Statencommissie is tegen Haagse bouw in Wateringen Milieuverklaring wordt herzien op wens van China Verkoop van ♦BANKSTELLEN ♦EETHOEKEN ♦SLAAPKAMERS ♦FAUTEUILS Werkloosheid iets gestegen PRIJS DRINKWATER ZAL FLINK STIJGEN ElO voor de slanke lijn tijdelijk van 129 voor speciaal cassis Koningin bezoek aan de Zaanstreek RAND- KRANT VRIJDAG 9 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) In de maand mei is de werkloosheid iets gestegen. Volgens het maandverslag van het ministe rie van sociale zaken is het aantal werklozen vorige maand met tweeduizend gestegen tot 119.200. Volgens de niet voor het seizoen gecorrigeerde cijfers zouden in mei 8200 mensen minder werkloos zijn geworden. In de eerste vijf maanden van dit jaar liep de werkloosheid snel op in Friesland. Overijssel, Noord- en Zuid-Holland en Zee land, onder invloed van de si tuatie in de metaal, textiel-, en kledingsindustrie, terwijl in di verse bedrijfstakken ook veel ontslagen vielen onder het ad ministratief personeel. In alle provincies, behalve Zee land. daalde de werkloosheid van bouwvakarbeiders. In mei is de werkloosheid van jeugdigen beneden 23 jaar (mannen) gedaald met 1800, (ADVERTENTIE) Op zettelijk woonwagens in brand gestoken ROTTERDAM (ANP) Zeven woonwagenbewoners uit Breda hebben gisteren ovor de Rotter- damse rechtbank toegegeven I dat ze hun woonwagens opzette- I lijk in brand hebben gestoken om op die manier via de bij standswet aan betere wagens te I komen. Tegen de vier mannen eiste de officier van justitie, mr. W. A. de Saint Aulaire, cel straffen van één tot twee maan den. De vrouwen krijgen als het aan hem ligt voorwaardelijke straffen opgelegd. Op 29 februari gingen twee woon wagens en een caravan in i vlammen op. Een paar dagen later brandden nog twee wagens uit. In beide gevallen waren de wagens naast elkaar gezet, had den de mannen voor benzine ge- I zorgd en de vrouw«n het vuur Óntstoken. i Op de zitting uitte de officier kri tiek op het beleid van sociale diensten, dat hij weinig gene- neus noemde en van plaats tot plaais verschillend. Hij zei ech- I tgr ook dat de woonwagenbewo ners niet moeten denken dat I bun praktijken getolereerd wor den. De1 verdedigers beschreven om beurten ,,de trieste omstandig heden waardoor deze woon- i'agenbewoners tot hun daad I Waren gekomen". Dcj rechtbank doet op 22 juni uit- 1 spraak. 550 jongens beneden 19 jaar. De grootste dalingen kwa men voor in het noorden en zui den van het land. Binnen de westelijke provincies is de situatie op de arbeidsmarkt in de drie grote steden relatief wat ongunstiger dan in de om liggende gebieden. Deze situatie wordt nog geaccentueerd door de conjuncturele inzinking van dit moment. De geregistreerde arbeidsreserve, uitgedrukt in procenten van de mannelijke af hankelijke beroepsbevolking, lag eind mei 1972 in alle drie steden hoger dan het landelijk gemid delde van 2.8 procent (Amster dam 3,4 pet., Den Haag 2,9 Rot terdam 2,9), terwijl dit percen tage voor bijna alle overige rayons in Noord- en Zuidholland (Leiden was hoger) tussen 1 en 2 procent lag. De koningin had het af en toe niet makkelijk tijdens haar bezoek aan de Zaan streek, gisteren. In het natuurgebied De Reef wil de zij ondanks wind en regen toch maar liever een rondvaart maken in een boerenplatbodem in- plaats van in een rond vaartboot, en dat kostte een paar natte voeten. Bovendien moesten nog een paar smalle brugge tjes „genomen" worden. Koningin Juliana bezocht ondermeer ook het krui deniersmuseum in de Zaanse Schans, waar zij werd rondgeleid door de heer A. Heijn. Ook de plaats Westzaan stond op het programma. zich na afloop zeer verstoord over de kwestie van de bestuur lijke opzet. ..Over mijn lijk", zo liet hij zich ontvallen. „Zo Wa- (Van een onzer verslaggevers) passen. En dit is een zaak - lange termijn. „Voor Wateringen geen ongunstige afloop van deze verga- Bupgeinee9ter L-angwiwiJer toonde dering", zo reageerde burgemeester drs. F. K. Lange- zich na afloop zeer verstoord meijer van Wateringen op de gehouden vergadering van de Statencommissie Ruimtelijke Ordening inzake de bouw van Haagse woningen in zijn gemeente voor ongeveer 30.000 (nieuwe) inwoners. „Maar en dat vind ik jam mer (maar ik kijk dan wel over mijn gemeentelijke grenzen heen) het woonruimteprobleem van Den Haag is geen stap dichter bij zijn oplossing gekomen". Met de beslissing eerst alternatieven te gaan zoeken en dan een nieuw streekplan voor het Stadsgewest te gaan ont werpen, is een halt toegeroepen om op korte termijn een nieuwe bouwplaats voor de Hagenaars in Wateringen aan te wijzen. Gedeputeerde Staten stond voor ogen om in 1973 de eerste aanzet daarvoor te geven. teringen een nieuwe bouwplaats wordt, zal de gemeente Waterin gen - evenals Zoeter meer - zelf de bestuurlijke kracht opbren gen. Aan een aparte buirencom- missie - hoe vaag ook bedoeld - hebben we dan geen behoefte". Twee hoofdelementen speelden gisteren tijdens de druk bezoch te openbare comtmiiss ievengade- ring een grote rol. Ten eerste: de grote economische nadelen en het kapitaalverlies voor het DEN HAAG (ANP) De directeur van het Keuringsinstituut voor Waterleidingartike- len K1WA N.V., ir. G. Wijnstra, verfoacht dat over vijf of zes jaar de landelijke water- prijs, die nu gemid deld 65 cent per kubie ke meter is, gestegen zal zijn tot een gulden per kubieke meter. Dit omdat de waterleiding bedrijven steeds nieu were apparatuur moe ten aanwenden om het vuiler wordende opper vlaktewater te zuive- In 1950 bedroeg het wa tergebruik 300 miljoen kubieke meter. Thans is het jaarlijks ge bruik 900 miljoen ku bieke meter, waarvan 500 voor huishoudelijk gebruik. Daarnaast voorziet een deel van de industrie zichzelf met water: 500 miljoen kubieke meter per jaar. Ver wacht wordt dat in het jaar 2000 de waterlei dingbedrijven hun pro- duktie verdrie- of ver viervoudigd zullen heb ben. Het KIWA neemt thans proeven met het zg. hyperfiltratiesy- steem, dat tien jaar geleden werd ontwik keld voor het ontzou- ten van water. Het KIWA onderzoekt of dit proces ook als al gemene zuiverings techniek kan worden toegepast op opper vlaktewater. zoals het Rijnwater. De tot nu toe verkregen resultaten zijn veelbe lovend. Ook de techni sche toepasbaarheid Ook met de fluoridering van drinkwater houdt het KIWA zich bezig. Fluoridering wordt door de minister toe gestaan als de water leidingbedrijven er voor zorgen, dat ook ongefluorideerd water verkrijgbaar blijft. De wijze waarop is niet geregeld. Ontworpen huishoudfilters om het water te ontfluorideren zijn onderzocht, maar het KIWA is daar niet erg enthousiast over. STOCKHOLM (AP) - De milieu, conferentie van de Verenigde Naties in Stockholm heeft gister avond een voorstel van China aanvaard waarin gevraagd werd de slotverklaring van de confe rentie te herzien. De verklaring is door ruim twintig landen in twee jaar tijd opgesteld. De Chi nese delegatieleider Tang Ke pleitte voor meer tijd om hel do cument te bestuderen, omdat het merendeel van de landen er niet bij betrokken is geweest. Er wordt nu een studiecommissie ingesteld waarin alle 113 deelne mende landen zitting hebben. Bezorgd vraagt men zich in Stock holm nu af, of deze herziening wel kan geschieden binnen de voor de conferentie geplande tijd. Ook in het komende week einde zal druk overleg gevoerd worden. Drie werkgroepen zijn intussen bezig de laatste hand te leggen aan de honderdtwintig aanbevelingen, die de kern vor men van het „actieplan" dat het- menselijk milieu moet redden. Als eind volgende week geen overeenkomst wordt bereikt over de ontwerpverklaring, zou het op stemmen aankomen, waardoor de uiteindelijke waarde van de verklaring wordt aangetast. Een van de sprekers was gisteren Robert McNamara, president van de wereldbank. Hij schilder de de troosteloze situatie van de ontwikkelingslanden. ,,Er zijn nu honderd miljoen analfabeten meer dan twintig jaar geleden. Ruw geschat is één op de vijf arbeiders werkloos. Kindersterf te is er vier maal zo hoog als in rijke landen. In sommige landen is er één dokter op 50.000 men sen; in de Verenigde Staten één op 700". De rijke landen kunnen hi-t zich veroorloven, aldus Mc Namara, om de stijgende kosten voor de bescherming van het milieu te combineren met een groter bedrag voor ontwikke lingshulp. Dr. S. Mansholt. voorzitter van de Europese commissie, zei dat vrijblijvende afspraken weinig uithalen. „Dat is het dilemma van de V.N. Daarom is een supra nationaal orgaan noodza kelijk dat bevoegdheden heeft". Hij meende dat de rol van we tenschapsmensen en technici niet overschat moet worden. „Er moeten politieke beslissingen ge nomen worden". De conferentie heeft een Neder lands amendement aanvaard, waarin wordt voorgesteld een in ternationaal register samen te stellen waarin producenten en gebruikers van giftige chemische stoffen beschreven staan. Het voorstel werd met ruime meer derheid aangenomen, hoewel de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië tegen stemden. Prins Bernhard heeft vandaag op de milieuconferentie aandacht gevraagd voor de bedreigde die ren creld. „Wij zijn verantwoor dt! jk voor alie leven op aarde, niet alleen vanwege de morele verplichting om andere vormen van leven te beschermen, maar omdat nu het voortbestaan van de mensheid op het spel staat". Dc secretaris-generaal van de con ferentie, Maurice Strong, bezocht woensdag de jongeren die in een tentendorp wonen en naar Stock holm zijn gekomen uit belang stelling voor de conferentie en bezorgdheid voor het milieu. Terwijl in de hoofdstad geijverd wordt' voor een schone wereld, trekken boeren in Zuid-Zweden ten strijde tegen coloradokevers en eisen het op grote schaal ge bruiken van ddt. Westland (de Westlandse tuin bouw en de exploitatie van de veilingen) en ten tweede: de on bekendheid of elders in de di recte omgeving van Den Haag geen andere (en betere) moge lijkheden zijn voor de „over loop" van Den Haag. Kritiek uitte men, dat vooraf met be trokkenen hoegenaamd geen kontakten gelegd waren. De gedeputeerden wezen er wel op, dat zij geconfronteerd wor den met de grote Haagse wo ningnood. Dit heeft geleid tot een studie en men is in Wate ringen terecht gekomen. Als in Wateringen gebouwd zou moe ten worden, dan maar op korte termijn, zo was de mening van de G.S.-hcren. Want tie •van de Haagse agglomeratie moet spoedig cpgelost worden. De heer J. L. Bax wees erop, da. er grote onrust ontstaan is, de PPD-nota is Haags georiën teerd, en in alle Westlandse ge meenten heerst ook nog een kwantitatieve woningnood. Hij stelde, dat het einde van de tuinbouw in het Westland inge luid zou worden. Ook de pene tratie van Rotterdam in hel Westland werd door hem gesig naleerd. Mevrouw W. Hartemink vroeg naar de organisatorische opzet j bij de uitvoering. Zij kon niet accoord gaan met de voorge stelde procedure en de heer P. i G. J. Bakker stelde een groot I aantal kritische vragen over het i openbaar vervoer, de infra- 1 structuur en kapitaalsvernieti ging. Is hot wel aantrekkelijk, zu vroeg hij, om Den Haag mid dels Wateringen te gaan vast koppelen aan Rotterdam? Hij wilde ock weten of Wateringen wel voldoende bestuurskracht zou kunnen opbrengen. De heer S. J. van den Bergh vroeg of de ramp voor Wateringen en het Westland nog afgewimpeld kan worden. Ir. N. Buijsert (gedeputeerde) be nadrukte, dat nog niets vast staat. Alles moet nog uitgezocht worden en aan alle belangen moet aandacht besteed worden. Ook de structuurcommissie van de 7 Westlandse gemeenten en de meningen van de bevolking zullen een rol spelen. Er is nog niets te zeggen van de bestuur lijke opzet. Goede afspraken zullen gemaakt moeten worden met da gemeenten en de institu tionele beleggers. Rond de jaar wisseling zouden G.S. graag een uitspraak van de Staiten hebben. De commissie wilde alleen ak koord gaan met een streekplan Haags stadsgewest en niet met een a.zonderlijk plan voor Wa teringen, dat daarin zou kunnen Corry Konings heeft gisteren afscheid genomen van haar Rekels. Tekstschrijver Pierre Kartner overhandigde Corry daarbij nog een platinaplaat voor de verkoop van 100.000 exemplaren van de lang speelplaat „Corry en de Rekels III" Zomertje Waarschi/nliik doet zich dit jaar weer het fenomeen voor van de zogenaamde „zomer nacht". dat is een tijdsbe stek tussen zonsondergang en zonsopgang, waarbinnen de zomer valt. Deze maand ech ter moet men er volgens ons niet meer op rekenen, al zal ,,de mofenaar in het midden van het land" samen met andere weerprofeten wel een slag om de arm houden. Wij houden het er op dat het na vannacht twaalf uur tot 1 Juli nog ongeveer 500 uur zal re genen. Pas daarna komt het tot enige neerslag. Goed van Toon Na het verwerken van de wan klanken in Hadimassa en Fred Haché waren wc zon- dagavond blij tc constateren. dat Bussum eindelijk weer g de goede Toon had getroffen. Cupbrieven Ondanks de berichtgeving van onze sportieve collega's is enige lezers alles nog niet helemaal duidelijk na A lax - Inter. We reageren beknopt op hun brieven. MV. te L.: De Europacup is zo groot omdat er zoveel illusies in moeten. J. M. te D Ik weet niet of er een deksel op de cup rit. Wellicht zal Ajax het merken alp de Amsterdam mers het onderste uit de fean willen hebben. O.H. te W.: Ja hoor. Uw moeder heeft gelijk: de Europacup is voor Ajax. Die gulden, waar U om gewed heeft, bent U kwijt. Goedkoop In de politiek wordt nergens, anders meer over gesproken dan over het goedkoper ma- teen van het leven in Neder land. De politieke levens die nen daarbij als voorbeeld: er zlfn er reeds enkele, waar-' voor men in bepaalde, krin gen al geen cent meer wil geven. Ondeugend liedeke Ofschoon de tijden er niet naar zlfn - al hebben we net de eerste volle weeek van funl achter de rug - willen wij dc lezer niet de originele versie onthouden - zij het met enige schroom - van een oud voltes- liedje, dat we deze week toe- vaflig teRenfewamen. „Er ginch een paterken langs den kant. hey. 't was in den mey. En niemand vatte hem by de hant, de pater ginck voorhey. Ach, hadden wl hem toch ge vat, dan hadden wl er v een ge- Op de koffie Sinds 1 juni kunnen we 's avonds luisteren naar da uit zendingen van Radio Portu gal met speciale program ma's voor Nederland in da Nederlandse taal-En de An- golakoffie waarvan sommi gen een tijdlang balen kre gen. lijkt weer bruin. (ADVERTENTIE) Prof. Speyer neemt ontsla*; O Professor dr. N. Speijer (67), die per 3 januari 1973 ontslag heeft gevraagd als hoogleraar in de sociaal-psychiatrie in Leiden, zal mot ingang van die datum een benoeming aanvaarden als wetenschappelijk adviseur bij de Vereniging dr. Schroeder van der Kolk, een spciaal-psy- chiatrisch en sociaal-pedago gisch instituut in Den Haag. De heer Speijer zal zich voor een periode van tweeëneenhalf jaar als wetenschappelijk medewer ker verbinden aan de vereni ging. Op dit moment ia hij vi- ce-voorzitter van de vereniging. v.a. zaterdag 10 junra.s. 9 uur Uitsluitend in onze filialen Den Haag-Leiden-Rijswijk

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7