Alphense brandweer heeft 'n eigen zuil Deze maand start bouw bassischool in Ter Aar Buurtcontact in Vogelwijk I Uw mening Koude weer niet ongustig voor de bloemisterij NOORDWIJKSE RESERVISTEN GEDIPLOMEERD Roeiwedstrijden op 't Galgewater HET BINNENHOF DINSDAG 6 JUNI 1972 Lei dens ontzet 5? Na 19 jaar had ik het genoegen om in mei '72 weer enige weken in Leiden te zijn. Het ver door gevoerde éénrichtingverkeer. af gesloten (kapotte?) bruggen en wegomleggingen, zorgde dat ik 25 minuten extra nodig had om in de binnenstad per auto mijn gastadres te bereiken. Ik be merkte daarbij, dat Leiden, zo beroemd om zijn historische, sfeervolle en vooral leefbare ge zellige binnenstad, zwaar ge schonden was. Wellicht onder de invloed van de mei-herden kingsdagen kwam ik op een vergelijk met een door bombar dementen getroffen stad die op herbouw wacht; die soms provi sorisch was hersteld. Tijdens mijn verblijf heb ik met mijn gastheer de binnenstad te voet doorkruist. (Dit kan ik iede re ..Leienaar" dringend aanbe velen, vooral indien hij van zijn stad houdt en die wil behou den). Veel wijzer geworden, maar met verbijstering heb ik de balans eens opgemaakt, want Leiden bleek onherstel baar verminkt en is niet meer te redden, mits men „morgen" een goed herstelbeleid gaat voe ren, dat „overmorgen" dan ook direct wordt uitgevoerd. Mij was bekend, dat Leiden niet heeft ingezien, dat een steeds groeiende universiteit, onmoge lijk in een NIET groeiende bin nenstad geperst kan worden! In de bewoonde en nog bewoonba re gedeelten kan ik me geen slop, steeg, straat, gracht of weg herinneren, of er was wel iets van één of meer studenten huizen of iets dat daarop leek. Beperkte zich dit vroeger tot de directe omgeving en dat dan nog in beperkte mate, van het Rapenburg, thans is het gebied sterk uitgebreid. De omgrenzing „Leienaars" schrik niet al leen maar overtuig u zelf ook is nu; Oude Singel, Heren gracht, Nieuwe Rijn, Urechtse Veer, Plantsoen, Jan van Hout kade. Witte Singel, Jan van Goyenkade, Rijn- en Schiekade, Noordeinde, Galgewater, Steen straat, Morssingel. Rijnsburger- singel, Lange Mare en Oude Singel. Het binnendringen is zover ook van andere dan normale woon functies dat van gewone be woning door de burgerbevolking binnen 2 3 jaar vrijwel geen sprake meer zal kunnen zijn. Het geboden alternatief nieuw bouwwijken, die sfeerloos, een tonig en koel aandoen noodt niet tot een verblijf zoals de binnenstad. De in aanbouw zijnde Meren- wijk (hoge huren naar ik ver nam) is nu reeds een kleine „Amsterdamse Bijlmer" en zal j dit verder worden, terwijl deze plaats eerder geschikt is voor de universiteit met toebehoren de voorzieningen. Nieuwbouw of herstel van enig belang behalve het fantastische Elisabeth Gast hof (de rest van de „Vrouwen- camp" laat ik ter beschrijving j graag aan echte „Leienaars" j over). Den Burcht (met daar- j naast een verkrottend loge ment) en het huis van het Hoog heemraadschap Rijnland (nu vloekt de stijl van de tegenover liggende, veranderde ingangen van de Stadsgehoorzaal nog meer), heb ik in de binnenstad niet opgemerkt. Al wandelende kreeg ik soms hoop wanneer ik iets nieuws of hersteld zag. Doch vrijwel steeds bleek het dan iets van een studentenhuis of van een bedrijf te zijn; ook de universi teit reken ik bij het laatste. Het schijnt dus wel te kunnen, docht niet voor de echte „Leie naar". Nu zijn deze door de eeuwen heen al achteruit ge steld. Misschien valt het hun daarom niet meer zo op. Maar de geschiedenis en de huidige cijfers wijzen dit uit. Als industriestad (waarom ging die industrie, wol. laken, textiel enz. zich in anderen delen van het land vestigen en trok men met subsidie nieuwe. Ameri kaanse/Duitse. weinig werkver schaffende industrie aan?), heeft Leiden als door de eeuwen heen ook nu niet door de na-oor- logse welvaart kunnen op- bloeien. De armste gemeente is nu als loon haar lot! Nu is er (weer!) voor de bevolking èn de voorzieningen èn herstel geen geld. Natuurlijk wèl voor de grote projecten in aanbouw van I de universiteit met aanhang. Leiden neemt zelf wel genoegen met leeggekomen oude fabrieks gebouwen als noodvestiging, te oude schoolgebouwen, terwijl zelfs verouderde bouwketen als nood-leslokalen voor het Leidse Beroepsonderwijs (met de streek erbij gerekend!) dienen. Nu hele woonwijken, in de op Amsterdam na grootste binnen stad, door de universiteit drei gen te warden „geannexeerd", neen opgekocht met Rijksgeld van de regering, dat ook door de „Leienaars" middels hun be lastinggeld is opgebracht, heb ik voor hen nog maar één wens: Dat het Leidse gemeente bestuur en de gemeenteraad op 3 oktober a s. in plaats van het Spaanse ontzet in 1564, nu na bijna 400 jaar het ontzet kunnen vieren van de Haagse onder drukking, die blijkt uit het ont houden van de broodnodige I (geld)middelen, waardoor zij Leiden aan banden heeft gelegd. Dat zij niet als Haagse cura tor. maar nu zelf als echt Stads bestuur op die dag in een ontzet Leiden, De Vliet ingehaald moge worden, mét geld en mid delen in plaats van haring en wittebrood. Jl. J. Moens, Lothariusstraat 10, Hoensbroek. M. Vrolijk, gistermiddag installatie aan de ladderwa- in werking, waardoor een Alphen De heer J. van Leeuwen heeft gisteren afscheid genomen als directeur van Hollandia. In de kantine werd hem door de heer De Boer namens het personeel een kistje met verschillende dranken aangeboden. De heer Tap sprak woorden van dank namens de leiding van het bedrijf. Met een handdruk namen daarna alle personeelsleden afscheid van de heer Van Leeuwen. verlichte zuil met het woord „Brandweer" werd onthuld. Hiermee had hij de officiële ope ning van de nieuwe brandweer kazerne verricht. De plechtig heid vond plaats in de grote halnvooi rijdend materieel in aanwezigheid van veel genodig den. onder wie de echtgenote van de commissaris, burge meester mr. R. M. Gallas en de architect Joh. Visser. De brand weerlieden presenteerden zich in hun nieuwe uniform en lieten een aantal knappe stuntwerkjes met de ladderwagens zien. Brandweercommissaris A. J. Th. M. Korver wees op het be lang van de kazerne in het ka der van de regionale samenwer king. Hij was bijzonder blij dat na een lange voorbereidingstijd een professioneel geoutilleerde kazerne tot stand was gekomen. Veel geschenken werden aan geboden, o.a. een in glas uitge voerde rode haan van de Am sterdamse kunstenaar Louis Leroi. Een bewoner van de Havenstraat, waar een de monstratie werd gegeven met de nieuwste aanwinsten van mo dern materieel, bood de kazerne een lino van mevrouw Greetje Grijpma uit Aarlanderveen aan. Als afsluiting van de feestelijke opening werden alle genodigden rondgeleid door het nieuwe ge- De Leede viste voor bejaarden U -\RMOND De heer W. van Loon uit Leiden heeft dit week einde een Burky-boot met aan- hangmotor gewonnen in de vis- I wedstrijd die de Warmondse hengelsportvereniging ,.De Lee de" organiseerde ter financie ring van een uitgaansdagje voor de bejaarden. De heer Van Loon won de wed strijd door twintig vissen uit het water te slaan. Tweede werd de heer Mazurel, ook al uit Leiden. Hij haalde achttien vissen op. De controleprijs werd toegekend aan de heer S. van Egmond uit Warmond. Deze en nog 70 ande re prijzen werden uitgereikt door de heer Naber. TER AAR De bouw van de RK basisschool in Aardam gaat deze maand van start. De raad stelde gisteravond een krediet van 45.000 beschikbaar voor de openbare basisschool in Aardam die nu eveneens kan gaan draaien. Het ontwerpbe sluit tot het verhuren van de tennisbanen in het sportpark Aardam West zal een wijziging ondergaan. Vooral de heer Van Harten had kritiek op het ont werp. Hij noemde het weglaten van een bedrag van 15.000 een verkapte subsidie. Secretaris Robertz weerlegde dat met de mededeling dat dit bedrag geïn vesteerd is om het terrein bouwrijp te maken. Het voorstel tot subsidiëring van het bijscholingsproject kunstzin nige vorming basisonderwijs werd met twee stemmen tegen aanvaard. De heer Van Harten verwoordde de bezwaren: hij vond het beter indien men dit initiatief zelf zou bekostigen. Akkoord ging men wel met al gemene stemmen met de grond aankoop voor de bouw van 37 woningwet- en acht bejaarden- woningen In Aardam West en de verhoging van het garantie bedrag in de particuliere wo ningbouw tot 90.000. De heer Hijdra noemde dit besluit: „Een bevordering voor de wo ningbouw." Dit zelfde raadslid had kritiek op het feit dat er nog steeds een lekkage is in het gemeentehuis. Dat gebeurde naar aanleiding van een krediet van 48.193,56 dat de raad beschikbaar moest stellen om aan het vonnis van de raad van bouwbedrijven te gemoet te komen. De toenmali ge architect had bouwmateria len afgekeurd. Burgemeester Van de Poel (hij betrekt don derdag zijn ambtswoning) ver dedigde de architect met de op merking dat hij ondanks alles zijn werk met zorg vervuld had. Met zes tegen stemmen heeft de raad de aanvraag van de be woner van het perceel Lange- raarseweg 62 om centrale ver warming te mogen aanleggen goedgekeurd. De heer Van Har ten was het daar niet mee eens. Hij vond dat er te weinig in zicht was wat betreft prijsver gelijking en materiaal. De he ren Heyns en Van Harten vroeg aandacht voor het feit dat de heer Van Harten drie dagen te kort loco-burgemeester is ge weest om in aanmerking te ko men voor een wettelijke uitke ring. Zij zeiden financiële com pensatie redelijk te vinden. Bur gemeester Van de Poel ging daar niet op in maar zei wel dat hij deze wettelijke handicap niet als een gebrek van waarde ring voor de heer Van Harten zag. Ter Aar heeft zijn witte bomen. De heer Van Harten lichtte de raad uitvoering voor over deze zaak. De bomen moeten drie vijf jaar op non actief staan om weer in volle glorie te herrijzen. Piet van Kins winnaar van viswedstrijd ALKEMADE Piet van Kins heeft de eerste priis behaald in de viswedstrijd drie de Vrije Jeugdrecreatie Alkemade (Oost) organiseerde. De prijs voor de eerste gevangen vis ging naar Anton van Am sterdam. die van voorzitter Akerboom ook de tweede prijs kreeg waar het ging om de ge vangen hoeveelheid. De derde prijs was voor Arco van der Hoorn. De overige dertien prij zen werden door loting toege kend Voor deze wedstrijd die gehouden werd in het water langs de Populierenstraat schre ven zestig jongens in. WOUBRUGGE Het toren tje van de Hervormde Kerk zal de eerstkomende weken in de steigers staan. Het schilderwerk rond de wijzer platen zal worden vernieuwd en de klokkestoel worden vervangen door een moder nere. Tot deze maatregelen heeft de raad onlangs beslo ten en de benodigde subsidie ervoor beschikbaar gesteld. Groei bank Hoogmade zet gestaag door Hoogmade In Huize Van de Ploeg vond gisteren de 21-ste jaarvergadering van de Coöpe ratieve Boerenleenbank plaats. Uit de jaarstukken bleek dat 1971 over het algemeen bevre digende resultaten had opgele verd. De groei, in 1968 ingezet, was ge staag doorgegaan. De spaargel den gaven een record-aanwas te zien. De vele toestromende mid delen. eisten de grootst mogelij- de activiteit van het bestuur. Vanwege de druk van de zware rentelast werd deelname aan de hypotheekbank voor een bedrag van een half miljoen noodzake lijk. De a'gehele bankomzet steeg tot 58.000.000. Opvallend was dat de voorschot ten-aanvragen in de agrarische sector teruggelopen waren, ter wijl de overige aanvragen op het niveau van 1970 bleven. Door een intensiever gebruik van de mogelijkheden in het beta lingsverkeer vertoonden de te goeden op privé-rekeningen een sterkere stijging dan het voor gaande jaar. Door toename van het aantal spaarders en reke ninghouders kon het diensten pakket worden uitgebreid, voor al op het gebied van verzekerin gen en reizen. Dit bracht echter een sterke stijging van de be drijfskosten met zich mee. Door aanpassing van tarieven en pro visies werd een evenwichtig re sultaat bereikt. De internationale monetaire cri sis, de voortwoekerende inflatie en de teruggang van de con junctuur waren mede belangrijk voor de ontwikkelingen in 1971.! Leiden In het sportpark De Leidse Hout vertrokken gisteren talrijke wandelaars voor de 15e avond-vierdaagse. Vooral veel jonge stappertjes waagden zich aan het fraaie parkoers. Het weer wilde niet zo erg meewer- ken, maar dat schijnt te horen 1 bij een vierdaagse. ROELOFARENDSVEEN Het koude weer van de afgelopen weken is voor de bloemisterij sector bepaald niet ongunstig geweest. Dit althans voor wat de prijsvorming betreft. Behou dens enkele uitzonderingen wa ren het beslist geen zomerprij- zen en vooral van handelszijde werden de bloemen als duur be titeld. Hierbij dient wel opge merkt te worden dat de aange voerde hoeveelheden aan de matige kant bleven. Gelukkig begint er uitbreiding te komen met wat aanvoer van bloemen van buiten, zodat thans niet alles meer uit de kassen komt Gisteren waren de tempe raturen iets hoger en dit was dan ook direct merkbaar in een grotere aanvoer van de anjers. De prijzen werden iets lager dan in de voorafgaande week. maar met een notering van 20 tot 33 ct. p. stuk voor de gewone f soorten en tot 42 ct. voor Char- meur mag toch nog wel een goede honorering genoemd wor den Tijdelijk is de rozenaan- voer iets minder omvangrijk. De belangrijkste in aanvoer zijn nu Zorina, Sonia, Belinda, Pro minent, Esther Ofarim etc. en bij de kleinbloemige Garnette en Carol. Over het algemeen werden er redelijke prijzen be taald voor de rozen. Voor iris sen, met als belangrijkste Impe rator, werden beste prijzen geno teerd, evenals voor de jaar- rondchrysanten, welke laatste bij een toenemende aanvoer voor de beste kwaliteiten tot bo ven de 3,-- per bos noteerden. Een goede vraag was er blij vend voor Colvilleis en Gladio len. Praktisch alles wordt hiervan gekocht voor export. Gerbera's, Lelies en niet te vergeten de di verse variëteiten Aistroemeria zorgen voor een welkome aan vulling van het bloemenpakket. De binnenlandse handel moet zich momenteel meer behelpen met een bos margrieten, dui zendschoon, pyrethrum, lathy rus, Bruidsanjers, waarvan voor laatstgenoemde van de lilakleur tot boven de gulden per bosje werd betaald. Beste prijzen ver kregen de witte en blauwe Campanula tot 3,-, evenals voor de Brodea zij het een gul dentje lager. De eerste Esther Read is weer aan de veiling verschenen en in de komende weken zal hiervan wel weer een belangrijke aanvoer verwacht kunnen worden. ROELOFARENDSVEEN Juni 'd 19—31. wit 17—27. keefei Montessori i- onderwijs in Leiderdorp zit om leerlingen te springen LEIDERDORP In verband met de plannen van de enige tijd ge leden opgerichte stichting voor Montessori-onderwijs te Leider dorp om in augustus 1973 te be ginnen met een kleuter- en ba sisschool is bij de gemeente een verzoek ingediend om medewer king bij het verkrijgen van] schoolruimte. Hiervoor moet de( stichting een verklaring aan de. gemeente overleggen dat ten-: minste 50 basisschoolleerlingen en 30 kleuters zich hebben aan gemeld voor het schooljaar 1973/74. Daarom doet de stichting eer dringend beroep op de oude;, die serieus in overweging nt men hun kinderen in dat jaa: op een van beide scholen tt plaatsen. Zonder enige dwingen" de verplichting kunnen zij een ouderverklaring tekenen. Deze is verkrijgbaai bij het tijdelijk! secretariaat, Tollenaarssingel 4, tel. 24779. De ouderverkaringen moeten door de stichting op 15 juni aangeboden worden aan de gemeente. NIEUWKOOP Thovadecs Plastics uit Ter Aar wil een perceel grond kopen aan de Bernhardlaan. Het gaat om 2400 m2. De kosten daarvan bedragen 120.000. De stich ting Gezondheidszorg Nieuw- I koop wil aan de Hogedijk 1184 m2 grond kopen voor de bouw van een medisch cen trum. De prijs is ƒ43.860. LEIDEN De Vogelwijk, die zich inmiddels in Leiden naam heefl verworven door zijn actie voor het behoud van het „Bos van Nieu- weroord", wil nu de wensen en verlangens van de wijkbewoners in kaart gaan brengen. Er is zo weinig gelegenheid voor recreatie, sport en ontspanning inl de wijk, maar er is toch wel ruimte voor", zegt men. Nu gaat hel erom, hoe de beschikbare ruimte benut wordt. Dat hangt er uiter-; aard vanaf wat de behoeften van de wijk zijn. Die zouden kunnen liggen op het vlak van ..opvang' -mogelijkheden voor de kinderen activiteiten voor de kleintjes, hulp aan bejaarden en zieken, huiswerkcursussen voor schoolgaande jeugd en gym- en zangclubs voor volwassenen. Over dat alles wordt op dinsdag 13 juni a.s 's a- vonds om 20.00 uur, een buurtcontact belegd in de gymnastiekzaal van de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg. De wethouders Kret en Den Haan, Hans van Dam. directeur van de Schouwburg, mr. J. Lelieveld van het gemeentelijk Bureau Voorlichting en zr. Nieuwen- huizen van het Dienstencentrum is verzocht, zitting te nemen in een ..panel", dat wordt voorgezeten door een gespreksleider van Oud- Poelgeest. Korpschef J. Basten reikt de naar hem genoemde wisselbeker uit aan de heer Sleijser, vertegenwoordiger van de groep, die de beste prestatie leverde bij de dropping-oefening. Burgemeester Met lof slaagden de heren Kou- NOORDWIJK Bonnike heeft gisteren de diplo ma's uitgereikt aan degenen die geslaagd waren voor het exa men dat toegang geeft tot het korps politiereservisten. venhoven, Ammeraal, Barn- hoorn, Van Bohemen. Van Dam, Miedema, Franck en Beurse. De andere geslaagden waren de heren Bal. Borst. Brouwer, Duijndam, De Graaf, Van Grins- ven, Hoogervorst, Houwaart, Korbee, Marijt, Mourits, Van Roijen, Schaap. Van Schaik, Van Schie, Schmal, Sleijser, 1 Star. Tolson, Vlieland, Vink en I Wijnands. In zijn toespraak zei de burgemeester het knap te v'.nden dat men deze opleiding I voltooid had naast een dagtaak, i Hoofdinspecteur Basten wees op werk dat het reservekorps in de zomer verricht Hij gaf toe het niet meer zonder de hulp van de reservisten te kunnen stellen. De heer Basten besloot met de wens dat Noordwijk aan de vooravond van een goede en rustige zomer zou staan. LEIDEN Aanstaande zondag hebben op het Galgewater, tussen de molen van Noordman en liet clubgebouw van roeivereniging Dit Leythe de nationale Leylhe Junior sprint-roeiwedstrijden plaats. De afstand die geroeid wrrJt is 400 meter. De wedstrijden beginne® om 11 uur vanaf de werf van Die Leythe Morsweg 148. Het is dt eerste keer dat die Lsyt.ie ee-i derg-eiijk nationaal roeifestijn orga niseert. Bijna alle typen weds;rijdboten komen op het 1 mand met eugdige roeisters en roeiers in de leeftijdsgroep tot 18 jaar. De vereniging stelt zich voor, deze wedstrijden j te gaan houden als propaganda voor de roeisport. Het publiek dan ook nader geïnformeerd worden over de sport en het te gebrui ken materiaal door aanwezige leden van die Leythe. water, be roep van 11 en jaarlijks

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4