelers vandaag niet tekenen, dan kopen we andere. Ik ben bijvoorbeeld al in een vergevorderd stadium met Ruud Suurendonk en we onderhandelen ook nog met Blaauw en Van Wensveen". BERT VOSKUIL de Haarlemse honkbalweek (Van onze sportredactie) HAARLEM De strijd om de Europese honkbalsupre- matie is reeds in volle 1 gang. Hoewel de eerste bal in de Haarlemse Honkbal- week nog moet worden te voorschijn gehaald, is de koude oorlog tussen beide rivalen, Nederland en Ita lië, in alle hevigheid ont brand. Tot dusverre heb ben de Italianen nog niets Van zich laten horen. Op elk verzoek om informatie wat betreft ploegsterkte en nummering van de spelers beeft de Italiaanse honk- balbond taal noch teken ge geven. Daardoor verkeert het organisatiecomité van de zevende Haarlemse honkbalweek, die qua be zetting sterker is dan ooit tevoren, over tal van facto ren in onzekerheid. Het lijdt echter geen twijfel dat op zaterdag 1 juli de ba-Nicaragua. Azzurri acte de présence Zaterdag l juli: A. Cuba-Sulü- zullen geven bij hun zo- vans- B- Ita,'ë-Ned. Antillen, A. veelste poging Nederland Coldspanners-Nicaragua. de hegemonie in Europa te i ontnemen. Zondag 2 juli: A. Cuba-Goldspan- ners. B. Nederland-Italië. Maandag 3 juli: B. Nederland- Ned. Antillen. A. Sullivans-Nica- ragua. Dinsdag 4 juli: B. Ned. Antillen- Italië, A. Sullivans-Goldspanners. Woensdag 5 juli: B. Italië-Neder- land, A. Goldspanners-Cuba. Donderdag 6 juli: A. Nicaragua- Goldspanners, A. SuMivans-Cu- ba. Vrijdag 7 juli: B. Ned. Antillen- Italië, A. Nicaragua-Sullivans. Zaterdag 8 juli: B. Nederland-Ita lië, A. Goldspanners-Sullivans. Zondag 9 juli: B. Nederland-Ned. Antillen, A. Nicaragua-Cuba. FRANK WERKMAN. De Stoop wordt genoemd als de nieuwe voorzitter van FC Amsterdam De eerste aankoop van FC Amsterdam heet Wytze Couperus AMSTERDAM De fusie tussen DWS en Blauw Wit, die de laatste weken dreigde te mislukken, is alsnog een feit geworden. Gistermiddag heb ben de leden van het nieuwe bestuur van de stichting Blauw Wit hun handtekening gezet on der dc gemeenschappelijke voorwaarden. F.C. Amsterdam, die getraind zal worden door Pini van der Meent, was op dat moment realiteit ge worden. DWS-voorzitter De Stoop, die hoogstwaarschijnlijk ook voorzitter van het nieuwe F.C. Amsterdam zal worden, vertelde, dat sinds het verstrijken van het DWS-ultimatum vele besprekingen met het nieuwe Blauw-Wit bestuur hebben plaatsge vonden, onder meer door het gehele commissa riaat van de n.v. Nederlands Sportpark het Olympisch stadion. Woensdag zijn op verzoek van mr. E. Catz, die door Blauw Wit was aange zocht om juridisch te bemiddelen ten aanzien van de dreiging van het Olympisch stadion dat Blauw Wit niet meer op de terreinen zou mogen spelen, de besturen van DWS en Blauw Wit bij eengekomen. Blauw Wit stelde toen een afkoe lingsperiode voor van een jaar. Dit werd door het DWS-bestuur geweigerd. Men eiste van Blauw Wit uitvoering van de destijds genomen besluiten. De bestuurders van Blauw Wit hebben zich daarop teruggetrokken en woensdagavond om een minuut voor middernacht kwamen zij te rug met een aantal nieuwe eisen. De belangrijk ste daarvan was, aldus de heer Stoop, dat de naam van Blauw Wit opgenomen zou moeten wor den in de naam van de nieuwe club. Dit werd door DWS niet geaccepteerd. Wel ging DWS er mee accoord dat twee bestuursleden namens Blauw Wit in het voetbalbestuur van FC Amster dam zitting zullen nemen. Zij het, dat DWS dit onder protest accepteerde. Vanmiddag zal nu de eerste bestuursvergadering van het nieuwe stichtingsbestuur plaatsvinden. Dan zullen allerlei zaken aan de orde komen die in de komende maanden voor FC Amsterdam van belang zullen zijn. Intussen heeft Wietze Cou perus gistermiddag een contract met de FC Am sterdam getekend. De stichtingsakte van de FC Amsterdam is dins dag notarieel gepasseerd. Gisteravond zijn 'n top- bestuur, dat als comité du patronage gaat optre den. en het voetbalbestuur geformeerd. Het top- bestuur bestaat uit de heren: D. Stoop (voorzit ter), dr. F. J. Thoolen (vice-voorzltter), K. Krook (penningmeester), M. J. Jansen (secreta ris) en G. Landman (commissaris). Verdere aankopen van nieuwe spelers door de FC Amsterdam zijn afhankelijk van de gemeentelij ke steun. Vandaag zal FC Amsterdam de ge meente telegrafisch verzoeken om een snelle be slissing inzake de steun. FC Amsterdam gaat spelen op het hoofdveld van het Olympisch stadion, dat dc nieuwe vereniging eveneens financiële steun heeft toegezegd. De nieuwe club guat spelen in een rood/zwart ge streept shirt de kleuren van Amsterdam en een zwarte broek. Men overweegt als embleem het Amsterdamse lieverdje te gaan gebruiken. KOPENHAGEN De Fransman Roger Menetrey heeft in Kopen hagen zijn Europese bokstitel in het wel tergewicht met succes verdedigd tegen zijn Deense uit dager Joergen Hansen. Het was de vierde maal dat de Frans man, die Hansen in de tiende ronde knock out sloeg, zijn titel op het spel zette. AMSTERDAM Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Ba seball- en Softball Bond heeft besloten alle voor 1 maart ge strafte spelers, speelsters en of ficials gratie te verlenen. Dit geschiedt in verband met het zestigjarig bestaan van de KNSB. Sportwereld CALABRIA Op de derde dag van het internationale softball- toernooi in het Zuiditaliaanse Reggio di Calabria heeft de Ne derlandse damesploeg met 15-7 gewonnen van Italië. MUNCHEN Hans GUnther Wink ler krijgt geen ondersteuning meer van de Duitse „Sporthil- fe." Deze organisatie besloot de betalingen aan Winkler stop te zetten onder meer op verzoek van de Duitse ruiter zelf. Sinds 1969 ontving Winkler maande lijks 2500 Mark voor het onder houd van vijf paarden dat was gen. VEENENDAAL - Het Neder lands B-amateurelftal heeft in Veenendaal een wedstrijd tegen Saarland gelijkgespeeld: 1-1. Van den Oever (RVC) scoorde in de 20e minuut en Kola zorgde in de laatste minuut voor de ge lijkmaker. MAASTRICHT Roda JC heeft de 21-jarige Feyenoorder Henk van I.eeuwen gecontracteerd. Van Leeuwen is een spitsspeler, die het afgelopen seizoen voor de B-ploeg van Feyenoord is uitgekomen. Voetbalspeler neergeschoten SION Vladimir Durkovic, de 33-jarige Joego-Slcivische oud-in- teanatiimal is gistermorgen in de Zwitserse plants Siuh overle den. Hij was de evond tevoren bij liet verlaten vun een nacht club door oen nmok-makende polltle-agsnt in burger neerge schoten. Durkovic, die 50 maal voor het Joego-Slavische nationale elftal speelde, stond van 1966 tot 1971 onder contract bij Saint Etienne. Met deze vereniging veroverde hij driemaal het Frans kam pioenschap. Sinds vct-ig jaar speelde hij bij de Zwitserse club Sion. Durkovic vierde samen met zijn ploeggenoot Pantelic de overwinning van Sion voor de Zwitserse beker-competitie. Bij het veriaten van een nacht club raakten de beide Joego-Sla- ven in discussie met een agent in burger. Hierbij vielen scho ten. Durkovic werd in de maag geraakt. De verwondingen van Pantelic waren minder ernstig van aard. De betrokken politie man is in hechtenis genomen. VLADIMIR DURKOVIC Monika Zehrt zeer snel ERFURT Monika Zehrt (19) heeft op de eerste dag van de Oostduitse atletiekkampioen- schappen, die in Erfurt worden gehouden het Europese record op de 400 meter dames verbe terd en gebracht op 51.1 secon den. Het oude record was 51.7. Het wereldrecord is sedert 23 juli 1970 (Edinburgh) in handen van de Jamaicaanse Marylin Neufville met een tijd van 51.0 seconden. Smith verrast •ONDEN De Amerikaan Stan Smith, als eerste geplaatst voor het herenenkelspcl van de ko mende Wimbledon kampioen schappen. heeft gisteren tijdens de kwartfinales van het tennis toernooi op Queens Club in Lon den en onverwachte nederlaag geleden tegen de Brit John Paish: 6-2 3-6 8-10. Dit facet maakt de honkbalweek. die van 30 juni tot en met 9 juli in hef Haarlemse Pim Mulder- stadion wordt gehouden, tevens tot een van de interessantste. Bovendien kunnen honkballief hebbers in deze zevende editie veel verwachten van het optre den \an wereldkampioen Cuba en Nicaragua, dat tijdens de strijd om de wereldtitel als der de eindigde achter de Verenigde Staten. In het verleden hebben de Cuba nen zich op het allerlaatste moment nog wel eens terugge trokken, maar ditmaal staat een optreden niets in de weg. In Co lombia bleek Cuba sterker dan het amateurteam van de VS en het spreekt vanzelf dat de we reldkampioen er alles aan gele gen is ook de semi-profteams de Suilivans en de voor het eerst optredende Goldpanners uil Alaska ook aan de kant te zet- Borg De deelneming van het team van miljonair Bob Sullivan staat er borg voor dat ook aan Ameri kaanse zijde spel van niveau zal worden geëtaleerd. De rivaliteit tussen de Amerikaanse spelers onderling staat er garant voor dat beide Amerikaanse teams vcor het nodige vuurwerk zullen zorgen. De Suilivans veroverden in hst verleden diverse keren de titel m Haarlem, maar moesten vorig jaar de eer laten aan de ditmaal ontbrekende California Stags. Zoals bekend speelt het Neder landse team in een poule met de Nederlandse Antillen en Ita lië. Deze drie ploegen spelen an derhalve competitie. In de ande re groep ontmoeten Cuba. Nica ragua, Suilivans en Alaska Goldpanners elkaar in een nor male competitie. Het programma ziet er indien weersomstandigheden mee- ken - als volgt uit: - Vrijdag 30 juni. Poule B. Ned. An- tillen-Nederland. Poule A. Cu- TILBURG De K van KNVB be tekent koninklijk. De handelwij ze van het bestuur is ernaar, zeker wat het gezag betreft. En als de „denkers" van de im mense sportorganisatie een plan hebben bedacht, moet het wor den uitgewerkt. Hoe dan ook. Al geruime tijd proberen de be stuurders met de slogan „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst", meer interesse te kwe ken voor de jongere prof-voet ballers. Maar de verenigingen willen niet, althans niet zoals de KNVB het had uitgedacht. Pas werd dan ook het voorstel van een betaalde jeugdcompetitie niet aanvaard. Dat verdroot het bestuur, dat terecht - de jeugd een belangrijke plaats toedacht In de bond, zeer. Toen bovendien een sponsor aan het firmament verscheep die liefst vijftig mille in een jeugdcompeti tie wilde pompen, zocht men naarstig naar een vervangend plan. Met succes. Niet zonder trots legde een trio van de Kon. Nederlandse Voetbalbond giste ren tijdens een persconferentie in Tilburg uiteen, op welke wij ze de bijdrage van de sponsor zou worden aangewend. „We gaan daarmee de competitie van de B-elftallen aantrekkelij ker maken", zo meldde Meule- man. Demissionaire- voorzitter betaald voetbal Jos Coler vulde ter'aan: Twïf'hopen van harte" Henk Pe""""'ngeflankeerd door Jos Coler (links) en de heer Meuleman dat in de toekomst geen sprake eei1 Van „zijn" sporthallen de vieren met een stuntje. En met is van B-elftal, maar van gulle gever. Hendrikus Adrianus wat anders kon de rijzige sport- jeugd". Pellikaan wilde het 25-jarlg be- hallenbouwer feestvieren dan Temidden van de officials zat in staan van zijn florerende bedrijf het dienen van de sport. De 62- jarige directeur immers vierde in de periode 1932-1946 triomfen in 't Nederlandse elftal. Hij ver richtte al baanbrekend (spon sor) werk op tennis- en ijshoc- keygebied en vooral de jeugd draagt hij een warm hart toe. Bijna vanzelfsprekend vond^ de sympathieke hallenbouwer het om de ambitieuze plannen van de KNVB ta steunen met een fiks bedrag. Dromen En daarmee verwelkomde de bond zijn vijfde sponsor, een aantal waar andere sportorgani saties alleen maar van kunnen dromen. „Wij begrijpen heus wel", sprak voorzatter Meule man. „dat d» sponsors ons niet alleen steunen ten behoeve vnn de sport. Men moet het be schouwen ais oen milde vorm van samenwerking. Wij zullen niet voor bijvoorbeeld een mil joen het Nederlands elftal de naam in Bonu-elftal verande ren. Men moet weten, dat voor ons het behoud van de onafhan kelijkheid op de eerste plaats staat", dat laatste lukt de KNVB voorbeeldig, zonder moeite zet het college alle goe de gevers naar zijn hand. Al weer iets, dat de jaloezie van andere „profiterende" bonden zou kunnen opwekken. Ook Henk Pellikaan zal het be drag van 50.000 gulden blijmoe dig „offeren". De jubilaris wil niets liever en niets anders dan het stimuleren van de Jeugd- sport. Als tegenprestatie wordt in de beker, die hoort bij dc eerste plaats in de volgende B- competitie, zijn naam met grote letters gegraveerd. Pellikaans gift wordt verdeeld over twee seizoenen. Coler: „De indeling van dc nieuwe competitie wordt moeilijk. Waarschijnlijk starten we In de eerste klusse met vijf tien elftallen. In totaal is een bedrag beschikbaar vun 16.000 gulden. Iedere periodekampioen (het is de bedoeling dat de com petitie in drie periodes wordt verdeeld, steeds opnieuw wordt een nieuwe afdeling gevormd, red.) ontvangt 4000 gulden". Lokroep De ploeg, die na de drie afzonder lijke competities de meeste pun ten heeft vergaard, krijgt nog eens vier mille en de „Henk Pellikaanbeker". Voor dc twee de klasse van de betaalde B-elf tallen is de buit aanzienlijk min der: 24 clubs strijden om totaal negen mille. De lokroep van het geld, dat in de kas komt van dc vereniging, zal - dat staat bij voorbaat vast - de no dige moeilijkheden opleveren. Want de KNVB heeft er bij alle betrokkenen op aangedrongen, in het B-elftol ten hoogste twee spelers op te stellen, die ouder zijn dan 24 jaar. Het ligt zelfs in de bedoeling, dat na volgend jaar alleen met die bepaling mag worden deelgenomen aan de strijd om de Pelikaanbcker. Oudere spelers, die enkele we ken uit vorm zijn, krijgen bijna geen kans meer op een plaats in de B-selectie. Daarmee heeft de KNVB toch het doel bereikt: oen belangrijke plaats ook voor de betaalde Jeugd. „Volgend seizoen geldt nog als overgang. Daarna gaan we voorschrijlven, dat maar twee spelers ouder dan 24 jaar mogen meedoen in de B-compe titie". Secretaris Huybrechts verklaart het ambitieuze (wat de jeugd betreft), maur tegelij kertijd discriminerende (de „routiniers", diie na een blessu re geen kans meer krijgen) plan nader: „We hadden er aan geducht de B-competltie af te schaffen. Bovendien nu moe ten de clubs met „oude garde" ook wat aan de jeugd gaan doen". KEES KOOMAN.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13