MR. NO PUNCH VERRASTE TEGEN LUBBERS MET KO Lang eweg stal show tegen aar Szabo Hong NUMMER BETER VERKOPEN (^icLfcïS Finnegan was acht ronden oppermachtig RONDE VOOR RONDE Vereniging beroeps wielrenners: (Van onze speciale verslaggever) Eerste ronde: Aftasten van mogelijkheden die toen al voor Finnegan groter le ken dan voor Jan Lubbers. Eni ge ronde waarin Jan Lubbers niet in het nadeel was. Tweede ronde: Finnegan kwam enige malen door met snelle combinaties en plaatste voor de eerste keer een linkse hoek op het lichaam. Jan Lubbers kwam eenmaal tot een dubbelstoot. Derde ronde: Het overwicht van Finnegan werd groter. Tegen het einde had Lubbers last van een linkse hoek op het lichaam, waarop een rechtse naar het gelaat volgde. De grotere variatie van Finnegan was ook een gevolg van d afwachtende houding van Lubbers. Vierde ronde: Lubbers bokste wat agressiever maar bleef eenzijdig. Weer on dervond hij last van een stoot op het lichaam. Vijfde ronde: Finnegan trok het initiatief tot zich in de ronde waarin Lub bers meer aanviel. Eenmaal kwam een counter goed door en eenmaal een rechtse als goede reaktie op een aanval van Fin negan. Al enige ronden moesten in de minuut rust maatregelen worden genomen tegen een door Lubbers opgelopen bloedneus. Na de helft van deze ronde ver keerde Lubbers in grote moei lijkheden. Zesde ronde: Een rechtse van Finnegan deed Lubbers door de knieën knik ken. Een stroom stoten ver werkte hij moeizaam. Niet meer dan een treffer kon Lubbers plaatsen waardoor het rechter oog van Finnegan opzwol. Zevende ronde: De linksen van Lubbers kwamen herhaalde malen door. Enige keren liet hij er ook een rechtse op volgen. Maar weer haalde bij de ronde met moeite. Achtste ronde: Het verweer van Lubbérs was mi niem. Na een combinatie links- rechts-links wankelde Lubbers en nog een linkse deed hem op het canvas belanden. Lubbers 5 Hi werd na twee minuten .in de achtste ronde uitgeteld. Het was Zojuist opgenrabbeld tussen de touwen tracht Jan Lubbers voor t' ,tien' de bokshouding a vijf over half tien. Om vijf over Nederlander was echter zo dizzy van de serie die hem deed neergaan dat hij achterovei negen was het duel begonnen. de hoek van de helper van Finnegan (Van onze speciale verslaggever) LONDEN Gemeten in tijd duurde de droom van Jan Lubbers precies dertig minuten. Om vijf minuten over negen klonk gisteravond in de Londense muziektempel Royal Albert Hall de eerste gongslag voor zijn gevecht om de Europese titel tegen de Britse regerende kam pioen Chris Finnegan. Toen twee minuten in de achtste ronde waren verstreken, waggelde Jan Lubbers tegen de touwen en spreidde de Luxemburgse scheidsrechter Kayser zijn armen uit en riep hij: „out". De droom van Jan Lubbers was vermetel gebleken. Tussen de zelf verzekerder boksende, niet uitzonderlijk hard maar wel veelstotende Finnegan en Jan Lubbers lag een wereld van taakopvatting routine en professionalisme. Jan Lubbers kon nog zo roemen op de verzor ging die masseur Haan hem had gegeven, zijn mentale instelling, gevolg van de sobere eenzaamheid waarin in Nederland een titel kandidaat zich moet voorbereiden, was niet toereikend voor een dergelijk gevecht. Wel zijn moed, want van de derde ronde af bok ste Jan Lubbers een verloren partij. Dat had Chris Finnegan ook aangevoeld. Terwijl hij na afloop een kop thee met veel melk dronk zei hij: „Na de tweede ronde vermoedde ik dat ik ging win nen, na de derde wist ik het zeker". En hij voegde er nog een waarheid als een koe aan toe: een zwaargewicht. Hij is te traag voor het halfzwaar". „Lubbers i Het as dan ook sterk afge trainde, op het magere af. Jan Lubbers die zich voorstelde aan de bijna 7000 toeschouwers on der wie 200 Ne derlandse fans die in de zaal zaten en waren opgetast in de driehoge loges langs de wan den. De vader landse driekleur voorop, daarach ter Jan Lubbers en z'n helpers Piet ter Meulen en Henk Rühling en als sluitstuk van de korte op tocht broer Rudi, betrad het Ne derlandse groep- je de zaal. Het Qote ditmaal is Chris Finnegan eenvoudig door de dekking van Jan Lubbers heen- Wilhelmus gekomen. De Amsterdammer verkeerde op dit moment al in grote moeilijkheden. klonk, het En- gin kon hij de aanvallen van Finnegan nog op dekking pare ren, maar langzaamaan werd het initiatief van de Brit na drukkelijker. Jan Lubbers steunde teveel op zijn rechtse, waarop hij zo intensief had JAN LUBBERS niet meer realiseren. Finnegan trof hem met een serie, links- rechts-links. Jan Lubbers wan kelde en na nog een linkse sloeg hij tegen de grond. Scheidsrechter Kayser telde, Jan Lubbers steunde op zijn armen, kwam nog overeind maar viel tegen de touwen waar hij werd opgevangen door de helper van Finnegan. Jan Lubbers la ter: „Ik hoorde zes en zeven tel len, ik wilde opstaan en toen waren het er al tien". Masseur Haan bette het linker oog van Jan Lubbers op wiens gezicht al weer een glimlach gloorde. „Voorlopig ga ik door. Natuurlijk moet ik niet nog eens vijf van zulke wedstrijden krijgen want dan houd ik ermee op. Die En gelsen blijken me niet te liggen. Ik heb tweemaal tegen een Brit gebokst en beide keren verlo ren. Eerst van Roy Enlfer, nu van Finnegan". Benauwd gelse volkslied volgde. Jan Lub bers ontdeed zich van zijn blau we boksjas. Chris Finnegan leg de zijn vale geel-groene jas af. Verwachting Vijf over negen: de strijd van hoop en verwachting begon. De zenuwen bleken geen bezit te hebben genomen van Jan Lub- vallen. Maar toen antwoordde Finnegan met counters. In de eerste ronden wilde ik kijken of ik op punten zou kunnen boksen maar dat ging niet. Ik probeer de het met aan te vallen maar s verkeerd afgelopen" geoefend. Niettemin ontbrak Intussen had Jan Lubbers al bers, i straalde af van Chris Finnegan die in Engeland de bijnaam mister no-punch heeft verwor ven vanwege zijn weinig krach tige stoot voor een halfzwaar- gewicht. Maar zijn variatie was groter, zijn snelheid van stoten overtrof die van Jan Lubbers die te sta tisch bokste en pal op de benen bleef staan om een stoot te ge ven of te ontvangen. In het be- veelal de juiste leng e tegen de toch niet bijster beweeglijke Finnegan. pertinente lekerheid Maar dc Brit had m da Iweedt ronde als de zwakke stee ont dekt: het lichaam. Aan het eind van die ronde plaatste hij een linkse hoek die Jan Lubbers even ineen deed krimpen. Van dat moment af al bokste de uit dager een verloren partij. Hij wist het en probeerde er van de vijfde ronde af verandering in te brengen. Jan Lubbers later: „In de vijfde ronde toen ik wist dat ik achter stond, ging ik aan- AMSTERDAM Zowel Jan Hein Donner als Kick Langeweg hebben gisteren in de zevende ronde van het IBM-schaaktoernooi in Am sterdam i.i de groolmeestergroep een overwinning geboekt. Donner, nog steeds de enige Nederlandse grootmeester, die de laatste ron den reeds blijk had gegeven van een goede vorm, doch nog niet tot volle punten was gekomen, trok tegen de Bulgaar Padewski alle re gisters open. In een snelle partij kwam hij tot een overtuigende zege. De show werd evenwel gestolen door Kick Lèngeweg, die tegen Szabo halsbrekende toeren uit haalde, met offers, niet-gero- "cheerde koning en wederzijdse aanvallen. Hans Ree scheen te gen leider Poloegajevski geen ïud" 40 p- onaardig spel te hebben verwor ven, ofschoon hij in een theorie variant verzeild was geraakt waarvan hem de finesses maar ten dele bekend waren. Naar mate het middenspel vorderde tekenden zich in Ree's stelling echter manco's af, die nog vrij onverwacht tot een complete in storting leidden. Door dit resul taat is Poloegajevski (37) voor lopig alleenheerser geworden met de score 5>/2 uit 7. Het is mogelijk dat Wolfgang Uhlmann op gelijke hoogte komt, doch de Oostduitser dient dan zijn afge broken partij tegen Jan Timman te winnen. Uhlmann heeft zeker kansen, doch een remise lijkt toch waarschijnlijker. De Joe- goslav'sche grootmeester Ljubo- jëvic nagelde de laatste Neder lander in de grootmeestergroep, Énklaar, vaster op de onderste plaats. Ljubojevic heeft nu 4\'2 'ttit 7, en dat na een zeer matige start. h de meesterafdeling leidt de Joegoslaaf Marovic. die een zeer fel duel tegen de Israëliër Kraidman won. Marovic ver keerde in een verschrikkelijke tijdnood, doch hij vond briljant de juiste voortze;::ngen. Jongs tra, rog s'.eeds de beste man vao het Nederlandse kwartet, brak af tegen de Engelsman Caf- ferty. Hij moet vechten voor re mise. Je partij tussen Padewski er. Donner Plrc-Verdediging dT—d6: 2. d2—d4 Pg8—fS. PdT1)68. Lc41>_ <•6; 9. Pc3e2 Pc6—aö: 10. c2—c3 PiiüxbS: 11. a2xb3 fT-.'G: 12. e5x.i! Xf6; 13. O—0 LrS— e6: 14. Pf3— hèl «3 Dd8d" Pf3—h4 f6—fó: PPP&l lel 380» rmm% TfSxaS03. Lr TaS- :>325. Le3xb6 c7xb6: 2G. Ph4 —13 Dd7—c7; 27. Dc2—e2 hG—b5: 28. c4xb5 Dc7c5t29. Kffl—hl Ta3c330. Dc2—d2 Lg7—<3: 31. Dd2- :i2 Lf7xd.->: 32. Da2—a6 LcB- f6: 33. b5b6 Te3—1)3: 34 Da6—a4 rx-5—<C35. Da4—b5 Tb3xf3. 4'.-: 4/6. Dnn- 1 afR. pnrtil: 6/7 Elslng. Soos 48. Hech i. Van Baarle 3; 10. Catfert; afgebr.11. Boehm V.y. 12 ALKMAAR Eddie Beugels, de voorzitter van de Vereniging Voor Beroeps Wielren ners (VVBW) draaide er niet omheen. De situatie in de beroepswielrennerij is slecht te noemen, zo stelde hij in zijn openingswoord van de jaarvergadering van de VVBW die in de kantine van de wielervereniging Alcmaria Victrix i Alk maar door 20 wielerprofs werd bijge woond. Als redenen voor die sombere si tuatie voerde hij aan het ontbreken van sprekende uitslagen bij de beroepswiel renners en de felle concurrentie van de amateurs. „De mensen gaan liever naar een koers kijken waar door amateurs echt strijd geleverd wordt dan dat ze vijf gulden neertellen voor profs die er weinig voor doen", hield hij zijn wijsvinger be schuldigend opheffend zijn ex-collega's „De mensen zijn veel kritischer geworden, ze hebben echt wel door wanneer ze bela zerd worden. Daarom is het voor ons be langrijk dat we ons nummer goed verko pen". De VVBW wil zelf wel wat gaan doen aan het imago van de beroepswiel rennerij. Daarvoor hebben de bestuursle den Eddie Beugels en Karei Jansen al zitting genomen in de stichting bevorde ring beroepswielrennerij die via het re clamebureau Goseweer en via manager Jan Derksen de beroepswielrennerij in Nederland wil oppeppen. Er is al een pakket van adverteerders gevonden die voor alle prof-koersen een bedrag be schikbaar heeft gesteld. „Die basis moe ten we verder uitwerken en het moet zo worden dat alle beroepswielrennerijzaken via Goseweer en Derksen gaan lopen. Die moeten het instrument zijn wat wij de KNWU aanbieden". Die instrumenten hebben inmiddels bij het aanwijzen van adverteerders wel onder vonden welke r ote zuigkracht er van de "■"ij uitgaat. De meeste ors waarbij aangeklopt ri volgens Eddie Beugels ten onrechte, dat ze veel goedkoper amateurploeg kunnen adopteren, en roor dat bedrag veel meer publiciteit amateur-wie'- potentiële spoi wordt zeggen, KAREL JANSEN kriigen dan met een veel duurdere prof- ploeg. Goudsmit-Hoff overweegt zelfs om die reden volgend jaar niet meer met een prof-ploeg op denweg te verschijnen. Te gen die in de ogen van de VVBW wat al ie oneerlijke concurrentie wil de vereni ging van beroepswielrenners protest aan tekenen bij de KNWU. „Het is toch al te gek dat sommige amateurs veel liever maar geen prof worden omdat ze het bij de liefhebbers veel te goed hebben. Te gen een normale kostenvergoeding heb ik geen bezwaar, want we weten maar al te goed dat de wielrennerij een dure liefheb berij is. Het moet echter niet de spuiga ten uitlopen. Daartegen willen we protes teren", aldus Beugels. Een voorstel van manager Charles Ruys vond geen bijval: „Laat die amateurs niet langer dan twee jaar voor een bepaalde firma rijden met reclame op hun shirt. In die tijd krijgen ze de kans om zich goed te ontwikkelen en zich goed voor te bereiden op f-en prof- oophaan. Na die twee jaar zouden dan ama curs met een blanco-shirt moe ten rijden". Dit voorstel zou door het VVBW-bestuur aan de KNWU worden overgebracht. .r ieven trouwens meer problemen bij de beroepswielrenners. De VVBW, die tracht de belangen van de profs te verdedi gen, vroeg zich zelfs af of het nog wel zin had omdat een aanzienliik gedeelte van de beroepswielrenners zelfs geen lid is van de wielervakbond „En toch mee profiteert van de bereikte successen", al dus Beugels. De vergadering ging er dan ook mee akkoord dat de VVBW aan de KNWU voorstelt om het lidmaatschap van de wielervakbond verplicht te stellen aan alle prof-wielrenners. De KNWU zal nog wel wat meer gesprekken met de VVBW voeren want om uit de moeilijke financiële situatie te geraken heeft de vereniging een aantal plannetjes uitge dokterd. Een daarvan is dat de KNWU tien procent van het bedrag voor het Nederlands kampioenschap voor profs op de weg (dit jaar voor 50.000 verkocht op de Cauberg) aan de WBW afstaat. Bovendien wil men een claim hebben op een gedeelte van het batig saldo van de organisatie van het kampioenschap 50 km op de baan voor profs dat mede door toedoen van de VVBW weer is ingesteld. Ook wil men de inkomsten van de door de KNWU opgelegde boetes aan profs in de kas van de eigen vakbond la ten vloeien. Dit alles om een wat ruimere financüle armslag te hebben. Vorig jaar boekte men immers een tekort van 2000 en dat wil men dit jaar voorkomen. Daarom zal ook van de leden een extra bijdrage worden gevraagd om dertig tot veertig procent van hun inkomsten in de ronde van Sittard, die op een maandag wordt gehouden, af te staan aan de WBW. Een voorstel van Rini Wagtmans dat nog verder gaat (hij stelde namelijk voor om in St. Willibrord een benefiet-koers te houden waarvan alle inkomsten naar de VVBW vloeien) zou nog nader worden he keken. Eddie Beugels besloot met: „Dit alles is nodig om de positie van dc WBW die nu nog erg leunt op de WCS te versterken. Mede daardoor zal het misschien mogelijk zijn om de momen teel slechte toestand van de Nederlandse prof-wielrennerij te verbeteren." BERT VOSKUIL bloedneus opgelopen. „Ik had er geen last van, evenmin van het afbrengen want ik voelde me prima en ik dacht dat het me ook niet aan kracht heeft ge scheeld". Dat kon Finnegan be vestigen. „In de zesde ronde trof Lubbers me en dat voelde ik behoorlijk. Mijn rechteroog zwol ook onmiddellijk op na die linkse". Bloedneus De linkse, die Jan Lubbers te schaars had gebruikt, want on danks het feit dat hij weken had geoefend tegen rechtsvoorstaan- de boksers moest hij toegeven: „Hoe moet je nou anders bok sen tegen zo'n man. Je staat er toch vreemd tegen. Ik heb in derdaad zijn linkse te weinig gezien". En juist die linkse van Finnegan was zo gevaarlijk, niet keihard I maar wel zuiver. Daarmee on- dermiinde hij Lubbers, vooral met de stoten op het lichaam die de uitdager dwongen behal ve de dekking van zijn hoofd ook nog die van zijn lichaam in takt te houden. Omdat hij nood gedwongen de armen tegen het j lichaam moest houden, kon hil niet voldoende kracht achter zijn stoten zetten en het bleef, als bij zo veel Nederlandse bok- sèrs, vrijwel steeds bij één stoot, bij voorkeur een rechtse. Elke ronde na de derde kwam Jan Lubbers in moeiliikheden. zelfs in de zevende die de ronde van de wonderbaarlijke terug keer genoemd had kunnen wor den als er niet die fatale acht ste op was gevolgd. Niet alleen het zuiver technische bnksarse- naal van Finnegan gaf de door slag, ook de weinig professione le houding van Lubber*. Het klinkt niet fraai maar overal el ders zal een bokser trachten profijt te trekken uit een blessu re bij zijn tegenstander. Jan Lubbers schuwde de stoot op het aangetaste linkeroog van Finnegan. Het zou hem overi gens niet hebben geholpen, want de overmacht van de Brit, hoe- we! Jan Lubbers zich vuriger verzette naarmate hij In groter moeilijkheden kwam een be kende eigenschap van de Am sterdammer die eerst getergd moet worden alvorens grotere risico's te nemen nam steeds grotere afmetingen aan. Automatisch In de zesde ronde knikte hij door de knieën op een rechtse, hij doorstond de stoten die op hem afvloeiden maar zag al niet meer waar ze vandaan kwa men. Automatisch bokste Jan Lubbers zo goed en zo kwaad het ging terug. Hij zug de niet meer, hij voelde ze alleen. Met een laatste krachtsinspanning, met een desperute poging om te forceren, leefde Jan Lubbers nog eenmaal op in de zevende ronde maar a.in het eind had hij het moeilijker dan ooit tevo ren. Het was nog slechts een kwestie van twee minu'en. La ter zei Jan Lubber „Ik wilde net counteren toen hij me trof met een linkse". Van dat ogen blik af kon hij zich het einde Ian Lubbers bleef achter met z'n helpers, die elkaar in de weg liepen in de benauwde kleedka mer waar musici, balletdanse ressen cn andere artiesten zich meestal voorbereiden op hun optreden. Tien meter verder zat Chris Finnegan in een ruime kleedkamer op een schminktu- fel. Na zijn kop thee vroeg hij om een jus d'oranges. „Van avond drink ik, ook champagne cn dan wacht ik uf. De 27ste bokst wereldkampioen Bob Fos ter tegen Quarry. Van de uit slag van dat gevecht hangt af of ik tegen Foster om dc we reldtitel mag uitkomen". Hij kneep zijn gezwollen rechteroog nog wat dichter cn ging zich wassen. Chris Finnegan heeft nog een droom behouden. Voor Jan Lubbers bleef dc herinne ring dat hij eens zo hoog was geklommen dat hi i waardig werd bevonden als uitdager van een Europese kampioen. Maar zijn droom was een vermetele geweest. HERMAN VAN BERGEM - boormachine-accessoire tot VA DER DAG bij elke UTRECHT POSTBUS 48

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11