ÊekkcSouAont Bloedproef wordt ver i Ulrike Meinhof ^7 na bliksemactie aangehouden Mgr. Gij sen over Roermond: Wat hier gebeurt is moord Nog geen besluit over staking verkeersvliegers Tijdelijk rijverbod mogelijk Resultaat van twee jaar lange jacht mm Jjsijjg ser Ccidóe Soiptant. Verlies KLM: 96,3 milj. 19-jarige promoveert eum laude v.d. WATER Volgende weck proces tegen Okamoto 83e jaargang, no. 18.722 VRIJDAG 16 JUNI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 20.21 uur Bijpraten met Biesheuvel; 20.30 u. The Goodies (show); 21.00 uur Alleen de zon was getuige (film). Ned. II: 19.05 uur Voor een brief kaart op de eerste rang; 20.21 u. Brandpunt; 21.20 uur De smok- k Vaars, t.v.-spel; 22.50 uur Uit de <.unst met Holland Festival. NU EN DAN ZON Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige wind uit richtingen tussen noord en west. Min. temperatu ren omstreeks 10 graden. Max. temperaturen ongeveer 18 gra- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Dronken automobi listen zijn verplicht mee te wer ken aan het afnemen van ee.i bloedproef. Wie met een bloed- alcoholgehalte van 0.5 promille of meer achter het stuur gaat zitten, maakt zich schuldi? aan een verkeersmisdriif. De Twee de Kamer **in<r gistermiddag zonder hoofdeliike stemming akkoord met een wetsvoorstel van de ministers Drees (Ver keer) en Van Agt (Justitie), waarin dit wordt gesteld. grote meerderheid van de Kamer stemde voor het amendement van de KVP-er Cornelissen, waarin werd voor gesteld om bestuurders van mo torvoertuigen, die blijkens een ademtest van de politie tussen de 0,4 en 0,8 promille alcohol in het bloed hebben, de dans van een proces te laten ontspringen. De heer Cornelissen stelde voor, dat de politie de bevoegdheid krijgt om deze groep tijdelijk voor de duur van maximaal acht uur aan het verkeer te ont trekken. De Kamer ging eveneens akkoord met een aanvulling van het amendement-Cornelissen door de he. en Pors (DS'70) en Van Rossum (GPV) om mensen die aanstalten maken achter het stuur te gaan zitten terwijl ze gedronken hebben een ademtest te laten afnemen. Blijkt, dat deze mensen daartoe niet in Met staat zijn, dan kunnen ze een rijverbod opgelegd krijgen van maximaal 12 uur. krappe meerderheid werd de motie van de socialist Van Tijn door de Kamer ge loodst. In deze motie werd van de regering gevraagd om de verplichte bloedproef te vervan gen door een verplichte adem test, zodra men de beschikking heeft gekregen over betrouwba re apparatuur voor het analyse ren ran de adem. Deze motie werd met 59 stemmen voor en 58 tegen aangenomen. Het amendement van mej. Anneke Goudsmit, om de maximum grens van het alcoholgebruik bij snelverkeer te brengen op 0,8 en het rijden met eer hoger dan toegestaan bloedaicoholgehalte niet meteen als misdrijf, maar als overtreding te kwalificeren, werd met 62 tegen 56 stemmen verworpen, nadat minister Van Agt dit amendement ten sterk ste had afgekeurd. Een stonxerijbediende in Memphis in de Amerikaanse staat Tennessee, die niet door de belastingen uitge kleed wenste te worden, heelt drie belastingajnbtenaren gisteren gedwongen bloot zijn winkel te ver laten. Een vierde ambtenaar hield hij gedurende zeven uus als gijzelaar vast. Het Amerikaanse wonderkind, de 12-jarige violiste Lili Gernpel, vindt het erg leuk om in Neder land te komen spelen. Dat ver telde zij gisteren na aankomst in ons land. Maandag a.s. solieert fij met het Amsterdams Filhar monisch Orkest. 55 55 Van een i erslaggevers DEN HAAG „Ik houd niet van emotie-ge- laden woorden, maar wat hier gebeurt is moord". Deze uitspraak doet dc bisschop van Roermond, dr. J. M. Gijsen in de zo juist verschenen uitgave van Elseviers Ma gazine, dat een uitvoerig artikel wijdt aan de situatie in het Limburgse bisdom. Op de vraag of de gebeurtenissen hem erg hebben aangegrepen zegt de bisschop: „Dat kan toch niet anders! Je wordt daar toch tot in het diepst van je wezen door geraakt!" En voorts: „Ik heb alleen nog geen kans ge had om het te verwerken. Dat komt mis schien nog wel." Naar aanleiding van ge ruchten over zijn gezondheid, zei mgr. Gij sen: „Naar mijn weten ben ik kerngezond". Hij schreef de geruchten toe aan de wens, dat hij gedwongen zou worden zijn ambt op te geven: „Of het hun lukt Over de achtergrond van zijn handelen zei mgr. Gijsen, dat hij de huidige tijd. ziet als een tijd van crisis. „En ik weet uit de kerkgeschiedenis dat het dan altijd nodig is om als het ware bij het fundament te beginnen. Johannes de Doper is uit de woestijn gekomen, zoals ik uit de stilte van dc Nunhemse bossen ben gekomen, en die heeft tegen de mensen gezegd: Maak die weg van de Heer recht. Niet jullie eigen weg, niet de zaal mooi plaveien. Maur; waar is nu de weg van de Heer'.'" Over zijn visie op de verhouding Nederlands episcopaat-wereldepiscopaat zegt hij: „Ik vind dat wij zeer oncollegiaal zijn wanneer wij alleen maar een klein groepje in dat college betrekken, want dan zetten we ons in feite af tegen de underen. In de univer sele kerk zijn de Nederlandse bisschoppen niet de enigen." Hij noemde de Nederland se bisschoppenconferentie „een toevallige groep van samenwerking." Leids jongetje onder vracht wagen ver morzeld LEIDEN De zevenjarige Mi chel van Eisen is gisteren onder de achterwielen van een zware vrachtauto gekomen en vermor zeld. Ii.j stond met zijn fietsje naast de vrachtwagen te wachten voor het rode stoplicht bij de Joris- steeg. Toen het licht op groen sprong sloegen beiden rechtsaf. Het jongetje had njet voldoende maent over zijn stuur en kwam te vallen. Vliegtuigje vermist PERPIGNAN (AFP) Gisteren is in de Pyreneeën vergeefs ge zocht naar een toeristenvlieg- tuig van hei type Cessna-182, met drie mensen aan boord die in Rotterdam waren ingestapt. Gistermiddag zette het toestel koers naar Gerona in Spanje, na een tussenlanding in Mende. Kort na 't vertrek uit deze plaats viel het contact uit. VANDAAG UIT STAD EN STREEK Beeldende kunst op Triënnale soms ont hutsend pag. 3 J. Vervoor: de man achter Leidse Jeugd Olympiadepag. 3 Heilige Geest Arm bestuur Oegstgeest opgeheven pag. 4 Ruime aandacht voor sociale woning bouw in Voorhout pag. 4 Raad Lisse akkoord met koopavond pag. 5 Reze week in de L*dse bioscopen pag. 5 Middelbare Agrari sche School: weg bereider goede toe komst pag. 6 K Schaafsma in Noordwijkse raad pag. 6 De acteur Yul Brynner vervult de rol van babysit tijdens zijn bezoekt aan een school voor kinderen van zigeuners in Londen. Yul Brynner is beschermheer van de school. HANNOVER (DPA-AP) Ulrike Meinhof, die twee weken geleden in Nederland zou zijn gesignaleerd, is vanmorgen in Hannover gearresteerd. Naar de 37-jarige links-radika- le bendeleidster en journaliste, moeder van twee kinde ren, is twee jaar lang intensief gezocht. De Baader-Mein- hof-bende wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van enkele politiemannen en voor een groot aantal aan slagen in de Bondsrepubliek. Ulrike Meinhof was bij haar ar- hof-groep vernietigd. Van deze restatie in gezelschap van een harde kern is alleen de 18-jarige begeleider, die nog niet geïnden- Ilse Slachowiak nog op vrije tificeerd is. Met de arrestatie voeten. van Ulrike Meinhof is de „har- Op 1 juni arresteerde de politie van Frankfort na een hevig ge vecht Andreas Baader, Holter Meins en Jan-Carl Raspe. Zes dagen later werd in een winkel te Hamburg Gudrun Esslin op aanwijzingen van een verkoop ster aangehouden. De Verkoop ster had gezien, dat Gudrun, die een truitje kwam passen, een vuurwapen bij zich had. Ulrike Meinhof is op 7 oktober 1934 geboren. Zij kreeg in de ja ren zestig bekendheid als schrijfster van politieke artike len. In 1961 trad zij in het huwe lijk met de uitgever van het sa tirische maandblad Konkret, maar scheidde van hem zeven jaar later. Zij wierp daarna, zoals ze het zelf noemde „de burgerlijke ketenen" af en keer de zich met name fel tegen de artikelen van haar voormalige echtgenoot. Ulrike Meinhof was waarschijnlijk ook de leidster van de groep, die destijds de wegens brandstichting gevangen Baader bevrijdde, waarbij een dode viel. Gisteravond kreeg de politie in Hannover de tip, dat zich een man en vrouw onder verdachte omstandigheden ophielden in een woning b j Langenhagen. In een bliksemactie werd het paar overrompeld zonder dat het de kans kreeg om weerstand te bieden. de kern" van de Baader-Mein- NEW YORK (Reuter AP) De beslissing of de verkeersvliegers maandag één dag in staking zullen gaan, is nog niet geval len. De kansen op een staking zijn evenwel niet groter gewor den, nu na de Australische pilo ten, ook de Westduitse, de Bra ziliaanse en de Egyptische ver keersvliegers hebben aangekon digd niet aan een eventuele sta king te zullen deelnemen. Bovendien heeft de voorzitter van de IFALPA (internationale or ganisatie van verkeersvliegers) gezegd dat er goede hoop be staat dat de Veiligheidsraad een bijeenkomst zou houden over het prob'eem van de vliegtuig kapingen. Besluiten zijn er evenv.e! nog niet gevallen en in feite was het vannacht door de IFALPA gevoerde gesprek nog onbeslist. De IFALPA zou zich vandaag beraden over hèt al dan niet doorgaan van de sta king. Het grondpersoneel van de Neder landse vliegvelden heeft aange kondigd, dat bij doorgaan van de staking, eventuele vliegtuigen j die de staking doorbreken, niet 1 zullen worden afgehandeld, als j in alle redelijkheid aangenomen i kan worden dat de vlucht be- 1 gonnen is op of na het tijdstip van het begin van de staking. Zoals bekend heeft de staking ten doel de VN en meer spe ciaal de Veiligheidsraad, te dwingen doeltreffende maatre gelen tegen vliegtuigkapingen te bespreken. In Bonn is bekendgemaakt, dat 1 de Tsjechische luchtnraten die op 8 juni de gezagvoerder var een door hen gekaapt Tsic- chisch vliegtuig doodschoten, niet zullen word-1 ui.geleverd. De Westduitse minister van ver keer. Leber, meent dat er in de Bondsrepubliek mogelijkheden genoeg zijn om de kapers zwaar tt straffen. DEN HAAG De KLM heeft in het boekjaar 1971/1972 een verlies van 96,3 miljoen geleden. Het jaar daarvoor kon nog een winst van 46,7 mil joen gulden geboekt wor den, maar de terugslag in vooral het vrachtvervoer en de sterk gestegen loon kosten heeft de winst van 1970/1971 doen ombuigen naar een verlies van bij na 100 miljoen gulden. Een terugslag, die gevol gen kan hebben voor de verdere financiële situatie van deze luchtvaartmaat schappij. Ook de devaluatie van de dollar heeft tot het aan merkelijke verlies bijge dragen. Overigens hebben daarvan alle luchtvaart maatschappijen te lijden gehad doordat de resulta ten op de noord-Atlanti sche route „bijzonder te leurstellend" geweest zijn. Aldus het jaarverslag van de KLM. Dit verlies lijkt op de nega tieve resultaten in het boekjaar 1960/1961 toen de maatschappij in een dieptepunt terechtkwam. Daarna is een sterke bloei gekome boekif tot Hlioi 1969/1970 ze'fs 73.4 geleid heeft. het mindei Re- worden in de gehele we reldluchtvaart. waarbij uiteraard de verscherpte concurrentie een grote rol gespeeld heeft. Geen bommen op Hanoi tijdens bezoek Podgorni WASHINGTON (UPI) De Ver enigde Stafen hebben hun bom aanvallen op het gebied rond om Hanoi opgeschort voor da duur van het bezoek van presi dent Podgorni aan de Noord- Vietnamese hoofdstad, zo is van welingelichte zijd» in Washing ton vernomen. Functionn rissen van het Witte Huis wilden zich niet uitlaten over een eventuele opschorting van de bombardementen rond om Hanoi. Volgens hen wordt van of'iclëie zijde nooit iets ge zegd <>ver „operationele proce- In Parijs liet de woordvoerder van de afvaardiging van de voorlopi ge revolutionaire regering van Zuid-Vietnam weten, dat zijn delegatie het voortaan aan de Amerikanen en de autoriteiten in Saigon zal overlaten om stap per :e doen voor een hervatting van het geschorste vredesover leg in de Franse hoofdstad. (ADVERTENTIE) SOEST Nederlands jongste doc tor is 19 jaar jong. Gisteren promoveerde hij. Mark Kruse- :er uit Soest aan de rijksunl- 'toit in Utrecht tot doctor in t'j wis- en natuurkunde. Cum Laude notabene. hij en op i ar d? Hij knabbelde ook dia- nog een paar iaar van zijn studietij J af. Na vier jaar hij was toen 16 was Marie doctorandus en kreeg een aanstelling ais weten schappelijk medewerker op het mathematisch instituut van de rijksuniversiteit Utrecht. VERLOVINGSRINGEN Blijvende service De ruimste keuze. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier TEL AVIV (AFP) Het proces tegen Kozo Okamoto, de enige over'evende van de groep Ja- panse terroristen die onlangs dood en verderf zaaide op het vlienveld van Lod, in Israël, wordt begin volgende week voor een militaire rechtbank ge opend. De Japanner heeft ge zegd geen advocaat te willen. i doch «leze is hem door de recht- j bank toegewezen. 1 Een met een kogelvrij vest uitge ruste politieman klimt een lad der op naar de verdieping waar de 43-jarige Karl-Heinz Gerold zich heelt verschanst. Ntt een urenlang vuurgevecht waarbij twee politiemannen werden ge dood en twee gewond, gaf de man zich over. Hij had zich met zijn vrouw en negen kinderen opge sloten in zijn woning. Zie elders in dit blad. Landbouw- cao's omboog DEN HAAG (ANP) In verband niet de stijging van het prijsin- dexc'jler voor de gczinscom- sumptic zullen de lonen en de waarde va de vakantiebonnen in de cao's van een aantal agrari sche sectoren met 3,5 procent worden verhoogd. Deze verhoging, die per 1 juli in gaat, geldt voor de land- en tu nbruw. de pluimveehouderij, de bloemkwekerij, het bloembol- lenbedrijf en het griend- en riet- bedrijf, De ionen voor de sector 'andbouwambachten zullen met 3 procent omhoog gaan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1