MARIANNE VAN ZETTEN DRUKTE HAND VAN DE MEISJES DIE WEL NAAR MÜNCHEN GAAN Blessure maakt einde aan carrière COVS KREEG PAS LAAT ERKENNING Wim de Nocker: „Scheidsrechter is een mens van vlees en bloed fOENSDAG 21 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 DETERMEER Voor Marianne van Zetten is de Olympi sche droom voorbij. In dezelfde week dat het NOC beslis te een turnploeg naar München te sturen, kreeg de twin tigjarige Zoetermeerse het medisch advies de topsport maar te vergeten. Een desillusie van de bovenste plank, maar zeker geen verrassing. ,,Ik wist het al bij mijn ope ratie", vertelt Marianne opvallend nuchter. „Je kunt niet lekker vrijuit sporten als je telkens moet denken; o, als ■ik maar niet door die knie ga". Ze doet voor hoe de kruis banden verschuiven en beschrijft het gevoel als bij een onderste trede van een trap, die er plotseling niet meer arianne van Zetten, al enige jaren vaste keus in de nationale ploeg en vrijwel zeker van afvaardiging naar München, heeft zondag op ^Papendal" afscheid genomen. Zij drukte de Hongaarse trainster Eva Bartha de hand, en de meisjes van de kernploeg, die wèl naar de Olympische Spelen gaan. ,,Het is niet erg netjes van me", ver- lelt Marianne van Zetten openhartig, „maar ik heb héééél even ge dacht: nou hoop ik maar, dat Üe hele ploeg niet gaat. Maar dat is ^natuurlijk niet mooi van me, want ze hebben er allemaal net zo hard voor getraind als ik". j al die spijt om vervlogen illusies in München had ze zich willen revancheren voor het minder geslaagde optreden bij de Europese kampioenschappen in Ljubljana ziet Marianne echter ook heel wat voordelen. Niet meer elke dinsdag en woensdag plus het hele (veekend naar Papendal bijvoorbeeld, niet langer elke avond om tien uur naar bed. Eindelijk komt er ook eens wat tijd om „nor maal te leven", want de dochter van oud-internationaal Huib van Zetten, op elfjarige leeftijd met wedstrijdsport begonnen, heeft tot nu toe alleen voor haar sport moeten leven. Jeer trainen! jt wil ze nu ook wel toegeven: „Meestal vond ik het trainen leuk, maar soms stapte je in.de trein en dacht je: bah, wéér trainen. Als t eenmaal bezig was, ging het wel weer". Toch beseft de vlot en telligent pratende Zoetermeerse, dat de vaderlandse turnelite voorlopig niet het niveau van de Oostbloklanden zal bereiken, om dat er nog veel te weinig wordt getraind. Niet dat ze de straffe trai ningsmethoden van Russinnen of Oostduitsen hier zou willen invoe ren strijdig met de Nederlandse mentaliteit maar tegen die ttaatsamateurs uit het oosten is toch niets te beginnen, meent ze, tenzij ook de vaderlandse turnsterretjes hun baan of school eraan zouden kunnen geven. krianne van Zetten vond het trainen de laatste tijd niet zo gezellig meer. Een paar jaar geleden trof ze in Arnhem steevast vriendin nen als Cora Stins en Stientje de Goede, Ans Heerschop en Marian ne van Beugen, maar zij zijn er niet meer. Op „Papendal" ver scheen een nieuwe generatie en die bestaat uit meisjes, die alleen maar komen om te turnen en verder niets. Vij waren altijd vriendinnen", vertelt de Zoetermeerse, „na afloop trokken we samen op, maar nu gaan ze direct naar huis. Ze- lopen bijvoorbeeld ook op de training nog tikkertje te spelen.... nou ja, daar heb ik toch echt geen zin meer in. Ik was gewoon te oud voor te". [eisjeskampioene >ch is het nog maar een jaar of vier geleden, dat Marianne van Zet ten als zestienjarige ze was in die tijd nationaal meisjeskampioe- ne met Cora Stins de benjamin op „Papendal" was. In die tijd Vochten Margo Klees en Ans Heerschop nog om de Nederlandse su prematie. Twee jaar later zou Ans van Gerwen de troon bestijgen en duelleerden Stins en Van Zetten om de tweede plaats. Bij elke turninterland was dit trio van de partij. tegenslag voor Marianne van Zetten begon bij de Nederlandse kampioenschappen van 1970 in Amsterdam toen ze voor het eerst door haar knie ging en de strijd voortijdig moest staken. Ze was geruime tijd uitgeschakeld en besloot toen denkend aan München onmiddellijk operatief te laten ingrijpen, zodat de blessure kon j genezen en er daarna voldoende tijd over zou schieten om zich op de Olympische Spelen voor te bereiden. Het betekende wel, dat ze vorig jaar de nationale titelstrijd moest missen. In de landenont- loeting met Polen vierde Marianne haar heroptreden, maar kort lama schakelde een kuitblessure haar andermaal uit. jaar op 23 april in de Haagse sporthal Overbosch een gran dioos heroptreden te vieren. „Ze was er helemaal op geprepa reerd", vertelt broer-privétrainer Hans, „en bij het inturnen ging alles prima. Ze had nergens last van". Een kreet van ontzetting begeleidde Marianne's ongelukkige paard- sprong, die voor haar het definitieve einde betekende. Niet alleen van de nationale kampioenschappen, maar ook van de wedstrijd sport. De knie kan die zware en onverwachte belasting niet langer dragen. „Zoek maar een andere sport, die minder inspanning vraagt", zei. de dokter. Marianne van Zetten heeft geen flauw idee welke sport dat dan wel moet zijn. Vee! tijd zal ze straks ook niet meer hebben, want de voormalige top sportster gaat de verpleging in. „Ik ben altijd maar met mezelf be zig geweest. Ik wil nu wel eens wat voor andere mensen doen. Ik heb voor dat soort werk altijd belangstelling gehad. Hopelijk is er nog ergens een plaatsje voor me. Ik ben bij Bronovo geweest. Zc vonden het daar zo gek, dat ik met mijn twintig jaar nog nooit had gewerkt. Nee, ik heb nog nooit wat gedaan. Wel wat les gegeven bij Pro Patcia, maar echt gewerkt niet". Turnen, daarom draaide bij Marianne van Zetten alles. Ze was in de ogen van velen slaaf van de turnsport. Een woord dat nu ook over haar eigen lippen komt. De gebronsde atlete lacht wanneer ze aan haar „bevrijding" denkt. Een probleem resteert: wat te doen met de vrije weekends? Misschien dat verloofde Ronald Walter, van be roep.... gymnastiekleraar, een oplossing weet. HAN DE GRUITER VOORSCHOTEN De Voorschotense kunstkring houdt in het atelier Molen laan 3 een weekeinde ten toonstelling bestaande uit werken van Hannie Bal. De openingstijden zijn vrijdag 23 juni van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag en zondag van 11 tot 17 uur. Bij aankoop is beperkte rijkssub sidie mogelijk. DEN HAAG Hij is gezien als een rotte appel bij de groenteboer, maar als hij niet is komen opdagen voelen vele mensen zich erg gedupeerd, want hij is ook onmis baar. Dat is de tweeledige functie van de tegenwoordige scheidsrechter die immer op de brugleuning moet balan ceren met aan de ene kant partij A en aan de andere par tij B. Al aan het eind van de jaren twintig, met alle diepgaande respect voor Louis Davids overigens, werd de scheids rechter bij een voetbalwedstrijd al betiteld als een brok •kifteling. Een betiteling die het 'imago van de voetbal scheidsrechter een enorme dreun gaf, en die bovendien de goedgemeente in de overtuiging staafde: de scheidrech- ter weet er niets van. Ondanks de weerstand groeit het arbitrale korps. Weliswaar houdt deze was geen gelijke tred met die van het actieve voetballegioen, maar dat er steeds weer mensen bijkomen die voor hun hobby op zaterdag of zondag de fluit willen hante ren staat zo vast als een huis. In het begin van de jaren dertig was dat natuurlijk een belang rijk minder aantal, maar dat nam niet weg dat de heren scheidsrechters zich toen toch realiseerden dat eenheid meer madit betekent. En in 1932 op 29 mei werd in Amsterdam de COVS geboren. De Centrale Or ganisatie van Voetbal Scheids rechters. Een organisatie die aan het begin werd genegeerd, een negatieve stelling waarvan ook de machtige KNVB zich be diende. Een niet op zijn plaats zijnde discriminatie. Pas in 1956 werd onder leiding van de voortvarende voorzitter Karei van der Meer een ..werkover- eenkomst" getekend tussen COVS en de KNVB waarmede de scheidsrechtersorganisatie na een bestaan van bijna een kwart eeuw erkening kreeg. Nu heeft de COVS een ledental van 10.000 en dat is bijna hetzelfde aantal als dat van scheidsrech ters van de KNVB en de afde lingen. Pleitbezorger Ook Wim de Nocker, 28 jaar en scheidsrechter in de afdeling Den Haag van de KNVB is lid van de COVS en in hem kan deze bond geen betere pleitbe zorger hebben, want in een ge sprek over scheidsrechters en de COVS is Wim de Nocker zeer fanatiek. ,,Ik heb gevoet bald in ODB en NLS, maar was zeer middelmatig om niet van slecht te spreken. Omdat ik wist dat ik als actief voetballer toch nooit hoge ogen zou kunnen gooien, besloot ik me toe te gaan leggen op fluiten en ik voelde van mezelf dat ik dat beter zou doen dan voetballen. Bij het examen waren vertegenwoordi gers van de COVS aanwezig, duidelijk om zieltjes te winnen, en omdat ze cr toch waren werd ik maar lid. Daar heb ik nooit spijt van gehad echt niet. Want deze organisatie doet ge woon iets voor zijn leden, ze zijn in de wereld van het voet ballen gewoon niet meer weg te denken, heus niet omdat ze af en toe feestavondies te regelen, want dat doet elke vereniging tenslotte. De causerieavonden van toparbiters en de filmbeel den zijn niet alleen uiterst leer zaam maar ook vaak boeiender dan menige tv film. Bovendien heb je op zo'n avond wat meer contact met je collega's en dan is de klas waarin een scheids rechter is geplaatst geheel van ondergeschikt belang", firn de Nocker is als scheids rechter een laatbloeier hij fluit pas een jaar net dat hij nog in de derde en vierde klas van de afdeling Den Haag fluit, werkt in het geheel niet frustrerend. ..Integendeel. Ik ben ervan overtuigd dat de top nog zo ver is dat ik het standpunt huldig; Wim je fluit voor je plezier. Na tuurlijk zou ik het geweldig vin den eens in zo'n bomvolle kuip te mogen blazen, gewoon het einde, maar ik weet ook wel dat je gewoon op een wei moet be ginnen". Ter gelegenheid van het achtste lustrurp van de COVS zegt KNVB-voorzitter in het orgaan van deze organisatie .,De Scheidsrechter"; „Het is alle maal gegroeid en heden kan men rustig stellen dat de KNVB het werk van de COVS bijzon der op prijs telt. Het Nederland se schcidsrechtcrcorps is niet alleen goed omdat er veel talent is, het Is vooral zo goed door het werken en streven van de scheidsrechterorganisatie". Dat kan Wim de Nocker helemaal onderstrepen. ,,Er is inderdaad zat talent, dat moet in een land waar zoveel wordt gevoetbald wel. Maar de mensen denken zo vaak dat een scheidsrechter een apart figuur is, maar dat is hij helemaal niet. Er zijn dan ook kandidaten die zich door zo'n publieke opinie laten beïnvloe den en dan geven na twee of drie lessen van de cursus, die notabene.nog gratis ook, de pijp aan Maarten. Waarom eigen lijk? Ik zou graag een hele boel voetballers die van zichzelf we ten dat ze nooit de top zullen bereiken willen voorstellen, pro beer het. Je kan beter een goed scheidsrechter zijn dan een slechte voetballer. Als iedereen- dat bedenkt, dan komen we misschien eens uit de impasse van een tekort aan scheidsrech ters. want hoewel er scheids rechters bijkomen, er blijft toch een gebrek, vooral nu ook het damesvoetbal zijn intrede heeft gedaan". Een frase die afde lingsvoorzitter Nico de Doelder uit het hart is gegrepen: „De verenigingen zorgen overal voor, spelers, bal, kantineperso- neel noem maar op, behalve een scheidsrechter. Ik hoop dat ze nok eens aandacht aan dit probleem willen gaan schen ken". Brekespel Vier speelsters van Hellas in liandbalselectie (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de selectie van het Nederlandse dames (ze ven) handbaltcam, dat van 27 juni tot 2 juli in Joegoslavië zal deelnemen aan een zeslanden- toemooi komen vier speelsters van het Haagse Hellas uit. Naast Maja van Kapel en doel- vrouwe Sandra Reinders zijn de debutantes Nelleke Rubach en Ellen de Kok aangewezen. De zestien speelsters voor het sterk bezette toernooi in Vrnjacka Banja, waaraan naast Neder land, Bulgarije, Roemenie, Oost- Duitsland, Joegoslavië en Tsje- choslowakije meedoen, zijn: Doel: Dinie van Maanen (Swift Roermond), Marga van Wou denberg (Zeeburg) en Sandra Reinders (Hellas), veld: Thea Hendrix, Margot Puts en Marle Louise Puts (Swift Roermond), Nel Martens (Sittardin) Carry Piller, Yvonne Smit. Kitty de Wart en Mynna Kalshoven (Ni- loc)., Gret Balstra (Zeeburg), Majo van Kapel, Nelleke Ru bach en Ellen de Kok (Hellas) en Corrie Rutten (DVO). B. en W. Alkemadc willen niet aan meer caravans ALKEMADE In een zeer uit voerige nota richten B. en W. zich tot de Raad met hun stand punt over het verlenen van ver gunningen, of misschien beter gezegd tot het weigeren van vergunningen voor het meer uit gebreid kamperen en plaatsen van caravans op de agrarische bedrijven. Zij halen daarbij aan het Provin ciaal beleid, het standpunt van de Kampeerraad, en tenslotte het gemcenteHJk beleid. Dit naar aanleiding van het steeds groeiende aantal verzoeken om vergunning te verlenen voor het plaatsen van caravans, en het aantal beroepschriften welke te gen afwijz'ngen zijn ingediend. Ten aanzien van deze laatsten stellen B. en W. voor deze be roepschriften ongegrond te ver klaren. De scheidsrechter wordt niet zel den gezien als een brekespel in plaats van iemand die de vreug de of het spel in goede banen moet leiden. „Dat is zo", uldus Wim de Nocker. „Vaak is het zo dat je van de spelers en de toeschouwers die van' af het beginsignaal zich al beter dan de scheidsrechter voelen naar de polikliniek kan lopen, inclusief je familie, kennissen en leveranciers. En dan sta ik daar voor mijn lol en in een klof fie van honderd gulden waarvoor ik geen cent vergoeding krijg. Mag een scheidsrechter eens een off day hebben? Die man heeft misschien slecnt geslapen omdat zijn dochtertje ineens ecg ziek is geworden of misschien omdat hij ruzie heeft gehad met zijn vrouw. Kijk en dat weten de mensen dan niet. Misschien hebben zij ook wel een ziek kind of ruzie gehad, misschien zelfs wel dronken naar bed ge gaan. Maar een sdieidsrechter wordt bekeken als een paranor maal iets waaraan iets mense lijks onmogelijk is. Je kan zelfs voor je gein nog een bierflesje op je kop krijgen. Dat is dan weer niet aan het adres van de spelers maar van de toeschou wers. De scheidsrechter is een gewoon mens van vlees en bloed die net zoals iedereen die gaat kijken voor zijn lol, niet langs de kant zit. maar in het veld staat. Kijk en dat geeft toch een enorme bekoring. Ik fluit hijvoorbeeld in een klasse die bijzonder moeilijk is, juist door het gebrek aan een tech niek van de spelers. Maar die mensen hebben ook leiding no dig van iemand die neutraal moet zijn. Maar hoe vaak ge beurt het niet, juist door dat scheidsrechters tekort, dat ie- NIEUWKOOP De KPJ Noorden-Nieuwkoop organi seert zondag aanstaande een puzzelrit voor fietsers. Do start is 's middags om 1 uur bij café „De Leeuw" in Noorden, 's Avonds is er een discotheek. Tevens worden dan de prijzen uitgereikt. NIEUWVEEN - Een kleine vierhonderd leerlingen van de gezamenlijke basisscholen hebben meegedaan aan de sportdag Is uitgeschreven werd in opdracht van de in specteur van lichamelijke opvoeding. Eerste prijzen waren er voor Mirjam, v, d. Aar, Amat Salch, Frank Lenting en Paula Burg- meyer. Gouden medailles werden overhandigd aan Ron van Eyk, Ingrid Brouwer, René Sassen. Margreet Ple- tersen, Ton v. d. Meer, Mar jan van der Velden, F.dwln Schreuder en Anita Pieter» sen. •NIEUWVEEN - Aan het Alkwln College te Uithoorn behaalde A. v. d. Hoorn het diDloma HBS B. Paula Speet 9laagde voor het eindexamen aan de opleidingsschool voor Rijkspolitie te Hom. mand van de club fluit of een scheidsrechter wiens band toe vallig is leeggelopen. Ik heb het meegemaakt bij een vereniging dat ik me in de bestuurskamer kwam melden met: Ik kom voor het vijfde. Of ze water za gen branden. Kijk en op zo'n moment voel je dat je gewaar deerd wordt. Dan ben je iemnnd en of dat nou Feyenoord is of vijfde klas afdeling, het maakt niets uit. En dat is dan de beko ring van het fluiten. Ik wil dan ook voetballers die aarzelen om de fluit ter hand te nemen zeg gen; Kom neem die stap, jé krijgt m zo'n geval als ik nu nel geschetst heb: waardering dis als je als voetballer nooit krijgt» En dat doet je wel wat". BART HOOGDUIN,

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13