Dramatische races in Tubbergen AUTOSPORT EISTE VIER LEVENS Merckx test waakzaamheid WIELERSUCCES JAN SPETGENS ONGELUKKEN IN KLASSE 250 CG HADDEN FATALE GEVOLGEN RONDE VAN ITALIË Galvez pakte libre-titel SPORTBIJLAGE DINSDAG 23 MEI 1972 A 5 TUBBERGEN Twee ongelukken tij dens de internationale pinksterraces van Tubbergen hebben twee mensenle vens gekost. Doordat de motor van de Zuidafrikaan Mike Grant vastliep, kon de rijder zijn machine niet meer in be dwang houden. De kwart-liter van Grant vloog door de dranghekken in het publiek en verwondde zes toeschou wers ernstig. Een van hen, de 61-jarige heer B. W. te Kiefte uit Borne is aan zijn verwondingen bezweken. De ande re vijf gewonden, mej. Kuiper, Mej. Dreste (uit Tubbergen), Mej. Te Kiefte (Borne),de heerBresser (Enschede) en re heer Kreeneman (Heemstede). Al len behandeld in het RK-ziekenhuis te Almelo zijn niet in levensgevaar. Mike Grant liep een gebroken vinger en een gebroken bovenbeen op. De botsing tussen Adri van de Broeke en Leo Commu in dezelfde race had voor de laatste fatale gevolgen. Hij overleed in het ziekenhuis Ziekenzorg te Ensche de. Het aantal ongelukken tijdens de races te Tubbergen is niet beperkt gebleven tot de twee tijdens de race van de kwartliters. Om half twaalf ongeveer stortte een tribune in bij het rennerskwartier. Als gevolg daarvan liep een aantal mensen schaafwonden en kneuzingen op en moesten de heren Jonker (uit Amers foort) en Goedgeer (uit Goes) met respectievelijk rugletsel en een arm uit de kom plus een gebroken voet naar het rk-ziekenhuis in Al melo worden overgebracht. Omstreeks 15.00 uur vloog F. Klomp uit Utrecht met zijn motor v.an de weg. De coureur werd met rug klachten en in een shock toestand overgebracht naar het Ireneziekenhuis te Alme lo. In overleg met het be stuur van de stichting circuit Tubbergen en de politie be sloot de wedstrijdleiding de startvelden in de nog te ver rijden klassen (125 cc, 350 en 500 cc) halveren. Een uur daarvoor had wereld kampioen Jan de Vries zijn meesterschap in de 50 cc klasse nadrukkelijk onder streept. De tegenwoordig in Purmerend wonende Fries, die een dag eerder op het circuit van Imola zijn twee de Grand Prix-overwinning van dit seizoen had behaald, bereikte in één ronde vanuit de laatste startpositie de kop. Met een voorsprong van bijna twintig seconden op Teunis Ramaker en Theo Timmer werd hij als win naar afgevlagd. Paul Lode- wijkx, na drie jaar weer eens in een wedstrijd uitko mend, vierde zijn rentrée met een verdienstelijke ze vende plaats. Jan de Vries versterkte op eerste pinksterdag in de gro te prijs van Imola zijn lei dende positie in de strijd om de wereldtitel motorrennen in de 50 cc-klasse. De kleine titelhouder, die eerder al op de Niirburgrlng zegevierde, won ook de tweede wedstrijd in de competitie om het we reldkampioenschap. Opnieuw werd de onttroonde kam pioen Angel Nieto tweede. Na afloop van de race kreeg de Nederlander onenigheid met de Spanjaard, die be weerde dat De Vries hem op het laatste rechte eind had gesneden. Officials moesten ingrijpen om een vechtpartij te voorkomen. Nieto zegevierde later met gro te overmacht in de race van de 125 cc-motoren. Zijn voor sprong op de Brit Charles Mortimer bedroeg meer dan een halve minuut. Giacomo Agostini toonde, dat zijn negentigste overwinning ke aard is. De tienvoudige wereldkampioen, die eerder dit seizoen twee maal in de 350 cc-klasse de zege aan de Fin Saarinen moest laten, triomfeerde met grote voor sprong op zijn tegenstanders. Giacomo Agostini behaalde in de 500 cc klasse ook de eer ste plaats en boekte daarmee zijn negenstigste overwinning in een Grand Prix race. De Italiaan lag met zijn MV Agusta bijna twee minuten voor op zijn landgenoot Pa- gani. De Italiaan Renzo Pasolino won de race in de kwartliter klasse. Wereldkampioen Phil Read staakte in de dertiende ronde de strijd wegens mo- torpech. De Engelsman lag toen reeds op de vijfde plaats. De Engelse motorrenner Phil Read ontsnapte tijdens de training voor de Grand Prix van Italië, aan de dood. Read kwam met zijn drie ci linder 350 cc MV Agusta met hoge snelheid in een bocht ten val. De Engelsman rol de zich met grote tegenwoor digheid van geest op en voorkwam daardoor ernstige verwondingen. Zijn machine was total-loss. De Nederlander Gerrit Wolsink is tijdens de grote prijs van Frankrijk, die meetelt voor het wereldkampioenschap motorcross in de 500 cc klas se als vijfde geëindigd. De wedstrijd in Courseul werd gewonnen door de Oostduit ser Paul Friedrichs. De Bel gische wereldkampioen Ro ger Decoster staakte de strijd wegens motorpech. Stand wereldkampioenschap: 1. De Vries 30punten. 2. Nieto 24 pun ten. 3. Kunz en Jansson (Zwe) belden 10 punten. 5. Hummel (Oost). BuscherlnT en Bartol (Oost) allen 3 punten. Dit ongeluk liep nog goed af. De Fin M. Kinnunen rijdt onverstoorbaar verder, nadat hij de Westduitser Karreberg (53) te val heeft gebracht. Jan de Vries in de Grote Prijs van Imola met nummer twee, hij werd eerste. De onttroonde kampioen (nummer een) Nieto was na afloop zo kwaad over zijn verlies dat hij dreigde met een vechtpartij. Gerard Kamper juicht, nadat hij in Zwanenburg een sublieme solo heeft afgesloten met de zege. ,,'t Moest toch eens gebeuren", waren zijn eerste woorden. VELDHOVEN Nationaal kam pioen Jan Spetgens, deze week nog tweede achter Frits Schuer in Olympia's Ronde door Neder land heeft de amateurklassie- ker, de Omloop van de Kempen, op zijn naam gebracht. Spet gens zegevierde door de in „ge wonnen positie" Westbrabander Broere toch nog terug te wijzan in de eindsprint van zes man. De Omloop van de Kempen is niet bijster boeiend geweest. Nadat het peloton nog had kun nen reageren toen na 60 kilome ter een groep van 23 ontsnapte, bleef het na 70 kilometer een antwoord schuldig toen succes sievelijk dertien man voorop kwamen. Onder hen waren be halve Spetgens ook bekende na men als Ben Kooken, Harrv van der Groezen en vooral Henny Kuiper. Kooken kreeg een lekke band, maar kwam na een mag nifieke achtervolging weer te rug. Toen de groep van twaalf verbrokkelde in het zicht van Veldhoven, liep de band van de Limburger opnieuw leeg en daarmee waren zijn kansen ver keken. Gerard Kamper uit St. Pancras won de ronde van de Haarlem mermeer voor amateurs waar van start en finish in Zwanen burg waren. Hij legde de af stand van 149 kilometer af in 3 uur 23 minuten 35 seconden. Kamper had een voorsprong van achttien seconden op een groep van veertien renners. ,,'t Moest toch eens gebeuren", waren de eerste woorden van de verrassende winnaar aan de fi nish. De 21-jarige timmerman sloeg bij het ingaan van de ne gende en laatste ronde zijn slag. Het rennersveld was overigens van een minder gehalte dan men gewoonlijk in deze klassie ker gewend is. Lange tijd bleef het peloton bijeen. Bij het ingaan van de laatste ron de sprong onverwacht Gerard Kamper weg. Een subliem gere den solo bracht hem een voor sprong van achttien seconden op de groep van veertien ren ners. Klaas Balk won ten slotte de sprint van het achtervolgen de groepje. Jan Krekels zegevierde in zijn woonplaats Born in een wieler ronde voor profs over 120 kilo meter in 2 uur en 51 minuten en 23 seconden. Matthieu Pustjens werd tweede. CHIMAY De autosport heeft tij dens de Pinksterdagen vier men senlevens geëist. Op het circuit van Chimay (België) kwam de Belg Ivo Grauls om het leven toen hij met zijn Chevrolet Ca- maro met een snelheid van twee honderd kilometer van de baan raakte op het moment dat hij over een brug ging. Grauls viel met zijn wagen op een zes meter lager gelegen spoorbaan. Hij was op slag dood. In Parma kwam de Italiaan Carlo Bennelli om het leven toen hij tijdens een berg- klim tegen een muur reed. Volgens oog- Zeker van titel getuigen zouden onbekenden spijkertjes op het wegdek hebben gestrooid, waar door de wagen van „Riccardone", zoals Bennelli in Italië werd genoemd, een lekke band kreeg. De Italiaanse coureur Rinaldi is een dag eerder tijdens de training voor de Grote Prijs van Brno (formule III) die giste ren werd gehouden, om het leven ge komen. Rinaldi slipte met zijn Alfa Ro meo in een bocht en kwam met een snelheid van 200 kilometer per uur tegen het tijdwaarnemershuis. Rinaldi was op slag dood. Verscheidene personen wer den gewond. Een Tsjechische tijdwaar- nemer, Jaroslav Bartosek, werd bij het ongeluk zeer ernstig gewond. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij tengevolge van inwendige verwon dingen is overleden. de 56e Targa Florlo gewonnen. De Italia nen Arturo Merzario en Sandro Munuri brachten het merk, dat al zeker is van de titel, een nieuwe overwinning in een race, tellend voor het wereldkampioen schap. Zij hadden in deze wedstrijd over elf ron den van 72 km op het eiland Sicilië een voorsprong van elf seconden op de Alfa Romeo 33TT-3 van de Italiaans-Oosten- rijkse combinatie Nanni Galll-dr. Helmut Marko. Een grote teleurstelling kreeg de Neder lander Gijs van Lennep te verwerken. Na 60 kilometer moest Van Lennep, die een equipe vormde met de Brit Vlc Elford, de strijd staken wegens motor pech van zijn Alfa Romeo. Toine Hezemans en de Italiaan Andrea de Adamich bezetten de derde plaats met een achterstand van ruim negentien minuten op de winnaars. Zojuist is de vlag gevallen voor de Italiaan Arturio Merzario, die onbedreigt won in Palermo. Toine Hezemans eindigde op de derde plaats. REUS De Spanjaard Galvez is zaterdagnacht in Reus Europees biljartkampioen libre geworden. In de laatste partij versloeg hij de Oostenrijker Stenzei, waar door hij onbereikbaar werd voor zijn concurrenten. Eindstand: 1. Galvez (Sp) 14 punten, 2. Hose (W-Dld) 12. 3. Connesson (Fr) 10, 4. Schrauwen (Belg), Wirtz 'W-Dld) en Espona (Sp) 8, 7. Vet (Ned) 7, 8. Stenzei (Oost) 5. 9. Burgener (Zwi) 2. &De Nederlandse kunstzwem ploeg is tijdens de pinksterda gen in het vierlanden toernooi te Dilsseldorf als derde geëin digd. De Britse ploeg zegevier de, evenals vorig jaar, met rui me voorsprong, b Tijdens de atletiekwedstrijden om de Coupe de l'Amitie in de Westduitse plaats Dindau heeft Gerard Gubbels (AV Tegelen) zijn eigen Nederlandse jeugdre- cord kogelslingeren (50.68 me ter) verbeterd en gebracht op 51.44 meter. van de tweede etappe, staat op het erepodium naast Narino RAVENNA. De ronde van Ita lië is begonnen, zoals bij zoveel van de grote etappewedstrijden te doen gebruikelijk is. De eer ste ritzege was voor een sprin ter, Marino Basso, die naarma te de oneffenheden in het par koers groeien, geen rol van be tekenis meer zal spelen. Het tweede dagsucces ging naar Gianni Motta. De winnaar van de 49e Giro in 1966, was de snel ste sprinter in Fermo uit een groep van meer dan 80 renners. Op de eerste dag, tijdens de volle dig vlakke rit van Venetië naar Ravenna, heeft Eddy Merkcx een keer geprobeerd weg te sprinten. De test op de waak zaamheid van de concurrentie had het verwachte resultaat. Een groepje achtervolgers, 1 voorgegaan door Gösta Petters- son, de winnaar van vorig jaar, haalde Merckx onmiddellijk te rug. De tweede dag had vrijwel het zelfde verloop. De incidentele aanvallen werden snel weer te niet gedaan en de eindsprint bracht de beslissing. In Fermo, 321 meter boven de Adriatische zee gelegen, toonde Motta zich het sterkst. Basso lit.) 19C km I 4.69.-. 5. Zandegu (It.). 6. Scrcc 3. Basso (It). 4 Merckx lijd e i Basso. 1. Basso Ut.) 10 uui 26 min. en 37 sec 2. Bltossl. 3 Lasa (Sp.). 4. Dancelll (It.). 5. Zan dcgu (It). 6 Hub (Zw.). 7. Var Stayc-n (Belg.). 8. Pinten» (Belg i VllerberKhc. 10. Met tijd r Gerben Karstens zegevierde in Berendrecht bij Antwerpen in een wielerwedstrijd voor profs over 165 km. Hij werd in de eindsprint winnaar en had voor de afstand 4 uur 10 min. nodig. De Belg Guido van Sweeveit werd tweede. Theo Verschueren (Belg.) heeft op de wielerbaan in Oudenbosch een stayerswedstrijd voor profs gewonnen. De Belg zegevierde in de derde serie over 80 ronden van 196 meter in 17 min. en 59 sec. De eerste en tweede serie werden gewonnen door resp. Jaap Oudkerk in 13.50 en Cees Stam in 13.10. De Tsjech Vlastimil Moravec heeft de 25e wegwedstrijd Ber lijn—Praag—Warschau voor amateurs gewonnen. De 14e en laatste etappe, een rit over 170 km van Lublin naar Warschau, leverde een zege op voor de Pool Szurkowski in 3 uur 47 De Twentse wielrenner Henk Pop- pe heeft gisteren de amateur- klassieker Rund durch MUnstei- land, met start en finish te Bo- cholt, op zijn naam gebracht. Hij reed de 154 km in 3 uur, 44 min. en 26 sec. Het was de eer ste overwinning van de Nijver- dalse renner na zijn zware val van acht weken geleden tijdens een wedstrijd in Goor. I De areo-club van Turijn heeft maandag de vierde Europese kampioenschappen parachute springen gewonnen. De Italiaan Prestinari bracht het indivi dueel klassement op zijn naam. •Joël Robert heeft zondag door een overwinning in de grote prijs van Joegoslavië in Trzic zijn leidende positie in de strijd om het wereldkampioenschap motorcross in de 250cc klasse opnieuw verbeterd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17