'Wild aanleggen' taboe in Leids Havengebied Geen inkrimping korfbal- velden bij Groenoordhal Krienbühl komt naar Stompwijk Kaatsen in Leidse Hout DONDERDAG 8 JUNI 1972 LEIDSE COURANT HAVENGEBIED GEM. LEIDEN M VERBODEN AANTELEGDEN BEHOUDENS VERGUNNING VAN B.enW hi I VU CE VEUWKni 3P DE UTERES Opzichtige borden als schrikwacht aan de toegangswateren naar Leiden: aanleggen verboden LEIDEN Niet alleen te land maar ook te water wordt het parkeren voor Leiden tot een probleem. Blijkens gegevens van ANWB en Hiswa neemt het aantal pleziervaartuigjes in Ne derland elke acht tot tien jaar met 100% toe. En Leiden, van ouds stad aan het water, krijgt daarvan ook zijn deel. Om het „wild afmeren" zoveel mogelijk tegen te gaan, heeft de gemeen telijke dienst voor havens en warenmarkten langs de „invals- wateren" opzichtige gele borden geplaatst, die er de passerende schipper op attenderen, dat hij het „Leids Havengebied" bin nenkomt. En dat is ook het eni ge, dat Leiden voorlopig kan Het plaatsen van de borden is ge baseerd op de „Verordening op de Wateren" van 1871. Artikel 1 van deze verordening bepaalt dat niemand in de Leidse wate ren mag afmeren „waar zulks door eenig teken is verboden". Dat teken heeft de gemeentelij ke dienst nu gesteld. Maar met een verbodsbord worden over tredingen toch niet tegengegaan! Daarvan is de heer F. van Over- meire, directeur van de haven dienst, zich wel bewust. „De passanten, die hier even aanleg gen om wat te winkelen of een hapje te eten, vormen het pro bleem niet. De woonarken, daar begint het: ze zijn een aanvulling op het woonbestand maar je kunt ze niet ongelimiteerd toela ten. Er zijn enkele concentra ties van woonschepen ontstaan, die de omwonenden last bezor gen. Bovendien zijn er in Lei- Heel wat wateren den tussen de 300 en 350 scheep jes. groot en klein, gemeerd. Sommige aan palen, die door de eigenaar in de bodem zijn ge slagen, andere aan verankerin gen, die het talud beschadigen. En daarbij komen nog de cas co's, die er worden neergelegd om te worden afgebouwd. Dat kan voor de omwonenden soms hinderlijk zijn. Met die borden willen we de boot-eigenaren dwingen door te varen, totdat ze bij de Havendienst komen vra gen of er misschien ergens een ligplaats is". Met het waarschuwingsbord hoopt de heer Van Overmeire tenmin ste enige greep op de situatie te krijgen. Want voor een ligplaats in Leidse wateren is men lig geld verschuldigd en wie in het Leidse Havengebied wil varen of verblijven voor de duur van ten hoogste veertien dagen, moet havengeld betalen. Voor dat havengeld worden desge wenst alle bruggen openge draaid. Voor de regelmatige be zoekers van de Leidse wateren is er voorts het Jaarabonne ment Havengeld. De gemeente kan nu in ieder ge val optreden tegen iedere bo- ten-bezitter, die de verschuldig de bedragen niet betaalt. Overigens biedt het Jaarabonne ment Havengeld ook de gelegen heid, de Verordening op de Wa teren te ontduiken: de abonné kan het hele jaar door welis waar nu hier dan daar voor een krats in Leidse wateren lig gen. Daarom betreurt de heer Van Overmeire dat een poging, de haven- en liggeldverordening te wijzigen, in de gemeenteraad vorig jaar op niets uitliep. Zelf hartstochtelijk watersporter, is hij van mening: „Als je je een jachtje kunt permitteren, dan mag dat jaarlijks echt wel veertig tot vijftig gulden aan liggeld kosten Er zijn particu liere bedrijven die een veelvoud per vierkante meter vragen en dan is er nog niet eens een stei ger of beschoeiing". Daarom meent hij dat het ideaal zou zijn dat er op Leids gebied, rondom de binnenstad, enkele eenvoudige aanleg- en ligplaat sen worden gecreëerd. Hij ziet de Haven al als een echte ha ven en noemt als andere moge lijkheden: dn singel voor de Zijlpoort, de „Baggerstaal" en de waterpartij in de Merenwijk. Voor wat betreft de plannen voor een „Botel" in de Stads- timmerwerf vraagt hij zich af, of die plaats wel zo aantrekke lijk is voor de watersporter: de grootste concentratie van water sport vindt men ten noorden van Leiden. Wie van daar naar het Galgewater wil, moet door de Spanjaardsbrug, wachten voor de spoorbrug over het Rijn-Schiekanaal, de Vink pas seren en ten slotte de spoorbrug bij Rijnzicht. Afgezien van de doorvaarthoogte, die tegenwoor dig toch wel 2,50 m. mag zijn, mijdt bijna ieder bootbezitter bruggen als de pest, uit angst voor krassen op zijn schuit. En waarom zou hij dan het risico nemen voor een dinertje op de Timmerwerf? Van onze raadsverslaggever LEIDEN De raadscommissie voor Cultuur, Recreatie, Sport en Jeugd heeft gisteravond zeer vruchtbaar eigenlijk té vruchtbaar onder het soepel 65 onderhoudend voorzitter schap van wethouder mevrouw Den Haan-Groen aan beleids voorbereiding gedaan. Een van de prettige bijkomstigheden was, dat deze openbare bijeen komst duidelijk in een behoef te voorzag: er was een fikse ac tieve belangstelling. Voordeel ook van zo'n vergadering is, dat ie als „stadhuis" ter plaatse meteen zaken kunt doen met „het volk". Dat is geen sche ring en inslag, maar gister avond werd bij voorbeeld het bestuur van de korfbalvereni ging Zuiderkwartier (dat aan vankelijk dacht te kunnen flui ten naar een restant subsidie van 10.000 gulden, op een pretti ge manier gerustgesteld. „Maak u maar geen zorgen, dat geld koml er beslist", zei mevrouw Den Haan huiselijk. Er was in de koffiekamer veel geïnteresseerde „achterban", er waren „instantiemensen", die voeling hielden met enige infor merende commissieleden. Me vrouw Den Haan, die wars is van formaliteiten, hield wel de touwtjes charmant in handen (ze had zelfs een pseudo-ha- mertje), maat; toch moest zij van mej. Kappeijne van de Cop- pello horen, dat „meneer Kwik steeds maar zat te loeren naar de heer Biegstraten van de Sportstichting". De heer Kwik had dan ook heel wat op zijn sport-lever en de aanwezigheid van eeh heer Biegstraten kan dar. al gauw inspirerend wer ken. De heer Cornelissens zei om elf uur na een inleidende manoeuvre „over de orde" „ik ga". Meneer Kwik reageer de: „Ik ga gewoon door." En zo was het weer een klein Leids raadje, dat de raadsverslagge ver in de loop der jaren ver trouwd is geworden. De heec Cornelissens mag in de koffie kamer overigens wei wat luider spreken, anders is zo'n commis sievergadering alleen maar ge schikt voor nachtdieren met Reizevoort voorzitter DOCOS '-EIDEN Nadat eerder de afde ling tafeltennis van DOCOS in de persoon van de heer C. van Zijp een nieuwe voorzitter heeft gekregen is ook bij de afdeling voetballers een bestuurswisse ling op komst. De heer C. P. van TeyHngen heeft te kennen gegeven „wegens drukke werk zaamheden en privéomstandig- heden de voetbalzaken bij DO COS niet met grotere intensiteit to kunnen behartigen". len commissie van goede dien sten heeft de heer P. C. Reize voort bereid gevonden de schei dende voorzitter op te volgen. Tijdens de jaarvergadering op 20 juni in het Ontmoetingscen trum zal dit bestuursvoorstel aan de orde komen. Oorspron kelijk zou de jaarvergadering vrijdag 16 juni plaatsvinden. Door de brand van twee dagen geleden is het echter onmogelijk gebruik te maken van de kanti ne ir Küikerpolder. Leiden In de Zuiderkerk kwam gisteravond een groot aantal le den van het R.-K. Vrouwengilde bijeen om afscheid te nemen van vier bestuursleden onder wie de voorzitter mevrouw H. Lindehoff- Hof. Na 19 jaar het Gilde als pre sidente gediend te hebben, werd zij opgevolgd door mevrouw M. Westermann-V/alter. scherpe gehoorzintuigen. V/at er verder uit de commissie bus kwam, was de moeite van het toehoren waard. Mevrouw Den Haan kon mededelen dat op 7 augustus de zwemnota in de raad komt. „Dan ben ik met vakantie", zei de heer Cornelis sens. „Nou dan doen we het la ter", kwam de wethouder hem (en anderen, waarschijnlijk) te gemoet. Op het Groenoordhal- terrein zullen de korfbalvelden van Noorderkwartier niet wor den ingekrompen, aldus hadden B. en W. besloten, nadat de Groenoordhaldirectie om in krimping had verzocht vanwege parkeermoeilijkheden op het terrein. Alleen bedrijven-wet- houder Lij ten was tegen de col legiale lankmoedigheid. Er koir.t bovendien een noodk leed gebouwtje en ook de noodkantine zal worden aangesloten op gas en licht en riolering. Om de ge bouwtjes komt een hek. Het korfbalterrein wordt tijdelijk in beheer en exploitatie gegeven aan óe Sportstichting. Een defi nitieve regeling wordt in beraad gehouden, zolang de toekomsti ge functie van de Groenoordhal nog onzeker is. („Misschien komt heel Nederland hier wel zijn koeien verkopen", sugge reerde mevrouw Den Haan koeltjes.) Als de commissie voor de bedrijven die zich vandaag over deze zaak gaat buigen niet vóór de maatre gel is, zullen B. en W. de kwes tie in de raad brengen. Het gymnastiekonderwijs in de Vijf Meihal ondervindt geluids hinder als er verschillende groe pen bezig zijn. Er moet een vouwwand komen, eiste de in specteur: 45.000 gulden. „Alsje blieftzei de heer Cornelissens onthutst. „Een inspecteur be slist en dat kost 45 mille." Hij vroeg of er een beroepsmogelijk heid bij de minister was. Dat was niet bekend. De heer Kwik wilde het geld liever besteden LEIDEN Els. de Eerste Leidse Schoolvereniging, viert haar vijftigste verjaardag. Dat feest duurt vier dagen lang. Gistermorgen kwamen alle kinderen met speciale feestkleding naar school, nu eens niet om te leren, maar om te kijken wat hun kameraadjes allemaal verzonnen hadden en om zelf ooh op te treden, want het motto was ..Voor en door elkaar". Kunstschilder Kees Buurman kwam een fotoprijs uitreiken en na een heerlijke broodjesmaaltijd mocht iedereen al om half een naar huis, zonder huis werk natuurlijk. aan verbetering van een be staand gymlokaal, maar echte bezwaren had de commissie niet tegen de vouwwand. Raadslid Gerkema vond, dat het bureau van de Culturele Raad in de Waag er maar verdraaid kaal en zonder comfort bij zit. Er zijn amper stoelen en er moet gewerkt worden op geleen de schrijfmachines. Dat was al lemaal te wij ten aan de inwerk- periode, zei mevrouw Den Haan: de splitsing tussen de culturele afdeling van het stad huis en de Culturele raad was geen sinecure en het geld voor voorzieningen is ook niet direct voorhanden. Het zal nu beter gaan en er komt ook een ar chiefkast. De begroting van de C.R. (met een personeelsforma tie van directeur(trice), staf functionaris, administratieve kracht en een typiste) vond ge nade in de commisiële ogen. Maandagavond is door mevrouw Den Haan (die toen en ook gis teravond geen hoera kon roepen vanwege het eigenhandige op treden van wijkcomité's) al me dedeling gedaan van het inrich ten van een speelruimte op het voorste gedeelte van het par- Dure vouwwand in Vijf-Meihal keerterrein aan de Pieterskerk gracht. „Het is een zonnig plek je. daar vooraan, en op eigen terrein. De 13 parkeermeters gaan weg op korte termijn en worden overgeplaatst naar de Hooigracht. In principe willen B. en W. de overeenkomst met het hoogheemraadschap Rijn land opzeggen. Langs de straat kant komt een afscheiding, zo dat de spelende kinderen veilig zijn." Voor de rest kunnen de buurtbewoners hun gang gaan en de ruimte naar eigen inzicht (en met eigen kapitaal) inrich ten. Het inschakelen van de Leidse kunstenaar Koos de Wa ter voor muurbeschildering en eventueel speelwerktuigje is niet van de baan. Voor speel- gh gt nhedd tal het Van der Wcrtpark' komt een klein plan netje. aldus de wethouder, die ook aankondigde, dat B. en W. nog deze week gaan praten over meer spcelgelegenheden in de binnenstad: „U moet dan den ken aan een soort noodvoorzie ningen, EHBO voor spel. want de definitieve goedkeuring van CRM van gepiande voorzienin gen, moet nog komen." „En denkt u vooral aan de Verver straat. Daar is het nog het ergst", aldus Gerkema, die geen begrip had voor de jarenlange procedure van goedkeuringen, keuringen. Jongetjes aangereden LEIDEN Gistermiddag stak een zesjarig Leids jongetje plot seling over op het Levendael. Een automobilist moest uit alle macht remmen om hem te ver mijden, maar kon des ondanks niet verhinderen dat hij het ke reltje met zijn bumper raakte. Met gebroken ribben werd het slachtoffertje naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. Een soortgelijk ongeval deed zich voor in de Hansenstraat, waar een driejarig Leidenaartje van af de stoep tussen geparkeerde auto's door de weg opliep. Ook hij werd door een auto geraakt en moest met een lichte hersen schudding naar het ziekenhuis worden gebracht. Rioolgemaal Leiderdorp in werking LEIDEN Aan de Engelendaal te Leiderdorp is onlangs een rioolgemaal gereedgekomen dat een van de eerste zuiverings- technische werken is dat in op dracht van het Hoogheemraad schap van Rijnland werd ge bouwd. Het gemaal pompt het afvalwater van een gedeelte van de Leider- dorpse nieuwbouw naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie Leiden-Noord aan de Slaegh- of Stinksloot. Op woensdagmiddag 14 juni, 's middag kwart voor drie, wordt de installatie offi cieel aan het Hoogheemraad schap overgedragen. De pompinstallatie werd in twee fasen gebouwd: de eerste fase werd berekend op de afvoer van 20.000 inwonereouivalenten: de tweede fase maakte een uitbrei ding mogelijk tot 48.000 i.e. Het - transportstelsel bestaat uit twee leidingen: één van vier en één van zes decimeter. STOMPWIJK Zaterdag a.s. wordt voor de laatste keer een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de Nederlandse hcrenschaatsploeg en dc gymvereniging „Gyversto". Het bestuur van Gyversto kreeg vorige week een defi nitieve toezegging van de Zwitser Franz Krienbühl, dat ook hij van de partij zal zijn. Om ongeveer 17.30 uur zal de complete kernploeg, aange vuld met enkele B-rijders, arriveren op het sportcom plex van Stompwijkse Boys. Een kwartier voor de wed strijd, die om 6 uur begint, zullen Ard Schenk c.s. gehuldigd worden. Wereld en Olympisch kampioen Ard Schenk zal natuurlijk extra in het zonnetje worden gezet. Behalve Ard en Keessie zijn Jappie van Dijk, Leen Pf rommer. Peter Nottet, Eddy Verheyen en Jan Ba zen van de partij. In de op stelling staan verder Jos Va- lentijn, Jan Derkse. Martien Hoekstra, Arend Klos en Joop v. d. Berg. Ook Franz Krienbühl komt voetballen. De populaire schaatsenrijder komt speciaal voor deze ge legenheid naar Nederland. Het bestuur van Gyversto heeft er alles aan gedaan, om deze laatste keer aan het festijn veel ruchtbaarheid te geven. De kaarten voor dc feestavond waren binnen een dag uitverkocht. In de omge ving zijn duizenden stickers verspreid, om het publiek de gelegenheid te bieden, van dit spektakel mee le genie ten. LEIDEN Wie kaatst kan van april tot september op een tor- reintje in de Leidse Hout de bal verwachten. Veel Leidse Frie zen weten dat wel maar nog niet allemaal. Daarom organi seert het „Selskip Fryslfin" za terdag a.s. een familiedag in sa menwerking met de Haagse kaatsvereniging „In lyts begjin" (een klein begin), die in Leiden een onderafdeling heeft. Aan die „femylje-dei" nemen ook kaat sers uit Den Haag, Ridderkerk en Rotterdam deel. Ook Fries bloed kruipt, waar het niet gaan kan en daarom veronderstelt het bestuur van de Friese ver eniging in Leiden dat er onder de verenigingsleden beslist mannen en jongens te vinden zullen zijn. die willen meehel pen, het kaatsen in Leiden wat beter van de grond te krijgen. Wie nu eens echt kaatsen wil zien moet zaterdag in de Leidse Hout gaan kijken op veld vier (waar doorgaans de korfbalver eniging Vicus Orientis speelt). Het spel begint om elf uur 's morgens. (ADVERTENTIE) GEMEENTE LEIDEN PROEFNEMING KOOPAVOND Burgemeester en Wethouders van Leidon brongen ter openbsre kennis, dat voor do duur van 3 maanden op i de Secretarie, kamer 125, tor lezing i voor een leder ia neergelegd het door de Rand der gemoonto In zijn vergadering van 5 juni 1972 vastge stelde besluit inzake de uitbreiding van de proefneming mot een weke lijkse koopavond op de Herengracht. 4 Dit besluit houdt in, dat van 8 juni 1972 lot en met 31 augustus 1972 voor de winkels gevostlgd oan do Herengracht het in artikel 2, onder c, der Winkelsluitingswet 1951 vervatte verbod om op werkdagen na 18.00 uur een winkel voor het publiek ge opend te hebben niet geldt op don derdag tot 21 00 uur, tenzij deze dag samenvalt met een notionale feest- Leiden, 8 Juni 1972. Na een langdurig geduldig ge dragen HJden ging zucht en kalm In de Vrede van Christus van on» heen, m(Jn Innig ge liefde vrouw, onze lieve zorg zame moeder, schoonmoeder en WILHELMINA .ZOETEMELK-Van Wissen op de lccftUd van 47 Jaar. C. W. ZOETEMELK C. W. ZOETEMELK Jr. C. M. J. M. ZOETEMELK- Mlmpen IIANS on verloofde Wil.MA RONALD NICOI.ETTE en kleinkind Gelegenheid tot bezook vrijdag van 3—4 en van 7—K uur n.m. WD vieren de H. Eucharistie voor haar zlelerust zaterdag 10 Juni a.s. om 11 uur In de Pa rochiekerk van de H. Lauren- tius, Leldxewcg 102, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de begraafplaats aldaar.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3