„WIJ MOETEN HANDELEN VOOR NAAM VAN VOETBAL" Etappe winst van Fabrizio Fabbri UEFA-president Wiederkehr: "Spaanse politie oorzaak geweld" Zuidamerikaanse beker voor Independiente ïn Ronde v an Italië Contract Steevens opgezegd 19; VRIJDAG 26 MEI 1972 LEIDSE COURANT Supporters Rangers menen: BARCELONA - Sup porters van de Glas gow Rangers hebben gisteren met grote stelligheid verklaard, dat de „knuppel- grage" Spaanse poli tie het geweld na af loop van de E.C.-2- finale had ontketend. „Als zij geen charge hadden uitgevoerd zou er niets zijn ge beurd", zei één van de 25.000 fans. die gisteren terugvlogen naar Glasgow. „Ik zag één van de poli tiemannen met een getrokken revolver lopen". Een andere fan, Donald Fraser, vertelde: ,,Ik zag een agent zijn pistool te voorschijn halen. Hij liet zich op een knie zakken in schiethouding, maar werd toen door een Schot met een fles in het gezicht geslagen". Een politiesergeant uit Glasgow, die zijn naam niet wilde ge ven, noemde zijn Spaanse collega's een weerzinwekkend stel letje lafaards. „Zij wisten dat de suppor ters het veld op zou den gaan alles wees daarop maar namen geen enkele voorzorgsmaatregel. Sommigen van hen lieten de fans op de grasmat toe. alleen maar om anderen de kans te geven de Schotten naar de lijn terug te knuppelen". Ongeveer 100 Schotten en 35 politieagenten raakten gewond na afloop van de wed strijd Glasgow Ran gers—Dynamo Mos kou, toen de jubelende Schotse supporters op het veld „hun" over winning wilden vie- John Mains, de burge meester van Glasgow, die overigens de wed strijd niet bijwoonde, was het niet met zijn stadgenoten in Barce lona eens. Gisteren verklaarde hij tegen over de pers, dat de supporters zich schandalig hadden ge dragen. „Het is erg dat mensen zo te keer gaan en een eerbied waardige club in dis krediet brengen". Mains was van mening dat inderdaad, zoals de Russen hadden beweerd, een groot gedeelte van de sup porters dronken was geweest. „Drank is goedkoop in Spanje. Vooral de jongeren slaan los als zij ver van huis zijn en drin ken dan veel meer dan goed voor hen Het meest benauwde moment uit de carrière van de Spaanse scheidsrechter Ortiz de men, probeert hij zo goed en zo kwaad mogelijk bescherming te zoeken. Na deze voetbalwereld beslist het laatste woord nog niet gesproken is. Mendibil. Terwijl honderden opgewonden toeschouw run for life" ontstond er een compleet slagveld Je houdt het haast niet voor mogelijk maar gisteren trainden de Neder landse schaatssters alweer. Zij begonnen op het sportcentrum in Overveen aan de conditietest. Van links naar rechts Stien Baas, trainer Ben Holleboom, Sophie Westen broek, Rieneke Verheyen en Atje Keulen-Deelstra. De grote afwezige was Sijtje van der Lende, op de andere foto. Zij moest wegens een ontsteking aan de achillespees aan de kant blijven. Reden waarom zij op de hond ,,Urti" van Stien Baas mocht passen. BUENOS AIRES Independiente heeft de Zuidamerikaan se voetbalbeker veroverd. De Argentijnse ploeg won in Buenos Aires, voor 50.000 toeschouwers, de tweede finale-wedstrijd tegen Universitario Lima (Peru) met 21, na een ruststand van 1—0. De eerste wedstrijd, in Lima, was geëindigd zonder doelpunten. (Van onze correspondent) MADRID Vermoeide funktionarissen van het Britse consulaat in Madrid waren gisteravond nog bezig om de rotzooi op te ruimen die was achterge laten door 20.000 supporters van de Glasgow Rangers die voor, tijdens en na de wedstrijd tegen Moskou Dynamo woensdagavond aan de rol zijn ge gaan. De laatste cijfers zijn dat 150 Schotse supporters gewond zijn geraakt, waar van zeker twee ernstig. Voorts raakten 32 Spaanse politiemannen gewond. Twee van hen hebben ernstige hoofd wonden. Veel van de gearresteerden zijn vrijgelaten, nadat ze weer nuchter waren. Volgens de politie worden er echter nog vijftien vastgehouden die zware beschuldigingen zullen krijgen, anderen worden nog voor verhoor vast gehouden. Giïteren stegen van Barcelona 102-chartcrvlueh- ten naar Glasgow op, maar bijna allen misten een aantal passagiers. Gisteravond probeer den nog 600 Schotten, velen van hen geha vend. in verband, met een kater of nog dron ken, naar huis te komen. 's Middags was de Spaanse politie, die de dolle Schotten maar al te graag kwijt wilde, al sup porters in vliegtuigen gaan laden, ongeacht of ze hun vliegtickets of paspoorten hadden. Het was namelijk duidelijk geworden dat zo'n •I 000 van de supporters de voor hun vlucht benodigde docunventen hadden verloren. 28 chartervluchten namen mensen mee, die nog wel een kaartje hadden, maar daarna pakte de politie domweg supporters op om de over blijvende pluatsen te vullen. Eén van hen vloog met een enorme koter naar Glasgow, waar hij zich plotseling bedacht dat hij per a«ito naar Barcelona was gekomen. het speelveld bestor- de Europese De overwinning van de Rungers is misschien een kort leven beschoren. De Russen hebben een replay gcéist: Ze beweren dut de Schotse invasie op het veld drie minuten voor het ein de begon en daardoor Dynamo wellicht van een overwinning beroofde. De ongeregeldheden hebben grote verontwaardiging gewekt bij de Spanjaarden, Russen en de meest neutrule waarnemers. Gustav Wiederkehr, de Zwitser se president van de European voetbalunie zei: „Dit is onver- dragelijk. We moeten handelen om de goede naam van hel voctbul te redden. Deze Si'mise supporters zijn barbaren. We moeten wegen vinden om zulke mensen uit de stadions weg te houden". De schade aan het stadion wordt geschat op ver over de honderd duizend gulden. Na de strijd werden op het veld 2000 lege whiskyflessen bijeengeraapt. Independiente. reeds eerder win naar van het toernooi om de Copa Livertadores de America in 1964 en 1965, heeft betrekke lijk weinig moeite gehad het recht te verwerven tegen Ajax of Internazionale te spelen. Universitario Lima, de eerste ploeg van de Zuidamerikaanse westkust die de eindstrijd haal de, bevond zich voortdurend in de greep vun de Argentijnen, die al in de zesde minuut een voorsprong namen. Uit een voorzet van rechts scoorde Ma- glioni. De Argentijnse toeschou wers kregen daarna weinig ge legenheid in een nog betere stemming te komen op de voor avond van de nationale onafhan kelijkheidsdag. Independiente bleef weliswaar be ter voetballen, maar zette niet alles op alles om de voorsprong te vergroten. De ploeg leek te vreden met de stand van 10. Ruim een kwartier na rust scoorde Maglioitl echter het tweede doelpunt nadat Pastoriza hem de bal vlekkeloos voor de voeten had gekopt. Pas elf mi nuten voor tijd bracht Rojos de achterstand terug tot 1—2 na een doelworstellng. Universita rio probeerde in een wanhoops offensief nog de gelijkmnker op het bord te brengen, mnnr Independiente behield zijn greep op de wedstrijd en bct'indigde de dertiende finale van het toer nooi om de Zuidamerikaanse beker met koel verdedigend voetbal. JACOB BEREND ROSENBOOM Voorzitter van KNGV overleden UTRECHT In Amsterdam is donderdag op 66-jarige leeftijd in de ziekenverple ging aan de Prinsengracht de heer Jacob Berend Ro- senboom, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond over leden. De heer Rosenboom was in november 1971 be noemd tot voorzitter van het KNGV, nadat hij na het overlijden van de heer De Jong, deze functie reeds enige tijd had vervuld. MONTESANO TERME In de vijfde, al weer zeer lange, étappe (238 km) van de ronde van Italië is de status quo gehandhaafd. Geen van de favorieten voor de eindzege veranderde van positie in het algemeen klassement. Het was de Italiaan Fabrizio Fabbri, die na kort voor de fi nish samen met Giancarlo Bellini, ploegmaat van Eddy Merckx te zijn ontsnapt, als eerste in Montesano Terme arriveerde. Hij en Bellini hadden een voorsprong van tien seconden op de grote groep. De volgers van de rennerskara vaan gaan er zo langzamerhand rekening mee houden dat de Spanjaard Jose Manuel Fuente tot het einde toe zijn rose trui zal behouden. Fuente rijdt mo menteel onbetwistbaar sterk en boezemt allerwege ontzag in. Bovendien is zijn ploeg, KAS, bijzonder goed georgani seerd en zeker in staat voorals nog de aanvallen van Berckx' Moltini's te pareren. Gisteren heeft de rejgenboogtrui- drager ondervonden hoe sterk het Iberische blok is. Verschei dene malen probeerde hij een demarrage, maar werd telkens in een ommezien terug gehaald. De uitslag van de vijfde etappe is: 1. Fabbri (It) 238 km in 6 uur 52 minuten en 20 secorden. 2. Bellini (It) z.t. 3. Bitossi (It) op 11 sec., 4. Merck:: (Bel) op 13 sec., 5. Roger de Vlaeminci: (Bel) z.t., 6. Panizza (It) z.t., 7. Molta (It) z.t., 8. Zilioli (It) z.t., 9. Ritter (Den) z.t., 10. Gimondi (It) z.t. la de vijfde etappe ziet het alge meen klassement er als volg' uit: 1. Fuente (Spa) 30 uu 2' minuten 31 seconden, 2. Las: (Spa) op 1 min. 35 sec., 3. f'c ta (It) en Merckx (Bel) op 2.3", 5. Lazcano (Spa) en Goesla Pe terson (Zwe) op 2.46, 7. Galdos (Spa) op 2.53, 8. Schiavon (It) op 2.57, 9. Bergamo (It) en Zi lioli (It) op 3.03. MAASTRICHT Harry Steevens, aan het begin van het seizoen voor drie maanden gecontrac teerd door Kees Peilcnaars voor de ploeg van Goudsmit-Hoff, heeft van Pellenaars geen ver lenging van zijn contract gekre gen. Steevens. die op 20 april in Luik- Bastenaken-Luik een zware val maakte, heeft daardoor een prak tisch verloren voor-seizoen ge had. Steevens zal de rest van dit jaar rijden voor van Cauter- Magniflcx-de Gribaldy, een ploeg die onder leiding staat van Lomme Driessens. AMATEURS NAAR MVV MAASTRICHT Eredivisieclub MVV heeft voor het nieuwe sei zoen twee amateurspelers aan getrokken, namelijk Guus Frljns van dc eerste klusser Heer en Pi'-l Maas van de vierde klusser BSC uit Roosendaul, Frijns een middenveldspcler, Maas een aanvaller, die al eerder bij Ba ronie in de tweede divisie van het betaalde voetbal heeft ge speeld. Erewedstrijd Bob Charlton MANCHESTER Alle* wordt In het werk gestck om volgend jaar e» groot se erewedstrijd te organise ren voor Bobby Charlton De organisatoren, eer groep zakenlieden uit Man Chester, Zijn zelfs van piar twee afscheidswedstrljder te houden voor Charlton die nu 34 jaar is, achttier jaar geleden naar Manches ter United kwam en 101 keer speelde voor het En gelse nationale elftal. De gedachten van de Mancheste zakenlieden gaan uit naar eei wedstrijd op Wembley tusset Manchester United en eei wereldselectie. Bovendien wi men op het eigen veld van d United, Old Trafford, een wed strijd organiseren tussen d vroegere stcrrenploeg van Reo Mudrid met onder andere Alfre en een ploeg van Mancheste; United. Puntendeling Zweden en Hongarije STOCKHOLM Zweden en Hor garlje hebben gisteravond li Stockholm gelijkgespeeld me 00. Het was een wedstrijd i groep één van de voorronde: voor het wereldkamploenscha voetbal 1974. Bij Zwcd.-n was Ove Kindvall va de partij. Scheidsrechter wa Lau van Ravens Er waren 25.00 toeschouwers. HÖn?.trlje leidt in groep één nu vijf punten uit drie wedstrijder De Hongaren wonnen eerde twee keer van Malta. Oostenrlj he.-ft twee punten. Zweden, d; ziin eerste wedstrijd speelde, n één. Sportwereld Nona Gaprindasjwili, de Russ sche wereldkampioene schaker heeft gisteren in Riga wederor gewonnen van haar landgenot Alla Kushnir. Na zes partije van deze tweekamp om de w< reldtitel is de stand nu 4'A—1' voor Gaprindasjwili.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11