Natuurwetenschappen namen grote vlucht Sprankelende show Veense volksdansers Noordwij kse mavo helpt 3de Wereld i Technische ontwikkeling tentoongesteld in Leids museum Eerste Leidse School vereniging is 50 jaar Toerriooi Docos om y. d. Klugt-trofee OOK Wat u moet weten PAGINA 6 LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 JUNI 1972 LEIDEN Van de talrijke mu seumbezoekers die jaarlijks de hekken van het museumcom plex aan de Steenstraat binnen wandelen, weet vermoedelijk een klein percentage dat zich binnen de hekken niet één, maar twee totaal verschillende musea bevinden. Immers de grootste trekpleister vormt het achterste gedeelte van het mu seumcomplex, het Rijksmuseum voor Volkenkunde, terwijl zich in het voorste gebouw een zeker niet minder belangwekkend mu seum bevSndt: Het Rijksmu seum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen. De argeloze bezoeker die bij het betreden van de wat sobere ruimte wordt geconfronteerd •met een uitstalling van de tal rijke, op het eerste gezicht merkwaardig uitziende, instru menten en toestellen, zal zich met moeite realiseren dat de grote vlucht die de natuurweten schappen in onze moderne tijd heeft genomen, o.m. hieruit is voortgekomen. Het maangruis dat zich in een van de vitrines bevindt, mag dan een „tastbaar" symbool zijn van de technische ontwikke ling die een nieuw tijdperk voor de mensheid gaat inluiden, de hier tentoongestelde toestellen en instrumenten waren dat eveneens in hun tijd. Wie de moeite neemt de instru menten van dichtbij te bekijken, komt onder de indruk van het vernuft, geduld, vakmanschap en precisie waarmede de weten schapsmensen uit vroeger tijden aan hun uitvindingen gestalte hebben gegeven. Zo is bijvoorbeeld een selectie uit 17e- en 18e-eeuwse instrumenten te zien, die aan de Leidse Hoge school in het Natuurkundig La boratorium zijn gebruikt. Een goed voorbeeld van precisie laten de slingeruurwerken zien, die zijn nagebouwd naar de ont werpen van Christiaan Huygens. Als voorloper van de huidige me thoden op het gebied van de elektrocardiografie is de snaar galvanometer (1903) van de No belprijswinnaar Willem Eintho- ven (18601927) te zien. Dit instrument, gebruikt voor fo tografische registratie van zwakke elektrische stromen die de werking van de hartspier be geleiden, stond vroeger in het fysiologisch laboratorium aan de Zonneveldstraat, waar nu de nieuwe vleugel van het Kamer ling Onnes Laboratorium staat. Patiëenten van het Academisch Ziekenhuis, toen nog gevestigd in het huidige museum voor Volkenkunde, werden aangeslo ten op een telefoonkabel. De zwakke stroompjes van de hart- werking werden overgebracht via de kabel naar de snaargal vanometer, waar deze stroom pjes versterkt werden err zicht baar gemaakt tot een elektro cardiogram. Op de bovenverdieping is een oud alchemistisch stookhuis te be zichtigen; een reconstructie van een laboratorium uit de 16e eeuw, compleet ingericht met ovens, distallatiemachines, fil ters, smeltkroezen, koelingsap- paratuur e.d. De 16e eeuw is een belangrijke periode in de historie van de chemie; na de „duistere" middeleeuwen wordt door verbetering van de technische hulpmiddelen en Bovendien verleent het museum zijn medewerking en weten schappelijke inbreng aan expo sities als „Van medicijnman tot Medicus" te Haarlem, „Hage Professoren" in het Ziekenhuis Leyenburg te Den Haag en „Be grens de Groei" van de Club van Rome te Rotterdam. door de invloed van grote gangers als Paracelsite (1493 - 1541), de basis gelegd voor de ontwikkeling van de moderne chemie. Behalve een expositleruftrrte is het museum ook een centrum van onderzoek op het gebied van de geschiedenis van niet all.?en na tuurwetenschappen, doch ook Het spreekt vanzelf dat in dit ar- van geneeskunde, wiskunde, far- tikel slechts enkele van de be- macie, rekenkunde, astronomie, zienswaardigheden zijn aange- biologie, scheikunde en micros- roerd, daar het ondoenlijk is copie. alle interessante dingen op te noemen of te beschrijven. Om een goede indruk van het mu seum te krijgen, is het met ei gen ogen aanschouwen een voorwaarde. Belangstellenden die een paar uurtjes willen uit trekken voor een bezoek aan het Rijksmuseum voor de Ge lenging van de openingstijden schappen, worden door de ver lenging van dc openingstijden (van 10.00 - 17.00 uur en 's zon dags van 13.00 - 17.00 uur) per 1 juni hiertoe ruimschoots in de gelegenheid gesteld. Het oude alchemistisch stookhuis ofte wel de reconstructie van een laboratoriu pleet ingericht met ovens, distill'atiemachines, filters, smeltkroezen e.d. 16e eeuwcom- LEIDEN Het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen werd als particuliere stichting op gericht in 1928 en in 1931 ge opend in een gedeelte van het tegenwoordige gebouw. Het gebouw leende zich min der voor de inrichting van een museum, aangezien het als het Boerhaavelaborato- rium van het Academisch Ziekenhuis had dienst ge daan Niettemin is het de stichter van het museum, Dr. A. C. Crommelin, gelukt om na een interne verbouwing ruimte te scheppen voor een verzameling waarvan de kern bestaat uit instrumen ten en preparaten in bruik leen afgestaan door de Rijks universiteit te Leiden. Door talrijke aankopen, schen kingen en bruiklenen van in stellingen en particulieren uit het gehele land, groeide het museum snel. Helaas werd het museum in decem ber 1944 getroffen door een bom, waardoor een groot aantal instrumenten en een gedeelte van het gebouw ver loren gingen. Er waren drie jaar van herstelwerkzaamhe den voor nodig voor het mu seum weer open ging, waar bij het de status van Rijks museum kreeg en zijn huidi ge naam. Hoewel ook later de bovenver dieping van het gebouw bij het museum werd betrokken, kampt men nog steeds met een aanzienlijk ruimtegebrek OUDE WETERING De gym zaal van de huishoudschool „Koperwiek" in Oude Wetering heeft gisteravond ruim ander half uur bol gestaan van volks dansen zoals de Israëlische Dekba Dalona, De Griekse Mi- sirlou en de Russische Troika. De ruim honderd deelnemers aan deze volksdansen hadden na afloop van de ongeveer veer tig dansen de tong op de hielen hangen maar dat hadden ze er graag voor over want het volks- dansfestijn werd gegeven als een soort afscheid van de twee vrouwen die het volksdansen in Alkemade populair hebben ge maakt. Oprichtster mevrouw Berk trekt zich terug vanwege haar zoontje Joris („het is zo moeilijk om telkens weer voor een babysit te zorgen") en mevrouw Zeil- stra heeft het te druk met haar studie aan de Sociale Academie en haar taak als leidster van de gezinszorg in Roelofarendsveen. Drie jaar lang hebben ze geza menlijk de schouders onder het volksdansen gezet en het succes is niet uitgebleven. Mevrouw Berk, voordat ze in Roelofarendsveen kwam gaf ze volksdansles op een internaat voor bijzonder jeugdwerk in Drenthe, startte destijds met een groep jeugdleiders en leid- Een sprankelende show gaven gisteren de Veense volksdansers sters van de wandelvereniging lijk meisjes die zich aanmeld- Tijdens de diverse uitvoeringen, den. Jongens lieten zich niet of waaronder die voor de Zonne- nauwelijks zien. Het enthousias- bloem werd veel succes me was er echter niet minder geoogst. Het volksdansen, de om. belangstelling ervoor stijgt in de Rippers uit Rijpwetering. Ze gokte op de wat oudere jeugd en vooral de jongens. Dat is niet helemaal uit de verf geko men want het waren hoofdzake- Nederland met het jaar, bleek als expnessiemigelijkheid flink aan te sl^aan. Over deze stijgende interesse bij de jeugdzegt mevrouw Berk: NOORDWIJK De Christelijke Mavo uit Noordwijk heeft 1500,- ter beschikking gesteld van ontwikkelingsprojecten in Chili en een land in de Derde Wereld waarvan de naam nog niet bekend is. In dat land wil men een christelijke school, in Examens WASSENAAR J.yceum to Was! t dlploi het Rijnlands ar zijn geslaagd mnnslumCaro line Anthlng Vogel, Renéc Le Coul- _._icheerc, Annelles 1 rlna Schmidt. Monique Schrijver Elisabeth Swarttomv, UI f Arndt Erik van Blerk, Herman Boutkan, Rudolf Carpentler, Ernst Elcher, Eva van Panhuys, Evert Jan Pol. de Roos, Maarten Ruys, 'an Tollngon, Rcnec Vink, Mnx Frlso Boogerd. Mar Drees. Zsuzsl Guman. Jan Kaan Annemleke de Keljzer. Rlxt Nnutn, Johannes Nleuwenhuljscn, Tyche Rlemens, Sebo Rosebeek. Marcel Scholten. Henrlette Schutte. Marga ret Sldorlus, Caroline Vns Ni Calcleyne Ventevllle, Hetty Vriest Joke Zeydner. Peter LEIDEN Aanstaande za terdag organiseert LKV de Spartaan onderlinge wed strijden voor de jeugd en ge vorderden, aanvang 15 uur, in de gymnastiekzaal Oude Vest 34. Deelnemers jeugd zijn: K. du Prie, H. Sloos, H. Vaals en R. Romijn. Gevor derden: S. Holswilder, B. Zwart, W. van Tongeren, F. Marljt, K. Moonen, H. van Kampenhout, H. Paalvast en P. Knook. VOORSCHOTEN De To neelgroep Voorschoten brengt zaterdag 10 juni in het Cultureel Centrum het blijspel „En ik dan.." van Annie M. G. Schmidt. De re gie is in handen van Fenny Zwiers, aanvang voorstelling 20.30 uur. Chili een landbouwschool finan cieren. Dat werd gisteren tijdens de vie ring van het gehouden feest be kend gemaakt door dr. Jansen, voorzitter van het schoolbe stuur. De heer Jansen hield een rede onder het motto, „waarom het zinvol is het christelijk voortgezet onderwijs te conti nueren. Burgemeester Bunnike bracht de gelukwensen van de gemeente In het schoolgebouw over. De heer Bonnike memo reerde nog eens de twee verzoe ken van de Mavo die door de raad werden afgewezen, een gymnastieklokaal en een para- plubak. Namens de Noordwijkse scholen voerde het woord de heer Neefjes, directeur van de St. Willibrord-Mavo. Velen kwa men daarna het bestuur geluk wensen, waaronder enkelen die nog bij de opening van de school vijftig jaar geleden ge weest waren. Oud-leerling G. de Roos bood een album met oude foto's aan waardoor de collectie van dergelijke prenten die de muur sierden toenam. ter gele genheid van het jubileum ook een expositie van werk dat door leerlingen werd vervaardigd. De handenarbeid en het tekenwerk waren verricht onder leiding De viering van het 50-jarig bestaan van de Noordwijkse i van de heer Sabee. heer Jansen, de voorzitter van het schoolbestuur. „Het volksdansen is vrolijker dan normaal dansen. Je kunt je lekker uitleven in het springen en slingeren. Er zit veel meer pit in" zegt de Roelofarends- veense die overigens, wel nor maal op dansles heeft gezeten en zelfs nog bij de gevorderden haar beste beentje heeft voorge zet. I-let dansen zit er voor haar en mevrouw Zeilstra nu definitief op. Nog niet voor de volksdan sers. De vier groepen van onge veer vijfentwintig volksdansers zijn vast van plan door te gaan en dat gaat ook gebeuren onder de. supervisie van de Stichting Jeugd Ai'-emade. Deze stichting wil een bestuur gaan vormen uit de ouders van de volksdan sers. Inmiddels is al een schriftelijke oproep gezonden aan deze ou ders of ze eventueel zin zouden hebben in een van de vele va cante bestuursfuncties. Tot nu tóe heeft er slechts één toegezegd daar wel iets voor te voelen. Een schraal resultaat dat de beide uittredende volks- dansleidsters toch wel de schrik i om het hart heeft bezorgd. „Als dat maar goed gaat", zeggen ze beiden met een bezorgde blik in Top-basketbal bij Spel. Lisse LISSE Zondag a.s. organiseert Sportclub Lisse, afdeling basket bal, revanchewedstrijden van het Nederlands jeugdkampioen schap. toernooi in Lisse belooft een spannende aangelegenheid te worden, aangezien deelname van enkele van de sterkste Ne derlandse jeugdteams verzekerd is, zoals de Nederlandse kam pioen 1972 AMVJ (Amsterdam), de runner-up Ola Stars (Utrecht), Vlubbers uit Ensche de (4e tijdens de kampioen schappen), Transol RZ (Rotter dam) en het jeugdteam van Sportclub Lisse. Het toernooi begint om 11.00 uur en vindt plaats in de Sporthal te Lisse. De prijsuitreiking vindt plaats om 17.30 uur. De toegang is gratis. LEIDEN Leerlingen, oud-leer- vereniging heeft gezeten, lingen, ouders en leerkrachten Ook het onderwijzersbestand is de Eersto Leidse schoolver eniging gaan vier dagen feest vieren ter gelegenheid van het praktisch niet veranderd; jaar heeft de school vier vi schillende hoofdonderwijzers j lustrumcommissio heeft niet alle oud-leerlingen kunnen be reiken, omdat een groot deel van het archief in de oorlog verloren is gegaan, maar de or- 50-jarlg bestaan van de school. had; mejuffrouw Hiemstra is al ganisatoren hopen dat ze nog De school, die aan het Noordeinde meer dan veertig jaar aan de grote getale zuilen opkomen, staat, heeft in al die jaren wei- school verbonden, en mejuf- De huidige leerlingen begin: nig wijzigingen ondergaan. Vlak frouw Monhemius 38 jaar. voor de oorlog is er aan de zij- Vele oud-leerlingen zullen hen de van de Witte Singel een kunnen ontmoeten op de lunch nieuw stuk aangebouwd, voor en de rondvaart door de Leidse de kleuterklas, die altijd bij de grachten op zaterdag 10 juni. De woensdag 7 juni met feestvie ren. 's Morgens zullen zij in een speciaal daarvoor opgezette tent stukjes opvoeren. Donderdags worden er voor de hele school films vertoond in het Luxorthea- ter, daarna houden de derde tot en met de zesde klas een sport- tienkamp op het sportterrein van de Leidse Hout. De lagere klassen en de kleuterklas gaan naar school terug en worden daar bezig gehouden met spel letjes. Vrijdag kunnen de ouders genie ten van toneelstukjes in de feesttent en 's middags wordt er een receptie gehouden voor alle genodigden. Voor de oud-leerlin gen die nu op de middelbare school zitten, heeft de commis sie nog iets speciaals. Zij gaan barbecuen op woensdag 7 juni. De organisatoren willen er een lu diek feest van maken, waar de creativiteit een belangrijke rol speelt. „Echter niet zo, dat de creativiteit het allerbelangrijk ste wordt, zoals tegenwoordig vaak het geval is", zegt de heer Prevo, hoofd van de jubilerende school. „En na het feest gaan we er weer gewoon een paar weekjes hard tegenaan, voor de zomervakantie begint." LEIDEN Voor de tweede maal binnen enkele weken bré ngt DO- COS een illuster veld jeiigdploe- gen bijeen in de Kikke^rpolder. Na het internationaal jeAgdtoer- nool om de Klkkerbokaa.l voor junioren komen ditmaal (de pu pillen en welpen aan bori. Het toernooi beslaat twee dagen. I Zaterdagmorgen beginnen die la gere pupillen-elftallen en! wel om 9.10 uur. Deelnemende! ploe gen Lugdunum, Den I^'oorn (Delft), LFC, Blauw Zwant en DOCOS. Prijsuitreiking (12.20 club Lisse, UDO, Blauw Zwart, Zwaluw en Vooruit (Utrecht) en DOCOS. Komen zaterdag van iedere club steeds twee teams in evenzovele poules aan de start, zondag, wanneer het toer nooi voor de selectie-elftallen wordt gespeeld, wordt dat aan tal verhoogd tot drie. Inzet vormt hier de „Van der Klugt wisseltrofee", vorig jaar gewonnen door DWS uit Am sterdam. Naast deze club zullen aanwezig zijn Xerxes, Den Haag/ADO, UVS, Roodenburg DOCOS zelf. uur. Het toernooi voor de latere Begonnen wordt om 11.00 uur; de welpenelftallen begint 's unld- prijsuitreiking wordt verwnc' dags om 2.10 uur, waarna! de om 16.30 uur. Het doelsaldo is. prijsuitreiking om ongeveer ï.20 beslissend in die gevalle", uur volgt. In deze categorie aijn waarin één of meer teams in de deelnemende ploegen Spart- punten gelijk eindigen. r HAZERSWOUDE Zater dagavond, vanaf half negen, vindt in het Groenendijks pa rochiehuis de feestavond plaats ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de sportvereniging St. Bernar- dus uit Hazerswoude-Rijndijk. Omdat het bestuur een enorm aantal (oud) leden en andere belangstellenden ver wacht, zal naast het paro chiehuis een grote tent (15-8 meter) worden geplaatst. In de kringen van het bestuur en jubileumcommissie leeft namelijk de idee, dat het zil veren jubileum van de ver eniging niet aleen een aange- egenheid van de leden zef is, maar ook van supporters, donateurs en andere fans. HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse tafeltennisvereni ging Avanti organiseert aan staande zondag op het ge meentelijk sportpark een voetbaltoernooi, waaraan hoofdzakelijk tafeltennisclubs zullen deelnemen. Vanaf 10.00 uur strijden teams van DOCOS (Leiden), Scylla (Leiden), TOV (Noordwijk), De Treffers (Roelofarends veen), Samen Sterk, Ha- duard en Avanti (alle uit Ha- zerswoude) om de hoogste voetbaleer. Damesteams van St. Bernardus en Hazers- woudae Boys, Avanti en SJC (Noordwiik) komen tevens op deze dag in een toernooi uit. 9 HAZERSWOUDE De voetbalvereniging Hazers- woudse Boys organiseert aanstaande zaterdag, vanaf 13.00 uur, een toernooi voor C-junioren» Behalve de orga niserende vereniging zullen teams van Meerburg (Zoe- terwoude) Oranje Groen (Lei den), Vafken 68 (Valken burg), en Duinoord (Den Haag) hier van de partij ziin. ZEVENHOVEN De Car navalsvereniging van Zeven hoven verzongt morgenavond een beatavemd in het Dorps huis. Opgetreden wordt door The Ranger Set, een baiid die in de wijde omgeving be kendheid geniet, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 17 juni staat voor de ouderen een avond te wachten, waaraan The Bouquets hun medewer king verlenen; aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijg baar bij H. Herman, School straat 6 en bij J. v. d. Broek, Dorpsstraat 15. 9 ZEVENHOVEN Woens dag 14 iuni gaan cle bejaar den van Zevenhoven een dagje op stap. De reis gaat naar via Hilversum, het Gooi naar Oosterbeek en omge ving. Om de kosten te dek ken zal deze week in Zeven hoven een collecte worden gehouden. 9 LEIDEN LFC organi- aan de Boshuizerkade begint en zijn beslag zal krijgen om half twee. Aan dit veteranen- toernooi, dat een jaarlijks te rugkerend evenement is, ne men deel Leidse Boys, Lug dunum, Oranje Groen, Sleu tels, Unitas en LFC zelf.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6