H Wetsontwerp over inkomsten van Koninklijk Huis BAADERGROEP GENADELOOS ACHTERVOLGD Politie nog soepel voor motorrijden zonder valhelm f139 Geknoei met gokautomaten ElO Na arrestatie leider Eu 7.50 Tarieven ziekenhuizen moeten lager voor de slanke lijn van129voor Schandaal in Brussel speciaal cassis VRIJDAG 2 JUNI 1972 LEIDSE COURANT parlementaire redac- lijke erfgenaam van de kroon") en prins Claus (echtgenoot van die erfgenaam) zouden analoge DEN HAAG De geldelijke ujt- regelingen moeten gelden, keringen door de staat aan de Deze basisgedachten zijn nu vast- koningin, prinses Beatrix en de prinsen Bernhard en Claus zijn thans definitief geregeld in een wetsontwerp, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. Personeelskosten Gerekend naar de stand van Materiële kosten 1971, de uitkeringen zijn wel- Inkomen vaartsvast, zou de koningin 2,7 miljoen per jaar moeten krij- 2.595.000 gen, prins Bernhard 540.000 gul den, prinses Beatrix 620.000 gul- Na aanpassing aan loon- en den en prins Claus 550.000 gul- prijsontwikkeling in '71 2.700.000 gelegd in 'n nader wetsontwerp. Gerekend naar de stand van 1970 zouden de uitkeringen aan de vier leden van het Koninklijk Huis als volgt worden: Claus 175 000 200.000 150.000 (ADVERTENTIE) Pas geperst cp Disocfocm: TV HITS VOOR HME KINDEREN Pippi Langkous en nog elf andere leuke kinderhits, zoals de Bugaloos, het Stoomlied, de Weg naar Hameien en Welkom in Oebele. Een fijne kinder-elpee voor maar VROOM a DREESMANN Werkgevers willen spoed kinderbijslag werkende jeugd DEN HAAG De Centrale Werk geversbonden VNO/NCW maken zich ernstig bezorgd over het uitblijven van een regeringsbe slissing over een Idnderbijsla- gregeling voor gedeeltelijk leer- plichüfge werknemers. De SER heeft hierover in november 1971 een nagenoeg unaniem advies uitgebracht. In vele CAO's is een verplichting opgenomen tot doorbetaling van loon over schooldagen. Deze blijft gehandhaafd als gevolg van het niet tot stand komen van deze kinderbijslagTegeling. De verbonden vrezen dat de op name van deze leerplichtigen in het arbeidsproces hierdoor be lemmerd zal worden. Dok wijzen de verbonden op de discrimerende situatie binnen een school, waar leerlingen uit verschillende bedrijfstakken met of zonder verplichte loonbe- taling, hun partiële leerplicht vervullen. De centrale verbonden vragen daarom de regering en het par lement om met spoed een posi tieve beslissing te nemen. Buit: 3000 bij overval op postkantoor 5ITTARD (ANP)— Twee met ny lonkousen gemaskerde mannen hebben gisteravond een postkan toor in Unnond, bij Slttard, overvallen. Onder bedreiging met een vuurwapen maakten zij de kantoorhouder rond 3.000,- afhandig. Set tweetal reed weg in een grij ze Simca. die kort na de over val een kilometer verder werd teruggevonden. Hij bleek in Maastricht gestolen te zijn. Oog getuigen hebben gezien dat de mannen overstapten in een Ci troen die in de richting van Stein verdween. te politie houdt er rekening mee dat de overval het werk is van een bende die .de laatste dagen in Limburg opereert. BONN (AFP/DPA/Reuter) Met de gisteren gemelde ar restatie van Andreas Baader heeft de Westduitse politie haar eerste grote succes geboekt in de jacht op de anarchistische Baader-Meinhof groep. De 29-jarige Baad er werd met drie medestanders gearresteerd na een schietpartij en de bestorming van een huis in Frankfort, dat kennelijk als basis voor de bende diende. Intussen heeft de politie van Frankfort een waarschuwing ontvangen van een „commando Weisbecker", dat op vier plaat sen in de stad bommen zullen ontploffen als de gearresteerde leden van de Baader-Meinhof bende niet worden vrijgelaten. Thomas Weisbecker is de naam van een bendelid, dat dit jaar bij een achtervolging door de politie in Augsburg werd dood geschoten. Aan de arrestaties is een groot scheepse jacht voorafgegaan van twee jaar, de omvangrijk ste en spectaculairste in de na oorlogse Westduitse geschiede- De leden ervan worden verdacht van een reeks bomaanslagen en gewapende overvallen. De afge lopen weken zijn zes bomaan slagen, waarbij 'in totaal vier mensen, allen Amerikaanse mi litairen, werden gedood en 36 gewond, toegeschreven aan le den van de Baader-Meinhof-ben- de. Volgens minister van bin nenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher zijn nu meer dan 40 bende-leden gearresteerd. Hij zei erop te vertrouwen dat de overigen ook spoedig worden aangehouden. De sterkte van de bende wordt geschat op een zes tig "mensen. Andreas Baader werd gezocht heel „salaris". Tegenover de uitkering aan koningin Juliana staat, dat het kroondomein, waaruit zij inkomsten verwierf, geheel vrij aan de staat komt. Het thans ingediende wetsontwerp „financieel statuut van het Ko- gangspositie" akkoord gaat, zal het niet telkens met nieuwe voorstellen worden geconfron teerd: de uitkeringen worden dan min of meer automatisch jaarlijks aangepast aan de loon- i kostenontwikkeling. inkomen van de kroon geheel uit de schatkist komen. Dat maakt, dat het inkomen, dat de koningin nu nog uit een kroon domein krijgt, wordt ingetrok ken. De staat, die thans „bloot eigenaar" is, wordt volledig ei- sinds 14 mei 1970, de datum van zijn spectaculaire ontsnapping in West-Beriijn, waar hij gevan gen zat wegens brandstichting in een warenhuis. Met de nog voortvluchtige ex-journaliste Ul- rlke Meinhof en de advocaat Horst Mah Ier, bekend als verde diger van linkse activisten in Berlijn, zou Baader van juni tot september 1970 in Syrië zijn ge weest. Palestijnse commando's zouden hen daar de methoden Na een bomexplosie in een flatgebouw in Berlijn vond de politie in de van de stadguerrilla hebben bij- verwoeste woning een aantal explosieven die vermoedelijk tot de I gebracht. Baader /Meinhof-groep hebben behoord. ninklijk Huis" betekent de vol- Door de nieuwe ^regeling zal het tooiing van de financiële ver houding tussen het rijk en leden van het koninklijk gezin (de prinsessesen Margriet, Christina en Irene krijgen geen uitkerin gen). Deze herziening moest zich in drie fasen voltrekken. In de twee reeds afgesloten fasen, aanloop tot de definitieve rege ling, werd als principe uitge sproken, dat in het algemeen de kosten van het hofpersoneel rechtstreeks uit de rijkskas zou den worden betaald. Daarente gen zouden de salariskosten van degenen, die hun instructies van de koningin ontvangen (leden van de staf en personeelsleden in de familiesfeer) op de betaal- rol van de koningin blijven, waarvoor zij dan wel een ver goeding zou moeten krijgen. Op soortgelijke wijze zou met de materiële functionele kosten worden gehandeld: een deel van de kosten (onderhoud gebouwen, verlichting en verwarming, ver voermiddelen, bureaukosten) rechtstreeks uit de staatskas, niet zo duidelijke kosten (bijv. in verband met de status, die hogere uitgaven nodig maakt dan voor een normaal huishou den) opnemen in de uitkering. Tenslotte werd het redelijk geacht een „salaris" toe te ken nen. Voor prins Bernhard („Je echtgenote van de koning" zccls hij in de grondwet heet), voor prinses Beatrix („de vermoede- genaar. De waardepapieren zul len te gelde worden gemaakt. De gronden zullen worden be heerd door de dienst der domei nen. Een deel ervan (3250 ha) sluit aan op de gronden van pa leis Het Loo. die eigendom zijn van de koningin. Om een aan eengesloten gebied te behouden en onvervangbare, veelal zeld zame fauna en flora te bescher men krijgt de rentmeester van Het Loo ook het beheer, zij het onder uiteindelijke verantwoor delijkheid van „domeinen'*! over dit gebied. DEN HAAG (ANP) - Het was gisCeren de eerste dag dat de bestuur ders en passagiers van motoren en scooters wettelijk verplicht zijn een valhelm te dragen. Hiermee Is een wijzi ging van het regle ment verkeersregels en verkeerstekens van kracht geworden die reeds in juni 1971 ko ninklijk werd goedge keurd. De verplichting tot het dragen van een goedgekeurde helm geldt ook voor de inzittende van een zij- In de meeste plaatsen is de politie nog niet op getreden tegen motor rijders die zich nog niet aan de nieuwe re geling hielden. Het standpunt van de poli tiekorpsen was: ,.Wij zullen de motorrijders enige tijd gunnen om aan de nieuwe maatre gel te wennen. Eerst waarschuwen, maar daarna zullen wij strenger op de nale ving toezien en krijgen ongehelmde motorrij ders een proces-ver- De duur van de termiin waarin de politie soe pel zal optreden, ver schik nogal. De Am sterdamse politie spreekt over een paar weken, de Haagse poli tie zegt ..in de komen de dagen zal strenger worden opgetreden". De politie van Rotter dam zegt: in de begin periode zullen wij geen speciale controle hou den. Wij zullen meer waarschuwen dan ver baliseren. Trouwens, het merendeel van de motor- en scooterrij ders heef) al een helm". Voorlopig kan men nog volstaan met een „goed passende helm met kinband". De minister heeft keu ringseisen vastgesteld, maar de verplichting om een goedgekeurde helm te dragen zal pas ingaan op een tijdstip dat de minister zal be- Men is doende e?n lichte en gemakkelijk draag bare helm voor brom fietsers te ontwerpen. Zij vallen nog niet on der de nieuwe maatre gel, maar verwacfht kan worden dat ook zij zullen worden ver plicht hun hoofd te helmen als zij zich per bromfiets In het ver keer storten. De nieuwe Miss G root-Brittannië luistert naar de naam Linda Hooks. Ze is 20 jaar oud, van beroep mannequin en fotomodel en ze won gisteren de landelijke finale van 15 finalisten. McGovern rekent op nominatie LOS ANGELES (AP) Senator George McGovern heeft gisteren voor het eerst voorspeld dat hij de democratische nominatie voor de presidentsverkiezingen zal erwrven bij de eerste stem ming tijdens de conventie. Hij zei echter dat hij zijn tegen standers niet zou verzoeken zich terug te trekken voor de con- Kamerlid Baruch: Van onze parlementaire redactie DE NHAAG Het Tweede Ka merlid dokter Baruch (DX'70) wil dat de regering onderzoekt wat het effect zou zijn van ver laging van de tarieven voor kli nische hulp en gelijktijdige ver hoging van de tarieven voor po- likilinische hulp. Baruch sugge reert dat door een dergelijke maatregel de steeds 6tijgende kosten van de verpleging in de ziekenhuiszen zouden kunnen dalen. Het Kamerlid wil verder dat de honoraria voor medische ver- richtinge, zowel voor zieken fondspatiënten als particulier verzekerden, worden gestabili seerd in het kader van het stre ven naar matiging van inko mensstijging. Het Kamerlid vraagt de regering tevens wan neer er antwoord komt op eer der gestelde vragen over de ho noraria van huisartsen, tandart sen en specialisten in de afgelo pen tien jaar. Dokter Baruch vraagt de regering ook of zij het juist vindt dat voor dezelfde werkzaamheden grote verschillen in honorering bestaan, ai naar gelang het gaat om ziekenfondspatiënten of vrijwillig verzekerden. ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP) De kelders van het Brusselse paleis van justitie lijken momenteel een dorado voor mensen die van tijd tot tijd eens een gokje willen wagen. De stof fige ruimten staan namelijk vol met gokapparaten, die in de laatste weken in Brussel in beslag genomen zijn. Er is namelijk zo mee geknoeid dat de gebruikers nooit konden winnen. Het Brusselse parket stelt een zeer uitgebreid onderzoek in. De mogelijkheid is namelijk niet uitgesloten dat de apparaten voor miljoenen in hun metalen buik gehouden hebben, geld dat ze aan winnaars hadden moeten uitkeren. De zaak kwam aan het rollen toen de rijkswacht de tip kreeg van ontevreden gokkers dat ze van verschillende gokapparaten in gelegenheden in het Brussel se stadscentrum nooit iets van hun inzet terug zagen. Deze ap paraten werden eens nader on derzocht en toen bleek dat er met het mechanisme geknoeid was. In vier weken tijd brach ten deze apparaten zo'n 100.000 gulden op en niemand weet pre cies hoe lang ze hun inhalig werk al deden. De leverancier van ae apparaten Het de bazen van de café's waar de appara- ten stonden in de winst delen, Er zijn in deze zaak vier arres taties verricht Drie agenten gedood bij bomaanslag GORIZIA (Reuter-AFP) Drie Italiaanse politiemannen zijn gisteren om het leven gekomen toen bij de Joegoslavische grens een bom ontplofte in een auto, op de plek waarheen de agenten door een anoniem telefoontje gelokt waren. De aanslag is de jongste in reeks die in de afgelopen maand in Noord-Italié zijn ge pleegd. Op de Floriade in Amsterdam hebben prins Constantifn en prins Johan Friso gisteren geholpen bij de opening van de tentoonstelling „Kind milieu". Prins Claus moest zijn jongste zoon, Constantifn, nog m helpen bij het beklimmen van plastic speeltuig. Min. Harmei waarschuwt Boeroentli BRUSSEL (Reuter)— België heeft Boeroendl gewaarschuwd dat het de economische hulp zal stopzetten als de orde en een representatieve regering in dit Oostafrlkaansc land niet worden hersteld. Minister van buitenlandse zaken Pierre Harmei zei in de Belgi sche senaat dat België Boeroen- di heeft laten weten dat voor eind juni „de noodzakelijke aan passingen in onze samenwer kingsovereenkomsten opnieuw bekeken moeten worden in het licht van de huidige toestand". België heeft voor 1970-1974 868 miljoen francs toegezegd voor ontwikkelingsprojecten in Boe- 36 renpaarden omgekomen bij brand in VS OLD WESTBURY (AFP) Bij brand op Long Island, bi) New York zijn gisteren 36 ren en springpaarden ongekomen. Hun gcznmcnlljke waarde Wordt geschat op 2,5mlljoen gulden. Een der slachtoffers was Capel- la, de op een na beste springer van de Verenigde Staten. De brand brak uit op een hooizol der en legde de stallen In de as. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur Zeepost Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Cartagena de In- dias" (5/6), Australië: ms „Au stralian Endeavour" <8/6), Bra zilië: ms „Cap San Nicolas" (6/6), Canada: ms „CP Disco verer" (6/6), Chili: ms „Carta gena de Indias" (5/6), Indone sië: ms „Thuringia" (7/6), Is raël: ms „Diamond" (9/6), Ke nya, Oeganda: ms „Paranga" (6/6), Tanzanië: ms „Albin Koebis" (6/6), Ned. Antillen: ms „Mercurius" (6/6), Surina me ms „Mercurius" (6/6), Verenigde Staten van Amerika: ms „SI (7/6), U.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W-Afrika: ms „Kaapland" (7/6). temp. temp. ■lag Amsterdam onbew. 16 6 0 Dc Bilt mist 16 3 0 Doelen mist 13 3 18 Eclde onbewolkt 16 3 0 Eindhoven mist 14 6 2 Den Helder mist 15 7 0 Luchth. Rtd. onbew. 16 5 0 Twente halfbew. 15 5 0 Vlissingcn onbewolkt 14 9 0 /..-Limburg zw.bew. 14 7 9 Aberdeen zw.bew. 14 6 0 Barcelona lichtbew. 21 14 0 Berlijn onbewolkt 17 7 1 Bordeaux zw.bew. 20 9 0 Frankfort zw.bew. 17 8 0 ienève regen 19 11 0.1 Helsinki zw.bew. 14 5 0/ Innsbruck gch.bew. 15 9 3 Kopenhagen zw.bew. 13 9 7 Locarno onweer 23 14 2 Londen lichtbew. 17 4 0. Luxemburg onbew. 12 3 0 Madrid onbewolkt 13 0 Malaga onbewolkt 23 14 0 MUnchen regen 13 8 8 Oslo zw.bew. 16 9 9 Rome halfbew. 14 0 Split regen 25 16 1 Stockholm zw.bew. 12 8 0: Wenen zw.bew. 17 7 2

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9