POSITIEVERBETERING KOMT JE TOE ïk ben een vechtertje" ivert Teunissen, opvolger van Jezek, kreeg een telegram Canadezen naar Cupfinale Bo Augustsson tweede aankoop van FC Den Haag Waardevolle? Enorm succei Nadeel Twijfel DINSDAG 23 MEI 1972 A 1 ITTARD Evert Teunissen (42), de nieuwe trainer van FC Den Haag, is heel eerlijk over zichzelf. „Ik heb al tijd gezegd dat ik tot mijn 45ste jaar niet in de top wil meedraaien. De re den daarvan was, dat ik bekend stond als een emotionele, veeleisende trainer. Door schokkende dingen erin te stam pen, wilde ik nog graag eens in de be langstelling staan. Daarom sprak ik destijds achttien maanden geleden al, met mezelf af: als ik nou zo oud ben, ken ik mezelf beter. Nu is het zo ver, vind ik. Als ik bij mijn beslissing vrij dagmorgen ook maar even had getwij feld, had ik het zeer beslist niet ge daan." en eerlijke, openhartige bekentenis van een man, die in Nederland de laatste seizoenen veel indruk maakte. Tactisch en organisatorisch was hij vaak een kei. Meestal opbouwend vanuit de jeugd, omdat bij de clubs waar hij werkte de financiële mogelijkheden ontbraken zodat deze aanpak de enige uitweg was, kreeg hij langzaam maar zeker een reputatie die, naar velen ver wacht hadden, al veel eerder borg had moeten staan voor de interesse van een grote club. Die was er wel, maar Evert Teunissen wilde niet elke ere-divisie- club trainen. FC Den Haag was een club naar zijn zin, wat hij ook al in het verleden meermalen had verkondigd. Vandaar dat de tekst op het kaartje van een van de vele bloemstukken, die gisteren aan de Burgemeester Geyzel- straat 16 in Sittaard werden afgele verd, zo kenmerkend, is voor de situa tie: „Geweldig voor je. Positieverbete ring komt je toe." „Allerlei mensen hebben me al veel eerder gevraagd waarom Ik niet, vroeger al, hogerop wil de. Maar ik zit nu achttien jaar in het vak en ik ben 42 jaar. De tijd is er nu pas rijp voor." Evert Teunissen is bezeten van voetbal. „Ik ben een van de mensen, die geen interland, geen wedstrijd overslaat. Overal waar ik voetbal kan zien, doe ik dat. Ik verschil met andere col lega's misschien daarin, dat ik niet graag voorop sta bij wat ik doe. Je moet je gedragen zoals je bent vind ik. En ik werk al tijd keihard. Dat is belangrij ker." Die bezetenheid maakt het voor hem gemakkelijk om de barriè re naar de ere-divisie te over winnen. „Ik ken alle clubs. Als je alleen maar eens FC Den Haag neemt. Ik heb de ploeg dit seizoen tegen MW, Ajax en PSV zien spelen. Eigenlijk kun je concluderen, dat ik alleen FC Groningen niet aan het werk heb gezien." DEN HAAG Vijfenzeventig Ca nadezen van Nederlandse ge boorte, zullen vrijdagavond in ons land aankomen met het doel op 31 mei de finale om de Europa Cup tussen Ajax en In ternationale in Rotterdam bij te wonen. Dit „long weekend" is georgani seerd door de Dutch-Canadian Entertainment Club, die de vo rige week juist zijn 17.000ste lid heeft ingeschreven. Evert Teunissen berustte lang. Hij vond dat hij beter tot zijn vijfenveertigste kon wachten om bij een topclub te gaan werken. Dat plan bra .it hij bijna in de praktijk. Met zijn 42ste, er reeds achttien jaar in het vak, heeft hij dan toch besloten zich hogerop te oriënteren. heb ik inderdaad geen ervaring mee. Maar men zegt altijd dat taktiek een sterk punt van is, dus moet ik er wel uit kun nen komen." Voor een man, die in het verleden De Volewljckers, Hilversum, De Graafschap, Heerenvecn, Hera cles en Fortuna SC trainde zal het werken met full-profs, w van FC Den Haag er een pectabel aantal krijgt, een apar te ervaring zijn. „Het lijkt een positieve verbetering n vroeger. Eisen stellen aan mi-profs Is nu eenmaal moeilij ker dan aan fullprofs. Bij FC Den Haag behoef ik dus minder concessies te doen." Ook geestelijk komt de problema tiek voor een fullprof anders over. Evert Teunissen, zeer be slist daarover: „Ik ga ervan uit, dat het verantwoordelijk heidsgevoel bij de spelers moet liggen. Daarbij richt ik mijn aandacht vaak op het Engelse voetbal. Niet in technisch en taktisch opzicht natuurlijk, want het Nederlandse voetbal loopt daarop ver vooruit, maar dat negentig minuten lang gaan, dat geven en nemen en dat strijden tot onderin je voeten zou ik haast zeggen, vormt mijn uit gangspunt. Het kweken van ka rakter dus. Tot nu toe heb ik dat alleen jongere spelers moe ten bijbrengen. Maar nu ik met gearriveerde spelers te maken krijg, komt dat anders te lig gen. Als het er niet is, zal ik corrigerend moeten optreden. En dat verschilt niet zoveel met wèt ik altijd gedaan heb." Evert Teunissen heeft zich doen kennen als een serieuze, maar ook strenge trainer. „Dat weet ik van mezelf. Maar ik ben erg blij met het aanbod van FC Den Haag. Ook al, omdat ik Veronderstel dot de club me ligt." Bij welke club Evert Teu nissen ook werkte, zijn streven was altijd gericht op het berei ken van een nationale selectie. UEFA-jeugdselectie en was bo- Hij bracht diverse spelers tot vendien een van de trainers, die de meeste spelers aan het mili tair elftal leverde. Hoe ligt zijn ambitie bij FC Den Haag? Zal hij voor en kelen, ook het Neder lands elftal, als doel ne men? Tennissen: „Dat be schouw ik als een uitda ging. In elk geval één spe ler is rijp voor Oranje. Ik voel het als mijn taak om hem naar zijn ideaal te voeren. Voor zo'n uitda ging heb ik een eindeloos geduld over." HANS DE BRUYN ATVIDABERG „Ik leef voor het voetbal". De Zweed Bo Augustsson, de 22-jarige aanvallende middenvelder van Atvidaberg, kan zijn temperament en begeestering niet langer voor zich houden. En nu zeker niet. Hij krijgt, zoals hij zelf zegt, de kans van zijn leven bij FC Den Haag, dat hem met de Noor Thor Fuglset voor twee jaar contracteerde. „Mijn leven is voetbal. Ik wil er alles van weten en leren. Dat hoop ik bij FC Den Haag te kunnen bewijzen". Dat fanatisme voor voetbal intrigeerde ook Gerard Slager, de FC Den Haag-gedelegeerde, die met Pinksteren de zaak afrondde. „De moeilijkheid was hem ervan te overtuigen dat hij een ande re speler was dan Eklund van Anderlecht en Magnusson van Olympique Marseille. Daar ga je naar toe als je 28 bent en het grote geld wilt verdienen. Ie moest daarom voornamelijk op de sportieve overwegingen het accent leggen. Dat dit zijn grote kans was als hij ambitieus is". Bo Augustsson heeft deze uitdaging aangenomen. Hij is ervan doordrongen, dat FC Den Haag ook al door het Europa Cup toernooi - een geweldig beginpunt van een internationale carrière kan zijn en put daarnaast heel veel inspiratie uit het streven van de club om binnen drie jaar op het niveau van Ajax en Feyenoord te belanden. „In de groei van de club zie ik de uitda ging voor mezelf. Kan ik die bijhouden, dan kom ik er. Ik ben een vechterije, dus kom ik er". Waarom niet FC Den Haag is bij toeval aan Bo Augustsson gekomen. Toen In de Zweedse pers was uitgelekt, det manager Eddie Hartmann en bestuurslid Eversteyn naar de Zweedse spits Sandberg zouden komen kijken, strikte Bo Augustsson zijn voetbalschoenen met extra veel zorg dicht. Dat durft hij nu ook wel te bekennen. „Je weet het nooit. Als ze interesse voor iemand hebben", dacht ik, „waarom zou men het oog dan niet op mij laten vallen. Dus prepareerde ik me he- maal op die wedstrijd tegen FC Malmö, waar Sandberg speelt. Ten slotte had ik bij Chelsea en Dyanamo Berlin, waar Atvida berg dit seizoen tegen speelde, ook een goede pers gehad". En zowaar, zijn droom werd werkelijkheid. Sandberg viel af, Bo Au gustsson nam zijn plaats over. Pas toen ging hij beseffen dat zijn kans op het juiste moment kwam. „AI eerder, in 1970, heb ik een aanbod van een buitenlandse club gehad. Uit Parijs, ge loof ik. De naam is me officieel nooit duidelijk gemaakt. Maar toen ging ik nog op school en lag een vertrek naar het buiten- land allemaal nog erg moeilijk. Nu niet. Ik kom net uit militaire dienst en ik moest dus een baan zoeken. En die heb ik nu gevon den. In Den Haag". Bo Augustsson is getrouwd. Per 1 juli zal het Zweedse echtpaar zich in Den Haag vestigen. Aanpassingsmoeilijkheden verwacht de sterke rechts trappende middenvelder niet te krijgen. „Dat ik meer moet gaan trainen, is geen bezwaar. Dat heb ik al tijd graag gewild. Waarom zou ik er dan problemen mee krij gen? In het veld zal het iets lastiger worden. Maar uit de tijd, dat ik bij Atvidaberg speelde, heb ik de indruk overgehouden, dat ik me ook in dit opzicht vrij snel aanpas. Ik ga er van uit daarvoor ongeveer drie maanden nodig te hebben. Beslist niet meer". Ook Gerard Slager deelt die mening. „Vooral van Au gustsson verwacht ik dat hij bij FC Den Haag snel in vorm komt". Bikkelhard Hoewel Bo Augustsson de image meedraagt in hoofdzaak een rechter-kanhalf te zijn, wat bij Atvidaberg ook zo was, laat FC Den Haag deze kwalificatie graag door de nieuwe trainer Evert Teunissen bepalen. Voorzitther Choufoer: „Hij is een sterk aanvallende middenvel der. Het kan dus best zijn, dat hij op de buitenplaats wordt inge zet. In het huidige voetbal, kijk maar naar Ajax, is er ten slotte een tendens om middenvelders meer en meer voor de aanval in te zetten". Bo Augustsson realiseert zich dat ook. Tegen de kans op „wisse ling" ziet hij niet op. „Ik heb vroeger ook vaak op de buiten plaats gespeeld. En daar heb ik ook goede prestaties geleverd". Saillant kenmerk van Augustssons spel is zijn grote dosis tech niek. In dat opzicht is hij vergelijkbaar met Harald Berg. Gezien de ontwikkeling bij FC Den Haag lijkt hij daarom een streep- Veel techniek voor te hebben. Want zo'n speler zoekt het elftal. Over de sfeer, waarin de onderhandelingen plaats vonden, zegt Ge rard Slager ten slotte nog: „Atvidaberg is een plaatsje van tien duizend inwoners, waar de rekenmachinefabriek Facit veel in vloed uitoefent. De directeur daarvan, Hallgren, is voorzitter van de voetbalclub en zaakwaarnemer van Bo Augustsson. Dat was een bikkelharde gesprekspartner. Uren heb ik met die man moeten praten om tot overeenstemming te komen. De situatie in Zweden is namelijk zo, dat de clubs op de spelers een claim hebben. Dat zijn dan wel geen sommen, zoals in ons land gebrui kelijk is voor transfers, maar het kostte moeite. Toch heb ik het contract een dag eerder dan ik verwacht had, kunnen afsluiten". Hans de Bruyn Na de zege op het zwakke Noorwegen, op verzoel. van de tennlsbond uitgezocht om Nederland de tweede ronde van het Davis Cup toernooi te laten halen, kwam het einde In de wed strijd tegen Italië. De tegen stand van de afvaardiging Hordijk—Hemmes was gro ter dan algemeen werd ver wacht en dat kan tot tevre'- denheid stemmen. Toch zo(i het voor het „gezicht" van het Nederlandse tennis beter zijn als dergelijke verzoeken om een zwakke tegenstander niet worden herhaald. Het is immers waardevoller tegen een sterk tennisland ten on der te gaan dan een tevoren ingecalculeerde, nietszeggen de zege te behalen. Jaren hebben Russen de damwereld beheerst. Het wereldkampioenschap was een aangelegenheid voor Rusland. Die zegereeks is doorbroken door een Neder lander, Ton Sijbrands. In een slopend toernooi heeft niet alleen hij maar ook Harm Wiersma de Russen achter zich gelaten. Een enorm suc ces voor de Nederlandse damwereld, dat een even grote felicitatie waard is. dat het publiek overvoerd wordt of niet in staat is de entreeprijzen te betalen. Dat geldt speciaal voor toer nooien waarin maar een be paald publiek is geïnteres seerd. Het grote, internatio nale bokstoernool, dat vorige week maandag na een fors aantal dagen werd beëin digd, is daarvan een voor- beid. Het was niet doenlijk uitgezonderd voor een zeer kleine minderheid om het gehele toernooi, dat in diverse plaatsen werd ge houden, te volgen. Bovendien waren de entreeprijzen aan de forse kant. En daarbij kwam nog dat het toernooi in een ongunstige periode viel, met Hemelvaartsdag ertussen. Dat alles heeft de publieke belangstelling zoda nig beïnvloed dat het aantal toeschouwers ver beneden het formaat van het toernooi was. Helaas, want een derge lijke topbezetting zal niet spoedig terugkomen. voor het voetbal. Dat zal FC Wfeer moet 'de vraag wor den gesteld of aan de veiligheidsvoorzieningen op de circuits de alleruiterste aandacht wordt besteed. De dramatische gebeurtenissen tijdens de motorraces in Tubbergen laten daaraan twijfel bestaan. Het mag niet voorkomen dat toeschouwers zich op een zodanige afstand van het parcours bevinden dat een dode te betreuren is. Aan tribunes, die tevoren door een officiële Instantie worden gekeurd, blijkt nog niet voldoende aandacht te worden geschonken. Er stort te er een in. Voorts zal ern stig moeten worden overwo gen of het aantal deelnemers aan een race niet drastisch moet worden beperkt zodat de gevaren van botsingen zo veel mogelijk worden uitge bannen. Te veel wordt in ra cekringen gesproken over „het fraaie circuit." Het vei lige circuit het parcours en daarnaast is oneindig belangrijker.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13