Antwoord van Cor van der Hart Witte Duivels weer het gemak langs IJsland: 4-0 Zenuwen AZ strak als kabeltouwen MONSTERSCORE FSC SPANNEND SLOT IN ITALIË Als KL de eredivisie haalt is dat: HEERENVEEN SCOORDE NIET Amateurtitel voor Sparta SPORTBIJLAGE DINSDAG 23 MEI 1972 ALKMAAR Cor van der Hart haalde een sterk gedund pakje sigaretten uit zijn zak en keek er alleen naar. Toen stopte hij het weer terug. De snelle balans vertelde hem dat hij, tot het moment waarop hij de bestuurska mer van AZ '67 binnenkwam, vijftien stuks had gerookt. „Roken doe ik nog, te veel, maar ik raak geen glas bier meer aan. He tis vandaag precies 1 maand dat ik er mee ben gestopt. Ik begin er ook niet meer aan, want het doet me niets meer". Een weddenschap? ,,Er zei iemand te gen me dat ik het glas niet kon laten staan. Nou, en dat zal ik dan even laten zien". Cor van der Hart is er een, die je niet moet uitdagen, want dan gaat hij er vierkant tegenin. na de zege op Heerenveen niet in de verleiding gebracht. Op de tribunes werd al door door gewinterde supporters gemom peld dat de champagne wel rij kelijk zou vloeien, maar er was niets in de kleedkamer van de Alkmaarders. Nuchter hadden zij, zonder speciale voorberei ding naar het duel, dat wellicht beslist over promotie, toegeleefd. Nuchter waren en bleven zij ook na afloop. Kwade ploegen Daarom is hij ook gematigd ver heugd over het succes dat AZ'67 in de eerste divisie heeft. Ge matigd, want de ietwat doldries- i der Hart: bij AZ als een vis in het water, wacht met te Van der Hart van enige jaren spanning op de eerste juni: ,,Want ik heb bij mijn huis een geleden, is getransformeerd in geweldig viswater". Zee". Hij laat de woorden niet meer zo stromeloos over zijn lippen rollen en heeft zich een peinzende blik aangemeten, die hij gebruikt als hem vragen worden gesteld. „de wijze kater van Bergen aan Cor v. d. Hart werd gistermiddag Cor van der Hart heeft zich in het jaar dat hij pendelt tussen zijn woonplaats Bergen aan Zee en het sportpark, waarin het veld van AZ'67 ligt, de Noordhollandse nuchterheid eigen gemaakt. Terwijl hij voor de zoveelste keer de pareltjes van zijn voor hoofd wist in het kantoortje dat aan de bestuurskamer grenst, wimpelt hij alle lof voorlopig af. Her en der zijn hem handen toegestoken om geluk te wensen - „het heeft me goed gedaan, dat er zoveel Hagenaars zijn ge komen. Ik heb ook veel Holland Sporters gezien, dat deed me wat" - maar eventueel te groot optimisme heeft hij schielijk te ruggedrongen. "Er zit in de eerste divisie weinig verschil. Het zijn allemaal kwa de ploegen, en we hebben nog drie wedstrijden voor de boeg, tegen De Volewijckers uit, De Graafschap thuis en Heracles uit. Daarna zullen we wel zien". Hij is meer intens tevreden dan uitermate verheugd, de eens nogal impulsieve Van der Hart. „In 't begin heb je als nieuwe trainer tijd nodig.Ik heb een stuk of acht, tien wedstrijden lo pen zoeken naar de juiste op stelling. In die tijd heb ik ook spelers uit het B-team gehaald, en nu kan ik zeggen dat ik een stel heb waarop ik kan rekenen. We zullen er ook alles aan doen om de spelers te houden en als we de eredivisie bereiken, wordt er voor ons meer gedaan dan in het geval we in de eerste divisie blijven". Houden Dus toch de eredivisie. Van der Hart is realist genoeg om te be seffen dat hij met zijn AZ'67 een unieke kans heeft om het voet balwalhalla binnen te stappen. Daarom wil hij zijn blik toch richten op de promotie, die gis teren voor een groot deel gestal te heeft gekregen „Ik wil naar een groep van achttien of ne gentien contractspelers. Van het b-team maak ik een ploeg ama teurs, hoofdzakelijk in de leef tijd van zestien tot en met acht tien jaar. Ik heb uit zo'n vijfen zeventig jongens een selectie gemaakt. Er zijn er zestien overgebleven en van hen heb ben er al vijf overschrijving aangevraagd. Ze komen alle maal uit de kop van Noord-Hol land." „Er wordt voor ons ook veel ge daan. Zo is men bezig aandelen te verkopen en er is al voor drie en een half ton volgestort. Dat geld wordt gebruikt om spelers hier te houden en even tueel aankopen te doen. Maar we zullen allereerst ons uiterste best doen te houden wat we hebben. Ik ben er gelukkig mee". Zoals Cor van der Hart toch wel wil toegeven dat hij ook intens gelukkig is met wat hij heeft bereikt in het eerste jaar van zijn trainerschap bij AZ. Hij kwam toen de ploeg was gede gradeerd en nu staat hij ermee op de drempel van de eredivi sie. „Ik heb bij Holland Sport, waar ik vijf jaar ben geweest, altijd gezegd: „het is me gelukt de ploeg in de eredivisie te brengen. Het heeft me ook al tijd geïntrigeerd of ik dat ook bij een andere club zou kunnen. Als het lukt. is dit het antwoord op de praatjes die over me zijn rondgestrooid". Hij gaat er verder niet op in maar het zit hem nog steeds dwars dat hij van bepaalde zij de als trainer werd onderge waardeerd. Hij heeft ook met een totaal andere ploeg zijn ca paciteiten getoond. „Bij Holland Sport moesten ze het van kracht hebben, hier kunnen ze een bal in de ploeg houden". Cor van der Hart trekt nog weer eens zijn zakdoek te voorschijn. De spanning ont laadt zich op zijn voorhoofd. Het flesje frisdrank is leeg en hij weigert zijn zestiende sigaret van de dag. Er ontsnapt een diepe zucht uit zijn brede borst en hij plooit de lippen weer tot een lach omdat er nog meer ko men om te feliciteren. Cor van der Hart voelt zich kennelijk thuis. HERMAN VAN BERGUM Het enige doelpunt in de zo belangrijke wedstrijd tussen AZ'67 en Heerenveen. De Jager (niet in beeld) heeft met een kopbal de doelman van de Friese ploeg gepasseerd. ALKMAAR De zenuwen van de zeventienduizend man, samengeperst op de zon overgoten AZ-tribunes stonden strak als kabeltouwen. „Zou AZ het redden". Zou het ene doelpunt van Wim de Jager genoeg zijn, zou Heerenveen niet in de laatste minuten nog een extra opleving krijgen en nog eenmaal weten te scoren?" Het waren vragen, die de meute tot het laatste signaal van scheidsrechter Van der Kroft in angstige spanning hielden. Toen de Haagse arbiter voor de laatste maal floot, was de ex plosie van ingehouden jubel tot ver buiten Alkmaar te horen. AZ was erin geslaagd om de tweede kandidaat om samen met Haarlem naar de ere-divi- sie te promoveren achter zich te houden. En daarmee hebben de Alkmaarders met nog drie wed strijden te spelen een riant vooruitzicht om in een seizoen de degradatie uit de hoogste voetbalafdeling die Nederland kent, weer ongedaan te maken. Feest dus in Alkmaar, vooral om de prestatie. Niet om het spel. Want dat was van Heerenveen- zijde zelfs lange tijd beter. Maar zoals Heerenveen-trainer Meg de Jongh na afloop terecht opmerkte: „De doelpunten tel len nu eenmaal. En AZ maakte het eerste doelpunt. Het had net zo goed andersom kunnen zijn. Dan hadden wij gewonnen". Het bleef in de beginfase miezerig voetbal. Met de beste kansen nog voor Heerenveen. Dat kwam vooral doo rschutter Tho mas Haan, die nogal eens naar links uitweek, waar Twisk dui delijk moeite had om Theo Vonk als back te vervangen. Bovendien dook vooral Teun Kist nogal vaak in de gaten, die de aanvallers trokken. En dat zorgde voor veel gevaar. Doel man Vooys kon echter in de eerste minuten door twee knap pe schoten van Haan te keren, alles corrigeren. Moeilijk toen Heerenveen zich meer en meer vast begon te lopen In de steeds betere AZ-defensle. kreeg de thuisclub meer kans om aan vallen te lanceren. Het was een moeilijke opgave, want de weer uitblinkende Vredenburg had het heel zwaar tegen de cen trum-verdedigers, terwijl Schaafstra zijn reputatie van de laatste weken geen eer aan deed. Ook Wim de Jager kwam aanvankelijk niet in zijn beste spel. boelman Grieven h-"* Ha* 0ok vrij gemakkelijk. Nogal onge vaarlijke inzetten van Schmidt en Vredenburg onderschepte hij kundig. Na een half uur kwam er echter een kentering. Prinsen hinkte met een geblesseerde knie het veld uit en de gevrees de topscorer Cees Kist jr. kwam opdraven. „Kist was een nood greep", verklaart Meg de Jongh later. „Ik had hem alleen mee genomen voor het geval het he lemaal niet meer zou lukken. Hij was tenslotte pas twee we ken uit het gips. Door de blessu re van Prinsen moest ik wel". In de rust gaf trainer Cor van der Hart echter opdracht om met een snel offensief een doelpunt te scoren en daarmee de beslis sing te forceren. Die opzet lukte beter dan de in zijn dug out van de spanning rood aangelopen trainer had kunnen wensen. In de zevende minuut nam de uit stekend spelende Flip Stapper een corner. Wim de Jager pos teerde zich bij de eerste paal, het lichaam zo breed mogelijk makend om doelman Griever het uitzicht te benemen. De Ja ger had het daar zo druk mee, dat hij er zelf van schrok-toen de bal opeens op zijn hoofd te recht kwam. „Ik hoefde alleen maar te knikken", zou hij later verklaren. En daarmee had De Jager de wedstrijd beslist, zo zou later blijken. Wat trainer Meg de Jongh van Heerenveen betreft, blijft de spanning nog tot de laatste competitiedag hangen. „We staan pas twee punten achter. Wij zelf hebben het in de laatste weken aan den lijve ondervonden hoe gemak kelijk je punten kunt verlie zen. Nee, we blijven knokken tot het laatst toe". Een mening die bepaald niet wordt gedeeld door Heerenveen- doelman Griever die na de wed strijd bitste: „Onze eredivisie kansen zijn volkomen verke ken". AZ '67 daarentegen lijkt op de drempel van de ene-divisie te staan. Al waarschuwt trainer Van der Hart terecht nog voor de drie komende wedstrijden. „Er kan nog van alles gebeu ren. We zullen moeten oppas sen. Bert Voskuil BRUGGE België heeft gisteravond ook de tweede wed strijd tegen IJsland, in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap van 1974, met 40 gewonnen. Ook vrijdag hadden de „witte duivels" al met 4—0 van de IJslanders gewonnen. Die wedstrijd werd ook in Bel gië gespeeld. Bij rust hadden de Belgen gisteravond een voorsprong van 2—0. De Belgen hadden wel twee strafschoppen nodig om tot deze ruime winst te komen. Beide strafschoppen werden door Lambert benut. De andere treffers kwamen van Janssens en Dockx. In de poule van België en IJsland zijn ook Nederland en Noorwegen ingedeeld. GLASGOW Schotland heeft zaterdag zijn eerste wedstrijd voor het kampioenschap van Groot-Brittannië met 2—0 gewonnen van Noord-Ierland. De treffers, die beide na rust werden gescoord, kwa men van de voet van Denis Law en Peter Lorimer. Er waren in Glasgow 40.000 toeschouwers. De Noord-Ieren moesten het stellen zonder George Best, die dit week einde aankondigde met voetballen te zullen stoppen. Ondanks deze verzwakking hielden de Noordieren tot kort voor tijd stand. De tref fers vielen pas in de laatste vier minuten. Ook in de ontmoeting Wales—Engeland kwam de beslissing pas laat. Weliswaar had Hughes de Engelsen na een half uur de leiding gege ven, maar het duurde tot twintig minuten voor tijd, voordat Marsh en Belle aan alle onzekerheid een einde maakten en de zege voor de Engelsen veilig stelden: 0—3. Met nog één wedstrijd voor de boeg heeft Italië nog vier titelkandida ten! Juventus leidt met één punt voorsprong op AC Milan en Tori no, en twee op Cagliari. Gisteren verspeelde Juventus een punt aan Fiorentina (1—1). AC Milan versloeg Atlanta met 1—0 en Torino won van Roma met 2—0. Internationale, Ajax' tegenstander in de Europa-Cup-finale, won met 2—0 van Mantua. Bundesliga Bayern Miinchen en Schalke '04 hebben ook zaterdag geen fout ge maakt. Beide ploegen wonnen overtuigend. Leider Bayern, dat één punt voor staat op Schalke, versloeg FC Köln met 4—1 en Schalke liep over Arminia Bielefeld heen: 6—2. FC Zurich heeft gisteren de Zwitserse voetbalbeker gewonnen. In de finale won Zürich met 10 van FC Basel. Denemarken heeft zich gisteren geplaatst voor de eindronden van het Olympische voetbaltoernooi door in Boekarest met 3—2 van Roeme nië te winnen. Ook Marokko plaatste zich voor de eindronden. Twee ongewone toeschouwers in het San Siro Stadion. Met meer dan gewone belangstelling volgden coach Stejctn Kovacs en Henk Groot de verrichtingen van Inter, dat op 31 mei de tegenstander i bekerfinale voor landskampioenen zal zijn. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Sparta'25 is Ne- derlands kampioen bij de zon dagamateurs geworden. Op de laatste competitiedag behaalden tij thuis een gelijkspel van 1—1 tegen het Rotterdamse Xerxes, waardoor zij onbereikbaar wer den voor hef achtervolgende Elinkwijk. Ceasar, vorig jaar kampioen, stel de over het algemeen iets te leur. De Limburgers eindigden op de zesde en laatste plaats. Leeuwarden verloor zijn laatste wedstrijd met 3—2 van Elink wijk. Eindstand competitie om het kampioenschap van Nederland amateurs: Sparta'25 Elinkwijk Leeuwarden Xerxes Ede Caesar 5 2 3 0 7 6—4 5 3 0 2 6 9f 5 13 15 de wedstrijd tegen Mantua, gespeeld voor de Italiaanse competitie, het >es, dat gisteren de nationale titel HVC-De Graafschap 2—2. Toesch. 1.700. Veen 0—1, rust, Gerritsen 1—1, Hoevenberg 1—2, Maas 2 —2 (strafschop). Een aantrekkelijke wedstrijd, waarin een puntenverdeling wel de juiste verhouding was. Haarlem—De Volewijckers 60. Toeschouwers 3.000. De Goede 1—0, Bregman 2—0, De Goede 30, Van Breevoort 40, rust, Van den Berg 50. Van Bree voort 60. Een lui De Volewijckers heeft kampioen Haarlem de kans ge geven op een grote score, waar van de Haarlemmers dan ook prompt profiteerden. FC WV—Roda JC 2—2. Toesch. 3.000. Van Rooy 0—1, Weeres 1—1, Blatter 2—1, Van Rooy 2 2, rust en eindstand. In een meer spannende dan fraaie wedstrijd heeft Roda JC slechts één punt kunnen behalen in Venlo tegen VVV. Het zal Roda waarschijnlijk niet meer lukken om AZ te passeren. SVV—Wageningen 0—1. Toesch. 2.000. 00 rust, Wellerdieck 0 1. Wageningen dat zaterdag ook al gespeeld had, deed het rustig aan tegen een eveneens rustig spelend SVV. De overw.nning was verdiend. DFC-I-Ierecles I—0. Toesch. 2.500. 00, rust, Struis 10. De zaterdagavond gespeelde wed strijd tussen Heracles en DFC had niets om het lijf. Toch wa ren er nog 2.500 bezoekers die DFC onverwacht zagen winnen. SC CambuurVeendam 20. Toesch. 2.500. 00 rust, Onsman 1—0, Zuidema 2—0. Scheidsrechter Van Gastel had het niet moeilijk in deze gezapi ge wedstrijd, die Cambuur ge makkelijk won. F rtuna SC-PF.C Zwrlle 9-0. Toesch. 1.400. P'jpers 1—0, rust, Gr selaers 20 'strr'se'mp). Löhnen 30, Ceyselaers 4—0, Jansen 50. Jacobs 60, Jan sen 7—0, Geyselaera 8—0, Pij pers 9—0. FSC wilde zijn scheidende trainer Teunissen een waardig af scheidscadeau geven, vandaar de acht doelpunten in de tweede helft. PEC gaf totaal geen ver- Eindhoven—Helmond Sport 1—1. Toesch. 2.000. Van Lint 0—1 (strafschop), rust, Bloemers 1 —1. In de derby heeft Eindhoven nog moeite gehad om het zich goed verwerende Helmond Sport een punt te ontnemen. Wageningen—Helmond Sport 2—0. Toesch. 8.000. Hazelhekke 1—0, rust, Ooms 20. Zaterdagavond hebben Wagenin gen en Helmond Sport een ,,op- ruimertje" afgewerk De Wage- ningers wonnen verdiend. Hel mond Sport, dat dit weekend tv/e wedstrijden speelde, span- dn -'eh niet overmatig in. De VolewijckersFortuna SC i 0. 'oesch. 1.500. Beide ploegen hebben zaterdag zeer kalm aan gespeeld. De ge lijke stand was dan ook de enig juiste. Gezien dc uitslag gisteren tegen PEC speelden de Limburgers duidelijk niet op de top van hun kunnen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16