Wereld redden van zelfvernietiging Politie moet meer schieten Surinaamse oppositie boos over uitspraken van Lachmon ÊeidaeGomcm Fout in riolerings stelsel kost Alphen miljoenen guldens V&ÏME Conferentie in Stockholm: kasrozen Niet vliegen naar landen die kapers helpen „Singapore kan leren van Rotterdam" Zwarte kunst bij schending graf Pengel W est-Duitslan d: L,%0RMS? Bedosari STOCKHOLM (AP/UPI) De delegatielei ders op de grote milieuconferentie van de Verenigde Naties in Stockholm hebben zich gisteren uitgesproken voor de oprich ting van een internationale organisatie die de wereld van zelfvernietiging moet redden. De organisatie zou een onderdeel van de Verenigde Naties moeten zijn. De Zweedse premier Olaf Palme veroordeelde in een felle rede het in het wilde weg bombarde ren en het gebruik van ontbla- deringsmiddelen in Vietnam, waartegen dringend internatio nale actie geboden is. De Ver enigde Staten hebben inmiddels een protest laten horen tegen de uitspraken van Palme. Diverse landen hebben steun toe gezegd aan het plan van de Verenigde Staten een milieu fonds van 100 miljoen dollar in te stellen. Ruim de helft is al aangeboden. De Japanse minister van buiten landse zaken Oishi gaf ronduit toe, dat zijn land op het gebied van vooral de kwikvervuiling ernstige fouten had gemaakt. Hij weet dit aan de snelheid van de industriële ontwikkeling waarbij de factor vervuiling over het hoofd was gezien. De Amerikaanse delegatieleider Train zegde bijzondere steun toe aan de agendapunten: een wereld-erfdeel-organisatie" ter bescherming van unieke natuur gebieden; zo snel mogelijk een overeenkomst sluiten over de controle op het storten van af val in oceanen: bescherming van de dierenwereld, waarbij onder meer rekening moet wor den gehouden met maatregelen tegen de visvangst. Ook de Nederlandse minister Stuyt voerde in Stockholm het woord. Hij zei onder meer, dat de bescherming van voedsel te gen gevaarlijke verontreiniging in toenemende mate van belang zou worden. Hij deed aanbeve ling voor het systematisch infor meren van alle groepen van de samenleving, vooral de jeugd. Ook Nederland zal bijdragen in een internationaal milieufonds. De Nederlandse regering be treurt het, dat het bevolkings vraagstuk niet op de agenda staat. In vele delen van de we reld is de bevolkingsdichtheid zo groot, dat menswaardig le ven nauwelijks meer mogelijk is. De Verenigde Naties zullen bij behandeling van de milieu problemen ook aandacht dienen te schenken aan de bevolkings groei, aldus minister Stuyt. Perzië heeft bekend gemaakt, dat het een prijs voor milieuwerk, vergelijkbaar met een Nobel prijs zal instellen. De prijs zal 360.000 gulden groot zijn. Donderdag zal aan de vergade ring een alternatieve milieuver klaring worden aangeboden, die is opgesteld door 20 personen onder leiding van prof. dr. J. de Graaf uit Utrecht. Ook Roel van Duyn hoort tot de onderteke naars. De alternatieve verkla ring stelt ondermeer, dat de oorlog de ernstigste bedreiging van de menselijke samenleving is. Ontwapening is een essentië le voorwaarde om tot een oplos sing van het milieuprobleem te komen. Prof. De Graaf meent dat de officiële conferentie het milieuprobleem te veel isoleert en geen verband legt met de maatschappelijke crisis. (ADVERTENTIE) Amstelhal - RAI vrijdag vanaf 13 uur 9 t/m 18 juni In al hun overrompelende pracht omrankt met bloeiende en decoratieve planten. koude/warme kassen (12.000 m*) in vol bedrijf Bijbelse tuin kind en leefmilieu (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Oppositieleden in de Surinaamse parlemen taire delegatie die een veertiendaags bezoek aan Neder land brengt zijn verbolgen over de toespraak van de voorzitter van het Surinaams parlement, de heer Lach mon, gisteren in de Ridderzaal in Den Haag. In tegenstel ling tot de voorzitters van het Nederlandse parlement en het Antilliaanse parlement hield de heer Lachmon een zuiver politieke toespraak, waarin hij opheffing van het Statuut verwierp en aandrong op een verdieping van de gemeenschappelijke koninkrijkszaken. De Britse versie van het superso nische vliegtuig Concorde maakt een verkoopreis door verschil lende Arabische en Afrikaanse staten. Op het vliegveld van de oliestaat Bahrein werd het toe stel bezocht door de Emir van Bahrein Isa Bin Sulman. Turk gewond bij steekpartij ROTTERDAM (ANP) Een 37- jarige Turkse elcctricien is gis termiddag in Rotterdam neerge stoken vermoedelijk door een familielid ven zijn vrouw. Het slachtoffer is naar een zieken huis gebracht. Het familielid een 19-jarige Turk, is voort vluchtig. De steekpartij speelde zich af in de woning van het slachtoffer. Aanleiding was waarschijnlijk een hoog opgelopen ruzie. De neergestoken Turk fleeft nog kans gezien zijn woning te ver laten en in een café in de buurt de politie te bellen. Toen hij te rugkeerde zakte hij in elkaar. Kort daarop is hij naar het zie kenhuis gebracht. INGEWIKKELD HTYPEREND voor onze tijd is. dat de overheid op een heel gec pliceerde manier moet proberen voor de burgerij onmisbare in lingen in stand te houden. Het voortbestaan van een voldo geschakeerd stelsel van communicatie-media is er een goed beeld van. Na verschillende instanties om advies te hebben gevraagd, heeft kabinet-Biesheuvel besloten de eerstkomende jaren weer een tientallen miljoenen guldens beschikbaar te stellen voor het ec misch behoud van de dagbladpers. Dit geld komt deels uit d eerder aangekondigde verhoging van de omroepbijdragen en gei telijk uit de opbrengst van Ster-reclame; in zekere zin ontvange. dagbladen dus financiële bijstand uit Hilversum. Onlogisch is dit nit, want het is voor een niet gering deel het bi dat vorige kabinetten in de omroepsector gevoerd hebben, waar de financiële positie van de dagbladen snel is achteruit geg Daarnaast hebben andere algemene overheidsmaatregelen krai die behoren tot de zeer arbeidsintensieve en conjunctuur-gevoi bedrijven, vaak meer getroffen dan andere bedrijfssectoren, plaats van daaraan bij het treffen van maatregelen te denken, f de overheid nu achteraf en dan nog onder druk besluitei steunmaatregelen. V'OOR de gewone burger zal deze ingewikkelde procedure w schijnlijk een raadsel zijn. Ergens is het dit voor de communie, media ook. Want waartoe het kabinet-Biesheuvel besloten h komt ergens neer op een overbruggingsmaatregel tot het tiji waarop alles beter moet gaan. Wanneer en hoe dit tijdstip ko zal, weet niemand. Want hoe wordt in het algemeeen de conjuncturele ontwikke waardoor ook de communicatie-media sterk beïnvloed worden? welke ontwikkeling gaan de communicatie-media structureel t moet? De oprichting van het persbedrijfsfonds en alles wat hiermee sa hangt, valt te waarderen, maar de problemen die in het belang een goede informatie opgelost moeten worden zijn ermee nog van de baan. Ministerieel smoesje FORMEEL kan niemand minister De Brauw iets maken, nu hij kroonlid in het bestuur van de Leidse universiteit iemand ani wil benoemen dan het door de universiteitsraad voorgedragen i PPR-Kamerlid P. Janssen. Want een advies van de universit. raad bindt de minister wettelijk niet. Waarom geeft minister De Brauw de voorkeur aan de adjunctdi teur van het Bouwcentrum in Rotterdam, mr. Koppelaars? h verluidt op grond van bestuurlijke ervaring en capaciteiten, kunnen ons vocrstellen, dat men in Leiden deze motivering eei een ministerieel smoesje dan een steekhoudend argument vindt. Als Kamerlid was drs. Janssen bepaald de slechtste niet en he hoofdzakelijk aan het vreemde manoeuvreren in zijn vroegere pa de PPR, te wijten geweest, dat er een eind kwam aan zijn polit carrière. Wij dachten dat het bestuur van een universiteit ook a re capaciteiten vereist dan die van een commerciële ondernem Terzake van de ervaring gunt de overheid aan oud-politici vaak I voorrecht van de twijfel. Èn dan dikwijls nog met groot succes. De heer Lachmon, die ook voor zitter 'rs van de grootste Suri naamse politieke partij, de (Hin- doestaanse) VHP, herhaalde zijn reeds eerder uitgesproken visie, dat het statuut in feite bijgestuurd moet worden en veranderingen alleen langs de mocratische weg tot stand moe ten worden gebracht Hiermee doelde hij op een referendum over de staatkundige verhoudin gen tussen Nederland en Surina me. De oppositiepartijen echter willen niets weten van herzie ning van het Statuut en streven naar volkomen staatkundige on afhankelijkheid. Een lid van de Surinaamse oppositie zei dat de rede van de heer Lachmon voor UTRECHT (ANP) De drie sa- dat de belangen van het Suri naamse en Antilliaanse olk in alle opzichten worden gediend. Eerste-KaimervoorzJi'tter rnr. De Niet zei, dat deze volken geen angst behoeven te hebben voor de toekomst. Hij hoopte dat op korte termijn een beslissing wordt genomen over de toekom stige staatkundige verhoudingen tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Samenwerkende bonden open voor ARKA hem en zijn partijgenoten totale verrassing was. „Nie mand heeft de toespraak vante- voren gezien. Wij onderschrij ven de mening van de heer Lachmon niet". Tijdens de gemeenschappelijke parlementaire bijeenkomst in de Ridderzaal accentueerde Tweede Kamer-voorzitter mr. F. van Thiel, dat de drie parlementen de roeping hebben om te zorgen Overstekend wild! Dit wilde zwijn vond het toch verstandiger maar over de zebra te gaafi. want tenslotte kun je maar niet weten in dat verker van tegenwoordig ALPHEN De hoofdleiding van De vernieuwingen gaan enkele Op de vraag wie de schuld had het rioleringsstelsel in Alphen- Ridderveld zal moeten worden vernieuwd. Over een lengte van 3 km. zijn de buizen om de 3 meter gebroken. Buit bankoverval bedroeg twee ton |AMSTERDAM (ANP) Bij de roofoverval maandagmiddag op een filiaal van de Ned. Midden- standsbank in Amsterdam-Bui- tenveldert blijkt een totaal be drag van ongeveer ƒ200.000 meegenomen te zijn. Ruim 125.000 aan Nederlands geld, verder buitenlandse valuta en travellercheques. miljoenen kosten. De breuken zijn veroorzaakt doordat de hei paalconstructie, het zogenaamde stamriool, te licht is gebleken. „Men heeft te snel in Ridder- veld willen bouwen en bij de aanleg volgens het gebruikelijke systeem gewerkt, daarbij geen rekening houdend met de zware gronddruk, aldus de heer Hak- stege van gemeentewerken Men kwam de breuken op het spoor bij werkzaamheden aar. de riolering in de Diamant straat. Bij periodieke onderzoe kingen was nooit iets verdachts opgemerkt. Gealarmeerd heeft men toen via een videorecorder beelden van het buizenstelsel opgenomen. Om de drie meter bleken zij op de steunpunten ge broken te zijn. van deze kostbare constructie fout, antwoordde de heer Hak- stege: „Toen ik hier kwam, heb ik het zo aangetroffen. Er zal wel gekankerd worden op ge meentewerken, maar inmiddels zijn er allemaal nieuwe mensen. De vernieuwingen betekenen een zware belasting voor ons." WASHINGTON (AP) De bond van Amerikaanse piloten (ALPA) heeft zijn leden die bij 26 Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen werken opgedragen te weigeron om naar landen te vliegen die asiel verlenen aan kapers van vliegtuigen. De voorzitter van ALPA John O'Donnell heeft tevens een be roep gedaan op de leiders van andere Amerikaanse vakbonden om hun leden op te dragen niet langer werk te verrichten voor de luchtvaartmaatschappijen van die landen. menwerkende bonden heidspersoneel (KABO, ABVA, NCBO) hebben besloten de Al gemene Rooms-Katholieke Amb- tenarenvereniging (ARKA) toe te laten tot de SBO, het samen werkingsverband van deze drie bonden, zo meldt het blad Kabo- post. Dit zou een eerste stap kunnen zijn, aldus de KABO, op weg naar het herstel van de voorma lige Unie van Overheidsperso- I neel, die negen jaar na de oor- log werd ontbonden. Twaalf I jaar geleden bra': r'e ARKA met j haar bij het NKV aangesloten I zusterorganisatie KABO en ver- 1 liet de vereniging tevens het I NKV. Wanneer de unie zou wor den hersteld zou zij ruim 250.000 leden gaan omvatten. SINGAPORE (AP) Rotterdam, de grootste havenstad ter wereld, is ccn stad waarvan Singapore veel kan leren. De mi nister voor wetenschap en technologie Toh hield een tafelrede tijdens een diner, dat het havenbestuur van Singapore aan bood aan de uit vijftien personen bestaande delegatie uit Rot terdam. Hij zei, dat er ondanks de enorme industriële bedrijvigheid wei nig of geen milieuverontreiniging is in Rotterdam. „Dit is opmerkelijk en is bereikt dank zij een vastberaden be leid met strikte handhaving van het voorschrift tot installatie van apparatuur ter bestrijding van de vervuiling", zei Toh. PARAMARIBO (ANP)— De poli tie zoel:t naar drie nonnen in verband met de schending van het graf van wijlen premier Pengel op zondag. De mannenj hadden op zaterdagochtend aan de wachter van de begraaf-1 plaats gevraagd naar de plaats van het graf van de premier. Omdat dageli'ks mensen naar het graf vragen, had de wachter hun de richting gewezen en er verder geen aandacht aan ge schonken. Hij wist zich wel te herinneren, dat de mannen in een rode truck reden. Volgens het in Paramaribo ver schijnende dagblad De Ware Tijd wordt het als vaststaand aangenomen dat zwarte kunst de drijfveer was van de schen ding. Het vermoeden bestaat, aldus De Ware Tijd dat de per sonen die zich aan de schennis bezondigd hebben erop uit zijn geweest een nog al eens voorko mende ceremonie der zwarte kunst te verrichten. Men breekt het graf open en wikkelt vanaf het graf een bol katoengaren af naar de plaats waar men de geest van de overledene naar toe wenst te hebben. De peest begeeft zich dan langs de draad naar de gewenste plaats, zo wordt aangenomen. De beoefe naars van deze zwarte kunst ge loven dat op deze wijze bepaal de krachten en de macht die'de overledenen bezat kunnen wor den overgenomen van de geest. Bij de ceremonie wordt wel met stoffelijke resten gemanipu leerd. maar er vo-den gen skeletdelen ipeegeromen. Dit schijnt ook hier he» —-.„-i zijn geweest, zo sch-üft De Ware Tijd. Leden van de Kennedy-familie zochten gisteren het graf John F. Kennedy op de begrt plaats van Arlington na een i te hebben bijgewoond ter g genheid van de sterfdag van bert Kennedy die vier jaar leden werd vermoord. Gel rechts. Jack Onassis, wedi van de voormalige Amerikaa president. (ADVERTENTIE) De vijfde reuzen-hovercraft van het type SRN-4 Mountbatten is naar buiten gerold uit zijn montagehal bij de fabriek van de British Hover- fierder had de po'itie :n craft Corporation op het eiland Wright. De 005, die nog geen t heeft en 254 passagiers en 30 voertuigen kan meenemen, zal op 3 juli worden ingezet op de oversteek over het Kanaal van Pegwell Bay naar Calais. Par; ribo gezegd dat zich graf van de overleden premier een ietwat luguber Hindoe-ri tueel had afgespeeld. (Van onze correspondent) BONN Op het moment gaan er in Wesf-Duitsland veel stemmen op voor een krachtiger handha ving van orde en wet. In één van de deelstaten wil men zelfs zover gaan dat de politie ge machtigd zou moeten worden te schieten zonder waarschuwing, „zelfs wanneer gijzelaars, voor bijgangers en andere personen, die niets met de zaak te maken hebben" daarbij in gevaar zou den komen, maar de deelstaat in kwestie (Neder-Saksen) heeft de verzekering gegeven dat het eventuele aanvragen voor scha devergoeding zal voldoen. Het is niet zo dat de politieagen ten aangemoedigd zullen wor den bij de minste aanleiding te schieten. Het ministerie van binnenlandse zaken in Hannover zei dat wapens alleen gebruikt mensen die helemaal niets met de zaak te maken zouden heb- Monteurs gestikt in kiel van si chip DORDRECHT (ANP1 In een duwbak in een haven te Dor drecht zijr gistermiddag twee mon'eurs door verstikking om het leven gekomen. Zij waren via een mangat tussen de kiel van liet vaartuig en de bodem j van de laadruimte gekropen om daar werkzaamheden te ver- -clren. To n zij niet meer kv/a- men opdagen en m n een on- I derzr.ek instelde vond men bei- i Ie mannen dood. De slachtoffers zijn de 37-jarige J. C. Dijkema en W. de Reus, 53 jaar, beiden uit Dordrecht, i recht het vuur mogen openen, wanneer een bankrover zou gaan staan schieten op klanten of bankpersoneel. Zo zou de po litie ook mogen schieten op een terrorist die bezig was dc dijk van een stuwmeer op te blazen, en die zo de levens van enkele j duizenden personen in gevaar zou brengen. Maar het zou volkomen verkeerd zijn te 'schieten (en de levens in I de waagschaal te stellen van sen die helemaal niets met de i zaak te maken zouden hebben) i in een geval waarbij, bijvoor- beeld, een jaloerse echtgenoot zou proberen de minnaar van j zijn vrouw in een drukke straat neer te steken. Het ene men senleven kan niet tegen het an dere afgewogen worden. Dc j moord op een politicus zou niet i verhinderd kunnen worden door i de levens van onschuldlgen op te offeren. Maak er snol en ellektlel een eind aan. U zuil merken dal de Pedosan pleister de oplossing is, waarop u zo lang hebl gewacht. UNICURA N.V.. AMSTERDAM Betogingen in Zuid-Afrika verboden (Van onze correspondent) JOHANNESBURG De Z-V-ifr' kaanse minister van justitie Pe trus Pelser hoei: oen s- regeringsverordening gep-v' cco-:!. waarin ton vc-V -c- kondigd wordt voor alle politie ke bijeenkomsten en protest marsen in Johannesburg, Kaap stad, Pretoria en dertien andere steden. Dit verbod blijft van kracht tot 8 juli middernacht. Pieasso wil geen eadeau aanvaarden MOUGINS (AP) Pablo Pica? wil een geschenk van de burj meester voor zijn 90sto verja; dag niet aannemen. Pica» w-nst al enige jaren geen o' ciële vieringen van zijn verjai dagen meer. IIet gorchenk is een schilde door de vader van Picasso d slopende duiven voorstelt. 'sur- rv s or van Mougir <-on stadje dicht bil do villa v Plcasno. heeft do schilder ree per a'nget»':onde brief verzoc ci b"t geschenk aan tc nem» •'af dear ziln ambtgenoot In V !aga aan hem was toegezondr Picasso heeft niet gcuntwoo» Binnenkort zal het schilde; vermoedelijk naar Spanje wo den teruggezonden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9