Ministers vinden 0,8 promille niet aanvaardbaar PvdA wil andere abortuswetgeving Witte Brigade" dreigt Tsjechische Handelscommissie Kritiek van NDP en NVJ op regeling steun aan pers O.M.O.-katechese degelijk bekeken Jac. Huij sen Kamerlid Britse spoorwegen worden bedreigd door nieuwe chaos Moord partijen in Boeroendi ven doorgaan Reiziger mag meer over grens meenemen Verkiezingen wellieht vervroegd VRIJDAG 9 JUNI 1972 HET BINNENHOF (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is onaanvaardbaar dat bestuurders van motorvoertuigen een bloedalcoholgehalte kunnen hebben van maximaal 0,8 promille. Dat vinden de Ministers Drees (Verkeer) en Van Agt (Justitie). De bewindslieden heb ben gisteren en bij de verdediging van een wetsontwerp tot invoering van een verplichte bloedproef en een maximaal alcoholgehalte van 0,5 promille duidelijk tegen de Tweede Kamerleden gezegd, dat iemand met 0,8 promille in het bloed vijfmaal zoveel kans maakt ergens tegen aan te rijden dan iemand die broodnuchter achter het stuur zit. De ministers lieten duidelijk blij ken niets te voelen voor het openen van 0,8 promille in het wetsontwerp, in plaats 0,5 promille. Minister Drees weerlegde de argumenten mej. Goudsmit (D'66), dat 0,8 een Europese standaard zou zijn. Volgens hem is het maximum en is in de ons ringende landen een tendens waarneembaar het maximale alcoholgehalte op 0,5 te bren gen. De heer Drees toonde zich in zijn rede voorstander een totaal alcoholverbod bij snelverkeer. Ook sprak de ge dachte hem wel aan, dat de schenker of gastheer mede schuldig is. Maar hij noemde het dubieus of dit in de wet ge realiseerd kan worden. Het welslagen van de nieuwe zal afhangen van de intensivi teit van politiecontrole. De con trole zal grote aandacht krijgen, i aldus minister Van Agt. Nog voor prinsjesdag zal bij de Kamer een voorstel worden in gediend om beroep mogelijk te maken tegen intrekking van een rijbewijs. Voorts zal nog dit jaar een plan worden ingediend om het mogelijk te maken au towrakken weg te slepen. Voor de eerste helft van 1974 ver wacht minister Drees, dat een wetsontwerp betreffende ver plichte autokeuringen gereed zal Kamerleden lieten het afweten DEN HAAG De vergade ring van de Tweede Ka mer kon gisterochtend om elf uur niet beginnen om dat de helft plus één van de volksvertegenwoordi gers de presentielijst niet had getekend. Men kwam nog zes bandtekeningen tekort. Het reglement van orde van de Tweede Ka mer schrijft voor dat als het vereiste aantal ka merleden (76) er niet is, de voorzitter de vergade ring niet mag openen. Kamervoorzitter Van Thiel, die duidelijk ontstemd was, volstond om 25 mi nuten over elf met het openen van de „bijeen komst", dus niet de ver gadering, om één ingeko men stuk van het Kamer lid mej. Haars (CHU) voor te lezen, die bedank te voor het lidmaatschap van de Kamer. Daarna sloot Kamervoorzitter Van Thiel de „bijeen komst" weer. Pas om vijf over twaalf waren vol doende Kamerleden aan wezig om de vergadering te laten beginnen. Vijf miljoen smartegeld slachtoffers van Lod TOKIO (Reuter) Japan zal de slachtoffers of hun nabestaan den van het bloedbad dat Ja panse extremisten onlangs aan richtten op het vliegveld Lod bij Tel Aviv in totaal vijf miljoen gulden aan smartegeld betalen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Tokio zegt in een. ver klaring dat de regering hiertoe heeft besloten „In verband met het bijzondere karakter van het incident". De betaling moet worden gezien als „een uiting van sympathie met degenen die door het incident hebben gele- De napalmbom is geëxplo deerd en verspreidt zich in de omgeving van Trang Bang, 25 mijl ten noord westen van Saigon Huilende kinderen vluchten na de misrekening van de Zuidvietnamese luchtmacht Ulrike gezocht in Denemarken i KOPENHAGEN (AFP) De Westduitse journaliste Ulrike Amerikaans schoolkoor stelde teleur De tijd is weer aangebroken dat zangkoren van hogere Ameri kaanse scholen een Europees tournee gaan maken. Zo'n 1 nee is een vrijbrief om wat de wereld <te zien, en dat heeft zeker nut. Een andere kwestie is of deze koren de landen waar ze optreden, artistiek wat bieden hebben. Er zijn er zeker bij van opmerkelijk muzikaal en vocaal gehalte, maar er zijn er ook genoeg die niet uitkomen boven hef. beperkte sociale belang voor de betrokken school gemeenschap. Het Kenyon College Choir uit Gambier, Ohio dat zich gister- avond in de Amerikaanse kerk liet horen, moet tot de laatste categorie worden gerekend. Het ontwapenend enthousiasme waarmee zo'n veertig meisjes en jongens zich inzetten, kon niet verbergen dat hun stem men niet geselecteerd en nau welijks enigermate geschoold waren. Keuze en uitvoeringsstijl van de vertolkte* composities waren in het algemeen ouderwets, vaak bedenkelijk sentimenteel en soms op wat goedkoop effect be rekend. Jammer. Ks. Ambassadeur Argentinië Den Haag (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwachten van drs. H. Jonker tot Neder lands Ambassadeur in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Ai res. Drs. Jonker was tot dusver ambassadeur in Teheran (Per- zië.) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zowel het bestuur van de Ned. Dagblad Pers (NDP) als van de Ned. Journalisten Vereniging (NVJ) hebben een andere verdeling van de steungelden aan de dag- en nieuwsbladen voorge steld. Zij deden dit voor de vaste commissie voor CRM uit de Twee de Kamer. |>e regering heeft voor de komende twee jaar 30 miljoen gulden ten lehoeve van de steunmaatregelen uitgetrokken. De helft is bestemd voor alle kranten als bijdrage in de papierkosten voor redactionele pagina's en de andere helft is voor de bladen, die hun verlies aan landelijke advertenties als gevolg van de etherreclame onvoldoende kunnen opvangen. De NDP wil dat het gehele bedrag besteed kan worden voor de aan koop van papier, terwijl de NVJ meent, dat het geld juist overwe gend ten goede dient te komen van de dagbladen met verliesgeven de exploitaties. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag De Tweede Kamer leden Lamberts en Roethof (PvdA) handhaven hun stand punt dat artsen niet aan specia le wettelijke voorwaarden voor het verrichten van een abortus moeten worden gebonden. Zij kanten zich tegen twee voor waarden in het regeerakkoord van de vijf regeringspartijen*. aan de beslissing over een abortus dient het advies van een wettelijk erkend team van verscheidene specialisten ten grondslag te liggen. de behandeling dient te worden gemeld bij de regionale inspec teur van de volksgezondheid. Gevreesd wordt dat door de wet telijk voorgeschreven inschake ling van een werkgroep van verscheidene specialisten de procedure te lang wordt en het aantal illegale abortussen daar door wordt vergroot. De Tweede Kamerleden zetten dit standpunt uiteen in het Memorie van Antwoord op hun initiatief wetsvoorstel tot schrapping van de strafbepalingen op zwanger schapsonderbreking. Twee jaar geleden hebben de twee kamer leden dat initiatief-wetsvoorstel ingediend. Ondermeer hebben de artsenorganisaties er hun oordeel over kunnen geven en vorig jaar september is er een openbare hoorzitting aan ge wijd. De door de PvdA voorgestane wetswijzigingen inzake abortus wijken sterk af van de afspraak die de vijf regeringspartijen vo rig jaar juni hebben gemaakt. Op basis van het regeerakkoord zal het wetsontwerp van de re gering inzake de abortuswetge ving nog deze maand bij de Tweede Kamer worden inge diend. De verwachting is dat het ontwerp eind van dit jaar gereed is voor openbare behan deling in de Tweede Kamer. Onaangename aanval TILBURG (K.N.P.) De be schuldiging in het Italiaanse tijdschrift van de jezuieten „Civil- ta Cattolica" dat de katechese- cursus van „Ons Middelbaar On derwijs" (O.M.O.) in Brabant de geloofswaarheden geweld aandoet en oude protestantse ideeën oprakelt heeft de verant woordelijken voor de cursus on aangenaam getroffen. Het O.M.O.-bestuur vraagt zich af welke de beweegredenen voor deze aanval kunnen zijn. Men wijst erop, dat de gehele cursus momenteel les voor les wordt doorgesproken. Grondslagen voor de zeer inten sieve discussies zijn, behalve de ervaringen, die docenten en leer lingen met deze cursus hebben opgedaan, ook de bezwaren van Rome en de vragen van de bis schoppen Bluyssen en Ernst Het O.M.O.-bestuur acht een posi tieve oplossing van de moeilijk heden mogelijk. In elk geval wordt daaraan door deskundi gen en katecheten op uiterst de gelijke manier gewerkt, aldus het bestuur. VOLGENDE WEEK DINSDAG Interpellatie over drugbeleid DEN HAAG (ANP) De Twee de-Kamerleden Voogd (PvdA), De Gaay Fortman (PPR) en mej. Goudsmit (D'66) zullen volgende week dinsdag 13 juni de ministerrs Stuyt van Volks gezondheid. Van Agt van Justi tie en Engels van CRM interpel leren over het drugbeleid in de komende maanden. 63% ?0 Nederlanders wil stopzetting t.v.-reclame (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM 63% van de Ne derlanders is voor stopzetting van reclame-uitzendingen die het NIPO vorige maand onder ruim duizend mensen hield. 30% is tegen stopzetting en 7% heeft geen oordeel. Op de vraag of men stopzetten van de recalme op de televisie ten gunste van de advertenties in de dagbladen een goede re den vond, reageerde 60% van de ondervraagden positief. 35% vond het geen goede reden. Ook werd gevraagd of men voor verhoging van het kijkgeld is als'door stopzetting geen inkom sten meer komen uit tv-recla- me. 68% van de ondervraagden was tegen kijkgeldverhoging. 29% was er voor. Stijgend aantal ldachten over vervuiling Rotterdam (ANP) In januari en februari van dit jaar kwa men er minder klachten binnen bij de Centrale Meld- en Regel- kamer van Rijnmond, maar in maart verdubbelde zich het aantal meldingen van 1.263 tot 2.739. Het totaal aantal meldingen in het eerste kwartaal van 1972 (5.018) geeft, aldus het verslag van de CMRK, een stijging te zien van 18 procent t.o.v. het eerste kwartaal van vorig jaar (4.257). De stijging in maart is het gevolg van de luchtverontreinigingspe riode van 16 tot en met 23 maart, het toegenomen aantal klachten over kattepislucht en enkele incidenten bij bedrijven, die per geval vele klachten op leverden. Het aantal klachten over vliegtuig lawaai nam in het eerste kwartaal af van 507 tot 358. Uit het rapport blijkt, dat de bevol king minder hinder ondervindt van de sportvliegerij. Vrouw vermoord in Ulster BELFAST (Reuter) In Belfast heeft gisteravond een taxichauf feur het lijk van een in het hoofd geschoten vrouw afgele verd bij een politiebureau. De chauffeur vertelde dat hij in de katholieke Shaw's Roadwijk was aangehouden door een groep mannen die het lijk in zijn auto legden en hem zeiden het naar het politiebureau te brengen. Meinhof, die beschouwd wordt als het „brein" van de extre mistische Baader-Meinhofgroep zou zich nu in Denemarken be vinden. Begin deze week circuleerden ge ruchten dat Ulrike Meinhof in Nederland zou zijn. Dit bleek achteraf onjuist. Ulrike's medestander, de gearres teerde Andreas Baader is begin 1972 in Libanon geweest, waar hij vergeefs geprobeerd heeft zijn diensen aan te bieden aan een Palestijnse verzetsorganisa tie. Dit schrijft het onafhankelij ke Libanese blad Al Nahar. Oud-voorzitter CHIO (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De oud-voorzit ter van de CHU-jongerenorgani- satie, de heer Jac. Huijsen te Delft, zal mej. E.A. Haars op- volgcm in de Tweede Kamer. Mej. Haars heeft met ingang van 19 juni voor het Kamerlidmaat schap bedankt, omdat zij lid is geworden van het college van Gedeputeerde Statn van Utrecht. De kandidaatstelling destijds van de heer Huijsen leidde tot een conflict tussen de CHU en haar jongerenorganisa tie, omdat de heer Huijsen op een niet direct verkiesbree plaats op de kandidatenlijst te recht wasge komen. VOOR Z.-Holland: IN BOUW EN HORECA NEEMT VRAAG TOE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vergeleken bij overig Nederland vertoont Zuid-Holland een „matige werk loosheid". Bij v rijwel alle be roepsgroepen is zij gedaald. Op vallende sector is in deze pro vincie vooral de bouw. In de metaalsector e chter blijft de werkloosheid toenemen. In de bouw liep de vraag op naar arbeidskrachten met 22 procent en in de horeca met 10 proce t. De vraag naar jeugdige werk krachten is wat minder dan vo rig jaar. Ruim twee ton voor winnaar in sporltoto Van cttze sportredactie DEN HAAG Tegen het einde van het totoseizeon nummer 49 was de voorlaatste toto heeft weor éón deelnemer oen prijs gewainen van mer dan twee ton. De winnaar, die de enige was met dertien goed voorspel de uitslagen verdient met de premie inbegrepen bruto 214.720,-. Voor de tweede prijs werden 69 kolommen goed ingevuld. Per kolom kijgen de winnaars bruto 1555,90,. De 715 deelnemers, die in aanmerking komen voor de derde pijs ontvangen elk net to 150,-. De cijfers van toto 49 waren: Inleg 1.015.228.-; deel nemers: 415.606,-; prijzenbe- drag: 429.441,44. LONDEN Bij de Britse spoor wegen dreigt een nieuwe chaos, die ditmaal nog completer zal zijn dan de rampzalige situatie die geschapen werd in april en mei. Sit Sidney Greene secreta ris-gone raai vam een van de drie vakbanden, die gisteren op een vegaderlng besloten hun 260.000 leden een verbod van overuren en werl op rustdagen op te leggen, zei onheilspellend: „We weten nu precies wat er ons te doen staat om de spoo wegen volkomen legaal te ver lammen". Deze boze maatregel van de vak bonden, die wonsdag van kracht wordt, is een gevolg van de bot te weigering van de spoorwegdi rectie om de in april overeenge komen loonsverhoging van 12!^ pet toe te kennen vanaf 1 mei. De dirctie zegt, dat ze bij ge brek aan geld deze verhoging slechts kan betalen met terug werkende kracht vanaf 5 juni. De vakbondsleiders blijven bij hun oorspronkelijke eis, omdat ze zich gesterkt voelen door de uitslag van een stemming, opge legd door de regering-Heath. De vakbondsleden stemden met zes tegen een voor nieuwe aktie. Door deze uitslag sloeg de rege ring een bijzonder vreemd fi guur. Zij tracht nu haar presti- e te redden door voet bij stuk te houden en er voortdurend op te hameren, dat de spoorwegar beiders al meer gekregen heb ben dan dat de Britse economie dragen. Er is een nieuwe lening nodig om de ouderwetse spoor- wege te redden van de financië le ondergang, maar de regring maakt geen aanstalten om een helpende hand te bieden. De vrede kan alleen gered wor den door nieuwe ondrhandelin- gen met de vakbonden, die uit- KIGALI (AP) Volgens missio narissen en functlwïarissen va hulporganisaties gaan de door de regering ondersteunde v geldingsacties onverminderd voort op het platteland van Boe roendi. HET AANTAL DODEN ZOU MEER DAN 100.000 bedra gen. Bijna alle slachoffers zijn leden van Hoetoe-stam die de meer derheid van de bevolking van BOEROENDI UITMAAKT. Vol gens de autoriteiten in Boeroen di zijn de 50.000 doden (het offi cieel toegevende cijfer) allen le den van de Toets! stam, de min derheid in het land, die echter de regering vormt. Minder dan 15 procent van de bevolking van vier miljoen zijn leden van de Toetsi stam. Uit betrouwbare bronnen in Rwanda wordt vernomen dat soldaten en partijleden de dor pen 's nachts binnentrekken en alle Hoetoe's die kunnen lezen en schrijven meenemen. Deze worden daarna gedood. Volgens deze bron vinden de ver- geldingsakties niet meer open lijk plaats en is de toestand in de steden vrijwel weer normaal. De vorige week heeft president Kayibanda een beroep gedaan op president Micombero om een einde te maken aan het bloed bad. Volgens de missionarissen is er echter niets veranderd sinds dit beroep een week geleden aan Micombero werd ovrhandigd. eindelijk wel hun zin zullen krij gen. ten nadele van de reizi gers, die niet alleen de steeds terugkerende last van bittere conflict moeten dragen, maar ook het gelag zullen moeten be- BRUSSEL (ANP) Omdat de Fransen inmiddels hun bezwa' ren hebben laten vallen en om dat ook de vier kandidaatlanden er hun instemming mee betuigd hebben kan er per 1 juli van dit jaar nog een nieuwe regeling In gaan die EEG-reizigers toestaat met bepaalde goederen gemak kelijker de grenzen te passeren. De regeling behelst in hoofd zaak dat reizigers voor een waarde van 450 gulden accijns vrij over de grenzen mogen brengen in plaats van (zoals on der de oude regeling) voor 270 gulden. Ook de voorschriften voor het ac cijnsvrij over de grenzen bren gen van bepaalde goederen, zoals sterke drank, tabak, par fum enz. zijn wat verruimd. West-Duitsland (Van onze correspondent) BONN Het ziet er nu naar jaar federale verkiezingen in West-Duitsland zullen worden gehouden. Als mogelijk data worden genoemd 19 of 26 no- vembr en 3 december. Normaal gesproken zou deze regering tot september 1973 aanbliven. De beslissing of de Kamers al dn niet zullen worden ontbonden, moet door bondskanselier Brandt genomen worden. Hij kan op twee manieren zorgen voor vervroegde verkiezingen: of door ontslag te nemen (en het is bljne zeker dat hij dit niet zal doen) of door de Bonds dag te vragen om een vertrou wensvotum. Als hij in het laat ste geval niet het vereiste aan tal stommen krijgt dan kan de bondspresident net parlement binnen21 dagen ontbinden. PLAN DELFTSE STUDENTEN Eilanden voor recreatie in Oostersclilde MIDDELBURG (ANP) twee pas algestudoerde architekten van de Technische Hogeschool in Delft hebben in sumenwer king inet de stedelijke studie groep „Het Zeeuwse Meer" van dezelfde TH oen plan opgesteld voor de aanleg van een recrea tie-eiland van 8 bij 4 klilometer in de monding van de Ooster schelde. Het totale project zou 700 miljoen gulden gaan kosten. Het eiland zou doot twee tunnels - die on der de stormkering zijn gepro jecteerd met Schouwen-Duive- land en Noord-Bevelnad - verbo den moeten worden. He nieuwe eiland zou ingericht moeten worden voor e xclusleve recrea tie, waar sporten zoals zeezei- len, sportvliegen en golf zouden kunnen worden beoefend. Voort zou er een luxueuze bad plaats met boulevard moeten komen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het gebouw van de Tsjechische Handelsmissie aan de Paleisstraat in Den Hag zal worden opgeblzaen, indien op 29 juni geen rouwdag gehou den word! en er normaal ge werkt wordt. Aldus luidt het dreigement vaneen organisatie, die zich „De Witte Brigade" Deze ..organisatie" heeft een brief bezorgd op het kantoor van het ANP in Den Haag. Hierin wordt als reden van de voorgenomen aanslag aange voerd. dat de recente schietpar tij op het vliegveld van Tel Aviv in Israël is uitgevoerd met uit Tsjechoslowakije afkomstige wapens, die zijn geleverd via de handelsafdeling van de ambas sade in den Haag. In de brief wordt tevens gesteld, dat slechts twee man in het ge bouw voor bewaing mogen blij ven. Indien niet aan deze eis wordt voldaan, zal het gebouw op een nader te bepalen tijdstip worden vernietigd, aldus de Wit te Brigade. Bij afwezigheid van de presattaché verklaarde een ambassadelid vanmorgen, da de handehafdeling in geen geval gesloten zou worden en dat men rustig de verdere ontwikkelin gen zou afwachten. De politie is met een onderzoek bezig. ,De Witte Brigade" zou een Jood se militante organisatie zijn, die in februari gedreigd heelt de Dre van Breda te zullen liqui deren als deze zouden worden vrijgelaten. In kringen van wa penhandelaars zegt men. dat fo>- derdaad via de Tjsechische han delsmissie in Den Haag, wapens en explosleven zouden worden geleverd aan Palestijnse com mando's. 1

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9