ÊeidaeSou/ta/ni Duizenden toeristen gedupeerd Kamermeerderheid steunt hoger collegegeld Nederlandse bij slachtoffers Warmond verboden te bouwen in Zwanburg DATSUN Dreigende staking piloten Als maandag de vliegers staken JAPANSE DC-8 NEERGESTORT Ceidóc Qowux/nt. Strenge controle nitvoer peppillen 63e jaargang, no. 18.721 DONDERDAG 15 JUNI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.30 uur Laurel en Hardy; 20.35 uur Finse show; 21.40 uur Amerikaanse show van Johnny Carson. Ned. II: 19.10 uur Nancy; 20.21 u. Misdaadfilm; 21.50 uur Liefde op zijn Amerikaans; 22.15 uur Ballet. NU EN DAN ZON Z«»nnipe perioden en op de meeste plaatsen droop. Zwakke tot ma- 'ipe wind uit richtingen tussen noord en wes». Min. temperatu ren omstreeks 10 graden. Max. tamneraturen ongeveer 18 gra den. Banken verzilveren cheques niet meteen AMSTERDAM Betaal cheques zullen in de toe komst niet zonder meer contant geld zijn, zoals de banken altijd hebben geadverteerd. Ze zullen in sommige gevallen pas na drie weken verzilverd worden wanneer een bank de persoon niet kent die ze komt inwisselen. Tot de maatregel is besloten om fraudes en misbruik van betaalcheques tegen te gaan. Volgens de Stichting Bevor dering Chequeverkeer moet men niet al te zwaar tillen aan de be perking die wordt gesteld. Geld halen op een eigen betaalcheque levert geen moeilijkheden op omdat de klant zijn betaalpas kan laten zien. Ook ont vangers van betaalche ques die een vaste relatie hebben met een bank, zullen geen problemen op hun weg vinden bij het verzilveren van het groen-witte papiertje. Alleen de mensen die slechts een enkele maal een betaalcheque ontvan gen en die hem willen in wisselen, bij een bank waar ze niet bekend zijn, lopen het risico te moeten wachten voordat ze hun geld krijgen. De Stichting Bevordering- Chequeverkeer heeft de banken hiertoe geadvi seerd om een eind te ma ken aan het euvel van de ontvreemde betaalcheques die door malafide lieden onder eigen naam worden „Loting tegen rechten van - de mens" LEIDEN Prof. dr. M. Jeuken, voorzitter van de subfaculteit Biologie van de Leidse universi teit, heeft in een open brief het college van bestuur van universiteit meegedeeld zijn ont slag te nemen, indien de toela ting tot de universiteit louter door loting gaat geschieden. Hij tekent protest aan tegen het door de Universiteitsraad ge voerde beleid inzake de nume rus fixus en selectie door loting. Dit naar aanleiding van de motie die de raad heeft aangenomen en die in 5 punten geargumen teerd is door het studentlid Pau line Bonthuis. Volgens Professor Jeuken verwart de motie de gelijkheid en gelijk waardigheid van de mensen. „Volgens de UNO-verklaring van de rechten van de mens (art. 1) zijn de mensen gelijk in waardigheid en rechten. Iedere bioloog weet dat de mensen niet aan elkaar gelijk zijn, ook niet in begaafdheid. Dat door loting de kans gelopen wordt dat evi dent begaafden van de studie worden uitgesloten is voor mij principiëel onaanvaardbaar. Deze grove onrechtvaardigheid jegens de begaafden druist in tegen de rechten van de mens". Pr- fessoor Jeuken vindt de juiste wijze van selectie een te inge wikkelde zaak is dan dat hij door een enkele vergadering van de universiteitsraad kan worden beoordeeld. BEA en Alitalia ROME LONDEN (AP) Zowel de Italiaanse piloten van Alitalia, ATI en SAM, als hun Britse collega's van de BEA, zijn van plan om na of op 23 juni in staking te gaan. De Ttal.aanse piloten willen meer gaan verdienen en de Britse piloten zijn in overgrote meerderheid tegen de nieuwe loonvoorstellen van de directie van de BEA. Met name een staking bij de BEA kan, aan het begin van het vakantieseizoen een ernstige handicap voor de toeristen worden. Het spoorwegpersoneel in Japan is een langzaamaanactie begonnen uit protest tegen arrestatie van een vakbondsleider die beschuldigd is van gebruik van geweld tegen niet-vakbondsleden. Als gevolg van de staking is de treinenloop in Tokio in ,de war. Passagiers ver dringen elkaar om mee te kunnen rijden. Baldadige jongelui opgepakt LEIDEN Vier j ongelui hebben vannacht op enigszins baldadige manier hun boosheid geuit over het feit dat zij in verschillende café's niet waren toegelaten. Op de hoek van de Steenstraat en de 2e Binnenvestgracht rukten zij een verkeerszuil uit de gond, een terrastoel van café-restau rant „In Den Vergulden Turk" werd op straat gesmeten, fiet sen werden vernield en vuilnis zakken uitgestrooid op de rij weg. De Doiitie heeft het viertal ter kalmering meegenomen naar het bureau. DEN HAAG Geruchten, als zou minister De Brauw ertoe willen overgaan het verhoogde college geld van 1000 gulden te verla gen tot 600 gulden worden door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen ten stelligste ontkend. Het ministerie wijst erop, dat de Tweede-Kamer- meerderheid minister De Brauw wil steunen in zijn plan voor verhoging van het collegeld tot 1000 gulden. De regeringsfracties hebben er gisteren wel op aangedrongen een soepele regeling te treffen voor die studenten, die de 1000 gulden onmogelijk kunnen beta len en daardoor van verdere studie en studie-aktiviteiten ver stoken zouden blijven.Dit zijn aldus deze fracties vooral werk studenten en de student-leden van de universkeits- en facul teitsraden. Uit de voorlopige reakties van de Tweede-Kamerfraoüies blijkt, ctet de oppositie tegen de verho ging van de collegegelden blijft. Mocht echter „onverhoopt het voorstel wet worden", dan moet, aldus de PvdA het moge lijk gemaakt worden, het geld b» drie termijnen te kunnen beta len. Bovendien moet de nieuwe regeling aldus de socialisten ge leidelijk ingevoerd worden. De betalingsspreiding vindt ook steun bij diverse regeringsfrac ties. Vliegtuigbotsing boven Z.-Vietnani: 82 doden SAIGON (Reuter). Een vliegtuig van een luchtvaartmaatschappij uit Hong Kong is na een botsing met een eender toestel in het centrale bergland van Zuid- Vietnam neergestort. Alle 82 in zittenden aan boord van het toe stel uit Hong Kong zijn om gekomen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Wanneer de vliegersstaking doorgaat die de Internationale Federatie van Vliegersverenigingen, Infal- pa voor aanstaande maandag heeft afgekondigd voor het geval de Verenigde Naties niet onverwijld a; tie nemen tegen vliegtuigkapers, zullen enkele duizenden Nederland se vakantiegangers worden gedupeerd. De helft zal in plaats van maandag pas dinsdag naar zijn zonnige va kantiebestemming kunnen vertrekken en dus een dag missen. Het staartstuk het vliegtuig dat intact bleef De andere helft, die zich in het buitenland bevindt, zal pas dins dag in plaats van maandag op Schiphol aankomen en een dag te laat op zijn werk verschijnen - met bovendien de schadepost van een extra dag op eigen zak in den vreemde. Er zijn reisor ganisaties die deze onvoorziene kosten vergoeden, maar men is er volgens de kleine lettertjes van het vervoerscontract niet toe verplicht, omdat staking een vorm is van overmacht. De KLM heeft maandag 87 inko mende en 83 uitgaande lijn- en vkantievluchten. Wanneer die niet doorgaan, schat de maat schappij de schade heel globaal op drie miljoen gulden. Een juiste berekening kan pas ach teraf gemaakt worden, omdat bijvoorbeeld niemand kan voor spellen hoeveel passagiers als gevolg van de staking auto of trein zullen nemen. Dit geldt ui teraard alleen voor het korte af standsverkeer in Europa. De rest van de passagiers zal ge woon de dag voor of na de sta king het vliegtuig nemen. Het zal dan wel spitsuur zijn op Schiphol. Martin Air heelt maandag 15 in komende en uitgaande vakantie- vluchten met ongeveer 1400 pas sagiers, die dus ofwel een dag te laat zullen vertrekken ofwel een dag te laat zullen terugke ren, wanneer de staking tenmin ste doorgaat. Bij Transavia, het andere Nederlandse charterbe- drijf, gaat het om 12 machines met ruim duizend uitgaande en evenveel binnenkomende vakan tiegangers. WARMOND In plan Zwanburg zullen geen huizen mogen wor den gebouwd. De Kroon heeft het beroep dat de gemeente Warmond tegen G.S. had aange spannen verworpen. G.S. had al in 1969 goedkeuring onthouden aan woningbouw in het Nieuwe Warmonds plan. De beroepspro cedure heeft meer dan twee jaar geduurd. De Australische vliegers zullen niet Twee jaar heeft Warmond meedcen aan een eventuele sta king. zoekenden in Warmond (150), waarvoor voorlopig niet ge bouwd mag gaan worden. De gemeente denkt wel aan uitbrei ding van het plan Endepoel. Het is echter maar de vraag of dat de groei van de bevolking kan opvangen. Volgens de dezer da gen verschenen Structuurschets van het provinciaal bestuur voor het Plassengebied mag Warmond uitgroeien tot hoog stens 5300 inwoners in 1980. Volgens een verklaring van de Australische Vereniging van Ver- keersvliegers en het ministerie j voor de Burgerluchtvaart heeft de Australische regering verze- i keringen gegeven die voldoen I aan de eisen van de Ifalpa. Australië zal elke overeenkomst tegen het kapen tekenen en voor de tenuitvoeringlegging daarvan wetten invoeren. zekerheid verkeerd. Wethouder De bioloog Kuyn voorzitter van V. d. Kroft, bij w e het bericht het aktiecomité Plan Zwanburg gisteravond officieel nog niet die van meet af aan tegen wo- was binnengekomen naar hij r.ingbouw in de Warmondse pol- vertelde, noemde het besluit der is geweest, toonde zich g.s- van de Kroon een zware teleur- teravond met het bericht blij stelling. Vooral voor de woning- verrast. Hij vindt het wel bij zonder jammer voor de woning zoekenden, maar acht toch aan tasting van het plassengebied onaanvaardbaar. „Jammer dat de gemeente een paar jaar gele den ook niet heeft ingezien. Ik hoop dat men nieuwe plannen heeft klaarliggen. De procedu re duurde zo lang dat men er welhaast op kon rekenen dat het beroep verworpen zou worden." De Zwanburgerpolder, die men hard bezig is te ontzanden, krijgt nu een geheel recreatieve bestemming. Wethouder van der Kroft hoopt dat de daaraan ver bonden kosten mettertijd zullen worden gedragen docr het re creatieschap Kagerzoom. VANDAAG UIT STAD EN STREEK Churchillbrug om verkeer uit bin nenstad te lokken pag. 3 Triennale-beeld- houder: „overheid stelletje patat eters" pag. 3 Nieuwbouw Veurs College stopgezet pag. 4 Plan spoorbaan komt van de grond pag. 4 Wrevel op midden standsavond van KVP pag. 5 Peddelen met Louis van der Meer pag. 5 Veel aandacht voor Noordwijks lang verwachte sport- nota Vandaag ook weer anders getint nieuws in onze ru briek „Met een been in het water" pag. 6 pag. 6 TOKIO (Reuter) Onder de om gekomen passagiers aan boord van de Japanse DC-8 die gister avond bij Nieuw Delhi is veron gelukt bevond zich een Neder landse. Op de lijst die de Japan Air Lines (JAL) heeft gepubli ceerd komt zij voor als mejuf frouw Ulm. Van de 88 inzitten den zijn 85 personen omgeko men. Onder de overlevenden be vinden zich een Japanse stewar dess en twee nog niet geïdentifi ceerde vrouwen. Het Japanse vliegtuig dat van To kio op weg was naar Londen, stortte neer bij het aanvliegen op de luchthaven van Nieuw Delhi. Volgens ooggetuigen was het toestel eerst in brand gevlo gen en toen neergestort. Gebleken is dat de verbinding met het toestel plotseling werd verbroken toen het zich op tien minuten van Nieuw Delhi be vond. Uit wat de gezagvoerder in zijn laatste mededeling zei kon worden opgemaakt dat alles aan boord in orde was. Volgens de president-directeur van de JAL worden sinds de schietpartij op de Israëlische luchthaven Lod alle mogelijke voorzorgsmaatregelen getroffen ten aanzien van verkeerstoestel- len die op de route naar het Midden-Oosten vliegen. Hij acht sabotage desondanks niet uitge sloten. Ontslagen bij Swift en Stork NIJMEGEN (ANP) De schoe nenfabriek Swift Robinson in Nijmegen zal binnenkort 290 van de 490 werknemers onts laan, zo heeft de directie van het bedrijf meegedeeld. Het gaat om produktiepersoneel en mensen in de zgn. niet-produk- tieve sector. Volgens de heer J. J. van der Laan van de industrie bond N.V.V. in Arnhem zal het moei lijk worden nieuw werk té vin den. zowel voor het produktie personeel als voor de mensen uit de niet-productieve sector. i de weinige overlevenden niet werd geïdentificeerd. Ze i ziekenhuis opgenomen. Luchtmacht komt koninklijk naar te hulp SCHIPHOL Koningin Ju liana en prins Bernhrrd zijn met duizenden ande re Nederlandse luchtreizi gers de dupe van de alge hele vliegersstaking die maandag dreigt. De fonkelnieuwe regerings- fcllowship wordt namehik bestuurd door piloten die 7.yn gehuurd van Martin- Air en die zich als lid vrn de Nederlandse Ver eniging van Verkeersvlie gers aan het stakingspa rool zullen houden. Daarom zal het strtiebe- zoek aan Frankrijk dat maandag aanvangt, wor den afgelegd in een lucht- machtfriendship, die op de luchtbasis Soesterberg in allerijl in gereedheid wordt gebracht. De Nederlandse Vereniging van Verkeersvliegers heeft het Koninklijk Huis per brief begrip voor de staking en daaraan verbon den gevolgen gevraagd Prins Bernhard, een per soonlijke vriend van veel Nederlandse vliegers, heeft geen moeite gehad met het opbrengen van dit begrip. De droom van iedere brandweerman is verwezenlijkt bij de brandweer i du Chien. Naast alle apparatuur die nodig is voor het blussen van eer kraantje waar gekoeld bier uitkomt. ADVERTENTIE De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK (Van i parlementaire redactie) DEN HAAG Nog deze maand zal de re geringsnota over het druggebruik verschij nen. Deze toezegging deed minister Stuyt gistermiddag tijdens de interpellatie van de oppositie over het drugbeleid van de re gering. Er zullen, zo zegde de minister toe, geen wijzigingen van besluiten of van het vervolgingsbeleid inzake het drugbeleid plaatsvinden voordat de Kamer zich over het regeringsstandpunt beraden heeft. Wel zullen binnenkort strenge maatregelen ge troffen worden om de uitvoer van amfeta minen (peppillen e.d.) scherp te kunnen controleren. Daarin bestaat thans een lu cratieve handel waarvan vooral Zweden de dupe wordt. In februari verscheen het drugrapport van de commissie-Baan over achtergronden en risico's van gebruik van soft- en hard drugs. Volgens de minister is de regering toen onmiddellijk na bestudering van hel rapport begonnen een standpunt te formu leren. Tot een definitief standpunt is men echter nog niet gekomen. Behalve de wet geving raakt het vraagstuk van het drug gebruik immers ook de voorlichting, de hulpverlening en het jeugdbeleid. principieel bezien.beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1