£eidóc Somcmt Ulrike Meinhof in Amsterdam? Hevig conflict tussen Zwolsman-Den Haag KVP'er Ham gekozen als wethouder vwjwauiEgift- Vierde lid van zelfmoordgroep terug in Japan DATSUN Universiteits raad contra min. De Brauw Kurhaus nu inzet van machtsstrijd Laatste r.-k. mulo-diploma 63e jaargang, no. 18.713 DINSDAG 6 JUNI 1972 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Ghef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA: Ned. I: 19.05 uur Zomaar een zomeravond; 21.00 uur McCloud; 22.15 uur Achter het nieuws over Russische joden in Israël, ontvol king Friese platteland en ge sprek met prof. Kees de Galan over economische toestand. Ned. II: 19.05 uur Foilyfoot; 20.21 uur Please sir; 20.45 uur Muren, (film); 22.40 u. Eur. kamp. bok sen: Finnegan—Jan Lubbers. WISSELVALLIG In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen of enkele buien. Zwakke tot matige, in hoofdzaak zuidoostelijke wind. Min. temp. ongeveer tien. maxima morgen rond zeventien graden. TEL AVIV (Reuter-AP) Een vierde lid van de groep terroristen van het Japanse „rode leger", die vorige week op liet vliegveld van Tel Aviv een bloedbad «aangericht heeft, Ds van het Opleidingskamp in Libanon teruggekeerd in Japan. De Japanse politie heeft een grootscheepse jacht op de man, Osamu Maruoka, geopend. Inlichtingen over het vertrek van Maruoka werden gegeven door de enige overlevende van de zelfmoordcommandogroep, die op het vliegveld Lod in het wil de weg het vuur opende, Oka- moto. De Israëlische politie heeft verder de werkelijke na men bekend gemaakt van de twee gedode terroristen: Takes- ji Ukudaira en Yasuigi Yasuda. Ukudaira zou onder de code naam Giro de aanslag hebben beraamd en geleid. Tijdens zijn verhoor heeft de 25-jarige Oka- moto ook bekend dat hij heeft deelgenomen aan een bankover val in Japan waarbij 10 miljoen yen werd buit gemaakt. Later trok hij deze bekentenis in. Inte ressant detail: de omgekomen leider Ukudaira was getrouwd met Fusako Sjigonuwo. een vriendin van de Arabische vliegtuigkaapster Leila Khaled. De Israëlische minister van de fensie. Mosje Dajan heeft zijn regering in overweging gegeven de doodstraf voor terroristen opnieuw in te stellen. Een van de Japanse terroristen die een week geleden is omge komen bij het bloedbad op de luchthaven Lod was Takeshi Ukudaira, die volgens de Israëli sche politie de leiding had van de aanslag. Op het internationale vliegveld van Beiroet werd gisteravond bomalarm gegeven na een ano niem telefoontje dat zioh een bom zou bevinden aan boord van een Japanse Boeing 707. Er werd niets gevonden. DEN HAAG Het conflict tussen de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) en de gemeente Den Haag over bezitsovername heeft zich gisteren op nieuw verscherpt. President-directeur R. Zwolsman heeft in niet mis te verstane Gisteren was het vijf jaar geleden dat de Zesdaagse oorlog in Midden-Oosten uitbrak tussen Israël en de Arabische staten. De waakzaamheid aan het Suezkanaal was op deze herdenkingsdag ver- I groot. Een Egyptische soldaat heeft zich verschanst achter zand- j zakken. PEN HAAG (ANP) Het allerlaatste rooms-katholieke mulo-diploma wordt morgen in de school aan de Cor- nelis Jolstraat te Scheveningen uitge reikt. De regelings commissie r.-k. mu lo-examens zal er een officieel tintje aan geven. Hiertoe is de voorzit ter van het college van rijksgecommit teerden bij de mu lo-examens, drs. J. G. L. Ackermans, gevraagd naar Scheveningen te ko men, evenals de chef van de minis teriële afdeling mavo, mr. C. M. M. van Hooff. Mor gen worden nog op vijf plaatsen in ons land r.k. mulo-eind examens afgeno men. De diploma's worden het laatst die"1 dag in Scheve ningen uitgereikt. De mammoetwet heeft mulo plaats laten maken voor mavo. De eerste mulo-exa mens werden in ons land in 1907 af genomen, waarvoor zich 26 kandidaten in Utrecht hadden gemeld. Recent werk van Nora van der Flier wordt tentoongesteld in de Galerie Pulchri Studio van za terdag 10 juni tot en met don derdag 29 juni. (ADVERTENTIE) De grote winnaar in stijl en techniek OHiciee! DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK CcidóG Soivuvnt VANDAAG UIT STAD EN STREEK Weinig socialistische handdrukken voor Hampag. 3 Binnenstadskinderen krijgen speelgelegen- heidpag. 3 Deze maand start bouw basisschool in Ter Aarpag. 4 Alphense brandweer heeft z'n eigen zuil pag. 4 Godfried Bomans Society: opmerkelijk initiatiefpag. 5 NAKG opent aboratorium in Roeiofarendsveen pag. 5 Dierenpark Wassenaar 35 jaar pag. 6 Veemarkt op vrijdag bemoeilijkt verhuren pag. 6 Vrouw bevecht marechaussee met traangas UTRECHT (ANP) —„We dachten dat het een routi ne-arrestatie zou worden maar het werd een wild west-vertoning". Zo be schreef opperwachtmees ter J. H. Maassen van de marechaussee gisteren voor de politierechter in Utrecht de klus die hij met nog twee collega's op 17 februari in Leersum moest opknappen. Ze moesten daar de 31-jari- ge Pierre W. aanhouden omdat hij ondanks her haalde waarschuwingen niet voor zijn herhalings oefeningen was opgeko men. Maar wat aanvan kelijk een routinekwestie leek liep uit op een flinke vechtpartij, waarbij voor al de vrouw van W. haar mannetje stond. Toen de militaire politie haar heftig tegenstribbe lende man onder meer met behulp van een gum miknuppel het huis uit wilde slepen, probeerde zij daar een stokje voor te steken door de bedie naars der wet met een handige spuitbus traangas in het gelaat toe te die nen. De marechaussees gaven echter geen krimp. De Utrechts® officier van justitie, mr. A. G. Bosch, meende dat het verzet van de vrouw tegen de marechaussee en het in bezit hebben van het traangas moesten worden gestraft met een geldboe te van 200 gulden of vier dagen hechtenis. (Van t onzer verslaggevers) AMSTERDAM De leidster van de terroristische Westduitse B-ader-Meinhofgroep, Ulrike Meinhof, bevindt zich in Nederland en hoogst waarschijn lijk in Amsterdam. De politie die over haar sig nalement beschikt is een klopjacht begonnen. Ul rike Meinhof kwam zondagmorgen om kwart voor elf aan op het Centraal Station in Amster dam met de trein uit Keulen via Arnhem. Zondagmorgen herkende een Duitse passagier die in de trein van Keulen naar Amsterdam reisde de meest gezochte vrouw van Duitsland. De pas- sagier stapte onderweg uit en gaf onmiddellijk de Westduitse pc' e het signalement van de vrouw waarin hii Ulrike Meinhof h: J her kend. Onmiddellijk waarschuwde de Westduitse po' i e de grer.->?- waking in Arnhem. Deze melding kv m om ongeveer tien over half elf binnen. De exprestrein Keulen-Aimsterdam had inmiddels Am- hem verlaten. De Amsterdamse politie, die zich naar het Centraal Station had ge spoed kwam te laat aan. De trein bleek inmiddels reeds te z jn gearriveerd. De passagiers hadden het station verlaten. Volgens een woordvoerder van de mare chaussee in Anthem hadden de manschappen die de paspoorten in de exprestre n co inderdaad een vrou' leerd die voldeed a sc.nijving zeals was ven do;.- de passrg WesidulLse pclüie. Uirn.3 Me ihof wes i herne. d daar Je v. trein vermomd was en in be langrijke onderdelen verschilde van de officiële cpsporingsfolo's. vuurgevecht in S.ut.gart drie leiders van de z.g. harde kern van de Baader-Me.nhofgrocp ge arresteerd. Onder hen bevond zich Andreas Baader. die met Ulrike ruim twee jaar een stads- guerrilla in West-Duitsland heeft gevoerd. Het ministerie van Justitie weet niets van de vlucht van Ulrike naar Nederland. Een woordvoerder van het minis terie verklaarde slechts dat er bewoordingen zijn houding tegenover het gemeentebestuur kracht bijgezet. Hij dreigde het Kurhaus in september te zul len sluiten als de gemeente Den Haag blijft weigeren om concrete stappen te ondernemen. Zoals bekend bemiddelt de ge meente bij de verkoop van het EMS-bezit. Zwolsman zegt daar niet langer op te willen wachten en zou onderhandelingen ge opend hebben met beleggers uit Enge'and, Duitsland en Neder land. Volgens de heer Zwolsman lukt het hem op geen enkele manier om redelijk contact met de gemeente te krijgen. De gemeente Den Haag daarente gen kan niet begrijpen, waarom de heer Zwolsman zich zo druk maakt. Over enkele weken zou hem van die zijde een voorstel worden gedaan over de overna me van het EMS-bezit. De ge meente zegt dat Zwolsman daarvan af weet. Gisteren kwam het nieuwe con flict onverwacht naar buiten toen bekend werd, dat er in de tweede periode geen notering E.M.S.-aandelen zou plaatsvin den in verband met een bod door Duitse en Engelse gegadig den op het E.M.S.-bezit. Op de beurs had men gisteren weinig greds over voor de manier, waarop de E.M.S.-leider deze zaak :n de openbaarheid ge bracht had. In verband met de nieuwe ontwik kelingen zal het jaarverslag van de F.M.S. niet binnen de gestel de tijd kunnen verschijnen. De aandeelhoudersvergadering zal misschien In september kunnen plaatsvindon, aldus de heer Zwolsman, die verklaarde hier over co act te hebben gehad mei de Vercenig.ng voor den Effectenhandel. In het gebied van An Loc woedt de strijd nog fel. Zuidvietnamesë soldalen nemen burgers in bescherming tegen de Noordvietnamese mortieraanvallen. De leidster van de Westduitse Baader-Meinhoffgroep Ulrike Meinhoff. Vermoedelijk bevindt zij zich in Amsterdam. zondag bij de Centrale Recher che Informatiedienst in Den Hr.ag een tip van de Duitse jus- li'.ie is binnengekomen, dat le den van de Baader/Meinhof- bendc van plan zouden zijn per trein naar Nederland te vluch ten via Emmerik en Arnhem. Jackie Onassis heeft gisteren in het John F. Kennedy Centrum in New York een feestavond bij gewoond. Zij werd hierbij ver gezeld door Roger Stevens, voor zitter van het bestuur van het Kennedy Centrum. Het was het eerste bezoek dat Jack Onassis bracht aan het centrum, dat is genoemd naar haar vermoorde echtgenoot. Betaalcheques van de bank vernieuwd (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De banken gaan de huidige groene betaalcheques geleidelijk vervangen door een nieuw en beter model, waarmee het risico van vervalsing verder wordt teruggedrongen en een betere verwerking met de com puter mogelijk is. LEIDEN De universiteitsraad van de Rijksuniversiteit te Lei den is in het geweer gekomen te gen de te verwachten benoe ming van mr. W. Koppelaars tot kroonlid van het college van be stuur van de uniersiteit. De Universiteitsraad had Paul Jansen, oud-kamerlid voor de PPR en tegenwoordig lid van de Partij van de Arbeid, voor gedragen. Minister De Brauw heeft deze kandidatuur niet aan vaard. Hij vindt dat de heer Jansen te weinig bestuurlijke ervaring heeft. Mr. W. Koppe laars is adjunct-directeur van de Stichting Bouwcentrum in Rotterdam en oud-studiegenoot van de minister. De her Jansen is door de Univer siteitsraad naar voren gescho ven omdat men graag iemand in het college van bestuur wilde hebben met poLtieke feeling. De andere kandidaat mr. K. Cath, directeur van de Kon. Papierfa briek Van Gelder en Zn. N.V. zou de management voor zijn rekening moeten nemen. In de •wee gesprekken die de verte genwoordigers van de Universi teitsraad met de minister voer den bleek dat mr. De Brauw het nodig vond meer managers in het college te hebben. I.EIDEN De heer M. G. J. Ham, lid van de KVP-fractie in do I.eidse gemeenteraad, is gis teravond door deze raad geko zen als wethouder. Met deze verkiezing is voorzien in de va cature die enkele maanden gele den ontstond door het vertrek om gezondheidsredenen van wethouder S. Menken. De heer Ham aanvaardde zijn benoe ming onder voorbehoud: zijn werkgever het ministerie van Financiën zal akkoord moe ten caan. De nieuwe Leidse wethouder kreeg de steun van de KVP-, Prot. Cchr.- en VVD- fracties, en van de raadsleden Zunderman (DS'70), Amptmeij- er en Gerkcma (PSP) en de heer Hoeven (CPN). De Pak- fractic (PvdA en D'66) verzette zich tegen dc benoeming: de PvdA-leden stemden en bloc blanco en de twee leden van D'66 gaven hun stem aan de so cialist Waal. Eén „rechtse" stem tenslotte werd uitgebracht op KVP-fracticvoorzitter Dries- sen. Aan de stemming ging een zeer uitvoerig debat vooraf, waarin oppositie en „regeringspartijen" nog eens heftig dc voorgeschie denis rond de wethouderskwes tie nagingen. Met name de heer Van Aken, voorzitter van de PvdA-fractie A K-voorzitter In 't Veld was afwezig), schetste het „ziektebeeld" van de ge meente Leiden met als hoogte punten daarin de brochure Lei den voorgoed in last, de moei lijkheden met het Uitvoeren van de begroting '72 en het niet kun nen functioneren van een aantal gemeentelijke ambtenaren in de huidige constellatie. Onder het zittende college had zijn fractie een toenemend bestuurlijk on vermogen geconstateerd. Dc heer Driessen o.a. herinnerde het PAK eraan, dat de oppos'tic in de gelegenheid was gesteld met drie wethouders deel te ne men in een college van zes. „Maai het PAK wenste vast te houden aan een meerderheid binnen B. en W.: het gaat niet om persoonlijke inbreng in het college, maar om de cijfertjes, het domme gewicht bij het P'aK, dat aan blinde overschat- Brandstichting bij DOCOS LEIDEN In dc kleedlokalen van de r.k. Voetbalvereniging Docos in de Kikkerpolder heeft gisteravond een hevige brand gewoed. In de klred- en wasruimte die aan de zuidkant aangebouwd is aan de kantine werd de brand om streeks kwart over zeven gesig naleerd. Een tussenwand naar de bestuurskamer was reeds ge deeltelijk door het vuur geteis terd. Ook bij het dak begonnen de vlammen reeds te spelen. Door het kordate optreden van de brandweer kon binnen een half uur „brand meester" wor den gemeld, zodat dc schade be perkt bleef tot genoemde kleed ruimte. Al met al toch nog een bedrag van 10.000, ting doet. Het partijbelang pre- veieert hier boven het belang van de stad". Onder degenen die de heer Ham later hun ge lukwensen aanboden bevonden zich maar weinig socialisten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1