Godfried Bomans Society: „opmerkelijk initiatief' Rob Koggink favoriet tennistitel NAKG opent laboratorium een nieuw R'veen in Henk v. d. Zwan en Koos Romijn verlaten SJZ Eerst onderzoek over trottoirs Stompwijk m OOK Wat u moet weten DINSDAG 6 JUNI 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Hoewel niemand vepwacht had dat het na zijn dood stil rond hem zou wor den overtreft de cultus die men om de figuur van God fried Bomans gebouwd heeft alles. Niet alleen verkopen zijn boeken nu nog beter dan tijdens zijn leven, er worden tevens pogingen ondernomen de bijzondere gaven van Bo mans nog iets te verheffen. Het zwaartepunt van de her inneringen ligt niet op zijn oeuvre, maar op zijn per soon. Godfried Bomans ïntri- greert nog steeds. Of zoals Harry Mulisch In een essay schrijft: „Wie op de televisie verschijnt is veel dichter bij zijn publiek dat de man op het toneel van de schouw burg, de man op de televi sie is een van licht gemaak te huisvriend. Als hij sterff, sterft een vriend. Zo is God- frieds dood aangekomen in Nederland: niet als de dood van een schrijver, maar als de dood van een huisvriend die in alle gezinnen een ge ziene gast was". In dit beeld past een vereni ging waarin men gezamen lijk bezig is met Bomans en waarom de man die dage lijks een pagina vult in de grootste kramt van dit land al in december van het vorig jaar riep. Die vereniging is er nu. Dezer dagen richtte de Leidse student (Neder lands) Bert Koekebakker de „Godfried Bomans Society" op. Het Engelse achtervoeg sel is bevreemdend. Maar hoewel de verschijning van de stichter „sophisticated" genoemd zou kunnen worden steekt hijïr niet meer achter dan dat men vooral ook aan dacht wil besteden aan de studies die Bomans gewijd heeft aan de door Koekebak ker eveneens zeer hoog geachte Dickens. De adept die een aanmeldingsbrief schreef met het verwijt dat hij niet begreep hoe een man met een dermate Nederland- BERT KOEKEBAKKER se als Koekebakker een ver eniging ter herdenking van een Nederlandse schrijver „society" kan noemen, kan gerust zijn. De „Godfried Bomans Society" moet er voor zorgen dat het werk van de schrijver op een verantwoorde manier wordt uitgedragen. Het stre ven van Bert Koekebakker is erop gericht met een select aantal toegewijde leden („vijfentwintig is accepta bel") de werken van Bo mans te bestuderen en door het vergelijken van stand punten te komen tot een uni forme benadering van eik werk afzonderlijk. Het is echter ook de bedoeling dat op de maandelijkse bijeen komsten ook wordt ingegaan op de „Mens achter de schrijver". Koekebakker wil daartoe degenen die Bomans van nabij gekend hebben uit nodigen een spreekbeurt te houden. Voorts zullen de verschillen de biografieën over Bomans besproken worden. De orga nisatie en de artistieke ver antwoording zal in handen gelegd worden van een raad van advies, die uit de aspi rant-leden zal worden geko zen. De oprichting van de society komt op een moment dat de eerste waarschuwende gelui den tegen canonisecing van Bomans te beluisteren zijn. Zowel in Vrij Nederland als in de Nieuwe Linie worden deze week vraagtekens ge plaatst bij de betekenis van Bomans als schrijver. Koe kebakker doet de conclusie van bijvoorbeeld Johan Phaff („de laatste echte Sin terklaas is nu dood, daar komt het gewoon op neer") af met een schouderophalen en de mededeling dat hij dit geen opbouwende kritiek vindt. Bert Koekebakker („ik heb sinds m'n elfde jaar praktisch alles van Bo mans gelezen") gelooft niet zo erg in de eindigheid van Bomans werk. „Dat had dan al kunnen blijken. Ik geloof ook dat ziijn gave daarvoor te uniek is Hij was een meester in de moeilijkste kunst: de mensen via een geschrift aan het lachen te brengen. Het valt niet mee om humor te doen overko men bij zo'n grote groep mensen". Ook de opmerking of het stich ten van een society nu wel volgens de opvattingen van de immer zo relativerende God fried Bomans zou zijn wordt door Koekebakker („Ik heb Bomans twee keer ontmoet. Hij maakte op mij de indruk van een uitermate volledige persoonlijkheid") weerlegd. Godfried Bomans zou de de society volgens Bert Koe kebakker niet anders dan met de volgende milde woor den ontvangen hebben: „Voorwaar, een opmrkelijk initiatief". Niekjan van Resteren. Zilveren Molentoernool Finale Hedenavond 20.00 uur QUICK BOYS- ZWART WK 28 Terrain: BOSHUIZERKADE. ZOETERWOUDE Henk v. d. Zwan, spitsspeler van S.J.Z. keert zijn oude vereniging Rand stad Sport. Hoogtepunt uit de nog nl bewogen achterliggende periode voor v.d. Zwan was ongetwijfeld zijn succesvol aandeel in de 2-1 overwin ning op U.V.S. waardoor de Leidse eersteklassers vorig jaar in de Kikkerpolder werden gewipt door de KNVB-beker. De promotie van de Voorschotense vereniging welke in het vol gend seizoen zal uitkomen in de 4e klas zal zeker niet vreemd zijn aan deze overschrijving. Nog een eerste elftalspeler van S.J.Z. zoekt het oude nest op. Het is Koos Romijn die in het afgelopen seizoen de groenwitte kleuren verdedigde na eerder een jaar voor DOCOS te zijn uitgekomen. Hij gaat weer terug naar de ander Zoeterwoudse vereniging, Meer burg. waar hij steeds nog als jeugdleider fungeerde. Reserve-doelman Ton Vurens, die met plannen rondliep, om terug te keren naar Stompwijkse Boys blijft bij S.J.Z. HAZERSWOUDE De heer H. v. d. Spek (zie foto) is de eerste bewoner van het bejaardencentrum De Driehof te Hazerswoude-dorp, dat overigens in september op officiële wijze in gebruik zal worden ge nomen. Het feit, dat de 83-jarige Hazerswouder zijn nieuwe woning betrok, vormde overigens voor het de Sticht'.n8 Bejaardenzorg in de gemeenten Benthuizen. Moerkapelle alle reden tot een officiële bi/eenkomst in de recreatiezaal van het bijna gereed zijnde centrum. Benthuizens en Moerka- pelles burgemeester I. J. P. Keijzer bood in zijn functie van voorzitter van genoemde stichting de eer ste bewoner boemen en een rokertje aan, terwijl ook Hazerwoudes eerste burger J. ten Heuvelhof het woord voerde. De gasten, onder wie mevrouw Ten Heuvelhof, de wethouders P. v. d. Werf en L. Ver wei). de artsen Broere en Bosch, de predikanten Brink en Boer. pastoor Oeverhaus. architect Crussel en de Driehof-directrice mej. v. d. Bosch, lieten zich overigens niet de kans ontgaan om reeds gisteren i het bejaardencentrum te bezichtigen. Goede ontvangst in Waldkappel HAZERSWOUDE De achttien Hazerswouders, die in het afge lopen weekend de „Heimatsfes- te" In jumelagegemcente Wald kappel bijwoonden, hebben kun nen constateren dat de Europese gedachte in het Westduitse stad je op een hoger peil staat dan in eigen woonplaats. Bij aankomst in Waldkappel al werden de Hollanders erop geattendeerd, dat men er prat gaat op de ..verbroedering' 'met Hazerswoude (én het Franse Cantré), getuige de enorm grote borden, die bij de gemeente grens hiervan gewag maken. Tijdens de zondag gehouden op tocht reed een „Europa-wagen" mee. Waar o.m. ook weer werd gewezen op de banden me zerswoude. De Hazerswoudse de legatie bestond uit vertegen- wordigers van o.m. voetbalver eniging Haters woud se Boys, jeugdcircus Capriole, zanggroep I de Kameleon, gereformeerde l jeugdverenigingen, gemeente- I personeel gemeenteraad (VVD- er A. Berlemon en echtgenote) Zij vonden allen onderdak bij de Waldkappelers thuis en uiter- j aard werden dusdanige contac ten gelegd, dat een tegenbezoek van de Westduitsers tegemoet kan worden gezien. Jeugdcircus j Capriole brengt wellicht volgend jaar al een bezoek aan Waldkup pel. LEIDEN Gisteren zijn de Leid- Gerrese van De Munnik num- se districtskampioenschappen mer vier staat, begonnen. De wedstrijden wor- Het dcmesenkelspel C telt dit jaar den zoals gewoonlijk afgewerkt op het tennispark aan de Haar lemmerweg. De inschrijving is dit jaar niet zo groot als in an dere jaren. Hierdoor was het gisteren niet nodig om al snel de banen vol met partijen te zetten. In het herenenkel B is nummer één van het vorige jaar weer als eerste geplaatst. De man van wie de toernooileiding verwacht dat hij wederom gaat winnen is de Noordwijker Rob Koggink. Er zijn nog twee spelers van Noordwijk geplaatst en wel Bloemendaal en Pasma als resp. nummer één en twee ongeveer 25 speelsters, die zich sterk genoeg achtten om zich in te schrijven. De plaatsingscom missie zette Jo6ien Teeuw als één op het wedstrijdschema en de Noordwijkse Ineke v. d. Meer als nummer twee. Barbara Hee- ze en Ester Mulder worden goed geacht voor de derde en vierde plaats. Vanavond worden enkele partijen in het HE B afgewerkt. Om 5 uur speelt Har Meijer tegen Ton Crepin en een uur later staat de wdstrijd Blommendaal-Ad v. d. Meer gepland. Eveneens om 6 u. vanavond speelt Lodewijk Kal lenberg legen Beckwith. STOMPWIJK/I.EIDSCHENDAM De commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening wil in Stompwijk eerst een glo baal onderzoek doen instellen of de eigenaren van tuinen eigen lijk wel een stukje grond willen afstaan voor de aanleg van een trottoir aan de Dr. van Noort- straat. Roomburgs eerste man, Bram Gisteravond werd in het herenen- Madera, staat tweede op de plaatsingslijst. In het damesenkel B staan drie dames van Roomburg Milou Penseel, Joke Bos en Annelies Koole resp. als één, twee en drie geplaatst, terwijl Ellen kei B de partij Ton Creighton tegen Ted v. d. Brugge ge speeld. Na een partij met veel langdurige slagenwisselingen wist Ton Creighton de wedstrijd in zijn voordeel te beslissen en won met 6—3; 7—5. Valkenburg Onder grote belangstelling van onder meer burgemeester N. van 't Wout, architect Van der Meij en de oudercommissie van Kleuterburg, legde hoofdleidster mej. De Boer gisteren de eerste steen voor de nieuwe kleuterschool. Zij werd daarbij geholpen door haar leerlingen, die een speciaal metsellied zongen. In een van de lokalen van de bestaande school had vervolgens een officiële bijeen komst plaats. Voorzitter van het bestuur van Kleuterburg", de heer Van Delft, dankte met name B. en W. voor de verleende medewerking. Mej. De Boer kreeg vervolgens de zilveren troffel, waarmee ze de eerste steen had gemetseld, en een bos bloemen aangeboden. De heer Imthorn, secretaris van de christelijke basisschool was als toekomstige buurman aanwezig. Hij sprak de hoop uit, dat de christe lijke scholen in de toekomst gehandhaafd zullen blijven. Omstreek? Kerstmis hoopt men de nieuwe kleuterschool te kunnen betrekken. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voordat met de bouw begonnen kon worden. Het bestuur van Kleuterburg" en het gemeentebestuur hebben kunnen genieten van de ambtelijke papierwinkel. De urgentieverklaringen, vergunningen en financieringen hebben twee jaar de tijd nodig gehad om realiteit te worden. Wethouder van Dongen had de raad een voorbereidingskrediet van 16.000 gulden willen vragen om openbare werken opmetin- j gen en een voorlopig plan voor een trottoir te laten maken. De commissie wil eerst zekerheid I hebben over het afstaan „om niet" van de benodigde stukjes grond, zeker op de snelste ge- I deelten van de Dr. van Noort- I straat. Een van de commissiele- den zei dat het „tonde van het De wethouder deelde nog mee dal „.M" H hel Aktie-comite „Behoud Sluis- naar de voortgang van de be sprekingen van de stuurgroep over het „civic centra". De wet houder zei dat er pas twee ver gaderingen zijn geweest. F.r blijkt voorkeur te zijn voor een parkachtige aanleg met geen commerciële gebouwen. Een van de belangrijkste onderdelen zal de openbare bibliotheek moe ten worden. De PTT heeft bij de gemeente aangedrongen om ..iets" te gaan doen omdat zij er een hoofdpostkantoor wil ves tigen. Het bijkantoor aan de Burgemeester Keijzerlann zou dan komen te vervallen. Wet houder van Dongen zei dat er echter eerst „een planologisch beeld" zal moeten komen zodat eventuele gegadigden weten waar ze aan toe zijn. i I' kistA I 680- 1 tl. B I 1030—1260. huspeen 46- 13 33. print bloemki tol i 3H, radijs S II 44- GS. t 30. 13 II geld" zou zijn, hij was er nog helemaal niet van overtuigd dat de gemeente de stukjes grond zou krijgen. Wethouder van Dongen verenigde zich in de vergadering van gisteravond daarop met het standpunt eerst maar eens de helft, 8.000 gul den, voor een globaal plan be schikbaar te stellen en daarmee opnieuw in de commissie te ko- Bij rondvraag werd geïnformeerd plein" verzocht had over de sluiskwestie en het rapport van prof. Weeber een uiteenzetting voor burgemeester en wethou ders te mogen geven. B. en W. meenden echter dat het gewenst was deze toelichting te doen ge ven In een openbare zitting van de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening. De bijeenkomst is nu vastge steld op woensdag 21 juni. ROELOFARENDSVEEN Dank de Sotaweg in Roelofarendsveen Groente- en Bloemzaden zij de bouw van een kantoorge- kan de Stichting Nederlandse (NAKG) en de Stichting Neder- bouw annex laboratorium aan Algemene Keuringsdienst voor landse Algemene Keuringsdienst voor Siergewassen (NAKS) in de komende jaren het teeltmate riaal op een nog efficiënter ma nier op virussen gaan toetsen. yrdt dit complex in gebruik genomen. De NAKG heeft in het nieuwe complex, groot 850 m2, nu het laboratorium en de administra tie bijeengebracht en deze con centratie van werkzaamheden zal, zo verwacht men, rijpe vruchten af gaan werpen voor keuringsdienst en kwekers. De NAKS heeft de administratie nog in Den Haag maar heeft wel een fraai ingericht laborato rium van 170 m2 ter beschik king gekregen. Voorts is in het gebouw ondergebracht een uit gebreide archiefruimte, een ver gaderzaal een een kantine. Me dio '71 werd met de bouw ge start en vrijdag a s. zal de offi ciële opening piaets gaan vin den door ir. J. W. Wellen, direc teur-generaal voor de Landbouw en Voedselvoorziening van het ministerie van Landbouw en Visserij. In het laboratorium wordt nu al dagelijks onderzoek verricht. LEIDEN Een 19-jarige loswerkman uit Noordwijker- hout kreeg van de kanton rechter te horen, dat hij zijn rijbewijs voorlopig voor drie maanden kwijt is. Bovendien kon hij kiezen tussen boete van 50 gulden of 5 gen arrest. Dit als straf voor het feit dat hij op 16 januari op de Duinweg in zijn woon plaats te hard reed, waar door hij van de weg afraakte en een afrastering ramde. Bezwarend was dat hij een viertal pilsjes had gedronken voor hij achter het stuur ging- LEIDEN - Een 21-jarige monteur uit Noordwijk hoor de bij de kantonrechter boete van 100 gulden of 10 dagen vonnissen. Op kruispunt Prinsenstraat- Voorstraat te Katwijk had hij met zijn auto geen voorrang verleend aan een van rechts- komende auto. „Mijn uitzicht werd belemmerd door een geparkeerde vrachtwagen." probeerde de verdachte. De kantonrechter telde dat juist als ccn strafverzwarende om standigheid. „Als die vracht wagen inderdaad uw uitzicht belemmerde had u extra goed moeten opletten dat u het kruispunt opreed." LEIDEN De raadsman van een 27-Jarige buschauf feur uit Noordwijkerhout was niet komen opdagen, zodat de verdachte bij de kanton rechter zelf het pleidooi moest voeren tegen de be schuldiging dat hij met zijn bus op de Leidse Vaart te Voorhout het verkeer in ge vaar had gebracht bij een inhaalmanoeuvre. „Ik kwam juist een botsing. Ik heb niets misdaan." hield de verdachte vol. De kanton rechter kwam tot dezelfde conclusie en kwam dan ook tot vrijspraak. LEIDEN De drumband van de harmonlekopei ..Werkmnns Wilskracht' hci'ft deelgenomen aan eci drumband concours in Den Helder. Het was voor het eerst, dat de drumband af zonderlijk optrad. Er warer 13 deelnemende bands Werk mans Wilskracht", uit komend in de eerste afdeling, behaalde de eerste prijs met het hoogste'aantal punten lof van de jury voor de lo pende marsen. De tambour mnitre, J. Ouwerkerk, sleep te een itweede prijs in de wacht. Het corps stond ond<-r leiding van instructeur H. Sasburg. LEIDEN Het viscollege „HSV" heeft op het Nore- meer het seizoen met eer eerste wedstrijd geopend. De vangat was maar matig. De beste vangst was die van H. Montanus: acht vissen met een gezamenlijk gewicht van 1105 gram. 2. H. Latervecr: 13 vissen, 900 grnm, K. Ln- terveer 9. 720. 720 gr 4. J. v. d. Linden: 13. 715 g i 5. J. I euering 7. 615 gr.; 6. G. C. Bontje 4. 540 gr. 7 C. Arno!- dus jr.; 8. A. Doesburg 9, 530 gr.; 9. Laterveer sr. 8. 505 gr. cn 10. I. Arnoldus 4. 475 gram. WARMOND - Bi| de rijks- politie In Warmond zijn,vori ge maand de volgende voor werpen uls verloren opRege- ven: Een leesbril, bruine portemonee inh. 202, Jon- gonshorloge met zwart band je, wit 'lamesvest, blauwe step, donker groen blazer, vliegticket voor Canada. Du- mesfiets met rood kinderzit- i en blokfluit, gouden anchetknoop, damesfiets met mandje achterop, bruine dameshandtas, ribfluwelen jasje, blauw. WASSENAAR Dc Wasso- naar.se Oranjevereniging „Koningin Wilhelmlna" houdt op vrijdag 9 juni a.s. te 20 uur de jaarvergadering vergaderzaal van de -.al aan de Dr. Mans- veitkade. Van de bestuursle- zijn de heren H. Win- rubst en J. G. Pot aftredend herkiesbaar De heer B. Voorhaan treedt of. Bespro ken zullen worden de plan- voor de a.s. zomerfces- n augustus.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5