WETH. KRET VERHEUGD TERUG VAN MINISTER Samenwerking van acht ziekenhuizen Protest tegen beperkingen van onderwijs Informatie wijkt van voorstel af OOK IN REGIO LEIDEN Wat u ook moet weten Half dozijn Teylingen Nlcij VRIJDAG 28 MEI 1972 Hobbelpaard verwacht antwoord B. en W. LEIDEN Actiecomité ..Hobbel paard" zit niet stil. Onmiddellijk nadat het parkeerterrein van het Hoogheemraadschap „Rijn land' aan de Pieterskerkgracht woensdag was bezet en omgeto verd tot speelplaats, heeft men een telegram verzonden naar burgemeester Vis. Daarin ver zocht men om overleg over de bestemming van het pleintje als speelruimte voor de binnen stadskinderen. Dit telegram miste echter zijn doel, omdat de burgervader op vakantie was. Daarom heeft de actiegroep gis termorgen een tweede telegram verzonden naar de loco-burge meester Harmsen met het ver zoek de herbestrating van het parkeerterrein stop te zetten en de plek als speelplaats in te richten. De loco-burgemeester reageerde daarop eveneens tele grafisch. Hij deelde mee, dat men een antwoord kon verwach ten na de vandaag gehouden vergadering van burgemeester en wethouders. Van wethouder mevrouw Den Haan heeft het comité een schriftelijke uitnodi ging ontvangen om over de kwestie te komen praten. Drie afgevaardigden zullen haar vol gende week woensdagmiddag een bezoek brengen. LEIDSE COURANT LEIDEN Mevrouw C. A. Ker- ling-Simons. lid van de gemeen teraad voor de P.v.d.A., heeft de gemeentelijke informatiebul letins „Over wonen in Leiden" op een reeks van verschrijvin gen betrapt, waar het betreft bouwkosten, voorgestelde- en uiteindelijke huursommen. Zo werd de huur voor 161 flatwo ningen in het Morskwartier in een raadsvoorstel gesteld op f 250,exclusief bijkomende kosten; in het bulletin wordt een bedrag genoemd van f 300, per maand. De huur van de 360 Groosmanwo- ningen in het Morskwartier waarvoor ook de bouwsom lager was voorgesteld dan ze uiteinde lijk bleek zou f 275,— bedra gen. Nu blijkt ze f 300,— zonder de bijkomende kosten, die over al 50.bedragen. Eenzelfde beeld bij de 244 Ele- mentumflats in de Merenwijk: de oorspronkelijke bouwsom werd iets lager voorgesteld dan ze was en de huurprijs, in het Voor de ma.sonr.ettes in de Me- raadsstuk gesteld op gemiddeld renwijk van hetzelfde laken een f 268,— en f 45,— blijkt volgens pak: Ook hiervoor wordt in het het informatiebulletin gekomen bulletin een lagere bouwsom te zijn op f 300,en f 50.vermeld dan in het raadsvoor stel. De gemiddelde huur vol gens het informatiebulletin is rond f 325,—; die volgens het ingekomen stuk f 290, Mevrouw Kerling wil de reden van deze verschillende voorstel ling van zaken. Bovendien stelt een informatiebulletin vast dat de woningen in het Morskwar tier niet zijn aangewezen als doorstroomcomplex en; die in bulletins 9 en 10 wel. Ze herinnert B. en W. in haar brief aan art. 3d van de „Door- stromingsverordening-1970", die bepaalt dat doorstroomcom- plexen worden aangewezen door B. en W. in overleg met de Ad viescommissie inzake het Huis- vestingsvraagstuk. „Bij mijn weten is deze commis sie niet gehoord over deze al of niet aanwijzing als doorstroom- project", schrijft mevrouw Ker ling. die B. en W. verzoekt, op korte termijn met de doorstro mingscommissie over deze zaak in overleg te treden. het St. Elisabethziekenhuis LEIDEN Acht ziekenhuizen in de regio Leiden gaan samen werken. Tot dat doel is de stich ting „Samenwerkende zieken huizen in Leiden en omstreken" opgerict drie hedenmiddag in het Diaconessenhuis te Leiden door mr. J. G. Bergmeijer voorzit ter van de stichting en directeur van het St. Elisabeth Ziekenhuis werd gepresenteerd. De menwerking heeft gemeenschappelijke van de ziekenhuizen te beharti gen. Het welzijn der patiënten LEIDEN Het onderwijsbeleid van minister De Brauw heeft ook in L«tiden kwaad bloed ge zet. Daartoe opgewekt door Leidse Studenten Bond en de Leidsche Scholieren Bond, heb ben een driehonderd studerenden werkende jongeren en personen, die zich bij het onderwijs in Leiden betrokken voelen, gister middag in ,.De Burcht" aan hun onvrede lucht gegeven. In de ochtenduren waren in de fa culteiten en instituten van de „Jeugd van DOCOS is erg sterk" Van Stigt opvolger - van Loerts LEIDEN C(ees) H. van Stigt is gisteravond rondgekomen met - zijn nieuwe vereniging DOCOS, dat daarmee in de trainersvaca- ture, ontstaan na het vertrek is van de heer Loerts, heeft zien. De heer Van Stigt zal af de derde week van juli, neer hij dé training ter hand neemt, de selectie, waaruit het eerste en tweede elftal worden gekozen, gaan begeleiden. De laatste drie jaar is de in Delft woonachtige trainer als hulpoe- fenmeester van v. d. Akker ver- bonden geweest aan DHL, waar zowel de B-selectie als de jeugd onder zijn hoede zijn geweest. DHL is tevens de vereniging ge weest, waar de heer Van Stigt - zijn aktieve voetbaljaren heeft doorgebracht. Als 16-jarige de buteerde hij als voorhoedespeler (rechtsbinnen in het oude sys teem), om zich gedurende tien jaar in de hoofdmacht te hand- haven. De laatste jaren van dat decennium overigens in de rol van ausputzer: „Als je een tijd je voorhoedespeler bent ge weest, leer je de aanvallers wel een beetje kennen. Als achter hoedespeler heb ik die ervaring dankbaar in praktijk gebracht." 'an Stigt, 32 jaar en in het bezit van het D- en C-diploma, heeft zich als grootste taak gesteld het reserve-elftal van DOCOS op een hoger plan te brengen, teneinde de kloof die er is tus- sen het eerste elftal dat derde klas speelt en het tweede elftal dat uitkomt in de eerste klas onderbond, enigszins te over bruggen. loewel hij de jeugd zelf niet traint (met die taak blijft Ton van Dinten belast) krijgt de heer Van Stigt wel de superv'sic over deze groep, waarvan de Delftenaar zegt: „Ik kende DO COS al van toernooien. De A- en de C-jeugd heb ik pas nog zien spelen in een toernooi van DHL. Ik heb van deze elftallen een zeer goede indruk gekregen. Ik zal dan ook zeker jongens, die het volgend seizoen naar de senioren overgaan, gaan gebrui-1 ken." k)r het eerste elftal heeft de J heer Van Stigt een vrij omvang- rijke oefencampagne opgesteld, j Vanaf 11 augustus, na een „in- Werkperiode" waarin vooral de conditie op peil zal worden ge bracht, zal o.m. gespeeld wor den tegen Wassenaar, PDK, Wilhelmus en „uiteraard" DHL universiteit discussie-bijeenkom sten gehouden De uitslag daar van werd bekend gemaakt aan het begin van de vergadering die bedoeld was als een opwekking tot deelname aan de grote pro testbijeenkomst dtie dinsdag a.s. op het Haagse Malieveld gehou den wordt. Groepjes jongelui trokken, op weg naar De Burcht door de straten met spandoeken, waarop vrede- jn Burcht lievende leuzen als „Geen colle gegeld voor wapengeweld" en ook leuzen d.e een aanzienlijk minder pacifistische sfeer ademden, als: ,,De Brauw aan protestmeeting gehouden tegen het onderwijsbeleid van de regering-Biesheuvel In de grote zaal van De Burcht betoogde een spreker namens de Leidse Scholieren Bond dat hot meest stuitend was, dat ie dereen gelijke kansen op onder wijs moet krijgen maar dat door de wijze van schoolgeldhef fing de klok 81 jaar was terug gedraaid: De Savornin Lohmann had destijds eenzelfde voorstel gedaan. Jan Fokkelman, wetenschappelijk medewerker, noemde De Brauw's „hele pakket van maatregelen een doodsklap voor legde eveneens de relatie met de defensie-uitgaven: „Als je als leraar of zo meer wilt ver dienen dan je buurman dan moet je daar nu voor gestraft worden. Maar als pe voor generaal of admiraal wilt leren, dan wordt er n-iet gekort op de leermidde- clogsschepen en tanks. Tegen het de democratisering". Essentieel achtte hij, dat er de samenhang tussen onderwijs en onderzoek door ontwricht wordt: 'velen zul len hun studie niet afronden; een driedubbel geselecteerde top gaat door, naar rato van de behoefte van de maatschappij; de behoefte van het kapitalisme. Door deze maatregelen zijn we teruggeworpen in de klassen strijd: moeten we de hand schoen, die ons wordt toegewor pen laten liggen? Er is maar een begrotingspost waarop niet bezuinigd wordt- dat zijn ko- Adam Vondeling, studentenverte- gels'. genwoordiger in de Universi teitsraad, zegde toe dat hij zal Jurry Reining van het weten- trachten ,de ideeën van het pro- schappelijk bureau van de CPN test bij de PvdA-kamerfractie over te brengen. Een vertegen woordigster van de KWJ, ten slotte, vroeg de aandacht voor de problemen van de werkende jongeren voor wier vorming mankracht en gebouwen ontbre ken. ;ind van de vergade- Wanneer het onderwijs ten goede komt van de industrie: waarom dan die industrie geen belasting opgelegd, om de opleiding moge lijk te maken?" ring werd een motie voorgele zen. die ter kennis van de Tweede Kamer gebracht zal worden om daar protest aan te tekenen tegen de besnoeiende onderwijsmaatregelen van minis ter De Brauw. De bijeenkomst formeerde tenslotte een stoet die met spandoeken gepavoi- seerd naar het Academiegebouw op het Rapenburg trok. staat daarbij steeds voorop. et is onmogelijk, dat elk zieken huis beschikt over alle specialis men. Daartoe ontbreken midde len en mankracht. Het gaat erom, een verdeling te krijgen van de functies van de verschil lende ziekenhuizen in de regio om de belangen van de patiënt tegen de functies van de zieken huizen te kunnen afwegen, doel, de Naar taak en omvang dienen de belangen ziekenhuizen ook op de hun toe- getochte functie te worden alge- And^'Tógelljkheden liggen stemd. Dat is het streven van de Nationale Ziekenhuis Raad. Hoewel de economie een „afge leide" is van dit facet van de gezondheidszorg, is samenwer king ook belangrijk in verband met het overheidsbeleid ter zake van de nieuwbouw en uit breiding van ziekenhuizen. Daarbij wordt tegenwoordig geëist, dat rekening gehouden wordt met de plannen van ande re ziekenhuizen. Het welzijn van de patiënten vergde altijd al een zekere ver standhouding tussen de zieken huisdirecties omdat het ook zonder feitelijke samenwerking - dienstig was. dat zij op de E<7 von d jeclen hoogte waren van eikaars spe- binnenkort door cialisaties en plannen. Op die gronden is al in de jaren 19661967 een gedachtenwisse- ling ontstaan tussen de directies van Academisch Ziekenhuis, Anna Kliniek, Diaconessenhuis en St. Elisabeth Ziekenhuis. In maart 1968 bereidden zij zich of ficieel voor op de wenselijkheid van 'n stichting voor samenwer king tussen de ziekenhuizen van Leiden en omgeving. Lange tijd bleef de bestuursvorm van het Academisch Ziekenhuis een hin dernis. Maar die werd in maart van dit jaar ook genomen toen de minister het AZL toestem ming verleende, in de stichting te participeren. In de stichting zijn nu vertegen woordigd: het Academisch Zie kenhuis De Anna Kliniek, het Diaconessenhuis, „Sole Mio", het Rotterdams Zeehospitium te Katwijk, het St. Elisabeth Zie kenhuis en „Rijnoord" te Al phen. Voor andere ziekenhuizen is de mogelikheid open om ook in de stichting samen te werken. Daartoe is al een bijeenkomst ge houden met alle directies van psychiatrische ziekenhuizen, in richtingen voot zwakzinnigen zorg en verpleegtehuizen in het rayon Leiden, dat Hillegom. WASSENAAR Gistermiddag was het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland de gast van het gemeentebestuur van Wassenaar voor een tweetal jeugdconcerten in de St.-Jozefkerk. Tweemaal 700 leerlingen van de Wassenaarse lagere scholen heb ben in deze kerk, die zich voor een dergelijk concert uitstekend leent, geboeid geluisterd naar een prgramma van ongeveer drie kwartier en naar de toe lichting van de heer Dirk de Vreede. Het orkest speelde onder leiding van Hans van den Hombergh o.m. een gedeelte uit een compo sitie van Peter Schat, een stuk van Ruud Bos voor twee slag werkers, de Ouverture „Het tes tament van tante Caroline" van Albert Roussel, en „Peter en de wolf" van Serge Prokofief. Dank zij de uitstekende toelichting door Dirk de Vreede sprak deze muziek de jongeren zeer aan. Tijdens het eerste concert bevond burgemeester mr. K. Staab zich onder de jeugdige toehoorders. Wethouder Kret knutselend aan zijn binnenstad Stichting ook voor andere inrichtingen me tzekerheid te zeggen omdat, ook landelijk, de meningen over de opzet daarvan nog sterk uteenlopen. op het gebied van de affiliatie en associatie met het acade misch ziekenhuis. (Daardoor ko men de toekomstige artsen meer in contact met de „normale" zieken, die ze later in hun prac- tijk zullen ontmoeten); een ge meenschappelijke wasserij; cen trale sterilisatie; centrale apo theek; overleg inzake gebruik van computers en van de aan koop en gebruik van milieuver vuilend „weggooimateriaal", de formalisering van het zieken huisplan in het raam van het landel.jke plan, de vestiging in Leiden van een bacteriologiesch streeklaboratorium etc. een zeer be faamd bureau voor opinieonder zoek ter hand wordt genomen, is een motieven-onderzoek dut aan patiënten de vraag stelt: „Waarom heeft u voorkeur voor het x-ziekenhuis" en aan de art sen: waarom laat u uw patiën ten bij voorkeur opnemen in het y-ziekenhuis?" Dat is een praktisch punt van het grootste belang omdat het gaat om het welzijn van de patiënt. En als die zich in 'n bepaald zie kenhuis op zijn gemak voelt, is de basis voor het herstel gelegd. KATWIJK Wethouder Van Dijk kan 29 mei en 5 juni a.s. geen spreekuur hou den. LEIDEN Zaterdagmid dag organiseert de Leidse Jeugdactie een voorstelling var de musical „School slag", gespeeld door de kin- deroperettegroep „Maskeret- te", m Let LAK-theater aun net Levendaal, aanvang 14.30 uur. De musical is geschikt \oor kinderen vanaf zes jaar. Het spannende verhaal gaat over een jongen Jan die graag één nachtje in het be zit van de zwem-wisselbcker w'i zijn. Doordat hij ziek wordt loopt het plannetje mis en komt zelfs een detective van Scotland Yard eraan te pus. Kaarten voor de voor telling zijn verkrijgbaar bij .Ie LJA. Stadhuis, ingang Koornbrugsteeg/hoek Bree- straat. LEIDEN In het zwembad Poelmeer worden op 3 juni de schoolzwemwedstrijden gehouden van 9.45 tot 12 uur. VOORSCHOTEN Van daag, morgen en overmor gen exposeren Julie van Wattingen (barik) en Jaap 'Jerland (schilderijen, gra fiek) in Molenlaan 3. De ten toonstelling is geopend: vrij- dae van 19 tot 21 uur. zater- dag van 11 tot 17 uur en zon dag van 12 tot 17 uur. HULLEGOM Woensdag 14 juni wordt in Hillegom door de gemeentelijke vuilni sophaaldienst GROF HUIS VUIL opgehaald. ALPHEN In de speeltuin van Avifauna kwam een 10- jarige Inge de Wolf uit Rot terdam te vallen, omdat zij aan een schommel ging han gen. Zij is met een gebroken rechter onderarm naar „Rij noord" gebracht. LISSERBROEK De heer 1 Steenstra is de vermoede lijke opvolger van de heer J. Visser, die per 1 augustus zijn functie als hoofd van de Openbare school zul neerleg gen. Als nr. 2 wordt de heer J. Heins uit Beverwijk ge noemd. Nieuwveen en Voorschoten als verste begrenzing heeft. Op 29 juni wordt hit antwoord van de respectievelijke besturen tege moet gezien. Afhankelijk van dat antwoord zou de sumenwer- king uitgebreid kunnen worden tot 30 inrichtingen die in vier secties met een eigen karakter te verdelen zijn. Eén van de eerste practische pun ten van samenwerking is een peilen van de mogelijkheden van een gezamenlijke opleiding van ziekenverzorgsters ten be hoeve van de verpleegtehuizen. Over de gezamenlijke opleiding van verpleegstes is nog niets Speelzaal op terrein De Rode Wip HA7EUSWOUDE - De Stichting Kinderspeelzalen llazerswoude, die reeds in het dorp een peu terspeelzaal exploiteert In het oude raadhui*, gant op het ter rein vun de speeltuinvereniging De Rode Wip een gebouwtje plaatsen, dat gaat dienen als peuterspeelzaal aan de llazers- woudse Rijndijk. Het bestuur heeft van een indu strie uit de omgeving een ge bouwtje legen een zeer billijke prijs gekocht. Omdat de stich ting niet beschikte over midde len tot aankoop en inrichting deed zij een beroep op de ge meente voor een geldlening van 9000 De gemeenteraad ging hiermee gisteravond akkoord, onder beding dat aflossing in tien jaar plaats vindt. De kosten van <en onderdak voor een peu ter in de te bouwen pcuterspeel- zaal zou zo'n drie gulden pei ochtend gaan bedragen. Hazerswondse schoonmaker verdacht van poging tot verduistering IIAZER^WOUDEDEN HAAG De Haagse politierechter heeft een 4!-Jar!ge schoonmaker uit Hazerswoude veroordeeld tot een schadevergoeding van ƒ1000,- De man had enige tijd geleden geprobeerd de nummers en let ters van een gehuurde auto wat te veranderen. Hij werd ervan verdacht de auto te hebben wil len verduisteren. Fen Alphense huismoeder (35) kreeg een boete van 150 om dat zij betrapt was bij een win keldiefstal. Bij nadere controle In haar woning bleek duar voor ruim vijftienhonderd gulden aan gestolen waar te liggen. SASSENHE1M Met vuurspuwende gebouwen als angstaanjagend decor hebben GWS en Teyüngen dapper hun vriendschappelijke wedstrijd uitgespeeld. Alleen de toeschouwers vonden de na rust uitbrekende brand belangrijker. Zij nvsten daardoor twee doelpunten. Gevoegd aan vier doelpunten voor rust betekent dat dat Teylngen een vlotte 60 overwinning be haalde op de zaterdagonderbonder. Met name He.nnie Zcet. opmerkelijk matchwmnaar in het bealissings- duel tegen Alphen. toonde zich met een hattrick weer bijzonder pro- duktief. Hij zorgde met een effectvol schot voor het openingsdoel punt, waarna Arie Jonker solerend 2—0 aantekendv. Peter v.d. Vlugt (de GWS-defensie verkeerde in de veronderstelling dat hij zou voorzetten), Hennie Zoet (omspeelde de keeper), Arie Jonker (uit een voorzet van Piet Hoogervorst) en andermaal Zoet maakten tenslotte het halve dozijn vol. Frans hezoek aan Warmond WARMOND Een aantal Fran sen hebben de afgelopen dagen een bezoek gebracht aan War mond. No eer*t enkele dagen in Den Hnog vertoefd te hebben arri veerden zij eerste pinksterdag in Warmond, waar zij om eu charistieviering bijwoonden, die geassisteerd werd door de fran se pastoor Deen. Kapelaan Vun Eyk heette hen in het Frans welkom. Ook de predikatie van de heer Vun Leyen was gedeel telijk in het Frans. Na deze vie ring werden de gasten ontvan gen in Ut Sloepie. De volgende dagen bezochten de Frunsen on der meer nog de Kugerplassen. LEIDEN „Nog voor de Sinter- Wethouder Kret (S'.-dsontv/ikkr klaasdrukte zal de weg tussen de Pauwbrug en de Lange- gracht gemaakt zijn, waardoor de verbinding trssen de Noord- Zuid- en de Oost-West-verbin- ding op elkaar aansluiten. We hebben de toestemming gekre gen, het werk besteksklaar te maken, ook voordat we er offi cieel toestemming voor ontvan gen hebben." ling) kwam gistermiddag opge togen terug van een n o ef gesprek dat hij met de heren Vos, directeur Gemeent wirken, Visser, directeur financiën, Van der Weyden en lr. uren, ver keer, en Lek, coördinator van de ambtelijke werkgroepen met minister Drees had gehad. „Het gesprek was al een half jaar in de pen. We hebben de hele gekregen dat de p'apning, die Leiden maakt voor het open- op zijn eigen Falkplon ingete kend. We hebben onze proble matiek goed kunnen ven'-' igen, wat resulteerde in de toestem ming om de weg van Pauwbrug naar Langegracht aun ic leg gen. De heer Drees b'eek ook uitstekend op de hoogte van het probleem met wallekanten en rioleringen. de zaak te kunnen reali- „We hebben alle openingen gekre gen om een regelmatig contact dies buslijnen en busbanen bij de minister gro e beo gs cl Eng wekt. Hij roemde het zelfs fas cine: end. Toch zr.1 de zeer krap pe iinanciële positie van het land en de s'ad een zeer dege lijk investeringsplan nodig zegging het werk aan de Ma- re-dam binnen enkele weken zal beginnen. Het wordt een zand- dnm met duiker wanneer die niet blijkt te bevallen kan hij vervangen worden door een be weegbare brug. De Oost west verbinding houdt op de Lam mermarkt voorlopig een provi sorisch karakter. De weg voert naar de Mnlrnwerf. waar mogelijk een Bailybrug over de Maresingel ge'eg-' wordt. Verkeer naar de stad gaat dan over de Volkbrug, ver keer in de richting Oegstgeest over de semi-permanente brug. Als het leggen van een Bnily- brug niet mogelijk is. blilft «'e Stationsweg toegangsweg en de Valkbrug uitvalsweg. aarpak mogelijk zou zijn op ambtelijk niveau, zei hij geen „nee", maar hij deed geen con crete toezeggingen. Wel heeft hij ons persoonlijk uitgenodigd voor een tweede gesprek in sep- tembei-oktober. En nadat we vertrokken waren, hebben we al meteen enkele afspraken met ambtenaren van het ministerie Zelfs wordt overwogen, het hele en Rijkswaterstaat kunnen ma- busbanen-pakket, nog vóór de ken." nota Openbaar Vervoer, aan de raad voor te leggen, „want dan rial het om de credieten". Interkerk uit Geref. Kerk in Oude Wetering gezet OUDE WETERING De ker- keraad van de Gereformeer de Kerk in Oude Wetering heelt de Stichting Interkerk verboden nog langer diensten in haar kerk te organiseren. Een reden vor dit verbod is niet gegeven. Do stichting Interkerk heeft gedurende twee Jaar dien sten in de Gereformeerde Kerk georganiseerd. De dien sten werden (vrij druk) be zocht door leden uit vrijwel alle kerkgemeenschappen. Bij de Stichting Interkerk is men verontwaardigd over de botte wijze waarop de kerke- raad van de Gereformeerde Kerk ieder gesprek heeft ge weigerd. Stichtingsbestuurslid J.C. Colijn: „Men vindt zelfs dat wij geen recht hebben op argumentatie". Bij de stich ting zoekt men ondertussen koortsachtig naar een nieuw onderdak. De andere aktlvl- teiten (hulpverleningsprojec ten m Katwijk) van de Stich ting worden onverm'nderd

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3