Hoger minimumloon en soc. uitkeringen ÊeldócSoilACMlt Betogingen Z.-Afrika gaan in door SCHAALVERGROTING ZWAKZINNIGENZORG GAAT ERG TRAAG ACTIE BRIEF PER VAN OPEN KERK In Limburg DINSDAG 6 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DEN HAAG Met ingang van 1 juli 1972 zuilen het minimumloon en de verschillende sociale-verzekeringsuitkeringen in verband met de gestegen loonindex overeenkomstig de wettelijke bepalingen worden verhoogd: MINIMUMLOON per maand: van 813,80 tot 860,60 per week: van 187,80 tot 198,60 per dag: van 37,56 tot 39,72 voor een vierde en vijfde kind van 233,22 tot 247,26 voor een zesde en zevende kind van 258,18 tot 273, voor 'n achtste en elk daarop volgend kind van 285,48 tot 302,64 W.A.O. (wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering) De uitkeringen krachtens deze wet, die zijn ingegaan vóór 1 juli 1972, zullen worden verhoogd met 5,74 procznt. weekpremie 5,45 10,95 13,65 19,10 (voor ongehuwden 13,65) inkomen op jaarbasis - 7.908,- 7.908,- 8.918,- 8.918,- 10.776.- 10.776,- 12.633,- van 7182,- tot 7596,- van 5070,- tot 5364.- van 598,50 tot 633,- van 422.50 tot 447,- voor gehuwde bejaarden voor ongehuwde bejaarden A.W.W. per jaar per maand voor weduwen met kinderen van 7182,- tot 7596,- van 598,50 tot 633,- voor weduwen zonder kinderen van 5070,- tot 5364,- van 422,50 tot 447,- MAXIMUM DAGLOON u Voorts zal ook het maximum dagloon dat geldt voor de berekening De eigen bijdrage, welke in het kader van de uitkeringen krachtens de WAO de ZW (ziektewet) en de WW nnM (werkloosheidswet) per 1 juli 1972 stijgen van 112,40 tot 118,85. Ook voor de berekening van de uitkeringen ingevolge de wet werk loosheidsvoorziening zal het maximum dagloon per 1 juni 1972 den verhoogd van 112,40 tot 118,85. Voor de berekening mies ingevolge de WAO, de ZW en de WW zal het ma; loon ingaande 1 januari 1973 worden verhoogd van 112,- tot 118,- Verhoging eigen bijdrage in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (A.W.B.Z.) de awbz verschuldigd is door ongehuwden van 65 jaar en ouder, die een jaar in een inrich ting hebben doorgebracht, wordt als gevolg van de verhouding van de aow-pensioenen ingaande 1 juli 1972 verhoogd van 284 tot 300 per maand. de pre- e'Sen bijdrage van gehuwde mannen van 65 jaar en ouder die ver- m da„_ schuldigd is als man en vrouw beiden 65 jaar of ouder zijn en bei den op grond van de awbz in een ziekenhuis of andere inrichting verblijven en zowel de man als de vrouw reeds een jaar in een in richting opgenomen zijn geweest, wordt met ingang van 1 juli 1972 verhoogd van 322 tot 340 per maand. voor wezen tot 10 jaar voor wezen van 10 tot 16 jaar voor wezen van 16 tot 27 jaar van 1632,- tot 1728.- van 2406,- tot 2550,- van 3138,- tot 3324,- KINDERBIJSLAGEN PER KWARTAAL voor een eerste kind voor een tweede en derde kind van 136,- tot 144,- van 200,50 tot 212,50 van 261,50 tot 277,- INKOMENSGRENZEN BEJAARDEN ZIEKENFONDSVERZEKERING Als gevolg van de verhoging van de aow-pensioenen zullen met in gang van 1 juli 1972 ook de toelatingsgrens en de premieinkomens grenzen voor de verschillende klassen van de ziekenfondsverzekering De per 1 juli a.s. verhoogde uitkeringen ingevolge de voor bejaarden worden opgetrokken, de verhoging van deze grenzen is nodig om te voorkomen dat bejaarden als gevolg van de verho ging van hun aow-pensioen de bejaardenverzekering moeten verla ten dan wel een hogere premie moeten gaan betalen. De toelatings grens zal met ingang van 1 juli 1972 worden vastgesteld op 12.633 de premieinkomensgrenzen zullen worden verhoogd tot 7.908 DE UITBETALING de aww en wao zullen in het algemeen met ingang van de uitbetaling over de maand juli plaatsvinden. De uitkeringen ingevolge de AOW en de AWW worden door de Sociale Verzekeringsbank uitbetaald, de ar beidsongeschiktheidsuitkeringen worden betaalbaar gesteld door het Gemeenschappelijk Administratiekantoor of de desbetreffende be drijfsvereniging. 8.918 en 10.776. Van 1 juli 1972 af zal derhalve de voor 1972 vast- De uitbetaling van de kinderbijslagen vindt in het algemeen eerst gestelde, hieronder vermelde weekpremie verschuldigd zijn, indien het inkomen van de bejaarde ligt in de daarachter vermelde inko mensklasse. plaats na afloop van het desbetreffende kwartaal. De verhoogde kinderbijslagen zullen derhalve in het algemeen eerst na afloop van het derde kwartaal van dit jaac betaalbaar worden gesteld. Staatssecretaris CRM: Van een onzer verslaggeefsters) stelling is voorwaarde voor een einde komt door e doelmatige interne organisatie lende organisatie, en opent de weg naar gevarieer- Over de noodzaak vi DEN HAAG Mevrouw S. van Veenendaal-v. Meggelen, staats secretaris van CRM, is on gerust over het trage tempo, waarin de schaalvergroting van de sociaal-pedagogische zorg, de De staatssecretaris uitte haar de contacten, zowel binnen als buiten het terrein van de maat schappelijke dienstverlening". i een reorga- zwakzinnigenzorg in ons land verloopt. ,.Het gevaar is niet gering, dat belangrijke kansen gemist worden. Een bredere op- Amerikaanse erevelden zijn vol WASHINGTON (DPA) Op de Amerikaanse heldenbegraaf plaatsen is geen plaats meer. Het Huis van Afgevaardigden keurde met grote meerderheid een wetsontwerp goed dat een oorlogsveteraan 150 dollar toe wijst voor een graf op een „bur gerlijke" begraafplaats. Volgens de wet heeft elke Ameri kaanse militair die aan oorlogs handelingen heeft deelgenomen recht op een kosteloos graf op een „national cemetery". Vele daarvan zijn echter vol. Behal ve de veteranen van de twee wereldoorlogen zijn de afgelo- j>en trien jaar meer dan 40.000 Amerikanen in Vietnam gesneu veld. gerustheid in een redevoering ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Nederland se Vereniging voor Sociaal Pe dagogische zorg, dat vandaag in hei Kurhaus te Scheveningen gevierd wordt. Zij ging voor een goede bezetting van een so ciaal-pedagogische dienst uit van een verzorgingsgebied van 200.000 tot 300.000 inwoners, uit gaande van veertig regio's met 400 uitvoerende maatschappelijk werkers en ruim veertig leiding gevende functionarissen. Zij pleitte tevens voor een betere presentatie van de sociaal-peda gogische diensten. Veel ouders van zwakzinnige kinderen, zo was haar gebleken, waren niet met het bestaan van deze dien sten op de hoogte. Ook hoopte zij, dat aan de versnippering binnen dit deel van de maat schappelijke dienstverlening een nisatie op het terrein van de zwakzinnigenzorg, had ook prof. dr. N. Speijer, voorzitter van de jubilerende vereniging in zijn openingsrede, gesproken. ,,De huidige structuur is zo onover zichtelijk, zo weinig efficiënt, dat net nadelig werkt voor de zwakzinnige. Uitgangspunt bij alle discussies moet het belang van de zwakzinnige zijn". Allemaal onschuldig aan de prijsopdrijving f1 raag een nationale prijsvraag tot oplossing van het nationale vraagstuk 1972 op sociaal-economisch gebied: Wie is nu eigen lijk de dader in het onverkwikkelijk spel waarover we van de hoog ste autoriteit tot de kleinste burger klagen: de prijsopdrijving? Het vreemde is dat iedereen in de alsmaar snel stijgende prijzen een gevaarlijke stuwkracht onder de inflatie ziet, maar dat iedereen een alibi heeft, wanneer beschuldigende vingers in zijn richting gaan. Grootbedrijven, middenstand en kleine werkgevers, vakbewe ging en overheid, ze wassen allemaal met een Pilatusgezicht hur Pilatus-handen in onschuld. V^olgens de vakbeweging draagt het loonbeleid slechts een klein beetje tot de inflatie bij, omdat loonstijgingen voor het grootstt deel correcties van prijsstijgingen zijn en voor de rest in overwe gende mate het rechtvaardige aandeel van de werknemers in stij gende welvaart. Het kleinbedrijf kan de schuldige ook niet zijn; want directeur Per- quin van het Christelijke ondernemecsbureau verzekert met de hand op het hart dat de middenstand geen oorzaak van prijsopdrij ving is. De grote ondernemers verdedigen zich met buitenlandse concurrentie, het groeiend aantal faillissementen en andere vormen van bedrijfs sluiting en het gevaarlijk slinken van het investeringstempo. En de overheid klaagt dat ze nauwelijks erin slaagt de uitgaven te doen, welke de gezamenlijke burgers als kleinste gemene veelvoud bege ren. j Jntussen studeert en adviseert de SER maar voort. Maar het wach ten op een concreet, unaniem rapport van dit hoogste adviescol lege over de werkelijke oorzaken van onze nationale kwaal, lijkt een eeuwigdurende vigilie van sint-juttemis te worden. Maar dan niet een waarop de kalveren op het ijs gaan dansen, maar waarop we met ons allen door het ijs zullen zakken. En dan van een koude kermis thuis moeten komen. Vredespetities van Noordierse huisvrouwen BELFAST (UPI) Rooms-katho- lieke huisvrouwen in Belfast Londonderry hebben gisteren bij de Britse staatssecretaris White- law vredespetities met 63.500 handtekeningen ingediend. On der de 13.500 handtekeningen onder de petities uit Londonder ry waren die van vijf leiders van de provisionele vleugel van het Ierse republikeinse leger, zo zeiden enige huisvrouwen. Intussen stelde het Britse leger een grootscheeps onderzoek in I in de katholieke wijk van Bel- j fast en arresteerde daar vol gens de legerwoordvoerder „drie belangrijke leden" van de provisionelen. Een woedende menigte liep daar te hoop en begon stenen en flessen naar de soldaten te gooien. Een vracht wagen en een auto werden in brand gestoken. 1,9 miljoen voor oude wijnkruik LONDEN (AP) Op de veiling van Christie's in Londen is gisteren een Chinese wijnkruik, daterend uit de 14e-eeuwse Mingdynastie, verkocht aan een Japanse firma voor circa 1.9 miljoen gulden. Dit is een record voor enig kunstvoorwerp, behalve schilde rijen. De kruik was gevonden door een deskundige van Christie's tij dens een rondreis door Europa. 1 Het gezin dat de kruik bezat ge- I bruikte hem als paraplustan daard en had geen idee van de waarde. De eigenaars zijn niet bekendgemaakt en zelfs niet in welk Europees land de kruik was gevonden. In Delft: Opheffing nijverheids laboratorium DELFT (ANP) - Het Rijksnij- verheidslaboratorium aan de Nieuwelaan in Delft wordt per 31 december 1972 opgeheven. Voor de twintig personeelsleden zal worden getracht geschikte andere functies te vinden. Minister Lang man van Economi sche Zaken heeft tot opheffing besloten, omdat de financiële te- korren bij het laboratorium, een verontrustende stijging te zien hebben gegeven. Ook bleek het steeds moeilijker opdrachten te verkrijgen. Op het rijksnijver-1 heidslaboratorium houdt men zich bezig met technisch onder zoek, met het ontwerpen en wen van prototypen tegen vast gestelde tarieven, en met het kosteloos geven van technische voorlichting. Alleen een aanzien lijke schaalvergroting zou het laboratorium in de steeds com plexer wordende technische pro blemen een plaats hebben gege ven. Om financiële redenen is dit echter niet verantwoord. Gisteren heeft de politie in Johannesburg en Kaapstad demonstraties uiteengeslagen van jongeren die protesteerden tegen apartheid op scholen. Foto boven: Ook vrouwen werden door de politie hardhan dig aangepakt in Johannesburg. Onder: in Kaapstad namen hoofdzakelijk studenten deel aan de demonstraties. Overval op Middenstands- bank AMSTERDAM (ANP) Vijf on bekende mannen hebben gister middag rond drie uur een gewa pende overval gepleegd op het bijkantoor van de Nederlandse Middenstandsbank in Amster- dam/Bultenveldert. De mannen, met maskers en bi vakmutsen zijn in een donker blauwe gestolen Alfa Romeo met Italiaans nummer gevlucht met medeneming van zeker 100.000 gulden. Terwijl twee man bij de uitgang het personeel onder schot hiel den sprongen er drie over de balie en gristen de contanten uit de kas. De mannen spraken Nederlands en waren allen vrij klein van postuur en tamelijk jeugdig. Geen overmoed bij het Residen tie-Orkest ^an lof en waardering heeft het Residentie-Orkest de laatste tijd geen gebrek; wat er onder de huidige leiding programmatisch bij het Haagse concert gebeurt, wordt in de hoofdstad en in de pro vincie door critici en musici als voorbeeldig aangeprezen. Met wat meer risiko's dan de Haagse Comedie op toneelgebied doet, is het Residentie-Orkest bezig zich rond het Congresgebouw en het HOT- theater een gelijke reputatie op te bouwen als de tonelisten deden in de Koninklijke Schouwburg en hetzelfde HOT. Hei opvallende bij het Residentie-Orkest is, dat de stuwende krachten momenteel in ëén klap zich beschermen tegen een ernstig gevaar en tegelijkertijd bouwen aan geprolongeerd succes: ze worden niet overmoedig en ze blijven zoeken naar nieuwe wegen. Het komende winterprogram van het Residentie-Orkest paart weer een gedurfde serie met veel eigentijdse noviteiten aan een serie welke program matisch zelfs de muziekliefhebbers voor wie vrijwel alles na 191(1 verspilde moeite is tevreden zal stellen. Daartussen in overgangs vormen met een even boeiende als handige confrontatie tussen oud en nieuw. Ondanks de roep om herhaling besloot de orkcstleiding niet tot een tweede mei-expeditie in de Haagse agglomeratie: men wil aan d« centralisatie blijven denken, maar voorlopig wordt nog verder ge studeerd op de concrete realisering. We geloven dat dit verstandig is. Te meer omdat komend jaar ook de oplossing gevonden moet worden, hoe in de artistieke leiding voorzcen wordt, wanneer Wil lem van Otterloo zijn band met het orkest tot die van gnsidirigent gaat beperken. Wie gaat dan voor het orkest (we citeren de programbrochure) zorgen voor de „samenhang en traditie", voor de „volhardende training en groeiende analystische en aesthetische vermogens", donk zij welke het orkest ook groot succes had bij ondernemingen, waarin Van Ot terloo schijnbaar slechts een bijrol speelde? Wc hopen dat het R.O. ook terzake van zijn opvolging niet over moedig handelen gaat! WONINGBOUW IN CIJFERS DEN HAAG (ANP) In de maand april van dit jaar is be gonnen met de bouw van 14.411 woningen, tegen 11.614 in dezelf de maand van 1971. Het aantal voltooide woningen bedroeg 12.433 tegen 11.003 in april 1971. Gerekend over de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg het aantal begonnen woningen 52.805 (42.447 in dezelfde periode van 1971) en het aantal voltooi de woningen 42.319 (36.350). Het aantal in de eerste vier maanden begonnen woningen bestond uit 19.666 (13.875) wo ningwetwoningen, 23.829 (21.681) premiewoningen en 9.310 (G.S91) ongesubsidieerde woningen. Eind april 1972 waren 163.920 wonin gen in aanbouw, ttgen 158.208 in april 1971. Uit de cijfers van het CBS kan worden opgemaakt, dat in het t s e kwartaal van dit jaar 146 300 mensen werkzaam wa ren in de bouwsector, hetgeen acht procent minder is dan in de overeenkomstige periode van 1971. In de woningbouwsector waren 85.400 mensen werkzaam, dat is vijftien procent minder. KAAPSTAD (Reuter/UPI/AFP) Ondanks het ongekend harde optreden van de politie en een waarschuwing van de regering dat protestbetoginen de kop in- betcging hielden op de trappen van de St. Georgekathedraal. De betoging had ten doel te protes teren tegen de apartheid bij het onderwijs. gedrukt zullen worden, hebben Ook in Johannesburg trad de poli- studentenleiders in Kaapstad en Johannesburg gezegd dat zij niét van plan zijn zich te laten intimideren. vorige maand aan de Afrikaan se universiteit van Turfloop, in het noorden van Transvaal, toen de studentenleider Abraham Tiro de toegang tot de universi teit werd ontzegd, tie gisteren hardhandig op. Zij Premier Vorster keurde maandag a de ongeregeldheden van maandag, toen de politie in Kaapstad wapenstokken, traan gas en honden gebruikte om een menigte van naar schatting ze venduizend mensen uiteen te ja gen die zich verzameld hadden om steun te betuigen aan tegen het optreden van de politie pro- testex-ende studenten, hebben de autoriteiten alle betogingen ver boden. Vrijdag kwam het al tot felle charges van de politie toen enkele honderden blanke studen ten in Kaapstad een vreedzame sloeg met de wapenstok 'n grote groep nieuwsgierigen uiteen, die naar een botsing tussen poli tie en studenten was komen kij ken. De protestbeweging begon het parlement het harde op treden van de politie goed. Zij diende dit telkens te doen wan neer wet en orde op het spel stonden. Ambtenaar o.m. handelde in narcotica FRANKFORT (DPA) - In Frankfort staat een ambtenaar van het o.m. terecht die zich lu cratieve bijverdienste had ver worven door in beslag genomen verdovende middelen en porno grafie niet te vernietigen maar te verkopen. Als hem materiaal ter verbran ding was verstrekt, verborg hij het. Hij noteerde echter wel op een lijst dat het verbrand was. De zaak kwam aan het licht toen ambtenaren van de narcotica brigode bij een handelaar de zelfde partirj heroïne in beslag namen die zij een jaar geleden van drie Belgen hadden afgeno- MAASTRICHT (ANP) Leden van de „Open Kerk" In Limburg zijn een brief-actie begonnen om paus Paulus te bewegen een einde te maken aan het conflict tussen de nieuwe bisschop van Roermond mgr. Gijsen en een groot deel van zijn priesters en veel gelovigen. De actie bestaat uit het overschrijven van een brief die naar de paus moet wor den gestuurd. In deze brief wordt gesteld dat de kerk in Nederland en vooral de kerk van Roermond als gevolg van het conflict in groot gevaar verkeert. Gedurende de laatste jaren, aldus de brief, heeft een relatie van liefde en wederkeri ge achting onze bisschoppen verbonden met priesters en ge lovigen. Deze relatie wordt nu bedreigd. De liefdeloosheid, ja zelfs de onmenselijkheid, wor den steeds erger en zo ver dwijnt de geloofwaardigheid van de kerk. De brief stelt: „Er zijn zonder twijfel betreurenswaardige fou ten gemaakt. Maar wij zijn een kerk van mensen. Zal de Heer zich niet meer openbaren, naar mate wij nederig zijn en onze fouten bekennen? Zou ook het gezag in de kerk niet groeien, wanneer deze de moed zou heb ben zijn fouten te bekennen?" Hattxi: Irian geen dier... DJAKARTA (AFP) -De voor- maligc Indonesische vice-presi dent dr. Mohammed Hatta heeft de Indonesische regering ver zocht, een verklaring uit te ge ven, dut West-Irian (Nw. Gui nea) „geen dier is of iets dat verpand of verkocht kan wor den". Dit is de eerste aanduiding, dat er een grond van waarheid schuilt in persberichten volgens welke Japanse zakenlieden met Indonesië onderhandelen over de „verkoop" van West-Irlan. Angela Davis bedreigd SAN JOSE (Reuter) De zondag vrijgesproken negeractiviste An gela Davis, die tijdens het pro ces verscheidene bedreigingen tegen haar leven heeft ontvan- gen, is „ergens in Amerika" on- j dergedoken. Zij maakte na haar vrijspraak be kend dat ze bedreigd was, doch zei dat dit haar re niet van zal weerhouden opnieuw een actie ve rol „in de bevrijdingsstrijd" •te vervullen. Ze gaf toe daarbij i gevaar te lopen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9