VERVELING ZEILER STAARTJES MONDDE UIT IN WERELDFAAM REL OP DUINDIGT ROND WINNAAR GROTE PRIJS Record hoogspringen Lesterhuis: 2.08 voor HTCC redde het net niet Deelnemers aan IBM-toernooi Varkeviser verloor punt LOOSDRECHT De verveling van „avonturier" Ben Staartjes mondde tenslotte uit in wereldfaam. Toen de veteraan van de zeilselectie zocht naar „iets anders dan altijd dezelfde wateren in Nederland, waar de wedstrij den voor de nationale klassen werden gehouden," vond hij compensatie iri de nieuwe Tempest-boot. Vier jaar la ter (op 43-jarige leeftijd) heeft hij al een internationale reputatie opgebouwd en staat deelname aan de Olympi sche Spelen vrijwel vast. In het-ncg-heldere water voor de kust van La Rochelle wekte Staartjes samen met be manningslid Cees Kurpershoek vorige week het ontzag van de Olympische kampioen Mankin op. Enkele momerten voor het start sein van de laatste wedstrijd in de Europese titelstrijd zeilde het ranke bootje van de Rus langszij de Nederlandse concur renten. Tussen de windvlagen door riep de breedlachende Mankin: „Ik sta nu meer dan acht punten op je voor." De on verstoorbare Staartjes ant woordde snel: „Het is jammer voor je, maar de voorsprong is niet groot genoeg." Drieënhalf uur later ging de „Doublé Dutch" van Staartjes en Kur pershoek als eerste door de fi nish; de onoverbrugbaar schij nende achterstand was ingelo pen en de Europese titel was voor Nederland. In het „spel" van de psychologi sche oorlogsvoering \vas de mentaal zo zwakke Rus weer verslagen, dobberend naar een steeds meer kansloze positie had hij tenslotte zelfs opgege ven. „Een beetje grote mond is wel belangrijk, daarmee breng je de ander altijd in twijfel. Ik geloof dat de mentale instelling een van de voornaamste eisen is voor topzeilers. Een paar we ken geleden bijvoorbeeld bij de pre-Olympics in Hyeres stond Mankin ook voor. Voor de laat ste wedstrijd zei hij in half-En- gels: Weet je, dat ik nog nooit een serie van jou heb gewon nen. Eerder had ik dat niet be seft, maar het klopte inderdaad. Mijn antwoord was toen dan ook: Waarachtig, dan win ik nu weer. En het lukte." Ben Staartjes heeft niet lang de tijd om na te genieten over zijn (mentale) successen in het Olympisch jaar. In Oud-Loos- drecht bereidt het Bussumse duo zich al weer voor op de Kielerwoche, waar over twee weken de definitieve Olympi sche ploeg wordt vastgesteld. De ranke Tempest, die na een lange reis uit Frankrijk achte loos schijnt weggezet, wordt weer „gekoesterd." Perfectionist Kurpershoek (Staart jes: „Je vaart met z'n tweeën. Cees moet zorgen, dat we hard gaan en ik moet goed sturen") is altijd bezig om verbeterin gen, hoe klein dan ook, aan te brengen. „De Tempest is een eenheidsklasse, alle boten zijn uiterlijk exact gelijk. Het gaat dan ook om hele kleine dinge- sjes. Subtiel millimeterwerk." Ben Staartjes is bezeten van de zeilsport; al 31 jaar is hij een vertrouwde verschijning op wedstrijden. Pas in 1968, vond hij de ideale combinatie voor een internationaal debuut. Cees Kurpershoek: „Het is geen toe val, dat wij een team vormen. Wij wisten van elkaar, dat de aspiraties er waren om omhoog te willen. Dan zoek je elkaar op." Toch kwam de successen- reeks (tweede plaats op WK en winst in de Kielerwoche) ook voor Kurpershoek onver wacht. „Toen we in 1968 in de Tempestklasse begonnen, kon den we het woord Olympiade niet uitspreken." De uitstekende conditie drie keer per week conditietraining en de enorme ervaring, ge combineerd met de perfecte staat van de boot stonden borg voor het veroveren van een top- posotie. Het lukte, zij het niet zonder de nodige moeite. „Je bent altijd bezig met het perfec tioneren van de boot. Er blijft zo weinig tijd over, dat het zei len elf alleen op de wedstrijden voorkomt. Dat kan met onze er- i Ben Staartjes. Zij hebben Europese zen." varing, bij elkaar hebben we misschien al 5000 uur in dat bootje gezeten." Later op zijn fraaie jacht voegt Ben Staartjes aan de woorden van zijn „bemanningslid" toe. „Wij fotograferen constant. En gelse en Franse zeilers gebrui ken zelfs video-recording. Wij zijn nog een van de weinige amateurs." Amateurs, die dan wel alles voor hun sport (kun nen) overhebben: Ben Staartjes is directeur van de Taxameter Centrale in Amsterdam en Cees Kurpershoek directeur van een onderneming in touw- en scheepsbeslag. In juli gaan zij naar de Verenigde Staten om daar tijdens een selectiewed strijd „studie" te maken van de Amerikanen, die ook favoriet zijn voor de Olympische titel. Intussen staat een onderzoek van de golfslag in Kiel, waar de Olympische zeilstrijd zich zal afspelen, op het programma. Een bedrag van meer dan 10.000 gulden en een grote hoeveelheid aan vrije tijd zijn dan ook de minimumeisen voor een topzei ler. Cees Kurpershoek: „Top sporters, die in München toch zeker een kans hebben op een plaats bij de eerste tien, moeten drie maanden van te voren niet meer over vrije tijd praten." Het Nederlandse duo leeft naar de Olympische Spelen toe. De Europese titel in La Rochelle wordt dan ook alleen maar als een „mentale opkikker" be schouwd. „En we hebben nog een paar kleine foutjes ontdekt. Die kunnen we nog wegwer ken." Amateur Staartjes noemtdannog essen afhankelijkVBGKCMFSHR eens het woord, waarvan suc- tie, „de uitrusting moet tot op de millimeter kloppen. Zeilen is dan ook een professionele sport. Iedereen is het erover eens, dat een amateur niet meer de Olympische titel kan veroveren. Wij gaan het tegendeel bewij- KEES KOOMAN Piet Smit, die Jonker Vo- lann berijdt, kijkt achter om hoe zijn concurrentie het eraf brengt. Henri Buitenzorg (nr, 6) zal tweede worden. Ben Lesterhuis heeft zijn record weer verbeterd. Hij heeft het op 2,08 meter gebracht. BRUGGE De PSV-er Ben Lessterhuis heeft in Brugge het op zijn naam staande Nederlandse record hoogspringen verbe terd en gebracht op 2.08 meter. Op 14 au gustus 1969 kwam de Eindhovenaar in Dtrecht tot 2.06 meter. Marianne Burggraaf, die vorig jaar plotseling doorstootte naar de nationale top op de 400 me ter in Trier het internationale seizoen begonnen met een tijd van 54.6 sec. onder. De Almelo se eindigde als tweede achter de Hongaarse Gyoergi Balogh, die 53,2 seconden liet afdrukken. Myrna v/d Hoeven (Olymp: bezette in de plaats. Hans van Enkhuizen (AAC) won de 110 meter horden in een 'wei nig opzienbare tijd van 14.6 se conden. Sjef Hensgens (Achilles Top), de Nederlandse record houder op de 800 meter eindi] werd gewonnen door de West duitser Kemper (1.49.2) voor de Amerikaan Paul (1.50.3). Eg- bert Nijstad (DOS)finishte op de 5000 meter eveneens als der de in 14.10.6. De eerste plaats was voor de Westduitser Fonta- na met 14.05.6. De Belg Gheyse- linck eindigde als tweede: 14.09.0. 55.4 seconden de der- Bram Wassenaar moest op de 150 m drie tegenstanders voor laten gaan. De Amsterdammer kwam uit op een tijd van 3.46.2. Ha- rald Norpoth (W.-Dld.) won in 3.44.2 voor de Spanjaard Borras (3.44.9) en Roters (W.-Dld.) in 3.45.7. WASSENAAR Is er zondag zwendel ge pleegd tijdens de race om de Grote Prijs van Den Haag op de renbaan Duindigt? Bij het publiek heerste er nauwelijks eni ge twijfel. Hoe was het anders mogelijk, dat Hubert de zege van deze ren voor zich kon opeisen? Hoe viel anders deze opval lende prestatie te verklaren? Cees Berg, de perschef van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport heeft inmiddels een onderzoek aangekondigd. Het rencomité riep de Limburgse trainer Lucassen op om een verklaring te geven voor de op vallende gebeurtenissen op de eerste Pinksterdag, die de hele renbaan Duindigt in rep en roer brachten. Maar Lucassen ver scheen niet. Hij was zondag thuis gebleven en een staljon gen, die met de paarden naar de renbaan gekomen was, wist te vertellen, dat zijn vrouw ja rig was. Wat is het geval? Hubert was voor iedere paardenkenner vol slagen kansloos. Jan Leijendek- ker, radioverslaggever van de VARA, vertelde zaterdag nog in zijn radiopraatje: „Er zijn twaalf van de dertien paarden, die een kans op de zege in de Grote Prijs van Den Haag heb ben. Alleen Hubert, die drie kilo staat opgeofferd en met 45 kilo dn de baan verschijnt, kan niet winnen". Maar Hubert won toch. De toto betaalde 57 tegen 1 uit voor hem. De chef van de afdeling renwezen van de Stich ting Draf- en Rensport, de heer Pim Kohier: „Het is niet te be grijpen, we zullen deze zaak la ten onderzoeken door het hoofd bestuur en de strafcommissie. We staan voor raadsels en het publiek is de dupe". Het is niet voor de eerste keer dat Lucassen voor een verras sing zorgt. In Duitsland is Lu cassen ook al een paar keer los geweest met een paard. Op Duindigt noemde men hem op eerste Pinksterdag een trekker. Cees Berg: „Andere mensen willen de rensport vooruit hel pen, ze willen een tweede baan in Nederland, ook Lucassen loopt daar steeds om te zeuren. Maar dan moet hij zich niet met dit soort dingen gaan op houden, want dat is een rem voor de rensport". Heifs al was Hubert op de trai ning sterk verbeterd, dan was de trainer nog verplicht geweest het rencomité daarvan in kennis te stellen. En dat is zondag op Duindigt niet gebeurd. De stal jongen ging met de prijs van tienduizend gulden naar huis. h de beide grote koersen, die op eerst Pinksterdag op Duindigt werden gereden, vielen er sen saties te noteren. Bij de dravers werd Henri Buitenzorg versla gen door Jonker Volanu. In de laatste bocht, juist toen Henri Buitenzorg een sterke opmars leek te beginnen, ging Jonker Volanu langs hem heen. Ook Hardy Regina en de aanvanke lijke pace-maker Intrest moest het hoofd buigen. Een daverend applaus was de beloning voor Jonker en trainer-rijder P. Smit. In de Ren om de Grote Prijs van Den Haag kwam Hubert aan vankelijk niet verder dan de staart van het groepje. Capri Pilot en Beemster gaven de toon aan. Op het laatste was het toch Hubert, die onder John Webb in een verrassend sterke finish de eerste plaats voor zich opeiste. Beemster, At tractive, Amsterdam en Scher mer legden beslag op de volgen de plaatsen. Opvallend sterk liep ook Jaromir Gregor. Hij begon weliswaar met het laatste startnummer en ging bovendien nog in de fout, maar Wagenaar leidde hem rus tig naar de leidende Jack For- tuna, die tenslotte overtuigend werd verslagen. Jupiter P be vestigde zijn goede vorm met een mooie zege op de fel aan dringende Junoschka II. Dieter Weiss won de twee overige ren nen, met Atlas en zeer ruim met Corrien. In het redelijk bezette program ma, dat Duindigt woensdagmid dag geeft, heeft Wagenaar bij de eerste klassers twee paarden staan. Fabiola Kitty rijdt hij zelf, Helene Hanover wordt ge stuurd door zijn medewerker Jan de Boer. Beide zijn wel in staat het restant van de paar den te verslaan, maar in zo'n redelijk sterk veld is vaak één foutje genoeg om uit de strijd te zijn. Wij houden het op Fabiola Kitty. In de klasse die daar juist onder zit woidt een mijl gelopen. Hier komt Ivonne Mac zeker met haar eerste startnummer in aanmerking voor de eerste plaats. Alleen is het de vraag of leerling Bot die er uit kan ha len. Om half drie is de eerste start. Het programma: Leiderdorpprijs (2000 m, auto start, met trio): Junosckha II, Jazon Buitenzorg, Jerry. Leidenprijs (2000 m, aufostart): Jeannette Hanover - Keballus - Jokkebrok. Outsider: Kerry. Hazerswoudeprijs (200 m, auto- start, met trio): Inca - Jako S - Haja Wëstlandia. Outsider: In- trepide. Hippy Starprijs (ren, 1900 m): Christiane - African Boy - Fla me Ridden. Katwijkprijs (2000 m, autosfart, met trio): Ico R - Ilse Hanover - Gizella Double. Wassenaarprijs (2140 m): Jury - Junior - Ike Padua B. Rijnsburgprijs (2140 m, met trio): Fabicla Kitty - Helene Hanover - Dumas. Outsider: Foxtrot. Prince Arjanprijs (ren, 1350 m): Marrygo .- Run Home S - Jock. Oegstgeestprijs (2520 m): Ino - Jack Buitenzorg - Imone. in 1.50.6 als derde. De wedstrijd Tijdens de Nederlandse studenten kampioenschappen (Atletiek) zijn zaterdag in Stiphout bij Helmond zes nationale studer- tenrecords verbeterd. Frank Nussen (AAC) nam er twee zijn rekening. De Amster- een internationale 25 kilometer wedstrijd gewonnen. Venus liep de afstand in 1 uur 22 minuten en 31.2 seconden. Piet van Al phen (AAC) eindigde met achterstand van bijna drie nuten als tweede. 'ooral in de beide Duitslanden zijn tijdens de Pinksterdagen voortreffelijke atletiek-prestaties geleverd. De beste verrichtin gen kwamen wel op de Oostduitse sprinsters Renate Scecher-Meisner die de 100 tn 200 meter aflegde in 11.2 2.6. Haar landgenote Monika Zehrt maakte op de 400 meter een tijd van 51.9 seconden. Sntl was ook het Westduitse trio Christel Frese, Rita Wilden en Erika Weinstein met resp. 52.2/ 52.3 en 52.9. Rita Schmidt (O.- Did.) sprong 1,90 meter hoog, Ruth Fuchs wierp 61,48 meter speer. dammer sprong 1,90 meter hoog Verdere uitslagen uit Oost-Duits- en kwam met de polsstok tot 4,36 meter, Sylvia Barlag (ADA) sprong bij de dames 1,65 meter hoog. De andere records waren: Speer werpen: De Groot (VLTC) 61,32 land: 100 meter heren: Kokot 10.1, 1100 meter horden: Siebeck 13.5, polstokhoogspringen: Nord- wig 5.30, kogelstoten heren: Briesenick 20.93, Kogelstoten dames: Margitta Gummel 19.34. i meter dames: Lidwina Westduitsland: Kogelslingeren: v.d. Valle (Utrecht) 2.15.1, hink- Riehm 73.88 meter (beste we- sbapsprong: Stan Gielens (Nij- reldprestatie van het siezoen). megen) 13,73 m, 800 M. HE- Verenigde Staten: verspringen he- REN: Theo Middelkoop (AV'23) ren: Henry Hines 8.20 (beste 1.55.7. De Groninger Evert Ho- wereld-jaarprestatie). 110 meter Piet Kraak was weer terug. Tijdens het jeugdtoer- nooi van Blauw Wit dondert hij op het jeugdelftal van „Aalborg", dat hij onder zijn leiding had. Het hielp weinig, wan tzijn pupillen verloren. FRANKFORT Het is HTCC niet gelukt om de Euro pese titel voor verenigingsteam te behalen. In de be slissende finale werd met 51 verloren van beker houder SC Frankfurt 1880. Bij rust hadden de Eind- hovennaren reeds een achterstand van 4lm De derde plaats was eveneens voor een ploeg uit West-Duits- land. Rüsselsheim, de nationale titelhouder, eiste namelijk het brons voor zich op, door met 61 van Slavia Praag te win nen. Op de vijfde plaats eindigde Egarra Tarrasa uit Spanje, een ploeg, die in het verleden al tweemaal de beker won. De Spanjaarden stelden ditmaal teleur door al in de halve finale slechts met 0—0 gelijk te spelen tegen Rüsselsheim. Tot de finale ging het HTCC niet slecht. De eecste wedstrijd werd met 30 gewonnen van Kopenhagen. Doelpuntenmakers waren Jacobs, Verdegoor en Jos Christis. In de halve eindstrijd ontmoette HTCC Slavia Praag. De Tsje chen konden een grote nederlaag niet ontiopen: 7—1. De Ne derlandse doelpunten kwamen op naam van Wijzenbeek (3 x) Vredegoor (2x) en Jos Christis. De latere kampioen SC Frankfurt 1880 ontmoette in de halve finale zeer veel tegen stand van Rüsselsheim. Pas na verlenging en het nemen van twee series strafschoppen gaf Rüsselsheim zich gewonnen. De overige uitslagen van deü...nCSHMHRFRWDYLPUPUPU plaats: Egarraaf Tarrasa (Sp.) - Royal Leopold Club Brussel (Big.) 2—1, zevende plaats: Rot We!ss V/ettingen (Zwi.) - MDA Roma (It.) 1—0, negende plaats: FC Lyon (Fr.) - Lis- naga-vey Lisburn (Ierl.) 1—0, elfde plaats: Harris Academy Dundee (Sch) HC Köbenhavn (Den) 1—0. ving (GVAV-RAP) liep de 1500 meter in 3.51.1. Burglinde Pollak (Oost)Duitsland) heeft in Potsdam het wereld- en europees record vijfkamp (nieu we puntentelling) verbeterd. De Oostduitse kwam uit op een to taal van 4677 punten, hetgeen twee punten meer was dan het oude totaal dat sedert de Euro pese kampioenschappen van 1971 (Helsinki) op naam stond van Heide Rosendahl (W.-Dld.). In Helsinki werd de nieuwe pun tentelling voor het eerst toege past. Burglinde Pollak was met 5406 punten ook wereldrecordhoud ster volgens de oude telling. De prestatnies, die de Oostduitse leverde, zijn: 100 m horden: 13.4 sec.; hogelstoten: 15,96 m.; hoogsprongen: 1,68 m;versprin gen: 6,03 m. 200 m: 23.8 sec. De 31-jarige voor AV Tegelen startende Engelse militair Bill Venus heeft gisteren in Eersel horden: Rod Milburn 13.3. Dis cuswerpen: John van Reenen (ZAF) 64.08, polsstokhoogsprin gen: Kjell Isaksson 5.33.pRus- land: Speerwerpen heren: Janis Loesis 85.80 (beste wereld-jaar prestatie). AMSTERDAM Maandag 29 mei gaat in Amsterdam het 12e in ternationale IBM-schaaktoernooi van start. Het toernooi voor de grootmeesters eindigt op 17 juni. Deelnemers in de grootmeester- groep: Browne (Aus), Donner (Ned), Ivkov (Jsl.). Kortsjnoi (Rus), Ljubojevic (Jsl.), Pa- devski (Bul), Poloegajevski (Rus), Ropatsch (Oost), Szabo (Hon), Ohlmann (O.-Dld) (dit zijn allen grootmeesters) en de meesters: Hartoch (Ned), Langeweg (Ned). Malich (O.- Dtsl.), Ree (Ned), Jan Timman (Ned), B. Enkelaar ("cd.). (Enkelaar is kandidaat-mees ter). Deelnemers in de meestergroep: Van Baarle (Ned.), Boehn (Ned), Cafferty (Eng), Eisir.g (W.-Dld), Van Geet (Ned), Hen- nings (O.Did), Hecht (W.-Dld). Jongsma (Ned), Kraidman (Is rael), Marovic (J. SI), Sax (Hon), B. Soos (Roe). (Van onze dammedewerker) ROTTERDAM Varkevisser heeft nog ernstige concurrentie te duchten in de strijd om de Zuidhollandse damtitel, vooral van de Papendrechter Kolsloot Varkevisser verloor ln de zeven de ronde een punt aan zijn club genoot Van Dal. De beide RDG-ers maakten er een inge wikkelde partij van, waarbij Varkevisser wel wat voordeel kreeg maar er niet in slaagde de volle winst te grijpen. Tegen Bakker lukte hem dat wel na een voortreffelijk gespeelde partij. Ook Kolsloot scoorde dit weekeinde vier punten. Eerst versloeg hij de Delftenaar Van der Vossen en daarna Riesen- kamp. Ook de Haagse kampioen Kain blijft nog in de running. Door een verdiende zege op Bakker, die dit weekeinde wel de grote verliezer werd, hand haafde hij zich in de kopgroep. Van Dal werd definitief uitge schakeld na een onverwachte nederlaag tegen de laagge plaatste Van Vloten. Uitslagen: 7e ronde: Van Dal— Varkevisser 11;; Bakker— Kain 02; KolslootVan der Vossen 2—0; Van der Wouden- Van Vloten 11; VerkalkDe Vries 0—2: Riesenkamp vrij. 8e ronde: Van VlotenVan Dal 2—0: Van der Vossen—Verkaik 02: VarkevisserBakker 20: De VriesVan der Wouden 1— 1: RiesenkampKolsloot 02: VMn vrij. S'-n-': 1. Varkevisser 12 pnt. (7). 2. Ko's'oot 11 pnt. (7) 3. Kain 10 pnt. (7), 4. Van Dal 8 pnt., 5. Bakker 7 pnt <7), 6. Van der Wouden 7 pnt., 7. De Vries 0 pnt. 8 t/m 10. Verkaik, Van Vlo ten en Van der Vossen 5 pnt (7) 11. Riesenkamp 4 pnt. (7).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 18