Subsidies van CRM - 775 milj. - ongecontroleerd NS verhangt bordjes op verzoek consument ütudent cost 2 mille l)er jaar Ongewenst afvalschip nu in Amsterdam Rekenkamer: Ka ut en klare kunsthars vulpasta Vervuiling Rijn wordt onderschat Boac koopt 5 Concordes Randkrant EI RIJDAG 26 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 "jan onze parlementaire re dactie l^EN HAAG De totale uit gaven, inclusief investe- ringslasten, van de univer siteiten en hogescholen, be droegen volgens berekenin gen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in 1969 gemiddeld 12.000 gul den per student. houc DO u li-'te: rei t A-wetenschappen kostten ge middeld 5000 gulden per stu dent, maar de B-wetenschappen 23.200 gulden. Medische studen ten kostten ook in 1969 weer het meest, vooral als aan hen ook de kosten van de academische ziekenhuizen (19.450 gulden per student) toegerekend worden. Wai tt CBS vergeleek ook de kosten van het wetenschappelijk onder wijs met die van het hoger be roepsonderwijs. Tot nu toe werd ;iji aangenomen dat het hbo per student een stuk goedkoper was dan het wo. Dit speelde onder meer een rol in het beleid ge richt op integratie van hbo en i. Uit de vergelijking van het CBS blijkt echter dat 't hbo bij de maatschappijvakken per stu dent duurder is. In de techni sche studierichtingen ls het hbo per student echter aanmerkelij- ijdei,e totale uitgaven teiten en hogescholen bedroegen 1969 1569 miljoen gulden. Dat is niet minder dan 21 pet de totale overheidsuitgaven voor onderwijs. Aan rijksstudietoela gen aan wo-studenten werd in 1969 ruim 104 miljoen uitge keerd, dat is ruim 25 pet meer dan in 1968. eliji Driekwart Nederlanders eet vaak Chinees "'ajuRECHT (ANP) Ruim 75 pro- cent v$n de Nederlandse gezin nen eet min of meer regelmatig thuis Chinese of Indische maal- ^ing fijden. Het meest populair zijn 'gde deze gekruide hapjes bij jonge- )lt is bekend gemaakt door Conl- mex in Baarn. de grootste pro ducent van sambal en andere rijsttafelprodukten ter wereld, en onderzoek op dit gebied heeft verricht. De fabriek vierde gisteren haar 40-jarig bestaan met de opening van een nieuwe fabriekshal. junior kostuums ^scrie junlorkottuumt yn ;tisch goede kwaliteit. re dagen lager dan h prijs! Maten 152-176 (10 tot 17 ja "Mr* alle maten Met een vaartuig van de waterpolitie langszij ligt het afvalschip Delta VII voorlopig in de Petro leumhaven in Amsterdam. Het schip heeft een lading chloorhoudend af\'al van een fabriek In Krimpen en werd door de Westduitse autoriteiten niet in de bondsrepubliek toegelaten. Waar de lading heen kan, ls nog onduidelijk. ROTTERDAM (ANP) Het is nog vol strekt onduidelijk waar het afvalschip Delta 7 zijn door de Duitse autoriteiten geweigerde lading zal kunnen lossen. De directie van de Exploitatie Maat schappij Krimpen N.V. (EMK), in In afwachting van een wiens opdracht de geschikte voorlopige Delta 7 het afval ver- voert, zoekt naarstig naar een mogelijk heid om de uit vaten met chloorhoudend afval bestaande la ding op een legale manier kwijt te ra ken. Men denkt on der andere aan ver branding van het af val in het verbran dingsschip Mattias 2 op de Noordzee. dag op donderdag in Amsterdam aangeko- vernietiging be- Het afval is afkomstig van EMK in Krim pen aan den IJssel, een bedrijf dat on langs op last van het gemeentebestuur voor een maand stemde lading afval ls de bijna 300 ton metende binnen- vaarttanker Delta 7 door de Amsterdam se havendienst afge meerd op een geslo ten gedeelte van de Jan van Riebeeckha- ven. Het schip was onaangekondigd in de nacht van woens- vaarlijk. Bovendien was voor het opslaan van dit afval geen hinderwetvergun ning afgegeven. Vorige week donderdag vertrok de Delta 7 met een deel van het opgeslagen afval richting Emden (West-Duitsland). Het afval zou daar moeten verdwijnen In de grote verbran dingsoven. Bij de grens hielden de Westduitse autoritei ten het schip tegen. Woensdag aanvaard de de Delta 7 de te rugreis. werd gesloten. Men De Delta 7 mag i achtte de aanwezig heid van grote hoe veelheden afvalstof fen op het bedrijfs terrein levensge- der geval niet terug naar Krimpen. De gemeente heeft het schip als ongewenst verklaard. DEN HAAG (ANP) Een groot deel van het rege^ingsap- Een ander voorbeeld is de Ko- paraat werkt zonder voldoende financiële controle. In ninklljke Marine, waar belang- haar jaarverslag laat de Algemene Rekenkamer zich rijke onderdelen van de J 6 stratie niet, of niet in voldoende daar zorgelijk over uit. De oorzaak is de onvoldoende mote worde„ gecontroleerd, zelf, maar ook van de accountantsdiensten van een aantal Bij Defensie moest de centrale personeelsbezetting van om te beginnen de Rekenkamer departementen. Door de onvoldoende bezetting is de Re kenkamer niet tot een verantwoorde taakuitoefening in staat. Alleen bij Landbouw en Visserij en bij Volkshuisvesting is er overeenstemming tussen de vastgestelde personeelsinforma tie en de werkelijke personeels sterkte. Grote moeilijkheden in de personeelsvoorziening heett de centrale accountantsdienst van het ministerie van Finan- DOE-HET-ZEIVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren, lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereefl, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas. noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 accountantsdienst melden, geen controle mogelijk was op ruim 60 procent van de kasuit gaven voor 1970. Dit betrof een bedrag van 2,5 miljard gulden Jij de Marine kon het bijvoor beeld gebeuren, dat per ongeluk voor bepaalde in de Verenigde Staten gekochte vliegtuigonder delen, die slechts 15 dollar per stuk kostten, 1500 dollar per stuk In rekening werd gebracht en dat de ocoountantsdrenst dit niet opmerkte. ciën, maar ook bij de accoun- Rekenkamer hekelt opnieuw tantsdiensten van Onderwijs en de vertraging in de schoten- Wetenschappen. Defensie, Justl- bouw, waardoor het Rijk grote tie. Economische Zaken, CRM, financiële schade lijdt. Sociale Zaken en Volksgezond- Onjuistheden komen ook veelvul- heid en Milieuhygiëne is de be- dig voor bii de declaratie inza- zetting onvoldoende. |<e het gebruik van eigen De te geringe personeelssterkte bij de accountantsdienst van CRM heeft o.a. tengevolge ge had, dat er in feite geen contro le is op de 775 miljoen gulden aan subsidies, die dit ministerie uitkeert. Al 67 doden bij brand in Djakarta DJAKARTA (AFP) De brand die woensdagmorgen in de haven van Djakarta is uitgebroken heeft aan 67 mensen het leven gekost. Nog niet alle lijken zijn geïdentificeerd. Voorts zijn er onder de gewonden nog slacht offers, die in levensgevaar ver keren. Een dertigtal schepen is door de op een olietanker begonnen brand vernield of beschadigd. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. De brand woedde gedurende bijna vijf uur en heeft een materiële schade van naar schatting ruim 500 miljoen roepiah aangericht. „Bomvrij" op school in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Een on bekende heeft gistermorgen om kwart over elf de openbare scho lengemeenschap ,,Caland" aan de Argonautenweg in Rotterdam gebeld met de mededeling, dat een kwartier later een bom zou ontploffen. Deze zou, volgens de anonieme melder grote schade aanrichten aan het gebouw. Voor alle zeker heid ontruimde de politie het schoolgebouw. Op het opgegeven tijdstip gebeurde er niets. De politie kon ook niets vinden. VN-organisatie milieubeheer noodzakelijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tijdens een ver gadering van de Tweede Kamer commissie voor Milieuhygiëne hebben minister Stuyt (Volks gezondheid en Milieuhygiëne) en staatssecretaris Westerterp (Bui tenlandse Zaken) verklaard dat de binnenkort in Stockholm te houden VN-conferentie over het leefmilieu al een succes zal zijn als daaruit een permanente wereldorganisatie op het gebied van het milieubeheer zal voort- komen. Het is van groot belang dat voor de eerste keer op wereldniveau over de milieuproblemen zal worden vergaderd. De verwach tingen over het succes van de conferentie moeten echter niet te hoog worden gespannen. In de Flevocentrale bij Lelystad werd gisteren een groot hifs- karwei geklaard. Er werd een drukvat van 34 meter lengte en een gewicht van 165.000 kilo naar een hoogte van 40 meter gehesen. UTRECHT (ANP) De N.S. gaat de informatie aan de treinreizigers verbeteren door op al haar stations de be stemmingsborden te moderniseren. Eind 1976 moeten de perrons van alle grote stations dat zijn er ruim 100 - voorzien zijn van de zgn. centrale treinaanwijzers, vanuit de stationscentrale bediende grote aanwijsbakken waarop j de tussenstations en de eindbestemming van een trein j worden aangegeven. Dit systeem is momenteel al op 17 stations ingevoerd. Nog voordat de nieuwe dienystregeling zondag aanstaande ingaat, wor den bovendien op alle overige, kleinere stations (circa 200) de bord jes verhangen. Daar komen blauwe borden te hangen, waarop in witte letters de tussenstations en de eindbestemming is aangegeven. De nieuwe bewegwijzering biedt voor de reiziger het voordeel dut hij nu niet alleen kan zien in welke richting de trein rijdt, maar dat hij ook in een oogopslag kon zien op welke tussenstations wordt ge stopt. De N.S. komt ook tegemoet aan een aantal wensen van de Consumen tenbond. Zo zal de verwarming van de treinen worden verbeterd. Voltooiing van dit werk in al het materieel vraagt echter nog wel enige jaren. Voorts streeft de N.S. emaar op de spoorlijnen in de grote agglomera ties treindiensten aan te bieden, die voor een goed lokaal vervoer kunnen zorgen. Zo zal in 1974 In de Haagse agglomeratie een kwar- tiersstopdlenst worden geboden op de ..oude lijn" (het baanvak Am sterdam-Den Haag- Rotterdam) met stopplaatsen te Leiden. Lelden 5 Mei Laan, Voorschoten, Mariahoeve, Laan van N.O. Indië, Den Haag HS, Moerdijk, Rijswijk, Delft en Delft-zuid. De NS had bij haar besluit om voor het stadsgewestelijk vervoer treinstellen zonder toiletten te laten rijden niet beseft, dat uit dit besluit zoveel ..negatieve reacties" van haar reizigers cn van de pers zouden voortvloeien. Om deze redenen zal zij dc gehele zaak nog eens in studie nemen. De Consumentenbond had ook geklaagd over de gebrekkige voorlich ting voor wat betreft de kortingen, die men bij het reizen in het buitenland kan verkrijgen. De N.S.-directie heeft toegezegd haar ei- gen inlichtingenbureaus en de door de NS erkende reisbureaus op nieuw te zullen instrueren. Ook wil zij nagaan of er een begrijpelij ke en overzichtelijke folder kan worden samengesteld. Op de klacht over het lang in de rij stnan om een kaartje te kopen wordt medegedeeld, dat het plan bestaat binnen een achtal jaren de verkoop van de gewone kaartjes grotendeels via automaten te doen geschieden. Da* hangt af van de goede werking van enkele binnenkort te plaatsen prototypen van een kaartautomaat, maar ook van de reactie van de zelzlgers op deze automaten. voermiddelen bij verlof en be wegingsvrijheid van militairen. Men declareert nogal eens voor hei vervoer van een andere mi litair, die echter niet blijkt te zijn meegereden. Dit komt som» aan het licht, doordat ook ande re nutobezitters op hun declara ties beweren dezelfde man te hebben laten meeliften. Een beter regeling van de Inhou ding op de bezoldiging van mili tairen wegens huisvesting en voeding van rl""«veee levert een besparing 1,8 miljoen gulden per jaar op. Kritisch laat de Rekenkamer zich voorts uit over het volgens haar grote aantal mislukte Neder landse speelfilm. Tot en met 1971 heeft het rijk 11,2 miljoen gulden aan subsidies in Neder landse speelfilms gestoken en de kamer constateert, dat van de 30 sedert 1954 gesubsidieerde films slechts vier films niet een financiële mislukking zijn ge worden. Minderjarigen in actie bij hoorzitting DEN HAAG (ANP) De „Belan genvereniging Minderjarigen" een organisatie van bewoners van kindertehuizen heeft gis teren een incident veroorzaakt In en openbare hoorzitting van de vaste commissie voor Justi tie uit de Tweede Kamer. De aktlegroep was niet ingeschre ven om gehoord te worden, waarop men besloot „zich door middel van een buiten-parlemen taire actie zich binnen-parlemen- talr te manifesteren", 'n Woord voerder trachtte de doelstellin gen uiteen te zetten, in welke op zet hij overlRens niet slaagde. De voorzitter van de commissie belette hem dat. De aktiegroep slaagde er wel In stencils uit te delen en een span doek te ontvouwen. De belan gengroep eist inspraak cn mede beslissingsrecht bij de kinder- beschermingiproblematiek. Organisaties op het gebied van kinderbescherming uitten tijdens de hoorzitting felle kritiek op het kinderbeschermingsbeleid. Woning van ambtenaar besmeurd (Van een onzer verslaggevers) BERGEN Een actiegroep uit de Amsterdamse Dappei buurt heeft gisternacht het huis van de di recteur van Gemeentewerken van Amsterdam, de heer Van Nieuweweg, aan de Buurweg te Bergen onder de verf gesmeerd en met leuzen beklad uit protest tegen het slopen in de Dapper- buurt. De politie hield vijf man aan tegen wie proces verbaal zal worden opgemaakt voor het be schadigen van andermans eigen dommen. Rijncommissie: ROTTERDAM (ANP) Ondanks het vele werk, dat de overheid, in ternationale commissies en andere instellingen verrichten ter be strijding van de verontreiniging van de Rijn, meent de Rijncommis sie Waterleidingbedrijven dat men de ernst van de verontreinigin gen nog steeds onderschat. De zes watcrleidir«!::cdrijven in Neder land, die bij deze commissie zijn aangesloten, IJn het dan ook be slist niet eens met de optimistische uitlatingen van minister Drees, die meent dat het allemaal wel meevalt. In het jaarverslag van de commissie wordt grote bezorgdheid uitge sproken over de voortgaande verslechtering van de kwaliteit van het Rijnwater, dat 4 miljoen mensen In Nederland als drinkwater gebruiken. Als er geen drastische maatregelen worden genomen, dan zullen de waterleidingbedrijven hun limiet wat betreft de zuive ring van het Rijnwater bei eiken. In 1971 was de kwaliteit van het Rijnwater slechter dan ooit tevoren. Het zoutgehalte bereikte extreem hoge waarden- Het Rijnwater was daardoor nagenoeg ongeschikt voor elk gebruik. Ook de stikstof en de fosforverbindingen zijn sterk toegenomen. Het zoutgehalte is het grootste probleem. In 1970 was dit gemiddeld nog 134 milligram per liter Rijnwater, dat Nederland binnen stroomt. Vorig Jaar was dit gestegen tot 232 milligram. De maxi maal in Lobith gemeten waarde was 383 milligram per liter. De aanbevolen norm voor drinkwater bedraagt 150 milligram. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse overzeese luchtvaartmaatschappij Boac gaat vijf supersonische Concor- des kopen. Deze lijnvliegtuigen, die pas geleverd kunnen worden In het voorlaar van 1975, zullen 125 miljoen gulden per stuk kos ten. Boac bestelt de Concordes omdat ze onder druk staat van de re gering Heath, die op deze ma nier de wereldmarkt gunstig hoopt te kunnen beïnvloeden. Zestien internationale lucht vaartmaatschappijen hebben op ties genomen op 74 Concordes. China Is één van de mogelijke kopers van het Brits-Franse su personische lijnvliegtuig. De Boac zal haar Concordes in zetten op lijnen naar Amerika, Afrika, Japan en Australië. In de Concorde zal er slechts een klasse van passagiers zijn. Het supersonische lijnvliegtuig zal, de duur van de luchtreis Lon- den-New York halveren. De Concorde staat al tien jaar op stapel en In die periode zijn de kosten van de bouw en de proefnemingen voortdurend ge stegen. Men verwacht, dat de verwezenlijking van het Brit- Franse supersonische lijnvlieg tuig een miljard pond zal kos ten, nog voor het toestel in nor male dienst genomen kan wor den door een commerciële luchtvaartmaatschappij. Luitenant-kolonel D. Mewe (rechts) heeft gisteren hat commando van de LUVA, de luchtmachtvrouwenafdeling, overgedragen aan majoor B. J. van der Waag. Het nichtje Nadia van de scheidende overste, op de voorgrond, neemt het met de krijgstuchtelijhe reglementen nog niet zo nauw. Vooruitzicht Amsterdamse taxi-chauffeurs hebben er in het vervolg alle belang bij om hun klanten naar de wallet/es te rijden of naar de andere centra van rose vreugde. In hun blad ..De blokband" is een adver tentieslag ontstaan tussen de verschillende sexleveran- clers. Ze beloven de chauf feurs niet alleen een voorrij- premie van ƒ7,50 en 20 pro cent commissie, maar stellen de man die de meeste scx- lustigen aan weet te brengen ook een geheel verzorgde buitenlandse reis voor twee personen In het vooruitzicht, een kleurentelevisie, volledig automatische wasmachine, centrifuge, diepvries- en koel kasten. stereolnstallaties en fietsen. De Amsterdamse taxi centrale zegt het verschijnsel te betreuren, maar er niet» aan te kunnen doen. Do poli tie is ook op de hoogte en bestudeert of het runnersver bod niet wordt overtreden, maar heeft tot dusver nog geen enkele klacht uit het publiek gekregen. Partij-ontrouw De terugval In het ledenbe stand der politieke partijen mag men niet uitleggen als partij-ontrouw. Integendeel. Juist zij die hun lidmaat schap opzeggen, houden er rekening mee. dat hun partij binnenkort eindelijk de gele genheid krijgt, het welvaarts programma waar te maken, waarmee ze jarenlang ge leurd heeft. Zij reserveren hun contributie thans, om straks met vreugde het meer-bedrag aan belasting te hunnen betalen, dat dc vervulling van de droom host. Onvoorstelbaar Minister Nellssen wil twee mil jard bezuinigen op de begro ting van volgend jaar. Een onvoorstelbaar bedrag. dat men slechts speels zichtbaar kan maken. Stel. dat op het uur van uw geboorte een machine in werking was ge treden, die per seconde een gulden was gaan produceren, dag en nacht, zonder onder breking. dwars door baby- tijd, kinderjaren en jeugd heen. Zij levert de twee mil- jardste gulden precies af op het ogenblik, waarop u ver zucht „Nu nog een paar maandjes en dan ga Ik met pensioen..' Het Is u na ruim 63 jaar dan ook van harte gegund. Vakantie Een aardig bericht met de va kanties voor de deur. Dc ac.vt jaar geleden uit Neder land naar Australië geëmi greerde Robert en Marlon Akkerman gaan met hun twee zoontjes van negen en zes jaar een lange tocht door Australië maken in een door twee Clysdale paarden voort getrokken vrolijk beschilder de woonwagen. Ze hebben geen vast reisplan en verblij ven waar zij het aangenaam vinden. De 32-jarlge Robert Akkerman, die schilder Is, bouwde dc woonwagen zolj, hetgeen hem 12.000,- gulden kostte. De twee paarden kostten hem 2.400.- gulden. De Akkermans denken twee faar onderweg te zijn. Benzi ne behoeven ze uiteraard niet te betalen; de paarden vinden overal wel wat te eten. En wij maar denken, dat we met vier weken va kantie al rijkelijk bedeeld zijn. Mannenmond Niet de wederhelft van een di rectielid of de echtgenote van een belangrijke relatie, maar een meis/e van hi/- voorbeeld de typehamer zal binnenkort de eer te beurt vallen een nieuw schip van de Britse P. en Q-groep te dopen. Die kans van haar le ven krijgt ze. nu de directie van de scheepvaartgroep heeft besloten het personeel bij de naamgeving van ae schepen in te schakelen. De eerste prijswinnaar, of zijn of haar Idee nu overgenomen wordt of niet, krijgt een be drag van f2.000 - gulden. In het geval dat de suggestie van een personeelslid werke lijk wordt overgenomen, krijgt da vrouwelijke inzen der de kant van haar leven. Is de suggestie echter af komstig van een mannelijke werknemer, dan mag dims echtgenote, vriendin, moader of schoonmoeder de doop plechtigheid verrichten. Want er mag dan veel ver anderen in dg tradities van dc scheepvaart, het „behou den vaart" zal nooit en te nimmer uit een mannen mond te vernemen zijn. Trend Bij het aanhouden van dc hui dige trend r//n er binnen af zienbare tlfd in Nederland evenveel caravans als werk lozen. Onze huid wordt Intus sen hoe langer hoe dikker. Straks voelen we zelfs dat niet meer aan. Laat Steeds meer Amerikanen ver laten de oorlog in Vietnam. Het wordt er derhalve hoe langer hoe later. Sommigen denhen. dat het niet „later", maar „verlatener" moet we zen. Maar dat zou alleen kunnen, als de Amerikanen Vietnam werhcllfh verlaten wilden. Als het zo laat ls, merken we het wel.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7