Wereldtitel verloste Sijbrands van predicaat eeuwige bluffer ROELOF WUNDERINK HAAGS WONDERKIND TEOSTEAM STERKER DAN WERD VERWACHT BALANS HENGELO Utrecht en NEC sloten met zege UEFA-toernooi voor Engeland DINSDAG 23 MEI 1972 A 3 IENGELO Ton Sijbrands, wereldkam pioen dammen. Eindelijk. Na jaren van strijd. Na jaren, d'ie hem naast vier Eu ropese titels de moeilijk verkoopbare ere titel beste dammer ter wereld" oplever den. „Ik geloof wel dat ik momenteel de sterkste ben," antwoordde hij zelf altijd. Na hardnekkige vragen. Hetgeen door het grote leger van zijn tegenstanders in de damwereld (daar waar de tenen net zo lang zijn als de twistgesprekken) vrij vertaald net als Cassius Clay-achtig ge bral. Zijn tegenstanders hadden hem ook voor de wereldtitelstrijd dammen in een bijna onmogelijke positie gemanoeu vreerd. Die bluffer, die al vier jaar ver kondigd dat geen mens kan dammen be halve hijzelf moet dat nu maar eens waarmaken met een wereldtitel, was de algemeen geldende slogan bij de tegen standers van het pas 22-jarige dam won der. ,lede daarom zegt Ton Sijbrands kort na het veroveren van zijn wereldtitel: „Het zou desastreus geworden zijn als ik hier in Hengelo geen kampioen gewor den was. Het werd een keer tijd.' Pas daainna geeft Sij brands, die vroeger in een van zijn depressieve buien al eens had gezegd „Ik denk dat ik best wel eens een tweede Keiler zou kunnen worden, de uraan dlie net altijd naast de wereldtitel grijpt" zijn twijfels toe. „Voor het toernooi begon geloofde ik er helemaal niet meer in. Ik zat tegen dat sterke deelnemersveld aan te kijken. En ik vond het erg moeilijk om de tegenstan ders aan te wijzen waartegen ik wel punten zou kunnen halen die Andröiïko en Ganibwarg nlret zouden kunnen Wiersma had gewonnen, had hij teit. grote kans om gelijk met mij te Aan dat alles kwam een eind, eindigen. Maar ja, die uitslag toen hij gisteren in de laatste had ik niet in mijn eigen hand," ronde tegen Andreiko remise verklaart hij zijn grote nervosi- schoof. Toen mocht hij zich wereldkam pioen noemen. Peinst hij als hij zich weer rustig heeft terugge trokken: „Die wereldtitel is wel iets waar ik al lang naar uit heb gezien. Ik geloof dat ik wel recht had op die titel. Ik heb al zoveel toernooien gewonnen waaraan Gantwarg, Andreiko en Koeperman deelnamen. Al geef ik wel toe dat het in zekere zin wel een beetje ijdel van me is om me fcraag wereldkampioen te noemen. Er verandert voor de rest namelijk nliet veel. Ik zal misschien wat hogere ga ges kunnen vangen. En die we reldtitel zal waarschijnlijk wel een mooie propaganda voor de Ook tijdens het toernooi kende Ton Sijbrands zijn twijfels. In de dagen voor zijn finale partij tegen Andreiko liep de grote fa voriet bleek en vreemd gespan nen rond. „Juist op die dagen was ik meer gespannen dan an ders. Toen kwam het erop aan welke uitklagen mijn tegenstan ders maakten. Neem nu de uit slag van de partij tussen An dreiko en Wiersma. Die was ui terst belangrijk. Want als Rina Shapii rloofde van Ton Sijbrands uit Litouwen, deelt in de feestvreugde in Hengelo. ZANDVOORT. Als een routinier beklom debutant Roelof Wunde- rink de trap naar het dak van de pits, de traditionele plaats voor de huldiging van winnaars op Zandvoort. Daar, voor iedereen zicht baar, beleefde de Haagse coureur het mooiste moment van zijn nog korte racecarriére. Gesecondeerd door Arthur Banting en Theo Kinsbergen, de winnaars van de twee andere klasse uit dezelfde wedstrijd, onderging Wunderink de huldiging. Na een zeer sterk ge reden race had Wunderink zijn eerste Formule Ford-race afgesloten met de overwinning. En het was een zege waarop niets kon worden afgedongen. Zuiver door inzicht en stuurvaardigheid en niet door het uitvallen van con currenten had Wunderink zijn Lotus naar de bloemen gestuurd. Ronde voor ronde had de jeugdige Hagenaar zijn voorsprong op de jarige Leen Verhoeven en Henry Schouwink uitgebouwd en toen de zwartgeblokte vlag voor hem viel stoven Schouwink en Verhoeven pas het laatste rechte eind op. Deze fraaie zege betekende het voorlopige hoogtepunt voor „wonder kind" Wunderink. Pas enkele seizoenen komt de naam van de Ha genaar voor op de startlijsten. Tot dit jaar maakte Wunderink we liswaar geen wereldschokkende uitslagen, maar de vaardigheid van de jeugdige coureur deed sommige insiders al veelbetekenend de wenkbrauwen fronsen. Ook de Belg Pilette waren de verrichtingen van Wunderink opgevallen. Hij haalde hem naar Brussel voor een cursus in de Formule Vee. Dat de Hagenaar van de instructies van de Belg wel h^t nodige heeft opgestoken bleek in de tot dusver ge reden Vee-racé jwaarin hij op het voorste plan meedraaide. Gisteren kwam voor Wunderink de grote kans. Hij kreeg een Formule Ford ter beschikking, die hij tijdens de trainingsrondjes zo snel over het Zandvoortse circuit joeg dat een positie in de eerste startrij het ge volg was. Vanaf het vallen van de startvlag spurtte Wunderink naar de kop. Die positie stond hij niet meer af. Bijna een uur later stond Wunderink opnieuw aan de start, ditmaal voor zijn race in de Formule Vee-race. Deze keer zou het optreden van de Hagenaar niet zo fortuinlijk verlopen. AI na de eerste ronde zette Ron Swartsenburg zijn wagen in de Tarzanbocht tegen die van Wunderink, waardoor beide coureurs de strijd moesten staken. Dit lot was ook Toine Hezemans beschoren. De donkere Eindhove- naar, die met kunst en vliegwerk tijdig op Zandvoort was gearri veerd na zijn deelneming aan de Targa Flcrio in Italië daags tevo ren, moest zijn Alfa Romeo al na de eerste ronde achter de pils rij den wegens schakelproblemen. Hezemans, die uit allerlaatste start positie moest vertrekken, omdat hij geen trainigstijd had kunnen maken, kon zijn „coup" van vorig jaar niet herhalen. Toen had hij van dezelfde plaats af kunnen doorstoten naar een duel om de ereplaatsen. Na een ronde stuurde Hezemans ditmaal zijn wagen naar de pits en uit de strijd. Rob Slotemaker, de Zardvoortse s!ip- specialist, had eveneens geen voorspoedige start. Na het „opwarm- rondje" moest de motorkap van de oranjekleurige BMW 2800 CS omhoog, omdat Slotemaker een defect aan het gaspedaal had ont dekt. Tot het moment dat starter Ben Huisman de vlag liet vallen werkten de monteurs als bezetenen aan de wagen, maar nadat het hele veld van niet minder dan 37 wagens was vertrokken kon Slote maker aan de race beginnen. Ondanks het grote verschil in cilinder inhoud van de wagen van Slotemaker met de rest van het veld slaagde de Zandvoorter er niet in verder te reiken dan de derde plaats achter Han Akersloot, die met overmacht won, en Nico Chio- takis. Overigens bood deze race door zijn grote aantal deelnemers een chao tische aanblik. Verdeeld over vier klassen van een Fiat 850 cc tot de BMW 2800 van Slotemaker moeslen 37 coureurs strijd leveren. Op die manier werd het voor het ditmaal in bevredigende mate op gekomen publiek een wat onoverzichtelijk wedstrijdbeeld. De Scheveninger Chris Koper zorgde voor een „historisch" voorval. In de „uitloopronde" van de race voor toerwagens groep 2 kwam Koper als een der laatsten het rechte eind afrijden. Niet echter, zoals de overigen, op vier wielen, maar op drie. Het vierde wiel rol de met dezelfde snelheid als waaarmee Koper op de Tarzanbocht „afschoof" naast de wagen. Nadat Koper zijn Fiat in het zand naast de baan tot stilstand had gebracht rolde het losse wiel nog tientalen meters door tot een reclamebord in de Tarzanbocht het tot rust bracht. FRANS WERKMAN damsport in Nederland zijn." En dat zullen zelfs zijn grootste tegenstanders moeten toegeven. De kleine luiden in de dambond, die de eerlijkheid van de jonge Sijfcrand 000*11 zo hebben kun nen waarderen. De kwetsuren, die hij met een bijtende opmer king veroorzaakte schijnen ook na jaren niet te kunnen helen. Dat is de oorzaak ervan, dat in een groot gedeelte van de Ne derlandse pers bepaald ongun stige kritieken over het spel van Sijbrands in Hengelo versche nen. Al dan niet terecht. Want de meeste damscribenten zijn nauwelijks in staat om alle nuances van het spel van de wereldkampioen te volgen. Een van de heel weinigen die daartoe wel de capaciteiten hebben is ex-wereldkampioen Roozenburg, die het hele toernooi in Hengelo volgde en na afloop, kritisch zei: „Het spel van Sijbrands kon me in dit toernooi niet zo bekoren. Hij speelde wat minder zeker dan anders. Misschien wel omdat hij erg onder druk speelde. Een druk die hij ook zelf door zijn uitlatingen mee heeft helpen scheppen. Nee, persoonlijk vond ik het spel van Wiersma beter. Ik heb het een paar jaar gele den al eens gezegd, dat ik in Wiersma meer mogelijkheden zag. Toen zat er wel een kern van waarheid in, maar die kreet was min of meer bedoeld om Ton Sijbrands op te jutten. Om hem wat feller om de pun ten te laten spelen. Naar aanlei ding van het spel van Wiersma hier in Hengelo moet ik echter zeggen, en daar mag Ton nog zo kwaad om worden, dat Wiersma mooier gespeeld heeft dan Sijbrands." Ton Sijbrands: „Ik ben niet onte- Ton Sijbrands, omhangen met de erekrans, wordt gefeliciteerd door de Rus Andreiko. In het midden Harm Wiersma, eindigend op de tweede plaats. vreden met mijn spel hier. Ik heb nu veel meer dan in andere toernooien gebruik gemaakt van psychologische middelen. Tegen Verpoest en Aliar bijvoor beeld heb ik afwikkelingen toe gepast die misschien analytisch niet helemaal waterdicht zijn, maar waarvan ik zeker wist dat de tegenstanders ze niet doorza gen. En dat soort afwikkelingen word je dan later aangere kend." Daarbij komt nog dat Sijbrands ook niet te klagen heeft gehad over gebrek aan geluk. De Zwit ser Andres Kuyken die sinds de jumbo-tweekamp het spel van de meester vrij goed kent, zegt: „Ton heeft ontzettend veel maz zel gehad in dit toernooi, waarin hij veel minder speelde dan bij voorbeeld een paar maanden geleden in de jumbo-tweekamp, De uitslagen van de 17e en laatste ronde luiden: Des- lauriersVerpoest 20, Delhom—Aliar 1—1, Fa- nelli—Smith 1—1, Andrei koSijbrands 11, Koe perman—Baba Sy 1—1, Wiersma—Hisard 1—1, GantwargKuyken 11, Laporta, Agliardi 1—1. De eindstand is: 1. Sij brands 27 punten, 2. Wiersma 25 punten, 3. Andreiko 25 punten, 4. Gantwarg 24 punten, 5. Koeperman 21 punten, 6. Smith, Baba Sy en Kuy ken 19 punten, 9. Deslau- riers 18 punten, 10. Hi sard 17 punten, 11. Aliar 13 punten, 12. Delhom 12 punten, 13. Fanelli 11 punten, 14. Verpoest 10 punten, 15. Laporta 7 pun ten, 16. Agliardi 4 punten, 17. Janecek 1 punt. toen hij mij gewoon wegvaagde. leden recht heeft op de wereld- Maar 'ik vind wel dat hij zeker 'tittel. genien zijn prestaties in het ver- BERT VOSKUIL Shris Koper beleefde gisteren een nare ervaring. Op het rechte eind voor de hoofdtribune verloor de Schevenir.gse coureur zijn linh° voorwiel. Op drie wielen legde Koper enkele honderden meters af alvorens hij zijn wagen in de zandstrook tot stilstand bracht. Het losse wiel rolde nog tientallen meters verder en kwam pas in de Tar zanbocht tegen een reclamebord tot rust. UTRECHT FC Utrecht heeft in de laatste competitie wedstrijd niet de in druk gewekt een ploeg te zijn die hun kert naar vakantie. De Utrechters waren op Woudenstein bijzonder ij verig en beweeglijk en lieten bij herhaling ver kwikkend aanvalsspel zien. Omdat ook Excel sior de aanval niet schuwde, werd het een frisse en attractieve wed strijd, waarin het kwalita tief betere FC Utrecht voortdurend een licht overwicht had. Bij Excelsior sneelde Thijs Libregts zijn laatste wed strijd. Hij gaat de jeugd van Excelsior en de ama teurclub Hillegersberg trainen. Scoreverloop: 1. Van Veen 01: 8. Bassant 1—1; 14. Bonsink 1—2; 30. Van Belzen 1—3; 74. Groenen dijk 14; 86. Bassant 2 4. NEC heeft een even ver diende als regelmatige zege behaald op DWS, dat voor de rust slechts een kans kreeg toen Deljkers doelman De Bree was ge passeerd. Cornelis, die voor de wed strijd werd gehuldigd we gens het spelen van zijn 250e wedstrijd voor NEC, redde echter op de lijn. In de eerste helft bouwde NEC een veilige voor sprong op door Krons- horst en Eggenkamp, waarna enige jonge krachten in het veld wer den gebracht, die voor aantrekkelijke combina ties zorgden. Invaller Van Deinsen trof nog de lat voor hij het derde Nij meegse doelpunt scoorde. De Amsterdamse treffer ontstond ten gevolge van een fout van Mellaard, waarvan Muller profiteer de. BARCELONA. Net als vorig jaar heeft Engeland het UEFA- jeugdtoernooi gewonnen. De En gelse ploeg versloeg gisteravond in Barcelona West-Duitsland met 20 na een ruststand van 1—0. Thompson en Buckley scoorden voor Engeland. Polen eindigde op de derde plaats na een gelijkspel zonder doel punten tegen Spanje. Straf schoppen brachten de beslis sing. Beide ploegen scV'ten in de eerste serie van vijf alles raak, maar Spanje zag zijn zes de strafschop gestopt, waarop Polen wel scoorde. In het herendubbel leek het er op dat Hemmes (links) en Hordijk voor een verrassing zouden zorgen. Na de eerste set gewonnen te hebben bereikten de Nederlanders een voorsprong, maar lieten deze uit de vingers schieten. Het betekende tevens de definitieve uitschakeling voor het Davis Cuptoernooi. SAN BENEDETTO DEL TRONTO Hoe wel de e'nduitslag van de Davis Cupwed strijd ItaliëNederland (41) weinig twijfel laat bestaan over de krachtsver houdingen, heeft Nederland in San Bene detto del Tronto meer tegenstand geboden dan was verwacht. De Italiaanse kam pioen Adriano Panatta had tevoren in een interview gezegd, dat deze ontmoeting in de tweede ronde van de Europese zone een 50 zege van voor Italië zou opleve ren en dat er zelfs geen set zou worden verloren. Panatta, die overigens zelf geen fout maak te (drie sets-overwinningen op zovel Hemmes als Hordijk) moest zijn woor den na afloop gedeeltelijk terugnemen. t r "cc:" hrd Jen Hordijk een enkelspel gewon- nm van Paolo Lertnlucci 1 aar zo, cl in et a's in het dubbc spel pelden d - er pc." ch.e Nede aiders een 0 cgische moment van de wedstrijd wan ge egen in het dubbelspel: Pietrongeli/Prvat a u 1 01 dijk/Hemmes. Bij de stand 1 1 in sets l r cog de Meder'andse combinatie bij 4—3 in «Ie dorde set een gar.iepoint op de opslag van de l! -se veteraan. De service van Hordijk volg de hi rop. De beslissende s'ng kwam evenwel niet en toen was het ook snel afgelopen: 46, 2 6. De enl.e'spelen van do derde dag (de gehele wedstrijd lag overigens oen dag op het tijdsche ma achter, omdat vrijdag wegens regen vrijwel niet kon worden gespeeld) hadden daardoor geen betekenis meer. De waarde van de zege van Hor dijk was dan ook moeilijk te bepalen. De natio nale kampioen Fred Hemmes maakte in de laat ste partij tegen Panatta slechts drie games: 16 1_6 1—6. gen. Uil. gen: Pno'o Berto'ucci- Fred Hemmes f50 d6 6—2 6—3, Adriano Panatta—Jan Hordijk 13 G 2 6 -3 Mico'a PietrangeM/Panotta— dijk 3 6 6-1 6-A 6—2; Hordijk— 3e't U r.'i 6 8-64-6 7--5; Panatta—Hemmes 1. r< 1st 'crlane tennisspeelster Trudy Walhof de ee.'ite ronde damcsenkeispel van de nr.se kanr ioerschappen In Parijs gewon- n de Russische Murina Tsjoevirina met

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15