WEINIG SOCIALISTISCHE De heer Ham HANDDRUKKEN VOOR HAM gaan kijken Binnenstadkinderen krijgen van B. en W. speelgelegenheid Alvast een bloemetje... Tien juni opening buurthuis Merenwijk Nagalm van wethouders- clausule kreeg een spijtige ondertoon KVP sluit seizoen af met Leids appèl /K> DINSDAG 6 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN „We blijven zitten met een gespleten raad", zei gisteravond PvdA-fractievoorzit- ter Van Aken. Nog duidelijker dan zijn woorden uitdrukten bleek deze gespletenheid toen de raadsleden na de verkiezing van de heer Ham tot wethouder zich naar de tafel van B en W. bega ven om de nieuwe beleidsman hun gelukwensen aan te bieden. De PSP-ers en de twee leden van D'66 waren daar ook bij, evenals de communist Hoeven en Zun- derman van DS'70 („rechts is in het verkeer toch veiliger dan links"). Maar de PvdA liet het voor een deel afweten en in de staart van de andjesschudders bevonden zich schoorvoetend Jonker en Van Peijpe, evenals Waal, maar daar bleef het wel zo'n beetje bij. „De komende dagen, misschien wel weken, zai onze fractie zich beraden over wat ons in het belang van de bevolking te doen staat. Wij zullen onze stem aan de heer Ham onthouden", had de heer j Van Aken aangekondigd. I Van de 35 stemmen gingen er 21 j naar Ham, 2 naar socialist Waal, 1 naar KVP-fractievoorzit- ter Driessen en de 11 PvdA-ers stemden Manco. Nadat Driessen namens zijn fractie de heer Ham kandidaat voor de open staande wethouderszetel had ge steld, hield de heer Van Aken i een lang betoog, waarin hij o.a. de raad hieraan herinnerde, dat de PAK-fractie sinds het begin j van haar optreden zich drie maal tot de andere fractie had gericht bij ontstane probleihen: bij de brochure Leiden voorgoed in last, tijdens de afgelopen be grotingsbehandeling en ook ten aanzien van de uitvoering van die begroting. „Dat alles betrof het ziektebeeld van Leiden De heer Driessen gaat aan het ziek- I tebeeld voorbij". I Een belangrijk element in de toe spraak van Van Aken vormden de ambtenaren, van wie een aantal in de huidige constellatie niet kan functioneren: „de be- j manning van dit Leidse schip zal zich met volledige inzet krachten aan het moeilijk werk van het besturen moeten geven. Er zijn momenten geweest dat er in dit college mensen waren die noch vóór noch achter die j ambtenaren stonden. In de ove- j rige fracties wordt deze ambte- narenproblematiek niet even sterk onderkend als bij ons". I Het was zijn persoonlijke opvat- ting, dat de gesprekken van de \aaiste weken, onder leiding van de burgemeester, (die geen uit zicht op een oplossing van de problemen gaven) nuttiger be steed hadden kunnen worden. „Inderdaad", gaf Driessen toe. „Dan moeten die andere frac ties zich daarover schamen", repliceerde Van Aken; „weder zijds dan toch" vielen Zunder- man en Portheine fel uit. Op deze avond van de schaamte (Gerkema) vertoonde het PAK niet het élan, dat het zo vaak gekenmerkt heeft. Van „links" en „rechts" kreg 't vegen uit de pan. Communist Hoeven: „De heer Van Aken zoekt de oorzaak van de moeilijkheden aan de verkeerde kant". Gerkema: „Het is een waanbeeld van Van Aken als hij meent een oplos sing voor de problemen te heb ben als hij in het college komt"." Gerkerna zou op Ham stemmen: „die bepaald niet de ergste is van de KVP; trouwens Driessen is ook een goeie, die in de kroeg anders spreekl dan in de raad en me ook altijd wat aanbiedt". VVD-er Portheine zei altijd prijs te hebben gesteld (met de anderen) op een afspiegelingscol lege. Het vooi de voeten lopen van het college door het PAK kan cok de ambtenaren niet on beroerd laten. Hij begreep niet waarom het PAK bleef vasthou den aan een meerderheid in het college, „dat is nergens op ge baseerd". Zunderman dacht er ook zo over: „ach, die anderen kunnen het niet, wij moeten die meerderheid hebben", klinkt volgens hem steeds bij Van Aken door „maar wij wilden u niet meer' geven dan waar u recht op had. We boden u 50 procent aan en dat is nog meer dan uw recht. U moet reëler zijn en geen toneel spelen. Volg k liever consequent een bepaalde lijn; dan kunt u een voorbeeld aan Amptmeijer nemen". „Zowel de ambtenaren als het college spreiden inderdaad geen optimale daadkracht ten toon", vond de heer Driessen, eerste verantwoordelijkheid hiervoor ligt bij het PAK, dat een program tot elke prijs moet handhaven". Mevrouw Geelker ken (Pr. Chr.) betreurt het dat een mogelijke oplossing (drie PAK-wethouders in een college i zijn nieuwe plaats. Collega Lijten schijnt hem bemoedigend toe te van zes) met door is gegaan. Maar ia, uiteindelijk heeft enige „Ik hoop dat de bestuurbaar- tijd geleden een „meerderheid" heid van Leiden niet te lijden van de PvdA-leden (29) zich uit- zal hebben onder de gespleten- gesproken voor vasthouden aan heid binnen de PvdA". de wethoudersclausule in de PAK-overeenkomst. Daar hel pen nu geen moedertje lief, een Van Aken of een In 't Veld meer aan, al wilden ze nog zo graag anders. LEIDEN - Als afsluiting van het politiek-café-seizocn or ganiseert de KVP, kring Lei den en omstreken, 8 juni het jaarlijks appèl in de boven zaal van het café De Gouden Leeuw te Voorschoten, aan vang 20 uur. Spreker zal zijn mr. F. An- driessen, fractievoorzitter van de KVP in dé Tweede Kamer. Zoveel mogelijk ka mer- en statenleden die aan de verschillende politieke ca- fé's hebben deelgenomen zul len aanwezig zijn. Na de rede van mr. Andriessen kan men persoonlijk kennis ma ken met en problemen voor leggen aan de aanwezige volksvertegenwoordigers. De avond wordt besloten met een forumdiscussie. Succesvol reisje Bej aardenbond LEIDEN De Rooms Katholieke Bejaardenbond heeft voor de eerste keer een uitstapje ge maakt. Met twee grote bussen reed men via Alphen en Utrecht naar Oisterwijk, waar sommi gen op de tonen van een orgel een dansje maakten. Door het schone Brabant ging de tocht verder naar De Efteling, het sprookjesbos bij Kaatsheuvel. In de sfeerrijke omgeving voelde iedereen zich weer jong en met plezier beleefde men de oude verhalen van Klein Duimpje tot en met de heks van Hans en Grietje. Via Vlijmen in het land van Altena ging men huiswaarts langs de zomerse binnenwegen. Bij het afscheid nam men zich voor volgend jaar dit goede be gin voort te zetten. LEIDEN B. en W. hebben ge dacht aan de binnenstadskinde ren. Wethouder mevrouw Den Haan-Groen ontlokte bij PSP-er Gerkema waardering voor haar mededeling, dat meegewerkt zal worden aan het tot stand bren gen van speelruimte op een deel van het parkeerterrein aan de Pieterskerkgracht, nu het actie comité aldaar zelf voor „iets aardigs" zal zorgen. Als de be woners van de Ververstraat ook zo coöperatief zijn, zal ook daar een beter leef- en woonklimaat worden geschapen. Een oplos sing 'is in zicht. Het voorstel-Amptmeijer (meer enthousiasme bij B. en W. als er acties onder de bevolking worden gehouden), waarover de vorige week de stemmen staak ten, werd nu met 19 tegen 15 stemmen verworpen. Amptmeij er diende een nieuw voorstel in met de vraag om een openbaar debat over de wenselijkheid van openbare behandeling in de raad van de strategie m.b.t. het uitvoeren van de begroting '72. Dit voorstel wordt volgende week besproken. Nog deze maand zullen stappen worden ondernomen om uitspraak te krijgen inzake 69 woningen in de Sophiastraat en omgeving (vorstel Van Aken) waarover al geruimte tijd een huurgeschil bestaat. Ook hadden Van Aken c.s. een voorstel gedaan inzake een be stemming van het terrein tussen Maresingel en W. de Zwijger laan en achter de huizen aan de Van Hogendorpstraat. Wethou der Harmsen kon toezeggen, dat vóór ernd augustus aan de raad een preadvies wordt voorgelegd over de bestemming en eventue le omheining. Aan beide zijden van het terrein kan een goede grasmat komen en een goede bestemming zou zijn het te la ten inrichten voor b.v. recrea tieterrein voor de jeugd. Gerke ma had waardering voor de open informatie van wethouder Harmsen aan de bewoners tij dens het laatste contact. Met 22 tegen 10 stemmen werd een voorstel van B. en W. inza ke verkoop van grond, gelegen in het bestemmingsplan Mors- kwartier nabij het Plesmanvia- duct aangenomen. De erfpacht kwestie speelde hierbij een gro te rol. Het IBB gaat op de grond een kantoorgebouw zet ten. De socialist Van Dam be pleitte met kracht van argu menten uitgifte van de grond in erfpacht en diende twee voor stellen in: B. en W dienen nog deze week het advies van de commissie ad hoc over de grondpolitiek van Leiden aan de raad bekend te maken en nog vóór augustus met een pread vies te komen over de uitgifte van gronden: ook zou het onder havige stuk grond thans in erf pacht uitgegeven moeten wor den. Beide voorstellen werd door B. en W. ontraden, omdat bij vasthouden aan erfpacht het project voor Leiden verloren zou gaan. Het gevraagde advies zou zo spoedig mogelijk op tafel worden gelegd. De voorstellen werden verworpen met 19 tegen 14 stemmen. Een voorstel van de heer Jonker om een kwart van de geplande „parkeervlak- te" (6500 vierk. mtr.) te be stemmen voor groenvoorziening werd met 21 tegen 12 stemmen verworpen. Wel zou wethouder Kret trachten het parkeerter rein wat minder groot te maken dan het bestemmingsplan aan geeft. De winkels aan de Heren gracht krijgen hun wekelijkse koopavond. De heer J. Slegten- horst werd door de raad be noemd tot hoofd van de openba re lagere school in de Meren- wijk en de heer L. Schnabel wordt hoofd van de Dr. van Voorthuijsenschool. De raad komt volgende week maandag avond om half acht opnieuw bij een omdat de agenda gister avond nog lang niet was afge- Leiden In verband met de re- constructiewerkzacmheden rond de wegsplitsing Rijnsburgerweg/ Wassenaar se weg is de toch al moeilijke" Rijnsburgerweg nu helemaal veranderd in een chaos, j De fietsers hebben hel veld mOS- het Winkeliers praten met weth. Kret LEIDEN Morgenavond zullen de winkeliers in de Morsstraat een besloten discussie hebben met wethouder Kret over parke ren in en rond de Morsstraat, parkcermeters en andere voor de winkeliers belangrijke zaken. De bijeenkomst vindt plaats in café ..'t Derde deurtje", aan vang 20 uur. Tijdens de verga dering hoopt men dat de bedoe lingen die de wethouder met de Morsstraat heeft duidelijk wor den, zodat de winkeliers hun antwoord kunnen formuleren. Ook zal er gesproken worden over de Drie-octoberviering. keer en moeten langs andere we gen op de plaats van bestemming zien te komen. De auto's rijden een soort hindernistracé. Voor speld is dat het na juni weer wat beter rijden op de Rijnsburger- HAZERSWOUDE Tijdens een nationaal volleybaltoer nooi in Drunen (N-Br) heeft de Hazerswoudse volley balclub Haduard een prach tig succes geboekt. Het da mesteam eerste klasse werd algemeen winnares. LEIDEN Het machtelo ze PAK-geschut heeft gisteravond niet kunnen voorkomen dat de KVP'er Ham werd geko zen als de opvolger van zijn nu al legendarisch wordende partijgenoot Steve Menken. Dat stond voor de raadsver gadering al vast. Van daar dat een der redac teuren tevoren een vraag gesprek hield met de man, die al tien jaar raadservaring heeft. 1. Binnen de KVP was u bij de vorige wethoudersverkiezin gen ook al kandidaat. De he ren Menken en Lijten wer den uiteindelijk gekozen. Waarom wilt u zo graag wet houder worden? De heer Ham: "Dat was toen niet serieus. Nu wel. Ik zie het als een uitdaging, als een voltooiing en bekroning van mijn raadslidmaatschap. Al moet ik zeggen, dat ik het liever onder betere omstan digheden had geworden. Ik vind namelijk een totaal rechts college niet juist. 2. U bent, wat men noemt, de financieel deskundige in de fractie. Had u daarom niet liever de post overgenomen van uw veelbekritiseerde col lega Harmsen. De heer Ham: "Ik geloof niet dat een deskundige per se op zijn eigen gebied werkzaam moet zijn. Dan zou je boven elk directoraat een super- deskundige moeten krijgen. Ik geloof meer in het mana gers-type. 3. Burgemeester Vis heeft ooit eens gezegd, dat er een ster ker college is te formeren. Vindt u dat ook? De heer Ham: 'Ik vind dit col lege zwak, omdat het niet gedragen wordt door een meerderheid in de raad. Niet omdat er geen PvdA'ers in zitten. Die moeten nog be wijzen dat ze bekwamere fi guren kunnen leveren. 4. PAK-fractievoorzitter In 't Veld wilde graag terug naar vijf wethouders. Waarom is de KVP niet met die gedach te meegegaan? De heer Ham: "We zijn op zich niet tegen 5 directora ten, maar wc geloven niet dat dat op korte termijn te realiseren is. De posten zijn stuk voor stuk zwaar. Niet voor niets is het college twee jaar geleden met 1 man uit gebreid. Bovendien staan grote moeilijkheden te wach ten. We zijn wel bereid naar vijf directoraten te streven. Dat wil weer niet zeggen, dat er ook vijf wethouders moeten komen. Kan zelfs zijn vier. 5. Denkt u dat het wat uit maakt of er in het gemeente bestuur PAK-mensen zitten of niet? De heer Ham: "Ja, zeer zeker. Op de eerste plaats zou het vertrouwen van de raad in het college stijgen, maar ook wat betreft de uitvoering van plannen zou het beter zijn. Nu vergaderen we praktisch elke week. Ambtenaren ra ken overbelast en gefrus treerd. De verhoudingen in de raad zijn zo dat ze niet tot een bepaald voorstel kun nen komen. Leiden moet ul- thans doen wat ze noodzake lijk acht. Dat moet ook weer niet qoute que qoute doorge dreven worden. Voorkomen moet worden dat we centraal vanuit Den Haag bestuurd gaan worden, want dan zijn we veel verder van huis. 9. Op landelijk niveau wordt er tussen KVP'ers en PvdA'ers geflirt. Door met name KVP-voorzitter De Zeeuw. Staat u aan zijn kant? De heer Ham Volgens mij is het het beste wanneer in Ne derland de christelijke par tijen en de PvdA samenwer ken. ik sta aan de kant van De Zeeuw, behalve wanneer hij het evangelie niet als de finitief uitgangspunt neemt. 10. Er wordt de laatste tijd nog al eens gedemonstreerd In Leiden. Bent u ook een man die met spandoeken gaat lopen, wanneer hij het ergens niet mee eens is? De heer Ham: "Ik geloof niet zo in demonstraties. Ik weet wel. door buitenparlementai re akties wordt vaak ergens speciaal de aandacht op ge vestigd, maar of dat nou iets helpt Noem nu die aktie hier laatst op het stadshuis plein. Er werden 12.000 handtekeningen aangeboden. Ik had 12.000 mensen willen zien. Dat zou meer indruk maken. 11. F.en groot deel van de PAK-begroting is door de raad aanvaard. Toch wil het PAK niet volgens de juiste verhoudingen meebesturen omdat men de juiste menta liteit mist bij de andere par tijen, wat dat ook moge in houden. De heer Ham: "Ik heb tot nu toe niet achter de coulissen kunnen kijken. Ik weet niet of het geen boute bewering is.Een college dat steunt op de meerderheid in de raad maakt ook meer indruk in Den Haag 6. U heeft zich in de raad nog LEIDEN De heer M. G. J. Ham (57 jaar, getrouwd, zes kinderen van wie vijf nog thuis) de nieuwe wethouder van Leiden wilde aanvanke lijk missionaris worden. Zijn ouderlijk huis stond in Maasland (Bij Maassluis). Hij zat op seminaries in Ber gen op Zoom, Maastricht, in Hastings (Eng.). Op zijn ne gentiende jaar („ik had de toog al aan") kapte hij zijn studie af. Medo op celibatai- re gronden. In de crisisjaren kwam hij in militaire dienst terecht, tekende bij en was in het begin van de oorlog bij gevechtshandelingen betrok ken. Voor zijn optreden kreeg hij aan het einde van de veertiger jaren uit han den van koningin Juliana het bronzen kruis. Na de capitu latie kwam hij bij de belas- lingen. Daarbij is hij nu nog steeds werkzaam. Als hoofd controleur A. In 1916 kwam hij in Leiden wonen, werd al gauw lid van de KVP, maar kwam pas in 1962 in de ge meenteraad. Hij is de finan cieel deskundige vun de KVP-fractie. al eens zichtbaar geërgerd aan de houding van sommige PAK-raadsleden. Tot voor kort was de heer Menken het voornaamste doelwit. Het PAK gaat nu waarschijnlijk u het vuur aan de schenen leggen. Ziet u daar niet te gen op? De heer Ham: "Uiteraard ja. Maar ik hoop wel dat dat gaat veranderen. Ik zie al een kentering. Er zijn al PAK-mensen die inzien dat men er op deze manier (te veel ingaan op details) niet komt. Toegeven, ik ben gauw emotioneel. Ik zal er tegon moeten vechten. 7. Hoe zou volgens u het Idenlo college van b. en w. er uit zien De heer Ham: „Daar kan ik me niet over uitlaten. Dut zou de verhouding in het college vertroebelen. 8. Men kreet maar "Leiden is toch zo'n arme stad". Is dat nu wel zo? Andere steden hebben toch ook miljoenen tekort op de begroting. De heer Ham: "Er staan er niet zo veel steden beroerder voor dun Leiden. Leiden en Helmond staan op het ogen blik het meest in de picture. Amsterdam bijvoorbeeld heeft wel meer dan 100 mil joen tekort, maar staat toch niet zo onder curatele als Leiden. Ik vind dat we ge woon bewust naar een tekort op de begroting moeten toe- werken dat men het in Lei den altijd z.o slecht gedaan heeft. Het is achteraf zo ge makkelijk te stellen, dut het fout is gedaan. Iemand die met geld achter de hund iets voor elkaar krijgt wordt al gauw succesvol genoemd. Dat is echter geen kunst. Over de Leidse randgemeenten die bang ziin dat ze in ge west-verband moeten gaan opdraaien voor de Leidse no den, zegt hll tot slot: ,|Ze gaan nergens voor op draaien. Ze gaan hoogstens betalen voor het profijt dat ze van Leiden trekken. Dat is ook in hun eigen belang. Anders vallen namelijk voor zieningen weg." LF.IDEN De wijkverenlging „De Horsten" Me- LEIDEN „De Bloemetjes Buiten" is het motto, waaronder Leiden dit jaar het Rijnsbur^s Bloemen- l.n. gaat 10 juni feestvieren. Tal van ac- corso met veel spektakel binnenhaalt. Tot voor kort betekende de komst van het corso: ..Kijken naar tiviteiten bieden jong en oud de mogelijkheid ple- Nu wordt het ook: .meedoen aan" en genieten van". Maar voordat het zover is, moet er nog heel wat zierig bezig te zijn. werk verzet worden. Gistermiddag staken organisatoren en medewerkers de koppen bij elkaar voor het De festiviteiten beginnen 's ochtends om 10 uur opmaken van een eerste inventaris. De heer Hemmes, directmir van de veiling ..Flora" en een van del met de officiële opening van het voorlopig buurl- VVV-Leiden, reikten naniens het „Rijnsburgs Bloemencorso" de vergadering een huis dat onder de Arendshorst is gevestigd. Mede werking verleent jong K. en G. Na de muzikale informatrices i bloemetje uit als vriendelijk gebaar en hopelijk bron van inspiratie. ooening heeft een optocht plaats van versierde fietsen en stepjes met groepen verklede kinderen, 's Middag worden er kindersplen georganiseerd. Om 20 uur zullen in het nieuwe buurthuis ver schillende activiteiten, zoals bingo en rad van avontuur, worden gehouden. Als het weer wil meewerken gaat het feest ook 's avonds buiten verder met een grote barbecue.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3