Rijnwater nog nooit zo slecht als in 1971 Verlies voor larde lijn in Sovjet-Unie Prestige van Chatau Delmas opgepoetst Massaslachting in Boeroendi ïertog van Windsor rnstig ziek elle aanval op Wilson Kardinaal Alfrink naar Rome E.O. veroorzaakt nieuwe QeldócOoiVUWt zendti j d verdeling Tijd tekort voor Handelskennis Mavo-kandidaten JIJ DAG 26 MEI 1972 LEIDSE COURANT iltijde 9 ope RIJS (AFP) De mededeling at er een nieuwe dokter bij de artog van Windsor is geweest chijnt de reeds maanden lopen- geruchten te bevestigen dat ij ernstig ziek is. ir de omgeving van de hertog de hertogin baart de ge- ondsheidstoestand van de voor- ialige koning Eduard VIII org. Hij lijdt aan een keelziek die hem het spreken en slik- en moeilijk maakt DEN HAAG De kwaliteit van het Rijnwater, waar in Neder land circa vier miljoen mensen voor hun drinkwater afhankelijk van zijn, was nog nooit zo slecht als in 1971. Tot deze con clusie komt de Rijncommissie Waterleidingsbedrijven in haar jaarverslag. Naast het extreem hoge zoutgehalte (gemiddeld 232 miligram per liter, tegen 134 in 1970) steeg ook de hoeveelheid van alle andere verontreinigen de stoffen. Het effekt werd nog verergerd door de tijdelijk ab normaal lage waterstand. „Het Rijnwater was doordoor nage noeg ongeschikt voor elk ge bruik". De Rijncommissie is van mening, dat de ernst van de verontreini gingen nog steeds wordt onder schat. Verdergaande maatrege len ter bestrijding van de effek- SKOU (Rtr) Pjotr Sjelest is itheven uit zijn functie als lei- o de communistische par- Personeel 'elger vraagt ingrijpen minister 1MFN (ANP) Het personeel an Peiger NV te Emraen heeft isteren een telegram gezonden lan de minister van Justitie, raarin het zegt „met ontstelte- ols te hebben geconstateerd, dat A. Groenevelt (Industriebond NVV) desnoods de zaak Peiger kapot wil staken in verband net het ons inziens volkomen lererhte ontslag van Platje, die limmer contactman bij Peiger ei ijk geweest, aldus het telegram. cht de industriebond NW in- Rijii erdaad dit ontslag ongedaan rillen maken, dan voelen 85 rerkende werknemers zich ern- tig aangetast in hun rechtsge- ,nd- oei", gldus het personeel van 'elger, dat de minister vraagt in grijpen in het conflict. INDEN (AP) Het sociaüsti- che Engelse weekblad „New itatesman", dat de Labour Par- y steunt, heeft afgegeven op de voormalige premier en huidige lartijleider Harold Wilson en ijn aftreden geëist, filson is nu zo diep gedaald dat lijn aanwezigheid als leider van de Labour partij alleen al de •olitieke sfeer verpest. Wilson itaat vandaag voor de principië le apostel van het cynisme, de onbewuste evangelist van de ontgoocheling". tadertekening akkoord over ierlijii: 3 juni INDEN (DPA/Reuter) De ie ►grote vier" zullen de overeen- 9- lomst over Berlijn op 3 juni in ^est-Berlijn ondertekenen. I-aar het Britse ministerie van buitenlandse zaken gisteren be- •wdmaakte. zetten de ministers 'an buitenlandse zaken van ;merika. Rusland, Engeland en frankrijk dan hun handtekening •ader het slotprotocol, dat het Wig jaar bereikte akkoord in ferking stelt. Vandaag hebben te*le landen het eerste formele Jcrdrag tussen beide staten on dertekend. tij in de Oekraïne. Sjelest, die bekend stond als een var grootste voorstanders van de harde lijn bij de invasie in Tsje- cho-Slowakije in 1968, werd deze week benoemd op de minder be langrijke post van vice-premier van de Sovjet-Unie. Ais partijlei der wordt hij opgevolgd door Ivan Sjtsjerbitski, die evenals Sjelest lid van het 15 leden tel lende politburo is. Het is echter nog niet duidelijk of de voorma lige Oekraiense partijleider lid daarvan blijft.. Sjtsjerbitski heeft vroeger veel werk voor de partij gedaan in Dneprodzerzjinsk, waar de Rus sische partijleider Brezjnejew eens een belangrijk plaatselijk functionaris was. Hij wordt over het algemeen bekwamer geacht dan Sjelst, maar tijdens het bewind van Kroetsjov verdween hij naar de achtergrond. De Oekraine, op een na het meest bevolkte gebied van de vijftien Sovjetrepublieken, was dit jaar het toneel van een aantal arres taties van intellectuelen, die verdacht werden van nationalis tische activiteit. Het is een be langrijk industrie- en graange- bie<l en is altijd springplank ge weest voor de hoogste partijlei ding. (Van een onzer verslaggever) SITTARDTijdens een bijeen komst van de Limburgse groep „Open Kerk" is bekend ge maakt dat kardinaal Alfrink nog deze maand naar Rome zou gaan om overleg te plegen met de paus over de moeilijkheden in het bisdom Roermond. Het secretariaat van het aartsbis dom kon vanmorgen echter geen bevestiging geven van de voorgenomen reis van de kardi- Volgens het secretariaat is het, gezien de overvolle agenda van de kardinaal niet goed enkhaar, dat hij nog in mei naar Rome gaat. Nog voordat de situatie in Roermond in een impasse raak te had de kardinaal een af spraak gemaakt om medio juni een bezoek te brengen aan Rome. In ieder geval zullen de oudvica ris mgr. Van Odük die giste ren samen met deken Jochems van Heerlen een onderhoud na mens hetkapittel met kardinaal Alfrink hebben gehad en de deken van Maastricht, dr. L. Pelzer binnenkort naar Rome gaan om de Roermondse situa tie te bespreken. Van Vaticaan se zijde heeft men reeds lafen weten dat men geen genoegen zal nemen met algemene be schuldigingen. Men z!a een ge degen rapport op tafel moeten brengen. Vier van de dertig danseressen en dansers die op vrijdagavond 2 juni in de Scheveningse Kurzaal zullen optreden met Indiase dan sen en drama's. Asha Parekh bevindt zich onder hen en Gopi Krishna die de hoofdrolspeler was in een Indiase film. De Afro-Aziatische Vereniging Ne derland heeft de groep uitgeno digd ter gelegenheid van d< ste herdenkingsdag van de Hin- dostaanse immigratie in Surina me. Het is voor de eerste maal dat zo'n grote artiestengroep uit India in Nederland optreedt. VS en Moskou willen geen incidenten op zee 'MOSKOU (Reuter)De Sovjet- Unie en de Verenigde Staten hebben gisteren hun vijfde over eenkomst ondertekend sinds maandag. Het bezoek van presi dent Nixon begon* Het voorko men van incidenten op zee. Ver der werden de onderhandelingen voortgezet over een overeen komst tot beperking van de kernbewapening en het uitbrei den van de handel tussen de twee landen. President Nixon sprak gisteren met premier Kosygin en presi dent Podgorny om te pogen de obstakels uit de weg te ruimen die een uitbreiding van de Rus- sisch-Amerikaanse handel ver hinderen. Dn morgen bracht hij door met discussies binnen ei gen kring. Kort tevoren had Ko sygin een ontmoeting gehad met minister Rogers waarbij econo mische en handelszaken werden besproken. Volgens Amerikaanse funktiona- rissen is er sprake van een goe- riend begrip tussen partijen bij de onderhandelingen over de wederzijdse handel, al moeten er nog harde noten worden ge kraakt. Tussen de bedrijven door brach ten president Nixon en zijn vrouw een bezoek aan het Bols- joi-theater waar een opvoering werd verzorgd van het Zwanen- meer van Tsjaikowsky. Langs de route naar het theater ston den duizende Moskovieten die het presidentieel paar toewijf- den. Tijdens de voorstelling klonk plotseling een vrouwen stem die riep Vrijheid voor Vietnam. ten van vuil water zijn nodig. „Niet alleen de vervuiler, maar ook de consument zal bereid moeten zijn de werkelijke prijs van ons produkt te betalen". In het jaarverslag komt de Rijn commissie tot enkele aanbeve lingen. De Rijn dient onder een internationaal beheerslichaam met uitvoerende bevoegdheden te worden gesteld. Dezo instel ling zou een „boekhouding" van alle vervuilers moeten aanleg gen. Een eind moet worden ge maakt aan het lozen van onge zuiverd afvalwater door steden en industrieën en er moeten controle- en sanctiemaatregelen worden vastgesteld. Volgens gegevens van de commis sie is de hoeveelheid van de be langrijkste vervuilende stoffen die vorige jaar bij LobiCh in cms land binnenstroomden circa 5753 miljoen kilo. HILVERSUM (ANP) De per 1 oktober als C-om roep tot de ether toegelaten Evangelische Omroep krijgt in het nieuwe winterseizoen op de televisie d donderdagavond toegewezen. De TROS zal vanaf 1 oktober vrij dag als vaste zendavond krij gen. Iets waartegen deze om roep overigens bezwaar heeft gemaakt. Volgens de nieuwe televisie-zend tijdindeling zullen de VPRO en de Evangelische Omroep twee maal in de drie weken samen het programma op één van de beide netten verzorgen, de ene omroep van 19.05 tot 22.00 uur en de andere van 22.00 uur tot 23.15 uur en de week daarop omgekeerd. Een van de A-om roepen zal dan het programma op de andere zender verzorgen. Eenmaal in de drie weken staan de VPRO en de Evange lische Omroep tegenover elkaar. De VPRO verzorgt het pro gramma op het ene net, de E.O. op het andere. In het nieuwe schema zenden de AVRO en KRO op maandag avond uit, de NCRV en de VARA op dinsdagavond, de NOS en een van de vier A-omroepen of de TROS op woensdagavond, de TROS en afwisselend een van de A-omroepen op vrijdag avond. Het programma op za- uit op zondagmiddag en zondag- avon. Het programma op za terdagavond zal vier maal door de TROS en voor de rest afwis selend door de A-omroepen ver zorgd worden. (Van onze correspondent) PARIJS Alle zeilen norden in Frankrijk bij gezet om het pres tige van de Gaullistische pre mier Chaban Delmas op te vij zelen. Dat was hard nodig. De schandalen met grond- en wo ningspeculatie, bij radio en tele visie en niet te vergeten het be labberde figuur van de regering bij het referendum over toela ting van Engeland tot de ge meenschappelijke markt, be zorgden alle Gaullisten kippevel als zij dachten aan de verkie zingen van volgend voorjaar Plotseling kan het niet op. Op de begroting van volgend jaar zal een bedrag worden uitgetrokken van 2,5 tot 3 miljard frank voor steun aan de ouden van dagen, de weduwen, de jeugd, de auto routes en de miserabel werken de telefoon. Wie dat moet beta len is nog een groot vraagteken. Onder een vroegere regering van Guy Mollet is het vignet in gesteld ten laste van alle auto mobilisten maar dat geheel goede zou komen aan de ouden van dagen. De oudjes hebben er nooit een cent van gekregen. De opbrengst ging in de belasting- pot en werd voor heel andere doeleinden besteed. Aan dat schreeuwende onrecht is thans een eind gemaakt en de ouden van dagen krijgen de volle op brengst van het vignet dat iede re automobilist zichtbaar op de voorruit moet plakken. Men kan alleen maar hopen dat de parle mentaire oppositie het been stijf houdt. Hoe lang die tijdelijke populariteit van Chaban Delmas zal duren, hij kreeg een meerderheid van 368 tegen 96 in de kamer moet worden afgewacht. De Foto Bormann in vermomming van priester LIMA (AFP) In de woning van de ex-ss'er Friedrich Schwend in Peru heeft de Peruviaanse politie een foto gevonden waar op Adolf Hitlers plaatsvervan ger, Martin Bormann, vermomd als priester voorkomt. Dit is be richt door het dagblad „La Prensa". Schwend is een maand geleden gearresteerd. Volgens La Prensa is hem ontduiking van deviezenbepalingen tenlas- t e-gelegd. De foto met Bormari was gemaakt in een klooster ir La Paz, de hoofdstad van Boli- grootste vakcentrale, de c.g.t., heeft voor 7 juni a.s. een alge mene staking afgekondigd van 24 uur: pensioen op 60-jarige leeftijd en geen loon minder dan 1000 frank per maand. De duur te blijft iedere dag toenemen. De werkloosheid in Frankrijk wordt geschat op 500.000. Het postverkeer is al dagen in de war door roulerende stakingen. (ADVERTENTIE) Half blinden nog ziende GENèVE (DPA) Meer dan de helft van de 10 15 miljoen blinden ter wereld zou nog kun nen zien als de oorzaak van hun ziekte tijdig was vastgesteld. Dit zei de directeur van de We reldgezondheidsorganisatie (WHO), Marcoüno Candau, gis teren op een WHO-conferentie in Genève. Blindheid moet be trokken worden in de openbare gezondheidszorg en de preven tieve zorg. Dat blindheid vaak voorkomen kan worden, blijkt uit de grote verschillen tussen de ontwikke lingslanden en de ontwikkelde landn. In de Verenigde Staten en Europa zijn er ongeveer 200 blinden per 100.000 inwoners, maar in de ontwikkelingslanden, vooral Azië en Afrika, zijn er meer dan 1000 blinden per 100.000 inwoners, aldus Candau. Uitersten Wat is er met het Nederlandse katholicisme aan de hand? Daarover ging op pinksterzondagavond de NOS-rubriek Zienswijze die een on gebruikelijk slot kreeg. Presentator Jack van Belle, richtte zich na melijk met een persoonlijke verklaring tot de kijkers. Hij zei bij de vele gesprekken die hij ter voorbereiding van de uitzending had ge voerd, geweldig geschrokken te zijn van de scherpe, ja verbitterde tegenstellingen die hij bij katholieken onderling had aangetroffen. Hij deed dan ook een beroep op hen, om elkaar toch niet verder te verketteren. Helaas echter was in het voorafgaande uur eerder olie dan water op het vuur gegooid. In beeld kwam immers Herman Verbeek, Septungint-theoloog uit Gro ningen, die de meest barre verklaringen aflegde. Hij noemde het pausdom en het rooms-katholicisme de gevaarlijkste instituten van de Westerse wereld, achtte elke poging om gelovigen enig houvast te verschaffen misdadig, en stelde zich onverzoenlijk op tegenover een kerkelijk samenleven met een visie die van de zijne afweek. Er mocht van hem dan ook best een schisma komen. Dezelfde Verbeek was drie jaar geleden de officiële liturg, die het ori ginele ritueel voor de bisschopswijding van mgr. Möller ontwierp, compleet met Drentse schapen, herder en staf. Intussen lijkt hij de kudde dan wel te zijn ontvlucht en een doordraver geworden die, zich zelfs binnen een tot de uiterste pluriformiteit bereid zijnde kerkgemeenschap nog maar moeilijk zal weten te plaatsen. Alle kans dus dat hij verketterd wordt, zoals hij zelf verkettert. Het Nederlandse katholicisme zou inderdaad op een heilloze weg zijn, als de discussie beheerst gaat worden door uiterste behoudzucht non de ene, en extreme radicaliteit aan de andere kant. Want wie tot een uiterste is geraakt, verliest het vermogen om nog naar wat anders dan de eigen wijsheid te luisteren, en dat wordt erger naar mate men zich bij de zaak emotioneler betrokken voelt. Het einde kan alleen mnar vereenzaming en versplintering zijn, naar links en naar rechts en dat is des te tragischer omdat aan de oorspronke lijke goede bedoelingen van de polarisanten niet getwijfeld behoeft te worden. DEN HAAG Op de tweede dag van het mavc-examen begonnen de kandidaten met handelsken nis. Het eerste deel handclskeiv nis voor mavo 4 bestond voor namelijk uit geïnteresseerde op gaven waarbij zowel boekhou den als bedrijfsrekencn en ken nis van het economisch leven aan de orde kwamen. In de eer ste opgave moest worden becij ferd hoeveel bij de aarlkoop van een huis uit eigen middelen moest worden bijbetaald. Hier bij werd tevens de boeking in het bankboek gevraagd. Niet genoeg geld voor crediteuren kruidendokter DEN BOSCH (ANP) - In het ge- rechlsgebouw te Den Bosch heeft gisteren de verificatiever gadering plaatsgehad in het fail lissement van de kruidendokter W. van de Moosdijk uit Caste ren. Het bleek dat tegenover vorderingen van rond een half miljoen gulden slechts een be drag nan baten van 110.000.- staal. In de vorderingen zijn de boedelkosten en het honorarium van de curator nog niet begre pen, zodat het volgens de cura tor er voor de crediteuren som ber uitziet en er weinig of niets uitbetaald zal kunnen worden. De villa van Van de Moosdijk in Casteren heeft na aftrek van de hypotheek ad 52.000,- nog 62.000 - opgebracht, terwijl de opbrengst van het bedrij.' 27.000 bedroeg. Tot de vorderin gen behoort een preferente be lastingschuld van ƒ21.000,- en een vordering van de bedrijfs vereniging ad ƒ17.500,- Op de vergaderng was aanwezig de heer Athmer uit Eindhoven namens 139 „oud-patiënten" van de kruidendokter uit België, Bo vendien waren enige Belgische gedupeerden zelf naar Den Bosch gekomen. diverse voorafgaande journaal- posten. Opgave 3 was een kost en verkoopsprijsberekening, zonder al te veel cijferwerk. Bij de vierde opgave moest een aantal grootboekrekeningen worden samengesteld. Voor op gave 5 moesten verschillende cijfers met een iijndiagram worden gelezen en enkele index cijfers worden berekend. Het werk u as van een behoorlijk ni veau. Vele kandidaten zullen echter moeite gehad hebben de opgaven binnen de gestelde tijd gereed te krijgen. Bij het mavo 3 examen voor han delskennis werd in de eerste op gave gevraagd een kasboek, gi- roboek en een verkoopboek sa men te stellen waarbij in de op gave enkele posten voorkwamen die in het geheel niet geboekt moesten worden. Opgave 2 betrof het klaarmaken van enkele grootboekrekenin gen. In opgave 3 moesten een effectnota en couponnota wor den samengesteld, terwijl ook over effecten werd gevraagd. De kostprijsberekening van 1 kubieke meter gas, waarbij ge werkt moest worden met een gedifferentieerd tarief, was het onderwerp van opgave 4. Opgave 5 belichtte verschillende kanten van de all risk verzeke ring. Herbij werden de twee laatste vragen te specialistisch, zodat veel kandidaten daar wel moeite mee gehad zullen heb ben. Goed werk, dat binnen de gestelde tijd te maken was. 'SMiddags kregen de mavo 4 kan didaten vijf Franse teksten voor de neus die van een behoorlijk kaliber en toch niet te moeilijk waren. De teksten waren ge makkelijk te begrijpen. Ook het antwoord via het meer-keuzesys- teem zal bij de gemiddelde kandidaat niet moeilijk gevallen zijn. SPORTTOTO (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor sporftoto 47 meldden zich weer zoveel win naars, dat de prijzen maar van bescheiden grootte waren. Al leen de eerste prijs, door 26 deel nemers gedeeld, leverde het aantrekkelijke bedrag van 4.825,80 op. Voor de tweede prijs in totaal was er van de bruto-inleg 1.186.498,—) 501.188,65 nan prijzengeld beschikbaar kwa men 570 delnemers in aanmer king. Zij ontvangen ieder netto 220,-. De liefst 6400 winnaars in de derde prijs moeten genoegen nemen met netto 19,60. Het totaal aan tal deelnemers bedroeg 519.099. BRUSSEL (AFP) In het ccn- traal-Alrikaanse land Boeroendi (Ingeklemd tussen Zaire en Tanzania) zou zich een massa slachting voltrekken die al aan tienduizenden mensen het leven heeft gekost. De berichten die uit de hoofdstad Boejoemboera komen zijn uiterst schaars. De ontwikkelingen in Boeroendi schijnen nog een uitvloeisel van de mislukte staatsgreep die op 29 april werd gepleegd tegen het bewind van president Mi chel Micombero. Aanhangers van ex-koning Ntare poogden toen hun leider, cfie onder huis arrest was gesteld in zijn voor malig paleis in Githegu, te be vrijden. Bij hevige gevechten met de regeringstroepen werd de koning gedood. Verscheidene missionarissen heb ben voor de Belgische radio verteld dat het leger in Boe roendi een politiek toepast van systematische uitroeiing en ter reur onder de Hoetoe's, een et nische groep die bijna 80 pro cent van de bevolking vormt. „Ik heb gezien dat honderden personen op drie auto's werden geiladcn", zei e«ti van hen, do Franse Kununnik Plrard. Men voerde hen duur na tussen hugen „van jonge revolutionairen" die hen met knuppels bewerkten. Vervolgens bracht men ze met dc vrachtauto's naar begraaf plaatsen. Op een dag had een missionaris meer dan tien vrachtauto's zien voorbijkomen met op elk daarvan meer dan 200 lijken. PETER STUYVE Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, geniet zoveel meer!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9