Arnhems museum mikt op groot publiek Wat U ook moet weten Twee zomertentoonstellingen Asiel voor kapers in Algerije UW MENING Correspondente VARA in Zweden gearresteerd LUINDUAtj O JUIN1 iy/Z LEIDSE COURANT PAGINA 13 0 OEGSTGEEST De uitsla gen van de schoolzwemwed- strijd in Poelmeer, waaraan elf scholen deelnamen, was als volgt: Wisselbeker: (jon gens) 1. Oudenhofschool, 2. Leidse Houtschool, 3. Maria- school (Meisjes) 1. Maria- school, 2. Oudenhofschool, 3. Kamperfoelieschool. School slag: 1. Karin Spoek (Leidse Houtschool) 21.3 sec. Rug slag: 1. Annet Kamphuis (Mariaschool) 20. sec. Vrije slag: 1. Judy Lebbing (Ou denhofschool) 18 sec. Esta fette: (Jongens) 1. Oudenhof school. 2. Leidse Houtschool, 3. Hofdijckschool (Meisjes) 1. Oudenhofschool, 2. Maria school, 3. Kamperfoelie- school. LEIDEN De hengelsport vereniging „Forel" heeft haar eerste viswedstrijd ge houden in de buurt van Schagen (N-H). Er werd 4 uur gevist. De uitslag is als volgt: 1. De heer A. Ooijen- dijk (6600 gram), 2. De heer J. Helevensteyn (4750 gram), 3. J. Ooijendijk (2200 gram), 4. D. Knol (2150 gram) 5. G. Duivensteijn (1870 gram) 6. G. Logeman (1500 gram), 7. G. Ligtvoet (1320 gram) 8. I. L. van Bohemen (1320 gram) 9. H. Ooijendijk (1320 gram), 10. G. A. C. van de Ameele (1090 gram). LISSE Na het beëindigen van de persoonlijke kam pioenschappen heeft de dam club Lisse nu een ladder wedstrijd georganiseerd. Uit slag eerste wedstrijden: J. van Hariek-A. H. Bakenende 1—1, C. van der Voet-G. Al- gera 2—0, J. Slottje-H. Onos 0—2, S. Lemmers-A. van Rossen 0—2, A. Oud-P.van der Stelt 0—2, A. Verkerk-J. Algera 0—2. F. Reitsma, G. Slottje en P. van der Stelt spelen een driekamp om 2 plaatsen in het eerste tiental. De eerste partij eindige met 02 in het voordeel van Slottje. 0 LISSE Aansfaande zon dag zal de harmoniekapel „Canita Tuba" deelnemen aan het federatief bondscon- cours, dat gehouden wordt in ,,De Kuip", Zeestraat Noord- wijk, aanvang 14.30 uur. De kapel komt uit in de klasse uitmuntendheid en zal. o.l.v. Wim van Duyn als verplicht werk uitvoeren „Three dale Dances" van Wood-Maas en als vrij nummer „Rondo Festivo" van Karei van Dijck. Men kan de beide werken beluisteren tijdens de generale repetitie aanstaan de vrijdag in 't Trefpunt, aanvang 20 uur. 0 LISSE De Rembrandt- school, Frans Halsstraat 6, houdt vrijdagavond een ou deravond, aanvang 20 uur. Door de leerlingen wordt de kindermusical „Wat zit erin" opgevoerd. fSASSENHEIM De jeugd- band van „Adest Musica" heeft de eerste prijs behaald op het concours voor drum bands, harmonie- en fanfare korpsen te Noordwijk. Hij behaalde 137'/2 punten, ruim schoots voldoende om te kun nen promoveren naar afde ling E. De 21 leden gaan nu over naar de seniorband en zullen deelnemen aan het concours te Wassenaar op 1 juli. 0 HAZERSWOUDE - De Ha- zerswoudse tafeltennisvereni ging Avanti organiseert op 18 juni een toeristische fiets tocht door het Zuid-Holland se polderlandschap. De start vindt plaats tussen 8 en 10 uur in Hazerswoude-dorp. Doel van de tocht, 30 of 40 km. lang, is iedereen te wij zen op de schoonheid van de omgeving. Bovendien is het een goede gelegenhed om te trimmen. 0NOORDWIJK Op het pro vinciaal rijwielpad nabij het zweefvliegterrein in het Lan- geveld botsten twee brommers frontaal op elkaar. Een 20-jarige kantoorbedien de uit Haarlem moest met hoofdletsel naar de Maria- stichting worden vervoerd. De bestuurster van de andere brommer, een 16-jarige scho liere uit Lisse klaagde over hoofdpijn. De oorzaak van het ongeluk was het niet vol doende rechtshouden in een onoverzichtelijk® bocht. NOORDWIJK - Op het kruispunt Beeklaan-Heeren- weg te Noordwijk werd een 61-jarige wielrijder uit Kat wijk van achteren aangere den door een brommer. De fietser kwam te vallen en werd met een gdwonde hand naar het Sint Elisabethzie- kenhuis in Leiden gebracht voor behandeling. De brom mer, een 26-jarige Turk, merkte te laat, dat de fietser links af wilde slaan. H NOORDWIJK - In Café restaurant De Duippoort in het Langeveld hebben inbre kers de juke-box aanzienlijk toegetakeld. Vermoedelijk probeerde men de geldbak te bemachtigen, echter zonder succes. Wel haalden de da- j ders wat wisselgeld uit een 1 geldla. ALPHEN Bij Coca-cola aan de Van Foreestlaan heb ben inbrekers uit een kan toorruimte een bontjets ter waarde van 100Ö ont vreemd. Uit een auto, die ge parkeerd stond in het bedrijf ontvreemdde men kostbaar gereedschap. Vermoedelijk hebben dezelfde inbrekers «ven later hun slag geslagen in „Avifauna" waar even eens een hoeveelheid gereed schap wordt vermist. Op bei de adressen is bovendien veel schade aangericht. 0 TER AAR De postduiven vereniging „De luchtsport" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf St. Quen- tin. Afstand 279 km. De dui ven werden gelost om 6 uur. Aankomst eerste duif 9.12.24 uur. Snelheid 1452 per mi nuut. Uitslag: Ph. Hooger- vorst 1,6 G. Lenting 2,17, D. Mank 3,4 I. van der Meer 5, H. Boer 7,19 Van Hameren 8,14, 13,20, 21 B. Kroon 9,12,16 B. Wassenburg 10,11, G. Wildenburg, 15.18,24 B. van de Bogert 22, W. Zeven hoven 23. 0 HAZERSWOUDE Morgen wordt de traditionele sport dag gehouden voor alle zes- deklassers van basisscholen. Om 8.45 uur wordt het start sein gegeven voor de zwem wedstrijden in het openlucht- bad „De Hazelaar". Om 13.30 uur neemt de zeskamp in het gemeentelijk sport park een aanvang. Om streeks 16 uur hoopt burge meester J. ten Heuvelhof de prijzen uitreiken. 0 HAZERSWOUDE Het voetbaltoernooi, dat door ta feltennisvereniging Avanti is georganiseerd, werd gewon nen door Scylla. De Leide- naars versloegen De Treffers uit Roelofarendsveen in de eindstrijd na het nemen van strafschoppen. Avanti eindig de in dit toernooi, waaraan 8 teams (voornamelijk tafel tennissers) deelnamen op de derde plaats, voor de Ha- zerswoudse damvereniging Samen Sterk. Bij de dames won het Noordwijkse SJC, terwijl de Hazerswoudse girls derde werden na de Sint Bernhardus Girls. 0 LEIDEN De Leidse krachtsport Vereniging „De Spartaan" heeft een onder linge wedstrijd, gehouden voor jeugd en gevorderden. Henny Sloos veroverde bij de jeugd de wisselbeker met 222>/2 kg. Zijn vooruitgang bedroeg 37 l'/2 kg. Bram Duprie werd tweede met 190 kg; Lucas Romijn derde met 155 kg en Piet Krook met eenzelfde gewicht vierde. Wijnand van Tongeren viel na een goed begin, uit. De gevorderden: 1. Sam Hols- wilder, 330 kg; 2. Henk Paal vast 2521/. kg; 3. Sjaak Blom 235 kg en Bart Zwart vierde met hetzelfde gewicht. Vijfde werd Joop Marijt met 205 kilo. 0 LEIDERDORP Tijdens de commissievergadering van Juridische zaken heden avond om 20.00 uur in het gemeentehuis zal een voor stel worden gedaan om de wijziging van de algemene Politieverordening met be trekking tot het laten loslo pen van honden in de be bouwde kom te herzien. Daar het park de „Hout kamp" volgens een officiële kaart geen „bebouwde kom" is. Als de commissie wil voorkomen dat daar honden loslopen dan zal ze dit ge bied tot bebouwde kom moe ten laten verklaren. Wat ze ook wel van plan zijn. 0 LEIDEN In de vacature, in de Leidse universiteits raad ontstaan door het aftre den van de heer P. A. T. M. Brand, is door het centraal stembureau van de universi teit door hernieuwde vast stelling van de verkiezings uitslag voor kiesgroep 13 verkozen verklaard de heer M. Pekelharing. Weinig aandacht jeugd en cultuur in Voorschoten VOORSCHOTEN De besluiten die ten aanzien van sport en recreatie in Voorschoten geno men worden zullen een even wichtige ontwikkeling van het maatschappelijk leven in Voor schoten verstoren als niet snel voorzieningen worden getroffen voor jeugd en cultuur. De plannen die er zijn rond De Lindehoeve dienen dan ook spoedig te worden gerealiseerd. Daarnaast moeten op korte ter mijn voorstellen gedaan worden ten behoeve van de werkende jongeren en inzake de creatieve ontwikkeling op scholen. Aldus drs. Van der Laan in een motie aan de raad die morgenavond besproken wordt in de commis sie voor onderwijs en culturele aangelegenheden. Verder zal er aandacht zijn voor de begrotin gen van het Creatief Centrum en Streekmuziekschool. Een krediet van 23.000 wordt ge vraagd voor de restauratie van tien lindebomen in de Voor straat. swinnaars Pr i j sportdag in Nieuwkoop NIEUWKOOP - Aan da sporldag van speeltuinvereniging De Zud- de hebben afgelopen zaterdag maar liefst 350 kinderen meege- De eerste prijswinnaars waren: Madeion Balen, Karlien de Vries, Esther Goedhart, Marjo lein Smit, Aja Heeringa, Mar- tijn Vis, Koos Schouten, Leo Vergeer, Henry Boeree, Karin Kooy. Carolien Tersteeg (2), Brigitte Kmman, Zees de Baat, Mark de Vries, Dick Cornelisse, Addink Okkinge, Marijte Tensen (2), Margreet van Dam, Marlee Rijnbeek, Ben van de Laan, Ronnie Verwey, Jan de Vries, Edwin de Vries, Harina Kalk, Lida Woerde, Carla de Rooy, Bernadette Clemens, Rene v. d. Zon (2), Cees Eys en Robbie Celshof. ARNHEM In het Arnhemse Gemeentemusem gaan op 10 juni twee grote tentoonstellingen open, die beide de bedoeling hebben een zo groot mogelijk publiek veel kijkgenoegen te verschaffen. De gehele westvleugel van het museum zal worden gevuld met zeventig oude schilderijen uit het Rijksmuseum en één heel groot schuttersstuk uit het His- ALGIERS (UPI) Algerije, dat bezig is een toevluchtsoord te worden voor personen die om allerlei politieke redenen uitwij ken, is voornemens asiel te ver- lenen aan twee leden van de Amerikaanse Zwarte-Panterbe- weging, die zondag een vlieg- j tuig kaapten, 200.000 dollar los j kregen met het dreigement dat zij anders het toestel zouden op blazen en naar Algiers uitwe ken. Functionarissen van de Algerijnse regermg, die dit hebben ver klaard, zeiden dat Algiers het verzoek van Washington om uit levering van de twee kapers zal afwijzen. Wel zal het losgeld aan Western Airlines, de maat schappij die het bedrag betaal de, worden teruggegeven. torisch Museum te Amsterdam. Men kreeg de vrije keuze uit de zeer uitgebreide verzamelingen, die in de zalen van het Rijks museum geen plaats meer kun nen vinden. In de depots hangen vele schilderijen, die met weinig pretentie een aardige, soms ook heel merkwaardige indruk ge ven van het kunstbedrijf, zoals dat door Nederlanders in de ze ventiende eeuw werd uitgeoe fend. Bij de keuze was altijd doorslaggevend of het schilderij een modern publiek nog zou kunnen aanspreken. Bij dit grootste bruikleen, door het Rijksmuseum ooit aan een an der museum afgestaan, speelde de gedachte mee, dat het Arn hems museum in staat zou zijr. om het publiek op ongedwongen manier in te leiden tot het ge noegen, dat het ook in een veel groter museum zou kunnen be leven. Tijdens de tentoonstel ling, die tot januari 1973 zal du ren, zullen verschillende moder ne technieken worden ingescha keld om de bezoekers informa tie te verschaffen. Dit zal des te gemakkelijker gaan omdat de expositie is ingedeeld in zalen met een samenhangend onder werp. Zo komt er bijvoorbeeld een „zaal van de kinderen" een ,zaal van het water en de I zeeslagen'. Bewegend speelgoed Een tweede tentoonstelling zal ge wijd zijn aan bewegend speel goed van vroeger. Enige partl- I naar °°st tot *u'doost. zodat de Den Helder zw.bew. 19 VJ I Qfi ncni oude frontale storing nog in Luchth.Rtd. geh.bew. 18 onze omgeving blijft. Dit bete- Twente regen 24 DE BILT Langs een frontale kent voor morgen nog steeds Vlissingen regen 16 storing, die van Noorwegen via veel bewolking met plaatselijke Z.-Limburg regen 22 onze oostgrens naar Patina buienAberdeen regenbui 15 loopt, bewegen randstoringen Vooruitzichten voor donderdag: Athene halfbew. 25 noordwaarts. Vannacht trok •■én onstandvastig weer met tempe- Barcelona geh.bew. 20 van deze storingen over het ocs- raturen in het algemeen boven Berlijn halfbew. 29 ten van ons land en bracht hevige normaal. Weersvooruitzichten in Bordeaux halfbew. 13 cijfers voor donderdag: aantal Brussel regen 19 uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: Frankfort zw.bew. 28 van ongeveer normaal tot vier Genève regen 24 graden boven normaal. Max. Helsinki lichtbew. 22 temp.: omstreeks normaal. Innsbruck zw.bew. 28 Kans op een droge periode van Kopenhagen l.bew. 22 minstens 12 uur: 70 procent. Lissabon onbewolkt 19 Kans op een geheel droog etmaal: Locarno regen 23 40 procent. Zon 4.22—20.56 maan Londen onbewolkt 18 1.30—16.07 Schev. hoogw. 10.53 Luxemburg regen 23 regen- soms ook onweersbuien. In Elburg viel 38.4 mm neerslag in een half uur, maar het vlieg veld Twente kwam slechts tot de hele nacht. Het eer heerste ook Frankrijk waar imumtemperaturen >an 18 graden. Aan- is het in Zweden, Oostenrijk, waar het zonnig en warm is met maximumtemperaturen van 28 tot 30 graden. Ook Joegoslavië en Italië hadden warm zomer- onbestendige in Engeland voorkwamen v zienlijk heter Duitsland en culiere verzamelaars zijn bereid gevonden hun zeldzaamste voor werpen van antiek mechanisch speelgoed af te staan. Een van de inzenders is de heer P. Colde- wijn uit 's-Heerenberg, die zijn grote verzameling oude spoort- treinen met toebehoren in de expositie „Het ijzeren paard van stal' voor het eerst zal tonen. wc... Ook de verzamelaars Ton Len- Een nieuwe fontrale storing tcmp" sink en Klaas Gubbels behoren koerst van de oceaan op Frank- Amsterdam geh.bew. 19 tot de inzenders. Deze tentoon- 1 rijk aan en zal in zuidoostelijke De Bilt geh.bew. 21 stelling duurt tot eind septem- richting verder trekken. De 'Deelen regen 22 ber. wind draait bij ons daardoor Eelde regen 24 -23.25 laagw. 6.20—18.57. W 'eerrapporten van hedenmorgen 7 uur Madrid onbewolkt 21 Malaga onbewolkt 30 Mallorca halfbew. 22 halfbew. 27 regen 23 zw.bew. 24 halfbew. 15 München Oslo Parijs Rome zw.bew. 25 Stockholm onbew. 25 Wenen onbewolkt 25 Zürich zw.bew. 27 Antilliaan gedood bij steekpartij ROTTERDAM (ANP) Tijdens een caféruzie in Rotterdam is gisteravond een 21-jarige Antil liaan met messteken zodanig verwond, dat hij is overleden. De dader is een landgenoot: het is de 20-jarige Sedney C. D., die pas een maand in Nederland woonde. Hij is door de politie aangehouden. De steekpartij begon volgens Sed ney met een uitdaging door het slachtoffer. Dit werd op een gegeven ogenblik echter zo erg, dat er ruzie ontstond. Beide An- tillianen gingen elkaar met bar krukken te lijf. Het vechten, dat al vrij vroeg in de avond was begonnen, eindig de tenslotte doordat de dader een lange dolk te voorschijn haalde. Hij stak daar zijn tegen stander mee in de hartstreek. Deze strompelde naar buiten en zakte op het trottoir in elkaar. Hij werd daar gevonden door een surveillerende agent van politie. Universitair nieuws Aan de T.H. zijn ge- DELFT slaagd Doet. ex. ing. ind. vormg. P. W. J. Jansdaal, Delft, jhr. M. van Suchtelen, Amsterdam. Doet. ex. bouwk. ing.: C. M. F. Beurs, Delft, M. A. M. P. Da vits, Budel, H. B. G. Griepink, Delft. H. J. H. GYuben, Noot dorp, P. W. Havik, Delft. M. J. Klaren, Amsterdam, J. M. Kwak, Rotterdam, P. H. F. M. van Merendonk, Tilburg, E. A. M. de Monye, Delft, H. Nie- vaart, Leiderdorp, L. P. Oomen, Delft, G. H. M. J. Van de Berg, Heerlen, J. M. Westra, Scheve- ningen, P. R. F. W. Wolf, 's- Gravenhage. ROTTERDAM Aan de N.E.H. voor maatschappijw. zijn gesl. Z^nYXB^C! «Mi» 10 J. da. Gerardusschool Ik zau graag enkele opmerkingen willen maken bij het artikel aangaande het voornemen van de Gerardusschool 1 in Oude Wetering om aan de auders een finasiële bijdrage voor die school te vragen (LC van 1 juni 1972). In dit artiktl wort uitvoerig uitge- wijt over de plannen welke er in deze school bestaan. Deze worden aangevoert „motivasie" voor het vragen van een bijdrage. Uiteraart is dit niet juist. De werkelike reden staat dan ook heel in het kort vermeit als de slegte finasiële positie van de overhijt op dit moment. Ik dagt dat elk weldenkent mens er tog wel van overtuigt zau moeten zijn dat de reden van het „wijnige" geld dat de over- hijt in het onderwijs steekt niet 1 zomaar kan worden herlijt tot een „sltgt bij kas zijn". Enige tijt geleden is in Utrecht uitge- brijt betoogt dat het kabinet zijn gelden op een verkeerde manier besteet. Zodoende dat het onderwijs in het gedrang komt. Dhr. v.d. Rijdt en de zijnen vin den het onderwijs erg belang rijk, anders waren zij nooit met dit plan op tafel gekomen. Daarom wil ik hen de volgende vragen ter beantwoording voor leggen. 1) Hoe waren de besorekingen met de auders in de tijt van de grote onderwiis-demonstrasie Utrecht destijds? 2) De gemeente Alkemade heeft tegen de zin van de scholen be sloten om de jaarlikse bijdrage per kint te stellen op 160 i 170. Is dit aan alle auders bekent? Is j hen bekent welke redenen de gemeente Alkemade voor deze I handelwijze aanvoerde Welke aksie wert er met de auders ge- voert op het 170 voorstel door te krijgen? 3) In hoeverre heeft de Gerardus school 1 de auders geholpen op dat ze zig bewust zauden wor den van de gedagtengang welke het kabinet Biesheuvel hanteert, vooral met betrekking tot het onderwijs? wetensch.: A. Breet, Leidschen- dam. Doet. ex. ec. wetensch:. E. Kust- ner, 's-Gravenhage. Doet. ex. ec. wetensch. G. A. van Leest, Delft, J. Droog, Leiden, I Werner M N. J. M. van der Veer, Sassen- zer), heim, J. .J. Joolen, 's-Gravenha- Piet v.d. Veldenstraat 8. ge. Roelofarendsveen. noot-toestant" op de Gerar dusschool 1 vrij algemeen is dan geloof ik dat op de ge stelde vragen alleen een positief antwoort door de beugel kan. Hendriks (onderwij- STOCKHOLM (ANP) Tijdens De aanleiding tot haar arrestatie korte betoging maandag avond voor het Stockholmse „Folkets Hus" waar 's middags de openingszitting van de V.N. Milieuconferentie is gehouden, heeft de politie de 35-jarige An- tonia van der Ham, medewerk- dat zij stenen die zij in een zak bij zich droeg aan omstan ders uitdeelde. Even tevoren was een andere Nederlander aangehouden, waarvan de poli tie de naam opgaf André Schmidt, geboren 1925. ster van de VARA-radio- gear- De betoging, opgezet door een resteerd. Zij wordt verdacht van het bezit hebben van verdo vende middelen. Laboratorium onderzoek zal dit nog moeten uitwijzen. Vanneer dit inderdaad het geval is zal zij binnen enkele dagen het land worden uitgezet. Mejuf frouw van der Ham droeg na- melijke de groene perskaart die aan journalisten geaccrediteerd bij de VN Milieuconferentie wordt uitgereikt. anarchistische jongerengroep heeft slechts een klein uur ge duurd. Tegenover enkele '- len jongeren voorzien van en zwarte vlaggen sto~ a' spoedig een politiemacht van een paar honderd man. ver stekt met honden en bereden politie. Tot een confrontatie is het n:ct gekomen, de politie be perkte zich ertoe de meest voor aanstaande activisten aan te houden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13