Werkgevers nu met eigen inflatienota Confessionele fracties versterken samenwerking Eén op zeven leerkrachten is onbevoegd Milieuzaken kunnen leiden tot conflicten KERK EN STAAT IN PARAQUAY OP GESPANNEN VOET MAATREGELEN TEGEN ROMEINSE PRIESTERS VAN „OPEN BRIEF" Bommelder gepakt Maartenshof Breda op 10 juni dicht DINSDAG 6 JUNI 1972 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De presidia van de centrale werkgeversver bonden VNO en NCW komen dezer dagen met een discus sienota, waarin zij zullen aangeven, wat naar hun mening de inhoud moet zijn van een „sociaal contract", zoals de Sociaal-Economische Raad heeft aanbevolen. De presidia vinden, dat overeenstemming over arbeidsvoorwaarden en prijzen de kern van zo'n contract moet zijn. Als men daarover tot centrale afspraken kan komen doet men een belangrijke stap in de richting van inflatiebestrijding, herstel van voldoende werkgelegenheid en het geven van reële betekenis aan de collectieve uitgaven. De nota van de werkgeversver bonden is uitgelokt door de nota. die de vakcentrales zeer onlangs over hetzelfde onder werp hebben gepubliceerd. „Het zou niet moeilijk zijn, die nota te bestempelen als het tweesnij dend zwaard, geslepen en ge schikt om het overleg op ieder gewenst 'moment in verdeelde moties te hakken", zo stelde gisteren een woordvoerder het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. In dit ver band wordt gewezen op het ulti matieve karakter van de aan de regering en de werkgevers ge stelde voorwaarden, op onbewe zen stellingen en op de vergaan de wensen op fiscaal gebied. Er wordt veel meer geëist dan be reidheid getoond om loonverlan- gens te matigen, aldus het i NCW. Overigens zitten er in de kern van de discussienota arbeids voorwaarden-1973 van de vak bonden naar de mening van het N.C.W. wel constructieve ele menten: onderkenning van de noodzaak een aanpak op lange re termijn na te streven, bereid heid om in d« £feer van (reële) loonstijging offers te brengen door voor meer of andere col lectieve voorzieningen zelf te betaien, en het inzicht dat te grote loon- en prijsinflatie moet worden omgebogen naar lagere oominale waarden. Zaandam door Turkse stad getrakteerd EAANDAM (ANP) De gemeen- j teraad van Zaandam is verrast i met een zending hazelnoten en Turkse sigaretten uit de Turkse plaats Ordu, liggend aan de Zwarte Zee en 41.000 inwoners tellend. Het geschenk was af komstig van het gemeentebe- De reden is dat er in Zaandam zo goed voor de buitenlandse werk nemers zou worden gezorgd. In Zaandam werkende arbeiders uit Ordu hebben him gemeente bestuur daarvan mondeling en schriftelijk overtuigd. DEN HAAG (ANP) Het aantal onbevoegde leer krachten bij het algemeen voortgezet onderwijs is toegenomen. Naar de toestand per 1 september vo rig jaar was het percentage onbevoegd gegeven les sen in één jaar tijd met twee procent tot veertien procent gestegen. De tekorten aan bevoegde leer krachten zijn het grootst in de categorie „overige vak ken", waarin de lessen zijn opgenomen, die aan een of enkele scholen worden gege ven in onder meer filmkunst, toneelkunst, fotografie, volks dansen. kinderverzorging, gezondheidsleer en compu- terkunde. In percentages werd in 1970 van deze lessen 30 procent onbevoegd gege- De lessen in de kreatieve vak ken tekenen, kunstgeschiede nis, zingen, handenarbeid en handwerken werden op 1 sep tember 1971 voor 25 on bevoegd gegeven. In de vakkengroep talen wer den 10 van alle les sen onbevoegd gegeven. Bij wiskunde lag dat op vijftien procent en bij natuurweten schappen op 21 procent. Voor de economische vakken be droeg dit cijfer 14 procent, voor de sociaal-culturele vakken 15 procent (aard rijkskunde 18 en geschiede nis 17). Het gunstigst was de situatie bij de lichamelijke opvoeding: twee procent on bevoegd gegeven lessen. Gymnastieklessen vielen nog al eens uit: 4,5 procent van de lessen werd niet gegeven. Van de muzieklessen ging zelfs 12 procent niet door. Het blijkt, dat in verhouding bij het openbaar onderwijs met 12 procent minder onbe voegd gegeven lessen voor kwamen dan bij het protes tants-christelijk en het Tooms-katholiek onderwijs, die elk 14 procent noteerden. Het gemiddeïue van 14 pro cent werd verkregen door de 19 pet onbevoegd gegeven lessen bij het overig bijzon der onderwijs. Koningin Elisabeth van Engeland wisselt met de hertogin van Windsor enkele woorden na de uitvaartdienst voor de overleden Hertog van Windsor. UTRECHT (ANP) De Tweede Kamerfracties van de KVP, de ARP en de CHU hebben gisteren in Soesterberg op een eerste gezamenlijke bijeenkomst besloten de al bestaande samenwerking verder te intensiveren. Zo is onder meer afgesproken dat zij kort na de derde dinsdag van september opnieuw bijeen zullen komen om de troonrede en de miljoenen nota te bespreken. Mr. W. Aamtjes, voorzitter van de ARP-fractie, zei na afloop dat het recente optreden van de PvdA niet concreet ter sprake is geweest, maar dat hij wel de -.ndruk had dat dit optreden juist de eensgezindheid van de di e confessionele fracties heeft versterkt: „We zijn vast van plan er met elkaar uit te ko men". De heer Aantjes zei ook, dat de drie fracties bereid zijn, het re geerakkoord opnieuw aan de orde te stellen als de finan- cieel-economische situatie dat noodzakelijk maakt. Ze zijn van plan dan een gemeenschappelijk standpunt in te nemen. Ook het gezamenlijk urgentieprogram zal in het licht van de finan- cieel-economische toestand op nieuw moeten worden bezien, omdat het niet mogelijk blijkt alle prioriteiten gelijktijdig te realiseren. CHU-fractievoorzitter Tilanus, die de gezamenlijke vergadering leidde, zei dat de samenwerking het afgelopen jaar op verschil lende punten goed heeft gefunc tioneerd. Men zal daarom bij discussies in de Kamer nog meer dan voorheen volstaan met één spreker namens de drie, terwijl bij de voorbereiding van wets ontwerpen ook vaker een geza menlijk voorlopig verslag zal worden opgesteld. Goede erva ringen zijn ook opgedaan met de geïntegreerde commissies voor onderwijs, wetenschappen Conferentieleider waarschuivt: In het conferentieoord ..Kontakt der kontinenten" waren de heren Aantjes (ARP), Kikkert (CHU) en Andriessen in gesprek alvo rens de conferentie tussen de drie partijen begon Auto voor Gisteren is de hertog van Windsor begraven op Frogmore, de klei ne begraafplaats van de Britse koninklijke familie, vlak bij het kasteel van Windsor. De uit vaartdienst werd gehouden in de St. George-kapel van het kasteel van Windsor. De kist met het stoffelijk overschot wordt de ka pel binnengedragen. 12-jarige Amerikaanse violiste. Liti Gampel die pas twaalf jaar is zal op 19 juni in het Amster damse Concertgebouw het viool concert van Bruch vertolken. Twee jaar geleden won Liti op een concours voor jonge musici in Los Angelos de eerste prijs. BRUSSEL (ANP) De politie van Gent heeft de man gepakt die naar alle waarschijnlijkheid anoniem vals bomalarm gege ven heeft voor de Volvo-fabrie- ken in Gent. Omdat de fabriek ontruimd moest worden is door deze valse bommeldingen nog al wat produktie verloren gegaan. De nian, de 28-jarige Oscar Tim mermans, werd gepakt toen hij net een nieuwe bommelding op zijn naam had geschreven. STOCKHOLM (AP) Maurice Strong, de Canadese secretaris generaal van de milieuconferen tie van de Verenigde Naties, heeft gisteren aangedrongen op snelle en beslissende maatrege len ter bescherming van het mi lieu en om te voorkomen dat in verband met milieukwesties conflicten tussen verschillende staten ontstaan. Op de eerste plenaire zitting van de conferen tie zei Strong tot de gedelegeer den uit 112 landen, dat „de kwestie van het milieu een gro tere mogelijkheid voor conflic ten bevat zowel nationaal als internationaal dan algemeen wordt onderkend." „Nu al kunnen wij de verontrus tende tekenen waarnemen van dergelijke ontwikkelingen, die preventieve diplomatie en grote re internationale samenwerking noodzakelijk maken ais mee een conflict wil vermijden", zo voegde hij eraan toe. VN-secretaris-generaal Waldheim riep op tot een drastische her waardering van de prioriteiten van de wereld om het hoofd te kunnen bieden aan „de enorme problemen" van een planeet die wordt bedreigd door bewape ningswedloop, chemische oorlog voering, kernproeven en indu striële vervuiling. Hij riep de deelnemers op te werken aan de verwijdering van de smerig ste van alle soorten vervuiling: de bewapeningsvervuiling. Wat het milieu betreft, is nog nooit zo duidelijk gebleken, hoe de landen van elkaar afhankelijk zijn, aldus Waldheim. De Zweedse premier Olof Palme zei, na de opening van de confe rentie door koning Gustav Adolf, dat de mensen niet meer met verklaringen tevreden ge steld kunnen worden, maar dat ze krachtige acties en concrete resultaten verwachten. Diefstal op bestelling EINDHOVEN (ANP) - Zes jeug dige Eindhovenaren zitten in Den Bosch achter de tralies, na dat de Eindhovense politie er achter gekomen was dat zij in de binnenstad alles bij elkaar staler, wat binnen hun bereik kwam, en zelfs op bestelling diefstallen uitvoerden. Hun buit is enkele tienduizenden guldens groot. In totaal pleegden zij 39 diefstallen in diverse samenstel ling. ontwikkelings landen ROTTERDAM (ANP) General Motors heeft een robuust en goedkoop voertuig ontwikkeld, dat met name is bestemd om in de ontwikkelingslanden gemaakt te worden en dienst te doen. Volgens de fabriek is het een zuinige en bedrijfszekere auto, die qua prijs ver beneden het goedkoopste voertuig ligt, dat dit concern thans produceert. De productie van de nieuwe auto (een vrachtwagen in „zakfor maat") is deze maand begon nen bij General Motors In Ma leisië. Het ligt in de bedoeling het voertuig ook in andere ont wikkelingslanden te gaan as sembleren en op de markt te brengen. De prijs van het voer tuig zou ongeveer 3000 gulden bedragen. De motor, (viercilinder. 1256 cc en 37 pk), wordt geleverd door de Engelse Vauxhall-fnbrieken. Het nuttig laadvermogen is 590 kg. Niets gestolen uit graf van IVngel PARAMARIBO (ANP) Naar van officiële zijde in Paramari bo is vernomen wordt er niets vermist uit het graf van dc overleden premier van Surina me, Pengel. Men zei dat „delen van het stoffelijk overschot noch onderscheidingstekenen" waren gestolen. De tien bisschoppen van Para- quay, die zoals wij vorige week hebben gemeld, in Asuncion in spoedzitting bij een zijn gekomen, hebben in een verklaring het regiem van generaal Alfredo Stroessner beschuldigd van een stelselmatige vervolging van de kerk. Voorts beschul digen zij de regering-van de portatie van vele personen, zonder dat er ooit een aan klacht via een gerechtelijke instantie tegen hen is inge diend. In hun verklaring komen de bisschoppen op tegen de be schuldiging van regeringszij de, dat de aartsbisschop van Asuncion, mgr. Ismael Ro- lon, niet loyaal tegenover zijn vaderland zou zijn. Mgr. Rolon heeft namelijk gewei gerd om de zittingen bij te wonen van een speciale rege ringscommissie, waarin een lid van de hiërarchie qualita- te qua zitting heeft. Hij deed dit vanwege het dwingende optreden van de regering te genover de kerk. Hiermee haalde hij zich de kritiek van het bewind op de hals. De bisschoppen stellen zich ook achter acties van studen ten en leraren tegen de rege ring. De katholieke scholen verzetten zich namelijk zeer sterk tegen de steeds groter wordende invloed van het re giem. Censuur Een van de moeilijkheden waarmee onafhankelijke groepen in Paraquay hebben te maken is het gebrek aan onderl.nge communicatie. De massamedia worden gecon troleerd door de regering en praktisch alle publicaties worden gecensureerd. Onlangs nog werd ook het boek „Documenten van Me- dellin" door de regering ge kwalificeerd als staatsonder- mijnend. De documenten van Medellin zijn'het studieresul- Kerk en Wereld taat van de Zuidamerikaanse bisschoppenconferentie, die te Medellin in Columbia in dertijd werd gehouden, tege lijk met het internationaal eucharistisch congres in Bo gota. De paus woonde deze vergadering bij en heeft de besluiten van Medellin her haaldelijk bekrachtigd. De bisschoppen vragen in hun verklaring de regering om de vrijheid van meningsui ting, zoals die in de grond wet, en in vele kerkelijke do cumenten is vastgelegd te bevorderen, en besluiten met de waarschuwing, dat de ka tholieken van Paraquay moe ten rekenen op een stelsel matige boycot en onderdruk king van de kant van de re gering bij alles wat zij doen. Studenten van Tübingen achter prof. Greinacher De theologische faculteit aan de universiteit van Tübingen heeft zich achter de omstre den uitlatingen van de Tü- binger professor dr. Nortbert Greinachter in een interview met het Hamburgse tijd schrift Konkret gesteld. Met een handtekeningen actie protesteren de studenten te gelijkertijd tegen de Duitse bisschoppenconferentie, die van Greinachter heeft geëist, dat hij zich zou distanciëren van zijn pleidooi voor een vrijgeven van abortus gedu rende de eerste drie maan den van de zwangerschap, omdat de overheid een haal bare en hanteerbare wet diende te kunnen maken. De faculteit veroordeelt de eis om de uitlatingen te herroe pen. „Van prof. Greinacher wordt verwacht, dat hij in de toekomst zijn opvattingen duidelijk formuleert, om daarmee de binnenkerkelijke dialoog met zakelijke argu menten voort te zetten. De reactie van de bisschoppen, noemt men in een verklaring „het onderdrukken van me ningen", zoals dat naar de mening van de faculteit ook het geval was bij Publik, de kwestie rond de Duitse ka tholieke studenten en de ver klaring van de drieëndertig theologen. Eerder hebben ook de studenten van de theologische faculteit van de universiteit van Münster zich solidair met prof. Greinacher verklaard. Inmiddels heeft ook de werk gemeenschap van priester- en solidariteitsgroepen ge protesteerd tegen de bisschop pelijke maatregelen tegen prov. Greinacher. Men is van mening dat iedereen het recht heeft om in vrijheid van mening in het openhaar met een ander te discussiëren. Dat recht mag men ook prof.Greinacher niet ontzeg gen, omdat daardoor het vrije woord in de kerk danig wordt beknot", aldus de werkgemeenschap. Verwacht wordt, dat de dertien priesters, die in e en open brief begin maart de toestan den in de achterbuurten van Rome aan de kaak hebben gesteld, zullen worden over geplaatst naar zielzorgfunc ties elders. De eerste pries ter is reeds overgeplaatst naar Livorno. Waarnemers in Rome conclu deren, dit uit de scherpe kri tiek, die kardinaal De!! 'Ac- qua op de priesters heeft uit geoefend tijdens de recente vergadering van de priester raad van het dioceer Rome Kardinaal Dell'Acqua be stuurt als vicaris-generaal na mens de paus het Romeinse bisdom. Volgens kardinaal Dell'Acqua zijp de dertien priesters van de goede weg afgedwaald, toen zij hun open brief aan de christenen van Rome pu- bl ceerden. In deze brief richtten de priesters een scherpe aanval op de katho lieke Italiaanse partij, die Democrazia Cristiana. die zij ervan beschuldigden het ver trouwen der armste bevol kingsgroepen te hebben mis bruikt. De dertien priesters werken in de krottenwijken van Rome. voornamelijk bevolkt door Italianen, die naar Rome zijn gekomen om daar werk le vinden. Zij wonen meestal in zelf opgetrokken krotjes. Toen zij hun brief publiceerden kregen zij onmiddellijke bij val van de solidaire priester- groepen. onder meer van de interconfessionele solidaire groep „kerkelijke vereniging von Rome". Maar kardinaal Dell'Acqua verwijt de dertien priesters, dat zij lichtvaardig, opper vlakkig en demagogisch heb ben gehandeld. Bepaalde si tuaties, aldus de vicaris-ge neraal van de paus. verei sen, „uiterste wijsheid en r.jp overleg, wil de situatie niet erger worden dan zij is". Het opleidingscentrum voor pastorale werkers Maartenshof In Breda sluit op zaterdag 10 juni, aldus meldt „Overweg", het informatieblad voor het bisdom Breda. Ruim drie jaar geleden werd al besloten geen nieuwe leerlingen meer aa te nemen. Moeilijkheden van financiële aard leidden tot dit besluit. Het bisdom Breda kon de last niet blijven dragen. Met de sluiting van Maartenshof valt de bestaansreden van het Augustijnenconvent in Breda, dat sinds het begin van de oplei ding in september 1965 een nauwe band met het instituut had, goeddeels weg, De Bredase Augustijnen gaan nu samen naar Utrecht verhuizen. De directeur van Maartenshof, dr. Ad. Vermeulen hoopt daar een nieuwe werkkring te vinden. De ad'junot-directeur mr. dr. O. J. Albers is inmiddels benoemd tot directeur van het cen traal bureau van de Nederlandse kerkprovincie. Drs. J. Smit blijft de parttime-functie van docent aan de m.o.-opleiding theologie te Tilburg vervullen. Dr. E. Roebroeck, directeur ,van het Diocesaan Pastoraal Centrum heeft gezien de ontwikkeling aan bisschop H. Ernst ontslag gevraagd uit zijn functie. Hij gaat meewerken aan de theologicopleiding tc Utrecht. In een commentaar op de sluiting schrijft directeur Vermeulen, da* Maartenshof georiënteerd is geweest op de vorming en scholing van „beroepskrachten." De ervaringen van alle be trokkenen hebben er echter toe bijgedragen, dut men het be lang van met-beroepskrachten veel scherper is gaan inzien. „We zijn er steeds meer van overtuigd geraakt, dat scholing en vorming van christenen, met het oog op een gezamenlijke ver antwoordelijkheid, allereerst zou moeten geschieden op de plaatsen zelf, waar mensen „kerk" proberen te zijn." Hij pleit voor zoiets als een landelijk vormingsteam, dat dc vele pogingen die op dit punt al wnrden ondernomen, met elkaar in contact kan brengen. Daarbij zou zo'n team ook kunnen udvisc- reri en hulp kunnen geven door eigen mankracht ter beschik king te stellen voor cursus- en vormingswerk. „Misschien is het wat voor het nieuw gestichte centraal bureau van dc Ne derlandse kerkprovincie", zo suggereert dr. Vermeulen zijn confrater pater Albers al vast. Verzet in Puno tegen Romeinse maatregelen Een groot aantal leken en priesters uit het diocees Puno In Peru heeft in ceii telegram aan paus Paulus geprotesteerd tegen het uil hel ambt zetten van hun bisschop, mgr. Julio Gonzalez Ruiz. Tegelijkertijd doen zij een beroep op de paus om de bc- noemi ig van een interim-bisschop ongedaan tc maken. Bisschop Gonz.ilrz Ruiz werd op 13 mei uit zijn ambt gezet. Hij wordt beschuldigd van „ketterij, kritiek op de paus. inmenging in dc zaken van een congregatie van religieuzen en scxuelc ob sessie." Hij heeft deze beschuldigingen volledig van de hand gewezen. Tegelijk met het ontslag van mgr. Ruiz werd er in het diocees Puno, een comité van 35 priesters en meer dan honderd leken gevormd om te proberen het omslag alsnog ongedaan te ma ken. Vanaf die dag houden leden van het comité de kathedruul en de bisschoppelijke kantoren bezet. Zo moest de bisschop ad interim mgr. Rodriguez vorige week zondag de eucharistie vie- ren voor de deuren van de kathedraal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7