Ramblers herleven in show op KRO-tv zomer met Letty en Herman in zomaar een zomeravond Wie is Loesie? Hou het scherm in 't oog VPRO-radio gaat terug in de tijd TERUGBLIK Barend Servet als quizmaster PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JUNI 1972 TRUDY LABIJ The Blue Diamonds Wie is Loesje, wie is toch dat snoesje? Loesje is het snoesje van de drummer van de band. Zij zit in het Boemeltje van Purmerend, sa men met Mijnheer de Baron, die nu al jaren van huis is. En dit allemaal gedurende het Proces tegen Pietertje Swing, de drummer (Kees Kranenburg) die in opdracht van de bandleider Loesje heeft geslagen en dat nog wel in een ritme, dat niet was ontbloot van jazz elementen. Voor wie dit alles geheimtaal is gaat zaterdagavond een verkwikkelij ke avond beleven voor de kijkkast, een heerlijk avondje, waarop slui merend jeugdsentiment zal worden opgerakeld tot een opnieuw be leefd gebeuren. De Ramblers komen nl. terug, zoals de inmiddels overleden bandleider Theo Uden Masman bijna 40 jaar lang voor de radio heeft gezegd: ,,Wij nemen afscheid van u met Farewell Blues, maarrr.... wij komen terug op Deze band, die in 1963 werd opgeheven, verjaagd door rock 'n' roll en beat, is door trompettist-arrangeur Jacq Buiterman wederom bij el kaar getrommeld. De oudgedienden liepen gelijk warm voor de ge dachte: Kees Kranenburg, de intussen 70-jarige drummer, violist Sem Nijveen, trombonist-zanger Marcel Thielemans, overbekend van Dag Schatteboutje, en zoveel anderen meer, in totaal 15 man. KRO-regisseur Nico Hiltrop: ,,Ik heb de regie van dit programma, maar aangezien het vooral een muzikaal evenement wil zijn, gaat alle eer eigenlijk naar Jacq Buiterman, die in de beste jaren met arrangementen een steunpilaar van de Ramblers was. Samen met hem hebben we 23 liedjes gekozen uit het aloude repertoire en de meeste om ze tot leven te brengen ingekleed in scènetjes die laten zien wat er gezongen wordt. Het Boemeltje van Purmerend laten we tuffen, Mijnheer de Baron komt opdraven, Pietertje Swing wordt voor het gerecht gedaagd en Hokus pokus pas laten we voorgooche len". Voor het spelen van deze muzikale scènes heeft de KRO een reeks ge reputeerde artiesten laten aanrukken: The Blue Diamonds, Martin Brozius, Trudy Labij, Hein Boele, Jaap Stobbe en Letty de Jong. De opgetrommelde Ramblers spelen de 23 liedjes in een lange med ley van 50 minuten met als uitgangspunt een balzaal, waarin pu bliek aanwezig is, dat zich op de gladde vloer zal begeven. Pseudo-swing De Ramblers onderscheidden zich destijds door een eigen interpretatie van de swing, die zich het best laat omschrijven als pseudo-swing, al stuit men hier en daar ook op oorspronkelijke jazz-stijlen. Door hun wijze van werken hebben de Ramblers de jazz voor een groot publiek toegankelijk gemaakt, al spraken de echte kenners van ver watering van de jazz. Onder de overbekende nummers die men za terdagavond te horen krijgt, hoort men o.m. Jubileum, Steeple-cha se, Avond in de regen, Boemeltje van Purmerend, Hij wel, ik niet, Flip de Fluiter, O mamaatje, Door de nacht klinkt een lied, Hokus pokus pas, Mijnheer de Baron, Wie is Loesje e.v.a. Dit alles in de stijlen dixieland, slowfox, Engelse wals en quick step. Het is de be doeling, dat de scènes, waarin liedje* worden uitgebeeld, de sfeer van die tijd krijgen. Jacq Buiterman: „Het heeft me inderdaad enige moeite gekost om de oudgedienden van de Ramblers weer warm te krijgen voor dit idee. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uu 18.55 uu VARA 19.05 uu 21.00 uur i 22.15 uur: i 22.55 uur 23.00 uur r Zo maar een zomer avond r Journaal r Zo maar een zomer avond Mc.Cloud (t.v.-serie) Achter het Nieuws Journaal Teleac NEDERLAND II NCRV 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 19.30 uur 20.00 uur 20.21 uur 20.45 uur 21.40 uur 22.17 uur 22.30 uur 22.35 uur AVRO 22.40 uur Fabeltjeskrant Journaal Follyfoot Dier en vriend Journaal Please Sir Muren (film) Kindertotenlieder Ander nieuws Journaal Den Haag vandaag MORGEN NEDERLAND I De Ramblers in een samenstelling van enige tientallen jaren geleden Maar toen we eenmaal op gang waren, kregen we er allemaal weer zin in. Met de muziek hadden we de minste moeite. Ik heb de heren de muziek op papier gegeven, maar het was bijna niet nodig. De melodieën zitter er zo ingeheid, dat ze zonder moeite weer tevoor schijn kwamen. Ik heb de muziek overigens wel een beetje naar deze tijd getrokken, zodat ze voor de jongeren ook aantrekkelijk is, maar het is echt geen beat geworden. Zover wilde ik nu ook weer niet gaan, temeer waar het de bedoeling is, dat de Ramblers inder daad de Ramblers blijven. Zij moeten herkenbaar zijn voor alles boven de 25". Vanavond al komen de Ramblers trouwens ook terug op de tv en wel in programma Zomaar een zomeravond. De meisjesvocalgroup The Secrets en Letty de Jong zingen dan een reeks liedjes van Jacq Buiterman, die door de Ramblers bekendheid hebben gekregen. Bi dit feest der herkenning van de Ramblers zullen twee onafscheide lijke figuren gemist worden. Ten eerste Theo Uden Masman, de op richter en gedurende bijna 40 jaar de bezielende leider van dit or kest. Hij overleed in 1965, een jaar na het opheffen van de Ram blers. En ten tweede Wim Poppink, een rasmuzikant met groot ge voel voor show. Zij bepaalden mede het gezicht en het geluid van de Ramble-rs. TON OLIEMULLER MARTIN BROZIUS (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM VPRO-maandag start 12 juni met Operatie Petti coat. Het wordt een serie van tien uitzendingen over de ge schiedenis van de Rock and Roll, samengesteld door VPRO-maan- dag-redakteur Rik Zaal en roek- journalist Peter Schroder. Deze zomer zal vrijwel elke maandag tussen twee en half drie de tijd herleven van het Zondagsrijverbod, de Spoetnik, de Hoela Hoep, Sjoukje Dijk stra, de actie Open Het Dorp. Met andere woorden de jaren 1953-1963. Elk jaar krijgt een half uur zendtijd, waarin de hits van die tijd zullen worden afge wisseld met analyses over het ontstaan van de Rock and Roll, j achtergrondverhalen, interviews en fragmenten van muziek, die niets te maken had met de RenR, maar niet minder popu lair was (Rosemary Clooney, Jo Stafford, Frankie Laine). Letty Kosterman en Herman Stok (links) presenteren dit seizoen het programma Zo maar een zomeravond Peyton Place is enorm populair bij heel veel tv-kijkers. Hoe komt dat? Wel, In Amerika we ten ze wat markt-onderzoek waard is. Die serie is gewoon opgezet aan de hand van gege vens van marktonderzoek, de consument krijgt precies wat hij graag wil hebben. Elke week opnieuw, elke week prak tisch hetzelfde. Is daar bezwaar tegen? Natuur lijk niet! De meeste mensen hebben tv om zich lekker te ont spannen met wat romantiek, ge goten rond aardige mensen die weer worden tegengefwerkt door onaardige mensen. Ze willen die beide categorieën graag zo her kenbaar mogelijk, dc lengte van de serie wordt daardoor mede bepalend voor het succes. baarbij komt natuurlijk dat Ame- rikanen zo'n serie kunnen ma ken. Ze kennen het recept voor dit soort gebruiks-tv door en door, beschikken bovendien over een rijk arsenaal aan talent om elke rol „lekker" neer te zetten. En de wereldwijd bekeken seriz levert geld genoeg op om alle kosten en moeiten die erin ge stopt worden er weer uit te la ten komen. liet gekkc> doet zich voor dat wij, beroepskijker notabene, Peyton Place nauwelijks kennen. Niet omdat we de serie „beneden onze stand" vinden, maar dom weg omdat alle welgemaakte af leveringen zoveel op elkaar lij ken dat we onze beroepsaan dacht meestal op het andere net richten. Gevolg was dat Simon van Col- lems AVROSkoop van gisteren ons niet kon boeien. We kenden de acteurs die er hun medewer king aan verleenden nauwelijks, waren af en toe alleen geïnte resseerd als er klachten opdo ken over het produktiesysteem dat zo weinig tijd laat voor goe de voorbereiding. Ook daar, dachten we dan. Er bij vermoedend dat die Amerikaan se artiesten de haren ten berge zouden rijzen als ze kennis kon den nemen van de wijze waarop in Nederland soms tv-program- ma's tot stand komen. Wij heb ben namelijk niet dat arsenaal, we hebben ook niet zoveel geld. Neem Funhouse horror, gisteren bij de KRO. Dat is als theater- produktie redelijk geslaagd ge weest. De voorstelling 41e we zagen was „speciaal voor de tv bewerkt". Dat houdt waarschijnlijk in dat er wat geselecteerd is en dat het programma na een paar came- arepetities is opgenomen. bleef theater-met-de-came- erbij. Met grapjes die chreeuwden om theater-intimi- om kleuren om sfeer. Voor was het gewoon niet puntig genoeg en vooral veel te traag. Weer zo'n produktie die misluk- door geldgebrek. Peyton Pla- is waarschijnlijk goedkoper en voor de meeste kijkers veel kijkvaardiger. Nog net voordat de zomer is be gonnen komt de VARA opnieuw op het scherm met het pro gramma ,Zo maar een zomer avond.' De opzet is dit jaar wat anders en Koos Postema maak te plaats voor het Z.O.-radio-duo Letty Kosterman en Herman Stok. Het ligt in de bedoeling het publiek nog meer bij de uit zending te betrekken dan voor- heeen gebeurde. Tweemaal in de maand is er de rubriek Watermerk van Wim Bosboom. Dit programma han delt over de milieuvervuiling in ons land. Zowel voor als na het nieuws is er de rubriek De foto van de week. Een foto-wedstrijd voor de leek die is georgani seerd in samenwerking met de Stichting amateurfotografie. De korte filmpjes van Hans de Graaff Bierbrouwer, waarin hij gesprekjes heeft met kinderen, zullen ook dit seizoen weer te zien zijn. Tot slot het vaste pro gramma-onderdeel Potpouri. Hierin wordt iedere maal een beeld geschetst van een beken de Nederlandse componist. Van avond is Jacques Buiterman aan de beurt. (Zie ook elders op deze pag.) Ned. 1 19.05 uur 20.21 uur. McCloud McCloud, de cowboy-achtige poli tieman, krijgt de opdracht een rijke industriëel te beschermen. Dit blijkt niet mee te vallen daar iedereen behalve de miljo nair zelf gelooft in het gevaar dat hii loopt. Ned. l 21.00 uur Follyfoot Steve wordt ontslagen voor een misstap waaraan hij niet schul dig is. Dora neemt dit niet en besluit Steve te beschermen. Ned. 11 19.05 uur Dier en vriend In deze aflevering wordt nog maals ingegaan op de behui zing van grote huisdieren. Ver der zien we een dierenarts die de gebroken poot van een lam spalkt. Ned. 11 19.30 uur Muren De Poolse film Za Sciana van de cineast Krysztof Zanussi werd .n het Nederlands Muren ge noemd, omdat muren er zowel letterlijk als figuurlijk een grote rol in spelen. De film vertelt het dramatische isolement van twee wetenschapsmensen. Jan, een jonge scheikundige, ge heel in beslag genomen door zijn werk, leeft geïsoleerd van de dagelijkse gebeurtenissen rondom hem. Anna, eveneens in de wetenschap werkzaam, staat op de rand van een zenuwin storting en ziet geen mogelijk heden zich opnieuw aan te pas sen bij een nieuwe situatie die haar leven weer een doel zou kunnen geven. Toch doet zij nog een poging en solliciteert bij het instituut waar Jan werkzaam is. Het blijkt ook dat ze in dezelfde flat wonen. Iedere poging die Anna onderneemt om in contact te komen met ,een ander' lijkt een lachertje te worden en is tragisch tegelijk. Jan tracht Anna te bereiken, maar kan zo wel zijn als Anna's muur niet doorbreken. Anna ziet geen mo gelijkheid meer verder te leven en doet een poging tot zelf moord. Jan hevig geschokt tracht haar opnieuw te berei ken, maar Anna wil geen hulp meer, geen contact met wie dan ook. Jan keert terug naar zijn beschutte vier muren. De rol van Jan wordt gespeeld door Zvigriiew Zapasiewicz en die van Arma door de actrice Maja Komorowska. Deze film kreeg op het Festival van San Remo twee eerste prijzen: één voor draaiboek en regie en één voor de beste vrouwelijke hoofdrol. Ned. 11 20.45 uur. Kindertotenlieder De kindertotenlieder zijn van de hand van de dichter Friedrich Rückert, die ze schreef toen zijn beide kinderen bijna tegelijker tijd aan roodvonk overleden. Mahler voelde zich zo tot deze teksten aangetrokken dat hij er muziek bij componeerde; de eerste drie liederen binnen twee weken in 1901, terwijl hij na zijn trouwen én na de geboortt van zijn dochters in 1904 de bei de iaatste componeerde. In deze liederen waarin een bijna uit zichtloze smart naar boven komt, zit echter ook de troost; de dode kleinen zijn veilig be schut, bedekt door Gods hand. Ned. 21.40 uur. Kijkkast In de serie „Dieren om ons huis" deze keer de nachtdieren. De schaduwfilm van Lotte Reiniger laat het sprookje van Jaap en de wonderbonen zien. Babar krijgt bezoek van een ezeltje. Woensdag Ned. 1 17.00 uur. Geef gezondheid hield op kosten (Van onze rtv-redactie) ROTTERDAM De actie Geef Gezondheid, die gevoerd op de tv het bedrag van 19.703.000 gulden opbracht, los van de gif ten in natura, heeft door de be langeloze medewerking van ve len dit bedrag voor de volle 100 pet. kunnen besteden aan het gestelde doel. De kosten, die er waren, heeft men kunnen be strijden uit de rente uit het in gezamelde bedrag op de ban ken. Er resteerde toen zelfs nog een bedrag van 68.339,-. Dit kon ook worden bestemd voor het goede doel. HILVERSUM Barend Servet blijft deze zomer bij de VPRO. Vanaf maandag 12 juni is hij elke week in het radio-program ma te boren als quizmaster in de VPRO-muziek-quiz DoReMi ....Wat Waar Wie. De opnamen voor deze quiz wor den gemaakt in de cantines van enkele grote campings. Uit de daar aanwezige vakantiegan gers worden drie deelnemers geloot, die mogen strijden om de prijzen: in- en uitklapbare ligbedden, afwasbare slaapzak ken, tuingereedschap enz. Tweemaal Bomans op bestseller lijst DEN HAAG Het Rapport van de Club van Rome blijft ook in april en mei, evenals in vorige maanden 't best verkochte boek. De geruchtmakende' Aula-ju- bileum pocket is tevens verreweg het goedkoopste boek op de door het CPNB samengestelde lijst van maandelijkse best sellers. Op de tweede plaats volgt het door Mi chel van der Plas samen gestelde „Herinneringen aan Godfried Bomans", terwijl Bomans' eigen „Op reis rond de wereld en op Rottumerplaat" na Van het Re«e's Taal der Liefde en Pippi Langkous op de vijfde plaats volgt. Verdere toppers zijn Alis- tair McLean's De zwarte kruisvaarder, Hugo Claus' „Schaamte", „Heet als de steppewind" van H. G. Konsalik. terwijl het epos van succesauteur Arthur Hailey over auto-stad De troit „Wielen", kortgele den verschenen, op de tiende plaats figureert. NCRV 17.00 uur NOS 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 19.50 uur 20.00 uur 20.30 uur 20.35 uur 20.40 uur 22.20 uur 22.50 uur 22.55 uur De kijkkast De Fabeltjeskrant Journaal Van gewest tot gewest Toeristische tips Journaal Staatsloterij Stichting Socutera He who rides a tiger (film) Mensenkinderen Journaal Den Haag vandaag NEDERLAND II NOS 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 20.00 uur 10.21 uur 21.05 uur 22.20 uur IKOR 22.25 uur HIRO 22.50 uur 23.10 uur: 23.15 uur De Fabeltjeskrant Journaal Eddy ready go Journaal Dock Green Spel zonder grenzen Dagsluiting Kenmerk De Soefiebeweging J ournaal Teleac RADIO HEDEN 18.00 Vakantietoeslag: licht program ma. Politieke Partijen: 18.19 Uitzen ding van de Christelijk Historische Unie. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 Voorbeschouwine over de KRO-progi l's. 19.00 Muslce- koorzang. 19.30 De zingende kerk: nieuwere liturgi sche gezangen. 20.00 (S) Klassieke kamermuziek (gr.) 21.30 Meneer Lo- nek maakt alles nieuw (Herr Lonek ist gekommen), hoorspel. 22.00 (S) Klassieke orkestmuziek (gr.) 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Echo. 23.15 Voer voor vogels: licht programma met muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM I Vanavond, gevarieerd programma met om 20.00 Nieuws. 21.30 (S) Promenade Orkest. 22.00 Trefpunt: beschouwingen over aktuele zaken. 22.20 (S) Vanavond laat: Licht pro gramma met actualiteiten en 1 om 22.55 Mededelingen, om 23.00 Nieuws en om 23.10 Radiojournaal. 23.65- MORGEN HILVERSUM I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontbijt NOS: ta tot totale taal: een rubriek over het loven in de taal. 14.20 (S) As- pekten van de kamermuziek: mo derne muziek (opn.l 14.50 Onder de groene linde: oude liedjes. 15.10 (S) NCRV-Vocaal ensemble: Franse koormuzik (II). Overheidsvoorlich ting: 17.20 Een wapen waar muziek in zit Een programma over de Ko ninklijke Marechaussee. Samenste ling en presentatie: Ad Hazewinkel. NCRV: 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag woensdag!: muziek en informatie. (Om plm. 7.25 Van de voorpagina), VPRO: 7.54 Deze dog. VARA: 8.00 Nieuws. 9.15 Koning Klant: 9.31 Waterstanden; 9.40 Schoolradio: 10.45 Voor de kleuters: 1100 Nieuws; 11.03 Op de koffie. 12.00 (S) Licht orkest met zangsolisten. 12.25 Openlucht concert door de Amster damse Polltlekapel. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Muziek van gisteren: lichte platen. 14.00 (S) Speelruimtegevarieerd programma met actualiteiten en muziek. (16.00- 16.02 Nieuws). 17.00 (S) Geef me de vijf: veizockplatcnprogramma. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM ni naai.) 9.00 Nieuws. 9.03 De neger uur-show. 10.00 Nieuws. 10.03 Ar beidsvitaminen: populair verzoek- plntenprogramma (11.00 Nieuws), 12.00 Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 12.06 Zet 'm op( 13.00 Nieuws) 14.00 Nieuws. 14.03 Superclean Dreamma- BRUSSEL 324 m. (Nederlands) Buiten- ruls persoverzicht. 13.00 Nieuws. ?erbericht en toneelagenda. 13.20 4.50 Radloschoolkoor 1972 .uws). 15.15 Voor de klnde- 0 Nieuws en beursberichten, nusementsprogramma. 17.00 i mededelingen. 17.10 Lich te muziek; 17.55

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2