VEEL ACTIVITEIT OP MILIEUCONFERENTIE iü Minister wil krantenfonds zelf beheren Schuldvraag inflatie moeilijk na te gaan Nederlander belt per jaar 835 maal Kamer nog oneens over alcoholgehalte in bloed Minister Langman Piloten nemen het niet langer Weer arrestatie bendelid LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gisteren zijn op de Amerikaanse militaire academie in West-Point achthonderd kadetten geïnstalleerd als officier. Volgens traditie gin gen na de installatie de petten de lucht in. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Bedrijfsfonds voor de pers krijgt geen eigen, onafhankelijk bestuur. Minister Engels (CRM) wil zelf het fonds gaan beheren. Wel zal hij zich daarbij laten adviseren door een commissie van deskun digen. STOCKHOLM (AP/ANP) De commissies van de VN-mi- lieuconferentie in Stockholm hebben gisteren overeen stemming bereikt over een viertal aanbevelingen om ver ontreiniging van het milieu tegen te gaan. De regeringen wordt gevraagd op te treden om het lozen van gevaarlij ke stoffen tot een minimum te beperken en na te gaan of vervuilende stoffen invloed hebben op het milieu en ande re Ianaen hierover in te lichten. Een andere aanbeveling vraagt een gecoördineerde actie bij planning en uitvoering van con trole op internationaal vervoer van gevaarlijke stoffen. Voorts wordt steun gevraagd voor de wereldgezondheidsorganisatie, om vooral de ontwikkelingslan den te helpen bij controle van lucht en water. Ook de milieuverontreiniging in de vorm van lawaai door super- sone vliegtuigen kwam aan de orde. De Britse minister Walker verdedigde het Concorde-project door te zeggen dat de Concorde niet meer lawaai maakt dan an dere straalvliegtuigen. De Franse minister Poujade legde in zijn verklaring de nadruk op een nationalistische benadering van de regionale milieuproble men. Hij zag vooral resultaat in nationale pogingen en meende dat internationaal optreden moet worden beperkt tot alge mene problemen zoals vervui ling van atmosfeer en oceanen. Volgens directeur-generaal van de wereldvoedselorganisatie dr. A. Boersma moeten de ontwikke lingslanden doorgaan met het gebruik van pesticiden zoals d.d.t., ondanks de schadeüike uitwerking op het milieu. Van groter belang is immers de voedselproductie die achterblijft bii de snelle bevolkingsgroei. Volgens dr. Boersma moet de wereldvoedselproduktie iedere achttien iaar verdubbelen, wil de were'dbevolking in 2000 nog voldoende te eten hebben. Minister Stuyt, voorzitter van de Nederlandse delegatie, is van mening, dat de conferentie nu al een succes is gebleken. De grote winst is volgens hem dat landen die in milieubeheer bij zonder geïnteresseerd zijn, op mondiaal niveau worden samen gebracht. Dr. Stuyt stelde zich in grote lijnen achter de felle verklaring van de Zweedse pre mier Palme betreffende het ge bruik van bulldozers en ontbla- deringsmiddelen en het doelloos bombarderen, tegen welke ver klaring Amerika ernstig protes- De alternatieve milieuconferentie die ook in Stockholm gehouden wordt heeft al invloed gehad op de officiële conferentie. Voor het eerst gaf Japan in het open baar toe, dat het vrijkomen van giftige industriële stoffen slacht offers heeft geëist. Enkele slachtoffers waren naar Stock- De Nederlandse popgroep „Ekseption" heeft dinsdagavond in de Zweedse hoofdstad een gouden plaat ontvangst genomen voor de verkoop van 25.000 elpees in dat land. Op de foto een beeld van het optre den van de groep voor meer dan 7000 fans in het pretpark „Tivoli". holm gekomen. Het waren men sen die in 1953 kwikvergiftiging hadden opgelopen bij het eten van vis. Pas jaren later heeft men de oorzaak achterhaald. Toen waren er al enkele tiental len doden. Minister Oishi beloof de in Stockholm dat de slachtof fers hulp zouden krijgen van zijn regering. 90 huizen weg voor dijk MAASSLUIS (ANP) Ongeveei negentig huizen langs de Nieu we Waterweg te Maassluis zul len moeten verdwijnen. Dit houdt verband met de aanleg van een nieuwe waterkering in het kader van de Deltawerken. Maandag 12 juni zal de gemeente in het wijk- en jeugdcentrum een bijeenkomst houden, waar de plannen met de bewoners en eigenaren van de panden zullen worden besproken. De commissie-Rooy (commissie bedrijfsfonds voor de pers) en ook de persraad, het hoogste adviescollege van de regering in perszaken, vonden het vanzelf sprekend dat het bedrijfsfonds zou moeten worden bestuurd door onafhankelijke deskundigen, om te voorkomen, dat de rege ring zich met het voortbestaan van individuele bladen zou gaan bemoeien en dat zo de on onafhankelijk bestuur is volgens gevaar zou komen. Maar een onafhankelijk bestuur is volens minister Engels niet te rijmen met de ministeriële verantwoor delijkheid voor overheidsgeld. Om dezelfde reden vindt de mi nister het onjuist het bedrijfs fonds bij wet in te stellen. De regering zal alleen in de jaren 1972 en 1973 geld als schenking onder de dagbladen verdelen, de helft volgens papierverbruik en lezersaantallen, de andere helft onder die kranten die nog steeds lijden onder advertentie- verlies door invoering van de omroepreclame. Minister Engels wijst er op dat de grootste en best florerende kranten het meest zullen profiteren van de helft die volgens papierverbruik wordt verdeeld. Maar de kleine, meestal minder florerende kran ten zullen vooral profiteren van de andere helft. De 30 ^miljoen gulden die dit en het volgend jaar aan de pers wordt uitgekeerd, wil minister Engels voor dit jaar halen uit de reservepot van de omroep, en voor volgend haar uit de op brengst van de STER-reklame. Omdat daardoor voor de omroep zelf minder geld beschikbaar is, zal het kijk- en luistergeld iets meer worden verhoogd dan oor spronkelijk het plan was. Maar er is geen sprake van dat blij vend een deel van de kijk- en luistergelden voor steun aan de pers gaat worden gebruikt. VARA mag verkoopacties voeren DEN HAAG (ANP) - Het bedrij ven van postorderactiviteiten door de VARA kan niet be schouwd worden als distributie vervalsing. Aldus hebben minis ter Engels van CRM en staats secretaris Oostenbrink van Eco nomische Zaken geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid De Jong (Eenmansfractie). Er is bij die activiteiten geen sprake van indirekte steun door de overheid via de kijk- en luis tergelden, zoals het Kamerlid veronderstelde. De omroepbij dragen moeten volgens de wet uitsluitend worden gebruikt ter bestrijding van rechtstreeks met de omroep verband houden de uitgaven. De bewindslieden delen mee, dat de door de VARA ontplooide ac tiviteiten te zien zijn als een vorm van werving en binding van leden. Zij vallen als zoda nig binnen de kring van norma le verenigingsactiviteten. VASHINGTON (AP) De bond van piloten in de Verenigde Sta ten (ALPA) heeft gisteren ver klaard onmiddellijk een boycot te zullen beginnen tegen ieder land dat van nu af aan vlieg tuigkapingen tolereert of kapers herbergt. Men hoopt dat een groot aantal buitenlandse pilo ten zich hierbij zal aansluiten. let hangt af van de ontwikkeling in Algerië of dat land het eerste doelwit zal worden van de aktie. Ie voorzitter van de bond John O'Donnell. zei dat als deze boycot niet effektief zal blijken, de bond bij wijze van demon stratie alle luchtverkeer in de Verenigde Staten gedurende 24 uur zal stilleggen. •e Amerikaanse regering heeft er bij de luchtvaartmaatschappijen op aangedrongen hun politiek van meegaandheid bij vliegtuig kapingen te beëindigen en een hardere houding aan te nemen. 609e Staatsloterij 7 juni 1972 derde klasse 25,- zijn gevallen op 50.- zijn gevallen op 50.- zijn gevallen op 50.- zijn gevallen op 50.- zijn gevallen op 100.- zijn gevallen op 200.- zijn gevallen op 400.- zijn gevallen op 1.000.- zijn gevallen op 2.000.- zijn gevallen op nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: een pri|S van 5.000.- is gevallen op nummer: 5.000.- is gevallen op nummer: f 5.000.- is gevallen op nummer: f 5.000.- is gevallen op nummer: f 5.000.- is gevallen op nummer: 10.000.- is gevallen op het nummer: 25.000.- is gevallen op het nummer: 50.000.- is gevallen op het nummer: 100.000.- is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 250.000.- is gevallen in de serie V op het nummer: en een troostprijs van 4.000.- op nummer van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000.- is gevallen in de serie A op het nummer: en een troostprijs van 5.000.- op nummer: van elk van de andere series. Attentie Op een met een gemerkt numm van de andere prijzen gevallen. 933» 368 5149 077855 079526 093020 063270 012444 066574 035813 045107 068971* 089911* 089911* 041247 042147 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Langman (Econo mische Zaken) heeft gisteren in de Eerste Kamer gezegd, dat niet gemakkelijk een antwoord kan worden gevonden op de vraag bij wie de schuldvraag voor de in flatie ligt. In ieder geval dreigen steeds meer niet de ondernemingen het slacht offer van de inflatie te worden, maar de ouderen in de samenleving die niet meer aan het produktieproces deelnemen. Oud-minister Witteveen (VVD) had gezegd dat de loonsverhogingen en niet de prijzen de motor van de inflatie waren. Maar Prof. Albeda (AR) vond het onjuist, eenzijdig de schuld bij de hoge loon stijgingen te leggen. De vakbonden waren vol gens hem ook min of meer slachtoffer en het budgetaire beleid van de overheid moest mede in een beschouwing over de schuldvraag worden be trokken. Minister Langman voelde niet veel voce het idee van oud-minister Witteveen om bij de bedrijven in de Randstad een loonsomheffing op te leggen in plaats van een selectieve investeringsheffing. De minister zag als groot gevaar dat de kosten van zo'n heffing op de consumenten zouden wor den afgewenteld. Door de kant renbouw in 't wes ten aan een vergunningenstelsel te binden, kan worden bereikt dat de overdreven voorkeur voor vestiging in het westen wordt afgeremd. De minister zei te verwachten dat de investeringen ten behoeve van het milieu-beheer in de komende jaren belangrijk zullen toenemen. Men zal echter moeten beseffen dat andere landen nog niet zo milieubewust zijn als ons land. Illustratief is hiervoor dat van de wereldoplage van het rapport van de club van Rome de helft in Nederland is verkocht. Vakantiewerk jongeren via uitzendbureau toegestaan DEN HAAG (ANP) Tot en met 16 september mogen uitzendbu reaus ook jonge mensen bene den 18 jaar voor zgn. vakantie werk ter beschikking stellen. De arbeid zal moeten zijn aange past aan hun capaciteiten. Er zal controle worden uitgeoe fend op de naleving van de be palingen van de arbeidswet, de belastingwetgeving, de sociale verzekeringswetgeving en de voorwaarden van de vergunning voor uitzendkrachten. Dit heeft het ministerie van Socia le Zaken meegedeeld. Na afloop van het zomerseizoen zal wor den nagegaan hoe de gang van zaken met het vakantiewerk was. Minister Boersma wil met de ervaringen rekening houden bij het treffen van maatregelen voor volgend jaar. Oplichterij per telefoon TEL AVIV (AFP) - Een bank in Tel Aviv in Israël heeft zich laten oplichten voor een bedrag van 115.000 gulden door twee jongemannen die uiterst bedreven bleken In het gebruikmaken van de te lefoon. De zaak begon vrijdag on schuldig in een bankfi liaal in een buitenwijk. Een van de mannen open de er een rekening en stortte er een bedrag van 150 gulden op. Zondag morgen constateerde de directeur van het filiaal dat zijn telefoon defekt was en waarschuwde de technische dienst van de PTT. die zijn klacht no teerde. In werkelijkheid was de telefoonlijn omge schakeld en werd ze bezet door een van de oplich ters. Ondertussen maakte de an dere oplichter een toernee langs de bijkantoren vun de bank in geheel Tel Aviv om vrij grote che ques te verzilveren. Elke keer belde het kantoor het bankfiliaal waar de rekening was geopend, om te zien of de cheques gedekt waren en de me deplichtige oplichter gaf via de omgeschakelde te lefoonlijn alle benodigde waarborgen. De spectacu laire oplichterij werd pas ontdekt toen de cheques in het oorspronkelijke bank filiaal aankwamen. Nieuive PTT-directeur: (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „De gemiddelde Nederlander met een tele foonaansluiting voert per jaar 750 lokale gesprekken, in formeert 12 maal naar de weersververwachting, 60 maal nummer". Dit zei drs. Ph. Leenman, directeur-generaal naar de juiste tijd en draait 13 keer een internationaal van de PTT, gistermiddag in Den Haag, waar hij de officiële ingebruikstelling verrichtte van de tweede Dis trictscentrale aan de Prinses Beatrixlaan. Hij constateerde met voldoening dat de beschikbare nuttigheid van de telefoon hand over hand toeneemt.Onder de 2,5 miljoen bezitters van een aansluiting be vinden zich 400.000 abonnees zonder beroep. ,,In deze catego rie kan men ook de bejaarden onderbrengen. Zij kunnen steeds meer gebruik gaan maken van een met name voor hen belang rijk communicatiemiddel. Want de telefoon is op weg om de image van luxe-artikel voor goed kwijt te raken. Dat blijkt ook uit he aantal van 1.2 mil joen particuliere aansluitingen. Hiervan besteden bejaarden de meeste tijd aan telefoneren, na melijk omstreeks 14 procent. Aan zakengesprekken wordt ge middeld ruim acht procent van de beschikbare werktijd be steed". De heer Leenman bena drukte dat de PTT zich momen teel ontwikkelt als telecommuni- catie-adviseur en gebruikte het plan voor telefonisch gevoerde vergaderingen hierbij als voor beeld. De president-directeur deelde niet de vrees van sommigen, dat het postverkeer door het toenemend gebruik van de telefoon af zou nemen. Hij vond dat de wel vaart nog steeds toeneemt, waardoor tevens het postver keer intensiever wordt. Minder enthousiast toonde hij zich over de vernielingen aan open bare t-'-'ooncellen. Van de 4500 cellen is permanent een derde gedeelte onklaar door vandalis me, zo zei hij. Aan het slot van zijn toespraak deelde de heer Leenman mede, dat de PTT overweegt door middel van de Rijkspostspaar bank financiële mogelijkheden te scheppen voor bedrijven en instanties, die een huistelefoon installatie willen aanschaffen van minder dan honderd toestel len. Via de PTT zouden dan aantrekkelijke voorwaarden tot stand kunnen komen. Geld voor zenders op Oost-Europa WASHINGTON (ANP) De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen is met tien tegen drie stcmmeli akkoord gegaan met een wets ontwerp dat voorziet in 38,5 mil joen dollar steun vonr één jaar voor „Radio Freo Europe" en „Radio Liberty". Onderminister Alexis Johnson had in de commissie gezegd, dat de stations ,,de taak van een vrije en onafhankelijke pers vervul len" met hun uitzendingen naar Oosteuropese landen, waar deze aan de bevolking wordt onthou: den. Mr. D. U. Stikker is vat) mening, dat de Westeuropeanen zouden moeten beginnen finan cieel in de lasten van de radio^ stations bij te dragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer heeft weinig moeite met het voorstel van de ministers Drees (verkeer) èn Van Agt (justitie) om een ver plichte bloedproef in te voeren voor automobilisten die onder in vloed van alcohol verkeren. Dat bleek gistermiddag bij de behan deling van het wetsontwerp dat naast de verplichte bloedproef voorstelt om een grens van 0,5 promille alcohol in het bloed te verankeren in de wegenwetver- keerswet. Wie meer dan 0,5 pro mille alcohol in het bloed heeft moet zich voor de rechter ver antwoorden, zo wil het wetsont- De Kamer toonde zich minder eensgezind over het voorstel de grens van 0,5 promille in dc wet op te nemen. Voor de woordvoerder van de drie christelijke regeringspartijen, ir. Corneiisscn (KVP), lag de grens bij 0,5 promille. „Wie daar bo ven komt is dc klos". Maar om dat 0.5 promille op het tijdstip van het nemen van dc bloed proef overeenkomt met 0.8.pro mille ten tijde van aanhouding, zijn er twijfelgevallen. Voor deze Categorie, tusen 0,4 en 0.8 pro mille, zou een tijdelijk rijverbod van maximaal acht uur inge voerd moeten worden. Mej. Goudsmit (D'66) wilde de grens verhoogd zien tot 0,8 in plants van 0,5 promille, omdat onder meer wegens personeels gebrek bij de politie de kans om onder invloed 1 op 500 is. Drs. Van Thljn (PvdA) stelde voor „zones" in te stellen. Mensen die worden gepaki met een ulco- holgehaJte van 0.5 tot 0,8 pro- begaan een overtreding; BIJ LEUVEN: Bus botst tegen trein; acht doden LEUVEN (ANP) - In het Belgi sche plaatsje Rotselaar bij Leu ven is gistermiddag een busje op een beveiligde overweg tegen een goederentrein gereden. Acht inzittenden werden gedood, ne gen werden gewond. De slacht offers zijn Italiaanse gastarbei ders die van hun werk op weg naar huis waren. Artsen van de Leuvense universiteit verleen den eerste hulp. Baader-Meinhof HAMBURG (AP) Do Hamburg- se polltic heeft do 31-jiirlgo Gu- drun Ensslin gearresteerd. Zij is een van de belangrijkste lei ders van de uiterst linkse Baa- der-Moiphof-groep en vriendin van Andreas Bander die vorige week na een vuurgevecht gear resteerd werd. Thans zit nage noeg het gehele kndcr van de groep achter slot en grendel. Gudrun Ensslin was in oen boe tiek een truitje aan het kopen, toen een verkoper in haar tas een pistool zag. Hij waarschuw de helmolllk de politie. De ex- studente bleek twee geladen pi stolen bij zich te hebben bi[ haar aanhouding. Zij was een van de meest gezochte personen in Duitsland. ordt het een keersmisdrijf en wie met 1,2 pro mille aangehouden wordt zal het rijbewijs worden ingenomen. De heer Van Thijn was niet erg gelukkig met het verplichten van de ploedproef. Hij diende een wordt gevraagd van het ver plichte karakter af te stappen als er betrouwbare methodes zijn om de adem te testen op alcohol gebruik. IN ZIIin-AERIKA: Politie treedt hard op tegen studenten K4APSTAD 'AP/ Rtr.). Hon derd politiemannen met honden hebben gisteren charges uitge voerd tljderis een bileenkomst van circa driehonderd studenten bl| dc i,n|vrrsltolts"ehouwcn. Ongeveer zestig studenten heb ben verwondingen opgelopen. De regering verbood dinsdag alle demonstraties tot 8 iuli Studen tenleiders meenden, op de cam pus. niet in overtreding te zijn. Ook in Johannesburg ging het er heet aan toe. Met gummiknup pels joeg de politie tweehonderd studenten uiteen op de Witwa- tersrnnd-unlversiteit. Zij protes teerden tpgen hot demon-.tratie- verbod van de regering. Een aantal studenten werd gearres-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7