Rood-witte karavaan bezette Amsterdam bij eretocht Ajax BELTMAN, ONGEKROONDE KONING VAN VOETBALRIJK IS TERUG BIJ VITESSE Met Ajax werd nieuwe voetbalmacht geboren TOEJUICHINGEN KREGEN OMVANG VAN KRIJGSGEHUIL .Een unieke prestatie" BUITENLANDSE PERS JUBELDE Nieuwe manager droomde al voor come-back van ivonder VRIJDAG 2 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 AMSTERDAM Elf minuten over zeven. Dat was het moment, waarop de „duizen den hadden gewacht. Met het „schudden- voor-het-gebruik gebaar" toonde Piet Kei zer vanaf het balcon van de Stadsschouw burg aan het Leidseplein de toegestroom de Amsterdammers de Cup. De toejui chingen kregen de omvang van krijgsge huil tientallen vlaggen werden omhoog gestoken. Op het balkon ging de afzichte lijke beker van hand tot hand. Bij elke Ajacied nam het volume van de massa enige decibels toe. Vanaf de meest onmo gelijke posities daalden de aanmoedigin gen op de Europa Cuphouders neer. Vooral jeugdige Amsterdammers hadden halsbre kende toeren uitgehaald om maar een zo goed mogelijk uitzicht op het gebeuren te hebben. Hoe wel enkele rond het Leidseplein liggende zaken hun étalages hadden afgeschermd met ettelijke meters prikkeldraad bleek dit geen garantie te gen de vindingrijkheid van de Ajax-aanhangers. Al ver voor het moment dat de Ajacieden voor een anderhalf uur durende triomftocht door Amster dam bij het stadion De Meer vertrokken, namen honderden aanhangers bezit van het Leidseplein. Om zes uur baanden de laatste trams zich moei zaam een weg. Daarna werd het plein een prooi voor de brooddronken Amsterdammers. Nog voor er ook mar in de verste verte iets van de Aja cieden viel te bespeuren was de stemming er vol ledig. Terwijl de mensenmassa zich met de mi nuut uitbreidde, zochten overmoedige lieden een plaatsje op verkeerslichten en wachthuisjes. Een kniesoor haalde zich de fluitconcerten van de meute op de hals toen hij probeerde enkele jeug dige enthousiastelingen van hun verheven positie te verdrijven. Tegen deze tekenen van afkeuring van zijn stadgenoten was de „spelbreker" niet bestand. Hij trok zich schielijk terug. Een luid gejuich was het gevolg. Een van de klimmers maakte de show compleet door na het verdwij nen van de boosdoener triomfantelijk met een Ajax-sjaal te zwaaien. AMSTERDAM Terwijl buiten enkele duizenden supporters zich de kelen schor schreeuwden In afwachting van het ver trek van '„hun" Ajax dankte dr. Samkalden de spelers in de feeste lijk met bloemen ver sierde raadszaal voor wat zij het afgelopen seizoen hadden gepres teerd. „Het kan uniek worden genoemd", al dus de burgemeester, die er aan toevoegde, dat de successen nooit zouden zijn behaald zon der de inzet van de „nlet-spelende" AJax- ploeg. Omdat naar hij zei. bij Ajax nog ruimte bleek te zijn voor medische uitrusting nodigde hij het bestuur uit op kos ten van de gemeente een eerste-hulpkast aan te schaffen. „Voordat u de envelop vult praat u dan eerst met dr. Ro ling. misschien vallen de kosten wel tegen", reageerde voorzitter Jaap van Praag in zijn dankwoord. Daartoe „uitgelokt" door de-bur gemeester merkte hij over een mogelijke strijd om de Wereldcup op, dat deze kwestie „een punt van ernstige overweging uitmaakt". Op de foto de delegatie van Ajax, die zojuist door burgemeester Sam kalden beloond is met de Gouden Speld van de Gemeente Amsterdam. AMSTERDAM „Waar Europa Cup veiliger dan bij de politie", moet Piet Keizer ge dacht hebben, toen hij woens dagnacht de opnieuw veroverde Cup samen met Wim Suurbier rond 02.30 uur het politiebureau Leidseplein binnenbracht. De lichtelijk verbaasde agenten, totdan alleen geconfronteerd met uitzinnige supporters, aan vaardden de bokaal maar wat graag. De spelers waren op een intiem kampioensfeestje bijeen in de tegenover het bureau gevestigde Hoopman-Bodega, waarvan Piet Keizers schoonvader eigenaar is. De kampioenen vonden het raadzamer het kostbare kleinood tijdens het feestgewoel in verzekerde bewaring te stellen. Een uur na aflevering heeft de aanvoerder van A fax de Cup opgehaald. Actie leverde sport al bijna zes ton op (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het langzamer hand overbekend geworden kijk-, lees-, speel- en plakalbum SportenSpel, waarvan een rijks daalder van elk verkocht exem plaar ten goede komt aan de sport in Nederland, is reeds in* vele gezinnen een huisvriend ge worden. Tot nu toe zijn 230.000 exemplaren verkocht bij Shell en Albert Heyn, waardoor reeds 575.000 voor de sportwereld beschik baar is. Zoals bekend staan bei de firma's garant voor een mil joen. De actie is bij Albert Heyn afge sloten met een totaal van hon derdduizend boeken, een bij deze NV nog nooit gehaald ver koopcijfer voor een boek. Bij Shell gaat de actie door tot be gin juli. De laatste 20.000 boe ken zijn gedistribueerd. In to taal zijn veertig miljoen „dub- belkaartjes" om in te plakken gedrukt Amsterdam was niet voor niets uitgelopen. Dat beseften de spelers van Ajax ook; zamenlijk zetten zij een supportertje op de Europa Cup. Het was de enige dissonant in het spektakel. De in ruime getale aanwezige politie-agenten hielden zich afzijdig. Ook de talrijke verdekt opgestelde overvalwagens behoefden niet in actie te komen. De sterke arm beperkte zich tot toekijken. Een verstandige tactiek, want elk optreden zou on middellijk een reactie van de duizenden hebben teweeg gebracht. Terwijl de massa „zich opwarmde" door het be kende repertoire krijgsliederen af te werken vanaf half zeven met de welluidende steun van de politiekapel deden allerlei handelslieden goede zaken. De Ajax-petjes gingen grif voor 2,50 van de hand en ook de verkopers van nij ver in de nachtelijke uren vervaardigde rood-wit te strikjes behoefden geen spijt te hebben van hun initiatief. Ook de aanwezige ijskarretjes von den gretig aftrek. Zelfs ondanks het feit, dat de in witte jasjes geklede heren Italiaans ijs aan prezen. De anti-Italië houding was vergeten. Niet helemaal, want een auto uit Milaan die op het Leidseplein stond geparkeerd was onder de rui tenwisser opgesierd met een rasechte „bon". In de lucht boven dit volgepakte deel van Amster dam cirkelden zeventien vliegtuigjes rond, die re clame maakten voor de meest uiteenlopende za ken. De massa had echter alleen belangstelling voor de gebeurtenissen op het balkon van de Schouwburg. Daar maakte rond zeven uur de po litiekapel aanstalten om de instrumenten in te pakken. De samenzang van de mensenzee ging echte ook zonder begeleiding door. Tot het mo ment dat Ajax verscheen. Nauwelijks zichtbaar door de talrijke aanwezigen op het balkon waren de Europa Cup-houders gearriveerd. De massa ontdekte al spoedig tussen de vele randfiguren de hoofdrolspelers. De acteurs die de avond tevoren verantwoordelijk waren geweest voor uitgestor ven straten in hetzelfde Amsterdam. Al spoedig staakte de politic haar pogingen enige orde te scheppen in de chaos die rond het monu ment ontstond. Pas uren later kwam er weer eni ge rust in Amsterdam. In de hoofdstedelijke ho recabedrijven zette echter het grootste deel van de bevolking het feest voort. Want ook gister avond mochten de café's open blijven tot de laat ste druppel. En dat is ook een reden om Ajax dankbaar te zijn voor het veroveren van de Euro- Pa Cup. FRANK WERKMAN DEN HAAG De Bekertrilogie van Ajax werd niet alleen in Nederland bejubeld. Alle buitenlandse persmedia In mindere mate de Italiaanse waren het erover eens: Er was woensdag In Rotterdam maar één ploeg, die de titel van Europa's sterkste verdiende, Ajax. De Britse voetbaljournalisten waren gisteren vol lof over de manier waarop Ajax voor de tweede maal de Europa Cup voor landskampioenen veroverde. Jef Powell schreef in de Daily Mail: „Ajax speelde puur voetbal en toonde aan, dat deze sport prachtig kan zijn, de meest adembenemen de show op aarde. De Amsterdammers vooral hun ge- Superieur nie Johan Cruyff slechtten de muren van vrees, welke het spel zolang opgesloten hebben gehouden." niet een half dozijn doelpunten is gemaakt." Het dagblad ABC meent „dat er momenteel gesproken kon wor den van „een Nederlandse pe riode" in het Europees voetbal: „Enthousiasme, aanvalslust en durf zijn de ingrediënten van een nieuw soort voetbal, waar van Ajux voorlopig alleen het recept bezit." „Ajax speelde dichterlijk, spiri- techniek te zien. dan in de gehe- tueel en met voetbalplezier. Het Ie bedroevende Engelse compe- scheurde een van 's werelds titie.' meest geraffineerd verdedigen- „Wij zouden overigens al erg blij de ploegen aan flarden. Het mogen zijn met een of twee spel, gebaseerd op Europese clubs met zoveel talent als de kracht en Zuidamerikaanse verliezer van woensdagavond, vaardigheid, was zo betoverend. Inter Milan", dat de Engelse clubs met hun Desmond Hackett, de nestor van .speel-maar-raak-tactiek'' niets 3rjtse sportpers, was in de anders kunnen dan in schaamte het hoofd afwenden. In deze ne gentig minuten was meer vak manschap, vindingrijkheid en DEVENTER Wim Beltman, de nieuwe manager van de Arnhemse eerste divi sieclub Vitesse, heeft geen doctorstitel, hij heeft ook geen universitaire studie gevolgd maar is, als je hem hoort pra ten, een van de beste psychologen in de Nederlandse voetbalwereld. Zijn leer school was de keiharde praktijk van het leven. Wim Beltman is de ongekroonde koning en heerser van zijn eigen voetbalrijk. Op het moment ligt hij op een van de Joe goslavische stranden te dromen over zijn toekomst bij de Arnhemse club. Wim Beltman is de transferperiode niet ont vlucht. Integendeel, als oud-kapitein bij de landmacht heeft hij geleerd zonder angst pro blemen op te lossen. De 56-jarige Deventenaar is eerlijk en menselijk. Beltman is een man met karakter. Als ploegleider van een wieler ploeg zou de Deventer manager nog groter kun nen worden dan Kees Pellenaars. Zijn sportlief de ging echter uit naar de voetbalsport. Voor de aanvaarding van het managerschap bij Vitesse had hij zijn vakantieafspraken al ge maakt. Vitesse-trainer Cor Brom en het bestuur van de Arnhemse club hebben een lijst van wensen en verlangens (lees: eisen) ontvangen, die in vervulling moeten zijn gegaan als de gro te Beltman in zijn nieuwe functie terugkeert. Wim Beltman had onlangs een droom. Enkele uren voor zijn vertrek naar de vakantiebunga low in Joegoslavië zei de nieuwe manager van Vitesse: „Ik had een droom. Twee dagen gele den droomde ik dat ik vijftien jonge spelers uit heel Nederland in een houten keet, die in de Apeldoornse bossen stond, had opgesloten. Geen contact met de buitenwereld, 's Morgens deden ze aan judo, paardrijden en schermen, 's mid dags kregen ze een keiharde voetbaltraining en in de avonduren vertelde ik bij het haardvuur over mijn eigen voetbalervaringen. Toen kwam de groto dag. Beltman en zijn jongens kwamen tevoorschijn en speelden een wedstrijd tegen Jong Oranje. Het elftal van bondscoach Fadr- honc werd door ons opgerold. Jong Oranje werd opgevreten. Iedereen sprak over het „wonder van Beltman". Is het niet heerlijk om zo'n droom te hebben". Beltman's pretoogjes waren als knipperbollen. De echte Beltman was terug gekeerd in de voetbalsport. Levenservaring „Ik heb wei zoveel levenservaring, dat ik weet dat je met dromen niet ver kan komen", zegt Wim Beltman. Ineens is hij weer de nuchtere denker, de voetbalfilosoof. „Met die droom wil ik slechts laten uitkomen dat ik weer wil terug komen in de Nederlandse voetbalwereld". Die vijftien jongens in die houten keet kunnen de spelers van Vitesse wel eens zijn. De Arnhemse club zal binnen twee jaar ccn gevreesde tegen stander kunnen worden, als Wim Beltman zijn zinnen krijgt. „Ik heb vroeger in Vitesse gespeeld. Ik ken die club als mijn vestzak. Het afgelopen seizoen kwamen de spelers met angst het veld op. Ze waren bij voorbaat al verslagen. Als ze tegen Ajax of Feyenoord moesten spelen, dan fluister den de jongens al voor de wedstrijd: daar gaat Keizer of daar gaat Coentje Moulijn. Ze waren zelfs in staat een handtekening te vragen. Aan die voetbalangst zal ik iets gaan doen." De eerste contacten die Beltman met zijn nieuwe club had. waren goed. Trainer Cor Brom. die volgens zijn contract nog vergaande bevoegdhe den heeft, zal het komende jaar met Wim Belt- Wim Beltman is weer terug in de voetbalwereld. Hij heeft grootse plannen. man moeten samenwerken op basis van „gede legeerd bestuurslid". Wim Beltman is contrac tueel geen manager. Het eerste jaar zal hij als adviseur optreden. „Het is een soort verloving met Vitesse", zegt de nieuwe man. „Wanneer de verloving niet wordt verbroken, dan komt er volgend jaar een huwelijk met de Arnhemse club. Ook een verloving is een periode van voorbereiding. Bij Vitesse zal ik me gnun oriën teren over de mogelijkheden van het betaalde voetbal in Arnhem". De coming-man van Arnhem heeft zijn plannen al gemaaki. Vitesse zal de spelerskern (nu 22 con tractspelers) terugbrengen tot zeventien „bruik bare" voetballers. Beltman zal in gesprekken, maar ook in Daden, de spelers adviezen geven. „Zwak hart" Wim Beltman (56) is ijzersterk, maar toch heeft hij een „zwak hart" voor de jeugd. In zijn Go Ahead-periode (van 1961 tot 1964) was hij de initiatiefnemer van het befaamde jeugdhuis van de Deventer eredivisieclub. In die tijd speelde het jeugdelftal van Go Ahead voor 10.000 toe schouwers. „Iedereen klaagt tegenwoordig over de jeugd. De jeugd is niet slecht, maar wij zijn slecht. De jeugd heeft het moeilijker dan in mijn tijd. Wij moeten ze opvangen en proberen er iets van te maken. Bij Vitesse moeten we de jeugd gaan binden. De transferbedragen zijn tegenwoordig waanzinnig hoog. Het is een onhoudbare situatie geworden. De voetbalsport wordt door de onnoemlijke be dragen kapot gemaakt. De jeugd moet meer realiteitszin worden bijgebracht". Wim Beltman is momenteel met vakantie. In Joegoslavië droomt hij van een nieuwe toekomst in de voet balsport. WIL VAN DER PLAS Daily Express lyrisch over Jo han Cruyff. die hij beschreef als „De golden boy van het Europe se voetbal, die zijn gewicht in diamanten waard is." Show „Een overwinning voor progres sief en echt voetbal", zo luidde gisteren de kop boven het com mentaar van de Zweedse krant „Aftonblade", op de zege van Ajax. „Het was niet alleen een overwinning voor het Neder landse voetbal, maar ook voor het internationale voetbalpu bliek, dat het spel als een goede show onderging. De Italiaanse stijl van ..grafgraversvoetbal" heeft de internationale markt reèds te lang beheerst. Offensief voetbal is de oplossing van de hedendaagse problemen in het spel." Het Belgische sportblad „Les Sports" schreef: ..Het wus de overwinning van het talent en de vreugde in het spel Het was de overwinning V3n impro visatie op berekendheid, van de vreugde over de methode. Het was een prachtige finale." Het „Laatste Nieuws" voerde als kop: „Cruyff, de blanke Pele". Ook de Spaanse kranten zwaaien Ajax eensgezind lof toe. Het sportblad „AS" schrijft onder de kop „over vijf kolommen" Ajax, de superkampioen. Op de voorpagina: „De pupillen van Kovacs hebben Internizzi's leer lingen in alle vakken verslagen". „In dezelfde krant schrijft Ra fael Ricnzl een beschouwing, waarin hij stelt dat er met Ajax waarschijnlijk een nieuwe voet balmacht is geboren, die „ver geleken kan worden met Real Madrid in zijn beste jaren". Het blad Marca verheft de kwali teiten van dit Ajax boven elke twijfel. Het trekt zelfs een verge lijking tussen de finale Ajax— Inter en de eindstrijd Brazilië— Italië van het wereldkampioen schap 1970, „waar het aanval lende voetbal op dezelfde, on dubbelzinnige manier „zegevier de". „Ajax heeft een sublieme finale gespeeld", aldus Marca, „Maar het Is jammer dat er De Zwitserse kranten hadden ook speciale verslaggevers naar Rotterdam gestuurd. Suisse in Genève en La Tribune de Lau sanne wijdden gisteren een ge hele paRina aan de finale om de Europa Cup I. Suisse wus een en nl enthousiasme, maar La Tribune de Lausanne merk ten op dat Ajax toch heel wat moeite had gehad met Inter. „Inter is nu eenmaal geen ge bouw, dat je gemukkelijk om blaast. De Nederlanders waren superieur, maar de Italianen behoefden zich niet te schamen voor hun prestatie." De Italiaanse pers kon de neder laag van Inter maar moeilijk verwerken. De toonaangevende Romeinse sportkrant Corriere Dello Sport voerde gisteren een vette kop „Inter versloeg zich zelf". Het blad was geheel in mineur: „We hadden tevoren nauwelijks hoop op een overwin ning van Inter, maar juist toen de kans op succes aanwezig was. gaven de „nerazzuri" fblauw-zwarten) de wedstrijd uit handen. Inter gaf een doel punt cadeau aan een ploeg, die tot dan toe niets had gedaan om een treffer te verdienen." De Milanese krant Glorno vindt dat Ajux zijn succes verdiend heeft. „Het Amsterdamse elftal speelde niet erg gevarieerd, maar slaagde toch in een lawi ne van aanvallen. Het eerste doelpunt was daarvan een ge volg. Inter kon niet meer doen dan het deed. Zelfs op het mid denveld heerste Ajax." De Messaggero uit Rome noemde de nederlaag van Inter „eén zo veelste schrijnende teleurstelling voor het Italiaanse voetbal. De meer dan tienduizend Italiaanse suporters in het Feyenoord- stadion moeten zich verruden gevoeld hebben. Inter speelde ontzettend slecht, maar Ajax presteerde niet veel meer".. Blankenburg tekende bij AMSTERDAM Horst Blankenburg, de 24-jarige verdediger van Ajax, heeft zijn contract met de Am sterdamse vereniging met drie jaar verlengd. Ajax speelt op 4 augustus in MUn- chen en op 8 augustus in Am sterdam vriendschappelijke wedstrijden tegen FC Bayern MUnchen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13