Tweede museum voor automobielen ALFA SUD: Stikstof als brandstof voor automotor Autotron Drunen 1 juli open Vervaardigd uit afval Lekker rijden9 maar veel schakelen PAGINA 12 LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 JUNI 1972 ieSS STtHTiumam»^ ©I; Het Autotron te Drunen, getekend door Anton Pieck. T Een Holsman uit 1 902 is in het Autotron te zien De 58-jarige Brabantse industrieel Max Lips ziet op 1 juli een jeugddroom werkelijkheid worden. Dan gaan in het lieflijke Drunen, gelegen tussen Den Bosch en Waalwijk halverwege de Langstraat, de poorten open van het Autotron: 6.000 vierkante meter expositieruimte waarop 150 van in totaal 300 aanwezige klassieke automobielen uit West- Europa en de Verenigde Staten staan te pronken. Het Autotron is het tweede automobielmuseum in ons land, want in Leidschendam kennen we al het Nationaal Automobiel Museum. Max Lips is direkteur-eigenaar van het aan 3.000 man werk biedende Lips-concern(scheepsschroe ven) was in zijn jeugd al 'weg' van auto's. Op zijn twintigste bouwde hij zijn eerste 1-cilinder motor. Daarna kreeg hij het al gauw te druk voor zijn hobby. De liefde voor het fenomeen auto kwam in de jaren vijftig weer boven, toen ergens een hele oude gammele, bijna tot op de moer versleten Renault kon worden ge- En na die ene kwam er weer een andere. Het werden er tenslotte een kleine 300, die nu alle maal „onderdak" hebben gevonden in het auto tron. Een bouwkundige schepping waarvan de kosten rond vier miljoen gulden bedroegen.Het gebouwencomplex bestaat uit autenthieke, oud- Brabantse hofsteden en binnentuinen die in de stijl van rond 1900 zijn gebouwd en aangelegd. Meer dan de helft van de 150 geëxposeerde auto mobielen dateert van voor 1925. Het oudste exemplaar is een Peugeot, bouwjaar 1892. Het Autotron toont zowel de historische, technische als de maatschappelijke aspecten van de ontwik keling in de afgelopen 75 jaar, die in zo belang rijke mate het gewicht van de 20ste eeuw heeft bepaald. Daarom wordt ook aandacht besteed aan de auto van de toekomst, zijn er dummies van futuristische modellen. Verkeersveiligheid, ver- keersbegeleiding en verkeersverzorging vallen ook onder het centrale expositie-thema. Tot de faciliteiten van het Autotron behoort een film en vergaderzaal wat de mogelijkheid biedt voor shows en bijeenkomsten.Voor de jeugdige bezoekers zijn er onder meer een minirace-cir- cuit, modeltreinen en een techno-bar. WEGWIJS onder redactie van Guido Halleen Een Amerikaanse professor heeft het prototype gemaakt van een auto, die rijdt op stikstof. Dat stikstof wordt vervaardigd door het verbranden van fossiele oliën, maar men krijgt het ook door afval te verbranden. Waar mee dan tevens een zeer unieke bron van autobrandstof zou wor den aangeboord. Een auto die rijdt dankzij afval lijkt nu vrijwel onvoorstelbaar. Maar een aantal deskundigen in de VS zijn van mening dat het moet kunnen. Prof. Lindley Manning van de Universiteit van Nevada gelooft inderdaad dat er een tijd komt, dat er „doodstille" auto's rondrijden, die voorzien zijn van een kunst stof carrosserie en waarvan de krachtbron loopt op vloeibare stikstof. Hij is er ook van over tuigd, dat zo'n auto niet duurder hoeft te zijn dan de traiditionele auto. Prof. Manning heeft samen met prof. Richard Schneider en 15 studenten voor 3500 gulden het prototype van zo'n auto ge maakt. De revolutionaire auto zal in augustus te zien zijn op een autotentoonstelling in Mid land (Michigan). De wagen heeft een topsnelheid van 100 km per uur en de car rosserie is gemaakt van papier en kunststof en dat materiaal komt overeen met het materiaal waarvan de maanlanders van de Apollo werden gebouwd. Het is ontzettend sterk, kan niet roesten en heeft een soortelijk gewicht dat lichter is dan wa ter. Uit de uitlaat komt vrijwel uitslui tend stikstof, zodat je allertninst van luchtvervuiling kan spre ken. De dampkring bestaat im mers voor zo'n 80 procent uit stikstof. De vloeibare stikstof wordt tot gas bij een bepaalde zeer lage temperatuur. Bij een normale atmosferische tempera tuur zet het zich al voldoende om, teneinde een motor op gang te kunnen brengen. Prof. Manning meent, nu de olie voorraden opraken, dat het de moeite waard is aandacht aan zijn stikstofmotor te besteden. Volgens hem is er in de VS vol doende afval aanwezig om brandstof (stikstof) te produce ren, waarmee alle auto's in de VS voortgestuwd zouden kunnen worden. Alfa Romeo heeft binnen een maand zijn tweede nieuwe model gelan ceerd. Nadat eind vorige maand de Alfetta te Triest ten doop werd gehouden was het nu de beurt aan de Alfasud, de wagen waarmee Alfa Romeo zijn intrede doet in de middenklasse. De introduktie in Napels bracht in feite geen groot nieuws meer, omdat de Alfasud reeds te bewonderen was op de begin november gehouden autoten toonstelling te Turijn. De wagen baarde daar toen nogal wat opzien. Dr. Giovanni Agnelli, de hoogste baas van het Fiat-concern, was 20 sportief om de Alfasud een goede toekomst toe te wensen. En dat ter wijl hij wist dat de Sud eerlang zal dingen om de gunst van die ko pers die zich nu een Fiat 128 Coupé of een Fiat 128 Raliye aan schaffen. Na de introductie te Turijn bleef het geruime tijd zeer stil rond de Alfasud. Enigszins verklaarbaar is dit wel, omdat de produktie pas kort geleden op gang is gekomen. De produktie van. de Alfasud bedraagt momenteel 70 stuks per dag. Tegen het eindei van het jaar hoopt men een dagproduktie te halen van ongeveer 500 stuks. Het uiteindelijke doel is 250.000 auto's per jaar. De Alfasud heeft voorwielaandrijving. Voorin ligt een zeer moderne; 4-cilinder watergekoelde boxermotor, die bij 6.000 toeren 63 DIN pk levert, waarmee op „slofjes" een maximumsnelheid kan worden be reikt die maar net onder de 150 km/u ligt. Een zeer laag geplaatste motor bovendien (gunstig voor de gewichtsverdeling en derhalve ook voor de wegligging), die voor de monteurs heel gemakkelijk Ie bereiken is. Voor het stellen van de kleppen heeft Alfa iets nieuws bedacht, te we ten nokkenassen met openingen dwars door de as en dwars door de nok, waardoor de klep met behulp van een speciaal stuk gereed schap afgesteld kan worden. Elke cilinderrij heeft een bovenliggende nokkenas; aandrijving via getande riemen. Uiteraard is in deze moderne krachtbron een wis selstroomdynamo aanwezig. De motor is opmerkelijk stil, maar in de lage toeren iets aan de luie kant. Veel schakelen is geboden en daarom is het zo jammer dat een toerenteller in het instrumenten- paneel ontbreekt. De eerste versnelling kan tot 40 km/u worden gebruikt. De twee heefct een bereik dat bij 60 km/u afloopt, de drie tot 120 km en in de vier kan men tot een maximumsnelheid van 150 km/u doorhalen. Op merkelijk ook is de geringe afstand tussen de diverse versnellingen. Vergissingen met de een en de drie en de een en de vier zijn heel goed mogelijk. De Alfasud heeft geen vijfde versnelling, maar het lijkt ons vrn waarschijnlijk dat het Italiaanse staatsbedrijf binnen afzienbare tijd een iets zwaardere motor (1300 cc) voor de Sud gereed heeft. De Alfasud is een niet al te grote auto: 3,89 meter lang, 1,59 metél breed. Dankzij de motoropstelling doet het interieur toch ruim aart: Voorin twee stoelen met daartussen de pook, achterin is er voldoei*- de plaats voor twee volwassenen. Hoofd- en beenruimte meer dan voldoende. Het interieur ziet er sober, maar zeer goed verzorgd uit. Opvallend detail in een auto, die waarschijnlijk in ons land iets bene den de 10.000 gulden zal worden geprijsd is, een verstelbaar stuurs Een optimale zitpositie is hierdoor mogelijk. Uitgezonderd de snel heidsmeter een zeer moeilijk afleesbare klok, waarin de diverse metertjes zijn opgeborgen. Geen portiertassen, geen handschoenen kastje. Wel een open vak. Geen achterruitverwarming. Wel, en voor Italië waar menige toeris.l[ tot zijn schade moest ervar-en dat zijn auto was geplunderd, een fraaie vondst om de koffer af te sluiten. Links van de bestuursstoel zit een handel waarmee de koffer geopend kan worden. Van binnen uit dus. Het weggedrag van de Alfasud is onberispelijk. Vooral op de autó- strada is het een lust met de Sud te rijden. Ondanks de voorwiel- aandrijving stuurt de wagen bijzonder licht. Koersvastheid op bochti ge wegen zeer goed. Het koppelingspedaal vereist nogal enige kracht. Echter aanzienlijk minder dan het rempedaal dat gewoon „ingetrapt" moet worden. En dan nog zijn de prestaties van de (vier) schijfremmen aan da matige kant. Op dit punt schiet de Alfasud duidelijk tekort. Volgens een opgave van de fabriek ligt het verbruik rond de 1 op 12,5. In houd benzinetank 50 liter. 18 slachivarkens. Prijzen In guldens per stuk); biggen 88— igere varkens 100—140: slacht- varkens per kg. gesl. gc-v 3.12. per kg. lev. gew. 2,sa—z.oa. Handel: lui. Coöp. Veluwse Elervclllng Barneveld Aanvoer: 3.291.630 stuks. Stem- - tuks. kc.-prijs 1.42—1,59: 5964 gram 9.50—11.75 per 100 stuks. kg.-prijs 1.61—1.S4; 65-69 gram 12.00-13.00 per 100 stuks, kg.-prljs 1.85— 1.SS: witte eieren 25 —175 cent per 100 stuks lager. larkt Utrecht (22 Juni) Aan voer: totaal 3213. weekannvoer 3557. runderen 588. vette kalveren 13. graskalveren 37. nuchtere kalveren 995. schapen 104, lammeren 3S7. varkens boven 100 kg. 434. varkens beneden 100 kg. S. biggen 627. bok ken en gelten 19. Prijzen (In gul dens per stuk)melk- en knlfkoelen 1750—2200: kalfvaarzen 1250—1625: .80—6.10 (le I kwal.) 5.10—5.40 (3e kwal.) veren per kg. lev. gew kg. lev. gew. 2.45--2.50: slacht: gen per kg. lev. gew. 2.20—2.30: jonge slachtzeugen per kg. lev. gew. 2.30—2.40. Overzicht (resp. handel en prijzen)melk- en kalfkoclcn rustig - nauw prijshoudend, vette koeien redelijk - nauw prijshoudend, vare koelen rustig. - prijshoudend, graskalveren rustig - prijshoudend, nuchtere kalveren rustig - prijshou dend. fokkalvcren Iets williger - ruim prijshoudend, schapen rustig - prijshoudend, lammeren Iets williger - ruim prijshoudend, varkens flauw - nauw prijshoudend, biggen flauw - prijshoudend. Kunst en Kunstenaars Diagrams and dwawings is de ti tel van een tentoonstelling, cHa van 13 augustus af te zien is 4n Rijksmuseum Kröller-Müller (a Otterloo. Ze omvat 100 tekenirt' gen van Amerikaanse kunstc naars grotendeels ontwerpstu* dies van jonge beeldhouwers., als Andre, Christo, Walter dl Marcia, Mark di Suvero en Fla* In de Galerie-Bibliotheek aan dl Luifelbaan te Wassenaar wordl van 28 juni tot 29 juli een ten- stelling gehouden van litho'! van Paul Citroen onder de titel A'dams's en Eva's.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12