ONDERWATERSPORTERS BEUKEN TEGEN BASTION DELTA-PLAN Annette v. d. Meij verrast In de strijd tegen milieu- bedervende dam Tennistalent uit Lisse favoriete OOK Wat u moet weten PAGINA 6 LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 JUNI lïrrr VR DEN HAAG Als je met een wdordenvloed het getij zou kunnen keren, hoefde er in '78 helemaal geen dam in de Oosterschelde te worden gelegd. Tegen die tijd zou het gevoelige zeegat al gedempt zijn met onvoorstelbare hoe veelheden welles en nietes die zich rond de Oosterschelde ophopen. Het blijven woelige baren. Er is niemand, die olie op de golven giet. Biologen en natuurvrienden beuken vooralsnog tevergefs tgen het bastion van de Delta-wet. De afdammers van Rijkswaterstaat houden voor het meren deel het hoofd koel, al wankelt hier en daar een stukje standpunt. De geënquêteerde Zeeuwen hebben een boter- mals oordeel geveld: 70 procent is voor openhouden, 22 procent staat achter de dam en de rest had over het be schermingsaspect geen mening. Misschien zal minister Drees, die laconiek heeft gesteld, dat de Oosterschelde ge woon volgens plan dicht gaat, straks toch rekening moe ten hoden met de activiteiten van de dam-busters. Ook is het pleit nog niet gewonnen in Provinciale Staten van Zee land, die toch in hun geleaeren de meest fanatieke tegen standers van het openhouden (waterschappen en dijkgra ven) hebben. In het koor van „openhouders" zingt de vice-voorzitter van de Nederlandse Onderwatersport- bond (3000 leden in 64 vereni gingen, waarvan er ruim 40 re gelmatig in de Oosterschelde dui ken), de heer H.A. van Vlimme ren, een belangrijke partij mee. Hij ziet nog steeds de zon in het water schijnen: „Ik ben vrij op timistisch over de afloop. Rijkswaterstaat heeft zich de laatste tijd bereid getoond, naar discussies te komen. Dat is van de ivoren toren al een stapje naar beneden. In Zeeland is nu de hoop gevestigd, op septem ber, wanneer de kwestie Ooster schelde bij Provinciale Staten in behandeling komt. Nu al Is uit gelekt, dat sommige gedeputeer den een ander standpunt inne men dan vorig jaar, toen ze zich nog onomwonden achter af sluiting hadden gesteld De hele zaak zou op politiek vlak gunsti ger zijn komen te liggen". Een paar jaar geleden zagen groepjes onderwaterduikers als eersten, dat het zo niet moest, met die afsluiting van de Oos terschelde. Er was toen al een profeet in de biologische hoek, drs. A.C. Drinkwaard, die bij Wemeldinge met oesteronder- zoek bezig was en verontrust raakte over de zekere gevolgen van het aanleggen van een dam. Hij bond de kat de bel aan en kreeg een spreekverbod aan zijn broek. Drs. Drinkwaard zit nu op Texel, waar hij als be kwaam bioloog zich bezig houdt met mosselonderzoek. De strijd was ontbrand in het begin der zestiger jaren en het keerpunt kwam met het Oosterschelde- ccngres in april '67. De heer Van Vlimmeren ziet het standpunt van de Deltadienst van Rijkswaterstaat als volgt: er is een wet, het Deltaplan, die voorziet in een dam; we voeren die wet uit. Punt. We willen wel luisteren naar anderen, maar als jullie met een nader plan komen, beroepen we ons toch op die wet, aldus Rijkswater staat volgens de duikersvoor man. Hoe dan ook: de meest fanatieke openhouders van de Oosterschel de wonen langs de door dijk- en oevervallen bedreigde gronden. Zij zijn bij veiligheid gebaat. ,,Wij willen geeD 1953 meer, we vragen alleen meer bescher ming, zeggen deze goedronde Zeeuwen. „Het mag voor een buitenstaande Hollander vreemd klinken, maar de Zeeuw is erg gezagsbewusi. Hij mag tegen een milieubedervende dam zijn, als een provinciale autoriteit of het geestelijk gezag zegt dat het ding er moet komen, dan houdt ie verder zijn mond en is blin delings volgzaam. Zo was er op Zuid-Beveland een dominee, die ronduit beweerde geen enkele „openhouder" te kennen, of schoon zijn gemeente bijna drie kwart tegen de dam was Kun je nagaan", zegt de heer Van Vlimmeren wat verongelijkt. staande dijken onderhouden zul len moeten worden. Wat de heer Van Vlimmeren te gen staat is, dat men zich in Den Haag verschuilt achter een notie van de Zeeuwse Prov. Sta ten van vorig jaar die pleitte vóór de dam, „maar pas na een grondig onderzoek". Dit is staatkundig volstrekt onjuist om je als landsbestuur te verberger achter een niet goed geïnterpre teerde uitspraak van een onder geschikt bestuursorgaan", is het verwijt van de heer Van Vlimmeren: „men is te bang om de zaak aan te pakken". De Oosterschelde, nog open en vrij, is de inzet van het gevecht tussen milieubesef en heilige koe Verbazing De Nederlandse onderwatersport ging 20 jaar geleden voor het eerst de diepte in, verrukt over de nieuwe wereld die betreden werd. Men dook in de blauwe Middenlandse zee tot iemand op het idee kwam, eens in de Oos terschelde kopje onder te gaan. De verbazing daarop was groot. De rijkdom onder de oppervlakte bleek de stérkste duikersverha- len te overtreffen. De eerste tocht werd een adembenemende belevenis in een mysterieuze groenachtige omgeving, met slik- anemonen, vele soorten wie ren, strijdlustige strandkrabben, krioelende garnaaltjes en een rijkgevarieerde zeeanjelieren- tuin: de kinderkamer van de Noordzee, bakermat van plat vis, tongen en schollen en palin gen, tunnels vol. Om maar niet te epreker. van de haarkwal met meteriange dunne tentakels. „Langs praktische alle dijken is het leven even rijk", getuigt in- derwater vice-president Van Vlimmeren. „Met de Grevelin- gen is het afgelopen sinds de af sluiting. Onze waarnemingen na het leggen van de dam daar waren huiveringwekkend. Grote spcnsoppervlakten zijn geheel verloren gegaan, tussen de ste nen is alles afgestorven door de stagnatie in de zuurstofvoorzie ning: krabben gingen er bij tientallen dood, die bezaaien met de grote hoeveelheden pa ling en platvis thans de bodem van de Grevelingen. rottend, in groten getale. We waren echt niet verbaasd te horen, dat er Salmonella-infectie was gecon stateerd bij mensen die in de Grevelingen hadden gezwom men". Grote slag Deze sterke milieuverarming bete kent niet alleen een gcote slag voor de honderden onderwater sporters: mét de Grevelingen ging ook een unrek natuurgebied verloren, een Hot dat ook de Oosterschelde bedreigt. Nóg houdt de Volkerakdam 't smeri ge rivierwater tegen, maar als die riool eenmaal opengaat (als de Oosterschelde dicht mocht gaan; is het duidelijk dat dui zenden mensen uit de Randstad een kans op gezonde recreatie verliezen temidden van een on gekend brok onderzees natuur schoon. De heer Van Vlimmeren heeft er al eens in eerdere pu blicaties op gewezen: „In zeer veel beschaafde landen maakt men tegenwoordig van degelijke gebieden natuurreservaten. Ne derland weet het geen betere bestemming te geven dan een zinkput voor de Westeuropese industrie. Dat hoeft echt niet. Als die dam er nu zo nodig moet komen, maak er dan enke le zeer grote stormvloedkerin gen in. leg kleine dammen tus sen Zuid-Beveland en Tholen en tussen Schouwen-Duiveland en Tholen. Laat de Volkeraksluizen dicht en we houden een levende en veilige Ooste'-schelde." Kerkhof Duikers zoals Van Vlimmeren kennen elk stukje dijk onder wa ter. Ze weten als geen ander hpe rijk het boven en tussen het slik is. „Op vele plaatsen ter wereld hebben we gedoken, we hebben recht tot oordelen: wat je hier aantreft vindt zijns gelij ke in Europa niet. Dat heeft twintig jaar duikerservaring ons geleerd We weten ook, dat de Grevelingen een kerkhof is ge worden. Zelfs de paling, door gaans niet kapot te krijgen, is er ten cnder gegaan: 90 procent van het leven is er verdwenen". Niets doen aan de Oosterschelde kan natuurlijk niet. Een waters noodramp mag nooit meer plaatsvinden. ..Je hoort wei eens, dat in 1953 de dijken ern stig waren verwaarloosd door do waterschapppen, maar zég dat niet. anders ben je een gro te beef", weet Van Vlimmeren. Er zijn alternatieven: een dam, met daarachter een stilstaand zcutreservoir, een compartiment voer de scheepvaart en een zoetwatergedeelte. Weinig aan trekkelijk voor biologen .Prof. Korringa. directeur van het Rijksinstituut vcor Visserij On derzoek en thans monddood ge maakt door „Den Haag", ka rakteriseerde deze verdeling met „het lijk in drie stukken Verhoging dijken De heer Van Vlimmeren en vele anderen noemen dat „een ge zonde oplossing" en uitgerekend aanzienlijk goedkoper, omdat het honderen miljoenen scheelt. Rijkswaterstaat wimpelde de gedachte af met „dat is niks, het scheelt maar 40 miljoen". De dam is een fractie veiliger, maar een overstromingsramp bij verhoogde dijken is uitgeslo ten. De enige schade die bij dijk verhoging optreedt is binnen dijks in het natuurgebied, waar wel wat gammele oude huisjes zullen moeten verdwijnen. Voor het derde alternatief zorgde on langs een werkgroep van Delft- se, Utrechtse en Wageringse studenten, die met hun plan „Zeeuws Meer?" kwamen. De Delta-wet zou volgens hen nage noeg gered zijn als het grootste gedeelte van de Oosterschelde open werd gehouden door het bouwen van een stormvloedke ring. In noodgevallen slechts zou die dan dicht te hoeven klappen. Van Vlimmeren zegt: dat kost drie en een half miljard meer dan afsluiting zonder meer; ir. Ferguson van Rijks waterstaat schat de meerkos ten op een half miljard. Rijks waterstaat heeft weinig zin, op dit laatste plan het hoofd te bre ken: „een aardig afstudeerplan, maar méér ook niet", vindt Onderwatervorser Van Vlimme ren, die de eventueel toekomsti ge dam een geweldig kwaad hart toedraagt en zich al een paar jaar lang in woord en geschrift ertegen verzet (o.a. met een ei gen enquête, een materie die hem als marketingman in 't da gelijks leven goed ligt), acht on der de huidige economische om standigheden verhoging van de dijken het verstandigst: „tien jaar lang zou een arsenaal van arbeidskrachten hiervoor nodig zijn". „Wij, duikers in de strijd, zijn sterk verdacht. Die verdedigen hun duikwatertje. denkt men al gauw. Dat is onwaar. De mees- te zijn al of worden grote na tuurvrienden en daarom nemen duikers vaak initiatieven tot bescherming van natuurreserva ten onder water. De natuur moet worden behouden. Heel gewoon. In de zomeravonden zitten wij vaak elk weekeinde met zc'n 600 man rond het Oos- terscheldebekken. Rond Pinkste ren waren het er ruim 1000. Echt niet allemaal dure jon gens: de arts duikt met de lagere kantoorbediende. Er geldt maar één rang: dat is je brevet, le, 2« of 3e. Dt weet je wat je aan zo'n vent hebt en de rest doet er niet toe". De heer Van Vlimmeren richtte jaren geleden de biologische werkgroep binnen zijn bond op die nog steeds werkzaam is. Men pleegde een kwalitatief en kwantitatief onderzoek in de Grevelingen vóór de afsluiting. De Onderwatersportbond, waar van de Haagse club 380 leden telt (de grootste duikersconcen tratie in Europa) heeft minister Dreeg, uitgenodigd in de Greve lingen en Oosterschelde een (duik)kijkje te komen nemen De bewindsman had daar geen tijd voor: de afsluiting ging tóch door. Minister Stuyt van Volksgezondheid toonde zich be reidwilliger en binnenkort komt zij zich terplaatse op de hoogte stellen van de feiten. Ook hier akkorderen Verkeer en Volksge zondheid niet optimaal. Als de Oosterschelde dicht gaat en zoet wordt blijven eer hooguit een paar forelletjes over. Een hele rijkdom verdwijnt, volgens de tengenstanders van de kunst matige doodmaker. Wat resteert zijn een beperkte fauna en flora en veel rottingsverschijnselen. Daarom prefereren waterlief hebbers en vissers „levend" ge tijwater boven het stilstaand bruine water van een Zeeuws Meer. „Op het moment hebben wij de wind mee en dat is het groeiend milieubesef als bond genoot van natuur en volksge zondheid. Wat we tegen heb ben", beseffen Van Vlimmeren c.s., ,is de tijd. Het is een race tussen dat milieubesef van Rijkswaterstaat met zijn presti- gezaak. zijn spectaculaire werk. Het milieu is een nieuwe proble matiek, de Delta-wet een onver zettelijke heilige koe. Erg onbe grijpelijk, voor een hoop men sen". TON PIETERS Examens ■Vassenaar Aan het Rijnlands Ly ceum zijn geslaagd voor het diplo ma mms: Lyda Bier. Carol Boen der. Brlgltta Boot. Lla Bruljn. Hielkje ten Cate, Barbara Delters. Trudle van Dingstee. Annelien van Duinen. Monica Kromm. HcMène-An- ne Germ. Marlice Hymans. Karlna van de Polder. Els van Schalk, Jac queline Smid, Saskla Bernlcke. Lin da Brouwers, Minnie Dubourcq, An neke Kloosterboer. Helen Muller, Evelien Oonk. Coby Parlevllet. Franclen Posthumus Mey.les, Méla- nle Qulntus, Elisabeth van Schelle. Willemijn Slotboom, Elisabeth van der Ven. Lornine Verkalk, Ursula Wolterbeek, Anita van Wordragen. loosdoeners •e waterschappen zijn in zijn ogen nogal boosdoeners, trou wens de dijkgraven ook wel. Als eenmaal de dam er ligt zijn deze instanties van de verant woordelijkheid af. Dat is goed koper. Ze willen liever niet be koper. Ze willen liever niet be- kilometer verstevigde dijken. Mogelijk vergeten ze daarbij, dat ook bij afsluiting de be LEIDEN Hetgeen elke wed strijdleiding het meest vreest, gebeurde woensdag want er kon wegens de regen geen enkele partij doorgang vinden. Gisteren was het weer gelukkig beter, hoewel er veel wind stond. Bij de sterkste dames viel er een verrassing te noteren. Eigenlijk was het misschien toch ook weer niet zo'n grote verrassing, omdat vele „insiders" wel we ten dat Annette v. d. Meij zeer sterk speelt. Het jeugdige ten- nis-talenten uit Lisse won maar liefst met 6—1; 6—1 van Amie lies Koole. Voorts won Milou Penseel geheel volgens verwachting met twee meal 63 van mevr. E. Huur man. De beide geplaatste spelers uit Noordwijk. Koggink en Blommendaal, hebben hard moeten stijden om hun plaat sing waar te maken. Kogging speeide zich tegen Ton Creigh- ton moeizaam met 6—2; 11—9 in de kwartfinale. Blommendaal had het in de eerste set zeker niet makke.;jk tegen de met een veel betere backhand dan vroe ger opererende Har Meijer. In le tweede set pas kon Blom mendaal zijn slag slaan en Har Meijer voldoende onder druk zetten, waardoor het nu snel be keken was: 12—10; 61. De derde Noordwijker, die aan bot kwam was G. Pasma. Hij won in 'n regelmatige gespeelde par tij met 64, 7—5 van Ad v. d. Berg. Jan Theunissen versloeg in één van beide kanten niet vlekke'oos gespee 'e partij Har Mulder met 6—3: 62. De laat ste heren B partij was die waar in Hens Keiirer met 62; 62 over Rob Bockweg zegev;erde. olanda Wassink zorgde gisteren \oor twee verrassingen door in haar single de geplaatste mevr. Heeze te kloppen en in het, dub bel samen met Sandra Royaards de als tweede ge plaatste combinatie Josien Tee uw en Caty Brooshoofd met 64: 60 te verslaan. In het HE C beven ai'e geplaatste spelers in zicht. Paul Theunis sen won met iets meer moeite dan hij verwacht had van L. Christoffels met 63; 63 Har ry Vtrdegaa! verslikte zich bij na m Jos Gerrese, maar kon nog net op tijd de bakens ver zetten en won met 2—6; 63; 6—3. Vierde geplaatste Aad de Wit repte zich snel naar de vol gende ronde via een zege met 63: 62 op Leon Haase. Bub v. d. Zee meest meer moeite doen om zich te handhaven. Hij won met 61; 5—7; 6^—4 van Ploos van Amstel. De speler met de gekste service van het toernooi, Leon Backman, pakte in korte tijd J. Rodenburg met 6—3, 6—1. Riny Maas en Erry Sanders, de mannen van de wedstrijdleiding, gaven de he ren v. Aelst en Nuis in de eer ste set nog hoop op de overwin ning, maar gingen naar gelang de partij vorderde steeds beter spelen en wonnen verdiend met 26; 6—2; 6—1. In het damesenkel C speelde Ine ke v. d. Meer een uitstekende wedstrijd tegen mej. G. v. Gijn. Geheel volgens verwachting be haalde de als tweede geplaatste speelster een plaats in de vol gende ronde met de cijfers 6 2; 64. Lisselot v. d. Bijl uit Voorschoten kon weer snel van de ban afstappen, want mej. A. Snellenburg was geen partij voor haar: 61; 61. De oudste van de drie zusjes Mulder, Maya Mulder, won na een lichte I inzinking in de tweede set met J 6—2; 16; 6—4 van Marjoltjn Vanavond worden o.a. drie partij en ir. het herener-kel B ge- 1 speeld. Rond 18.00 uur moeter. de heren Madera, Koggink en Pasma op het grasveld verschij nen om te spelen tegen resp. Kallenberg, Rob Keijzer en Hans Keijzer. r HOCGMADE Het bestuur van MMO heeft vrijwilligers opgeroepen om aanstaande zaterdag werkjes op te knap pen op de terreinen en mee te helpen aan de sloop van de huidige kleed- en kantine- ruimte, in verband met het verkrijgen van de vergun ning voor de nieuwbouw. HOOGMADE De oud-pa pieractie van MMO heeft een aardig succes tot nu toe. Al enkele duizenden guldens zijn ten goede gekomen aan het jeugdwerk van de voet balclub. Men heeft echter nog problemen met het ver voer bij de inzameling. In verband daarmee zal men niet meer elke veertien da gen, maar voortaan een maal per maand op de eer ste zaterdag het oud papier komen ophalen. De verwach ting is dat iedereen hieraan zal meewerken. De inzame ling voor juni zal morgen plaats hebben. HOOGMADE In de week van 12 tot en met 19 augus tus houdt het zonnebloemco mité een huis-aan-huis-collec- te. De opbrengst is voor de vacantie- en ontspanningsda- gen, boottochten e.d. van chronisch zieken en gehandi- LEIDEN Morgen zullen de Cord's Folks een eucha ristieviering ter gelegenheid van een 25-jarig huwelijks feest verzorgen in de Jozef kerk aan de Herensingel, aanvang 19 uur. Als thema is gekozen: „Lief en leed ge deeld". Celebrant is pater C. Fischer. ROELOFARENDSVEEN Tijdens de laatste seizoenbij eenkomst van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Alkemade, sprak mej. H. A. Boersma uit Leiden (Stich ting huishoudelijke voorlich ting ten plattelande) over champignons, paprika's en aubergines. Aan de hand van dia's kon men zien hoe ze geteeld worden. Verder kreeg men een aantal aardi ge receptenideeën opgediend. Aan het slot van de avond werden enkele prijsjes ver loot. O NOORDWIJK De heer M. P. Passchier slaagde te Amsterdam voor het docto raal examen sociale geogra fie met de aantekening „cum laude" (met lof). NOORDWIJK Het optre den van het Amerikaanse Highschoolkoor uit Daven port aanstaande zaterdag gaat niet door. Het koor blijkt niet tijdig genoeg aan wezig te kunnen zijn. Op 24 juni wordt de komst ver wacht van het Huntington High School Choir, eveneens een studentenkoor uit Ameri ka. Dit koor zal, als het komt, optreden in de oude kapel aan de Hoofdstraat, aanvang 20 uur. NOORDWIJK Volgende week houdt de EHBO-briga- de Noordwijk een huis-aan- huis-collecte. De brigade ver richt veel goed werk in stilte en geheel gratis. De op brengst is ondermeer be stemd voor de uitbreiding van het aantal verbandpos- ten in de gemeente, waarvan er reeds twaalf zijn. ZOETER WOUD E De uit slag van de KPJ-viswedstrijd in de Zuidbuurtsevaart was als volgt: 1. Greet van der Salm; 2. Siaak de Jong: 3. José van Velsen. De vangst was matig, want de 40 deel nemers brachten in totaal slechts 348 cm vis op het ZOETERWOUDE De hervormde jeugdraad hield een fietstocht over 70 km. met Bodegraven als begin- en eindpunt. De route, die door de familie Minnaard was uitgestippeld, bracht de deelnemers onder meer door het Reewijkse plassengebied. De uitslag van de fietstocht was: 1. Mevr. Leune - mevr. Van de Berg -Vonk; 2. Frans Hulsbos - Aad Kramers; 3. heer en mevr. Hulsbos-Van Kampen. ZOETERWOUDE Zon dagmiddag bestaat tussen 3 en 4 de gelegenheid de nieu we openbare basis- en kleu terschool aan de Westeindse- weg te bezichtigen. ZOETERWOUDE De heer J. Hulsbos, ambtenaar ter secretarie, slaagde in Den Haag voor de acte G.A. 1. LEIDSCHENDAM Meer dan 200 minder-validen heb ben gisteren een heerlijke boottocht gemaakt naar de Braassemermeer in twee Avifauna boten. De zusters van het Wit-Gele en Groene Kruis en dames van de col- lonne-leden zorgden voor de bootreizigers. Toen ze weer aan de Delftsekade aanmeer den stonden automobilisten klaar om ze naar huis te rij- LEIDSCHENDAM Maan dag vaart v.a. Leiden de Henry Durant" uit voor een tocht van een week. Aan boord bevinden zich dan vijf Leidschendammers. In juli en augustus gaan nog 18 minder-validen uit Leid- schendam mee voor een tocht op de Henry Dunant". Eventuele giften zijn welkom op giro 372.153 van het Rode Kruis Leidschendam.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6