EXPERIMENTEREN KOSTTE TOPZEILERS KOPPOSITIE 111 Nederlandse ritzeges Oostenrijk duren voort Garant voor begroting Haarlem Nicols en SFC Alleen Binkhorst kon hij Finjollen opmars inzetten Nieuwe wijze van sponsoren Dé Stoop weigerde Blauw Wit uitstel MES in opspraak 197: VRIJDAG 9 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 De tijdelijke coach van het Nederlandse honkbalteam, Ron Fraser, rechts, toont een deel van de nationale selectie de automatische ballenwerper. V.l.n.r. kijken Herman Beidschat, Wim Crouwel en Nol Been- ders toe. bedrijl.Pl/l- 4084-3079* AMSTERDAM Het be- schikbaar stellen van geld aan een vereniging of bond door een firma of N.V. is sponsoren. In ruil daarvoor verkrijgt de firma of N.V. het recht de merknaam aan te brengen op shirts en ook op andere wijze profijt te trekken van de sponso ring, die in de meeste ge vallen blijft beperkt tot fi nanciële steun. Sinds giste ren is een sponsor opge staan die zich op meer dan louter financiële wijze met de sportvereniging wil be moeien. Er wordt uitge gaan van de mogelijkhe den die in een vereniging schuilen, maar die niet op timaal uitgebuit kunnen worden door te geringe fi nanciële armslag. Zonder te verhelen dat het zeer zeker de bedoeling het markt aandeel van het prcdukt in Nederland mede door de sponsoring te vergroten, teken de Jim Mueller Ameri kaan die in zijn korte verblijf in Nederland vrijwel accentloos nnze taal leerde spreken gis teren een sponsorcontract met de honkbalvereniging Haarlem Nicols en mei de volleybalver- jlm Mueller: •niging SFC uit Assen die voor taan de naam zullen dragen van N V. Raak Frisdrankenindu strie. waarvan Jim Mueller di recteur Nederland is. Met enig plechtig vertoon ge schiedde de ondertekening van de contracten gisteren in het Al- phahotel te Amsterdam, waar de heren Th. Ederveen en S. Kruims, voorzitter van resp. het .nieuwe" Raak/Nicols en Raak/SFC namens hun vereni ging hun handtekening zetten. Openhartig verklaarde Jim Muel ler dat voorheen publiciteitsac ties werden gevoerd via telvisie- reclame maar dat men ook wil mikken op de gunst van jonge ren, waardoor het commercieel verantwoord is forse bedragen te besteden om de begrotingen van de gesponsorde clubs te dekken. Mueller: ,,Wij stellen Met trots ons garant voor de begroting, waarover intensief contact met de beide verenigingen is ge weest. Nicols' begroting be draagt ƒ87.000.- die van SFC ƒ59.000,- beidt inclusief af drachten aan de bond. Het con tract is gesloten met terugwer kende kracht van 1 januari 1972. De mogelijkheden voor de vereniging worden door de rui mere kasmiddelen vergroot", n het driejarige contract is een clausule opgenomen dat de be groting jaarlijks met tien pro- KIEL Pas op de vijfde dag van de Kieler Woche kon er echt gezeild worden. Het weer was totaal omgeslagen: zware re genbuien en een harde wind. De verwach tingen waren hoog gespannen, want onder deze weersomstandigheden zijn de Neder landse zeilers in vorm. Ben Staartjes ze gevierde voor de tweede maal in de Tem- pesten door op de finishlijn met enkele centimeters de gevaarlijke concurrent Jack Knights (Engeland) te verslaan. In de finnjollen keerde Binkhorst voor het eerst, zeilend onder moeilijke omstandig heden, met een eervolle vierde plaats naar de haven. Fred Imhoff (9) in de Flying Dutchman en Heike Blok (10) stre den in de kopgroep. Alle vijf geselecteerde Finnjollen. Beek, Binkhorst, Van Eist, Kuyer en Douze, gebruikten een gloed nieuw zeil van het Nederlands zeilverbond, maar door gebrek aan ervaring hiermee, werden de meeste kandidaten ernstig gedupeerd. De enige die halverwege de strijd doorkreeg hoe hij de nieuwe attributen moest hanteren, was Boude- wijn Binkhorst. Vanaf een dertigste plaats onder nam de Amsterdammer toen een opmars en zette zijn matige klassering snel om in een vierde plaats. Doordat de Nederlandse topzeilers in de Finnjollen in de Kieler Woche zoveel moeten experimente ren, zijn zij allen uit de kopgroep van het klasse ment verdwenen. Toch tellen de resultaten van Kiel zwaar voor de selectie van de Olympische kandidaat. Kort voor Van Eist (21) ging Bart Jan Wilton (19), een steeds meer de aandacht trekkende zeiler afkomstig uit de soloklasse, over de lijn. Kees Kruijer is door een 33ste plaats in het klassement Kruijer stond elfde sterk af gezakt. Douze (68) en Beek (73) kregen de moei lijkheden niet onder de knie. Tegenvaller Een tegenvaller was het zeilen van het top F.D.- te-am Imhoff-Korver. Het duo beschikte wel over een enorme snelheid, maar zeilden ondanks ad viezen van F.D.-begeleider Jaap Stap, de ver keerde kant uit. Alle andere „grote goden" zeil den volgens het boekje en lagen direkt aan de leiding. Imhoff moest vanaf een plaats in het middenveld weer oprukken. Rak na rak kwamen de Nederlanders naar voren en finishten toch nog bij de eerste tien. Show Staartjes Stukken beter zeilde Staartjes op dezelfde baan. Vanaf de start maakten Staartjes-Kurpershoek er een Nederlandse show van. De spanning kwam op het einde van de race. Door een winddraaiing had Knights een voordelige slag kunnen maken en liep zienderogen in op Staartjes. Honderd me ter voor de finish hielden de Nederlandse volgers de adem in, want het verschil was miniem. Twee meter voor de finish gaf Staartjes plotseling een ruk aan het stuur en de „Double Dutch" ging een fraktie eerder dan Knights over de eindlijn. Door de onverhoedse manoeuvre raakte Kurpers- hoek te water, maar de vreugde van de zege ver goedde alles. Met nog twee races voor de boeg is de strijd om de eindzege tussen de Duitser Heinz FlyingDutchman: l Pauls on o pnt.; - i 2 Libor 8.5 pnt.: 3. Hucttner <Oo«o .1 punten en llU pm ImUof (Nwl x.\j pni Laprell (gisteren achtste) met 6, Staartjes met 9 punten nog open. Uitslagen tempest: 1. Staartjes (Ned.): 2. Knights (GB. 3. Auterles (Oost.). Finjollen: 1. Mal (W.Dld.): 2. Lundqulst (Zwc 3. Sml (GB.): -1. Binkhorst (Ned.). Flyinu Dutchman: 1. l'attlsson (GB,). 2. Huettner (C Did.): 3. Llbor (W.-Did.l. 1. Below (O.-DId.2. Jensen (Den.); 3. Nlelsi (Den Herald 1,6 pnt 2. Joei 3. Relcli (W.dld.28.5 Staiul Finjollen (nn vlei i-.lrl B ruder (Braz.); (W.Dld.) Tempest: 1. LapreU (W.Dld.) 6.1 pnt.: 2. Staartjes 3. Knights J6.4 pnt. Wij voelen ons tot de sport aangetrokken". Zelf slaat hij zijn wekelijkse trim- oefening nooit over. betalen. We blijven een ama teurvereniging. Maar we kun nen anders gaan werken. We gingen voor het seizoen altijd naar een trainingskamp in Duitsland, waar het meestal re gende of zelfs sneeuwde. Nu zijn we in staat een land uit te zoeken waar het klimaat gunsti ger is. De reiskostenvergoedin: voor de spelers komt op een reëlér niveau te liggen en de coaches 'kunnen meer dan onkostenvergoeding krijgen. We kunnen meer doen aan lagere teams en de jeugd en betere fa ciliteiten scheppen voor arts masseur",. de heer Ederveen op de Amerikaanse ballenwerp- machine, gloednieuw geïmpor teerd en in de Verenigde Staten bij vrijwel alle Major League Baseballteams in gebruik. Op even vernuftige als eenvoudige wiize kan het werk van de wer per machinaal worden uitge voerd. zodat armblessures van werper of coach opgelopen tij dens 'het onophoudelijk in actie zijn tijdens de training, tot het verleden behoren. Althans bij Ni- wordt verhoogd en dat de Voor SFC vereniging binnen de begroting verschuivingen kan toepassen tot maximaal 25% van iedere post. de hoge ver- omlijstende activiteiten", zoals dagbladreclame, affiche- ring, verspreiden van boekjes met spelregels ten gerieve van het publiek, wordt nog eens twee tan beschikbaar gesteld. In het eerste jaar van het sponsor ship fourneert Raak drie en een halve ton, in totaal wordt over lrie jaar bijna twee miljoen be- ichikbaar gesteld want er wor den ook onderhandelingen ge voerd om een zaalhandbalclub, een ijshockeyvereniging en een basketballclub in het -sponsor te nemen en e w,Jze IS 6611 dimensie aan toegevoegd. Het voerskosten altijd een knelpunt. De heer Kruims: „We moesten een beroep doen op autobézit- ters want op andere wijze rei zen vergde zeventien en een half mille inclusief reiskosten vergoeding om de training te volgen want onze spelers komen uit het gehele noorden. We heb ben nu ook een manager kun nen aantrekken en de voor vol leybal o.i. noodzakelijke mas seur. Voor de jeugd konden we geen betalde trainers aantrek ken wat nu: wel het geval is". Ook bij deze volleybalclub is van betaling van spelers geen (Programma op wellicht in de toekomst een wie lerploeg en een autoracingteam. Mueller: „Per dag krijgen we ongeveer tien aanvragen om te sponsoren maar onze eerste voorwaarde is dat de club een capabel bestuur heeft, dat ook staat is met een ruimere be- .groting effectief te werken". rvan legde de heer Ederveen getuigenis af terwijl Boudewijn Maat het nieuwe kostuum van Raak N.V. Raak/Nicols „showde". Er wor- ïai (Jan eveneens e®11 uitgaanskos- tuum, sporttas e.d. verstrekt. -*• Ederveen: „Het is zeker niet de 94 bedoeling dat we spelers gaan blijft niet bij geld geven dan maar zien wat men ermee doet" maar de sponsor laat zich daadwerkelijk in met de vereni ging. Muellei: „Maar we gaan niet in het bestuur zitten. Elke maand bespreken we de finan ciële toestand. Indien de inkom sten de uitgaven niet dekken, staan wij garant". is ook voornemens- sportbonden bij de organisatie van grote evenementen te on dersteunen. HERMAN VAN BERGEM STELVIO Jose Ma nuel Fuente heeft gisteren zijn belofte gestand gedaan dat hij in de klim naar de Stelvio-pas de Belg Eddy Merckx zou verslaan. Een volledig succes is de zeventiende etappe van de ronde van Italië voor de Span jaard echter niet ge worden. Weliswaar liep hij 2 min 5 sec op de lei der van de algeme ne rangschikking in, doch hij slaagde er bij lange na niet in het verschil van 5 min 49 sec weg te werken. Desondanks was de win naar van de ronde van Spanje aan de finish ui termate gelukkig. „Eddy Merckx nog van de eerste plaats te ver dringen", zei hij, „zal Aad wel een onmogelijke op- Piet gave blijken. Maar ik ben toch erg gelukkig Aad y met mijn triomf van vandaag". 1. Fuente (Spande 88 km In zijn ritzege gefeliciteerd door ploegmaat Jaap Oudkerk zal waar schijnlijk de achtervol gingskampioen 1972 bij de beroepsrenners wor den. Zowel in de kwalifi catie-ritten als de kwartfinales was Oud- kerk veruit het snelst, waardoor hij nadrukke lijk de kandidatuur stel de om dc nationale titel over te nemen van de niet deeinenemendc Ben Janbroers. Met Jaap Oudkerk hebben Harrle van Leeuwen, Henk Benjamins en Jan Zoons zich geplaatst voor de halve finales van dit Ne derlandse kampioen schap. Deze halve fina les en de eindstrijd zul len volgende weck In het Olympisch stadion worden afgewerkt. |du« twoe WL'dstrlJ- Fr.) 27 pnt.; 3. Smith (GB.) l Vosselman (Ned.>: 2. (Zwe.t; Van der Molen 4 Verstelle 16.5 pnt. 170 1 Andrl<-u (Fr); 2 Follenfant (Fr): l Vollebregt (Ned.): 6. Van tljn verder: Flying Dutch Fnber: 80 Gro*. 68. Douse; 73. Beck; 73. 3. M. (BCIg) Panlzzn (Iti Lopez Cnrrll ':LO'(0>4'. V (Belg.) 3.06.32. der Hoek heeft de reeks Nederlandse overwinningen in de ronde van Oostenrijk voortgezet. Van der Hoek werd voor Piet van Katwijk sprint win naar van de achtste etappe, een rit over 200 kilometer van Linz naar Wenen. gang Steinmayer (Oos) bleef leider in het alge meen klassement voor zijn landgenoot Rudolf Mitteregger. ilKcmeen klasacmont Steinmayer (Oot) 29 u minuten en 34 seconde: 144 sec.: 2. Milten Morelli (Ha), Obe, (Oos 1.20. 6. GosLi 'e) op 11.57. op 12 44. K. op 13.07. 9. Glmor Na Van der Hoek en Van Katwijk gingen de Oos tenrijkers Herbert Fuezi en Heinz Oberst over de streep. Jan Spetgens werd vijfde. De renners legden de 200 kilometer De Tsjech Jindrlch Marek af in 4 uur 17 minuten heefl de tiende etappe en 51 seconden. Wolf- van de ronde van Enge- borough naar South rields af in 4 uur 41 min 17 sec. In de eindsprint versloeg hij de Brit Doug Dailey. Cees Priem werd derde. De Fransman Marcel Duchemin blijft eerste in het algemeen klasse- Do islag I 7B Km in 4 44 (T*j' GB) z 3 Priem .45.40, 4. Bourrcuu Sm y rak (Pol). 7. d). II Kuiper (Ned) gisteravond slechts acht renners aan de start voor en slechts negentig toeschouwers kijken naar deze titelstrijd, on derdeel van de eerste „populoires". Een van dez.e acht rijders, Van Zutphen, trok zich terug voor de kwartfinales, waardoor Jaap Oudkerk als snelste in de „twee de ronde" alleen over de baan moest. Niettemin kwam hij voor de tweede keer ruim on der de 6 minuten en 30 seconden. Sjaak Swart tekende ook AMSTERDAM Na Stuy, Huls hof! en Neeskens hebben ook Sjaak Swart en reserve-doelman Sies Wever hun contract met Ajax verlengd. Swart (33) te kende bij voor een jaar. Wever Zes spelers van de Nijmeegse ere- div'sicvereniging NEC hebben zich deze week op de transfer- lijst laten zeilen of zullen dat laten doen. Doelman Nico de Bree (contract afgelopen). UE- FA-jeugdinternational Jan Pe ters. Theo de Jong (internatio nal. persoonlijk rond met I-eyenoord) en spitsspeler Cas Janssens hebben reeds te ken nen gegeven van club te willen veranderen en daar komen nog bij Tjeerd van het Land, een speler van het B-elftal, en Ab Mellaard, de aanvoerder van het Nederlandse militaire elftal. Browne sterker dan Langeweg AMSTERDAM De uitslagen van de gisteren gespeelde par tijen in het IBM-schaaktoernooi in Amsterdam zijn: afgebroken partijen: Grootmeestergroep, achtste'ronde: Browne (Aus.)— Langeweg (Ned.) 1—0. Meestergroep, zevende ronde: Jong.sma (Ned.)—Caffcrty (GB) '/i—Vi. Vooruit gespeelde partij: grootmeestergroep, vijftiende ronde: Browne (Aus.)—Ro- bfltsch (Oost.) Vi—Vi. De partij tussen de best geklasseerde Ne derlander in de meestergroep Lex Jongsma en de Engels man Cafferty vergde in totaal 110 zetten, voor tot remise werd besloten. In de grootmeesteraf deling verloor Langeweg van Browne. De Australiër speelde ook vast zijn partij uit de vijf tiende ronde tegen Robatsch, omdat de Oostenrijker een dag voor het toernooi eindigt reeds moet afreizen. AMSTERDAM DWS heeft gis teravond een verzoek van Blauw Wit afgewezen de ter mijn waarbinnen de club moest beslissen of deze met DWS wil opgaan in FC Amsterdam te verlengen. Voorzitter D. Stoop van DWS had geëist dat Blauw Wit zich voor 19.00 uur zou uit spreken. Twintig minuten voor dat tijdstip ontving de heer Stoop het ver zoek tot uitstel. In.niddels heeft het bestuur van DWS besloten de afdeling be taald voetbal begin van de vol gende week in een stichting DWS onder te brengen. De amateurafdeling van de club heeft de KNVB verzocht vol gend seizoen in de vierde klasse te worden ingedeeld. De nieuwe stichting zal met enke le sponsors contTaoten afsluiten. Een NV uit Voorburg heeft een toezegging voor 100.000 gulden gedaan. De stichting DWS zal aan het gemeentebestuur van Amsterdam vragen nu bij her haling haar pogingen om tot een fusie te komen mislukt zijn erkend te worden als de enige club in Amsterdam naast Ajax die in staat moet worden geacht een functie in de passieve re creatie te kunnen innemen en als zodanig subsicLie te mogen ontvangen. Begin volgende week zal de sa menstelling van het nieuwe DWS-bcstuur worden bekendge- (Van onze sportredactie) ZANDVOORT De basketbalwe reld kent weer een rel. Een de zer dagen is uun het licht geko men dat de Zandvoortse vereni ging MES de bond voor duizen den guldens heeft opgelicht. Als gevolg vun een ruzie tussen MES en zijn coach Jan Boo gaard zijn contracten in de open baarheid gekomen tussen de Zandvoortse vereniging en zijn sponsor, een chocoladefabriek. Aan het begin van het afgelopen seizoen zouden tussen beide par tijen twee contracten zijn opge maakt met twee verschillende bedragen. De reden hiervan was dat MES door het laagste contract (5000 gulden) aan de NBB te tonen slechts een klein deel behoefde af te dragen. Bij sponsoring is de eerste 3000 gul den vrij, zodat MES op grond hiervan slechts 200 gulden moest afstaan. De werkelijke steun zou echter 30.000 gulden hebben bedragen, waardoor een bedrag van 2700 gulden ver schuldigd was. Boogaard had fotokopieën van beide contrac ten en heeft ze waarschijnlijk uit rancune in de publiciteit ge bracht. De Nederlandse Basket bal Bond zal deze kwestie vol gende weck tijdens een be stuursvergadering behandelen. Verwacht wordt dat de NBB een strafzaak aanhangig zal maker tegen de Zandvoortse Haantje de voorste HUMMELO Arie Haan van Ajax is niet alleen topvoetbal- Ier, maar komt ook op de race fiets goed vooruit. De Ajacied won gisteren in Hummelo de gentlemen-wedstrijd voor top sporters. Achter Bob Kroonen legde Haan dc 17.1 km door de landelijke dreven van dit Gel derse dorp af in 26 min 14.1 sec. met een gemiddelde van onge veer 37 km per uur. Nu bofte Haan wei dat hij, en trouwens Barry Hulshof, het par koers in de ochtenduren, toen het nog droog was, mochten af leggen, omdat beiden in de mid dag in Amsterdam moesten zijn. De collega-topsporters, die enkele uren later op de flets kwamen, moesten namelijk tij dens een onweersbui in stro mende regen en met harde wind

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13