Staatsbezoek heeft druk programma CRICKET Aantal doden in huis evengroot als in verkeer PATRIA Klacht advocaat over behandeling Ulrike Meinhof Documenten van Tisserant blijven stof opwaaien Geen taboes op Zwitserse synode WOENSDAG 21 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 PARIJS (ANP) In helicopters en met snelle auto's hebben koningin Juliana en prins Bernhard gistermiddag een overvol programma van hun staatsbezoek in hoog tempo afgewerkt. Na de lunch, met de voorzitter van de Franse sociaal economische raad, snelden de koningin en de prins in de presidentië le Citroën, geëscorteerd door enkele tien tallen motoragenten, terug naar het mi nisterie van buitenlandse zaken, waar zij om half vier ongeveer honderd handen schudden van Nederlandse en Franse journalisten. Na de ontvangst voor de pers aan de Quai d'Orsay reed koningin Juliana naar het monument van admiraal de Coligny om daar een krans te leggen. De Coligny wordt beschouwd als een van de voor mannen van de destijds in Frankrijk zwaarvervolgde protestanten (Hugeno ten). Ideale gezin steeds ldeiner Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Meer dan de helft van de Nederlandse bevolking (51 procent) meent dat „het ideale gezin" gevormd wordt door vader, moeder en twee kinderen. Vorig jaar januari vonden veel minder Nederlan ders dit de ideale gezinsgrootte (44 procent). Een gezin met meer dan twee kinderen wordt door slechts 35 procent ideaal gevonden. Een en ander blijkt uit een door het NIPO verrichte steekproef. Eerder gehouden steekproeven tonen aan, dat de ideale gezins grootte steeds kleiner wordt. Zo zag in 1960 nog 58 procent een gezin met meer. dan twee kinde ren als ideaal, in 1965 nog 56 procent en in 1971 nog maar 40 procent. Meer dan twee kinderen als idea le gezinsgrootte wordt het meest genoemd bij de Gereformeerde volksgroep; 32 procent van deze groep vindt 3 kinderen ideaal en 20 procent 4 kinderen. Van de R.K. volksgroep noemt 47 procent twee kinderen ideaal. Hetzelfde percentage wordt ge noemd door de Ned. Hervormde -volksgroep. Bij de onkerkelijken bestaat de grootste voorkeur (68 procent) voor het gezin met twee kinderen. Drie kinderen wordt bij de R.K. bevolking door 22 procent, bij de Ned. Hervormde bevolking door 26 procent en bij de onker kelijken door 12 procent als meest ideaal bestempeld. Tussen mannen en vrouwen wordt nauwelijks verschillend gedacht over de ideale gezinsgrootte. Israëlische ambassadeur JERUZALEM Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de benoeming -bekend gemaakt van Hanan Bar-On tot ambassadeur in Efen Haag. De heer Bar-On was hoofd van het bureau van de directeur-gene raal bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Jeruzalem. Prins Bernhard vloog per helicop ter naar Orry-la-Ville, even bui ten Parijs, om daar op het ere- veld een krans te leggen. Om even over haif zes waren de ko ningin en de prins samen op de Nederlandse ambassade voor een ontvangst van ongeveer 500 leden van de Nederlandse kolo nie in Parijs. Om half regen gisteravond begon in een van de zalen van het mi nisterie van buitenlandse zaken het contradiner dat de koningin en de prins aan het Franse pre sidentiële echtpaar aanbiden. Irene en prins Karei Hugo, wa ren evenals maandagavond tij dens het galadiner van presi dent Pompidou ook aanwezig. Bij de Franse modejournalisten blijkt prinses Irene overigens maandagavond de show in Ver sailles gestolen te hebben. Een Franse krant kwam gisteren met een pagina, waarin het opval lende avondtoilet van de prinses uitvoerig weid beschreven en uitgetekend. Vandaag op de derde dag van het staatsbezoek aan Frankrijk gaan de koningin en de prins de provincie in. Koningin Juliana vloog vanmorgen naar Colmar. van waaruit een tocht door de Vogezen naar Straatsburg volg de. Prins Bernhard ging naar Toulouse voor een bezoek aan de Franse nationale maatschap pij voor lucht- en ruimtevaart. WEST-DUITSLAND Flinke eisen in bankroofzaak KEULEN (DPA) Voor de rechtbank in Keulen heeft de ambtenaar van het openbaar ministerie gisteren gevangenis straffen van elf respectievelijk tien jaar geëist tegen de 34-jari- ge Charles Laurent Donadio en de 25~jarige Frangois Antoine Mattel, beiden Fransen, voor een bankoverval op 27 decem ber van het vorig jaar die 311.000 mark opleverde. Heel West-Duitsiand hield de adem in tijdens de vlucht van Donadio en Mattei, en hun aan een schotwond overleden 44-jari- ge Oostenrijkse medeplichtige, Kurt Vicenik. De vlucht van het drietal dat op weg en vanuit de lucht door de politie werd achtervolgd eindigde in Saarland. Donadio verklaarde voor de rechtbank dat hij de hele dag voor de overval verdovende middelen had gebruikt. LEIDEN (ANP) Ongevallen in woningen en in verker eisen vrijwel evenveel doden. In de afgelopen jaren is het aantal ongevallen met dodelijke afloop in woningen echter sterker gestegen dan het aantal doden in verkeer of in bedrijf. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1971 van het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskundige (NIPG) TNO in Leiden. In elf jaar tijd is het aantal dode lijk gewonde verkeersslachtof fers gestegen van 1962 tot 3199 (d.w.z. met 63 pot.) eti het aan- tl slachtoffers van huisongeval len van 1318 tot 3132 (d.w.z. 138 pet.). Het NIPG/TNO is een intensief onderzoek begonnen naar de oorzaken van ongevallen in huis. Volgens het jaarverslag beseffen nog weinigen dat mo derne huishoudapparaten een ernstige bedreiging kunnen zijn (ADVERTENTIE) van gezondheid en leven. Het TNO onderzoek is er daarom ook op gericht een vorm van ge vaarbesef te ontwikkelen. Ook op meer onvermoede wijzen worden veiligheid en welzijn van Nederlanders bedreigd, al dus het jaarverslag. Het is on derzoekers van het NIPG/TNO gebleken, dat bij LTS-leerlingen het aantal gehoorafwijkingen twee keer zo groot is als bij hun leeftijdgenoten die andere scho len bezoeken. Het opmerkelijke feit doet zich voor, dat het aan tal gehoorbeschadigingen door lawaai bij LTS-leerlingen van 2 procent bij toelating tot school toeneemt tot 8 procent bij het verlaten ervan. De be langrijkste oorzaken van deze verontrustende situatie moet men niet zoeken bij het lawaai van machines in de school maar bij bepaalde vormen vrijetijds-,.besteding". Het steken van vuurwerk heeft ver moedelijk een groot aandeel bij het ontstaan van gehoorbescha digingen bij deze jongens. Dp de tweede dag van het staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Frankrijk bood het Nederlandse vorsten paar president en mevrouw Pompidou een diner aan. Voor het diner kon het gezelschap nog even getuige zijn van een dansje in klederdracht. HAMBURG (DPA) De verdediger van de donderdag ge- vangen genomen anarchiste Ulrike Meinhof, Heinrich Hannover, heeft gisteren ernstige beschuldigingen geuit jegens functionarissen die met het onderzoek belast zijn. Hij deelde in Hamburg mee, dat hij Ulrike maandag pas in de gevangenis in Keulen had mogen bezoeken. Bij het identificeren na de arrestatie waren „onmenselijke me thoden" toegepast. Ulrike Meinhof had hem meege deeld, dat men gedreigd had haar onder narcose te stellen als zij zich niet vrijwillig zou la- en voeten voor het maken van de foto's naar een tafel gesleept waar zij aan voeten en ledema^ ten werd vastgebonden. ten identificeren. Toen zij er op De verdediger van Ulrike Meinhof gewezen had, dat een narcose voor haar dodelijk zou kunnen zijn, had men haar gezegd: „dat kan ons toch niet schelen". Met fysiek geweld had men haar daarop gedwongen röntgenfoto's te laten maken. Naar Ulrike meedeelde, was zij met handen (ADVERTENTIE) Altijd aanwezig. Altijd attent. En vriendelijker: een puik mechaniek, met alle respect voor jc duim. nooier. In uw eigen kleur of de jongste modetint. Hapert nooit, tot alle gas ontstoken is...cir. dan als vrienden uit elkaar tc gaan. de eersle wegwerpaansteker zei tegen de behandeling van zijn cliënte bezwaren te hebben ingediend. Verder had hij klach ten over „belemmering van do verdediging". Heinrich Hanno ver verklaarde, dat men Ulrike verzekerd had, dat zij direct zou kunnen spreken met de ver dediger die zij wenste. Maar noch hij, Hannover, noch een ander was van de arrestatie op de hoogte gesteld. De verdediger deelde verder mee, dat zijn cliënte, tegen de voor schriften in, zogenaamd voor haar eigen veiligheid, gevange niskleding had gekregen. Dramatiscli ongeluk in Friesland HEERENVEEN (ANP) Door een verkeersfout van een be jaarde bromfietser moest Je chauffeur van een mllltai/c vrachtwagen gistermorgen kie zen tussen Inrijden op een klis kinderen of op deze 79-jarigo man. Hij koos voor het laatste en raakte met zijn drietonner de man die 's middags In het ziekenhuis van Heerenveen overleed aan zijn verwondingen. De truck reed in het Friese dorp je Oudehorne, toen de heer de Boer op rijn bromfiets plotseling linksaf sloeg zonder op de wa gen te letten. Aan do andere kant van do weg liep een klas van 33 kinderen, waar door de chauffeur een pijnlijke keuze- moest doen. Doordat hij bij zijn manoeuvre slipte, dreigde een aantal kinderen alsnog hei slachtoffer te worden, maar zij konden net op tijd worden weg getrokken. De kinderen en de chauffeur zijn als gevolg van het ongeluk to taal overstuur. scne i- ervies rector part- J het Karl, j Volgens het Milanese blad „II Giorno" Is de Franse uitge ver Robert Laffont uitgeno digd voor een bezoek aan het Vaticaan. De bedoeling hier van zou ziljn hem te bewegen af te zien var» pubiikatie van dagboeken en documenten van wijlen kardinaal Eugène Tisserant. De uitgever, zou volgens de Vaticaanse cor respondent van „II Glorno" ook een ontmoeting hebben met paus Paulus. Het Vaticaan benut diplomatie ke druk om weer in het bezit te komen van twaalf dozen met documenten van wijlen kardinaal Tisserant, die door een van zijn medewerkers, mgr. Georges Roche, heime lijk naar Frankrijk of Zwit serland zijn gebracht, voor dat het Vaticaan er de hand op ken leggen. De officiële standpunt van de Heilige Stoel is, dat de noti ties van de kardinaal wel wat meer zijn dan alleen maar persoonlijke herinne ringen en feitelijk het karak ter van officiële documenten hebben. Op haar beurt is de enige erf gename van de kardinaal, zijn nicht mej. Paule Henne- quin, ook weer doende de do cumenten in haar bezit te krijgen, die door het Vati caan buiten haar medeweten werden weggehaald uit het privékantoor van haar oom in een Romeinse voorstad. Volgons „II Giomo" was kar dinaal Tisserant van plan te rug te gaan naar zijn ge boorteland Frankrijk, nadat hij samen met alle kardi- KARDINAAL TISSERANT nalen bovon de tachtig van zijn curiale plichten ont heven was. Aangezien hij niet langer „meetelde" en gepikeerd was over zijn pen sionering, was kardinaal Tis serant duidelijk niet van plan de paus van deze plan nen op de hoogte te stellen en probeerde hij een Frans paspoort te krijgen, omdat hij zijn Vaticaanse pas niet wilde gebruiken. De paus werd niettemin op de hoogte gebracht van het voorgenomen vertrek van de kardinaal en zijn persoonlijk archief, dat een periode van meer dan zestig jaar beslaat. Hij bracht hem ertoe in Rome te blijven. Kardinaal Tisserant overleed in februa ri in een kliniek even buiten Rome. De documenten heb ben inmiddels al verscheide ne inalen aanleiding gegeven tot publikaties én cvenzovele dementi's. WETBOEK OOSTERSE KERKEN GRONDIG HERZIEN Paus Paulus heeft een pause lijke commissie ingesteld voor de herziening van het kerkelijk recht van de met Rome verenigde oosterse kerken. De commissie moet het wet boek van de oosterse kerken aanpassen aan de richtlij nen van het tweede Vati caans Concilie en aan de veranderingen in het oosters recht, die de laatste jaren van kracht zijn geworden. De commissie staat onder lei ding van de Indiase kardi naal Joseph Parecattil van de Syromalabarse kerk. Le den zijn de patriarchen, di verse aartsbisschoppen en bisschoppen van de oosterse kerken, alsmede vijf curie kardinalen, onder wie kardi naal Willebrands van het Se cretariaat voor de Eenheid en de kardinaal-staatssecre taris Villot. In de werkopdracht aan de commissie wordt nadrukke lijk gesteld dat het oosters Ook de katholieke kerk van Zwitserland gaat dit jaar kennis ma ken met het pastoraal concilie. Onder het motto „Synode 72" is men al geruime tijd met de voorbereiding bozig. Onlangs was cr gelegenheid om diegenen to kiezen, die op hun beurt weer deze maand uitmaken welke lekenvertcgenwoordi- gers in de synode zitting zullen hebben. Of liever gezegd: synoden, want elk van de zes diocesen zal or tegelijkertijd een houden, te beginnen met 23 september. Ze zullen drie jaar duren met twee zittingen per jaar, een in no vember en een in mei, aldus het blad internationale Katholieke Informatie. De voorverklozingen hebben overigens geringe deelneming ge had, vooral In de stadsparochies. De voorbereiding verloopt an derzijds vrij actief in de diverse commissies en gespreksgroe pen. Alleen al in Romaans Zwitserland schat men het aantal personen dat van deze groepen deel uitmaakt op tienduizend. Zij sturen maandelijks driehonderd pagina's opmerkingen nan het algemeen secretariaat. De bisschop van Sitten, Nestor Adam, heeft in een radlo-Jntrview gezegd, dat cr een open discussie zal zijn, zonder taboes. Be paalde ontwikkelingen hadden bij geëngageerde christenen de vrees doen ontstaan, dat er een dergelijke vrije discussie niet gewenst was en dat derhalve nauwelijks enig resultaat van de synode te verwachten was. De bisschop noemde die vrees ongegrond. „Een vrij man, een vrij woord, ook hier", zo zei hij. „We zullen niet vergeten, dat we Zwitsers zijn, ook in de kerk". Vandaag is het negen jaar geleden, dat paus Paulus VI werd gekroond. Links een opname van de paus tijdens de plechtigheid van de kroning op het St. Pietersplein op 21 juni 1963. Rechts een recente foto van paus Paulus. De verjaardag van de pauskroning zal, als gebrui kelijk, ook weer in Den Haag worden gevierd en wel op zondag 2 juli. Dit in tegenwoordig heid van kardinaal Alfrink, die dan weer terug is uit Rome, waarheen hij zondag vertrekt. recht niet een getrouwe ko pie mag zijn van het nieuwe wetboek van de latijnse kerk. Overeenkomstig het conciliede creet over de oosterse ker sen moeten deze een eigen rechtsstructuur krijger», die beantwoordt aan hun eigen traditie en een zekere zelf standigheid garandeert, met inbegrip var het herstel van de oude rechten van de pa triarchen. aangepast aan deze tijd. Met name deze laatste toezegging beant woordt aan een wens. die de oosterse kerken ai tientallen jaren hebben geuit om te ontkomen aan de al te grote Romeinse inmenging en die op het concilie zeer krachtig werd vermoord door de Gneks-katholieke patriarch Maximos IV. Dr. A. v. d. Heuvel opvolger van ds. F. H. Landsman Tot scriba (secretaris) van de generale synode der Neder lands Hervormde Kerk is be noemd dr. A.H. van den Heuvel (40) te Genéve, in de vacature van dominee F.H.Landsman. Dr. Van den Heuvel is mo menteel directeur „department of tlon" van de Wereldraad van Kerken te Genève. De datum van zijn indiensttreding bij de Hervormde Kerk is nog niet bekend. Dr. v. d. Heuvel studeerde theo logie aan de universiteit te Utrecht en New York.In Ne derland was hij werkzaum als secretaris voor het jeugd werk van de toenmalige Oe cumenische Raad van Ker ken. In 1960 kwam hij In dienst van do Wereldraad van Korken. Van een spoedige kerkpolitieke regeling voor de bisdommen in de voorheen Duitse gebie den ten oosten van de Oder en de Neiszc door de Heilige Stoel, is de woordvoerder van het Vatlkaan, Alessan- drlni niets bekend. Verschei dene kranten hadden na de ratificering van de verdra gen met het oostblok door de Bondsdag, gemeld, dat het Vatlkaan nu op korte termijn zou volgen en officieel bis schoppen zou benoemen. In uugustus zal in Gotenborg (Zw.) een congres gehouden worden, waarvoor alle in Zweden voorkomende kerken en kerkgenootschappen zijn uitgenodigd. De bedoeling is samen te praten over de ver antwoordelijkheid voor het evangelie en te overleggen over de weg van de kerken naar het jaar 2.000. Het congres zal de naam „G 72" („Goteborg 1972) dragen en duren van 9 tot 13 augus tus. Tot de conferentie was al besloten in 1968, tijdens de assembler van de Wereld raad van Kerken in Uppsala. Een Londense rechter heeft in een rechtzaak tegen een chi rurg, die wordt beschuldigd van een onwettige abortus, alle katholieke leden van de Jury verzocht zich terug te trekken. Dit, omdat, naar hij zei, valt te vrezen dat hun godsdienstige overtuiging In vloed op do objectiviteit van hun beslissing zou kunnen hebben. Naar het Amerikaanse statisti sche Jaarboek vermeldt zijn er ongeveer 13,6 miljoen jo den op de gehele wereld. Van hen leven cr 5,87 mil joen in de Verenigde Staten, 2,6 miljoen in de Sovjet Unlo cn 2,56 miljoen in Israel. In Douula (Kameroen) zijn drie kaderleden van de Ka tholieke Actie tot diaken ge wijd. Het bisdom heeft er nu tien en wil cr veel meer, want, zo zegt de bisschop Thomas Mongo, de vorming van diakens Is een goede op lossing ter opvunging van het priestertekort, ontstaan door het teruglopen van roe pingen, de vermindering van Europese priesters en door uittredingen. KERK EN WERELD

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7