Ê&kkc Soma/nt Stijging lonen niet hoger dan totaal 10 procent BIJ WEGBLIJVEN OPLOSSING MOET KABINET GAAN Vakbeweging bereid Kaders in Roermond breken met mgr. Gijsen Hagemeyer dierenpark wassenaar Minister Nelissen: en Het riskante leven van een torero erg druk 157 63e jaargang, no. 18.700 ZATERDAG 20 MEI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 21.00 uur Hoffmann's ver tellingen. Ned. II: 20.21 uur Verdorven vrou- ZONDAG Ned. 1: 11.00 Eucharistieviering: 21.15 uur Jasperina-show. MAANDAG Ned. I: 21.05 uur Opera Bandieten. Ned. II: 21.05 uur Eva Bonheur. Vooral aanvankelijk vrij zonnig, later kans op een lokale bui. In het algemeen weinig wind. Maximumtemperaturen van on- nenland. FC Den Haag contracteert Thor Fugleset (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag-se cretaris Gerard Slater heeft gis teravond in Oslo de 20-jarige Noor Tor Fugleset een attrac- contract vporgehouden, dat hij tekende. De overeenkomst geldt voor twee jaar. Thor Fu gleset, over wie het Binnenhof 5 mei al uitvoerige informa- verschafte, kwam uit voor Ski Og Lynn. De centrumspits speelde ook in het Noorse elftal. Behalve deze Noor is de aankoop van nog een nieuwe speler te verwachten. Het is een Zweed, die opviel toen trainer Jezek en manager Eddie Hartmann bij FC MalmöAtvidaberg naar de voetballer Sandberg zaten te l kijken. Secretaris Slager zal hem vandaag een contract aan- bieden. Het is te verwachten dat hij op dat verzoek zal in gaan. Over de nieuwe trainer voor FC Den Haag wordt nog het groot- ste stilzwijgen ^ewaard. Voor zitter Choufoer: Om de positie van de tweede kandidaat, waar- uit we gekozen hebben niet in gevaar te brengen, maakt FC Den Haag de naam ervan na afloop van de wedstrijd tegen Volendam. op tweede pinkster dag. pas bekend. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De vakbeweging is alleen bereid in 1973 een bijdrage te leveren aan de matiging van de loonontwikke ling, als de overheid de door de vakbeweging gewenste collectieve voorzieningen uitbreidt en Irie rekerheid wordt geschapen, dat de prijzen volgend jaar niet meer dan 5 procent stijgen. Onder die omstandigheden wil de vakbe weging de loonsomstijging wel beperken lot 10 procent, wat in feite een «eer geringe werkelijke inkomstenverrui ming betekent. In een gisteren gepubliceerde discussieno ta van de drie vakcentrales over „Het arbeidsvoorwaar denbeleid 1973", waarin ook wordt aangegeven hoe de overheid aan de middelen voor collectieve voorzieningen kan komen, wordt van regering en ondernemers ver langd, dat zij zich tijdig voordat nieuwe loononderhande lingen beginnen, uitspreken over hun bereidheid tot mede werking. Hoewel de algemene economische situatie is verslechterd, wil de vakbeweging toch binnen rede- lijk tijd haar aktieprogram rea liseren. Erkend wordt, dat de overheidsbegroting door de in flatie in ernstige moeilijkheden is gekomen Fractievoorzitter H. Wiegel van de VVD ziet het discussiestuk van de vakbeweging als een slechte start voor het matigings- overleg tussen de regering en het bedrijfsleven. Hij zegt met ontsteltenis van dit stuk te heb ben kennisgenomen. De voorzfitter van de PvdA-Twee- de Kamerfractie drs. J. M. den Uyl verklaarde dat de discussie nota opnieuw blijk geeft van de bereidheid van de Nederlandse vakbeweging om mee te werken aan het doorbreken van de noodlottige inflatiespiraal, waar in Nederland zich bevindt. RIJSWIJK (ANP) De produk- tie-activiteiten van de twee Ne derlandse elektro-technische fa brieken van Hagemeijer en co's handel maatschappij nv. zullen worden geconcentreerd in Utrecht. De totale personeelsbe zetting van ongeveer 700 perso nen zal door deze concentratie verminderd moeten worden tot ongeveer 320 mensen. De vakbeweging herinnert in de nota aan de in het aktieprogram reeds uitgesproken bereidheid om offers te brengen ten behoe ve van gemeenschapsvoorzienin gen vanuit de overweging dat vermeden moet worden, dut het economisch beleid zich richt op vergroting van de schijnwel vaart. Reeds in 1971 stelde de vakbewe ging voorwaarden aan haar be reidheid tot het betrachten van terughoudendheid in de loonei sen. En zij heeft die bereidheid -dit jaar in daden omgezet, zo vervolgt de nota, hoewel de werkgevers weigerden centrale afspraken te maken en overheid weigerde wat extra te doen aan woningbouw, huursubsidies, re gionale politiek en werkloos heidsbestrijding. Aldus werd de werknemer eenzijdig het kind van de rekening. In gezelschap van een kat kijkt deze Zuidvietnamese vrouw n ruïnes van de keizerlijke vesting in Hué. Ofschoon vele inwoners de stad hebben verlaten bleef de vrouw achter bij haar schamele be zittingen: een bord met voedsel en wat kleding. Zware Vieteong- aanvallen SAIGON (AFP/Reuter) Noord- vietnamesc troepen zijn van morgen ondersteund door tanks, een zware aanval begonnen op een Zuidvietnamese eenheid die onderweg was om de belegerde stad An Loc hulp te bieden. De Zuidvietnamezen waren tot op ongeveer 1600 meter van de stad opgerukt. Zij hadden al contact gemaakt met de para chutisten die twee dagen gele den door helikopters in de bui tenwijken van An Loc waren gebracht. De Zuidvietnamese kolonne had al dagen lang on der vijandelijk vuur gelegen, maar gisteren deelde het mili tair opperbevel in Saigon mee, dat de Noordvietnamese tegen stand aan het afzwakken was. De Noordvietnamezen vallen de kolonne aan over een lengte van verscheidene kilometers, tussen An Loc en de 30 kilometer ver der naar het zuiden gelegen stad Chon Tanh. Gisteren en van daag zijn zware gevechten gele verd tussen Zuidvietnamezen en de Vietcong bij Ben Luc, op 27 kilometer ten zuiden van Sai- (ADVERTENTIE) het nationaal automobielmuseum leidschendam een ontdekking! (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG Minister Nelissen van Financiën vindt, dat het ka binet Biesheuvel moet aftreden, als het de financieel-economi- sche problemen - inflatie, werk loosheid, miljardentekort op de rijksbegroting - niet kan oplos sen. De vice-premier heeft dit gezegd in een vraaggesprek met een Amsterdamse krant. Na af loop van de ministerraad zei mi nister Nelissen, die premier Biesheuvel gisteravond verving, aan dit standpunt vast te hou- dig om de problemen op te los sen. Je kunt wel doorgaan met regeren door juist de moeilijk heden niet op te lossen, en door bepaalde rigoureuze maatregelen niet te nemen, maar dat vind ik fout. Maar dit kabinet heeft de oplossing van die vraagstukken nu eenmaal op zich genomen, en moet die taak nu ook uitvoe- De problemen zijn oplosbaar, al dus de minister. Als wij met z'n allien een paar jaar kalmer aan doen, is er niets meer aan de hand. We behoeven onze adem beslist niet in te houden, alleen maar wat kalmer aan te doen Gisteravond na de ministerraad zei minister Nelissen dat hij de prijsontwikkelingen met grote bezorgdheid volgt. Men zal er verstandig aan doen et rekening mee te houden dat de prijzen dit jaar gemiddeld 7 pet zullen stijgen en niet 6'^. wat de ver wachting was. zo liet hij weten, e sociaal-economische Raad heeft in zijn halfjaarlijkse rap port tr kennen gegeven, dat het lage BTW-tarief (4 pet) zoveel mogelijk ongemoeid moet blij ven. De minister liet echter doorschemeren, dat aan verho ging van het luge BTW-tarlef in 1973 niet zal zijn te ontkomen. Maar niet alleen de BTW zal omhoog moeten", zo voegde hij hieraan toe. gon. Weg' v*u(sesuaalv»eg 280 leitftchenda» DRIEBERGEN (ANP) - Op de Nederlandse wegen is het giste renmiddag en -avond vrii druk geweest. Er hebben zich hier en daar kleine files gevormd, maar het aantal ongevallen is erg meegevallen. Na half negen gis teravond was het verkeersbeeld weer normaal. De West-Oostverbinding (Rijks weg 12 van Den Haag naar Ze venaar) werd het drukst bere den. Bij de grensplaats Bergh kwamen veel Duitsers ons land binnen om de pinksterdagen hier door te brengen. Maar ook gingen veel Nederlanders per auto naar het buitenland. Druk was het ook op de Rijksweg 16 (Rotterdam-Breda) en de Zee landroute. Volgens de verkeers dienst in Driebergen is de pink- sterdrukle en de wekelijkse vrij- dagavondpiek op de Nederland se wegen erg meegevallen. De Spoorwegen hebben het gister avond niet drukker gehad dan op normale vrijdagavonden. Al leen op de lijn Utrecht-Den Bosch en verder naar het zui den was het reizigersaanbod wat groter dan normaal. Deze papegaai in ee geholpen. Met de napraten. Volgens aangetroffen: hij verliest ziekenhuis in Nottingham heeft een groot aantal mens an hem geleerde woorden kan Peter" de patiënten het ziekenhuis i lit zijn geduld e Ingelanden „Oudendijk" zijn tegen vuil storten WOUBRUGGE Met algemene stemmen heeft de ingelanden vergadering van de Oudendijkse Polder het geruchtmakende plan tot verkoop van de Pias- polder voor vuilstorten verwor- Stierenvechters hebben een riskant bestaan. Drie beroemde Spaanse torero's hebben dit afgelopen week ervaren Links: Bartolome San chez wordt in een arena in Madrid op de horens genomen. Hij liep lichte verwondingen op. Midden: Jose Luis Ortuno maakte een salto, die goed afliep. Rechts: Carlos Escola Francisco is gevloerd. Hij liep lichte verwondingen op. Ov Jongen (7) verdronken LEIDSCHENDAM In Leid schendam is gistermiddag een jongetje verdronken. Het is de 7 jaar oude Herman van der Leest, die ter hoogte van zijn huis aan de Veurse Straatweg, op een werkboot met vriendjes aan het spelen was. Daarbij sloeg de jongen overboord in het water van de Vliet. Hij kon njet zwemmen. Gebrekkige po gingen van zijn vriendjes om het jongetje te redden, waren tevergeefs. Een van hen rende naar huis, waarna de ouders de politie alarmeerden. De Leid- schendamse politie heeft rog ge tracht met duikers het slachtof fertje boven water te krijgen. Vervolgens is men gaan dreg gen. Na twintig minuten vond men het lijkje. ROERMOND (KNP) —De kaders van het bisdom Roermond hebben gistermiddag medegedeeld, dat zij geen mogelijkheid meer zien tot dienst verlening aan bisschop Gijsen. Volgens hen heeft bisschop Gijsen van zijn kant de samenwerking en het overleg onmogelijk gemaakt. Zij staken hun dienstverlening, behoudens het geval dat daar door individuele mensen te kort zou worden ge daan. Wel blijven zij hun functies vervullen ten dienste ven pastores en kaders in het bisdom Roermond. Dz kad.rs de dekensvergader:r.g de centrale commissie van de diocesane pastorale raad en de gezamenlijke dienst bezonnen zich in hun vergadering op de situatie die was ontstaan in verband met de door bisschop Gijsen aangekon digde opheffing vande personeelsctiensi. Ze zagen ziich daartoe genoodzaakt, aldus de gezamenlijke verklaring omdat zij deze beslissing niet zien als een losstaand gebeuren, maar als een ingrijpen de uiting van de beleidsvisie van de bisschop. Het kathedraal kapittel van het bisdom heeft mgt. Gijsen geschreven dat het gezien de ernst van de situatie en om uit de impasse te raken overweegt een beroep te doen op de heilige Stoel. M '.'-('at het kapittel daaraan uitvoering het graag nog een onderhoud hebben mei i die voor het kapittel ondanks meerdere gingen onbereikbaar was. Ook ue kaders die de'bisschop bij hun vergadering wilden hebben, hadden de hele dag vergeefs ge probeerd mgr. Gijsen te bereiken. (Zie ook pag. 7). het alternatieve plan van de heer Van der Meyde uit Koudekerk om een stort plaats te maken op een aan grenzend perceel werd nauwe lijks gesproken omdat dat plan nog in een pril stadium verkeert. Slechts drie ingelanden bleken voorstander van een mogelijke ruilverkaveling. De ingelanden vergadering onder leiding van de heer G. Kroes besloot verder de polderlasten vast te stellen op f 30, per ha en lozingsrecht op 15,- per perceel. Resolutie Derde Wereld SANTIAGO (Reuter) De derde wereldhandelsconferentie in Santiago heeft gisteravond met algemene «temmen een resolu tie van de Oosteuropese landen aangenomen, waarin deze lan den aandringen op een r*e initfef tijdschema voor het invoeren van maatregelen waarbij voor keursrechten worden gegeven voor de invoer uit alle ontwik kelingslanden. George Best aan Costa del Sol MALAGA George Best, de befaamde rechtsbuiten van Manchester United, bevindt zich sinds woens dag in Marbella, aan de Costa del Sol (Spanje). HIJ heeft het personeel van zijn hotel strikte or ders gegeven hem niet te Best had donderdag in Glas gow moeten zijn, waar het Noord-Ierse elftal zich voorbereidt op de wed strijd tegen Schotland, welke zaterdag wordt ge speeld. Terry Neill, ma nager van Noord-Ierland, houdt overigens nog steeds een plaatsje open voor de grillige voorhoe despeler. Het is de derde keer dat Best „wegloopt". Twee keer eerder, in januari 1972 en 1971. liet hij zijn club Manchester United in de steek en dook een paar dagen onder. Raadslid heeft bezwaren tegen brief gemeente 2e PINKSTERDAG 8.00 UUR Gezellige Topdansavond ANT CLUBHUIS LEIDEN - Gemeenteraadslid Kuyper heeft bij B. en W. ern stig bezwaren gemaakt tegen een brief, die de heren Van der Poel en Harmsen hebben gezon den aan de besturen van een aantal l.eidse Stichtingen. De inhoud van deze brief noemde de heer Kuyper intimiderend omdat hij de geadresseerden vraagt of zij de brief van de he ren Kleinhans, Ven der Burgh en Vermin steunen. In de laatst genoemde brief drin gen de heren Kleinhans. Van der Burgh en Vermin er bij de raad op aan een duidelijker stand punt te bepalen voor wat betreft de door de bcgrotingsbeknotting gedupeerde stichtingen. Zij doen dit in naam van alle Leidse stichtingen. De heer Kuyper vraagt B. en W. of de meerder heid van het college uchler de inhoud van de brief van Harm sen in Van der Poel staat. vim- TfeV 1

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1