over de wadden Korte metten Dit tweede lustrum moet half miljoen opbrengen Dertig miljoen pistolen in Y.S. Bee* van de To5"2jy!310.- „OPEN KERK" INVENTARISEERT EN ORGANISEERT Zolang de voorraad strekt (daarna 18.90) Handboek voor zielzorg onder toeristen VRIJDAG 2 JUNI 1972 LEIDSE COURANT Zonnebloem-actieleider Gonimans Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gerrit L. W. Gonimans (44), directeur van de Venlose R. K. Gezinszorg, is geen stilzitter. Telefoongerinkel klinkt hem als muziek in de oren. Hij heeft een uitgesproken voorkeur voor verga deringen, waarop drieste plannen ter tafel mogen komen In het vrije debat, en het meest gelukkig is hij imet een volgepropte af spraken-agenda. Deze combinatie van eigenschappen zorgt ervoor, dat manager Gerrit Gommans naast zijn omvangrijke taak als ge zinszorgdirecteur óók nog de functie van landelijk actie, en propa gandaleider van de Nationale Vereniging ,,De Zonnebloem" (ter be hartiging van het welzijn der zieken van alle gezindten) schijnbaar moeiteloos weet waar te nemen. Zijn geliefde herinnering in dit ver band is: „In 1962 werd ik gevraagd, of ik voor een blauwe maan dag bestuurslid van ,,De Zonnebloem" wilde worden". De gevolgen van het toen gegeven ja-woord zijn dus blijkbaar een beetje uit de hand gelopen. GERRIT GOMMANS normale plicht van iedereen Een gesprek met hem had overi gens slechts zijdelings met zijn 10-jarig „dienstverband te ma ken. De actuele aanleiding was het feit, dat de landelijke actie „Harten Vijf", waarmee „De Zonnebloem" jaarlijks een ap pèl doet op het vakantiebudget van gezond Nederland, eveneens her tweede lustrum heeft ge haald. De man, die al jaren met vee! fantasie en energie de va derlandse gemoederen voor ac tie ..Harten Vijf" (zijn rake slagzin: „geef vijf piek van Uw vakantiegeld voor 'n piekfijne vakantie van chronisch bedlege- rige zieken) wist ,,op te war men", was toevallig Gerrit L. 1 W. Gommans. De verklaring voor zijn enthousiast volgehou den inzet: „Het is een sociale onrechtvaardigheid, dat zieken geen vakantiegeld krijgen. Door deze discriminatie worden zij nog eens extra gestraft, omdat ze ziek zijn". Gommans werkte enkele jaren bij regionale dagbladen. In 1962 nestelde hij zich in het hoofdbe stuur van De Zonnebloem en kreeg de job van actie- en pro pagandaleider op zijn in Blerick geharde schouders. Nationale vereniging „De Zonnebloem" had behoefte aan een stevig le denbestand. Gommans lanceer» de zijn eerste actie („Weinig kan al zoveel zijn"), waarmee hij gesteund door de KRO m één klap 32000 donateurs 3,50 binnenhaalde. Intussen is het ledental de 90.000 ai voorbij. Gommans: „Het Zonnebloem- werk werd in die jaren uitslui- ïer.d gezien als een verlengstuk van het programma Radio-zie kenbezoek" van de KRO. Er moest dus snel een duidelijk, ei gen gezicht komen. Bovendien bestonden er in een aantal plaatsen comité's, die nauwe lijks uit de grondverf waren ge komen". Nu heeft de vereniging plm. 800 afdelingen, die zich be zighouden met welfarewerk, zie kenbezoek enz. „Ziekenbezoek moet niet iets zijn van vrouwen, die nodig aan charitas willen doen; het is een normale maat schappelijke plicht van ieder een". Klein begin Dat is in feite ook de definitie voor actie „Harten Vijf" die in 1963 heel klein begon. In het voorafgaande jaar had „De Zonnebloem" namelijk een soort proefvakantie meegemaakt in België, waaraan vier chronisch bedlegerige zieken onder medi sche leiding deelnamen. Het ex periment bleek zodanig te sla gen en de behoefte aan dergelij ke vakantiekampen was op dat moment in Nederland zo groot, dat de vereniging besloot om tot actie over te gaan. Van de eer ste opbrengsten werd de techni sche equipment aangeschaft: 2 vakartiesets (rolstoelen en rij dende terreinbrancards, uitge rust met o.a. picknicktafel, zon nescherm, wasautomaat, zelfs zuurstofapparatuur) raison van ƒ40.000 elk. Naderhand werd de derde en de vierde set bekostigd uit afzonderlijke re gionale acties. Dit materiaal doet tevens dienst bij de plm. 170 «eendagsboottochten en 30 kijk-' en koopdagen in grootwin kelbedrijven, die jaarlijks voor zieken georganiseerd worden. Actie „Harten Vijf" haalde, dank zij vooral de inventiviteit van actieleider Gommans, jaar lijks stijgende opbrengsten. Vo rig jaar kwam men aan een bruto-som van 150.000. Is dat genoeg? „Je kunt nooit van ge noeg spreken", zegt G. G., „zo lang je meer dan de helft van alle aanvragen moet afwijzen." Voor de 22 vakantiekampen, die in 1972 overal in Nederland ge houden worden hebben zich ruim 1200 bedlegerige gehandi capten aangemeld. Maximaal kunnen echter slechts 500 men- leeftijd of aard van de ziekte al tijd wel afvallen", aldus actie leider Gommans. In principe streeft men ernaar, iedereen om het andere jaar één vakantie week te bezorgen. Vereniging „De Zonnebloem" laat alle aan meldingen op medische en so ciale indicaties selecteren door de arts A. v. Gestel, directeur geneesheer van het Revalidatie centrum Eindhoven, die d^t werk ook al 10 jaar doet. Wer kelijke financiële bezwaren kun nen deelneming nooit in de weg staan. Per „gast" kost één va kantieweek ruim 500. Gom mans: dat bedrag kun je een voudig aan niemand vragen, want een bedlegerige zieke heeft veel extra uitgaven". De eigen inbreng is daarom gesteld op 175. Wanneer dat teveel is (soms is zelfs een appèl op de Bijstands wet nog vergeefs!), wordt ook een geringere, of zelfs helemaal géén bijdrage nog geaccepteerd. Deze tekorten worden bijgepast uit de actieopbrengst, die er he lemaal aan opgaat. Daarbij moet dan bedacht worden, dat de gehele verzorgende staf (plm. 400 verpleegsters, ver pleeghulpen, artsen, geestelij ken, brancardiers enz.) volledig onbetaald meewerkt, in hun ei gen vakantietijd. Uitsluitend dank zij deze onbaatzuchtige in zet is het mogelijk dat „De Zon nebloem" zich als enige organi satie in Nederland met het va kantiewerk voor een moeilijke categorie van zieken bezighoudt. Gezicht Gommans noemde het reeds een sociaal onrecht, dat zieken in onze welvaarts- en próduktie- maatschappij geen vakantie-uit kering krijgen. Maar hij voegt er nu aan toe: „De overheid kan nooit organiseren, dat ik 's zondags met een zieke een eind je kan gaan rijden of voor een- hele groep zieken vakantiekam pen opzet. j Een actie als „Harten /Vijf" vind ■ik maatschappelijk n^g altijd op zijn plaats, omdat het christen dom daarin zijn eigen, fijne ge zicht kan laten zien".' Voor het welslagen daarvan heteft propa gandaleider G. G. nimmer een beroep gedaan op de sentimen tele \olksinstincten. „Als ik zie, dat tienduizenden autobezitters zich aanmelden als er zieken Vervoerd moeten worden, ter wijl overal het kerkbezoek af neemt, dan leeft er nog genoeg realistische, christelijke geest om óók in de acties genoegen te j kunnen nemen met de simpele feiten. Waarom moet het een 1 monopolie van de gezonde mens zijn, dat hij 's zondags naar de I kroeg kan of naar het voetbal- len? En zou een zieke dan niet één keer per jaar eens de deur uitmogen?" Geconfronteerd met zulke waarheden heeft gezond, vakortievierend Nederland zich al 9 jaar voor actie „Harten Vijf" laten winnen. Gommans: „H?t gaat bovendien niet alleen maar om die vijfhonderd bedle gerige mensen, het gaat óók om honderden huisgezinnen, die weer op adem kunnen komen omdat de patiënt een tijdje door ons wordt overgenomen. Daar om is het effect van zo'n vakan tie-actie een veelvoud van het aanlal deelnemers". Half miljoen Waarop rekent hij bij deze tiende inzameling? Een eerlijk ant woord: „Er moet gewoon een half miljoen inzitten. Vooral ook, omdat de KRO ons een di recte uitzending via de televisie op 2 juni aanbiedt onder de titel „Harten Vijf Gala" met Aart Staartjes als presentator. En we hebben ditmaal niets nagelaten om een intensieve publiciteit en propaganda op touw te zetten". Actieleider Gerrit L. W, Gom mans heeft er maanden vrije tijd ingestopt. Er zijn tiendui zenden stuks correspondentie de deur uitgegaan. Zijn hele gezin heeft meegeholpen, want hij be schouwt dit tweede lustrum toch wel zo'n beetje als een prestige- zaak. In de komende dagen kunnen honderden relaties nog een persoonlijke benadering verwachten om hun steentje aan „Harten Vijf" bij te dra gen. Hij zegt verduidelijkend: ..Ik wil iedereen gewoon de kans geven om eraan mee te doen". (en .edereen kan dat doen door vijf gulden of meer van zijn of haar vakantiegeld over te mq ken op giro 1155555, twee maal één, vijf maal vijf, ten name van Vakantiefonds, Breda). JAN DERIX WASHINGTON Ondanks de 20.000 Amerikanen die leder jaar worden doodgeschoten, on danks dringende aanbevelingen door drie commissies van het Witte Huis, heeft het congres tien jaar na de moord op presi dent Kennedy nog steeds geen doelmatige wapenwet aangeno men. In de meeste staten van Amerika, zoals Maryland, waar Wallace werd neergeschoten, heb je slechts een rijbewijs no dig om een vuurwapen te ko pen. In Milwaukee, Wisconsin, waar de verdachte van de aan slag, Arthur Bremer, zijn revol ver kocht, Is het nauwelijks moeilijker. Pistolen zijn in de meeste staten zo gemakkelijk en goedkoop te krijgen dat de totale pistolen- voorraad in de V.S. nu wordt geschat op 30 miljoen een derde van alle soorten wapens In Amerika bij elkaar. Bazoo ka's. machinegeweren en frag- mentatiegranaten zijn niet zo gemakkelijk te krijgen, maar een ieder die boven de 21 is, tien dollar op zak heeft en in staat is om een blik erwten te kopen zal er weinig moeite mee hebben om legaal een moordwa pen te verwerven. De president van de Arms Corpo ration of America, die jaarlijks 30.000 goedkope pistolen produ ceert, legde onlangs zijn poten tiële markt uit: „Ik merk dat de meeste mensen pistolen ko pen voor hun echtgenotes, voor op hun nachtkastje. Niet om mee te schieten, allen maar om hun vrouw gerust te stellen om haar het gevoel te geven dat ze beschermd wordt. Het Ameri kaanse volk heeft recht op deze markt. Als je een arbeider bent die per uur 1 dollar 60 verdient en je vrouw bang Is en je je geen colt van 95 dollar kunt veroorloven, dan wil je mis schien de onze van 16 dollar 95. Je vrouw zal hem nooit gebrui ken. Hoeveel vrouwen worden er verkracht?". Er is geen eenvoudige verklaring voor het feit dat men deze si tuatie laat voortbestaan. Het ene opinieonderzoek na het an dere wijst uit dat de meerder heid der Amerikanen voor strik tere wapenwetten is, en toch doet het congres niets. De juri dische commissie van het Huis van Afgevaardigden zit met 160 wapcnwetsvoorstellen. maar de kans dat die in de beide huizen van het congres verschijnen, laat staan worden aangenomen, (ADVERTENTIE) Het nieuwe Bock van de Maand brengt u naar verscholen plekjes waar u kwetterende vogelkolonies kunt bespieden. Voert u naar stille duinpannen waar de zeldzaamste planten en kruiden floreren. En toont u het leven op en onder de zeespiegel, in dén van de rijkste natuur gebieden van ons land: de Wadden. Een stuk natuur waarmee we heel zuinig moeten omspringen, wil het nog behouden blijven. Jaap Kramer en Wim dc Bruijn laten daar geen twijfel over bestaan in het Bock van de Maand: „Zwervend over de Wadden". Met 58 foto's (veelal in kleur) en 6 overzichtelijke kaarten. Het is nu te koop.Voor het ronde bedrag van een tientje. is klein, gezien de algemene In activiteit van de Nixon-regering en de politieke pressies in dit verkiezingsjaar. De hoofdreden waarmee de Ame rikanen dit politiek verschijnsel verklaren, is de invloed van de nationale schuttersvereniging. Functionarissen van deze orga nisatie pochen erop dat ze het congres binnen 72 uur kunnen laten overstromen met een half miljoen brieven van leden. De politieke spierkracht van de vereniging is zodanig dat weinig wetgevers er kennis mee wen sen te maken. Zij die dat wel deden, zoals voormalig senator Tyding van Maryland en se nator Dodd van Connecticut, zijn er niet beter op geworden en doorgaans verslagen bij ver kiezingen. De politieke kracht van de vereni ging rust echter niet slechts op de schouders van haar leden maar ook op een aantal typisch Amerikaanse eigenschappen. De erfenis van het wilde westen („het westen is niet met geregi streerde pistolen veroverd") blijft Amerika bekoren. Veel Amerikanen zien in hun vuur wapens een verband met de ge schiedenis van hun natie. Veel conservatievan in plattelandsge bieden zien In een eventuele aantasting van hun recht op wapens een aanval op de wette lijke verklaring dat „het recht van het volk om wapens te be zitten en te dragen niet mag worden geschonden". Toen de presidentiële commissie voor misdaad in 1967 adviseerde om wapenvergunningen in te voeren, vroeg de toenmalige president van de geweervereni ging achterdochtig: „Wat zal de volgende stap zijn? Herinnert u zich de junta In Griekenland? Herinnert u zich de eerste stap toen het leger de macht over nam? Het eerste wat ze deden was alle vuurwapens ln beslug nemen. In het voorjaar van 1973 zal een handboek voor de toeristenzieizorg verschijnen. Leden van de katholieke werkgemeenschap van vakantieziel zorgers ln Duitsland hebben daartoe, in aan wezigheid van gasten uit Nederland, Italië en Oostenrijk, op een onlangs in Stuttgart gehou den studiebijeenkomst voorstellen aangeno- De werkgemeenschap heeft zich voorgenomen om bij alles wat men in de toekomst op het gebied van de toeristenzielzorg gaat onderne men contact op te nemen met de andere kerk. Op volgende bijeenkomsten zal dan ook steeds een vertegenwoordiger van andere groeperin gen worden uitgenodigd. De werkgemeenschap, die sinds 1968 bestaat ziet het als haar voornaamste taak om de er varingen uit de vakantiezielfdrg waar moge lijk ten nutte te maken vari de verschillende diocesen. 'f Naast de toeristenzielzorg in eigen land, wordt er dit jaar ook aandacht besteed aan de va kantiegangers, die in andere landen op vakan tie gaan. Het diocees Graz in Oostenrijk heeft priesters uit het hele Duitstalige gebied uitge nodigd om de vakantie door te brengen in een van de vijftig Joegoslavische toeristencentra, waar men vanuit Oostenrijk met de Joegosla vische bisdommen samenwerkt in de toeris tenzieizorg. De priesters zouden op zon- en feestdagen in de Duitse taal voor kunnen gaan in liturgische vieringen. Nederland stelt zich te zelf standig op" De verschillende crisissituaties in de Nederlandse kerk zijn volgens prof. dr. Joseph Rat- zinger, hoogleraar in de dog matiek te Regensburg, te wijten aan het feit dat men de eenheid met de wereld kerk heeft verwaarloosd. De hoogleraar schrijft dat in de laatste uitgave van het schop dr. Rudolf Graber. naar aanleiding van het tien jarig ambtsjubileum van bis- bisdomblad van Regensburg In dat artikel noemt Ratzinger de levendige eenheid met het geheel, die gestalte krijgt in heidsband is wordt vooral van de kerk. Hoe zinvol een dergelijke een- de eenheid van de ambtsdra gers een wezenlijk element duidelijk in tijden van poli tieke en geestelijke crisissi tuaties. „Veel gebeurtenissen zouden de kerk in Nederland bespaard zijn gebleven", zo is prof. Ratzinger van me ning. „als men zich meer be wust was geweest van het feit, dat men zich als een on derdeel van het geheel geen eigen, zelfgenoegzame maat staven kan permitteren. De Madonna del Carmine (rechts) en de Madonna di Loreto. Dat zijn wel te verstaan de namen van de kerken op de achter grond. De namen van de meisjes op de voorgrond zijn onbekend gebleven voor de fotograaf, die wan delend over de Piazza Ve- nezia in Rome dit plaatje schoot, zonder te beseffen wellicht, hoe hij aan het be gin van het vakantieseizoen bij menig inwoner van hef koude kille Holland intense verlangens zal oproepen naar lekker luieren in het zonnige zuiden. Meer dan vijfduizend jongeren uit veertig landen hebben tij dens de Pinksterdagen de communauteit van Taizé be zocht. Ook de generaal van de jezuieten Pedro Arrupe was aanwezig. Met Pasen waren er zestienduizend Jon geren uit tachtig landen. Bij die gelegenheid heeft prior Roger Schutz bekendge maakt, dat het bekende jon- gerenconcilie in de loop van de zomer van 1974 zal begin nen. missiegebied gesticht. Het ligt halverwege de oostkust in de bondsstaat Andhra. Voor de eerste keer in de ge schiedenis van de congrega tie van het Goddelijk Woord zijn het alleen inheemse priesters, die de post begin nen. In India werken op het ogenblik 198 missionarissen S.V.D. De speciale afgezant van paus Paulus naar Bocroendi (Centraal Afrika), waar ee bloedige stammenoorlog tien duizenden slachtoffers heeft gemaakt, is mgr. Ludwig Kada, verbonden aan Cor I num. Hij heeft inmiddels besprekingen gevoerd om zich op de hoogte te stellen van de situatie en mogelijk heden tot hulp te onderzoe ken. De aartsbisschop van Kampa la, dr. Emanuel Nsubuga heeft een commissie Inge steld voor de vertaling van de bijbel in het Luganda, de taal van de Bagandastam. Dit is de meest verbreide taal in Oeganda. Het werk moet in vijf jaar Ultt zijn. De gezamenlijke pauselijke missiewerken over heel de wereld zullen zevenhonderd duizend gulden schenken tot herstel van do schade, die de missie in Bangla-Dos) aan kerken, scholen en Instellin gen heeft geleden. Nederland draagt 115.000 gulden bij. Deze bijdrage van de missie werken staat los van de In ternationale Inzameling, die hondcrdmlljocn heeft op gebracht en er vooral op ge richt is de tweehonderddui zend dakloze vluchtelingen In staat te stellen zich een nieu we woning te bouwen. Om de beweging Open Kerk, die begin van dit jaar in Limburg is ontstaan naar aanleiding van een reeks verontrustende ge beurtenissen in de Nederlandse kerkprovincie, op regionaal ni veau zo goed mogelijk te laten functioneren is onlangs een landelijke werkgroep ingesteld. In de werkgroep hebben twee personen per bisdom zitting en een landelijk secretaris. Tijdens een onlangs gehouden bijeenkomst van regionale contact personen, waarop de .landelijke werkgroep is geformeerd, is ook aangedrongen op het zo snel mogelijk installeren van een wetenschappelijke adviesraad. Onder de sympathisanten van Open Kerk bevindt zich een groot aantal deskundigen op ver schillend terrein, die allen hun diensten hebben aangeboden. Om het wetenschappelijk aanbod toch reeds te concretiseren is nu onder een zestigtal deskundigen een eerste schriftelijk on derzoek opgezet naar hun visies en suggesties. Op basis van de uitslag zal de landelijke werkgroep verder gaan werken. De landelijke werkgroep, die voorlopig is samengesteld, zal ook Polarisatie voorstellen uitwerken voor do tweede landelijke ontmoetings dag, waartoe op 25 maart van dit jaar In Noordwijkerhout is be sloten. Het landelijk secretariaat Postbus 2. Heemstede zal ter geregelde informatie van de regionale contactgroepen een ge stencild en beknopt informatiebulletin opzetten. ondergebracht. Om de enkele witte vlekken die dc landkaart nog vertoont weg te werken zal door het landelijk secretariaat en de gestarte regionale groepen in samenwerking getracht worden nieuwe contact-punten te vinden. Het bisdom Rotterdam is thans ln zes regio's onderverdeeld, te weten Rotterdam, Den Haag en omgeving, Leiden. Bollen streek, Alphen aan de Rijn. Gouda en Dordrecht. In Den Hang en in Rotterdam zijn inmiddels al regionale bijeenkomsten be legd. Tijdens de bijeenkomst van dc regionale contactpersonen is ook de doèlstelling van Open Kerk nog eens omschreven. Duidelijk kwam naar voren, dat het voor ullos gaat om het behoud van een goed pastoraal beleid in Nederland, op basis van Vatica- num II, concreet nader op gang gekomen dank zij het Pastoraal Concilie en hopelijk ook verder geholpen door de tockomsligo Landelijke Pastorale Raad. Contactgroepen Open Kerk acht polarisatie een gevaarlijke zank, maar Is vnn mening dat men de conflicten niet mug toedekken. In verschil lende gevallen, zo meent men, kan polarisatie verhelderen en conflicten vruchtbaar helpen maken. Men heeft vastgesteld dat de vraag of Open Kerk zich overal als duidelijke grocpring moet manifesteren of dat men via be staande goede initiatieven mee moet werken aan serieuze kerk vernieuwing, nog nader bestudeerd moet worden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7