Nixon naar Moskou met Vietnam-ballast Samenwerking met mgr. Gij sen kan niet £&idóe Soma/nt Dicht bij huis snel in handen Het Kremlin wacht omexplosie ti Pentagon Duitse oppositie verzet zich tegen verkiezingen nu Russisch vliegtuig neergestort RaiffeisenbankIBBoerenleenbank rERDAG 20 MEI 1972 LEIDSE COURANT IN HAAG (ANP/AP) De met wa- ens behangen Amerikaanse impe- alist, de vraatzuchtige Wall Street- i'ena en de tandenknarsende Ame- kaanse agressor, tezamen met de verigese leuzen uit het huivering- ekkend propaganda-arsenaal van Russen zijn verdwenen. Enige agen nog voor het bezoek van Ri- hard Nixon aan de Russische me- ropool heeft men de aanplakborden ings de weg naar de vlieghaven in Ie stilte weggehaald. Officieel weet e Russische bevolking niet meer an dat wat anderhalve maand ge- eden via een bericht van nauwelijks regels in de kranten stond. weten natuurlijk de Mos'kouse taxi- lauffeurs. Langs de route van het vlieg- ar de stad hebben bulldozers vele m de kleine houten huisjes udt de tijd oor de revolutie met de grond gelijk ge- laakt. „Dat is voor Nixon", zegt de taxi- lauffeur. Ook an de stad heeft er een nassasterfte" plaatsgevonden onder de pisch Russische huisjes. Het merendeel aat in het kader van de stadsvernieuwing ich al op de afbraakld'jst, het bezoek van ixon schijnt hun ondergang te hebben «rsneld. Vlakbij het Kremlin heeft men reeks oude burgermanshuisjes ge rapt. Boven de nieuwe groene vlakte die ontstaan verheft zich des te statiger het lieis dat Katharina liet bouwen voor haar Potemkin. Daarbij komt dat de Mos keten met „soebbotnik", de dag van de ijwillige arbeid, talloze potten verf heb- uitgestreken die de miljoenenstad in et lentezonnetje een vriendelijker aanzien oet geven. „Nixon zou hierom tot erebur- r van de stad moeten worden uitgeroe- luidt een grapje, lande op dit uiterlijk vertoon, dat slechts ii aspect is van de voorbereidingen die orden getroffen, had men alle twijfels rer het bezoek van de Amerikaanse presi- mt aan Moskou naar het rijk der fabe- n kunnen verwijzen. De versnelde ont wikkelingen in Indo-Cbina, zo kort voor het bezoek, hebben het komende topgesprek echter een tijdlang aan een zijden draad doen bengelen. Uitdaging Toen Nixon op 16 april bij de steden Hanoi en Haiphorg het bombarderen, zeiden zijn aanhangers nog dat hij Moskou „een bood. schap" had willen overbrengen. Maar het werd al direct uitgelegd als een „uitda ging" aan het adres van het Kremlin. Met ongeduld werd de reatie van het Kremlin afgewacht, terwijl officieel de voorberei dingen van het bezoek normaal doorgin gen. Kissinger liet tijdens een persconfe rentie weten dat als Moskou zijn betrekkin gen met Washington wiilde verbeteren, de Russische leiders zoveel mogelijk hun in vloed in Hanoi moesten gebruiken, opdat de VS zich eervol uit het conflict in Viet nam kunnen terugtrekken. Een groot gevoel van opluchting viel er in Washington te bespeuren, toen op Hemel vaartsdag, het Russische persbureau Tass de offioiële reactié van het Kremlin op de bombardementen en de blokkade meedeel de. Moskou veroordeelde de ..agressieve en ontoelaatbare daden" van Washington en drong krachtig aan op beëindiging van de represaillemaatregelen tegen Noórd- Vietnam. Niets werd evenwel gemeld over militaire tegenmaatregelen van Moskou en ook niets over het afgelasten van de reis van Nixon. De offioiële opluchting werd dezelfde dag wellicht nog versterkt door een gebeurtenis in Washington. De Russische minister van handel Palotisjev antwoordde toen lacaniek op vragen van journalisten, die hem onder vroegen over het doorgaan van het tapge sprek in Moskou: „wij hebben er nooit aan getwijfeld. Ik begrijp niet waarom u zo'n vraag stelt. Twijfelt u er zelf aan?" Een uur tevoren waren zij al getuige geweest van een genoeglijk tafereel in de ont vangstkamer van het Witte Huis. waar president Nixon, minister Palotisjev en ambassadeur Dobrynin uiterst vriendelijke woorden aan elkaar uitwisselden, alsof het gezworen kameraden waren. Nog steeds vraagt men zich af waarom Rus land zo gereageerd heeft en waarom het daarna stil is gebleven. Het Kremlin had mijnenvegers kunnen sturen om de haven van Haiphong vrij te maken, ondanks het gevaar voor een confrontatie met de Ame. rikaanse zevende vloot. Het had eenlucht brug naar Hanoi kunnen instellen voor de noodzakelijke bevoorrading, en het had het topgesprek kunnen degraderen tot een soort spoedbijeenkomst tussen Nixon en Brezjnjew, zonder enige franje. Compromis Het gezaghebbende Franse dagblad Le Mon de ziet in de afwachtende houding van het Kremlin een compromis-stelling. Het is volgens het blad moeilijk voor te stellen dat de Russische leiders tijdens hun zeer langdurige beraadslagingen gedurende meer dan twee dagen alleen hebben ge sproken over een woordelijk protest en niet over bijvoorbeeld het annuleren van Ndxons bezoek. Een ding is zeker, zegt iLe Monde, De Russische leiders zijn niet van plan „voor Vietnam te sterven". Boven dien acht men het dialoog met Washington groter dan de solidariteit met een bondge noot die een beetje te onafhankelijk en te strijdlustig i«. Communistische diplomaten leggen de hou ding van Moskou nog anders uit. Zij gelo ven dat de Sowjet-Unie van president Nixon de vaste verzekering wil hebben dat hij geen gemene zaak ^eeh President Nixon is vandaag uit Washington vertrokken naar Moskou. China "tijdens zijn recente be a - voor zijn vertrek bracht hij nog een bezoek aan het ziekenhuis lang. De Russische leiders zouden nog Si|vep s f waflr dg gouvcrn*ur van AIabama> George Wo//acc. steeds van mening zijn dat het begrip tus- wordt verpleeg± Nixon zei dat hij Wanace goed gemutst had aan. sen Chana en de Verenigde Staten een an- getroffen. Met zijn hoofd en hart is niets gebeurd, aldus de Ame- ti-Russische geur verspreid. Zij wijzen ?ifeaanse presidcnt. slechts op twee feiten: in Nixons aankondi ging van de blokkade werd China niet ge noemd, en de reactie van China was erg mild. Het topgesprek van volgende week lijkt te gaan uitmonden in een krachtmeting tus sen een schaker en een pokerspeler. Het wordt, zo zegt men, een confrontatie tus sen het berekende, vastberaden Russische beleid <en Nixons neiging tot gokken en het nemen van politieke risico's. Dit staat borg voor een topconferentie vol onzekerheid. SHINGTON (UPI) In het tntagon, het Amerikaanse mi- iterie van defensie, is gisteren en bomontploffing vrij el schade aangericht. De ex- isie deed zich in de vroege Wend voor in de damestoilet- in op de vierde verdieping. Persoonlijke ongelukken deden feathermen, een militante lin- lervleugel van de organisatie lan liberale studenten voor een femocratische maatschappij, liet kanten in Washington en New Vork telefonisch weten dat zij helse machine hadden ge- ilaatst uit protest tegen verheviging van de strijd Vietnam en ter herden- ing van het feit cTat 82 jaar ge- ierd geboren. de ontploffing werden bin- enmuren weggeslagen en enige aterleidingbuizen vernield, toomgeleerde erste kernbom omgekomen BUQUERQUE (AFP) Acht nedewerkers van de Ameri kaanse commissie voor atoom- nergie zijn gisteren bij een iliegtuigongeluk bij Albuquer* |ue in de staat Nieuw-Mexico om het leven gekomen. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de bekende 61-jarige biochemicus professor Wright Langham, die >ls autoriteit op het gebied van hei gebruik van plutonium ver bonden was aa.i het laborato rium in -Los Alamos, waar de eerste atoombom werd vervaar- Hij fungeerde ook als ad viseur bij de ApolloVluchten. JjÉiAvïiï i Brief Berger geen crisis binnen regeringskamp DEN HAAG (ANP) AR-tracti«- leider mr. W. Aantjes ziet In de brief van fractievoorzitter J. Berger van DS'70 aan premier Biesheuvel geen aanleiding tot een crisis binnen het regerings kamp. Wel meent hij dat tegen het zen den van dit schrijven, waarin grote bezorgdheid over de finan- cieel-economische ontwikkeling tot uitdrukking kwam, bedenkin gen zijn aan te voeren. Italië grote winnaar filmfestival in Cannes CANNES (AFP) De grote prijs van het filmfestival 1972 in Can nes is vrijdag toegekend aan twee Italiaanse films, respectie velijk „De zaak-Mattei" van Francesco Rosi en „De arbei dersklasse gaat naar het para dijs", van Elio Petri. De prijs voor de beste mannelijke vertolking ging naar Jean Yan- ne voor zijn spel in „Wij wor den niet oud samen" van Mau rice Piala. Die voor de beste actrice kreeg Susannah York voor haar rol in de Ierse film „Images" van Robert Altman. „Solaris" van de Rus Andre Tar- kovski en „Slaughter house five" van de Amerikaan George Roy Hill werden met een speciale prijs bekroond. Milkos Janesco uit Hongarije ontving de regie- prijs voor de film „Het rode lof lied". Twee Britse bomexperts landen met hun parachute vlak naast de Queen Elisabeth, midden op de Atlantische Oceaan. De experts waren donderdagavond naar het Britse schip gezonden nadat op het hoofdkwartier van de Cunard Lines in New York een telefonische bomdreiging was ontvangen. OFRMOND (KNP) De ka ders van het bisdom Roermond hebben hun verklaring waarin *ij meedelen, dat er door de maatregelen van mgr. Gijsen {en onhoudbare situatie is ont- 'taan ook toegezonden aan de leden van de diocesane pastora le raad en alle priesters van het bisdom met het verzoek hun standpunt negatief of positief - kenbaar te maken. De vergade ring werd voor een groot deel bijgewoond door een delegatie het ka'hedraal kapittel, t^ze delegatie heeft de verkla ring echter niet mee onderte kend, omdat het kathedraal ka pittel wegen wilde openhouden voor bemiddeling. De delegatie nam dit standpunt in. in ov°rleg met de vergadering. Na afloop van de vergadering gaf ook het kathedraal kapittel zijn eigen verklaring uit. 1 bet communiqué zeggen de ka ders o.m. dat in verband met de door de bisschop aangekon digde opheffing van de perso- elsdienst zij zich hebben be- geleid. i op de daardoor ontstane In een communiqué van 15 mei situntie. Zij zagen zich hiertoe genoodzaakt omdat zij deze be- sliss;ng niet zien als een los staand gebeuren maar als een ingrijpende uiting van de be leidsvisie van de bisschop. In de nota nieuwe bisschop voor de diocesane pastorale raad aangenomen in zijn vergadering van 29 januari 1972 werd een dringend beroep gedaan op de bisschop met ons in dit pastora le beleid te gaan staan met een opbouwende eigen bijdrage. Uit de evaluatie-nota die de ge sprekken en gebeurtenissen om- va: tot en met 13 maart 1972, de Zij vragen de bisschop om de per van de bisschop 1972 verklaarde de bisschop dat hij op grond van beleidsorgani- satorische overwegingen beslo ten heeft in de toekomst de per- sonecls-aangelegenheden samen met zijn vicaris-generaal te gaan behartigen. Pijnlijk getrof fen door dit besluit dat zonder enige vorm van overleg met het kathedrale kapittel en de kaders is genomen en dat steunt op de beie:d»visie van de bisschop constateren deze kaders dat hij daardoor van zijn kant de sa menwerking en het overleg on mogelijk maakt. BONN De Duitse oppositielei der, Rainer Barzel. heeft een voorstel van kanselier Brandt om de parlementaire impasse op te lossen door tussentijdse verkiezingen, afgewezen. Zoals het debat over de Oosteuropese verdragen woensdag bevestigde, heeft geen van beiden een abso lute meerderheid in het parle ment, dat nu In een soort staat van verlamming verkeert. In verband met de Olympische spelen zouden op zijn vroegst in de herfst verkiezingen kunnen plaatsvinden en misschien zal dat ook wel gebeuren. Barzel wenst echter de tussenliggende periode te gebruiken om de re gering zoveel mogelijk lastig te vallen, nu het parlement in een impasse verkeert. Kanselier Brandt heeft geopperd dat de oppositie het in deze om standigheden met de regerings partijen eens zou moeten wor den over een datum voor ver kiezingen, en in de tussentijd zou moeten meewerken om be langrijke zaken door het parle ment te helpen, zo nodig door overeenstemming of compromis tussen de partijen. Barzel heeft dit afgewezen. Hij drong er op aan. dat het parle ment zich snel en op constitutio neel wijze aan het federaal bud get zet. Brandt heeft zijn meer derheid verloren, zei Barzel, en het zou voor hem de juiste weg zijn om zich terug te trekken. Als hij er echter op staat om kanselier te blijven, dan zal hij zelf de gehele verantwoordelijk heid voor de regering moeten dragen, aldus Barzel. Maatregelen tegen auto's met schade OEGSTGEEST (ANP) De Ne derlandse vereniging van onder nemers in het carrosseriebedrijf Is met haar Europese zusterver enigingen ernstig bezorgd over de staat, waarin grote aantallen bil aanrijdingen betrokken to's opnieuw aan het verkeer deelnemen. De vereniging heeft dit aan minis ter Drees van Verkeer en Wa terstaat geschreven en een aan tal maatregelen aanbevolen om te voorkomen, dat deze auto's aanleiding kunnen geven tot nieuwe ongevallen. De maatregelen zijn: inhouding van het kentekenbewi js door de betrokken politiefunctionaris, in dien naar zijn oordeel een auto op zodanigt wijze is beschadigd dat veilig rijkwaliteiten in twij fel getrokken moeten worden. Doorzending van het ingehouden kentekenbewijs aan de rijks dienst voor het wegverkeer. Vermelding daarvan aan de po- litie-instanties in de standplaats van de betrokken auto en aan de betreffende verzekerings maatschappij. Pas hernieuwde afgifte van het kentekenbewijs als de auto door een wettig ge vestigd autoschadereparatiebe drijf is gerepareerd n door dit bedrijf voor de betrokken auto een verklaring is afgegeven, dat alle op de rijveiiigheid van de wagen betrekking hebbende schade technisch juist is her steld, en ais, indien gewenst door de rijksdienst voor het wegverkeer, een keuring door deze dienst heeft plaatsgevon den. Bezinningsmoment in KVP-top xv ellicht een beetje onder de invloed van het Pinksterfeest heeft de K.V.P.-top zich laten winnen voor een moment van bezinning. Historisch valt niet weg te praten dat in Alkmaar de victorie begon, maar in de K.V.P.-geschiedenis wordt wellicht Kaatsheuvel bekend als het begin van de bezinning. Want voorzitter en fractieleider heb ben hun best gedaan te doen alsof de tussen hen gesignaleerde me ningsverschillen niet veel te betekenen hadden en dit - wat het be langrijkste is - met de ondergrond van een oprechte bedoeling om het minder oneens te worden. Dr. de Zeeuw zet een stap terug en is bereid om de open volkspartij waarnaar hij streeft, meer het karakter te geven van de christen democratie waarvoor ook de protestanten voelen dan van het soort niet-socialistische Labour-type waaraan De Zeeuw zijn eigen hart verpand heeft. Doet de K.V.P.-voorzitter op dit moment een stap in achterwaartse richting om de A.R.P. en C.H.U. terwille te zijn? Of is voor hem een nog voornamer reden dat hij nu vermoedt zelfs in zijn eigen partij amper een meerderheid voor zijn idee te zullen winnen? Met dr. De Zeeuw voorzien we, dat elke beslissing welke de K.V.P. terzake van haar ideologische of politieke koers neemt, leden en stemmen zal kosten. Maar het maakt wel enig verschil of men wat leden, stemmen en Kamerzetels verliest of zef met een minderheid blijft zitten. Fractievoorzitter Andriessen's bezinning heeft feitelijk minder te ma ken met wat hij gezegd en geschreven heeft, dan met de manier waarop. „Ik had niet builen De Zeeuw om moeten handelen" aldus Andriessen. Maar hij blijft vinden dat er over de grondslag van wat men bouwen wil niet zo lang meer moet worden gepraat en dat men de aandacht vooral moet gaan richten op het politiek program en het beleid dat men nu en straks wil gaan voeren. Dat vinden wij ook Zwak ultimatum Jntussen heeft met de rest van de natie ook Andriessen in Kaats heuvel vernomen dat De Zeeuw het „ik worstel en kom weer bo ven" ook op zijn politiek ideaal van toepassing wil laten zijn. De eerste bijdrage daartoe is een bijna ultimatieve boodschap aan de twee protestantse zusterpartijen van de K.V.P.en nu niet meer leuteren over een federatie van ons drietal, maar alleen praten over en aansturen op één partij. Erg sterk is dit ultimatum van De Zeeuw nu ook weer niet. Want hij heeft bij het terugwaartse stapje wat betreft de ideologische onder grond van zijn volkspartij laten doorschemeren dat de concessie welke hij hier doet van tijdelijke aard is. De katholieken en protes tanten die tegen De Zeeuws ideologie bezwaar maken, zouden dit wel eens kunnen vergelijken met een bruidegom die belooft zijn bruid niet vóór het huwelijk een blauw oog te slaan omdat hij daar na er nog alle gelegenheid voor heeft. De bruid die daar in trapt, moet wel van liefde blind en doof zijn geworden. Waaraan de Nederlandse politiek behoefte heeft, is niet datgene wat De Zeeuw zo'n klein beetje als zijn apostolaire taak beschouwt: het slechten van de laatste brokstukken van de antithese-politiek en het abrupt overstappen op een politiek beste! van totaal andere verhou dingen. Nederland heeft op dit moment vooral behoefte aan een dui delijke politiek, een politiek welke de noden van nu opgelost en te vens een betrouwbare inleiding vormt op het hoofdstuk dat we te gen het einde van deze eeuw moeten gaan schrijven. Con brio WfE hopen dat na Pinksteren de geest in de K.V.P.-top zo vaardig zal blijven dat men met vereende krachten, in samenwerking met de zusterpartijen, daarnaar zal gaan streven. En dan begeren ook wij daarvoor het tempo dat De Zeeuw's favoriete maat is: allegro con brio. MOSKOU (AFP/Reuter) Een Russisch passagiersvliegtuig van het type Antonow 10 Is gisteren in de omgeving van Charkow In de Oekraïne veron gelukt. Alle inzittenden iljn hierbij om het leven gekomen. Er werd niet bij gezegd hoeveel passagiers en bemanningsleden aan boord waren. Deze viermotorige vliegtuigen bie den in de regel plaats aan 80 tot 100 passagiers. De luchtvaart maatschappij Aeroflot beschikt over meer dan 500 van deze An 10-toesteilen. die hoofdzakelijk voor de binnenlandse lijndien sten worden gebruikt. Bomaanslagen hoofdkantoor Springer-concern: 17 gewonden HAMBURG (DPA) Op het hoofdkantoor in Hamburg van het Springerconcern, dat onder meer de bladen Bild Zcitung en Die Welt uitgeeft, zijn gistermiddag bomaanslagen gepleegd, waarbij minstens 17 mensen igewond werden. Vijfden van hen eijn er erg aan toe. Door de explosies werd de voorgevel van het Rebouw be schadigd. Het gebouw, waarin zich op het tijdstip van de ontpl schadigd. Het gebouw, waarin rich op het tijdstip van de ontploffin gen rond COOO mensen bevonden, werd direct ontruimd. De conservatieve uitgever Axel Springer, wiens bladen op het eind van de jaren zeatig het doelwit van linkse studenten zijn geweest, vertelaarde kort na de ontploffingen dat links-radicale elementen de hand in de aanslagen hebben gehad. Zijn kranten hebben voortdu rend een scherper optreden van de overheid tegen de anarchistische activiteit in de bondsrepubliek geëist. pers en televisie, de brie' aan priesters en gelovigen, de proeve van een visie, de dioce sane pastorale raadvergadering van 6 mei 1972 is gebleken dat de b.sschop niet in dat pastorale beleid kan gaan staan en dat eerlijk overleg over de motie ven niet tot verheldering heeft soneeisdienst van het bisdom volwaardig in functie te herstellen. Ze zien dit ais abso lute voorwaarde .om te komen tot samenwerking, de bereid heid daartoe blijft van hun kant aanwezig, mits de bisschop blijk geeft reële betekenis "en inhoud te geven aan overleg met alle kaders. Uknnt zoveel méér doen met onze bank Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en Is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reischeques, de veilige internationale betaalpapieren.waar u overal ter wereld mee terecht kunt. Trouwens, ook als u In eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto. boot, caravan, voor onvefhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen... de bank voor iedereen 3000 vestigingen

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7