Regeerakkoord wankelt toch Man vermoordt vrouw en zoon Veiligheid VS verzekerd Sterfdag Thorbecke ISRAEL: LIBANON SCHULDIG AAN BLOEDBAD COLLEGA'S „LAPTEN" BOETE VAN „Zaak van fracties zelf' ficidóeGou/ua/nt „Zuivering,, bankbiljetten v.d. WATER Ajax en de wereldbeker DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND U' telef°on 22244- Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H P M Heruer Advertenties (excl. B.T.W. ƒ0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal ƒ23,60; jaar 91,55. 63e jaargang, no. 18.710 VRIJDAG 2 JUNI 1972 MEER WIND Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, morgen overdag opklarin gen maar ook neg plaatselijk een bui. Krachtige tot harde, later mogelijk stormachtige wind rui mend van zuidwest naar west. Minimumtemperaturen omstreeks streeks 10 graden, maxima mor gen ongeveer 16 graden. Ned. I: 20.21 uur In Brandpunt een reportage over de recente geweld- en terreurdaden in het Midden-Oosten; 21.10 u Harten- vijfgala. Ned. II: 19.30 uur Rallucross; 20.21 uur Perspectief: Over Mo- kum gesproken. Ook de Arabische passagiers werden grondig onderzocht UTRECHT (ANP) Uit symphatie heeft een aantal NS-ma- chinisten gezamen lijk de boete van 1000 gulden betaald, waartoe de Amster damse rechtbank vorige maand een van hun collega's, J. W. H. uit de hoofdstad, had ver oordeeld. H. was de machinist van de intercity- trein, die vorig jaar mei met grote snel heid achterop een stilstaande interna tionale trein reed. Het ongeluk kostte aan vijf mensen het geel en rood sein was gereden, en daarmee hoogst on oplettend had ge handeld. leven. 33 passagiers werden gewond. De rechtbank achtte bewezen dat de ma chinist door een Nixon voor Rechts: Het El Al-toestel van de Kopen- haagse lucht haven Kastrup had gisteren heel wat voeten in de aarde. Het gehele toes tel en alle ba gage werd voor het vertrek doorzocht. De overlevende Japanse terro rist heet Kozo Okamoto, die aanvankelijk bekend was als Daisuke Nam- WASHINGTON (Rtr) - President Nixon heeft na terugkeer van zijn reis naar de Sovjet-Unie, Perzlë cn Polen gisteravond het Amerikaanse volk verzekerd dat het verdrag met Rusland over (ADVERTENTIE) Vanonze parlementaire redactie DEN HAAG Minister-president Biesheuvel heeft gister avond na het kabinetsberaad verklaard het niet uitgeslo ten te achten, dat het regeerakkood van de vijf regerings- parijen moet herzien worden. Of het ook inderdaad moet, kan ik nog niet zeggen. De voorzitters van de vijf rege ringsfracties zijn hiervan op de hoogt. Ik laat een even tuele terugkoppeling aan het over, aldus de premier. De minister-president deelt niet de gedachte van oppositieleider Den Uyl, dat wijziging van regeerakkoord aan de kiezers zou moeten worden voorgelegd. .Wijziging van het akoord is een zaak van de vijf fractie voorzitters", aldus deminister- president. Over het regeerakkoord is laatste week bijzonder veel te doen geweest, nadat de heer H. Wiegel, voorzitter van de libera le Tweede Kamerfractie aan de orde gesteld had, dat wijziging van het regeerakkoord noodza kelijk geworden is. Nadien heb ben diverse woordvoerders van diverse regeringsfracties hun commentaar gegeven. Bespre kingen deze week tussen rege ring en regeringsfracties hebben naar buiten de indruk geves tigd, dat wijzigingen in de des tijds gemaakte afspraken nood zakelijk is. „Tenminste tempori sering", aldus enkele fracties. VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier DEN HAAG (ANP)— Het presi dium van de Tweede Kamer brengt volgende week een be zoek aan koningin Juliana. Aan leiding tot deze ontmoeting een unicum in de parlementaire geschiedenis is de wens van de vorstin tot meer contact met de leden van de Staten-Gene- raal. In het gesprek zal van ge dachten worden gewisseld over de vraag hoe dit contact kan worden uitgebreid. Het gesprek heeft plaats op Huis ten Bosch in Den Haag. VANDAAG UIT STAD EN STREEK Verkeerspolitie Leiden heeft nieuwe „wapen" pag. 3 Kemphanen klapstuk op de Triënnalepag. 3 Deze week in de Leidse bioscopen pag. 4 Geen enkele uitvaller in Alphense Avond- aura pag. 4 londerdjarige in Hazerswoudepag. 5 Wat betekent open haarheid in Leiden nog? pag. 5 Leidse museum tampt met groot ruimtegebrekpag. 6 Sprankelende show v'eense volksdansers pag. 6 Verenigde Naties filmen in Noordwijk (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK In het kader van een uitgebreid onderzoek naar de verregaande zeewaterveront reiniging zijn de afgelopen da gen in Noordwijk filmopnamen gemaakt van zee, strand en de rioolzuiveringsinstallatie. Fr werd gefilmd in opdracht van de Verenigde Naties. Het onder zoek moet leiden tot een confe rentie waarop internationaal geldende afspraken moeten wor den gemaakt om de waterver vuiling tegen te gaan en het re- ceratieve element te verhogen. De opnamen werden onder an deren bijgewoond door burge meester Bonnike en WV-direc- teur Rovers. LONDEN (AP)— De Britse politie heeft een geheime wapensmok kel ontdekt waarbij vanuit San Francisco wapens voor het Ier se Republikeinse leger naar Noord-Ierland werden vervoerd. De smokkel werd ontdekt nadat een koffer met wapens ophet vliegveld van Londen openbrak. Op de luchthaven van Shannon werden twee andere koffers vol moderne wapens en munitie Foto boven: President Nixon drukt handen van congresleden als hij verslag gaat uitbrengen van zijn reis naar Moskou, Teheran en Warschau. Foto links: Mevrouw Nixon buigt als zij het applaus van het con gres in ontvangst neemt. Rechts adviseur Kissinger, naast haar Edward Cox, haar dochter Tri- cia Cox en haar dochter Julie Eisenhower. Foto midden: Met armen vol ro zen nemen president Nixon en zijn vrouw afscheid van Polen voor hun vertrek naar Washing- de beperking van de strategi sche bewapening de veiligheid cn de belangen van de VS niet in gevaar brengt. Het congres was voor de rede van de presi dent in buitengewone zitting bij eengekomen. C?en mogendheid is sterker dan de VS, aldus Nixon. die de SALT-overeenkomst bestempel de als „het begin van het einde van de periode die in 1945 be gon". Binnen een tijdsbestek van vier maanden zijn de reizen naar Peking en Moskou begon nen ons te bevrijden uit eindelo ze confrontaties. Nixon riep de senaat op het akkoord met Mos kou snel te ratificeren. Nixon noemde de aanblik van de Ame rikaanse vlag, waperend bever hei Kremlin, onvergetelijk. De twaalf beginselen van de ge meenschappelijke verklaring van Moskou kunnen volgens Nixon „een solide kader ver schaffen voor de toekomstige ontwikkeling van de Russisch- Amerikaanse betrekkingen". Ook in Polen had Nixon er de na druk op gelegd dat zijn reis een vredesreis is geweest. In zijn besprekingen met partijleider Gier el; was grote eensgezind heid gebelken over alle bilatera le internationale vraagstukken, met uilzondering van Vietnam. In Moskou is het verslag over de besprekingen met Nixon goedgekeurd door de hoogste or ganen: het politieke bureau, het presidium van de opperste sov jet en de ministerraad. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een 46-jarige ambtenaar heeft gis termorgen rond zeven uur in zijn woning aan de Haagse Van der Capellenstraat zijn 46-jarige echtgenote en zijn 15-jarige zoon met een Engel se sleutel van het leven beroofd. De man heeft zich gistermiddag om tien voor vijf bij de Haag se politie gemeld. Hij zou onder invloed van slaaptabletten zijn geweest en kon de politie geen reden voor zijn daad opgeven. De man, die op de politie een versufte en over spannen indruk maakte, vertelde zijn vrouw 's ochtends met een stuk gereedschap in een kast in de woning te hebben doodgeslagen. Ruim drie kwartier later kwam de 15-jarige zoon Gertjan thuis na het bezorgen van een krantenwijk. Met de zoon zou hij ruzie hebben gekregen. Dezelfde Engelse sleutel werd door de ambtenaar gebruikt toen hij de schedel van de jongen insloeg. Na de moord op de zoon bracht hij het stoffelijk overschot van de vrouw naar de slaapkamer en legde haar op bed. Wat de man de rest van de dag heeft gedaan, totdat hij zich bij de politie meldde, is nog onduidelijk. Tijdens het eerste verhoor, vertelde de man dat hij slaapmiddelen had ingenomen en toonde een buisje met tabletten. De man was met ziektever lof thuis. Het echtpaar was achttien jaar ge trouwd. De Officier van Justitie heeft gistermiddag de wo ning aan de Van der Capellenstraat bezocht. Op het bed in de slaapkamer werd het lichaam van de vrouw aangetroffen en in een andere slaapka mer vond men het lichaam van de zoon, bei den met een ingeslagen schedel. Enka ontslaat 14 vrouwen EINDHOVEN (ANP) Bij de confectiefabriek Enka te Eind hoven zijn 14 vrouwen op staan de voet ontslagen. Zij hadden geweigerd te worden overge plaatst naar een andere vesti ging van de onderneming in Til burg, de textielfabriek H. van Puyenbroek. De directie voert als motief werk- weigering aan. De werknemers bonden NKV en NW zullen voor de kantonrechter een pro cedure tegen de directie aan spannen. De directie beroept zich er op dat in Eindhoven van een tijdelijke overproduktie sprake is, terwijl Tilburg perso- nial tekort komt. Huis slopen met handen, hoofd en voeten IDLE (ANP)— De Engelse kara- tevechter Phil Milne en vijftien van zijn vrienden hebben het plan opgevat om in hun woon plaats Idle een huis af te bre ken met hun handen, hoofd en voeten. Het bouwwerk, waarop hun oog is gevallen, dateert van 1820 en ziet er bijzonder stevig uit. Maar ik denk wel dat we het redden, aldus Milne. „We hebben een jongen met een ont zettend hard hoofd en die kun nen we mooi gebruiken als stormram". DEN HAAG (ANP) Het PvdA- Kamerlid Vondeling heeft minis-j ter Nelissen (Financiën) ge vraagd, of deze het sterke ver moeden deelt dat een belangrijk deel van de uitgegeven bankbil jetten aan de omloop is onttrok ken. Indien zulks het geval is moet zijns inziens worden overwogen de uitgegeven biljetten op de kortst mogelijke termijn in te trekken. De inlevering zou moe ten worden geregistreerd en de zuivering zou gepaard moeten gaan met een generaal pardon voor de gevallen van belasting ontduiking. Van onze sportredactie AMSTERDAM Europacup ver- j overaar AJAX zal met de Zuid- I ameriknanse kampioen Indepe- diente gaan strijden om de we reldbeker. Dit hebben bestuur, spelers en begeleiders van AJAX gisteren in principe be sloten. Weliswaar wilde praeses Jaap van Praag geen ja of nee zeggen, maar eerst de feeste lijkheden achter de rug hebben, de stemming van spelers en trainer Kovacs is zeer positief. Vooral trainer Kovacs wil een confrontatie met Indepediente, dit in tegenstelling tot Rinus M|- chels die het spelen om de we reldbeker vorig jaar een riskan te onderneming vond. Grote vraag is echter wanneer de Jyeide ontmoetingen zullen wor den gehouden. Indepediente schijnt eind augustus begin sep tember te willen spelen, maar dat is voor AJAX een onhaalba re kaart omdat de Nederlandse competitie dan al is begonnen. Bovendien speelt het Neder lands elftal dit najaar nog wed strijden tegen Noorwegen en België in de voorronden van het wereldkampioenschap. Het is niet uitgesloten dat AJAX aan Indepediente zal voorstellen tij dens de voetbalstop tussen 24 december en 7 januari te spe len, maar of de Zuidamerikanen daar veel voor voelen is twijfel- NEW YORK/TEL AVIV (AP) Israël heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in 24 uur tijdens drie nota's gezonden waarin het Libanon verantwoordelijk stelt voor het bloedbad van dinsdagavond op het vliegveld Lod bij Tel AvIv, omdat dit land Palestijnse guerillaorganisa- ties onderdak verleent. De Israëlische ambassadeur bij de VN, Tekoah, noemde Egypte als de drijvende kracht achter deze terrejroorlog. In een onderhoud met VN-sccretaris gene raal Waldheim ontkende de Libanese ambassadeur Ghorra dat Arabiche guerilla-organisaties in Beiroet zetelen. Gisteravond werd bij de Israëlische luchthaven Lod een groot aantal troepen en ambulances samengetrokken omdat men vreesde dat terroristen opnieuw een aanslag op het vliegveld hadden geraamd. Soldaten omsingelden de luchthaven en fouilleerden alle passagers van binnenkomende vliegtuigen. De 22-jarige Japanse terrorist Kozo Okamoto, enig overlevende van het zelfmoord-commando, zei gisteren dat de leider van hun groep in Europa is achtergebleven om meer moordaan slagen en sabotage-acties te organiseren. Het drietal van de slachting op Lod had drie weken geleden Isroël bezocht om de veiligheid maatregelen op het vliegveld te bestuderen. In Libanese kampen zouden nog meer Jappanners worden opge leid. Het volksfront voor de bevrijding van Palestina dat de verant woordelijkheid van het bloedbad op zich heeft genomen, ver klaarde dat commando's die in Israël optreden, een onderz- teunende rol hebben gespeeld. De commando's in Israël zou den het vuur hebben geopend in de buurt van de toegang tot Lod, op het ogenblik dat de drie Japanners hun schietpartij begonnen. Uit Tokio is een speciale Japanse afgezant, Kenji Foekocnnga, naar Israël vertrokken om er formeel Japanse leedwezen over het gebeurde op Lod over te brengen. Hij heeft een per soonlijke boodschap van premier Eisako Sato v Meir bij zich. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met een serie voor drachten over de betekenis van Thorbecke voor de Nederlandse samenleving is vanmiddag de honderdste sterfdag van de rechtsgeleerde en staatsman Jo- han Rudolf Thorbecke in de Leidse Pieterskerk herdacht. Prof. H. A. Gomperts, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Lei den, stelde de vraag: waarom was Thorbecke het zwarte schaap van Multatuli? en mr. H. van Riei, lid van dc Eerste Kamer der Staten Generaal, be lichtte vervolgens de figuur van Thorbecke als staats-( recht} man. Omstreeks half drie arriveerde Na afloop van de Situatie kritiek in textielsector (Van een onzer verslaggevers) TWENTE— In oostelijk Overijs sel dreigen grote moeilijkheden voor 4000 textiel-werknemers, wanneer het misloopt met de surceance van betaling, die de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie gisteren aangevraagd heeft. De regering weigert tot- nutoe garantie aan de Textiel Unie te verlenen. De Unie ver keert in ernstige financiële moeilijkeheden als gevolg van de wankele texteilmarkt. Zie verder elder in deze editie. Hare Majesteit de Koningin i het gebouw, waar ze werd ver welkomd o.a. door de minister president, mr. B.W. Biesheuvel, de minister van Binnenlandse Zaken W. J. Geertsema en bur gemeester Vis van Leiden en enkele leden van hel universi teitsbestuur. De nationale herderiking werd ge opend met een toespraak door de minister-president waarna prof. dr. J. A. Boogman, hoogle raar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, sprak over Thorbecke als uitdaging en antwoord. "Thorbecke en de kerken" was de titel van een referaat door prof. dr. J.A. Bornewasser, hoogleraar aan de theologische faculteit Tilburg. dc kerk wandelde de Koningin naar het academiegebouw aan het Rapenburg, waar minister mr. W.J. Geertsema in het groot auditorium een korte toe spraak hield aan het slot waar van hij een tentoonstelling open de over Thorbecke in Leiden. De tentoonstelling Is ingericht in het Academisch Historisch Museum. Alvorens zij de exposi tie kon bezichtigen bood drs.PH. Leenman, directeur-generaal der PTT, de koningin een nieuwe Thorbeckc-post7.ege! aan. De ko ningin eindigde haar bezoek aan Leiden in de Hortus Botanicus waar zij zich enige tijd onder hield met enkele nakomelingen van de grote staatsman, die de vader van de Nederlandse grondwet genoemd wordt. a o1

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1