1 KIK exposeert resultaten van een goed jaar Zuiverings problemen in '80 opgelost Zonder mentaliteits verandering geen oplossing problemen KIK-werkgroepen Katwijker gooide molotov-cocktail Mr, F, Andriessen op Leids appèl van KVP LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het ongewone van KIK is de gro te vrijheid voor de deelnemers om, na een eerste kennismaking met de verschillende mogelijk heden, zoveel mogelijk zelf aan de slag te gaan. De begeleiders zijn niet meer dan stimulerende raadgevers. Binnen KIK kan men van werkgroep naar werk groep switchen. Individualisten kunnen er terecht, groepswer- kers ook. Het heeft bovendien alle mogelijkheden om met deelnemers van verschillende werkgroepen te bouwen aan een groot project. Niet alleen je ex pressiviteit wordt ontplooid, ook je sociale contacten. Een - vol gens sommigen té - ideale opzet. Wat kwam hiervan in de prak tijk gerecht? Kees: ,,Ik heb de indruk dat het een goed jaar is geweest. Een enorm winstpunt is de aanzien lijke vermeerdering van het contact tussen de leden van de werkgroepen, maar vooral tus sen de docenten. We hopen dat volgend seizoen verder uit te diepen." Liesbeth: ,,We hebben een enor me hoop ervaring opgedaan. We weten nu waar we volgend jaar de accenten moeten leggen. Of het volgens de plannen is ge gaan? Dat is niet belangrijk. Wij hebben de deelnemers een grondpatroon gegeven, dat heb ben ze zelf ingevuld." Kees„Onze verwachtingen waren misschien wat anders, maar daar gaat het niet om. De deelnemers wijzen zelf de weg. Kijk, ik heb een erg impulsief karakter, wil alles erg vlug. Maar ik heb nu ingezien dat mijn hatsekidee-boem-pats-me- thode niet zo pakt. Misschien dat we over een jaar of drie, vier bereiken, wat we ons vori ge jaar voorgesteld hadden. Die vrijheid is erg moeilijk geble ken voor veel mensen. Ook het switchen en samenwerken. Voor de meesten was dit jaar een kennismaking. Zij hebben kun nen zien wat KIK inhoudt. Vol gend jaar kunnen ze daar op verder werken." Volgend seizoen gaat er organisa torisch het een en ander veran deren. Inschrijfgeld (een tien tje) vervalt. Terwijl je minder geeft krijg je meer, namelijk het maandblad van K. O. Elke KIKkker blijft daardoor op de hoogte van alle activiteiten. De duur van de avond wordt met een half uur verlengd (totaal tweeëneenhalf uur). Het voor deel is, dat je niet op hoeft te houden als je net lekker warm bent gedraaid. De KIK-werkgroepen tellen 25 avonden van oktober tot mei, met uitzondering van de vacan- ties. Er zijn ook een aantal kor tere werkgroepen, die meer het idee van een cursus hebben en soms ook op andere plaatsen in Leiden worden gehouden. Een Samen bezig zijn en ontdekken welke creatieve mogelijkheden je hebt in de kapel" van K. en O. aan de Oude Vest voorbeeldje: algemene muzikale vorming heeft plaats in de mu ziekschool. Dat is een nieuwig- heidje, tot stand gekomen in sa menwerking met de mensen van de muziekschool. KIK breidt zich dus nog steeds uit. Liesbeth: ..We hebben een heel verlanglijstje. Aan sommige dingen werken we nog, maar we krijgen het wel voor el kaar." Op de vrije woensdag middag geeft KIK ook ruimte aan de kinderen. Kees: Met de kinderen proberen we telkens een programmaatje af te werken. De week ertussen is wel lang. maar we hebben toch wel leuke dingen gedaan. Bijvoorbeeld met poppen. De eerste week maakten ze een marionet van crèpe-papier en speelden er een spel mee. De keer daarop maakten ze kleding en voerden zelfbedachte toneel stukjes op. Daarna een handpop en als afsluiting hebben ze in het volkenkundig museum met Wajangpoppen mogen spelen. Volgend seizoen willen we dat nog wat meer programmeren, het avontuurlijke moet er een Liesbeth Ouwehand, noch Kees Buurman kunnen precies vertel len wat KIK is. Dat moet je zien en ervaren. Op 14 juni krijgt men daarvoor alle gele genheid. Er is een tentoonstel ling van creatieve werkstukken van de deelnemers van het af gelopen seizoen. Er staat ook een poppenkast waar men zelf kan spelen. Een schimmenspel wordt opgevoerd en met tussen pozen draait een kleurenfilm over KIK, gemaakt door de filmwerkgroep. Alle technieken worden gedemonstreerd (email leren, potten draaien, half edel stenen zetten, weven, noem maar op) en kunnen worden uit geprobeerd. Voor de kinderen is er een specia le uitleefhoek. Deelnemers, be geleiders, organisatoren en Kees Buurman zorgen voor KIK. de kick moet vanzelf ko- Weven - schilderen - tekenen - grafische technieken - hakken in steen en hout - boetseren - potten bakken - wandkleden maken - eigen kleding maken - naaldkunst - emailleren - lassen - solderen - filmen fotografie dramatische expressie - algemene muziek leer - yoga musisch laboratorium stemvorming - poppenkast en spel - bloemslerkunst - schoonheidsverzorging - handenarbeid zetten en slijpen van halfedelstenen (panto)mime. Informatie en opgave: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 3, K. en O., Oude Vest 45, tel. 31841 ook op 14 juni van half drie tot vijf uur en van half zeven tot tien uur. OEGCTIEEST Begin volgend jaar hoopt men uitvoering te ge ven aan het plan bij Katwijk een waterzuiveringsinstallatie te gaan bouwen. Katwijk, Oegst- geest. Rijnsburg en de Leidse Universiteitswijk zullen daarin participeren. In Rijnland zijn er thans een 30-tal zuiveringsinstal- lat'es, waarvan sommige bij fa brieken, in bedrijf. Dit betekent dat 50 h 60% van het afvalwater uit rioleringen etc. een zuive ringsinstallatie passeert. Het hoogheemraadschap Rijnland koestert echter plannen om rond 1980 het probleem van zui vering praktisch onder de knie te hebben, maar dit vergt de komende 8 jaar nog een investe ring van rond 200 miljoen gul- Het bouwen van grote zuiverings installaties betekent dat men de ,-iaK, door toepassing van nieu we en wellicht volkomen andere systemen van zuivering van riool- en afvalwater. Problema tisch is thans nog de afbraak van fosfaten maar met betrek king hiertoe is een diepgaande studie aan de gang. Deze en an dere belangrijke punten werden gisteravond tijdens een bijeen komst van de werkgroep milieu beheer te Oegstgeest in hotel- restaurant „He: Witte Huis" door Ir. H. A. Meyer, hoofd-af- deling chemie en technologie van het Hoogheemraadschap Rijnland, uitvoerig belicht. Hij KATWIJK Een 23-jarige grond werker heeft voor zijn agag- gressleve daden in een dronken bui 100 gulden boete en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met oen proeftijd van 2 jaar en toezicht van het buroau voor alcoholisme gekre gen. Omdat hij het niet kon verkrop pen dat zijn bijzondere attenties Vergeten te betalen VOORSCHOTEN Een 21-jarige vrouwelijke kantoorbediende uit Voorschoten betaalde de siga retten, chocolade en stroopwa fels, die zij uit de zelfbedie ningswinkel in haar woonplaats had meegenomen nogal duur. De Haagse politierechter vonniste namelijk een boete van 150 gul den. De verdachte vond het he lemaal nogal overdreven. ,,Is het nou zo erg. Ik heb er echt niet om gedacht te betalen". En dat klonk wel wat onwaarschijnlijk. gaf een overzicht van de taak van het Hoogheemraadschap van eeuwen her: de waterhuis houding zoals het op orde hou den van het waterpeil in de pol ders door bemaling en de ver versing d.m.v. doorstroming van het water, hetgeen ge schiedde bij de inlaat te Gouda en het bemalen te Katwijk aan Zee. Aan de bestrijding van het verziltingsprobleem wordt naar stig gewerkt hetgeen o.m. zal moeten geschieden door de aan leg van twee kanalen met aan sluiting op 't Amsterdam-Rijnka naal. De toename van het chlo ride (zout)-gehalte wordt op de eerste plaats toegeschreven aan de industrieën (Duitsland- Frankrijk). De heer Meyer, welke z'n inleiding toelichtte met dia's, toonde hoe het zout gehalte van de Rijn in 1880 nog maar 10 milligram per liter en thans 350 milligram bedraagt. Voor kwekersbedrijven ligt de grens bij 300 milligram. Hij toonde- een aantal breekpunten van waterverontreiniging. Een kleine patat-chipsfabriek kan het water evenveel verontreini gen met afvalstoffen als een plaats van 40-50.000 inwoners. Uitvoerig werd ingegaan op de werking van zuiveringsinstalla ties en de verwerking van het „slib" dat in Engeland (Shef field) verbrand wordt. Het zuur stofbindende afval in water zal teruggedrongen moeten worden. jegens de leerlingen van de chr. huishoudschool aan de Van Bra- keistraat niet op prijs werden gesteld, had hij na 3 mislukte pogingen wraak genomen op de conciërge van de school door een Molotov-cocktail in zijn wo ning te gooien. Daardoor ont stond een brand die in een scha de van 500 gulden resulteerde. Hiervoor zal de verdachte voor lopig ook nog 500 gulden scha devergoeding moeten betalen. Bedrijven voetballen om titel Hazerswoude HAZERSWOUDE - Met de organi satie van het bedrijfsvoetbal- toernooi, dat op zaterdag 17 juni plaatsvindt in het gemeentelijk sportpark te Hazerswoude-dorp, hebben Initiatiefnemers C. G. M. (Cees) Klerks en G. M. (Wl- nus) Dorsman een primeur. Im mers, in de afgelopen jaren voetbalden de werknemers van de respectievelijke Hnzerswoud- se bedrijven er wel op los in de zomermaanden, strak georganl- soere was er niets en er werd, in tegenstelling tot wat nu staat te gebeuren, niet gevoetbald om het bedrijfsvoeibaikumpioen- schap van Hazerswoude. In totaal twaalf teams betreden op zaterdag 17 juni, tussen 9.00 en 18.00 uur, de grasmatten van het sportpark, voordat burge meester J. ten Heuvelhof de be- drijfsvoctbalcup aan de winnen de ploeg znl uitreiken. Beper- kende bepaling voor de deelne mende ploegen is, dat ze slechts mogen terugvallen op de werk nemers of deelhebbers van de bedrijven. „Gastspelers" zijn niet toegestaan. Mede daarom zullen op de voetboldng enkele cominaties van plaatselijke be drijven van de partij zijn. De kosten, die aan het toernooi zijn verbonden, moeten worden ge dragen door de deelnemende be drijven. De volgende ploegen zullen aan het bedrijfsvoetbaltoernool deel nomen: Poule I: combinatie De Hoop/Schrier/Batelaan; 'A. Kooter; combinatie Dekker /Roelands en van Keste- ren/Hoogeveen; P. v.d. Niet; Nederlandse Coöperatieve Kel ders; gemeentepersoneel Ha zerswoude. Poule 2: Vleeswa- renfabriek Hazerswoude; Faa- son Nederland; Voets; Frans Agenturcnbureau FAB; combi natie De Ruiter/Windhorst/Tim- mermans; De Jong's Machine fabrieken. ZOETE RWOUDE - De KPJ houdt zondag zijn jaar lijkse sportdag, op hot wei- lund van de familie Verstee- gen aan de Zuidbuurtseweg tegenover de oude molen. Op het programma staan onder meer hi.-d!open (100, 200, 400 en 1500 meter), ver- en hoog springen, kogelstoten, touw trekken en hinkstapsprong. Bijzondere nummers waarbij vooral de kijkers aan hun trekken zullen komen, zijn een kruipwedstrijd en een waterwedstrijd op de Aanvang van het program ma 11.30 uur. Van een onzer redacteuren VOORSCHOTEN „De regeren de partijen is het tot dusver bij de bestrijding van de inflatie niet gelukt tot reële resultaten te komen. Toch blijft dit voor de KVP de allergrootste priori teit behouden. De uitlating van minister Nelissen, dat dit kabi net kan opstappen als de infla- tiebestrijding niet lukt, is rede lijk. Den Uyl heeft hierop ge zegd: dat is politieke zelfmoord op klaarlichte dag. Ik geloof niet, dat dit juist is, want ook Den Uyl is niet tot een wezèn- lijk ander beleid in staat dan dor dit kabinet wordt voorge staan. Voorop staat, dat de reë le loonstijging wordt terugge drongen. Als Den Uyl zegt: de KVP kan doodvallen, dan kan ik hem mededelen, dat dit een vrome wens van Den Uyl zal blijven. Ik kan u verzekeren, dat de KVP nog levend genoeg is", aldus mr. F. Andriessen, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer op het Appèl van de Kring Leiden van de KVP, dat gisteravond in De Gouden Leeuw te Voorschoten in het bijzijn van o.a. een aantal KVP-k am e rieden werd gehou den. De kreet „zet het regeerakkoord op de helling" achtte de heer Andriessen wat ongenuanceerd. „We zullen er rekening mee moeten houden, dat de prioritei ten zullen moeten worden her wogen. Maar als we moeten herwegen, sleutelen aan het re geerakkoord, zullen op geen en kele wijze punten door wie dan ook buiten discussie mogen wor den gesteld. Niemand zal dan iets mogen claimen", aldus de KVP-fractievoorzitter. De PvdA, bij monde van Kamer fractievoorzitter Den Uyl. stelt dat de werkloosheid krachtig moet worden bestreden, dat een loonsuppletieregeling moet wor den ingevoerd en bindende afspra ken ten aanzien van andere in komens (lagere beroepen) die nen te worden gemaakt, „maar", zo zei de heer Andries sen, „waar hij geld verdient op zijn program is alleen verlaging LEIDSCHENDAM D'66 Leidschendam heeft een nieuw bestuur, bestaande uit: H. Bosma. voorzitter; J. H. J. Terwindt, secretaris; mevrouw C. Hoogland- Brinkman (tot oktober ]°72), penningmeesteresse. Het se cretariaat is gevestigd Kwik staartlaan 33. De in Leid schendam wonende heer A. Ehren is vice-voorzitter van het landelijke hoofdbestuur van D'66 geworden. Ook Den Uyl heeft geen wezenlijk ander beleid van de defensieuitgave, wat ui termate problematiek is komen te liggen, want ook in zijn kring wordt niet zo soepel over het verlagen van deze uitgave ge- Mr.Andriessen, die voorts stelde, dat het ingrijpen door de over heid in lonen en prizen als ui terste middel moet worden be schouwd, omdat dit allereerst een zaak is tussen het bedrijfs leven en de werknemers zelf. betoogde dat in Nederland de mentaliteit omgegooid zal moe ten worden. „Als het Nederland se volk zich niet ervan bewust wordt, lat je een gulden maar eenmaal kunt uitgeven, geloof ik niet dn oplossingen voor vraagstukken waarvoor wij staan. Op die mentaliteit wordt 'in deze dagen gewezen. Als wij de sociale en collectieve doel stellingen niet zouden kunnen honoreren zou dat een echec zijn van een samenleving, die de potentiële mogelijkheden heeft om die problemen wel de gelijk op te lossen", aldus mr. Andriessen op het Leids Appél van le KVP. Mr. Andriessen vond het onzin, te beweren dat in het rtgeerak- koord verraad zou zijn gepleegd met betrekkingntot het program waarop de KVP de verkiezing- strijd was gestart. „Grote prio riteiten, op het nationaal sport beleid na, zijn cn het regeerak koord terecht gekomen", zo be toogde de soms wel genoemde „nieuwe sterke man" van de KVP in het bijzijn van een tal rijk gehoor, onder wie de Zuil hollandse Kamerleden Brouwer, mevrouw Garderaers, Hase- kamp en Weijters. „Het optrek ken van de vrije voet behoudt voor ons een hoge urgentie, evenals een regeling voor de zelfstandigen (redelijke reserve ring voor oudedagsvoorzienin gen), wat ik een eis van strikte rechtvaardigheid acht. Hier in het westen zou volkshuisvesting een hoge prioriteit moeten heb ben, voor andere landsdelen misschien meer de regionale ontwikkeling".pVan groot be lang is voor de KVP verder gaande democratisering, vooral op het gebied van het lokale be stuur, de herstructuering en de gewestvorming. „De KVP-frac- tie begint op dit vitale aspect van onze democratie vereist een nauwere betrokkenheid van de bevolking. Wat betreft schaal vergroting gaat de voorkeur der KVP uit naar vorming van gro te gewesten, met een duidelijk takenpakkt daarin opgenomen en met een eigen financiële ver houding tussen Rijk en gewes ten. Maar ook op het terrein van schaalverkleining, aan de voet, zal het beleid directer naar de burger toegebracht moeten worden". Ingaande op de problematiek van verhoging der collegegelden zei de heer Andriessen, dat het eindstandpunt binnen de fractie nog bepaald moet worden, "maar in ons kernprogram is voorzien in een hogere bijdrage van de student dan in het verle den het geval was. Dat is bil lijk. Voorkomen moet echter worden, dat studenten op grond van een financieel gebrek hun opleiding niet meer kunnen vol gen, b.v. werkstudenten, gezin nen met meer studerenden, avond- en zaterdagstudenten enz. Hiervoor zal een goede op lossing gevonden dienen te wor- Tot een uitspraak uitgelokt vunuit de vergadering zei de heer An driessen niets te voelen voor „het wisselen van paarden tij dens de rit. "Na een nacht van Schmelzer zal geen nacht of dag van Andriessen volgen. We hebben een moeilijk regeerak koord gesloten, maar het zal aan de KVP-fractie niet liggen als het akkoord niet wordt na geleefd. Het zou ernstige schade aan de democratie berokkenen als dit kabinet er niet in zou slagen, de problemen tot een oplossing te brengen. Een ander alternatief is niet aanwezig", al dus de heer Andriessen, die op timistisch zei te zijn over de ontwikkeling in de partijpolitie samenwerkng tussen de drie confessionele partijen: "Er is goede hoop, dat wij elkaar zul len kunnen vinden". De komen de zaterdagen wordt gezamen lijk over een concept-strategie gesproken. Volgens hem zou de KVP uit de dalende lift kunnen komen door te proberen een beleid te voeren dat aangeeft, dat het de KVP en de twee andere christelijke partijen in de gegeven situatie ernst is, orde op zaken te stel len in de econimisch-sociale LEIDEN Op de tweede feestdag van de vijftigjarige ELS werd op het terrein van de Leidse Hout een tienkamp voor de hoogste klassen gehouden, terwijl de ..kleointjes" zich in het schoolgebouw met aller lei spelletjes vermaakten, 's Ochtends had iedereen pijn in zijn kaken van het lachen om de dikke en de dunne, waarvan een film werd gedraaid in het Luxortheater aan de Stationsweg. Morgen wordt het jubileumfeest besloten met een reünie van oud-leerlingen. LEIDEN KIK, Kollektief en Individueel Kreëren. Een wat ongewo ne naam voor een wat ongewoon project van de Leidse Volksuniver siteit K. O. Het wil een wegwijzer in het land van de creativiteit en zelfexpressie zijn. Vorig jaar kwam KIK te voorschijn nadat het eerst een tijdie voorzichtig om het hoekje had gekeken. Het kreeg een stichtingsjas en ging bij moeder K. O. aan de Oude Vest in wonen. De kapel van het oude Carmelitessenklooster werd ingericht als werkplaats met alle mogelijke creativiteitsmaterialen en gereed schappen. Verschillende werkgroepen onder deskundige begeleiding gingen aan de slag en - de sceptici ten spijt - KIK groeide. Nu is het een jaar jong. Op 14 juni laat KIK zien wat er van geworden is en welke mogelijkheden het biedt. Iedereen is welkom van 14.30 tot 17 uur en van 18.30 tot 22 uur. Kees Buurman, Leids kunstenaar en coördinator van KIK, en Liesbeth Ouwehand, stafmedewerkster van de Leidse Volksuniversiteit K. O. voor ontwikkeling en creativi teit, vertellen over KIK: hoe het was, hoe het wordt en hoe het zich presenteert. Creativiteit meer individueel dan collectief

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3