Ktetflr Regeringspartij en zijn vóór een tijdelijk rijverbod Verkoop bijbels steeg sterk in Nederland Consilium op andere leest geschoeid Regering steunt dagbladpers met dertig miljoen Korte metten Avon Steeds meer bejaarden willen zelfstandig wonen MINIBOEKJES VOORNIX 169 uur onder de douche PROTESTANTSE KOSTERS IN MAALSTROOM DIALOOG MET BOEDDHISME UITBREIDEN Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG De Tweede Kamer-fracties van de re geringspartijen willen in de wegenverkeerswet de mogelijkheid opnemen ver keersdeelnemers een tijde lijk rijverbod, maximaal acht uur, op te leggen, als op grond van een ademtest mag worden aangenomen dat men het voertuig niet naar behoren kan besturen. Elke dag kcmt in Nederland een persoon om het leven bij een verkeersongeval dat zijn oor zaak heeft in alcoholgebruik. In 1970 waren er 327 alcohol-ver keersongevallen met dodelijke afloop. Dat blijkt uit een onderzoek dat door het KVP-kamerlid P. Cor- nelissen is ingesteld. Gevreesd wordt, dat het aantal verkeersongevallen met dodelij ke afloop in het jaar 1971 voor het eerst de grens van 3000 zal zijn gepasseerd. De heer Come- lissen schat d -tal op onge veer 3200. Door de toenai.het verkeer stijgt niet alleen het aantal do delijke ongevallen, maar ook het aantal ongevallen waarbij mensen min of meer ernstig ge wond raken. In 1970 was dit aantal 56.004. In 3657 van deze gevallen werd gebruik van alco hol geconstateerd. Omdat volgens de heer Cornelis- se.. net grootste aantal alcohol ongevallen plaats heeft in de kleine uurtjes (0 tot 6 uur) heeft hij ook een onderzoek ingesteld (ADVERTENTIE) SCHOONHEID IS ONZE ZAAK! Maak er ook de uwe van - word Avon Consulente U deelt zelf uw tijd in en werkt in uw onmiddellijke omgeving. Uitstekende verdienstenmogelijkheden I Vraag vrijblijvend inlichtingen AVON" BENELUX b.v. Vijzel straat 2 -18, Amsterdam-C. Tel. 020 - 648.41 - 648.42. naar het aantal verkeersdoden dat m dat tijdvak te betreuren viel. In 1965 waren dat er nog 235. in 1970, al 416. Vandaag wordt in de Tweede Ka- I mer het voorstel van de rege ling behandeld om een verplich te bloedproef in te voeren, als mede het in de wet opnemen van een promillage van 0,5 aan bloedalcoholgehaltc, dat niet mag worden overschreden. 'Simon Stevin' bouwt zonne- observatorium HOEVEN (ANP) De Volksster renwacht Simon Stevin in Hoe ven heeft van het Prins Bern- hardfonds 40.000 gulden gekre gen. Van het geld zal een zon- ne-observatorium worden ge bouwd, bestaande uit een spie- gelstelsel, waarmee het beeld van de zon met behulp van een lenzenstelsel op een scherm ge projecteerd kan worden. Ondermeer de op het oppervlak van de zon voorkomende zonne vlekken zullen dan te zien zijn. De sterrewacht ving tot nu toe al met een radiotelescoop een radiostraling van de zon op in het gebied van 200 mhz. Van i BENOEMING DEN HAAG (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer C. G. Verdonck Huffnagel tot buitengewoon ge volmachtigd ambassadeur te Kinsjasa, de hoofdstad van Zai re (Congo). Als deze japon als schietschijf zou dienen, zou het niet moeilijk zijn raak te schieten. Waarschijnlijk schiet de ontwerper Hilary Floyd er ook wel raak mee, want voor een vakantieavond doet zo'n jurk het wel. parlementaire redactie DEN HAAG Het kabinet-Bles heuvel heeft besloten de Neder landse dagbladpers in 1972 en 1973 te steunen met een bedrag van in totaal 30 miljoen gulden. Het geld voor deze steun zal worden verkregen uit de om roepbijdragen en uit de op brengsten van de Ster-reclame. Het is onvermijdelijk dat de luister- en kijkgelden door deze steunverlening met Ingang van 1 januari 1973 nog Iets meer worden verhoogd, dan de rege ring al van plan was. Behalve tot de steunverlening met twee keer 15 miljoen gulden heeft de regering ook besloten een bedrijfsfonds voor de pers in te stellen, waaruit dagbladen geld kunnen lenen voor een eventuele herstructurering. In dit fonds zullen behalve de 5.3 mil joen gulden welke nog over zijn van de Stel-pot de komende vier jaar telkens 5 procent hef fingen op de Ster-tarieven ge stort worden: jaarlijks 5 mil joen gulden. Hoe de 30 miljoen in twee jaar verdeeld zal worden over de dagbladen is nog niet helemaal bekend. Een woordvoerder van het ministerie van CRM deelde mee dat dit deels zal gebeuren aan de hand van de oplage en deels aan de hand van de hoe veelheid redactionele pagina's. De regeringsbeslissing tot steun aan de pers steunt grotendeels op de adviezen neergelegd in het rapport van de commissie- Rooi j, dat enkele maanden gele den werd gepubliceerd. (Van een onzer verslaggevers) #voor 123.250 bejaarden of 9 pro cent plaats in 72.500 bejaarden woningen, bij een gemiddelde bezetting van 1,7 persoon per woning, OUDDORP .Gemiddeld komen er de laatste jaren twee verzor gingstehuizen voor bejaarden gereed. Dit zijn er ongeveer hon derd per jaar", aldus minister drs. B. J. Udink vanmiddag in Ouddorp op de Zuidhollandse ei landen bij de opening van weer een nieuw verzorgingsthuis. Toch is dit volgens de minister nog niet genoeg. Drs. Udink kon echter niet nala ten op te sommen, wat reeds tot stand gekomen is in de bejaar- denbouw. Begin van dit jaar was beschikbaar: voor 130.100 bejaarden of 9,5 procent in verzorgingstehuizen, die vallen onder de Wet op de Bejaardenoorden. Dit houdt in, dat 20 procent van het totaal aantal bejaarden in specifieke huisvestingsvormen voor bejaarden verblijven. ..Maar", aldus de minister, ,,het bouwprogramma voor de be- jaarden is nog niet ten einde". Hij verwacht dat eind van dit jaar er 11.000 bedden in verzor gingstehuizen bij zullen komen, plus dan nog een nog groter aantal zelfstandige bejaarden woningen. Drs. Udink vond het opvallend, dat de wensen van de bejaarden voor hun woon mogelijkheden steeds gedifferentieerder wor den. Terecht, meende hij, want „de bejaarde moet juist die woonvorm kunnen kiezen, die hem in zijn situatie optimaal zelfstandig doet zijn. Daarom moeten de verschillende huis vestingsvormen corresponderen met de mate van zelfstandig heid en hulpbehoevendheid van de diverse categorieën bejaar den". Bejaarden, die in een wat de mi nister noemt normale gezinswo ning kunnen blijven wonen, ko men er steeds meer. Naar schatting is het nu al tkveederde van het totaal aantal bejaarden. LUBBOCK. TEXAS (AP) Hal Halloway, twintig jaar oud en student aan de technische hoge school van Texas, is gistermid dag om half vier onder de dou che vandaan gekomen. Dat mocht ook weleens, want hij had er al 169 (hondernegenen zestig) uur onder gestaan, en daarmee een nieuw wereldre cord gebroken. Dat betekent, dat hij precies een volle week en één uur onder de waterstraal doorgebracht heeft. Het oude record stond op naam van Peter Schell uit Miinchen die het na 168 uur al welletjes vond. Hoeveel liters water over Hallo- way's blote rug gespoeld zijn vermeldt het verhaal niet. Ontsnapt uit instortend pand ZIERIKZEE (ANP) - Zu bouw- vakkers. bezig bij de bouw van een nieuwe Hemavestiging in Zierikzee, zijn gistermiddag aan de dood ontsnapt, toen om vijf uur het oude deel van het pand met denderend geraas instortte. De mannen reden op het laatste moment uit de chaos van val lend puin. De stofwolk boven het ingestorte pand was tot ver buiten Zierik zee zichtbaar. Motie uitstel mijnsluitingen verworpen DEN HAAG (ANP) - Met alleen de stemmen van de fracties van PvdA, D'66, PPR. PSP en CPN heeft de Tweede Kamer gister middag de vorige week Ingedien de motie-Oele (PvdA) verworpen waarin het verzoek aan de rege ring was neerglegd om de per 30 juni aangekondigde beslissing ten aanzien van de laatste fase van de afbouw van de kolenpro- duktie in Limburg op te schor ten tot een meer concreet en bevredigend uitzicht op vervan gende werkgelegenheid kan worden geboden. Honeeker: West-Duitsland heeft DDR al erkend BERLIJN (DPA) - De Westduit- se bondsrepubliek heeft met de verdragen van Moskou en War schau „volkenrechtelijk verbin dend" de soevereiniteit van Oost-Duitsland erkend, zo heeft de Oostduitse partijleider Erich Honeeker gisteren in een vraag gesprek gezegd. Door het sluiten van de verdragifti heeft West-Dultsland tevens be vestigd „dat Berlijn met uitzon dering van de westelijke sectors van de stad de hoofdstad van de Duitse Democratische Republiak is". De nieuwe verdragen heffen oor zaken van spanning op en scheppen „de mogelijkheid, ver der voort te gaan op de weg naar ontspanning", aldus Ho neeker. Inmiddels is de Sowjet-Russlsche minister van buitenlandse zu- ken. Andrej Gromiko, na zijn bezoeken aan Berlijn en Bonn naar Moskou teruggekeerd. In Wesi-Berlijn heeft hij de viec- mogc ndhedenovereenkomst inza ke Berlijn ondertekend en daar na heeft hij in Bonn met bonds kanselier Brandt en minister van buitenlandse zaken Scheel besprekingen gevoerd. Erasmusprijs f. Piaget AMSTERDAM (ANP) Prins Bernhard heeft als regent van de stichting Praemlum Eras- miannim vanmiddag de Eras musprijs '72 uitgereikt aan de Zwitserse psycholoog-pedagoog professor Jean Piaget (75) uit Genève, tijdens een bijeenkomst in de aula van hot Koninklijk Instituut voor de Tropen in Am sterdam. De uitreiking geschiedde in aan wezigheid van koningin Juliana en mr. Pieter van Vollenhoven. De prijs bestaat uit een bedrag van 100.000,-, waarvan de helft bestemd is voor oen door de laureaat aan te wijzen doel, en een oorkonde. prof. Windhoos in Wanneperveen (Van een onzer verslagge vers) WANNEPERVEEN— Een windhoos heeft in de nacht van maandag op dinsdag grote schade aangericht op campings in Wanneperveen en omgeving. Caravans' werden door de wind opge nomen en vervolgens met kracht tegen de grond ge smakt, evenals tenten en voortenten. De meeste caravans en tenten stonden leeg omdat de eige naars, die vrijwel alle verze kerd zijn, zondagavond waren vertrokken. De windhoos spaar de de jachthaven, die vol boten ligt, maar nam op zijn weg nog wel een boerenschuur mee. Het zojuist verschenen jaar verslag van het Neder lands Bijbelgenootschap over 1971 meldt een ster ke toeneming van de bij belverspreiding in Neder- "Wat betreft de nieuwe, ge land. Werden in 1970 ruim meenschappelijke bijbel- 84.000 volledige bijbels boeken en kleinere uitga ven) 337.634 exemplaren verkocht tegen 243.805 het jaar daarvoor. en vijf teams aan he nieuwe testament. D< vertaling van de geheh Heilige Schrift zal, naai verwachting, nog ruin acht jaar in beslag ne men. ertaling door protestant- rooms-katholieke De commissie herziening Steeds In totaal werden aan bij bels en bijbelgedeelten (dit zijn nieuwe testamen ten, afzonderlijke bijbel se vertalers, die anderhalf jaar geleden begonnen is, meldt het jaarverslag dat men goed op gang is ge komen. Er werken nu drie teams aan het oude Statenvertaling hoopt de loop van het jaar met haar werk gereed te ko men. Deze vertaling wordt woord voor woord gecontroleerd en op zet fouten gecorrigeerd, zodat weer een Statenvertaling kan verschijnen, die ge heel beantwoordt aan de oorspronkelijke bedoelin gen van de statenverta lers. duidelijker blijkt, dat het N.B.G. niet kan volstaan met één enkele vertaling. Mensen, die nooit in een kerk komen, begrijpen heel veel woor den niet, die voor christe- vertaald. De uitgave zal Vanwege de toenemende Daarom werkt het bijbel genootschap tegelijkertijd aan verschillende verta lingen. Begin volgend jaar zal het „Nieuwe Testament in de omgangstaal" verschij nen, dat „Groot Nieuws" gaat heten. Het Nieuwe Testament wordt daartoe uit de Griekse grondtekst ongeveer tien gulden kos ten en worden gedaan in pocketvorm, die met vijf tig tekeningen wordt geïl lustreerd en ongeveer zes honderd bladzijden zal tellen. Verder wordt door gewerkt aan de vertaling van afzonderlijke bijbel- boeken in „hedendaags Ne derlands", een serie waar van tot nu toe zes deeltjes uitkwamen, alle uit het Nieuwe Testament. werkzaamheden werd een beroep op dc leden van het bijbelgenootschap ge daan hun jaarllikse bij drage met twee gulden te verhogen. Dat leverde ruim 230.000 gulden meer op.Het aantal leden van het Ned. Bijbelgenoot schap. dat gevestigd is aan de Herengracht 366 te Amsterdam Is nu 244.589 tegen 245.476 in 1970. In kerkelijke gebouwen komen clubs die er niet horen. De koster of beheerder kan het moeilijk hebben met de op vattingen van deze tijd en de kerkbesturen moeten voor wat dat betreft achter hem staan. Het internationale tijdschrift voor theologie „Concilium" gaat op een andere manier werken. Dit is besloten op een bestuursvergadering in Gardone in Noord-Italië naar aanleiding van een werkplan, ingediend door prof. dr. E. Schillebeeckx. Prof. Schillebeeckx was voor zitter van een commissie, die in 1970 in Brussel in het le ven was geroepen tijdens het wereldcongres van theologen. Men was tot de ontdekking gekomen, dat de tot dusver gevolgde methode starheid in de hand werkte. Concilium zal in de nieuwe op zet niet meer uitgaan van de traditionele theologische dis ciplines. maar meer werken naar een interdisciplinaire behandeling van de themata. Bovendien zal een beroep worden gedaan op deskundi gen uit de mens- en natuur wetenschappen. alsmede uit de wereld van kunst en lite ratuur. Het tijdschrift wil zijn aandacht vooral gaan richten op de individuele en collectieve kerkelijke en we reldlijke problemen. Het is de bedoeling om bijzon dere aandacht te geven aan een geregelde vernieuwing van de staf. Ongeveer een derde van de raad van be stuur is al vervangen. In sterkere mate dan voorheen zullen de leden worden gere- cruteerd uit de romaanse en angelsaksische landen. „Concilium" werd in 1964 op gericht op initiatief van de Nederlandse uitgever Paul Brand en theologen als Karl Rahner, E.Schillebeeckx en Hans Kling. Opzet was door middel van dit tijdschrift een theologie te ontwikkelen die bewust leeft vanuit de Heili ge Schrift en de heilsgeschie denis. Vooral de ontwikke ling van het tweede Vati caans concilie zou hierbij een leidraad moeten zijn. "Concilium" verschijnt mo menteel in elf talen. my ter ie basis voor gesprek met boeddhisme Je paus verklaarde een dliepe eerbied te hebben voor de geeste van de dialoog tusen de katholieke kerk en het boeddhisme. Dc paus bracht de/e wens naar voren in een toespraak tot een groep boeddhistische monniken uit Thailand, die hij in audiën tie ontving. De boeddhistische monniken waren naar Rome gekomen voor overleg met functionarissen van het Vaticaanse secretariaat voor de betrekkingen met niet-christenen. dc paus verklaarde een diepe eerbied te hebben voor de geoste lijke, morele en culturele waarden van het boeddhisme. De dia loog. die onder meer zou kunnen gaan over de mysteries van het bovennatuurlijke, kan de wederzijdse toenadering ten goede komen en gerechtigheid en vrede in de wereld brengen. Geza menlijk handelen is nodig, aldus paus Paulus, om de enorme problemen van deze tijd op te lossen. De groep monniken stond onder leiding van de boeddhistische lei der van Thailand, Somdey Phra Vanna Rat. De voorzitter van de protes tants christelijke vereniging van kosters in Nederland, de heer C. van den Brink zei dit gisteren op de jaarvergade ring in Nijkerk. Hij herinnerde aan zijn waar schuwing van twee |anr gele den tegen „uitspattlgen In kerkelijke gebouwen". Hij voegde daar nu aan toe. dat terecht alles wordt gedaan om de jeugd voor dc kerk te behouden, maar dat dit wel eens op een verkeerde ma nier Rebeurt. „Onze gebou wen zijn geen bars", zo zei hij. In het afgelopen Jaar hebben de full time kosters een overeenkomst afgesloten met de hervormde en gerefor meerde kerken. Moeilijker ligt het voor de kosters die niet in volledige dienst zijn. Ze maken veel meer uren dan die waarvoor ze wordep betaald. Het wordt nog al eens gewoon gevonden, dat een heel Rezin werkt voor één salaris. De heer Van den Brink pleitte ook voor een regeling voor koster-beheerders van kerke lijke gebouwen, waarin ver gaderingen, kerkdiensten, so ciëteiten en dergelijke wor den gehouden. Zij moeten al lerlei functies combineren: schoonmaker, monteur, gast heer, kok en kelner. Rond dertig bisschoppen, priesters en leken hebben zich tijdens een internatio naal colloquiem in Rome over „rassendiscriminatie en zielzorg" bezig gehouden met het ontwerpen van pasto rale richtlijnen ter bestrij ding van de rassendiscrimi natie. De bijeenkomst was belegd op instigatie van het comité voor vredesonderzoek van de pauselijke commissie „Gerechtigheid en Vrede". Een aan Matteo di Giovanni toegeschreven Madonna met kind, een pistolencollectie uit de vijftiende eeuw, twee Chi nese, met ivoor ingelegde, dolken uit de elfde eeuw en de vissersring van de heken- de renaissancepaus Pius II (vi itiende eeuv/i r on bekenden gestolen i ge boortehuis v:r 4 paus, de Villa P. ;n Pienza bij Siena. Bijna de helft van de aan- wezigen in de New-Yorkse St. Patrickskathedraal is zondag uit de kerk gelopen, toen werd bekendgemaakt, dat de bekende pater Daniel Berrigan niet mocht preken. Pater Berrigan hield de preek toen vóór de kerk. „Men heeft m I] kennelijk verboden te preken omdat ongetwijfeld enkele onplezie rige vraagstukken aan de orde zouden komen", aldus Berrigan, die onder meer noemde het zwijgen van kar dinaal Terrence Cooke van New York over de verhevi ging van de oorlog in Viet nam en de morele kant daar- Vier Venezolaanse priesters, die onlangs hebben deelgeno men aan oen grondonteige ning in de buurt van Cara cas hebben dat zonder steun van de hiërarchie gedaan. Aldus de wijkbisschop José Kerk en Wereld Rlncon Bonllla van Caracas naar aanleiding van het bou wen van barakken door krot bewoners op particuliere grond. Mgr. Bonllla zei, dat een dergelijk optreden niet uit het evangelie te halen was als taak van de priester tot hulp aan de arme. De taak van de priester moet het zijn een beroep te doen op het geweten van de bezitters van de rijkdommen, opdat zij deze met de armen delen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7