Veelzijdig programma op behoorlijk niveau Bewoners vrezen verhoging huren NV Rijnland stopt zandtransport over de Stompwijkse weg A. en O. presenteert het blauwe boekje Renovatie Haagweg en Noord: Prijzenregen bij Oegstgeest actief Opheffings uitverkoop F AM A tera rant - LEIDEN Als of er geen zomer komt, presenteren de kunstorga- a tiaet jiisaties zich nu al voor de ko mende winter en herfst. De n Leidse Volksuniversiteit K <£.- O doet dat in een aardig blauw boekje. Opvallend is de nog weer uitgebreide verschei denheid aan mogelijkheden. De K en de O staan dan ook voor "Kunst. Ontwikkeling en Ont spanning. De Volksuniversiteit probeert in haar programmapakket zoveel mogelijk de grote K aan bod te laten komen. Daarbij werkt zij n op theatergebied voor een deel samen met de schouwburg, die wegens gebrek aan een eigen huis nog enige tijd elders moet logeren. Ondanks de problemen die een schouwburgsluiting met zich meebrengt, is men er in geslaagd een aantal voorstellin gen van behoorlijk niveau naar Leiden te halen. 'Theater _In de aula van het Rijnlands ly ceum gaan twee series, elk van drie avonden draaien, waarin "een aantal .gouden oude" zijn opgenomen, zoals ,,Het dagboek j van een gek" door Henk van Ulsen en ,,Wie is bang voor Vir- 1 ginia Wooif?" van Edward Al- bee met André van den Heuvel en Kitty Jansen Verder twee blijspelen: „Zo'n meisje om in ja binnenzak te stoppen" van Hugo Herbt en „De kleine hut" van André Roussin met Bob de tLange in de hoofdrol. De thril ler „U spreekt met uw moorde naar" van Frederick Knott met Ton Lensink en Yoka Beretty is een onderdeel van beide series. In het LAK-theater aan het Le- H vendaal wordt de toneel-feuille ton „The Family" van Lodewijk de Boer in vier afzonderlijke delen gespeeld, een especial voor Experiment-liefhebbers. •jJammer is het dat „grote" stuk ken niet in de plaatsvervangende theaters passen. K O biedt de i mogelijkheid er toch van te ge- i nieten door een aantal series in de Koninklijke Schouwburg Den iHaag en de Rotterdamse I Schouwburg. Speciale bussen !r'| zorgen gratis voor vervoer, 1 evenals in het afgelopen sei- I zoen. In de residentie verzorgt de Haagse Comedie twee series, Yoka Berrety en Ton Lensink in „U spreekt met uw moordenaar". elk van vier avonden. Exact is het programma nog niet be kend. maar „Het wederzijds hu welijksbedrog" van Pier Lange- dijk, „Kleine luiden" van Maxim Gorki, een stuk van Sto rey. Feydeay, Molière en Anouilh zullen de traditionele toneelliefhebbers wel aan hun trekken laten komen. Vijf avonden naar Rotterdam voor een nogal gevarieerde se rie. Jasperina de Jong zal de hoofdrol spelen in „Een oogje op Amélie", een niet zo bekende Feydeau. Nog een figuur uit het luchtige cabaretwereldje treedt in een andere sfeer op: Johnny Kraa.- kamp speelt de tragi-komische titelrol in „De neef van Ra- meau", een boeiende dialoog van Diderot. Een tweede Rot terdamse serie brengt de musi cal „En nu naar bed" met Con- ny Stuart en Mary Dresselhuis en drie toneelavonden. Eveneens in de Rotterdamse Schouwburg treedt in een serie van vier avonden het Nationaal Ballet op met o.a. „De schone slaapster". Gelukkig ontbreekt het cabaret niet in het blauwe boekje. In het Rijnlands Ly- Horl LEIDEN Wantrouwen en mis verstand woekerden welig, gis teravond in „De Burcht". Daar zaten enkele vertegenwoordigers van de Nationale Woningraad en van de gemeente Leiden te genover nauwelijks honderd be woners van 516 huizen in Lei- den-noord en het Haagwegkwar- tier. De eersten wilden uitleg geven over renovatiemogelijkhe den van de panden; zij verzoch ten bovendien medewerking aan een enquête naar woningkwali teit, aanvaardbaar huurniveau en mogelijkheid tot renovatie. De laatsten wilden „tot op vijf gulden nauwkeurig" weten, wat de huurconsequenties van een verbetering zouden zijn. Het pöÜ en'6e punt, waarop men elkaar - verstond, was dat de verbete ring van de bedoelde woningen dringend noodzakelijk is. 10 jt:' yj)e noodzaak van woningverbete ring in het gebied tussen Van Lennepstraat en Toussaintkade. Bernhardkade en Sophiastraat bracht de gemeenteraad op 13 maart j.l. overigens na lang durig en timultueus vergaderen tot het besluit, de Nationale Woningraad opdracht te geven, de mogelijkheden te onderzoe- Nh 12.00 l CecU mogelijk maakt „de schade tot een minimum te beperken", toen werden er uit kringen van de Bond van Huurders en Woning zoekenden en van de voorgan gers van de beide buurtcomités een aantal onvriendelijkheden en insinuaties gelanceerd. Zo zou de gemeentelijke woning stichting anderhalve ton als niet-invorderbare huur afge schreven hebben. Wat door directeur Streefland ten stelligste ontkend werd. Maar het maakte toch maar indruk. Terpeer omdat „iedereen zijn huur wil betalen en de goeden nu onder de onwil van de kwa den moeten lijden". ANALYSE Toen de stemming een beetje was bijgedraaid, gaf de heer J. Ver voorn een haarscherpe analyse van de situatie: in beide projec ten is sprake van goedkope volkswoningbouw. Daarom wo nen er nu de minst-draagkrach- tigen. Ze waren wel aangewe zen daar en niet elders te wo nen. Daardoor ook zijn de wo ningen sterk in onderhoud ach tergebleven. Desondanks heeft zeker 30% maar misschien wel 50% van de bewoners nu al moeite met het opbrengen van de huur. Een onderzoek van de wijken zal uitwijzen, dat het merendeel van de bevolking niet aan de renovatieplannen mee zal kunnen doen, als de huur verhoogd wordt met het bedrag dat voor zulke operaties staat. Niettegenstaande de geldende vergoedingsregelingen zullen de mensen door een renovatie in moeilijkheden komen. Tenzij er meer gebeurt, dan volgens de huidige regelingen mogelijk is. Daarom moeten alle deelnemers aan het gesprek zoeken naar een weg om belangrijke extra- rijkssubsidies voor het project los te krijgen. Het gaat om wo ningverbetering in de armste wijken van de armste stad in Nederland. Dan mag ze om het geld nog niet afspringen. Op 15 juni a.s. begint de enquête; het rapport erover wordt in no vember gepubliceerd. Pas wan neer het van alle zijden is be discussieerd kan er een plan ge maakt worden voor de feitelijke renovatie, waaruit de huurcon sequenties duidelijk worden. ceum komen Marijke en Sieto Hoving, Tekspierement, Fons Jansen, Wim Kan, Don Qui- schocking en Miel Cools, de Bel gische troubadour. Verder voor de liefhebbers nog wat speciali teiten, zoals een Philippijnse dansgroep. Fiesta Gitana, pop pentheater, operette („lm weis- sen Rössl"), het zwarte theater en nog wat folkloristische groe pen. Muziek Zo langzamerhand is K O een muziek-autonoom in Leiden ge worden. In de voetsporen tre dend van de Kunstkring begeeft ze zich komend seizoen ook op het kamermuziekgebied met koffieconcerten op zondagmor gen. De optredende groepen nei gen overwegend naar de moder ne kamt. Nog een nieuwigheidje zijn de opernseries in het circustheater 'e Scheveningen. Over het alge meen worden vrij traditionele zangdrama's uitgevoerd, met uitzondering van Brittens „Al- bert Herring". Als extraatje kan men ook nog naar „De Parelvissers" van Bi- zet in de Doelen te Rotterdam, waar ook Juliette Creco voor het Leidse publiek zal optreden. Het hoeft nauwelijks betoog dat K en O weer een gedegen mees- terserie en promenadeconcertse rie georganiseerd heeft. Het Re sidentieorkest heeft daarbij een beetje veld moeten ruimen voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest. In de series komen drie opvallende avonden voor. Nog lang voor de jaarwisseling, namelijk in november geeft het Rotterdams Philharmonish Or kest een Weens concert onder leiding van de welbekende Willy Boskosvsky. Na twee jaar door omstandigheden te zijn verhin derd zal Eduard Flipse het Ant werps Philharmonisch koor en Orkest leiden in het traditionele Kerstconcert. In januari komt het fijnzinnige kamerorkest van Versailles onder leiding van Ber nard Wahl naar Leiden. Uit de keur van solisten een klei ne keuze Herman Krebbers (viool), pianoduo Karp. Marinus Flipse (piano) en Sief an Aske- nase (piano). Volledigheidshalve vermelden wij nog een optreden van de Franse chansonnière Francesca Solleville in de aula van het Rijnlands Lyceum. Ontwikkeling Het wordt nog wel eens vergeten dat K O in oorsprong een volks universiteit is en als zodanig werk! aan de „éducation perma nente", de voortdurende scho ling. waarbij men ervan uitgaat dat niemand te oud is om te le ren. Door het ontwikkelingspak ket steeds verder uit te diepen en te passen in de actualiteit krijgt de volksuniversiteitskant met recht een sterker accent en een groeiende belangstelling. Om te beginnen zijn er de talen cursussen in Engels. Frans, Duits, Spaans, Italiaans, Zweeds. Russisch, Latijn en Ne derlands voor buitenlandse werknemers. Alle worden ze ge leid door bevoegde docenten in de kleine avonduren. Men werkt in groepen volgens de moderne audic-visuele methoden. In cursussen, lezingen en werk- roepen over eigentijdse proble men, levensbeschouwelijke be grippen, oude en nieuwe weten schappen en informatieve ach tergronden kan men „voor elk wat wils" vinden. Een greep uit het uitgebreide programma werkgroepen over natuur, ar cheologie, kunst, strafrecht, mo derne wiskunde en mogelijkhe den na de pensionering: cursus sen gewijd aan ruimtevaart, mo derne litteratuur, godsdiensten, psychologie, Unctad 111 en Ne derland als stukje van de we reld; lezingen met films en dia's over verre landen en vreemde werelden. Tussen ontspanning en ontwikke ling zit een vrij flexibele grens. Fi!mclub-16 gaat bijzondere films draaien over het expressionisme ;n Europa. Een filmclublid heeft ook toegang tot de Leidse Cine- club, die Indiase en Japanse films vertoont. Voor de kinderen komt een apart filmprogramma in het Museum voor Volkenkunde op de vrije zaterdagmiddag. nen, muzikalevorming. batik ken, cartoons en strips tekenen, films, dramatische expressie, worden alle door deskundigen geleid. Dm aan alle facetten van het K en O-Drogramma te kunnen deelnemen moet een wel in schrijver zijn. Wlke voordelen dat heeft vertelt het blauwe boekje ook. Binnenkort zal hel huis aan huis worden verspreid. Mocht men het niet In de bus krijgen, dan kan men Inlichtin gen verkrijgen bij K en O, Oude Vest 45, Lelden, tel. 31841. Ook inschrijvingen kunnen daar ge schieden, dagelijks van 9 tot 3, behalve op zaterdag. Creativiteit KIK, de jonge dochterstichting van K en O bestrijkt het hele gebied van de creativiteit. In de „kapel" van K en O kan men er van oktober tot mei allerlei technieken leren en ontwikkelen samen met andere of indivi dueel. Het geheel staat onder leiding van kunstenaar Kees Buurman. Specifieke werkgroe pen, zoals het zetten van edelste- OEGSTGEEST Het tienjarig bestaan van de Winkeliersver. „Oegstgeest Actief" werd giste renavond min of meer besloten met een grote prijzenregen. Duizenden hebben meegedaan aan enkele grote zegelacties met o.m. een blindengeleidehond als inzet. „Wij zijn blut", constateerde de voorzitter van O. A. de heer L. M, Trijselaar gisterenavond in de sociëteitszaal van het ge- meentccentrum aan de Lijtweg aan het eind® van de prijsuitrei king welke twee avonden in be slag had genomen. De prijswin naars waren persoonlijk opge- Jaarmarkt in Wassenaarse Langstraat WASSENAAR Aan het eind van deze maand van 28 juni tot en met 1 juli zal in de Langstraat weer een Oud-Hol landse Jaarmarkt worden geor ganiseerd door de winkeliers vereniging „Winkelcentrum Langstraat". Woensdagmiddag 28 juni zal de markt door burgemeester Mr. K. Staab worden geopend. Er zullen weer Oud-Hollandse huis jes in de straat worden ge plaatst en een aantal winkeliers zal weer in klederdracht aarfwe- zig zijn. Naast de Algemene Bank Nederland wordt een po dium opgericht, waarop ver schillende artislen zullen optre den o.m. voor de jeugd Pipo de Clown. Op zaterdag 1 juli organiseert de j Drumhand van Irene een Drum- hand-Festival, met als inzet de Wassenaarse Jaarmarkt Trofee. De deelnemende hands zullen I 's morgehs in de Langstraat dé- j fileren. Ook dit jaar zal de An- j jeractie in het programma van i de jaarmarkt worden ingepast. roepen en dat waren er vele tientallen. Er werd voor duizen den guldens aan waardebonnen uitgereikt en dank zij een origi nele vinding kon men zelf de waarde trekken uit een dia-doos van de heer Loek de Groot. Op een scherm werden de dia's vertoond zodat men af kon le zen welk bedrag men mee kon nemen. Er waren een tweetal bedragen bij van 1000 gulden welke respectievelijk getrokken werden door Mevr. Swank en mevr. L. v.d. Mey-Groot. De minste prijs was 50 gulden aan waardebonnen toch altijd nog een welkom bedrag. Daarnaast mocht men op een cadeautafel nog een keuze maken uit een aantal geschenken. Het bedrug dat uit de acties is vrijgekomen voor de aanschaf van blindengeleidehonden zal t.z.t. bekend worden gemaakt. De voorzitter van O.A. de heer Trijselaar deelde echter mede dat tijdens de receptie van O.A. een bedrag van 1000 gulden voor genoemd doel werd ont vangen. Intussen kunnen zegel- bezitters nog steeds zegels voor het geleidehondenfonds beschik baar stellen. Ook noemde de voorzitter voorzichtig de moge lijkheid van een a.s. koopavond in de gemeente. t ADVERTENTIE) ken. Iitendgy een «n ojournii Topjx erstand Voor nlnen Voor blljv ie. IS IS orguikhj)ve'reengekomen werd dat de be woners als direct toetrokke- zo effectief mogelijk bij 'net onderzoek zouden worden ingeschakeld. Maar daar ging aantal van hen de deur dicht: het beroep op hun medewerking leek te worden op gevat alsof de enquêteurs alvast maar de maat kwamen nemen ten behoeve van timmerman en metselaar. Hun reactie was be grijpelijk. Ze wilden eerst wel eens weten hoeveel huur ze méér zouden moeten betalen, Een spandoek, opgehangen te gen het podium, inspireerde hen ten de houding: „Huurverho- ging? Geen cent!" dingen) IRMAAL J tear kwam onder meer de me- voren dat het eigen lijk normaal zou zijn, mensen die al zoveel jaren in een ellen dig krot gewoond hebben, scha- KRftt deloos te stellen door ze nu ein delijk eens zonder huurverho- enii ging een behoorlijk huis te j geven, waarop ze, als iedere an- I ds> nj dere Nederlander, recht hebben. on scjlet antwoord van de zijde van de -.lek i:| Woningraad was er één vol >noeiaje ..sympathie; maar daar koop je 55 Be J weinig voor" en toen bovendien S^LleSf ?esteld werd, dat het beleid in dere fc Den Haag bepaald wordt en dat de financiële situatie slechts bble D Wassenaar Het oude pandje op de hoek van de Achterweg en tuinpad, bekend als de winkel van Daatje valt onder slopershanden. De Kulturele Kern Wassenaar heeft in een brief aan het gemeente bestuur nog een laatste poging gedaan om het te redden, maar het besluit tot slopen is in principe al heel lang geleden genomen. •NOORDWIJK De leden van de katholieke bond van bejaarden hebben een uit stapje gemaalkt naar de Flo- riade in Amsterdam. Het 187 man tellende gezelschap heeft er bijzonder genoten. In het Noordwijkse restau rant De Beurs werd de dag besloten met een gezellig sa menzijn. HALSBANDEN v LI1NEN v, HONDEVITAMINE BUFFELLOEMPIA BLOEMBAK. 60 er SPIEGELTJES 1.99 1.99 0.49 1.99 4.95 0.79 23.75 18.99 Oegstgeest Op het ogenblik wordt in het Raadhuis de onderwijstentoonstelling 1972 gehouden Elke dag zijn er rondleidingen voor leerlingen van de basisscholen. De heer dr. G. D. Van Wengen. medewerker van het museum voor volkenkunde te Leiden, vertelt daarbij het een en ander aan de hand van ten toongestelde voorwerpen en een videorecorder over Ghana. Op de avond van de laatste expositiedag, vrijdag aanstaande, kunnen ook de ouders zien waar hun kinderen naar toe zijn geweest. STOMPWIJK De NV Rijnland te Zoeierwoude die volgens kon- trakt met Rijkswaterstaat het zand uit de put van het recrea tiegebied ,.De Vlietlanden" moet leveren voor de turbine- aansluiting op de Rijksweg bij de Westvüetweg is met het ge meentebestuur en Provinciale Staten aan het onderhandelen over een andere wijze van ver voer nu B. en W. van LeSdschen- dam de uit weg vergunning aan de Kniplaan hebben ingetrok- B ken. Het ligt in de bedoeling het zand per schip door de Vliet tot onge veer het gebouw van de Hakaf te transporteren om het daarna per persleiding verder te ver voeren. De problemen die door het vervoer met vrachtauto's waren ontstaan (verkeersonvei ligheid en scheuren in muren van huizen) zouden hierdoor worden opgelost. en W. van Leidschendam had den, zoals bekend, eerst een maximum-snelheid van 20 km per uur en een inhaalverbod op de Stompwijksewcg ingesteld, maar ir> Stompwijk was men hiermee allerminst tevreden. De uitweg-vergunning aan de Knip laan was tot wedcropzegg.ng en met een bankgarantie voor eventueel aan te richten schade verleend. Toen de snelheidsbe perking niet het verlangde ef fect sorteerde trokken B. en W. de uitwegvergunning in. Er is daarna intensief overleg ge pleegd over andere vervoersmo gelijkheden. Overwogen is een persleiding aan te leggen vanaf de zandput naar een depot aan de Westvlietwcg via de Rijks weg, maar daartegen muakte Rijkswaterstaat bezwaar vanwe ge een mogelijke breuk en het daardoor ontstaan van gevaar voor de veiligheid op de weg. Rijkswaterstaat suggereerde daarna een pijpleiding langs de kopeinden van dc wellanden langs de rijksweg maar de NV Rijnland vond dit gezien de te verwachten moeilijke onderhan delingen met de eigenaren van de betreffende gronden en de fi nanciële gevolgen geen goede oplossing. Het zand is na de intrekking van de uitwcgvergunnvng enige trjd via Leiden over de rijksweg vervoerd, een flinke omweg. Op het Leidschendamse gemeente huis zegt men goede hoop te hebben dat de nieuwe wij/e van vervoer per schip en persleiding spoedig kan worden verwezen lijkt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3