Nog over Mevrouw De Jong stal de show in Valkenburgse raad geen beslissing De Lindehoeve' VIOS MAAKT ZICH OP VOOR LUSTUMFEEST Wat u i OOK moet weten Uw mening In geweer tegen vervuiling PAGINA 6 LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JUNI 1972 VALKENBURG De Valkenburg- se raadsleden keken deze week wel even vreemd op toen nog voor de raadsvergadering begon VVD-raadslid mevrouw De Jong met een grote groene kam- peertas de raadszaal binnen stapte. De spanning over wat daar nu wel in zou zitten werd doorbro ken toen mevrouw De Jong na enkele uren vergaderen het LEIDEN De vereniging van belangstellenden in de Lakenhal organiseert een le zing met lichtbeelden o ver de familie Fortman, zilvers meden te Leiden in de 18e eeuw, op 27 juni in De Grote Pers van de Lakenhal, aan vang 20 uur. De lezing wordt gehouden door de heer drs. J. R. ter Molen. Na afloop van de lezing zal er gelegen- gewijd aan deze Leidse kun stenaars, te bezichtigen. VALKENBURG Het ju niorenteam I A van Valken 68 is deze week kampioen van; de afdeling geworden, na een beslissingswedstrijd tegen Ter Leede Z II in Noordwijk. Reeds in het begin liet Val kenburg merken dat er niet, mee te spotten viel. Cees lm thorn voltrok het vonnis met 'n keihard schot in de 15de minuut. Het werd 2-(T door een schot van Pol Chal- lik, maar vlak voor de rus? kwam Ter Leede terug eff werd het 2-1. Fred van Dam' en Otto Bakkenes maakten na de rust resp. 3-1 en 4-1 en toen kon het tweede doelpunt van Ter Leede nauwelijks nog kwaad. LEIDERDORP De heer Kanbier is beheerder gewor-^i den van de heemtuin. Bij de enige ingang, naast het hou ten gebouwtje aan de Per sant Snoepweg. zal de nieu-,; we beheerder permanent aanwezig zijn om eventuele vragen over de tuin te kun nen beantwoorden, behalve op donderdag. De heer Kan- bier zorgt tevens voor het onderhoud van de tuin. LEIDERDORP De eige- naar van De Spar in het winkelcentrum Santhorst heeft een vrouw op heter- daad betrapt bij het stelen van een aantal kruideniers waren. Zij is overgebracht naar het politiebureau, waar proces-verbaal tegen haar is - opgemaakt. LEIDERDORP Bij kaas- I handel Van Leeuwen in het I winkelcentrum Santhorst is 1 een aantal kazen en de kas- l sa met enkele honderden guldens weggehaald. De da- ders zijn via een klein raam- pje aan de achterzijde bin nengekomen. OEGSTGEEST Een aan tal kinderen ontvingen giste- renavond een waardebon van 15 gulden en een stripboek van de winkeliersvereniging „Oegstgeest Actief", omdat zij een prijs hadden gewon nen met het plakken van ze gels op een wedstrijdformu lier. De opbrengst van deze wedstrijd, gehouden tijdens de iubileumactie van AO, komt ten goede aan het blin- de-geleide-hondenfonds. J ALKEMADE Op 18 en 25 juni organiseert de gymnas- tiekvereniging „Excelsior Al kemade" sportdagen op het terrein van de landijsbaan achter Baan 27 in Oude We tering. Op het programma staan ondermeer hindernis wedstrijden, doelschieten, hardlopen en hoogspringen, aanvang 13 uur. Voorts is er een demonstratie van da- mes- en herenturners op lan- j gemat en trampolinesprin gen. Om 14.30 begint de voet- balwedstrijd tussen heren van de maandag- en van de vrijdaggroep. ROELOFARENDSVEEN De postduivenvereniging „De Witkop" nam deel aan de wedvlucht voor oude duiven vanuit St. Chislain, over een afstand van 203 km. Er werd gelost om 6.45 uur. De eerste duif arriveerde om 8.48 uur. De uitslag was: Gebr. Loos 1,3; K. van Klink 2; J. Hoo- genboom 4,5,6. ZOETERWOUDE Het plaatselijk NKOV sloot gister avond het seizoen af met een autorally, die vanaf het. Don Boscohuis via Benthui- zen, Hazerswoude en Bos koop naar Reeuwijk voerde, waar in „Eelfhoven" de terug- rit begon, na een koffiepau ze. Langs Gouda, Waddinx- veen en Hazerswoude kwam men vroeg of laat weer te rug bij het uitgangspunt. Als winnaars kwamen uit de bus: 1. M. Berg. 2. B. van Leeuwen 3 Mevr. Pieterse- van de Krogt 4.. P. van der Poel 5. Nic. van Velzen. De troostprijs was voor de heer P. Elderhorst. ZOETERWOUDE Aan staande dinsdag komen de leden van het NOKV bij el kaar om afgevaardigden te kiezen voor de gemeentelijke voorlichtingscommissie inza ke het winkelcentrum „Kern". NIEUWKOOP— De lagere scholen in Nieuwkoop en Noorden zullen voor het gymnastiekonderwijs voort aan kunnen beschikken over een door de gemeente aange stelde vakleerkracht. Hier voor werd met ingang van 1 augustus de heer P. Her mans ui Heerlen benoemd. NIEUWKOOP— De leden van de Rooms Katholieke Bejaardenbond zijn gisteren een dagje plezierig uit ge weest. Na met bussen naar Avifauna te zijn gereden ging het gezelschap met 4e rondvaartboot via de Brasepi en Westeinderplas naar Aals meer, waar men van eep heerlijk diner genoot. t ZEVENHOVEN —Aanstaan de zaterdag zal er een jonge renviering worden gehouden in de parochiekerk van de Joh. Geboorte, aanvang 19 uur. De dienst wordt geleid door pater W. Happel uit Rotterdam VOORSCHOTEN —De belangstel lenden in de Voorschotense raadzaal bij de openbare com- ntfssievergadering voor onder wijs en culturele aangelegenhe den zijn waarschijnlijk enigszins teleurgesteld huiswaarts ge gaan. De motie Van der Laan waarin b. en w. uitgenodigd worden om spoed te betrachten ten aanzien van het door de raad genomen voorstel inzake de boerderij „De Lindehoeve" en op korte termijn voorstellen aan de gemeenteraad te doen inzake maatregelen ten behoeve van de werkende jeugd en de crea tieve ontwikkeling op de scho len, bracht wel een spraakwa- Nieuwbouw MMO kan be« HOOGMADE MMO kan nieuwbouw gaan plegen. De zer dagen heeft ook het Rijk de plannen voor de bouiw van een nieuwe accomodatie goedgekeurd. De Hoogmadese voetbalclub, al jaren tobbend met een slechte huisvesting, gaat een kantine van zeven bij bijna negen meter, twee scheids rechterkleedkamers, zes kleedkamers met douche en een aantal bergruimten bou wen. Het geheel wordt voor zien van centrale verwar ming. De kosten worden ge raamd op een ton. Het com plex zal verijzen op de plaats waar nu de oude ge bouwen staan. Omdat men graag voor de aanvang van de nieuwe competitie klaar wil zijn is het niet ongemo- lijk dat men zaterdag aan staande al begint met de sloop van de huidige acco modatie. terval op gang maar concreet werden geen besluiten genomen. Wethouder Esselaar deelde de commissie mede dat het college van b. en w. nog geen standpunt ingenomen had, waarop drs. Mennema constateerde dat dit de laatste tijd Tegelmatig voor komt bij b. en w., maar dat de raad toch wel wil weten hoe b. en w. cr over denken. Wethouder Esselaar zag in de mo tie Van der Laan een ondersteu ning van zijn beleid en niet de „waarschuwende vinger" dat er eindelijk eens iets gedaan moet worden. Inderdaad is de zaak „De Lindehoeve" niet zo gelo pen als de raad gewenst heeft en inmiddels zijn twee jaar ver streken sinds de eerste aanzet. De raad stelde ƒ57.000,- be schikbaar voor het opknappen van deze boerderij en het om vormen tot een jeugdhuis. De Stichting „De Lindehoeve" kwam met een begroting van 120.000,- en inmiddels heeft de Stichting Oud. Groen en Leef baar Voorschoten een andere begroting ingediend. Deze laat ste begroting wordt nu getoetst aan de begroting van de dienst openbare werken. De wethouder heeft voregie week eveneens een onderhoud gehad met het bestuur van de Stichting „De Lindehoeve", maar kan thans nog niet openbaar maken wat in die vergadering besproken is. De commissieleden namen hier mede genoegen, de publieke tri bune werd er niets wijzer door. Drs. Van der Laan kreeg de gele genheid zijn eigen motie van een mondelinge toelichting te voorzien en stelde deze motie in het licht van het werkschema dat de raad aangenomen heeft en waarvan alleen het gedeelte sport thans verwezenlijkt is. Ter voorkoming van uitstel van de andere onderdelen wil drs. Van der Laan b. en w. de gele genheid geven om met concrete voorstellen te komen. De com missieleden waren beTeid de motie ir zijn algemeenheid te steunen hoewel Drs Mennema er geen nuttig effect als gevolg Openlucht expositie van Carolusgroep MFUWKOOP De Caro]us- groep", een beeldhouwersver eniging in de provincie Zuid- Holland, zal met ongeveer 30 beeldhouwwerken van 7 tot en met 26 augustus exposeren in de openlucht. De tentoonstelling zal ingericht worden op het terrein rond de gemeentetoren en het gazon voor het bejaardenhuis „Aaren Amstel". Vanuit de gemeenteraad werd b. en w. de suggestie gedaan door aankoop iets blijvends uit de tentoongestelde werken le reser ve re. Thorbecke is doocl; laat Leiden leven Wij hebben de Nieuwe Leidsche Courant, het Leidsch Dagblad en de Leidse Courant eens ver geleken met elkaar inzake de verslaggeving van de demon stratie bij de Thorbeckeherden- king. In feite is geen van de drie Leidse kranten erin ge slaagd een juist beeld over de bedoeling van de demonstra tie te geven. Ook wie deze de monstranten waren is niet juist overgekomen. Zouden wij de Leidse Persprijs moeten uitrei ken, dan zouden wij die geven aan de Leidse Courant, alleen w.b. voorpaginaverslaggeving, onder de kwalifikatie „het minst slechte". Wij dachten dat je toch minstens van de Leidse kranten wel mag verwachten dat men zo'n demon stratie weet te plaatsen binnen de Leidse situatie. Want, voor het geval onze Leidse verslag gevers het alweer vergeten mochten zijn, het geheugen kan wel even opgefrist worden. Op maandag 8 mei j.I. hebben we op het stationsplein kunnen be leven, dat vele honderden Lei- denaars protesteerden tegen het botte bijl beleid van de regering Biesheuvel en eisten dat de ach terstand, die de stad Leiden in velerlei opzichten heeft, niet nog groter zou worden. Onder druk van de kant van vele groe peringen is de gemeentebegro ting 1972 (m.n. het tekort van 12 miljoen) aktueel in de ge meenteraad geworden en is er het laatste woord voorlopig nog niet over gezegd. De demonstratie van vrijdag j.I. was dan ook bedoeld om de aandacht van vele politici, het kabinet en de pers op de grote werkelijke problemen van Lei den te vestigen. Uit het vooraf gaande is dan inmiddels wel duidelijk geworden dat de de monstranten voortkwamen uit de groep van mensen, die ook op 8 mei gedemonstreerd heb ben, te weten: club en buurt huiswerkers, vormingswerkers, werkende jongeren, de jongeren werklozensoos uit het Volks huis en mensen, die zich bij de gehele zaak nauw betrokken we ten (in die zin sluit het geen studenten uit, maar die vormen slechts een klein gedeelte er van). Daarom vinden wij het onbegrij pelijk. dat de Leidse kranten er niet in slagen dit verband aan te tonen en de demonstratie voor haar lezers afdoet met „studentengedoe" (alleen de Leidse Courant spreekt van „linkse groeperingen uit de bur gerij"). Het effekt van de de monstratie is geweest (naar we van insiders vernomen hebben) dat verscheidenen uit het konink lijke en parlementair gezelschap onder het genot van Leidse kaas en kruidenwijn zich afge vraagd hebben waarom er gede monstreerd werd. We hopen dan maar dat de aanwezige gemeen teraadsleden en B. en W. het gezelschap duidelijk hebben kunnen maken, dat Leiden meer aandacht verdient dan enkel HAZERSWOUDE Cor Rotteveel heeft gisteren uit handen van burgemeester Ten Heuvelhof een beloning gekregen dat hem is toe gekend door het bestuur van het Carnegie Heldenfonds. Cor heeft vorig jaar de 2-jarige Jolande Bleeksma van de verdrinkings dood gered. een plaats waar Thorbecke her dacht kan worden, We citeren het pamflet: de buitenkant mooi, de binnenkant verrot: Leiden fagadestad. Met een ver slaggeving zoals die van de af gelopen zaterdag worden alleen bestaande vooroordelen t.o.v. demonstraties bij de lezers be vestigd, terwijl de feitelijk ge dupeerden van het Haagse be leid in Leiden niet die aandacht krijgen die zij moeten krijgen (werkloosheid, woningnood en de welzijnssektor). In het kiel zog van de Leidse kranten heeft ook de verslaggeving in de lan delijke pers de boot gemist. Laat het niet nog eens gebeu- .Aksiegroep de rode T(h)or". Mej. Van Fulpen neemt afscheid als onderwijzeres ZEVENHOVEN De Rooms-Ka- tholieke lagere school Johannes de Doper zal het vanaf 23 juni zander mejuffrouw M. van Ful pen moeten stellen. Op die dag bereikt zij de pensioengerechtig de leeftijd. Van de 45 dienstjari als onderwijzeres heeft zij er 44 In Zevenhoven doorgebracht. De afscheidsdag zal om 9 uur be gonnen worden met een eucha ristieviering in de parochiekerk, verzorgd door scholiertjes bege leid door organist N. Verkley uit Hoef. In de loop van de mor gen zullen de kinderen van de lagere school afscheid ner 's middags kan iedereen juffrouw van Fulpen gedag zeggen tij dens een receptie van 15.30 tot 16.00 uur in het Ontmoetingscen trum, Noordeinde 30. Bij haar 40-jarig dienstjubileum ontving de scheidende onderwij zeres het gouden kruis „Pro Ec clesia et Pontifice". woord vroeg. In de vorige raadsvergadering in april had ze B. en W. gevraagd een ver andering in de politieverorde ning aan te biengen in verband met de plasic-vervuiling in Val kenburg door een groot aantal teeltbedrijven die dat plastic ge bruiken om de ramen van de kassen mee af te schermen. Na een uitvoerige studie daarover met onder meer de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de politie hadden B. en W. haar meegedeeld dat zo'n plas ticverordening niet mogelijk was omdat zo'n ingreep buiten de bevoegdheden van de ge meente ging. Ze was niet hele maal tevreden met dit antwoord en daarom torste ze in de kampeertas de bewijzen van de plastic-vervuiling mee om de ernst van de vervuiling duide lijk te kunnen etaleren. Onder grote hilariteit haalde ze eerst een plastic kunstmestzak te voorschijn, en daarna een me terslang stuk plastic dat ze en kele dagen tevoren eigenhandig met de hark uit de naast haar huis stromende sloot had opge vist. „Dit enorme stuk plastic", zo zei ze tot de verbaasd toekijkende raadsleden en het college, „is een afschuwelijk voorbeeld van wat er in de sloten komt te drij ven als er niet voldoende toe zicht en sanctie is op het be hoorlijk vastzetten van de plas tic bescherming van de kassen. Mevrouw De Jong trok met haar perfect uitgevoerde one-women- show de volle aandacht met als gevolg dat de Valkenburgse burgervader toezegde contact op te zullen nemen met een aantal Valkenburgse scholen die wellicht kunnen worden inge schakeld bij een grootscheepse schoonmaakactie. Mevrouw De Jong vindt dat haar actie daarmee voldoende resul- Mevr. De Jong: „Het gevaar is dat men het de gewoonste zaak van de wereld gaat vinden dat zoiets overal maar gevonden wordt" taat heeft opgeleverd en wel licht kan gaan bijdragen aan een stukje mentaliteitsverande ring onder de Valkenburgse be volking. ,Een noodzaak", zegt ze, want als dat plastic in grote hoeveel heden in de sloten komt dan kunnen er wel eens rare dingen gaan gebeuren. Duikers die ver stopt raken, belastingsinstallaties die onklaar worden gemaakt, hindering van de scheepvaart en ook voor het vee is plastic levensgevaarlijk. De mogelijk heid is dan niet uitgesloten dat Valkenburg een zware tol zal moeten betalen voor zijn eigen plastic-vervuiling". ZOETERWOUDE De muziek- man sterke jeugdcorps (augus- vereniging DIOS (Doorzetten Is tus '70 opgericht) van zich spre- Ons Streven) uit Zoeterwoude is ken door in Noordwijk op het momenteel druk doende met de bondsconcours de eerste prijs in voorbereidingen van de eerste de wacht te slepen. Een presta- lus'i'rumviering in augustus van tie die er mag wezen van deze dit jaar. jeugdige muziekenthousiasten. DIOS wil in de komende jaren De nog jonge vereniging is in die een nog completer corps gaan vijf jaar dat zij voor een fikse worden. Inspirators achter muzikale tint zorgt een begrip deze opzet zijn Ton Rijnsburger geworden in Zoeterwoude. Op (komt oorspronkelijk uit een Koninginnedag is het ongeveer Leids muziekgezelschap en 80 man tellende corps een niet werd de eerste keer dat hij in meer weg te denken attractie Zoeterwoude proef kwam slaan en ook buiten Zoeterwoude heb- direct als instructeur gevraagd) ben ze al diverse malen geschit- en John van Koperen. Vooral terd. Om maar even wat te noe- het showelement willen ze gaan men: deelname aan het corso in uitbreiden. Leiden (ook dit jaar zijn ze „We dokteren er erg hard aan" Weer present), de Taptoe in aldus Rijnsburgec, „om ook de Woerden en als hoogtepunt mag muzikale prestaties omhoog te wel genoemd worden deelname brengen. Ik denk wel dat dat an het internationale muziek- ons gaat lukken. De Zoeter- festival in Antwerpen. Afgelo- woudse jeugd en ook de senio- pen zondag nog deed het 38 ren zijn bijzonder enthousiast."

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6