Hoogmade is bezig zichzelf te worden Gerardusschool doet beroep op de ouders Fraai tekenwerk Joyce Koopmans Wat u ook moet weten LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 JUNI 1972 Hoogmade Hoogmade is bezig zichzelf te worden. Sinds kort eigenlijk. Een jaar of wat. Voordien was er altijd een zwaarwegend element dat dicterend optrad. Eerst Cornelis Spronck. Een welgesteld burger die anno 1500 zijn geld belegde in Hoogmade. Voor tachtigduizend gulden maakte hij er een heerlijkheid van. Ter exploitatie. Omdat Cornelis geen nazaten had stopte hij zijn vermogen in een stichting, die hij liet besturen door twee ambachtsheren. Tot op de dag van vandaag bestaat die constructie nog. Alleen niet meer zo duidelijk. Het heerlijkheid-zijn openbaart zich nog slechts in het feit dat de stichting de gelijkwaardige tegenpool is van de gemeente waar het gaat om grondbezit. Intussen had ook een andere instantie vaste greep ge kregen op het dagelijkse leven in Hoogmade, de cle rus. Pas acht jaar geleden veranderde dat. Met de komst van de huidige pas toor kwam er wat meer speelruimte. Trouwens toch een belangrijke tijd, dat verlichte midden van de jaren zestig. Niet alleen liet de kerk de teugels een beetje vieren, ook de gaan deweg binnengedruppelde Import begon betekenis te krijgen. Een kritiek mo ment in de recente geschie denis van Hoogmade. Van veel plaatsen van verge lijkbare grootte trouwens. Wat gebeurt er als een be sloten gemeenschap ineens met nieuwe denkbeelden van binnenuit geconfron teerd wordt? Hoe reageert de plaatselijke overheid op het ontstaan van een nieu we orde? Aan de hand van een gesprek met een van de mensen die een rol spe len in de opmerkelijke ont wikkelingen van Hoogma de, de heer Verlinden, zochten wij naar het ant woord op die vragen. Als keerpunt wordt beschouwd de dag in januari van het jaar 1969 waarop, eigenlijk een beetje op de bonnefooi, een bijeenkomst werd belegd in Huize Van dei- Ploeg. Het was de bedoeling dat bij die gelegenheid mensen uit Hoogmade over Hoogmade zou den gaan praten. Alleen al ge talsmatig werd het een door slaand succes. Er waren ruim tweehonderd mensen aanwezig. Men was op een behoefte gesto ten. Verlinden: ,,Dat merkten we toen, ja. De mensen vonden het werkelijk leuk met elkaar te praten over dingen waar ze ge zamenlijk belang bij hadden. Dat was nieuw. Er had zich hier bijna geen verenigingsleven ontwikkeld. Want hoe ging dat? Als een pastoor er niets in zag om noem maar eens wat, een verkennerij op te richten, dan kwam er geen verkennerij". Een ander aardig detail van die vergadering in 1969 was de aan wezigheid van baron Wittert van Hoogland, een van de am bachtsheren van Hoogmade. De baron viel in de smaak bij de mensen. Hij pleitte herhaalde lijk voor maatregelen die Hoog made werkelijk leefbaar zouden maken. Verlinden noemt hem: „Opmerkelijk sociaal". Op de gesignaleerde behoefte aan onderling contact (Verlinden: „Men wilde naast de voetbal, de handbal en de harmonie nog iets anders") werd doorgebor duurd. Op verschillende gebie- groeide Hoogmade (in de laat ste eeuw nam het dorp met slechts honderd gezinnen toe) was minimaal geweest. De in middels opgerichte werkgroep „structurele onderwijsproble men" (waarin onder meer het MOB en de Schooladviesdienst uit Leiden zitting hadden) zag haar vermoeden nog slechts be vestigd door de uitslag van de Hoogmade gezien vanuit de kerktoren Naar aanleiding van de conclu sies van de werkgroep die zich met de onderwijsproblemen be zig hield verenigden enige ande re burgers zich overigens in een groep die voor daadwerkelijke inhalen van de culturele achter stand moest zorgen: de werk groep Cultureel Centrum. Een wat weidse naam voor een gym- nastiekgebouwtje dat men met die erin slaagden een wijziging van het bestemmingsplan te be werkstelligen. Men wil in Hoog made een knus centrum creeë- ren. Een weg in noord-zuid rich ting langs (alweer) Huize Van der Ploeg werd daartoe be stemd tot wandelpad (Verlin den: „Het klinkt gek, maar je kunt hier, op wat we toch wel het platteland mogen noemen, biedt (onder meer het houden van een kermis, ruimte voor de harmonie om te spelen). Op ba sis van het project dat de TH Delft van Hoogmade gaat ma ken wil men gaan denken aan het autovrij maken van het cen trum iri casu de Kerkstraat. Dat gaat tot de mogelijkheden beho ren als de provinciale weg van Leiderdorp naar Alphen functio- den. De politieke partij Ge meentebelangen claimde slim de goodwill van de praatbijeen komst en maakte bij de ge meenteraadsverkiezingen een spectaculaire sprong van een naar vier zetels. Op andere ter reinen werd gezocht naar de oorzaak van de culturele achter stand die er was in Hoogmade. Die was niet zo moeilijk te vin den. „Leidse toets waarbij de school uit Hoogmade slecht uit de bus kwam. Meer aandacht voor het onderwijs was derhalve het devies. Geluk kig was men met de plannen voor een eerste vereiste daar voor - een goed schoolgebouw - al vergevorderd. Momenteel is men wat dat betreft van alle zorgen verlost. Deze zomer wordt het nieuwe scholencom plex - kosten daarvan anderhalf miljoen gulden - opgeleverd. steun van de charitas (een le ning van twee ton) wil gaan bouwen naast Huize Van dei- Ploeg. Het gevolg van deze activiteiten was dat de bestaande bestem mingsplannen ontwricht werden. Daar kwam nog bij dat de ar chitect die school ontworpen had een energiek man was, die ook aan de omgeving van het schoolgebouw knutselde. Zijn fi losofietjes sloegen aan bij de op gang gekomen Hoogmadenaren, niet ongestoord wandelen"), ter wijl er bovendien mogelijkheden kwamen voor de aanleg van een handbalveld. Intussen worden er door de inwo ners van Hoogmade echter al weer andere plannen gemaakt. Geïnspireerd door een aantal Delftse studenten wordt daar aan gewerkt door een werk groep (jazeker) „Dorpscentrum Hoogmade". Men is nog niet te vreden met de mogelijkheden die het toekomstige handbalveld neert. Het restant van het ver keer zou men kunnen verwer ken via een weg om het dorp heen. De middenstanders heb ben echter al laten weten niet erg geporteerd te zijn voor het idee dat de Kerkstraat wandel straat wordt. Verlinden: „Dat is door de sen van de TH al weerlegd doordat zij aan die eventuele wandelstraat aanlegplaatsen voor de boten op de Does willen maken, waardoor de koopkracht enorm toeneemt. De kans dat er op een nog heel andere wijze aan het uiterlijk van Hoogmade gewerkt gaat worden is overi gens niet denkbeeldig. Binnen kort komt een maquette naar Hoogmade, die op het ogenblik in Delft gemaakt wordt. Het is de bedoeling dat de bevolking zich daarover gaat buigen en al schuivende met blokjes de idea le opzet vindt. Hoe energiek er echter ook ge werkt wordt aan de ontplooiing van Hoogmade, een antwoord op de vraag of het dorp op zich zelf kan bestaan wordt daarmee niet gegeven. Want nog steeds stelt de overheid zich op het standpunt dat een minimum voor bestaanbaarheid een inwo nersaantal van 3500 is. En vol gens de plannen wordt Hoogma de niet groter dan 2400 inwoners (nu zijn dat er 1200). Er rijst twijfel in Hoogmade. De heer Verlinden; „Inderdaad, wij vragen' ons echt af of we een beroep op de pot in Den Haag mogen doen." Misschien dat de filosoof die de komende winter een spreek beurt zal houden in Hoogmade uitsluitsel kan geven. Niekjan van Kesteren. Nu overheid slecht hij kas zit ROELOFARENDSVEEN Van het Individualis tisch onderwijs op de Gerardusschool I in Oude Wetering in de komende jaren verder te kunnen uitvoeren zal het hoofd van de school de heer L. v. d. Rijdt op 8 juni a.s. in de Alkeburght de ou ders van de ongeveer 200 leerlingen om een fi nanciële bijdrage gaan vragen. Een tamelijk unieke aangelegenheid die het lerarencorps strikt noodzakelijk acht in een tijd waarin de overheid niet al te best bij kas zit en zodoende ook niet al tijd kan zorgen voor een voldoende aantal leer krachten en benodigd onderwijsmateriaal. Het zou in Oude Wetering nog al lemaal wel gegaan zijn als niet vorig jaar was overgestapt naar een andere vorm van lager on derwijs waarin, naar wordt ver wacht, de individuele capacitei ten van de leerlingen beter tot hun recht zullen gaan komen. De Gerardusschool is zoals zo vele andere scholen gedeeltelijk afgestapt van het jaarprogram ma waarbij elke klas jaarlijks een vaste portie leerstof onder de knie moet zien' te krijgen. Het is een uitgemaakte zaak dat het ene kind boter is met aard rijkskunde dan met rekenen. Om specifieke capaciteiten daarom ook helemaal te kunnen Wassenaarde muziekschool breidt les uren uit WASSENAAR B. en W. hebben aan de commissie can Finan ciën meegedeeld dat er op grote belangstelling bestaat voor de Streekmuleksohool. De commis sie zal daarom in haar openba re vergadering van 5 juni spre ken over een gemeentelijke bij drage aan de Streekmuziek- school. t»c gemeente heeft in 1970 beslo ten deel te nemen in de ge meenschappelijke regeling voor de muziekschool met een subsi die van 25.000,-. De muziek school wil nu met oog op de groie toename van leerlingen zijn lesuren uitbreiden. Op grond daarvan vraagt zij een subsidie van 39.366,--. benutten bsloot het lerarencorps van de Gerardusschool, na een diepgaande studie daarover, te starten met een aantal experi- De heer V, d. Ruijdt zegt daar over: „De laatste drie jaar heb ben we stap voor stap allerlei experimenten genomen die het invoeren van individueel onder wijs mogelijk maken. We zijn op het ogenblik zo ver dat we het rekenonderwijs op basis van geijkte teksten individueel kun nen aanpakken". Met deze vorm van onderwijs tracht rnen de jaarklassen te doorbreken wat inmiddels bij het rekenen is gerealiseerd. Mo menteel worden voorbereidingen getroffen (in augustus start men ermee) voor eenzelfde methode bij taal en lezen. Blijft tenslotte voor de nabije toe komst nog over een grote hap vakken zoals aardrijkskunde, natuurkunde, biologie en ge schiedenis. De tot nu toe geijkte leerstof daarover zal meer en meer worden vervangen door uit te voeren projecten die op deze vakken betrekking hebben. Om er maar enkele te noemen de havens van Amsterdam, steden bouw, de boerderij en een wat lokaler onderwerp, de tuinbouw. De heer Van der Rijdt ziet dit gesplitste vakonderwijs als een soort tusenfase. „We willen naar een vorm toe", zo zegt hij, „waarin de leerlingen zelf een onderwerp samenstellen.. Groepsgesprekken vormen daar de basis voor on daarom zal men met deze gesprekken al op de kleuterschool moeten begin nen." De geplande gang van zaken op de Gerardusschool zal niet al leen een ommekeer gaan bren gen voor de leerlingen. Ook de leraren zullen hun horizon moe ten verbreden. Omdat de leer krachten do leerlingen afzonder lijk (In groepjes van ongeveer zes) gaan benaderen, moeten de leerkrachten zo uitvoerig moge lijk weten wat aan een bepaald jaar is voorafgegaan en wat in de komende jaren nog gaat ge beuren. Uiteindelijk wordt met deze vorm van onderwijs be reikt dat. de leerlingen voor wat betreft de vakken die hen het slechtste liggen, juist voldoende wordt bijgebracht om mee te kunnen peilen naar geaardheid te vakken verder worden uitge diept. En om tijdens de school uren de kinderen nog beter te kunnen peilen naa geaardheid en capaciteiten zullen in de toe komst, naast de ouders, nog meerdere instanties worden in geschakeld. „Je krijgt daardoor een soort wis selwerking in de uitwisseling van ervaringen. Zodoende kom je veel meer van de leerlingen te weten", aldus de heer V. d. Rijdt. Schoolhoofd L. v, d. Rijdt AARLANDERVEEN Met twee bussen hebben 125 leer lingen van de Chr. Nat. School „De Viergang" een gezellig schoolreisje ge maakt, met als bestemming de Flevohof. Daar kon do jeugd naar hartelust genie ten van de vele leerzame en recreatieve attracties op het gebied van landbouw en vee teelt. Op de terugreis werd nog de speeltuin „De Pira mide van Austerlitz" aange daan. WASSENAAR In de Wassc- naarse Openbare bibliotheek is tot 10 juni a.s. een tentoonstel ling ingericht van het zeer sub tiele tekenwerk van de Alphense kunstenares mevr. Joyce Koop- mans - Op 't Eynde. Ik zag haar werk enige tijd gele den voor de eerste maal in de Leidse bibliotheek zuid-west en wees toen reeds op de verfijnd heid van de prenten en een for midabel technisch kunnen maar van een wat raadselachtige ver beelding waar Ik niet geheel uit kwam, Temeer daar zij dat werk niet van titels of bijschrif ten voorzag. Op deze Wassenaarse tentoonstel ling doet zij dat wel en dat werkt verhelderend met betrek king tot de intentie daa,rvan. Maar ook nu zal het voor velen moeilijk zijn om deze terstond te ontdekken. De prenten vra- In Wassenaarse bibliotheek gen daartoe een intensieve be schouwing om de impressie mee te kunnen ondergaan. Technisch is het werk bijzonder knap, waarbij me wel opviel dat de bladen, getekend met de voor artistiek gebruik dikwijls gesmade balpen, de kroon weg droegen. Die bladen vertonen een welhaast satijnachtig effect, iets wolligs, minder scherp van contour, waardoor de sfeerwer king naar mijn smaak wezenlijk wordt verhoogd. Zo vind ik ook de pasteltekeningen minder fraai, omdat daardoor voor mij eveneens een deel van de opge roepen sfeer van het zwart-wit verloren gaat. Maar dat is wel licht een zeer persoonlijke in druk. Joyce drukt haar gevoelens uit in verbeeldingen van een wat „we reldvreemde" wereld. Het werk lijkt mij soms gemaakt uit een verborgen angstgevoel voor het heden of de toekomst waarin zij de mens ziet ondergaan in en door zaken van eigen bemoeie nis of maaksel. Het zijn daarom niet altijd vreugdevolle gevoe lens die zij in haar beelden op roept en die verbeeldingen kun nen dan zowel waarschuwingen zijn of een laisser faire beteke nen. Maar hoe het zij: hier is een artieste aan het woord, die veel heeft te zeggen. Uit een dertigtal geëxposeerde prenten ging mijn voorkeur uit naar „Lijnenspel", het zeer mooie „zwarte zon", een prach tig gecomponeerd blad „Koren aar". „Laatste impressie", fraaie bladen als „Herfstblade ren" en Bosnimf", alsmede - last but not least - de penteke ning in sepia de (overigens niet te koop zijnde) „Zwijgende vo gel". De eveneens in Alphen wonende Lili Willemsen toont terzelfder tijd keramisch werk van gede gen gehalte en soms mooie gla zuren. Het is gedeeltelijk z.g.n. gebruikskeramiek als vazen e.d., gedeeltelijk objekten -ook z.g.n. aanbouwobjekten, als in rechthoekvormen met of zonder evtl. uitsparingen. Geen grootse, wel uitermate aantrekkelijke in terieurkunst. WILLEM PRINS VOORHOUT Speeltuinver eniging „De Spelewey" roept de Voorhouters op om lid of donateur van de vereniging te worden. Een lidmaatschap is 12,- en een donateurs schap is 5,-. Behalve finan ciële steun zijn ook sugges ties van harte welkom bij de vereniging. O LISSE De afd'eling Lisse van het Ned. Roode Kruis houdt 7 juni een bloedafna- me-avond. Nieuwe donors kunnen zich op die dag in de Ned. Herv. Kleuterschool lussen 7 en half 10 aanmel den. i WASSENAAR De gemeen tebedrijven hebben meer winst gemaakt dan geraamd was. Deze extra-winst willen B. en W. bestemmen voor extra afschrijvingen voor verschillende bedrijven. NIEUWKOOP De postdui venvereniging. „De. Vooruit gang" heeft een wedvlucht gehouden met 265 duiven. De eerste duif kwam om 11.38.26 uur aan. Uitslag: P. Spring in 't Veld 1, Gebr. Vork 2, 5; F. v.d. Zalm 3; Gebr. Bos 4, 7; Alb. v. Leeuwen 6, 12. 16. WOUBRUGGE Elftallen van De Dageraad en de ge combineerde jachtwerven voetballen op 2 juni. De op brengst is 'bestemd voor een uilstapje van de bejaarden. Het eerste elftal van Wou- brugge speelt a.s. zaterdag een wedstrijd tegen v.v. Maas uit Rotterdam ter gele genheid van het afscheid van trainer Van Soest. Aanvang 15.00 u. O VOORHOUT De postdui venvereniging „De Voorhou- ter" heeft twee wedvluchten gehouden. Uitslag vanaf „Surveiiliers Fosses": L. v. Steijn 1; Th. v. Schie 2; Comb. v. Schie Meeuwissen 3, 5; A. Diemei 4, 7; J. J. Berg 6, 8, 9. 10; De uitslag op Corbeil: Comb. Van Schie Meeuwissen 1, 5; P. Angevae- re 2; N. Dijsselbloem 3; A. Diemei 4; J. J. Berg 6, 7, 8, 9; T. Verhaar 10. NOORDEN In zaal „De Leeuw" organiseert de K P.J. Noorden-Nieuwkoop een avond met de hypnoti seur Benevoli, Aanvang 20 u. O NIEUW VEEN/LEUVEN Pater Kees de Kuijper CssR is verleden week cum laude gepromoveerd tot doctor in de wijsbegeerte op het proef schrift „The problem of ground in the philosophy of Martin Heidegger". Pater De Kuijper woont vanaf zijn 12e jaar in Australië. Daarvoor 'heeft hij in Nieuwveen ge- 9 LEIDEN Vanavond orga niseert Man-Vrouw-Maat- schapplj een discussie-avond over de nieuwe abortuswet geving in het Eysingahuis, Rijnsburgerweg 100, aanvang 20 uur. ledereen is welkom. LEIDEN Het jaarlijkse ziekentriduum wordt dit jaar gehouden op 13, 14, en 15 juni in de Christus Dienaar Kerk te Zoeterwoude. De in schrijvingstermijn eindigt op 5 juni. Aanmeldingsformulie ren voor die datum sturen naar mevrouw G. H. Bos Lammenschansweg 3, Lei den, tel. 33474. LEIDEN Op 9 juni houdt de Leidse muziekschool haar jaarlijkse einduitvoering in de aula van de Louise de Co- ügny-scholengemeenschap, Kagerstraat 7, aanvang 19.30 uur. Er treden uitsluitend ensembles op. Programma is aan de zaal verkrijgbaar. LEIDEN Op 6 juni wordt in de kerkhofkapel aan de Zijlpoort een mis opgedragen voor de overledenen, aan vang 9 uur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6