Op zoek naar een leefbaarder wereld Vervuiling troef in Stockholm Rome voorlopig nog niet bij Wereldraad Giften blijven in India welkom „Overleven we dit' of.... „zijn we allemaal gek' Polen toe aan uitvoering van Vaticanum II Nehroeprijs voor moeder Theresa donderdag 8 juni 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Van c 1 onzer redacteuren STOCKHOLM Het menselijk leefmilieu, de bedreiging daarvan als gevolg van de voortdurende aanslagen van het mensdom op zijn omgeving en het scheppen van een gezond leefklimaat, zijn het onderwerp van de grote conferentie die deze en volgende week in Stockholm wordt gehouden. Afge vaardigden van ongeveer 80 landen en evenzovele internationale instellingen bui gen zich over de problemen die de mens heid over zichzelf afroept, en die kort kun nen worden omschreven met termen als: misbruik van voorraden, aanslagen op de natuurlijke omgeving, en vooral vervuiling. Onderwerpen die de laatste tijd gelukkig in de belangstelling staan, omdat het voortbestaan van ons milieu nu direct ge- De conferentie zal moeten komen tot maat regelen of aanbevelingen waardoor het leefklimaat wordt verbeterd, waardoor de hulpbronnen worden beschermd door beter beheer en planning, waardoor stedelijke en regionale ontwikkeling worden aangepast aan de natuurlijke mogelijkheden, waar door wetenschap en technologie worden toegepast op mi.ieuzaken, en het onderwijs erop gericht wordt een verantwoordelijk gedrag aan te kweken. Het is in Stock holm niet allemaal koek en ei, vooral om dat de internationale politiek ook op deze conferentie een grote rol speelt. Toch zal er iets moeten gebeuren, anders zorgt de alternatieve conferentie die even eens in Stockholm gehouden wordt door forceren, bedreigde groeperingen en ge leerden, waarschijnlijk voor zeer veel ru- Van een onzer redacteuren STOCKHOLM Hoezeer de gevaren voor het leefmilieu ook direct een bedreiging vormen voor het menselijk leef patroon blijkt uit enkele nationale rapporten van ontwik kelingslanden die voor de conferentie in Stockholm zijn opgemaakt. Daar doet zich het verschijnsel voor van overconcentratie in de grootste steden die als administra tief, industrieel en commercieel centrum van het land grote aantrekkingskrach op de bevolking uitoefenen. Die steden kenmerken zich wel dra door opeenhoping van afval, land- en grondwaterverontreini ging waarbij de traditionele me thoden van vuilverwerking on toereikend zijn. In die steden neemt het lawaai sterk toe als gevolg van de opeenhoping van mensen, onvoldoende behuizing en de onmogelijkheid het toene mende verkeer in de smalle straten in goede banen te lei- den. Gezinnen, die in die steden terecht komen, verliezen een aanzienlijk deel van hun privé- leven, de aanpassing is moeilijk en de jonge gezinsleden lopen groot gevaar tot mi'sdadigheid te vervallen. Allerlei infectie- ziekten gaan met deze ontwik keling hand in hand. Op het platteland leidt wanbeheer van de bodem en gebrek aan modernisering in de landbouw bij grotere voedselbehoeften tot verwoesting van het bosbestand, tot erosie, teruglopen van de „grondwaterstand en groeiende chemische vervuiling als gevolg van de toepassing van bestrij dingsmiddelen. De watervervui ling die er het gevolg v£ treedt vooral op aan de bene denloop van rivieren, waar zoals bij de Indiase stad Bom bay - de visstand en daarmee een belangrijke voedsel- en in komstenbron gevaar loopt. Zeevervuiling Uit alle rapporten en studies die voor Stockholm zijn verschenen, trekken die over de vervuiling van de zeeën sterk de aandacht. Voorlopig valt nog niet te voor spellen wat de gevolgen van chemische olievervuiling op het leven in de zee zullen zijn. Maar ee naantal schokkende en le- ke gevolgen zijn al bekend. Van olievervuiling is bekend dat de giftigste bestanddelen het snelst vervliegen, maar veel resten vinden hun weg naar de lichamen van allerlei zeedieren. Bepaalde componenten van de olie trekken zelfs dieren aan, zoals kerosine kreeften weglokt van hun normale voedsel. Een lozing van stookolie bij Amerika had een massale kreeftensterfte tot gevolg. Maar ook de oplosmiddelen die te gen de olievervuiling, zoals door de Torrey Canyon, werden aan gewend, zijn uiterst giftig. Bo vendien bevatten olieresten vaak kankerverwekkende stof fen, zodat sterk verontreinigde stranden een direct gevaar kun nen opleveren voor de badgas ten. Italiaanse stranden zijn vaak ge vaarlijk door de lozing van ongezuiverd rioolwater in zee. Vorig jaar moesten 6000 van die stranden als gevaarlijk worden aangemerkt. Maar ook de zuive ringsinstallaties leveren weer een bedreiging, omdat het hoge gehalte aan voedingsstoffen in het gezuiverde rioolwater zozeer de algengroei bevordert dat al lerlei ander leven wordt ver stikt. In de baai bij Hawaii be dekt een dikke laag algen de dieren die er het koraalrif moe ten opbouwen, waardoor het rif zelf uiteenvalt. De storting van afvalstoffen doet een directe aanslag op de voed selketen in zee. Chemische stof fen kunnen een snelle groei van plankton veroorzaken, van gifti ge plantensoorten en ook leiden tot zuurstofgebrek. Kwikrampen Enkele van de gevaarlijkste ont wikkelingen hebben zich de af gelopen jaren voorgedaan door de kwikvergiftiging. Bij toeval werd in Amerika de kwikvergif tiging bij ingeblikte tonijn ont dekt, waardoor een ramp is voorkomen. Maar een ramp heeft zich wel voorgedaan in de baai van Minamata in Japan, waar een geheimzinnige ziekte in 1953 een groot aantal slacht offers maakte. Kwik had de hersenen en het zenuwgestel van de slachtoffers onherstel baar beschadigd. De vergifti ging was teweeg gebracht door de consumptie van vis en schelpdieren, die op hun beurt v/aren vergiftigd door vuillozing door een chemische fabriek. De tragedie herhaalde zich in 1964, maar nog steeds wordt jaarlijks 4 tot 5.000 ton kwik aan het zee water toevertrouwd. En nog steeds is het gevaar reëel dat dit kwik zich ophoopt in plank ton en vervolgens in de vis die wij eten. Dat de kwikhoeveelhe- den zeer schadelijk zouden zijn voor vissoorten en bijvoorbeeld zeehonden. wordt bestreden door het Rijksinstituut Visserij- onderzoek te IJmuiden. Daar komt bij dat de vervuiling zich op zee niet beperkt tot de plaats van de dumping. En doorgaan met de vervuiling in het huidige tempo betekent dat in het jaar 2000 de vervuiling zeven maal zo groot kan ziin. Het nrob'eem is evenwel gemak kelijker gesteld dan opgelost. Waar de landen het in Stock holm en ook de komende jarpn over eens moeten worden is op de eerste plaats e?n totaal verbod op afvallozing in de zeeën. Veel moeilijker is het be vorderen van schone industrie, omdat dit een aanslag kan bete kenen op de vooruitgang van de ontwikkelingslanden, die relatief de zwaarste last te dragen zou den krijgen van de kwalen die de riike landen vooral hebben veroorzaakt. Maar ook de arme landen kunnen er tenslotte niet langs dat de beveiliging van het menselijk milieu ook hun zaak Van een onzer redakteuren. DEN HAAG ,,Dit is", aldus de onvolprezen Toon Hermans, „een land om lief te hebben". Maar intussen rijden we al met zoveel miljoen auto's en bromfietsen op onze wegen. Voertui gen, die ervoor zorgen, dat de lucht door hunuitlaatgassen voor meer dan zestig procent vervuild wordt. „Dit is een plek om lief te hebben", aldus opnieuw Toon Hermans. Maar toch gooien we die „plek om lief te hebben" stikvol (miljoenen en miljoenen kilo's per jaar) vuil en nog eens vuil. We eten te veel, we roken teveel, we drinken teveel, we maken veel te veel lawaai, we veroorzaken geestelijke vervuiling door ons ne gativisme in alles, door ons geweld, door ons leven anno 1972. „Zijn we nu allemaal gek geworden" schrijft W. Waltz als titel van ziin boekje (Elsevier) over de ondergang vrn onze maat schappij doer coder meer lc '.erlijke en fi/guurliijke milteuver- vu'ling. „Toch wel treurig", aldus Woltz, „dat een nieuwe Gu do Gezette niet meer over krakelende, wir.«kelende wa.er- tf 'Hgen kan schrijven. Voor het laatst in de historie is dat gedicht gemaakt". En juist daarover maakt men zich in de hele wereld zoveel zor gen. Juist daarom zit Stockholm deze en volgende week vol 1200 extra wereldbewoners, die er confereren over de vervui ling in de gehele wereld: de letterlijke en figuurlijke vervui ling. Een van deze bezoekers is Barry Commoner, de Amerikaanse geleerde, die als onheilsprofeet nummer een beschouwd wordt. Hij behoort dan ook niet tot de officiële 1200 genodigden van de V.N.-milieuconferentie in Stockholm. Hij maakt deel uit van de alternatieve bijeenkomst van jongeren, direkte mileu-sflachtof- fers, geleerden, die het wiet eens aijn met de gang van zaken op de officiële conferentieGeen enkele mens kan zelfs met de beste wil van de wereld een plan ontwerpen om de milieu crisis op te lossen. Dit kan alleen maar betekenen dat men de milieucrisis niet heeft begrepen; dat de mensheid door de een of andere fout aan de rand van de afgrond is gebracht en dat die fout door een slim plan nog kan worden gecorrigeerd. De oorzaak van de problemen is daarentegen een in elkaar grij pend geheel van economihsche, polvt.eke en sociale invloeden, die de historische gebeurtenissen bepalen. schrijft Barry Commoner in zijn boek „Overleven we dit?" (Elsevier uitgeve rij). Het gaat er namelijk volgens Commoner en vele anderen om, dat wanneer alles niet ingrijpend verandert we gewoon naar onze ondergang racen... over 20, 30 of zoveel jaren. Dit alles staat dan nog eens dufrdeWjk in dit boek, dat de terug loop van de wereld-grondstoffen berekent, de vervuiling ter lucht, ter zee en in de aarde, de geestelijke milieuvervuiling bovendien. Maar dan is er nog de „Gids voor een milieubewust leven" (El sevier) van de Amerikaan Paul Zwatek. Daarin wordt beschre ven wat wijzelf thuis en in onze leefomgeving kunnen doen om de vervuiling tegen te gaan, of in ieder geval te verhinderen. Het gaat om de tuin, de inrichting van de woning, het gebruik van energie in huis (dra-ai het licht uit. ads je 't niet nodég hebt), huishoudeijk afval (eis een vuilnisemmer en niet een plastic vuilnis-zak), schoonheidsmiddelen, kleding, recreatie, verkeer. wij persoonlijk ieder „Zelfs een boterham minder per dag vermindert de aanslag op het milieu", aldus de schrijver. Maar dan moeten daarvoor in de plaats natuurlijk niet hoeveelheden ander voedsel nemen. Meer lopen en minder autorijden is niet alleen bevordclijk voor de gezondheid maar ook voor een beter milieu. Als iedere auto mobilist van de zoveel miljoen in Nederland dat wat meer zou toepassen zou het wellicht tonnen luchtJvuil pee jaar minder ziijn. En dan het lawaai, waaronder ook het burengerucht. Wnarom een vc: sterker van bijvoorbeeld 100 wau als een van 10 watt evengoed, meermalen zelfs beter is. Het zijn drie boekjes van de laatste tijd, die ons met de neus op de keiharde feiten drukken. Omdat het erom gaat of wij, of onze kinderen dit geklungel met deze aanslag op ons leefmilieu wel zullen overleven. In Stockholm lopen op dit ogenblik mensen rond, die het drama tische bewijs ervan zijn, dat het met de wereld mis gaat wan neer we zo doorleverblinden, verlamden, mensen met hersen letsel door vergiftigd en vervuild milieu.... „Uiteindelijk gaat het om kolossale veranderingen. Maar die be ginnen ook in uw huiskamer..." aldus de Raad voor Milieude- T. v. d. H. Kerkennog geen welkomstgroet t KORTE METTEN De twintigjarige Italiaanse brandweerman Marco Ottag- gio die als eerste ingreep toen de Australische Hon gaar Laszlo Toth met een hamer op de Piëta van Mi chelangelo lossloeg, is door de paus onderscheiden met het ridderschap van de orde van de H. Gregorius. De paus overhandigde hem het draagteken tijdens een au diëntie voor ongeveer dui zend brandweerlieden. Naar het zich laat aanzien zal de Duitse bisschoppelijke hulpactie Misèror vijf tot acht procent neer opbrengen dan vorig jaar. Toen brachten de Duitse katholieken 5S.6 miljoen mark voor ontwikke lingshulp in het 'der ven Misereor bijeen. Het aantal projecten, dat uit geld van Misereor gefinancierd werd bedroeg 1248. Hot nastorale centrum in de Kroatische toeristenstad Split wordt toch op de eerder ge plande plaats gebouwd. Tegen de bouw van dit kerkcen trum - bestaande uit een kerk, een jeugdhuis, een aula en menige andere voor ziening - was protest gerezen van „maatschappijpolitieke organisaties". Godsdienstige objecten behoorden niet in het centrum, maar „hoog stens" aan de rand van de stad te worden gebouwd. Het stadsbestuur heeft het pro test afgewezen, omdat in het plan voor de binnenstad het centrum al was opgenomen en d? beslissing niet meer or.eedian kon worden ge markt. D Vrouwelijke religieuzen in Tsjechoslowakije hebben twee weken de tijd gekregen om haar woningen te verlaten en terug te keren naar de zg. concentratiekloosters, waarheen zij al in de jaren Een gemeenschappelijke werk groep van de katholieke kerk en de Wereldraad van Ker- •ken, die in Vaticaanstad bij een is geweest, heeft dezer dagen een communiqué uit gegeven, waarin wordt ge zegd. dat het „niet van wer kelijkheidszin geftiigt" nu een datum vast te stellen voor de eventuele toetreding van de roomskatholieke kerk tot de Wereldraad. Van Vaticaanse kant is onge merkt. dat de rooms-katho- lieke kerk hoogstwaarschijn lijk vóór de eerstkomende al gemene vergadering van de wereldraad, die in 1975 in Djakarta wordt gehouder. geen verzoek tot lidmaat schap zal indienen. Wel heeft het Vaticnan- toegezegd, dat de mogeliikheden zullen wor den nagegaan, voor een in tensievere samenwerking met de leden van de wereld raad op plaatselijk niveau. Een van de moeilijkheden voor ee" toetreding is. dat de ka tholieke kerk bijna evenveel leden heeft als alle leden van de wereldraad samen, hetgeen ertoe zal leiden dat er een te zwaar rooms-katho- liek stempel op de raad zal worden gedrukt. Kerk en Wereld g >-ban Sinds 1968. toen onder Dub- cek de kloosterzusters weer wat meer vrijheid kregen, vestigden zich groepjes zus ters in woonhuizen om van daaruit de werkzaamheden weer op te nemen. De Maastrichtse industrieel Ook in Glasgow conflict met studentenpastor Aartsbisschop James Scalan van Glasgow is in conflict gekomen met de Jezuïeten en de universiteit van Glasgow vanwege zijn besluit om de katholieke studentenpastor van de universiteit te ont- De Jezuïet Gerard Hughes (46), die de zorg had voor 126o katholieke studenten, staat al sinds 1968 op ge spannen voet met de bis- J.P. Beijer, die zich via een paginagrote advertentie uit sprak voor het beleid van mgr. Gijsen is nu begonnen met een „bliksemactie" pro 1 mgr. Gijsen. Aan enkele hon derden Limburgse katholie ken heeft hij per brief mede werking gevraagd voor een De katholieke kerk in Polen organiseert steeds meer synodes op diocesaan vlak. In de bisdommen Wloclawek en Posen zijn ze al gehouden. In mei is de synode van het aartsbisdom Krakau begonnen, die naar het zich laat aanzien, tot 1975 zal duren. Van gelijke duur zal die van het aartsbisdom Krakau zijn, die spoedig zal beginnen. Aangekondigd zijn synoden voor War schau en Danzig, en er zullen er nog wel meer volgen. Het links-kathoüeke weekblad WTK verwacht van al deze dioce sane synoden een „bespoediging van het vernieuwingsproces" in de Poolse katholieke kerk, die volgens het blad, tot nu toe alleen op het gebied van de liturgie goede vooruitgang heeft ie melden. Poolse kerkleiders als de kardinalen Wyszynski en Wojtyla hebben over de vernieuwing bemoedigende dingen ge zegd. Volgens hen moeten de synoden de besluiten van Vatica num II in Polen verwezenlijken. Het blad voegt eraan toe, dat het in tegenspraak met de geest van het concilie zou zijn, als over de toepassing van de conci liebesluiten op de Poolse situatie alleen de hiërarchie zou be slissen zonder brede inspraak van de lagere geestelijkheid en De verklaringen van de Poolse kerkleiders rechtvaardigen ook in dit opzicht zeker optimistische verwachtingen. Maar daarbij moet wel in aanmerking worden genomen, dat een brede dia loog tussen de hiërarchie, de lagere geestelijkheid en de leken in Polen, op geen enke'e traditie kan bogen. In plaats van de vereiste dialoog is er tot nu toe slechts sprake geweest van een monoloog der kerkelijke hiërarchie. schop, omdat hij zich niet kon stellen achter de ency cliek over de geboorterege ling „Humanae Vitae". Pa ter Hughes nodigde ook niet- katholieke studenten en staf leden uit bij kerkelijke dien sten, waarbij hun de commu nie niet werd geweigerd. Later gaf de bisschop hem geen toestemming om de eu charistie te vieren in studen tentehuizen, omdat deze vie ringen zouden indruisen te- handtekeningcriactie eerder vrienden, kennissen, collega's en medeparachisnen. Bij de brieveu zijn lijsten voor het verzamelen vim handtekenin gen gevoegd. Een krijgsraad te Brasilia heeft de Nederlandse pries ter J.A. Rutges bij verstek gen de rechten van de paro chiepriesters. Om dezelfde reden acht mgr. Scalan het onjuist, dat pater Hughes studentenhuweliiken inzegent. De studentenpastor heeft de steun gekregen van zijn pro vinciaal pater Bernard Hall en van ongeveer duizend stu denten en stafleden van de universiteit. Zij hebben in een petitie de bisschop ge vraagd het ontslag ongedaan te maken. tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens tegen de staat gerichte activiteiten. Pater Rutges, die indertijd naar Nederland is terugge keerd zou onderdak hebben verleend aan stadsguerilleros en in Brasilia ondermijnende pamfletten hebben verspreid. De „Katholieke Unie van India" heeft haar bezorgdheid geuit over het besluit van minister-president, mevrouw Indira (iun- dhi, om in de toekomst geen buitenlandse hulp meer toe te staan voor „politieke ol godsdienstige doeleinden In een petitie, die aan mevrouw Gandhi bij haar bezoek onlangs aan Madras is overhandigd, zegt de unie. dat het kerkelijk vor- mings- en welzijnswerk in India zonder de steun uit het buiten land in een ernstige crisis zal geraken. Volgens het katholieke Indiase persbureau CNSI heeft mevrouw Gandhi de verzekering gegeven, dat giften voor opvoedkundige, liefdadige en sociale doeleinden niet onder de nieuwe voor schriften vallen. Ket,besluit van de regering heeft vooral be trekking op buitenlandse steun aan politieke bewegingen in In- De Indiase „Jav.aharlal-Nerhoeprijs voor internationale verstand houding" zul dit jaar worden uitgereikt nan moeder Theresa. Zij ontvangt de prijs voor het vele werk dat zij heeft verricht onder dc vluchtelingen uit Bnngla Desh. Moeder Theresa is van oorsprong een Albaanse en kwam meer dan tweeëntwintig jaar ge eden naar India om te werken onder de armen en daklozen van de havenplaats Catcutto. Steeds meer zusters - '.ten zich bij haar aan. In vele stïden in India en ook in andere 'ander, werden hulpcentra opgericht. Voor haar werk kreeg zij vorig jaar al de Paus Johannes Vre- De Nehrneprijs wordt elk jaar uitgereikt door de Indiase Raad voor Culturele Betrekkingen. Onder meer Is hij toegekend aan de vroegere secr.-generaal van de VN, Oc Thnnt en aan de negerleider Martin Luther King. Aan de prijs is een bedrag van honderdduizend rupies verbonden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11